Schiedamse raad spreekt ziek nog niet nit over Hoogovens 50% „Gebruikstuin" patiënten nog dit jaar gereed I Qrunott KORTING Schoonhouden van straten belemmerd de auto,s Voor nog geen til- eon PHILIPS cassette recorder! 149.- wÊÊm Gemeenteziekenhuis Schiedam rwllillliTITl-ltf DE HAVENLOODS - DONDERDAG 26 NOVEMBER 1970 62-117 Er waren twee „hoogtepunten" tijdens de maandagavond gehouden gemeente raadsvergadering in Schiedam. Twee onderwerpen van verschillende aard. Het belangrijkste onderwerp betrof een uitspraak van de raad over de vestiging van de Hoogovens op de Maasvlakte. Het tweede onderwerp betrof het wel of niet verlenen van een vergunning voor de vestiging van een garagebedrijf in de Gorzen. Dat er verschil van inzicht bestond met betrekking tot de vestiging van de Hoogovens bleek al spoedig. Het standpunt van wethouder Houtman (WD) in het college week af van het standpunt van wethouder Collé (CPN). Reeds in het pre-advies hadden B. W. dat verschil tot uitdrukking laten komen, vandaar het twee-ledige keuze-voorstel. In het eerste voorstel staat, dat vestiging alleen dan aan vaardbaar zal zijn, als er krachtige garanties worden gegeven en dat vesti ging niet leidt tot overlast voor de bevolking. Het tweede voorstel is een onvoorwaardelijke afwijzing. Wethou der Houtmah behoorde tot degenen die het eerste voorstel steunden, wet houder Collé het tweede. D'66 had zich aanvankelijk nog wat op de vlakte gehouden en ook binnen de fractie bleken de meningen verdeeld te zijn, zoals reeds eerder in gehouden verga deringen van D'66 naar voren was gekomen. Bij de PvdA was het al niet veel anders. Verder was er een uitvoerig schrijven van het Actiecomité tegen Milieube derf, dat zich tegen vestiging uitsprak. Men liet duidelijk weten tegen vesti ging te zijn van iedere luchtvervuilende industrie en daarom werd de raad gevraagd zich tegen vestiging uit te spreken. De heer Houtman: „Als we een derge lijk bedrijf met deze motivering moe ten afwijzen wordt dat een lachertje. Het bedrijf is economisch van grote betekenis. Volgens deskundigen zijn de Hoogovens geen stankverwekkers. Als er een recreatiegebied verloren gaat, „so what? Dan maken we een ander recreatiegebied. De Rijn is de meest belangrijke rivier van Europa, die kun nen we niet verwaarlozen. In Amster dam klaagt niemand over de Hoog ovens, hoogstens over wat stof. Stank is er niet. Onze hele welvaart is ermee gemoeid". De heer Houtman deelde wel mee geen deskundige te zijn. „Men is bezig met een nieuw systeem voor de Hoogovens waarbij geen vervuiling optreedt. Moeten we nu zo'n belang rijk bedrijf gaan afwijzen? Motie De heer Boschman (PvdA) vertelde dat de zaak uitvoerig in de fractie was besproken. Het is moeilijk een mening te vormen, gezien ook het wetenschap pelijk karakter. De heer Boschman diende daarom een motie in waarbij werd voorgesteld de uitspraak aan te houden, tot nadere gegevens bekend De heer Eijkenaar verklaarde een heel eind met de heer Houtman mee te kunnen gaan. De toename van het aantal bedrijven in het gebied kan inderdaad de bezwaren vergroten. De heer Eijkenaar vond dat hoogstens een uitspraak gedaan zou kunnen worden over de luchtverontreiniging, maar niet over de vestiging van Hoogovens. Ook de heer Eijkenaar had een motie ge reed, waarin werd gesteld dat het leefmilieu niet verder mag worden aangetast. Daarom werd gevraagd strin gente maatregelen te treffen tegen eventuele voortgaande verontreinigin gen. De heer Van Kinderen (KVP) vond de motie prematuur en achtte het beter zich achter de motie Boschman te DE HAVENLOODS TOTALE OPLAGE: 255.000. Directie: W. van der Giessen. Hoofdredactie: A. Hoeksema. Hoofdkantoor: Westblaak 25, Rotter dam. Postbus 1980. Tel. 010 - 132170. Giro 18344. Wordt elke dinsdag en donderdag huis aan huis bezorgd. ADVERTENTIES voor de donderdag- uitgave, buitenedities, kunnen tot dins dag 18.30 uur worden ingezonden en voor de stad Rotterdam tot woensdag 11 uur aan het hoofdkantoor te Rotter dam. Voor de dinsdaguitgave tot Vrijdag 16 uur en schriftelijke opdrachten maandagmorgen, le post. REDACTIE kan tot dinsdag 16 uur worden ingezonden aan het hoofdkan toor te Rotterdam voor de donderdag- uitgave. Voor de dinsdaguitgave tot vrijdag 12 uur. EDITIE SCHIEDAM. Schiedam Kethel. Oplage 30.000. Vertegenwoor diger A. Acampora, Aalscholverlaan 604, Vlaardingen, tel. 354487. Correspondent: Schiedam: L. 't Hart, Bachplein 97, tel. 353847. Sportredactie: P. Bul, Mgr. Nolenslaan 590, tel. 269858. 8 STADSEDITIES ROTTERDAM. (Rotterdam - rechter Maasoever, Capel- le a.d. IJssel, Bleiswijk, Berkel en Ro denrijs, Nieuwerkerk a.d. IJssel en Berg- schenhoek. Oplage 172.500). EDITIE VLAARDINGEN. (Vlaardin gen, Maassluis, Maasland, Maasdijk, Hoek van Holland. Oplage 37.000). EDITIE KRIMPENERWAARD. (Krim pen a.d. IJssel, Krimpen a.d. Lek, Lek- kerkerk, Ouderkerk a.d. IJssel, Stol wijk, Bergambacht, Ammerstol, Berken- woude, Schoonhoven. Oplage 15.500). BEZORGING. Als u „De Havenloods" niet heeft ontvangen kunt u voor de donderdag-uitgave tot vrijdagmiddag 12 uur aan onze afdeling inspectie bellen 132170, toestel 51. Voor de Vlaarding- se editie 344349. Voor de dinsdagkrant kan men dezelfde nummers bellen tot woensdag 12 uur. stellen, zodat eerst een studie kan plaats vinden en eventueel later de motie van Eijkenaar ter sprake komt. Wethouder Collé kon zich de moties wel voorstellen. Gezien de verantwoor delijkheid voor de volksgezondheid voelde hij zich niet verantwoord zijn afwijzend voorstel in te trekken. Wet houder Houtman had geen bezwaar tegen de motie Boschman. Het werd toen een probleem waarover de raad het eerst zou gaan stemmen, want er lagen twee voorstellen van B. W. en twee moties. Nagegaan moest worden wat nu eigenlijk het meest verstrekkende was. Dat bleek de motie Ejjkenaar te zijn, die werd ver worpen met 28-6 stemmen. De motie Boschman werd met 30-4 stemmen aangenomen, waarbij ook de heer Eijkenaar zich aansloot, gezien de mo gelijkheid om alsnog een onderzoek te laten instellen. Auto Dienst De Schiedamse Aut Reparatie Dienst deed een beroep op de gemeenteraad om alsnog eèn vergunning voor vesti ging van het bedrijf in een pand aan de Leliestraat. B. en W. hadden daartegen bezwaren, omdat dat in strijd zou zijn met het bestemmingsplan. De nieuwe gevel van het pand zou in strijd zijn met de welstandsvoorschriften. Er wordt inbreuk gemaakt op het karak ter van de omgeving. pend is, de bebouwingsgrenzen niet worden overschreden en de nieuwe geval aan de eisen voldoet. Maar B. en W. bleven bij het afwijzend standpunt, ook omdat de laatste tijd veel woonpandjes in de Leliestraat door bewoners zijn aangekocht en er veel geld geïnvesteerd wordt om de woningen op' te knappen. Uit een enquête van D'66 bleek dat zeker de helft van het aantal bewoners van de straat (32) geen bezwaar heeft tegen de vestiging van het bedrijf. Om die reden werd het wenselijk geacht de beslissing een maand uit te stellen. Problemen Mevrouw Krikke-Hein (PvdA) wees op de gevaren die ontstaan door het inwil- De heer Verhulsdonk: rot fabriek, maar er moet werkgelegen heid zijn.... ligen van het verzoek. In de Gorzen zijn nog veel oude pandjes met lage huren. Nu willen adressanten daarin een bedrijf gaan vestigen, maar dat Er wordt dan op een goedkope wijze een nieuw bedrijf gesticht. Zoiets is ook eens in de Lekstraat gebeurd waar uiteindelijk een bedrijf is gevestigd dat thuishoorde op een industrieterrein. Mevrouw Krikke deed een beroep op de raad de vestiging niet toe te staan. De heer Van Kinderen wenste een brengt veel problemen met zich mee. Er komt o.a. een luchtcompressor, talrijke auto's worden geparkeerd enz. In het jaarverslag van de gemeentelijke vervoers- reinigings- en ontsmettings- dienst van Schiedam wordt geconsta teerd dat de centrale werkplaats voortdurend kampt met een gebrek aan ruimte en een te klein niet centraal gelegen magazijn, waardoor noodzake lijke aanvullingen niet of moeilijk zijn door te voeren. De toestand van de dienstgebouwen laat veel te wensen over. Er zijn plannen voor overplaat sing van de dienst naar een terrein aan de Van Heekstraat, waar een nieuw gebouwencomplex zal komen. In het verslag wordt geconstateerd, dat het schoonhouden van straten in hoge mate wordt belemmerd door de vele geparkeerde auto's. In enkele gevallen werd in samenwerking met de politie een tijdelijk parkeerverbod ingesteld om sterk vervuilde straten te kunnen reinigen. Het ligt in de bedoeling deze wat omslachtige methode te blijven volgen. Clandestiene vuilstortingen blijven binnen redelijke grenzen. Het wrakkenterrein voorziet in een behoef te, maar helaas worden vaak vernielin gen veroorzaakt aan afzettingen. Van de 207 afgevoerde autowrakken kon in slechts 35 gevallen de eigenaar worden opgespoord. De bestrijding van ratten geschiedde het hele jaar door met drie man. Alle klachten werden nauwkeurig onder zocht en behandeld. Het onderzoek werd vaak tot hele woonblokken of straten uitgestrekt. Voor de rattenbe strijding werd o.a. 1317 kg haver aangewend. De dienst haalde bij particulieren 211 cadavers van honden, 63 katten, 2 konijnen, een meeuw en een aap op. Afvoer Met het overlaadstation en de vuilaf voer per rail heeft Schiedam een zeer aantrekkelijke, eenvoudige en hygiëni sche vuilverwijderingsmethode gekre gen die voorziet in een vlotte, dagelijk se afvoer van alle vaste stedelijke afvalstoffen uit de gemeente, terwijl - mede door de gunstige centrale lig ging van de overlaadinrichting - korte rij- en lostijden voor de vuilnisauto's verkregen worden. Het wachten is nog op het gereedkomen van een stortter- rein van beperkte grootte, dat als uitwijkmogelijkheid kan dienen bij eventuele stagnaties in de vuilafvoer per spoor en indien nodig benut kan worden voor het bergen van niet vaste afvalstoffen. de allernieuwste modellen GOUDEN DAMESHORLOGES MET GOUDEN BAND Met betrekking tot het marktwezen wordt meegedeeld dat de beide mark- Huisvuil ten nl. op het Broersveld (119 plaat sen) en op het Johann Straussplein (50 plaatsen) volledig zijn bezet. De markt op het Straussplein, ingesteld in sep tember 1968, is steeds beter gaan functioneren en kreeg grotere belang stelling van het publiek. De verontreiniging op de markt en de opruimingswerkzaamheden geven geen reden tot klachten. Voor het vervoer van het vuil bleek dat het gebruik maken van de perskraakvuilniswagen sneller en effectiever werkte. Totaal werd 252 ton vuil afgevoerd van de beide markten. In de gemeente zijn 228 papierbakken, waarvan er 106 op speelplaatsen van scholen staan. Het nuttige effect van de papierbakken wordt gering genoemd ook al omdat de bakken vaak worden misbruikt om huisvuil in te doen. De gemiddelde hoeveelheid huisvuil, die door de dienst in Schiedam wordt verwerkt, ondergaat een voortdurende stijging. In 1965 was dat gemiddeld 168 kg per hoofd van de bevolking, in 1966 174 kg, in 1967 182 kg, in 1968 188 kg en in 1969 was dat gestegen tot 199 kg. Worden we nu schoner of vuiler? Mr. Klaassesz jn Schiedam Maandagmorgen 7 december zal de commissaris van de koningin mr. J. Klaassen een werkbezoek brengen aan Schiedam. In verband hiermee wordt 's morgens om half tien een extra vergadering van de gemeenteraad ge houden, waarbij diverse onderwerpen worden besproken. Hierna zal de com missaris nog enkele bedrijven bezoe- - Speciale Aanbiedi Onbegrijpelijke sp< Elektrische orgels v TV hoekkastjes vanai Mooie spaanse kastjes vanaf Cassette recorders nu vanaf Radio/grammofoons vanaf Stereo Elektro grammofoon v.; Transistor groot en klein v;a. Set van 2 huistelefoons slechts Aluminium en stalen pannen v Fonduesets geheel kompleet Elektrische coffeemaker ale-**' ^&kawPe^ne^eChU slechts f 119- f 22,60 f 89- L8- jupt Fantastisch^dia-proj'éctor" Glasparelstatief schermen slecl Prachtige handwerkmeubels v. op vnjdag, 27 november 's avonds van half van'lO t UUr en °p zaterdag 28 november I.v.m. Sintnicolaas echter ook DE GEHE- LE WE^C var^30 novembct t/m 4 december dag 5 december van 10 TOT 4 UUR. KEURKOOP Paul Krugerstraat hoek Hille- dijk - Rotterdam-Zuid. 5 Minuten lopen van metrostation Rijnhaven. duidelijker uitspraak met betrekking tot de verordening. Wethouder Collé stelde daarom voor het voorstel aan te houden ter nadere overweging. De raad ging hiermee accoord. Babberspolder De Babberspolder zal worden opgehe ven, aldus het besluit van stemgerech tigde ingelanden van deze polder. Als gevolg van de bebouwing en recreatie ve verkeersvoorzieningen die zijn aan gebracht, heeft de polder het agrarisch karakter geheel verloren en is er geen reden meer tot een afzonderlijk voort bestaan van de polder. De polder is gelegen in Vlaardingen en Schiedam, waarbij het Schiedamse gedeelte o.a. het volkstuinencomplex Vijfsluizen en een deel van sportpark Harga omvat. Met opheffing van de polder konden B. en W. zich wel verenigen, maar dan moeten eerst voorzieningen met be trekking tot de watervoorziening wor den getroffen, hetgeen door beide be trokken gemeenten dient te geschie den. Daartoe is een ontwerp-ontpolde- ringsovereenkomst samengesteld, waar in de taak-overdracht aan de gemeente is geregeld. Er is tussen betrokken partijen overeenstemming verkregen. De raad keurde het voorstel goed. Bernisseplan Sinds 1966 is in het Rijnmondgebied het Bernisseplan ten dienste van de recreatie ontwikkeld. Dit gebied omvat o.a. Abbenbroek, Geervliet, Heenvliet en Zuidland, in totaal 400 ha. Dit recreatiegebied zal ongetwijfeld ook een groot aantal Schiedammers trek ken, omdat het binnen bereikbare af stand ligt zowel voor bromfietsers als autobestuurders. De investeringskosten worden geraamd op 32 miljöen gulden, waarin naar alle waarschijnlijkheid Rijk en Provincie 90 procent zullen bijdragen. De jaarlijkse exploitatielas ten worden op f 650.000 geraamd te verdelen naar aantal ingezetenen van betrokken gemeenten. Voor Schiedam zou dat neerkomen op f 76.000.-, waarmee B. en W. zich kunnen vereni gen, zodat wordt voorgesteld mede werking aan uitvoering van het plan te verlenen. De voorzitter deelde mee, dat het college in verband met nadere studie, het voorstel terugnam. De overige agendapunten gaven niet veel aanlei ding tot discussie en werden door de raad goedgekeurd. Philips batterij-cassette recorder met zeer een voudige bediening door compact cassette-sy- inleggen, klak - druk op de knop en... klaar voor opname of weergave. Licht géwicht (1,2 kg). Sami ge voelige dynamische i portermicrofoon luxe draagtas, verbindings- snoer, cassette- en archiefrekje voor zes cassettes 199.- Uw prijs NOORDMOLENSTRAAT 45 ST. ANDRIESSTRAAT 18 2e MIDDELLANDSTR. 19 ran bestratingswerk- Zamenhofstraat te Schiedam is de mogelijkheid benut parkeer gelegenheid voor 17 auto's aan te leggen. B W antwoordden op vragen over eengezinswoningen B. en W. van Schiedam hebben in ant woord op vragen, gesteld door het raadslid M; Eijkenaar (Prot.) meege deeld kennis te hebben genomen van de artikelen in „De Havenloods" en het Rotterdamsch Nieuwsblad over de bouw van 1000 eengezinswoningen in Woudhoek-Zuidhoek. Het college verklaart ontkennend te moeten antwoorden op de vraag, dat er plannen zouden bestaan tot bouw van 1000 eengezinswoningen. „Wel streven wij er naar", aldus B. en W., „om voor Woudhoek-Zuid een plan te ontwikkelen waarin de bouw van een gezinswoningen een belangrijke plaats zal innemen. Voorlopige berekeningen wijzen uit dat het gebied Woudhoek- Zuid niet voldoende ruimte biedt voor de bouw van 1000 woningen althans niet wanneer daar uitsluitend of in hoofdzaak eengezinswoningen zouden worden gebouwd. De artikelen zijn gebaseerd op medede lingen van de wethouder van sociale zaken, volksgezondheid en woning- dienst. Deze heeft ons medegedeeld tegenover de pers zijn persoonlijke zienswijze te hebben gegeven over de behoefte aan eengezinswoningen in de komende jaren en daarbij als zijn verwachting te hebben uitgesproken dat in de komende vier jaar, te begin nen in Woudhoek-Zuid en vervolgens overgaand naar het resterende gebied Woudhoek en Spaland, jaarlijks onge veer 250 eengezinswoningen tegen aan vaardbare stichtingskosten kunnen worden gebouwd. Voor zover in de artikelen de indruk wordt gewekt dat in Woudhoek-Zuid 1000 eengezinswo ningen kunnen worden gebouwd, be rust dit naar de mening van de ge noemde wethouder op een onjuiste weergave van de door hem gedane mededelingen. Wanneer het zou gaan om concrete plannen, zouden wij het onjuist vinden wanneer een lid van ons college daar omtrent mededelingen zou moeten doen aan de pers zonder voorkennis van de betrokken raadscommissies. Er is echter meer sprake van voorlopige gedachten, die de wethouder als zijn persoonlijke mening aan de pers heeft doorgegeven", verklaart het college. Tijdens een ledenvergadering van de a.r. kiesvereniging Schiedam is de heer W. van Ravens gehuldigd vanwege het feit, dat hij gedurende 50 jaar lid van de vereniging is. Hij werd benoemd tot ere-lid van de vereni ging, waarvan hij gedurende 25 jaar be stuurslid is geweest. Maandagavond wordt in gebouw Irene de ledenvergadering van de CHU, afdeling Schiedam, gehouden. Het Tweede Kamerlid drs. D. F. van der Mei zal spreken over de huidige economische situatie. Nog dit jaar zal bij het gemeente ziekenhuis te Schiedam een tuin gereed komen, waarvan de pa tiënten gebruik kunnen maken. Er komt 20.000 m2 tuin beschik baar, waarvan 1800 m2 bij de hoofdingang en 11.000 m2 als patiëntentuin. Verder 7000 m2 gazons en 100 m2 aan beplantin gen. Voor de jeugdige patiënten komt er een speelplaats met een oppervlakte van 300 m2. Bij het zusterhuis komt een tuin van ruim 200 m2, een volleybalveld en een terras. Nadat het nieuwe ziekenhuis in april vorig jaar betrokken was, kon het oude gebouw aan de Nassaulaan worden afgebroken en het terrein geëgaliseerd. In augustus dit jaar is de afdeling Plantsoenen van de dienst voor Ge meentewerken begonnen met de aan leg van de tuin, die gelegen is achter net nieuwe ziekenhuis, het eveneens nieuwe zusterhuis en het oude kinder paviljoen. Het is niet alleen een decora tieve, maar vooral ook een echte „ge bruikstuin" geworden, naar het ont werp van de heer H. N. Ketel, de „esteticus" en mej. C. H. van de Mei- racker, de ontwerpster van de Plant soenendienst. r, Rolbanen De grasgazons worden doorsneden door een net van brede voetpaden, waaraan ook de plateaus met planten en bloembakken. Op zorgvuldig uitge rekende plaatsen worden banken ge plaatst met een rugleuning die ook makkelijk zal zijn voor zieken en beschut door glazen windschermen. Ook aan een kleuterspeelplaats voor de kleine patiëntjes is gedacht, zoals ook de trappen van het ziekenhuis naar de tuin voorzien worden van rolbanen, zodat patiënten op rolstoelen makke lijk in de tuin kunnen komen. Bij dit alles is getracht om de aanwezige bomen op het terrein te sparen en in het ontwerp in. te passen. Vlak achter het hoge gebouw loopt een brede weg, o.a. ten dienste vaii de brandweer; aan de veiligheid is dus ook gedacht. Aan de Anna van Buurenstraat is het ruime parkeerterrein, plaatsbiedend aan 120 auto's, in staat van afwerking. Men is nog bezig met de afrastering en ook de verkeersborden met de aanwijzingen moeten nog geplaatst worden. Maar ook bij de aanleg van dit parkeerter rein heeft men zorgvuldig de aanwezi ge bomen gespaard, met het resultaat, dat het geen lelijk of doods terrein is geworden. Het betekent een welkome aanvulling van de parkeer-gelegenheid langs de Nassaulaan (in parkeerhavens) en het kleine terrein bjj de poliklinie ken. Met de stalling van fietsen en bromfiet sen ligt het wat moeilijker, omdat hier een tegenstelling ligt tussen het prak tisch gebruik en de regels van de (stads)-esthetica. Op het trottoir langs de Burg. Knappertlaan is een lange reeks van fietsbeugels aangebracht, maar die zijn blijkbaar niet populair bij de bezoekers van het ziekenhuis. Op het trottoir langs de Nassaulaan, gevrij waard van parkerende auto's, eveneens een rij beugels. Het pleintje voor de poliklinieken biedt eveneens ruime ge legenheid om de fietsen en bromfiet sen ordelijk neer te zetten. Bovendien ligt het in de bedoeling meer beugels aan te brengen op het trottoir langs de Nassaulaan. Dit neemt niet weg, dat het zeer brede en fraai aangeklede trottoir voor de Nog dit jaar komt de tuin voor de patiënten van het gemeenteziekenhuis in Schiedam gereed. hoofdingang van het ziekenhuis tijdens de bezoekuren volstaat met fietsen en brommers. Dit ondaks het feit, dat met drie fraai uitgevoerde borden de bezoekers verzocht worden gebruik te willen maken van de beugels. Zelfs worden de fietsen neergezet pal onder de borden. Op de bezoekers van het ziekenhuis wordt daarom een beroep gedaan, zich te houden aan de regels en om enkele tientallen meters lopen voor lief te nemen. i - m Dat een hoog gewaardeerd Sint- kado geen handen vol geld hoeft te kosten bewijzen wij U mor gen op onze afdeling Rook-ar- ti kelen. Daar verkopen wij sigaretten aanstekers op gasvulling. Uit gevoerd met stelschroef voor een regelbare vlam. Voor zo'n fraaie, prima funktio- nerende aansteker betaalt U nu nog géén zes gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze praktische sigarettenaanstekers op gasvulling met regelbare ounce 1.98 Bus aanstekergas

De Havenloods | 1970 | | pagina 3