een klap verbeteren OUDERS MOETEN BRIGADES VORMEN Saneringscommissie kan ook niet alles in - - BEKENDMAKING VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E. O. HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 25, ROTTERDAM. TEL. 132170. - OPLAGE 255.000 dinsdag, t december 1970 19e jaargang no. 63 EDITIE SCHIEDAM jN.W. BINNENWEG 397 Vorige week heeft de Eerste Kamer de wet op de.luchtverontreiniging aangenomen. Vorige week ook heeft staatssecretaris Kruisinga de saneringscommissie voor het Rijnmondgebied geïnstalleerd. Op die zelfde dag moest de Centrale Meld- en Regelkamer van Rijnmond weer een alarm laten uitgaan naar de bedrijven, omdat weer eens een dag de zon scheen en de concentraties van S02 weer boven het „toelaatbare" waren opgelopen. Daar kwam de volgende dag vrij dag - een zware mist bij, zodat de vervuiling niet weg kon. Bij het optrekken van de mist en het ontstaan van een nieuwe zonnige periode kon men dan alleen maar verwachten, dat de concentraties weer hoger zouden worden. heel weinig bekend. Het PAN-effect kan niet worden gemeten. Toch weet men, dat het van tijd tot tijd optreedt doordat men de schadelijke gevolgen heeft kunnen constateren. Dit is een vervuiling waar de sanerings commissie, aan de hand van de wet op de luchtverontreiniging, iets aan kan gaan doen. Men kan voorschriften op stellen, waaraan bestaande en nieuw te vestigen industrieën moeten voldoen en men kan zelfs bepaalde installaties Reeds in het verleden hebben biologen verbieden, wanneer mocht blijken, dat en andere wetenschapsmensen gewaar- ze in hoge mate tot de vervuiling ^uw,d v.oor dezeontwikkelingen. port, dat op verzoek van het Openbaar Lichaam Rijnmond werd uitge bracht dan werd daarop geen acht geslagen. Dergelijke rapporten zijn schadelijk voor de industriële ontwik keling van het Rijnmondgebied en daarom schadelijk voor onze nationale economie. En aangezien die economie alleen-zaligmakend schijnt te zijn, moeten die plant- en diersoorten maar verdwijnen en de mens moet zich maar aanpassen. De vraag is alleen wat voor soort mens we krijgen, wanneer hij zich volledig aan alle vervuilende facto ren heeft aangepast. Maar ook dat is een vraag waarop liever niemand een antwoord wil geven. v::jNaar hen is nooit geluisterd. Wanneer bijdragen en er geen mogelijkheid is de zy aantoonden, dat uit het Rijnmond- uitlaatgassen te zuiveren. Men kan gebied vele levensvormen zijn verdwe- zelfs op een bepaald moment al het nen - zoals dat enige jaren geleden is autoverkeer verbieden. Dit is op zichzelf een stap vooruit, maar de vraag is hoe groot deze stap in feite wel zal zijn. Men mag namelijk niet veronderstellen, dat de sanerings- eommissie op korte termijn met een serie voorstellen zal komen, waardoor de zaak in een klap aanzienlijk zal worden verbeterd. Daar is het techni sche probleem te groot voor. De indus trie beroept zich op het feit, dat de installaties voor de zuivering van de gassen te kostbaar en de technische voorzieningen, die getroffen moeten worden, te ingewikkeld zijn. Boven dien zal de commissie eerst enig in zicht moeten krijgen in de totale pro blematiek, voordat zij tot aanbevelin gen kan komen. Het zit er dik in, dat dit een proces gaat worden van enkele jaren. En ondertussen gaan de ontwikkelin gen in het Rijnmondgebied normaal door. Vele van de bestaande bedrijven hebben uitbreidingsplannen, die op den duur tot een verdubbeling van het totale industriële pakket kunnen lei den. De plannen voor de vestiging van een hoogoven- en staalbedrijf op de Maasvlakte bestaan nog steeds, hoewel de beslissing steeds weer opnieuw wordt uitgesteld. En zelfs al zou men de uitbreidingen van de bestaande be drijven en een eventueel hoogoven- en staalbedrijf zodanig aan banden leggen, dat zij schadelijke stoffen slechts in „aanvaardbare" hoeveelheden uitsto ten, dan nog moet men er rekening mee houden, dat die „aanvaardbare" hoeveelheden bovenop de onaanvaard bare van thans komen. Een niet al te plezierig vooruitzicht. PAN-effect In feite ligt de fout bij die overheids functionarissen, die in het verleden steeds hebben beweerd, dat het alle maal wel zal meevallen en dat men vooral geen paniek moet zaaien. Het feit, dat deze zomer de toestand al enkele malen kritiek is geweest, was er ai een bewijs voor, dat de situatie in feite onhoudbaar is. Dat er nu ook in deze tijd alarm moet worden gegeven, wanneer de hoge luchtlagen niet zo verwarmd worden als in de zomertijd, is helemaal een teken aan de wand. Daar komt nog bij, dat men in feite nog maar heel weinig inzicht heeft in de werkelijke mate van luchtverontrei niging. Er wordt eigenlijk alleen nog maar S02 gemeten, maar van de wer kelijk gevaarlijke verbindingen, die in de lucht ontstaan door het samenspel van de verschillende soorten gassen, is Daar komen nog enkele factoren bij, waar de saneringscommissie straks niet veel aan zal kunnen doen. Een dag of Zaliomakenrl tien geleden zonk bij Krimpen aan den I Jssel een scheepje met een chemische stof, rezinoil. Vorige week dinsdag ontstond er een lek in een' leiding bij de Zout Chemie aan de Welplaatweg, waardoor chloorcresol vrijkwam. Ook toen weer regende het klachten bij de centrale meld- en regelkamer. Mensen hadden last van hoofdpijn en braaknei gingen. aangetoond in een oecologisch rap- In beide gevallen werd gesteld, dat het niet ging om giftige gassen. Daarmee bedoelt men kennelijk, dat het geen stof is waaraan men direct dood gaat. Maar de vraag blijft bestaan of het spul al dan niet gevaarlijk is voor de ge zondheid. Wanneer men ergens hoof dpijn, prikkende ogen en braakneigin gen van krijgt, moet er toch wel iets aan de hand zijn. Dan kan de medede ling, dat het spul niet giftig is, mis schien wel geruststellend werken, maar dan is men daar toch nog niet mee klaar. Bovendien biedt dit geen enkele garantie voor het feit, dat het vandaag of morgen wel een giftige stof zou kunnen zijn, een stof dus, waar men wel aan kan sterven. Toch zal men hiertegen heel weinig kunnen doen, omdat technische fouten altijd ge maakt. kunnen worden, hoe goed men er ook tegen waakt. De kans daarop legt alleen een nog grotere belasting op het leven in het Rijnmondgebied. Jan Dijkstra. Deze oude maar toch duidelijke foto werd gemaakt in het jaar 1906 in een toenmalige school voor schipperskin deren aan de Schoneberjerweg 26 te Rotterdam. De letters P.H. voor het woord Vereeniging" staan voor Prins Hendrik". Eén van de op deze foto afgebeelde jongens - Jan Ruisaard, staande vierde van rechts - heeft ons de foto toege zonden. De inmiddels bejaarde maar 'nog gezonde Jan Ruisaard deed dit met het verzoek om erbij te vermel den, dat hij graag nog eens iets wil horen van vroegere klasgenoten die zichzelf op deze foto terugvindenof van nabestaanden. Zijn adres is: dhr. Jan Ruisaard, p/a Carstensdijk 65 te Elim, Post Nieuwlande (Drente). De redactie van deze bladen zullen overi gens ook graag voor doorzending van eyentuele reacties zorgen. TENTOONSTELLING - In de burger zaal van het Zwijndrechtse raadhuis zal een tentoonstelling worden gehouden van door de familie Middelhoek ver vaardigde kunstwerken. Schilderijen, aquarellen en wandkleden, zijn spontaan door genoemde familie ter beschikking gesteld. De opening zal plaats hebben op dinsdag 1 december, s avonds 8 uur, door wethouder J. C. de Man. De expositie zal blijven tot en met 14 december. De openingsuren zijn op werkdagen van 2—5 en van 7-9 uur; en 's zaterdags van 10-12 Na ongeluk jeugdige klaarover vinden schoolhoofden Rotterdam - west: GRATIS WEGENZ0UT VOOR BENEDENWONINGEN Ondergetekende, directeur van de ROTEB, (Reini- gings-, Ontsraettings-, Transport- en Brandweerdienst der gemeente Rotterdam), maakt hierbij bekend, dat de bewoners van Rotterdam, die een laagbouwwoning of een benedenhuis bewonen, in aanmerking kunnen komen voor een gratis zakje wegenzout (10 kg). Dit wegenzout is bestemd voor bestrijding van eventuele gladheid op het trottoir gedurende de winter. De zakjes zuUer 1J ROTTERDAM-ZUIDELIJKE MAASOEVER IN DE WEEK 7 T/M 11 DECEMBER A.S. ROTTERDAM-NOORDELIJKE MAASOEVER IN DE WEEK 14 T/M 18 DECEMBER A.S. Men wordt verrocht^ op de huis\mÜophaalauto te let^ n van de twee beurten Ir. I.van der Kooi. Theo Langstraat (12) bracht zijn ver- onbesuisder wordende verkeer gewond jaardag, woensdag 25 november, in het is geraakt tijdens het klaar-over-werk. ziekenhuis door. Theo is het eerste Een onderwijzeres zorgt er voor dat hij verkeersbrigadiertje dat in het steeds op school niet achter raakt. Het ongeval, dat Theó Lang- ingang van het nieuwe cursusjaar straat, leerling van de St. Nico- de kinderen niet meer extra be- laasschool, overkwam op de over- veiligd schoolwaarts kunnen stap- steekplaats Schiedamseweg hoek Pcn- mits er hulp komt opdagen. Korfmakersstraat, was de drup- HulP van de mensen die er het pel die de emmer deed overlo- nauwst bij betrokken zijn: de pen. Unaniem kwam het aantal ouders, schoolhoofden, wiens leerlingen in het westen van Rotterdam als verkeersbrigadiertjes de onveilige zebrapaden (hoe vaak negeert het rijdend verkeer zo'n beschermen de oversteek niet! bewaken, overeen, dat het niet langer ver antwoord is deze jonge kinderen nog langer in het hedendaagse verkeer in de waagschaal te stel len. En wel om de volgende dwingende redenen: het steeds intensiever voortrazende verkeer, de gevaarlijke onachtzaamheid der verkeersdeelnemers, het per se niet willen luisteren van vooral oudere voetgangers en de onerva renheid van de brigadiertjes zelf. Het ziet er echt naar uit, dat met Vijftien reacties Zo stelt de heer H. Bremer, hoofd van de lagere school „De Korf" en spreek buis van de negen lagere scholen in Rotterdam-West, die brigadiertjes leve ren: „Eigenlijk zijn we al lang van plan te stoppen. De hele situatie zit ons vreselijk hoog. Vorige maand hebben we voor het eerst via een rondschrijven rechtstreeks een beroep gedaan op de ouders om steun. Helaas hebben we slechts vijftien gunstige reacties bin nengekregen. Vijftien reacties en de kinderen staan dagelijks aan nodeloos gevaar bloot, 's Ochtends ben ik dik wijls aanwezig om toezicht te houden op de dienstdoende groep, die altijd uit zes kinderen bestaat. De kinderen van mijn school en van de St. Nicolaas- school wisselen elkaar af en hebben de oversteekplaa tsen Schiedamse- weg/Korfmakersstraat en Mathenesser- weg/Rösener Manzstraat toebedeeld gekregen. Twee levensgevaarlijke over steken voor de voetgangers. De schrik slaat me er telkens om het hart. Het is schandalig te zien hoe diverse automo bilisten reageren. Men rijdt gewoon door of slaagt er vaak op het laatste nippertje in tot stilstand te komen. En dan is er ook de keerzijde van de medaille. De kinderen zijn in het ver keer nog zo onervaren, dat ze snelhe den en afstanden volkomen verkeerd schatten. Het gevolg: talloze situaties die gemakkelijk een ongeluk ten gevo lge kunnen hebben. Dat het geval Theo Langstraat pas het eerste incident met lichamelijk letsel is, is puur geluk. Overigens: elk ongeval is er één te veel. Daarom blijf ik bij mijn standpunt, dat de taak van de kinderen door de ouders dient te worden overgenomen en als er zich geen gegadigden aanmel den dan maar geen verkeersbrigade Tenslotte is het niet de plicht van de onderwijzers, die vaak geen tijd heb ben om bij het oversteken toezicht te houden, hoewel het totnogtoe (zoveel mogelijk) met liefde gedaan wordt". Processen-verbaal Verkeersbrigades gevormd door vol wassenen is het enige alternatief, dat de heer Bremer ziet. dat deze oplossing afdoende is, is wel gebleken in Lom- bardijen, waar de moeders de taak van hun kroost hebben overgenomen. Ge bleken is, dat ouderen meer respect afdwingen dan een broekie, die denkt een grote meneer of mevrouw het doorrijden te beletten. De politie staat geheel achter een eventuele ouderbrigade. Zo, zullen de kandidaten een korte opleiding krij gen, opgenomen worden in een verze kering en voorzien worden van doel matige kleding. En tevens neemt men zich bij de politie voor strenger op te gaan treden bij klachten van klaar- overs. Hoofdagent Th. Janssen van bureau voorlichting: „Inderdaad zijn wij van plan als er bij ons nummers van auto's worden doorgegeven deze men sen zwaarder dan totnogtoe aan de tand te voelen. Meestal kwamen de mensen eraf met een berisping, maar in de toekomst willen wij aan de hand van waarnemingen der klaar-overs meer processen-verbaal gaan uitdelen. Er moet worden getracht paal en perk te stellen aan de toenemende onveilig heid rondom door klaar-overs be schermde voetgangersoversteken". Gemakzuchtig Slechts vijftien a twintig ouders heb ben zich totnogtoe bij de lagere school „De Korf" na het rondschrijven van vorige maand gemeld. Ook de St. Nicolaasschool die al jaren pogingen in het werk stelt de klaar-overs door een wakende moeder te laten begeleiden, kon ondanks dringende oproepen geen voldoende hulp vinden. De heer Bre mer: „De goeden niet te na gesproken moet ik concluderen, dat de ouders veel te gemakzuchtig zijn. Of mis schien zijn ze niet doordrongen van de noodzaak van een ouderbrigade. Want ook na het ongeluk zijn er geen ouders geweest, die hun kinderen verboden hebben nog langer als klaar-over op te treden. Niemand heeft de schriftelijk toegezegde medewerking teniet willen doen. Er is zelfs niet één verontruste reactie binnengekomen. Dat maakt het niet makkelijker om voldoende volwas senen bereid te vinden de taak van hun kinderen over te nemen, terwijl ik per oversteekplaats toch zeker dertig men sen nodig heb, gezien de mogelijke DE HAVENLOODS Weekblad voor Rotterdam en randge meenten wordt elke dinsdag en donder dag huis aan huis bezorgd. TOTALE OPLAGE: 255.000. Directie: W. van der Giessen. Hoofdredactie: A. Hoeksema. Hoofdkantoor: Westblaak 25, Rotter dam. Postbus 1980. Tel. 010 - 132170. Giro 18344. Wordt elke dinsdag en donderdag huis aan huis bezorgd. ADVERTENTIES voor de donderdag- uitgave, buitenedities, kunnen tot dins dag 18.30 uur worden ingezonden en voor de stad Rotterdam tot woensdag 11 uur aan het hoofdkantoor te Rotter dam. Voor de dinsdaguitgave tot vrijdag IA lllir pn erVi riftoliH-o An/lrnxkl/iM REDACTIE kan tot dinsdag 16 uur worden ingezonden aan het hoofdkan toor te Rotterdam voor de donderdag- uitgave. Voor de dinsdaguitgave tot vrijdag 12 uur. 8 STADSEDITIES ROTTERDAM (Rotterdam-Rechter Maasoever, Capelle a.d. IJssel, Bleiswijk, Berkel en Roden rijs, Nieuwerkerk a.d. IJssel en Berg- schenhoek. Oplap EDITIE SCHI1 Kethel. Oplage 30.000. EDITIE VLAARDINGEN. (Vlaardin- gen, Maassluis, Maasland, Maasdijk, Hoek van Holland. Oplage 37.000). EDITIE KRIMPENERWAARD. (Krim pen a.d. IJssel, Krimpen a.d. Lek, Ouderkerk a.d. IJssel, Stolwijk, Bergam bacht, Ammerstol, Berkcnwoude, Schoonhoven. Oplage 15.500.) BEZORGING. Als u „De Havenloods" niet heeft ontvangen kunt u voor de donderdag-uitgave tot vrijdagmiddag 12 uur onze afdeling inspectie bellen: 132170, toestel 51. Voor de Vlaarding- editie. 344349. Voor de dinsdagkrant afvallers en verhinderden. Per slot van rekening moet. er ook een reserve klaarstaan wil je van je zaak zeker zm' Geen veiligheid Komen er niet voldoende aanmeldin gen binnen (het gaat hier om de scholen De Korf, Finlandia, Starren- burgschool, De Zonnebloem, Prinses Marijkeschool, ds. Bruntschool, St. Ni colaasschool, Van Hogendorpschool en St. Agnes en St. Antonius, die alle klaar-overs leveren) dan zal de situatie in het „westen" zorgelijk toegespitst worden. En het zal u duidelijk zijn waarom, want het is zoals de heer J. van der Meer, onderwijzer van de St. Nicolaasschool en begeleider van de klaar-overs van deze school, het zegt: „Indien een te vormen moederbrigade op een mislukking uitloopt en het streven der schoolhoofden, het terug trekken van de scholierenbrigades, werkelijkheid wordt, dan bestaat er geen voldoende vèiligheid meer voor de alleen overstekende kinderen, die om welke reden dan ook niet naar school gebracht kunnen worden". Wet op luchtverontreiniging biedt perspectief, maar:

De Havenloods | 1970 | | pagina 1