In de hemel is geen bier, in De Doelen des te meer! I «cf* Expositie bij opening pand Modern DE HAVENLOODS DINSDAG 1 DECEMBER 1970. 63-102 De teamwinnaars aan het werk. Een getapt gezelschap - alle prijswinnaars. MAAK ER EEN POTJE VAN De maand november is voorbij, en dat betekent dat er een voor de huisvrouw extra drukke tijd is begonnen. In onze minder optimistische momenten lijkt het ons wel eens of de december maand, met al die „huiselijke feestda gen", speciaal is bedacht als test voor de huisvrouw. De perfecte kan met hartstocht al haar proeven van be kwaamheid afleggen, de gewone moet zich heel wat meer inspannen dan anders, en de slechte valt waarschijn lijk door de mand! Maar.liggen de moeilijkheden ook niet voor een deel aan onszelf? Als we dit jaar, bij het beslissen van wat er gegeten zal worden op al die zondagen, eens niet in de eerste plaats uitgingen van het idee dat menu's gecompliceerd of buitennissig moeten zijn? En is het wel nodig dat we allerlei gebak zelf maken, allemaal net in die laatste week van het jaar? Met wat nuchter, tijdig overleg kunt u het zich de komende feestdagen mogelijk toch wat minder moeilijk maken; wij zullen u de volgen de weken graag enkele werk- en tijdbe sparende ideeën aan de hand doen. Op Sinterklaasavond is er in de meeste gezinnen ook vanwege het vele „sui kergoed en marsepein" - tijd noch aandacht voor een gewone warme maaltijd. Maar aan iets hartigs zal op een gegeven ogenblik toch behoefte ontstaan. Laten we daarom zorgen voor voldoende sandwiches m?t vlees, vleeswaren of kaas en veel fruit en vooraf geven een gemakkelijk klaar te maken GROENTESOEP Laat in een flinke pan (u kunt overge bleven soep een van de volgende dagen geven) een stuk boter of margarine smelten en bak er een preitje of ui, fijngesneden, lichtbruin in. Roer er veel verse soepgroenten door, met pe per en zout en twee bouillontabletten, en breng alles aan de kook met 1,5 liter water en rijst of vermicelli naar smaak. Als deze gaar is, kan de soep worden opgedaan met een paar hardge kookte en in plakjes gesneden eieren en/of, voedzamer en erg lekker, ander half ons in stukken gesneden kippele- vertjes, die u eerst goed wast en een minuut of 7 mee laat koken. Er toast, 'stokbrood of roggebrood bij geven. Als tweede recept deze week: MOSSELENRAGOUT Het is nu volop het seizoen ervoor, daarom voor de liefhebbers een goed recept. Voor 4 volwassen eters rekent u op 3 kilo. mosselen, die op de bekende manier goed schoon gespoeld zijn, en daarna gekookt met wat ui, peper, selderij en peterselie en een klontje boter of margarine. De mosse len na afkoelen uit de schelpen halen en dan een gebonden saus maken van 6 dl gezeefd mosselnat, 4 dl melk, 90 gram boter of margarine en 90 gram bloem. De saus kruiden naar smaak met wat aroma, nootmuskaat, peper, eventueel zout, citroensap en» een ei dooier. Er de uitgelekte mosselen (d.i. ca. 600 gram mosselvlees) door men gen en de ragout goed warm opdienen met stokbrood, met rijst en sla, of met aardappelpuree en worteltjes. Wilt u het zich makkelijker maken en de mosselen gekookt bij de vishandel kopen, dan kunt u als vloeistof melk nemen, en op 1 ons mosselen 1 dl melk, 25 gfam bloem en 25 gram boter nemen. Goed proeven op peper en SPECULAASJES Voor de onverbeterlijke baksters onder ons! Voor ca. 50 stuks, 2 bakplaten, hebt u nodig 200 gram bloem, 120 gram boter of margarine, 100 gram bruine basterdsuiker, 1 eetlepel specu laaskruiden, zout, 50 gram gehakte of gesnipperde amandelen, eventueel 1. eetlepel melk als het deeg te droog is. Doe alle droge ingrediënten in een kom goed door elkaar zonder de aman delen, en doe de boter erdoor. Daarna de gehakte noten en zo nodig de melk erbij. U kunt nu op twee manieren te werk gaan: 1. Bestuif een speculaasplank met kin dermeel of aardappelmeel en druk een portie deeg in de figuren. Met een scherp mes het overtollige deeg weg snijden en de deegfiguren eruit klop pen door een korte slag met de plank op het aanrecht. 2. Vlugger: bestuif het aanrecht en de deegrol met bloem en rol het deeg uit (ca. 1/3 cm). Met een klein hartvormig borstplaatfiguurtje koekjes uit de deeg lap steken. Baktijd 15 a 20 minuten, bakplaat midden in de oven, die u zeven minuten voorverwarmt als u geen thermostaat hebt; als u die wel heeft, niet voorverwarmen. Thea. KERST DEKORATIE PLEXEA ETALAGEMATERIALEN ADM. DE RUYTERWEG 26 ROTTERDAM-1 TELEFOON (010) 132230.' Kunst van de Maya één avond gratis toegankelijk De tentoonstelling „Kunst van de Maya", die in het Museum voor Land en Volkenkunde in Rotterdam wordt gehouden, zal in tegenstelling tot eer dere berichten al op 16 december worden geopend. Duizend mensen uit Rotterdam en omgeving worden in de gelegenheid gesteld de expositie gratis te bezichti gen en wel op de avond van 15 december tussen half acht en tien uur. Men kan zich hiertoe telefonisch of schriftelijk opgeven bij het Museum voor Land- en Volkenkunde, Willems kade 25 te Rotterdam (tel. 010-11.10.55) tot en met zondag 6 december. De eerste 100 aanvragers krijgen een fraai geillustreerd entreebewijs toege zonden dat uitsluitend voor die avond geldig is. De tentoonstelling „Kunst van de Maya zal niet, zoals tot nu toe gebruikelijk was, gratis toegankelijk zijn, maar f 2,50 kosten. Kinderen tot 14 jaar betalen f 0,75 Ook de openingstijden van het mu seum zijn anders: dagelijks van 10-17 uur, op zondagen van 11—17 uur (kerstdagen zijn als zondag, de dag vóór Kerstmis en oudejaarsdag ge opend tot 16 uur, nieuwjaarsdag de gehele dag gesloten) en op woensdag avond van half acht tot 10 uur 's avonds. Voor de aanwezige bezoekers wordt een rondleiding gegeven op zondag middagen om half drie en op woens dagavonden om acht uur. Deze oude maar toch duidelijke foto werd gemaakt in het jaar 1906 in een toenmalige school voor schipperskin deren aan de Schonebergerweg 26 te Rotterdam. De letters P.H. voor het woord ,,Vereeniging" staan voor „Prins Hendrik". Eén van de op deze foto afgebeelde jongens - Jan Ruisaard, staande vierde van rechts - heeft ons de foto toege zonden. De inmiddels bejaarde maar nog gezonde Jan Ruisaard deed dit met het verzoek om erbij te vermel den, dat hij graag nog eins iets wil horen van vroegere klasgenoten die zichzelf op deze foto terugvinden, of van nabestaanden. Zijn adres is: dhr. Jan Ruisaard, p/a Carstensdijk 65 te Elim, Post Nieuwlande (Drente). De redactie van deze bladen zullen overi gens ook graag voor doorzending van eventuele reacties zorgen. in één van de vertrekken van de Rotterdamse Doelen werd vorige week donderdag een uiterst sportieve strijd gestreden tussen een aantal horeca- mensen uit Rotterdam en omgeving. Het ging om een selectiewedstrijd van de Nationale Biertapwedstrijden die dit jaar al voor de achttiende maal gehouden worden. Biertappen - een bezigheid die over het algemeen in een ontspannende sfeer plaatsvindt wordt bij zo 'n wedstrijd een uiterst serieuze activiteit. Het gaat niet zozeer om de prijzen (vrij kleine geldprijzen, bekers, cadeaubon nen) maar vooral om de eer. Om de beroepseer, om precies te zijn. En misschien ook een heel klein beetje om de reclame, want een kampioen-bier tapper (of -tapster) kan bij zijn (of haar) klanten natuurlijk wel uit een ander vaatje tappen dan een gewone tapper of tapster! Er werd in de Doelen gestreden in twee klassen: die van teams, bestaande uit twee personen en die van eenmans zaken. Elke deelnemer moest bij een tapkast twee glazen (Oranjeboom-jbier tappen en dit, samen meteen leeg glas en een (vol) flesje (Heineken-)bier, op een dienblad zetten en daarmee naar de jurytafel lopen en voor de kritische ogen van de juryleden het lege glas volschenken. Alle, maar dan ook alle handelingen van de deelnemers werden door de veelkoppige jury bekeken en met punten gewaardeerd. Op alles werd gelet. Allereerst natuurlijk op de dikte van de schuimkraag (twee vin gers) en op de resultaten van het uitschenken van het flesje, maar ook allerhande detailpunten kregen de aan dacht: hoe worden de glazen omge spoeld en vastgehouden, wordt het flesje goed afgedroogd, is de wijze van serveren correct, enz. Tenslotte kwam zelfs de chronometer er aan te pas: binnen welke tijd gebeurt het? Negen winnaars Uiteindelijk kwamen er tweemaal drie prijswinnaars uit de bus, winnaars die hun biertap-eer zullen gaan verdedigen op de landelijke finale-wedstrijd die op 13 januari 1971 in het RAI-gebouw te Amsterdam gehouden zal worden. In totaal waren er dus negen winnaars, driemaal twee team-leden en drie re presentanten van „eenmanszaken". De drie winnaars van de eerste prijzen kregen elk f75,-, een beker van de Rotterdamse V.V.V. en een cadeau cheque. Aan de tweede prijs zat een leprijs teams:de heren M. Sisty en B. Legué van Café-Restaurant ,,'tWaagh- je" te Rotterdam-Overschie; (976 pun ten); 2e prijs teams: de heer C. W. van Santen en mevrouw T. van Santen-Pols van Café 't Centrum te Rozenburg; (962 punten); 3e prijs teams: de heer B. Bastemeijer en mevrouw A. Baste- meijer-Riedijk van Café Sport te Spij- Overigens werd er niet alleen getapt. Uits/dQ kenisse; (956 punten); le prijs een- manszaken; de heer L. van der Wens van Café „De Drie Ballons" aan de Tiendstraat te Rotterdam; (479 pun ten); 2e prijs eenmanszaken: de heer D. G. van Stralen van Café Vredehof' aan de Oudedijk te Rotterdam; (476 punten); 3e prijs eenmanszaken: de heer R. van Lelieveld van Café „Napo leon Bonaparte" in de Vlet straat te Rotterdam (463 punten „De Nachtegaal showt vogels In het buurthuis „De Repelaer", Jac. Campertlaan 1 te Spijkenisse wordt van 3 tot en met 5 december a.s. een tentoonstelling gehouden van kanaries, tropische vogels en grote en kleine parkieten. Op deze expositie zijn ca. 300 verschil lende vogels te zien, waaronder ver schillende zeer zeldzame soorten. Deze vogels zijn gekweekt door liefhebbers uit Spijkenisse en omgeving. Om het geheel een nog mooier en fleuriger aanzien te geven is de ten toonstellingszaal verder nog feestelijk gedecoreerd met bloemen en planten. Het geheel werd door een plaatselijke bloemenhandel gratis opgemaakt. De zaal is geopend op donderdag 3 december a.s. van 20 tot 22 uur, vrijdag van 10 tot 22 uur en op zaterdag van 10 tot 13 uur. Om zo veel mogelijk personen van deze tentoonstelling te laten genieten is de toegang gratis. Ook schoolklassen onder geleide zijn welkom. Wie er aan denkt zelf deze boeiende sport te gaan beoefenen, moet zeker een kijkje ko men nemen: er worden namelijk op deze tentoonstelling vele vogels te koop aangeboden. Donderdag 26 november j.l. om 15 uur werd het nieuwe kantoorpand van Radio Modern aan de Sluisjesdijk door mevrouw Rijsselberghe geopend met het ontsteken van een vuurwerk. Kort hierop ging men over tot de opening van een kunstexpositie, die gehouden wordt tot ongeveer eind december en verzorgd wordt door een dertigtal studenten van de kunstacade- Zij exposeren in totaal 94 kunstwer ken, waaronder wandkleden, schilderij en, etsen, gouaches en beeldhouwwer ken. Al de geëxposeerde kunstvoor werpen zijn te koop voor prijzen varië rend van 35 gulden voor een ets van A. Verkade tot 3.000 gulden voor een huilend meisje van Fred Tuynman. Ook hangt er een ontmoeting met Dali (150 x 145) van Harm Kuyt voor een prijs van 2.500 gulden. De bijzondere aandacht verdient een serie van drie schilderijen van Eugenie Degenaar, voor een totaalprijs van 1.500 gulden. Het eerste werk, dat verkocht is, is van Marcel van Bemmel, het is een 3-dimensionaal badhokje, waarvan de deurtjes bevestigd zijn aan minuscule scharniertjes, zodat ze open kunnen. Een ieder die belangstelling heeft voor deze expositie, kan haar elke dag gaan bezichtigen. Op woensdag 2 december houdt Euge nie Degenaar in de sociëteit „De Sockel" een expositie van haar wer ken, die ook voor iedereen te bezichti gen is. De Sockel is gevestigd in de Hennekijnstraat 6 te Rotterdam. Pierre-Bayle-prijs voor Hans Warren De Pierre-Bayle-prijs van de Rotter damse Kunststichting, dit jaar bestemd voor literaire kritiek, is toegekend aan de letterkundige Hans Warren. De prijs zal hem tijdens een bijeenkomst op vrijdagmiddag 18 december in het Cen trum Lijnbaan worden overhandigd. Hans Warren schrijft kritieken voor de Provinciale Zeeuwse Courant. In het juryrapport schrijft de jury (bestaande uit Alfred Kossmann, Gerrit Komrij en A. G. Kloppers) onder meer over hem: „Warren verstaat de kunst een groter ;>ubliek in te leiden in de liefde voor dit werk en uit zijn kritieken blijkt steeds opnieuw zijn brede belangstel ling voor alles wat met literatuur van doen heeft. Vaak zijn zijn bespre kingen zeer uitgebreid, omdat hij er zich van bewust is, dat datgene, dat voor hem en andere ingewijden vanzelf spreekt, voor een minder literair ge vormde lezer veel moeilijkheden met zich kan brengen". Als dichter publiceerde Hans Warren een aantal bundels, waarvan „Tussen Hybris en Vergaan" de meest recente is. Alsjeblieft, jl] van de Sint, }Jf namens man^ en kind Origineel cadeau-idee. U /J I er haar een plezier me haarboutique Heemraadssingel

De Havenloods | 1970 | | pagina 3