Van de cowboy kregen we een lift - indianen kwamen we niet tegen wml pg ZEEBaarsjE Amerikaanse ervaringen (slot) James Last en carnaval wmm - WALLY Rectificatie DE HAVENLOODS DINSDAG 1 DECEMBER 1970. 63-101 's Ochtends. De bus werd lang zaam wakker. Grootmoe kamde het haar van haar kleinkind, moe rekte zich nog eens lekker uit en bij de buren begon de baby te brullen, wat voorzichtig doch met vaste hand in een deken werd gesmoord. Ik keek in een woestenij. Prachtig achteloos neergekwakte bergen in een stille ochtendzon. En rood was het licht.Het was een fantastische tocht. Vanaf El Paso liftten we naar Phoenix, waar we in een halve overstroming belandden. De wegen waren in rivieren veranderd en het water kwam tot de drempels. We stonden tot onze kuiten in het water. Ik verlopr in de stroom een schoen en zat dus met. blote voeten aan het eten. De dienster vroeg me of ik ze weer aan wilde doen want het was verboden en het kleine meisje aan de tafel achter mij wilde haar schoenen ook niet aan doen omdat ze mij zo zag zitten. Rose-rood strikje Een Engels wijffie, twee krukken ver der aan de bar, rose-rood gestreept strikje boven op haar hoofd als een verdwaalde vlinder, zei glunderend: „Ah, ze heeft mij niet gezien". Ze was ook blootsvoets. Eerst had ze haar buurman gevangen in haar nooit ein digend gesnater en nu waren wij blijk baar aan de beurt. „The Grand Ca nyon, oh, it's just a hole, oh yes, a big hole, one of the 7 miracles God ever made, but it's still a hole". Daarna vertrokken we naar Flagstaff op zoek naar die Grand Canyon, cowboys en indianen. De cowboy hadden we ineens al. We kregen een lift van hem. Zijn auto was van binnen een grote bende. „Dat gebeurt als cowboys dronken zijn", was zijn commentaar. Indianen kwa men we niet tegen, maar de Grand Canyon was geweldig. We bezochten deze met Bob, Terry en Larry, drie Amerikaanse jongens. Ze kwamen met hun volkswagenbus terug van een Me xicaanse vakantietocht en we kregen een lift van ze. Verder. Naar Las Vegas, waar we twee en een halve dollar met spelen bij elkaar wonnen. Daarvandaan wilden we de Death Valley in. We stonden er vroeg voor op, want dan zou het niet zo warm zijn. Twee mannen, op weg van speelhol Las Vegas naar speelhol Reno, aan de andere kant van de woestijn, namen ons mee naar waar Death Valley begon. Het was al be hoorlijk warm en we stonden op het smeltpunt toen er een soldaat op ons afkwam. Ze moesten met twee wagens door de woestijn om ze te testen op hittebestendigheid. We konden mee. Zalig, zoveel soorten woestijn in één vlakte. Bovendien was het 56 graden. Dat hadden we net om zitten rekenen, want ineens hadden we de sleutel 5/9 weer te pakken. Daar hadden we da genlang op zitten broeien. Alles is hier Fahrenheit. Goed. Het was dus bloed heet. We voelden we weinig van. De warme lucht schoof langs ons heen door de open raampjes van de jeep. Het dak was dicht. Maar buiten in de zon was het vreselijk. Op het moment zelf had je er weinig last van, maar je zou het geen uur op dezelfde plaats volhouden. We trokken de Death Valley door, van oost naar west, sloegen af naar het zuiden tot Zabriskie en gingen daarna terug naar het noorden. We zagen de Zuidduinen in Death Valley. zandduinen - die ik in Tunis zocht maar hier vond - en de zonverbrande stenen, pikzwart. Eén geweldig natuur reservaat. 's Avonds gingen ee met Moo en Bill naar een dorpsrestaurant, tevens casino. Het was er gezellig. Een donkerbruine bar. Een paar cow boyhoeden. Maar geen cowboys eron der. Een eenzame oudere dorpsbewo ner, weggedoken onder zijn hoed, speelde verbeten aan de automaten. Pa op stap. Niet dronken, maar winst- belust. We hebben weinig van het rassenpro bleem gemerkt, daarvoor waren we er te kort. In Texas hadden we een lift van een neger. Quint. Maar door alle verhalen ga je zelf huiverig worden. Vroeger had ik een lift van een neger gewoon aangenomen, maar nu ineens vonden we dat niet zo prettig meer. We gingen met Quint mee, omdat hij er dan wel eerlijk uitzag. Later bleek het een reuze aardige man te iifn. „Het Géke van Genechten, 32 jaar en onder wijzeres tweede klas lagere school in Hoogvliet, heeft afgelopen zomer on betaald verlof gekregen en is drie maanden in Amerika geweest. Eerst twee maanden als leidster iri een kin derkamp, later is zij met een vriendin op lifttocht gegaan. Over de merkwaar dige ervaringen die zij had, vertelt zij in een korte serie verhalen in ons blad. Dat zei Quint ja. Maar waarom kreeg ik dan toen ik terug was in Nederland een brief van Bill, de neger die ons in de jeep door de woestijn reed? Ik was het eerste meisje, dat hem als mens had behandeld. Eerlijk gezegd had ik er helemaal niet bij stilgestaan. Ik had hem gewoon behandeld als ieder an der. Hij was wel aardijg. Hollander In Los Angelos aangekomen belden we Elvira. In een piepklein maar genoeg lijk huisje beslist niet Amerikaans, maar haar moeder is dan ook Mexi caanse werden we zo gastvrij ont vangen, dat we er bijna beschaamd van werden. We sliepen in de caravan voor de deur. Tenslotte hadden we Elvira alleen maar op een busstation in Mexi- co-city ontmoet toen we moeilijkhe den hadden met ons Spaans. Het wa ren eenvoudige mensen, maar een auto hadden ze wel. Dat moet ook wel, want er is weinig busverkeer. In de grote steden rijden wel bussen, maar het is omslachtig op die manier je doel te bereiken, slingerend door allerlei eindeloze straten waar je niets te ma ken hebt. Elvira bracht ons naar de weg. Een wagen stopte. Hij had lang blond haar. En dan zat er nog iets in met kort zwart haar en een bol koppie. Het duurde even voor we door hadden, dat Voorstelling 'Witte-bedjes' in Luxor In samenwerking met Dick Binnen- dijk's Amusements Produkties organi seert de Stichting Bevordering Volks gezondheid (samenwerkende zes orga nisaties ter bestrijding der volksziek ten) de traditionele "Witte-bedjes"- voorstelling wederom in het Luxor Theater te Rotterdam en wel op woensdag, 2 december a.s., 's morgens om 10 uur. Circa 1200 gehandicapte kinderen zul len ongetwijfeld genieten van een door de heer Dick Binnendijk samengesteld programma, waaraan medewerken: Conny Vink, The Three Jacksons, Stef Meeder, Ellis Berger, Metro-Magic- Show, Benjamin Sonja, Mr. Walter, Nelly Roeters en het Radio Romantica Orkest o.Lv. Cas Oosthoek. Uiteraard zullen St. Nicolaas en zijn knechten aanwezig zijn. De opening zal geschieden door me vrouw A. N. Thomassen-Lind. de organisatoren, dat zowel door het Roode Kruis, afd. Rotterdam en de brandweer speciale voorzieningen zul len worden getroffen, terwijl een aan tal vrijwillige medewerksters aan de kinderen zakjes met versnaperingen zullen uitreiken, die door het Rotter damse bedrijfsleven beschikbaar zijn gesteld. Verwacht mag worden, dat het voor deze kinderen weer een echt „feest" zal worden. Op zaterdag 20 februari a.s. zal in de Grote Zaal van de Doelen te Rotterdam, het wereldberoemde showorkest van James Last optreden. Na afloop van de deze show zal een groot carnavalsfeest plaats vinden in de feestelijke versierde zalen van De Doelen. Vele orkesten en artiesten zullen tijdens deze carnavalsnacht optreden. De orga nisatoren hebben voor de origineelste verkleding tijdens de carnavalsparade een Rotterdam-Carnavalsprijs beschik baar gesteld. het geen veertienjarig jochie was maar een „zij". Ze aten chocola. Wij kregen niets. Bij een benzinestation bood ik hun koffie aan. „Het Echtpaar" ver loor de portemonnaie en de wagen werd binnenstebuiten gekeerd. Wij konden straks ook nog verdacht wor den van diefstal, of zou het een nieuwe stunt zijn om geld van ons los te krijgen? Maar gelukkig werd het verlo rene weergevonden en we kregen zo-, waar een boterham. We werden gedropt in een vrij dure wijk van San Francisco. Bij een benzi nestation troffen we twee echtparen die ons naar de goedkopere hippiewijk brachten, Marketstreet, waar we maar 4 dollar voor een kamer betaalden. De hele volgende dag bleven we in Frisco en de dag daarna hadden we alsmaar brokjes liften tot Salt Lake City. Een Hollander herkende onze vlag en bracht ons aarzelend thuis. We werden onthaald op ijs in een gezellige rom- melkeuken, die aan een verfbeurt on derhevig was. We werden uitgenodigd te blijven logeren en we deden het omdat het zo gezellig was. De volgende dag hoopten we op een snelle lift, want we hadden al heel wat tijd verbeuzeld en we moesten op een bepaalde dag in New York zijn. We vonden ons geluk in Jim, een vierdaag se lift. We gingen mee tot Pittsburg en daarna waren we ook snel in New York. Velen van de organisatie Varen 'meegegaan met de hospitallity- tour en weer anderen hadden een trip gemaakt met de Greyhound, de beroemde busonderneming. Van onze groep waren wij tweeën de enigen die waren gaan liften. Het heeft ons niet gespe ten. Het is goed liften in Ameri ka. De mensen zijn nieuwsgierig naar Europa en erg gastvrij. K K*E»S*ZEGELS veiliger en sneller sparen tel. 010-13.34.01 Arne Zuidhoek WELTERUSTBV, f WELTERUSTEfiJ Ó0N6EN.. X W£LTHRuST£/s/ HE,€INDeui>< VOOKDT hC -MÉT IA ATS- T€r -PlfMTJe eeus Nf£T w eucAAR GesifleéN.' Vl£LT€R\)ST€N Hengel eens naar een fijn cadeau bijvoorbeeld: WERPHENGELS VISK0FFERS praktisch cadeau, altijd beet. zoals het bekende Franse merk Allme WAADPAKKEN De Hengelsportzaak verrassend lage prijzen Uit een zojuist van de O ostenfïfJtse PTT ontvangen communiqué blijkt, dat mijn prognose van vorige rubriek; als zou de op 7/12 uit te geven 2S zegel ter ere van Bondspresident Renner wel,eens'een goede prijsontwikkeling te zien geven, geen werkelijkheid zal „wprden. De oplaag zou aanvankelijk worden vastgelegd naar de resultaten van een in de zomer afgesloten enquête. Het thans gênoemde oplaagcijfer van 3.1 miljoen exemplaren is echter het normale aantal van de tegenwoordige Oostenrijkse herdénkingszegels^en wettigt geen enkele buitensporige prijsontwikkeling. Integendeel, zij bevestigt de huidige non-specula tieve uitgifte-politiek, „Welke door de Oostenrijkse PTT steeds weer wordt benadrukt. De verrassing zou dezê»keer w.el eens uit een andere hoek kunnen komen: I s r a 1 's nieuwe postzegels worden door de orthodoxe kringen uit dit land steeds met .argusogen onder de loep genomen. In september nu verscheen een serie van vijf zegels met afbeeldingen van synagogen in de diaspora en wel te Krakau, Tunis, Amsterdam, Moskou en New York. De zegel van 15 agorot kon de toets van de kritiek niet doorstaan, want zij toont het front van de synagoge van Tunis met de Davidster, waarbinnen de vier (voor gelovige Joden onuitspreekbare) letters van het Tetragram Jhwh (Jahweh) herkenbaar zijn. Daar het als heiligschennis wordt beschouwd, wanneer deze zegels worden afgelikt, opgeplakt, afgestempeld en door de ontvanger wellicht worden vernietigd, heeft men het postministerie benaderd, hetgeen zich gedwongen ziet de zegels uit de circulatie te neme'ji. Nieuws uit eigen land beperkt zich tot een aankondiging van de 441e postzegelveiling van J.L. van Dieten, Tournooiveld 2, 's-Gravenhage op 30/11, 1 en. 2 december. Veel interessante zpgels, fouten en proeven van Nederland en Overzee, maar ook buitenlandse kavels zullen weer hun weg naar de liefhebbers vinden. Meer hierover vertelt u de u op aanvraag toe te zenden rijk geillustreerde veiling-catalogus. De in een der vorige rubrieken aangekondigde postzegeltentoonstelling ter ere van het zilveren jubileum van de Verenigde Naties is een succes geworden, dat de organisatoren in hun stoutste dromen niet hebben verwacht. De lp het Haagse Vredespaleis gehouden manifestatie werd in 2 1/2 dag door vierduizend verzamelaars bezocht. De loketten van' de PTT en de UNPA, alwaar zegels der Verenigde Naties New York en Genève verkrijgbaar waren, werden letterlijk bestormd en met bewondering kon men het onuitsprekelijke geduld van de betreffende ambtenaren gadeslaan. Geen verzoek was hun te dol of het werd, waar technisch mogelijk, ingewilligd. Met engelengeduld werden zegeltjes gescheurd en stempeltjes gezet op alles wat papier was. Hoed af voor deze enorme service van de PTT, de nauw hierbij betrokken hoofddirectie PTT en de heer Van Ambeek, de leider van het tijdelijke postkantoor met zijn onvermoeiba re personeel. De tentoonstelling gaf materiaal te zien omtrent het thema „Verenigde Naties 25 Jaar", zoals dat tot heden nog nimmer in deze verscheidenheid - ook niet in het buitenland - bijeen was gebracht. De postadministratie der Verenigde Naties bijvoorbeeld stelde uit haar archieven drukproeven ten toon, die het ontstaan van de VN-postzegels in beeld brachten. Excellente verzamelin gen waren te zien, afkomstig van de Studiegroep Zuid-West Pacifik met „UNTÈA", van drs. V.d. Willigen met „Internationaal Gerechtshof', J. v.d. Sloot met de eerste New York „meter-stamps" en van vele andere inzenders meer. Zelfs de specialist van het thema Verenigde Naties kon uit de vele tentoongestelde en steeds weer individuele inzendingen nog met verbazing opmaken, hoe gevarieerd dit onderwerp, dat letterlijk en figuurlijk geen grenzen gezet zijn, filatelistisch geïnterpreteerd kan worden. Een grote trekpleister voor de verzamelaars bleken niet alleen de met het bijzondere PTT- en dagtekeningstempel van het Vredespaleis voorziene enveloppen te zijn, doch vooral de enveloppen, welke waren gefrankeerd met de zegels van het Internationale Gerechtshof, bij wijze van hoogste uitzondering door de hoofddirectie voor deze tentoonstelling ter beschikking gesteld. Via het loket van de UNPA werd de gelegenheid geboden, post via Genève of/en New York ter afstempeling in deze VN-kantoren te laten verzenden. Al met al kan gezegd worden, dat deze tentoonstelling ertoe heeft bijgedragen filatelistisch Nederland te tonen, hoeveel vrienden het verzamelge bied Verenigde Naties in ons land telt. Zo langzamerhand verschijnen weer allerwege kerstzegels. In ons land heeft men jammer genoeg een dergelijk besluit nog niet kunnen nemen, maar wat niet is kan nog komen. Zo geeft Oostenrijk ook dit jaar weer een zegel ter wakrde van 2S uit." De Bondsrepubliek en West-Berlijn gaven zojuist een zegel van 10 plus 5 Pf uit met afbeeldingen van engelen uit een kerststalletje der zusters Ursulinen te Innsbruck uit de 18e eeuw". Deze zegels in het veelkleuren offset zijn een lust voor het oog. Het eiland Guernsey beeldt op haar vier-waarden se rie kerken af, welke staan op de erbijbehorende eilanden Alder- ney, Sark, Herm en Guernsey zelf. Overigens, nummer 3 van het philatelic bulletin is met veel interessant nieuws erin - inmiddels verschenen. Mocht u er weer interesse in hebben, ik heb er een stapeltje van liggen en zend u het gaarne filate listisch gefrankeerd toe. Uw aanvraag (gaarne eveneens fila telistisch gefrankeerd) zie ik te gemoet. In L u x e m b,u r g komen op 7 december weer de Caritas-ze- gels, waarmee een einde komt aan de serie Luxemburgse kas telen uit de middeleeuwen. De vogelliefhebber (en niet alleen hij) vindt in de Zwitserse Pro-Patria serie weer nieuwe vi sitekaartjes van Courvoisier. Liechtenstein presen teert op 3/12 de tweede serie wapens van Zwitsers-Lichten- steinse kloosters, voorts een kerstzegel en een aanvullings- waarde van 3 SF met het portret van vorst Franz Josef II. Cyprus bezorgt ons kerstzegels van bijzondere aard: de afbeelding van 75 mils zegels wordt middels een triptiek (drie zegels van 25 mils elk) in drieën gedeeld. De afbeelding is ontleend aan een fresqo uit de vroege 16e eeuw in de kerk van Podhithou nabij Galata. De Bondsrepubliek zette op 4/11 met een zegel van 20 Pf haar toeristenserie voort met de afbeelding van de universiteitsstad Freiburg/Breisgau. Voor de heuvels van het Zwarte Woud verrijst het silhouet van deze thans 850 jaar oude stad. Op 12/11 werd in het kader van het Internationale Opvoedings jaar een zegel van 30 Pf ter ere van de Moravische opvoedkundige Amos Comenius - op 15 november 1670 te Amsterdam overleden - aan het loket gebracht. Op 27/11 herdenkt men de 150e geboortedag van Friedrich Engels, die met Karl Marx in 1847 het „Kommunistlsch Manifest" publiceerde, hetgeen hem tot grondlegger van het wetenschappelijk socialisme bestempelde. Op" 6 januari 1971 tenslotte volgen (ook te Berlijn) de frankeerwaarden 30 Pf, 90 Pfen DM 2.-. De tweede Duits-talige katalogus is naast de Michel de Zwitserse Zumstein, die onlangs zowel met de nieuwe Europa-'71 als een Zwitserland-Liechtenstein deel op de markt kwam. De 150.000 geprijsde zegels zijn overzichtelijk gerangschikt en een alfabetisch register vergemakkelijkt het opzoeken van thematische uitgiften. Tevens is een Nederlands woordenregister verkrijgbaar. De in Zwitserse Francs genoteerde prijzen weerspiegelen de huidige Europese marktsituatie, d.w.z. de oude en zeldzame emissies werden naar boven, vele na-oorlogse daarentegen naar beneden tot het werkelijke niveau gecorrigeerd. Een zelfde beeld, dat de catalogi van Yvert en Michel te zien geven. De Zwitserland-Liechtenstein specialist vindt in het prijsgunstige tweede deeltje het handboek, dat hij voor zijn verzameling nodig heeft. Ernst R. Hofmann, A.I.J.P. fSoVLUXEMBOURG N ieuwj aarsf eest Rotterdamse Speeltuincentrale Maandag 4 januari 1971 organiseert de Rotterdamse Speeltuin Centrale een nieuwjaarsbijeenkomst, die in de Grote Schouwburg aan het Zuidplein te Rot terdam zal worden gehouden. Wethou der H. van der Pols van sport en recreatie zal op deze avond, die om 8 uur begint, een nieuwjaarsspeech uit spreken. Na dit min of meer officiële gedeelte zal er een gevarieerd program ma ten tonele worden gebracht. Onder meer zullen optreden Ger Roeland en Haak van Overloop, conferenciers, Maurice Delmonte, contorsionist, Sas- kia en Serge, zangduo en Mini en Maxi, parodisten. SINTRUILBEURS - Donderdag 3 decem ber wordt in café-restaurant „Laurenstoren" aan de Westewagenstraat 72 te Rotterdam een St. Nicolaasintuilbeurs gehouden, geor ganiseerd door de Nederlandse Bond van Speciaalverzamelaars „Uniek", ledereen die wat te ruilen heeft is welkom. Inlichtingen kunnen worden ingewonnen via het tele foonnummer 010-25.39.04. In het test-verslag van de Renault 6-1100 in dit blad van vorige week dinsdag vermeldden we dat het benzi neverbruik van deze auto gemiddeld 1 liter super-benzine per 12,2 km. zou bedragen. Een naukeuriger berekening heeft echter uitgewezen dat het benzi neverbruik wat hoger is, nl. 1 liter per 11 km. Onze excuses voor de eerste, foutieve opgave.

De Havenloods | 1970 | | pagina 4