Akoestiek Ahoy-hal is niet je van het November-staking heeft het inzicht van velen veranderd Kooravond bejaarden, invaliden en gehandicapten het volgend jaar liever weer in de Doelen" Rotterdammers gering Belangstelling voor klassieke muziek bij DE HAVENLOODS, DINSDAG 1 DECEMBER 1970 63-104 De ruim 4500 bezoekers voor de koor- en samenzangavond vrijdag j.l. in de nieuwe Ahoy'-hal kregen volop de gelegenheid zich warm te zingen. Terwille van de N.O.S.-televisiecame ra's, die het gebeuren in opdracht van de Evangelische Omroep voor een bre der publiek moesten vastleggen, kon den koren en aanwezigen voor het merendeel bejaarden, invaliden en ge handicapten - de intro „Op U mijn Heiland" driemaal herhalen. Reden, in het gangpad van deze im mense expositieruimte - ik kon er tenminste met geen mogelijkheid een aanvaardbare concertzaal in zien - lie pen enige Rode Kruis-helpers precies in het beeld van de op een vorkhef truck gemonteerde camera en dat is kennelijk technisch onverantwoord. Daarom klonk driemaal het zakelijke „Attentie. Ampex-opname, 20 secon den na nu" en verloor het advies van dirigent Arie Pronk veel van zijn waar de: hij had de mensen nadrukkeüjk gevraagd nét te doen of er geen televi- Maar zoveel technische apparatuur - er waren vier camera's in bedrijf - en het luidkeels gesproken vakjargon Jongens, wat doen jullie nou" boeide Hoewel daar momenteel nog niet veel over valt te zeggen, zal de tariefsverho ging van zeventien procent, die de Rotterdamse stuwadoorsbedrijven eni ge tijd geleden hebben doorgevoerd, niet voldoende blijken te zijn om de verhoogde kosten, onder andere van het zogenaamde „rtovember-akkoord' in de haven, te deken Dit is de mening van de heer F. Kuiper, algemeen be drijfsleider van Pakhoed aan de Waal haven Hij zei dit tijdens een gesprek over de sinds 1 november sterk verbe terde situatie tussen werknemers en werkgevers in de haven. De heer Kuiper toonde zich verheugd over de resultaten, die na de havensta king vooral op het sociale vlak zijn bereikt. Daarbij wees hij op het feit, dat er bü Pakhoed altijd het streven naar een betere aanpak in de verhou dingen heeft bestaan. Toen Pakhuis- meesteren en Blauwhoedenveem in 1967 fuseerden, ontstond met Pak hoed een nieuw, modern bedrijf, dat, aldus de heer Kuiper, geen last had van traditioneel gegroeide verhoudingen. Hij gaf toe, dat het pijnlijk was, dat een staking nodig was om de verbete ringen door te voeren, doch dit weet hij aan het feit, dat bij vele andere bedrijven de inzichten heel anders lig gen. „Het feit, dat er bij Pakhoed in de tweede week van de staking, nog werd doorgewerkt, al was dat dan ook niet voor de volle honderd procent, be schouw ik toch als een rente van het beleid, dat wij in de jaren daarvoor hebben gevoerd", aldus de heer Kui- Communicatie By Pakhoed heeft men na de staking getracht de zaken krachtig aan te pakken. Er is onder andere een „com municatiecommissie" ingesteld, waar voor, aldus de heer Kuiper, de meest kritische mensen zijn uitgekozen. Deze commissie kreeg tot taak om alle wrijfpunten, die er tussen de leiding van het bedrijf en het personeel lagen, door te praten e er een oplossing voor te vinden. Ook heeft men na de staking de ploegen op sterkte gebracht, zodat men tot een betere inspraak van het personeel kon komen. „Ook bij het promotiebeleid proberen wij die inspraak te verwezelijken", aldus de heer Kuiper. „Het is begrijpelijk, dat de mensen daar nog vreemd tegenover staan. Maar vooral de jonge arbeider, die wij nu in het bedrijf krijgen, is niet meer de domme werkkracht van vroe ger. Hij beschikt over een betere schoolopleiding en over een grotere algemene ontwikkeling, via pers, radio en televisie". Hoewel deze zaken gunstig klinken, gaf de heer Kuiper toe, dat dit nog maar het begin is van een totaal nieuwe ontwikkeling in de arbeidsver houdingen in de Rotterdamse haven. Fusies en het doorvoeren van nieuwe technische ontwikkelingen, waarin het personeel niet werd gekend, zijn uit de boze. Zij waren dan ook mede de oorzaak van de onrust in de haven, die heeft geleid tot de staking. Men zal in ieder geval naar een situatie moeten groeien, waarin het totale personeel inspraak krijgt bij die fusies en, die technische ontwikkelingen. Daarom vond hij het ook een bezwaar dat het „rapport-Backx", waarop het novem- ber-akkoord werd gebaseerd, vertrou welijk was. „Maar", zo stelde hij, „dit rapport dateert dan ook van voor de staking. Nadien zijn bij vele mensen de inzichten wel veranderd. Als we eens in de 25 jaar in de haven een staking zouden hebben, die dergelijke resulta ten oplevert, dan zou ik er voor tekenen". Jan Dijkstra. een van nature nieuwsgierig publiek bovenmatig! Tenslotte lukte het op deze voor de zestiende keer georganiseerde koor- en samenzangavond - „er zijn organisato rische en financiële problemen, maar het blijft een bron van inspiratie", aldus de voorzitter van „The Young Credo Singers", E. van Kapel - en kon men na de samenzang luisteren naar de koorzang van de christelijk gemengde koren uit Rotterdam-Zuid, „Deo Can- temus" en „The Young Credo Singers". Het door hen gezongen „Hoor! 't zijn Engelenstemmen" heeft de engelen beslist niet bereikt, zo werden de sopraan- en baspartijen ver vormd door het totaal ontbreken van enige akoestiek in de Ahoy'-hal. Dat is voor deze ruimte natuurlijk geen min punt, want zij is er uiteindelijk niet op gebouwd om als concertzaal te funge- Ook van de andere liéderen ging er door de grote ruimte teveel aan klank verloren. Verademend was daarom het frisse stemmetje van de 1 2-jarige jon genssopraan Henry Schipper „net Heintje! hoorde ik achter mij zeg gen - die het fraaie lied „Christus natus"ést1' opgewekt en helder vertolk te. Met Jan van Weelden aan het orgel - voor deze gelegenheid extra uitge rust met enige speakerboxen, maar qua geluid nog onvoldoende zong het Christelijk Residentie Mannenkoor on der meer „Stille nacht" van Frans Gniber en Henry F. Hemy's „Heer in de Hemel". Alhoewel onvermijdelijk weinig klankrijk, werd er op beheerste wijze gemusiceerd. Voor de pauze werd besloten door de gezamenlijke koren met het boeiende „Yesterday, Today and Tomorrow He shall be great". Op zulke monsterconcerten doe je toch wel bijzondere ervaringen op. Koffie is nauwelijks of met moeite te krijgen, maar voor velen blijkt het een ontmoetingsplaats van oude bekenden. „Zie ik het nou goed Ben jij niet N'elle van Wingerden'' Na de pauze hetzelfde muziekbeeld. Weinig onderlinge afwisseling in de koorzangen met als hoogtepunt weer de jeugdige Henry Schipper. Het was al erg laat toen het publiek vol overgave besloot met de machtige meezinger „Glory, glory Hallelujah! Ongetwijfeld hebben de bejaarde en invalide mensen, die zelfs per rolstoel en op een braridcard door de ongeveer honderd Rode Kruis-mensen naar de Ahoy'-hal waren gebracht, van deze avond genoten. Alleen moesten zij er naar mijn smaak teveel voor betalen er moest vier gulden voor neergeteld worden tegen verleden jaar tweeëneenhalf en, als het kan, moet het concert volgend jaar weer in de „Doelen" gehouden wor den. Tot slot: 19 december a.s. is deze hele muziekavond op de televisie te zien en te horen in het programmaJvan de Evangelische Omroep. Wieger Dam Bond wil belangen weduwnaars en weduwen verbeteren Sinds 1968 bestaat de Nederlandse Weduwen en Weduwnaars Bond. Deze bond werd opgericht met het doel. te proberen- de omstandigheden voor de genoemde, belangrijke groep mensen, die alleen verder moeten, zo veel mo gelijk te verbeteren. De hond streeft naar: het verbeteren van maatschappelijke omstandigheden, o.a. het verkrijgen van belastingfacili teiten, het bevorderen van het werk van de Stichting Kinderdagverblijven, het organiseren van ontspannings-eve- nementen, ontmoetingsavonden, lezin gen en cursussen, het verstrekken van deskundige adviezen e.d. Ook worden de mogelijkheden, alleenstaanden een part-time werk te geven, bekeken. Men streeft ook naar de uitgifte van een maandblad. De bond is koninklijk goedgekeurd. 12 december houdt de bond een gezel ligheidsbijeenkomst in hotel Central, Kruiskade 12, aanvang 8 uur. Op 13 en 27 december, vanaf 12.30 uur, heeft men een koffie-uurtje in café-restau rant Erasmus, Stadhuisplein 3 en op 6 en 20 december in café-restaurant het Schuttershof, Zuidplein 116. Alle weduwen en weduwnaars zullen van harte welkom zijn. Nadere infor maties kan men eventueel krijgen on der telefoon 19.67.42 of 17.79,79. lp 1969 stelde Phonogram een onder zoek in naar de marktsituatie voor klassieke platen in Nederland. Een dezer dagen verscheen het rapport van dit onderzoek. In totaal werden 300 kopers op het moment van koop via schriftelijke enquêtering ondervraagd. Hoewel men niet zonder meer kan stellen, dat er sprake is van een repre sentatief onderzoek in totaal werden kopers ondervraagd in negen „grote" zaken in Nederland - komen de on-1 derzoekers tot een aantal interessante uitspraken. Men schat, dat er in Nederland circa 100.000 kopers van klassieke platen zijn. Ongeveer de helft van de kopers koopt „klassiek standaardwerk" de an dere helft koopt meer gespecialiseerde klassieke platen. Gemiddeld schaft de koper een klassieke plaat aan van f 18,-. Circa 80 procent koopt een klassieke plaat voor eigen gebruik, circa 20 procent schaft een klassieke plaat aan met de bedoeling deze cadeau te ge- Aard publiek hooguit 2,5 a 3 jaar oud is); het kooppubliek beschikt in veel mindere mate over een televisie thuis dan de doorsnee Nederlander: 67 procent te gen 90 procent; het kooppubliek be schikt vaker over een bandrecorder en ook vaker over een cassettespeler dan de doorsnee Nederlander: circa 53 procent van het kooppubliek is jonger dan 30 jaar, hoewel opgemerkt moet worden, dat de kopers die ouder zijn dan 30 jaar meer geld spenderen per klassieke plaat dan de jongeren; het kooppubliek vindt men waarschijnlijk vooral onder de meer „progressieve" personen en de „stijl" personen, getui ge de relatief vele abonnementhouders op het VPRO-blad Vrije Geluiden (11 procent). Vrij Nederland (17 procent) en Het Parool (20 procent) enerzijds en de relatief vele abonnementhouders respectievelijk lezers van bladen als de Avenue (35 procent) anderzijds. De belangrijkste motieven, waarom mensen een bepaalde klassieke plaat kopen, zijn: de bekendheid met de uitvoerenden (49 procent), de be trouwbaarheid van het platenmerk 34 (43 procent, waarvan via radio: 17 procent en tijdens een concert: 26 procent). Experiment Op grond van een eveneens door Pho nogram uitgevoerd „experiment" (ver zending van 70.000 klassieke platen- gidsen met uitnodiging om een prijs vraag op te lossen, waarbij de oplossing klassieke belangstelling veronderstelde) kan worden geconcludeerd, dat de grootste belangstelling voor klassieke muziek zich sterk concentfeert op de Randstad Holland en dat met name de steden Amsterdam en daarna Den Haag een grotefe belangstelling tonen dan op grond van bevolkingscijfers was te verwachten. Rotterdam daarentegen stelde teleur. Deze stad kwam met moeite op het belangstellingspercenta ge, dat op grond van het bevolkingscij fer was te verwachten (Belangstelings- percentage: aandeel belangstelling in Nederland: bevolkingspercentage: aan deel bevolking in Nederland). AVR gaat trimmen in Energiehal De Atletiek Vereniging Rotterdam gaat vanaf 7 december trimmen in de hnergiehal aan de Abraham van Stolk- weg. Iedere maandagavond van 9-10 uur kunnen zowel dames als heren deelnemen aan de conditietraining. Daarvoor is alleen nodig een gezond heidsverklaring afgegeven door de huis arts of een medische sportkeuring. Er wordt bij AVR ook in de open lucht getrimd en wel op zaterdagmor gen op de sintelbaan Varkenoord van 9.30-10.30 en in het Kralingse Bos eveneens van 9.30-10.30 uur voor lieren van 30 jaar en ouder. De dames trimmen op dinsdagmiddag in Hoog vliet, Ruigeplaatbos van 2.15-3.15 uur en op donderdagmiddag op de sintelbaan Varkenoord van 2.15-3.15 Inlichtingen over de beide mogelijkhe den bij F. M. Blomsteel, Strickledeweg 86, Rotterdam, telefoon 154618. De twaalfjarige Henry Schipper, de jongenssopraan, die met zijn zuivere stem het publiek aangenaam verraste.

De Havenloods | 1970 | | pagina 6