2.2 "Ik leg informatie in "zomaar" mijn verhalen, schrijven kan ik niet" IKBBBSf Met Andere Woorden E *'1 098 Schrijfster An Rutgers-van der Loeff BENEMEND L r r f I l L 1 1) 1 fc) k M DE HAVENLOODS - DONDERDAG 3 DECEMBER 1970 Op 8 november 1711 verging bij de Shetland Eilanden de Oostindië-vaar- der De Liefde. Slechts één man werd gered. En tot nu toe wordt elke zomer in het woelige water gedoken naar overblijfselen van het rampschip. De schrijfster An Rutgers-van der Loeff werd hierdoor geiiispireerd en schreef „Wrak onder water", een boek dat bestemd is voor jongens en meisjes van 12 jaar en ouder. Andere boeken van deze Nederlandse schrijfster werden in meer dan 20 talen vertaald, tot in Finland, Portugal, Brazilië, Japan en de Verenigde Staten toe. Ze mag met recht een succesvol schrijfster genoemd worden. De vraag is: waar door? „Wat ik expres in mijn verhalen leg is informatie", zegt ze in een gesprek. „Ik ben nieuwsgierig, ik wil graag alles weten en proberen te begrijpen. Daar om kost die voorstudie me altijd zo veel tijd. Informatie, die wil ik graag geven, vooral aan de opgroeiende jeugd. Sommige kinderen hunkeren er gewoon naar. Daarom bevredigt het me nooit zomaar een „verhaaltje" uit m'n mouw te schudden. Er moet iets inzitten dat mezelf en naar ik "hoop ook anderen iets doet". „In „Wrak onder water" is dat duide lijk te merken. Het boek bestaat uit twee delen, twee aparte verhalen. Het ene speelt zich af in het begin van de achttiende eeuw, het tweede in onze tijd. Af en toe raken de draden van de twee verhalen elkaar, om dan weer gauw los te laten. Vooral in het eerste deel is dat „geven van informatie" duidelijk te merken. Degene die het gelezen heeft wéét gewoon meej over die tijd. Kleine, alledaagse dingen vaak, maar ook belangrijker zaken, die kun nen helpen het inzicht in dit stukje geschiedenis een beetje te verdiepen. Vooral wat „volwassener" lezers zullen er veel plezier aan beleven. Het heeft een volkomen andere stijl en het lijkt zelfs af en toe door iemand anders geschreven te zijn. Avonturen Dit eerste deel heet „Op weg naar De Liefde" en verhaalt de avonturen van de twee domineeszonen Fokke en Arend Moens. De vader van de twee jongens, Renatus Moens, krijgi zijn traktement niet uitbetaald en door wanhoop en honger gedreven neemt hij geld uit de armenkas en legt er een schuldbriefje voor in de plaats. De kerkeraad, die de dominee om zjjn verlichte ideeën liever kwijt dan rijk is, zorgt ervoor dat hij tot een zware boete veroordeeld wordt, die hij moet verdienen aan boord van een. Oostin- diërvaarder. Zijn twee zoons worden overgeleverd aan de diakonie en ko men na allerlei avonturen tenslotte op de Oostindiëvaarder De Liefde terecht omdat zij hun vader willen gaan zoe ken. Het lot van De Liefde is bekend Het tweede deel heet „Schatduikers bij De Liefde". De familie Veltboer uit Utrecht, waarvan pa, dochter Margreet en zoon Siebe enthousiaste sportdui- kers zijn, brengt de. vakantie door in Schotland om naar schatten van De Liefde te duiken. Margreet namelijk is achter het verhaal van de jongens Moens gekomen en de hele familie is er zo door geroerd, dat men te weten wil komen hoe het met de jongens is afgelopen. Want één man van De Lief de verd gered. En wie weet, misschien was Jat wel Fokke of Arend. Voor „Wrak onder Water" is An Rut gers-van der Loeff ook naar Schotland gegaan om „couleur locale" op te doen. Reizen en weer op haar honk terugkeren, dat zit haar in het bloed. Onlangs was ze nog in West-Afrika voor een boek over het leven van de Nederlandse vrijwilligers in het ontwik kelingswerk daar. En overal zijn men sen en kinderen die haar intrigeren. Hoe leven ze, wat denken ze? Zij spreekt verscheidene talen. Maar eens is het haar overkomen, in Griekenland (zy kent geen nieuw-Grieks), dat zij niets verstond van wat vrouwelijke vluchtelingen vertelden, terwijl de tra nen over hun wangen liepen; de tolk gaf daarbij in vier, vijf zinnen al die droefenis weer. „Zo'n machteloosheid is vreselijk", zegt ze. „Op de Shetland- eilanden was het gemakkelijk; mijn man en ik waren daar de vorige zomer naar aanleiding van dit nieuwe boek. De mensen spraken er zuiver BBC- Engels". Genuanceerd En jeugc in eenvoudige taal. Ook de structuur van het verhaal moet overzichtelijk zijn. Het hele complex dat je zelf aan een onderwerp beleeft, moet je tot vormen terugbrengen die duidelijk aan spreken, maar die niet ongenuanceerd mogen zijn. Anders vervalt alles tot simplistisch zwart-wit. Ik wil het kind als een volwaardige zien. Bij kinderen die werkelijk overal belang in stellen kan dat, moet dat zelfs. Voor uitslui tend op leesvoer ingestelde kinderen ben ik te „moeilijk". Maar de belang stellenden moeten toch aan hun trek ken komen! Bovendien wil ik plezier in mijn eigen verhalen hebben". Waarschijnlijk is het geheim van haar schrijfkunst, dat ze het vermogen heeft zich intens in zeer uiteenlopende situa ties en personen in te leven. „Maar dat is geen kunst", zegt ze, „het is een soort gave". „Wrak onder water" is uitgegeven door Ploegsma, Amsterdam en kost f 19.50. dag mensen Toon Hermans in Luxor-Theater Toon Hermans zal half maart 1971 starten met een grote serie voorstel lingen van zijn nieuwste „One Man Show" in het Luxor-Theater te Rotter dam. Na tien weken uitverkochte voor stellingen in het Theater Carré te Amsterdam (2000 plaatsen), maakt Toon een korte tournée door het land. De muzikale omlijsting van deze show is in handen van: Rinus van Galen-Cor Cools, op twee concertvleugels met Tonny Nusser (drums) en Tom Disse- velt (bas). De voorverkoop zal half februari beginnen. Voor onze klanten die van een aparte vitrage voor hun ramen houden hebben wij nu lood- band filet in 5 kleuren. Een partij terlenka filet met loodband, 150 cm hoog, ver kopen wij hu in 5 kleuren w.o. oranje en groen, nu per meter voor nog géén twee gulden der met loodband in 5 kleuren Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de eerste etage deze terlenka filet met lood band, 150 cm hoog, keuze uit de kleuren oranje, groen, wit, ivoor en geel, per meter *De grote vissterfte, die zich enige tijd geleden in dde Maas voordeed, is ver oorzaakt door lozing van afvalwater van de DSM. Dat hebben de Staats mijnen thans in een comminiqué toe gegeven. Aanvankelijk ontkende de DSM dat de lozing van het afvalwater iets te maken had met de vissterfte. *Dinsdag, 1 december, is de wet tegen de waterverontreiniging in werking ge treden. Van die datum af is het verbo den zonder vergunning verontreinigd afvalwater op het oppervlaktewater te lozen. Die vergunning krijgt men niet zo maar. Onder andere kan worden bepaald, dat de vervuiler moet betalen naar mate hij afvalwater loost. Met dit geld zullen zuiveringsinstallaties worden gesubsidieerd. Als de Belgische senaat een desbe treffende initiatiefwet aanvaardt, zullen automobilisten, die benzine gebruiken met een loodderivaat of een anti-klopmiddel, meer belasting gaan betalen. Gebruikers van „schone" ben zine daarentegen komen in aanmerking voor belastingverlaging. Voor een belastingverlaging komen ook zij in aanmerking, die in hun motor een apparaatje laten bouwen, waardoor schadelijke uitlaatgassen worden ver minderd of vernietigd. Bestuurders van auto's, die te veel uitlaatgassen produ ceren, moeten streng worden gestraft. Jürgen Bernhold, enige malen werelddanskampioen en directeur van de Hamburger Lloyd, die samen met een aantal van zijn personeelsleden in Kleef terecht staat, omdat zjjn schepen grote hoeveelheden chemisch afval in de Rijn hebben geloosd, is geen vervui ler. Dat zeggen tenminste zijn verdedi gers. Zij vinden, dat die ettelijke miljoenen tonnen chemisch afval niets zijn in vergelijking tot de 7.300.000 ton vuil, die per dag door fabrieken en wassende huisvrouwen in de Rijn wor den gedeponeerd. *De burgemeester van de Groningse gemeente Oude Pekela is blij met de „smeerpijp" naar de Waddenzee. Alle tegenstanders van die persleiding, zo ook de burgemeester van de Duitse gemeente Norden, houden er geen rekening mee hoezeer de wateren in Oost-Groningen zijn vervuild, zo stelt hij. De burgemeester van Oude Pekela is er van overtuigd, dat er niet meer geloosd zal worden in de Eems en de Dollard dan door het zelfreinigende vermogen van de Waddenzee kan wor den afgebroken. De burgemeester vaii Norden daarentegen zegt, dat de Eem s dreigt te veranderen in een stinkend e wel. Hij noemt het plan om d e „smeerpijp" aan te leggen een „regel rechte grensschending". Volgens een rapport van het Insti tuut voor Luchthygiëne van de univer siteit van Düsseldorf veroorzaakt de luchtverontreiniging van de industrieën aan de Ruhr schade voor de volksge zondheid. Het door de fabrieken ge produceerde stof houdt niet alleen de gezonde zonnestralen tegen, maar dringt ook in de longen. In de buurt van hoogovens komt zes keer zoveel kanker voor dan op het platteland, hetgeen volgens het rapport moet wor den toegeschreven aan verontreinigde stoffen in de lucht. De lichamelijke groei van kinderen wordt waarschijn lijk door de luchtverontreiniging ge- Mal Uitgave W. de Haan, Bussum, 147 blz. Alexander Coret, Hagenaar van geboorte, geeft op humorvolle wijze in zijn boekje Den Haag Mal Dwaas een stukje psychologie weg, wat het lezen zo boeiend maakt. Vergroeid met zijn stad heeft hij met zijn scherpe opmerkingsgave de Hagenaar geobserveerd en getekend, zoals alleen een hofstedeling vermag te doen. Scherp, ironisch doch met een milde spot heeft hjj het deftige Den Haag rond de eeuwwisseling tot aan de eerste vijf decennia van de twintigste eeuw gekarakeriseerd en geanalyseerd en dit op een wijze die, naar het mij voorkomt, voortreffelijk genoemd mag worden. Wanneer de Hagenaar, met zijn talent en zijn zwak voor het „Ingezonden Stuk", waarin zelfs zijn granschap met distinctie en zelfbeheersing wordt gespuid, door schrijver onder de loep wordt genomen en als een mens-apart wordt gekwalificeerd, dan is dit kostelijke boekje één groot Ingezonden", waarin de historie begeleid wordt door een verfijnde humor, die mild en tegelijk verfrissend is. Een boekje dat ook door niet-Hagenaars zeker gewaardeerd zal worden. Het lezen, hieraan besteed, zal hem zeker vele uurtjes van ontspanning schenken. I.E. In de rubriek MUSIQUES is van de Amerikaanse musicoloog van Oostenrijkse afstamming, Karl Geiringer, een Franse vertaling verschenen van zijn in 1966 bij Oxford University Press Inc. uitgekomen boek: „Johann Sebastian Bach, the culmination of an area". Geiringer, Bachkenner par excellence, schreef dit boek met medewerking van zijn vrouw. Ofschoon modern van vorm en stijl, wat de leesbaarheid heeft bevorderd, is toch nergens aan de historische achtergronden tekort gedaan. In zijn biografisch overzicht heeft de schrijver zich gehouden aan de belangrijkste en meest essentiële gegevens van Bach's leven en persoonlijkheid. Maar aan de bespreking van diens vocaal-instrumentale-, orgel- en klaviercomposities en aan zijn werken voor strijk- en blaasinstrumenten zijn bijna 200 pagina's gewijd, waarin hij met talloze notenvoorbeelden zijn analyses toelicht. Een korte epiloog over de publiciteitsontwikkeling van Bach's werken na diens dood, vormt de overgang naar de 412 verzamelde noten, die op zakelijke wijze toelichten wat ten behoeve van de duidelijkheid uit Bach's biografie is weggelaten. Dit nieuwe boek van Geiringer betekent zeker een aanwinst in de rij der Bach-biografieën. Wij kunnen dit boek dan ook aan iedere vakmusicus en muziekliefhebber warm aanbevelen. IS. Bertel Bruun en Arthur Singer hebben samen, de eerste schrijvend en de tweede tekenend, de „Gids voor de vogels van Europa" gemaakt. Zo'n boekje doorbladerend, komt onwille keurig de gedachte: „Hoe lang nog? in je op. Hoe lang nog kunnen we met deze gids in de hand naar de witbuik- zandhoenders, de steppenvorkstaart- plevier, de tapuit of de roerdomp kijken? Hoe lang zal het duren voor de vele soorten meeuwen en zwaluwen uitgeroeid zijn? Niemand kan het jaar tal met zekerheid zeggen, maar als de zaak niet drastisch aangepakt wordt, zal het heel spoedig zijn. Tot dat moment echter kan men veel plezier hebben van deze vogelgids en daarna is liet een prachtig boek om stoord en de periodiek optredende „smog" leidt tot grotere sterfte bij kwetsbare personen, zoals babies, zie ken en bejaarden. De Contactcommissie voor natuur en landschapsbescherming, de Landelijke vereniging tot behoud van de Wadden zee en de Vereniging milieubeheer Noord-Nederland hebben gezamenlijk een beroep gedaan op de Tweede Kamer om een wetenschappelijk on derzoek in te stellen naar de gevolgen van de „smeerpijp" voor de Wadden- *De vervuiling van de Rotte is „een zorgelijke zaak", zo heeft mr. U. G. Schilthuis, voorzitter van het Hoog heemraadschap Schieland, gezegd. Ver betering in de situatie zal pas worden bereikt, wanneer Zoetermeer en Moer- kapelle hun rioolwater via de Haagse persleiding naar zee zullen afvoeren. Een zuiveringsinstallatie voor Zeven huizen is een dringende noodzaak. Lllliilllliilllllllllllllllllllllllllliiiiiiiii|lliiiiiiiiiiiiiiiialil|ll|l||iil|jiiiillal|iiiill||,l|ll,,llllu nog eens te kijken hóe het was. De auteur is een vooraanstaand orni tholoog, die in zijn boek de uiterlijke verschijningsvorm het gedrag en de natuurlijke woonplaats van de verschil lende Europese vogelfamilies be schrijft. Arthur Singer heeft gezorgd voor 2000 kleurenafbeeldingen waarin met veel zorg elk detail, elke kleurschakering in zomer en winter en elke karakteristie ke houding of omgeving is weergege ven. Tenslotte treft men een uitvoerig register met duizenden trefwoorden in dit boek aan. Uitg.: Elsevier Nederland n.v. Prijs f 12.90. „Koude vrouw in Kralingen" is het tweede deel in de serie „Misdaad aan de Maas", die door de Rotterdamse uitgeverij Wyt wordt uitgegeven. In „Droeve poedel in Delfshaven" heeft Cor Dokter reeds getoond over een uitgebreide kennis van Rotterdam te beschikken, een kennis, die hem goed van pas komt bij het schrijven van deze topografische romans. Hij laat deze kennis spuien door commissaris Visse ring, hetgeen in „Koele vrouw in Kra lingen" vooral gebeurt tijdens de ver horen van de vele verdachten. Op boeiende manier heeft hij een fiks brok geschiedenis van Kralingen verwe ven in deze gesprekken. Inmiddels is Cor Dokter alweer bezig aan een derde boek in deze serie, dat zich in Overschie zal afspelen en dat in het najaar van 1971 zal uitkomen. In deze serie zal ook werk van andere auteurs worden opgenomen. „Koele vrouw in Kralingen", Wyt, f 9,50. J.D. schoen en markt entresol Ideaal voor van de winter deze ijzersterke werkschoen met anti-slip zoolU vindt ze op onze schoenenmarkt voor een bespottelijk lage prijs. Warm gevoerde werkschoen met ijzersterke anti-slip zool en ve tersluiting koopt U nu in zwart of bruin wegens kleine schoon heidsfoutjes die niets aan de kwaliteit afdoen, per paar voor nog géén zeven gulden. anti-slip Vrijdag en zaterdag verkopen wij op de schoenenmarkt, en tresol, deze gevoerde werk schoen met anti-slip zool, in de kleuren bruin en zwart en de maten 38 t/m 46, Ook maandagmorgen open Géén tel, of schrift best. DS55N OkkÉ Toen de zonnerik de volgende morgen boven het grote bos opkwam, vielen zijn eerste stralen op de duindwergen en hun vrienden. Ze waren op weg naar het strand om daarvandaan naar het griezelige eiland Heffezand te vertrekken. „Er liggen allemaal plassen van dat glibberige goedje op het strand! riep Barretje, ,,'t Is vast iets van die leijke eerdman- netjes" zei Wappe, „pas maar op, trap er niet in". Ze zochten een schoon stukje water op en duwden hun boot erin. „Gelukkig hebb'n ze de boot met rust gelat'n" zei Dubbele Arend, terwijl hij instap te. Ze zwaaiden nog even naar vrouwtje Eureka boven op het duin. De Grote Zwemmerik duwde de boot van de kant af en begon al zwemmend te duwen. „Daar gaan we dan" zei Barretje, „wat zal ons te wachten staan? „Natte voeten! piepte Posei don, „er loopt allemaal water in de boot". „Je hebt gelijk, de boot lekt" zei Dubbele Arend. „Zwem maar weer terug naar het strand" riep Wappe zuchtend tegen de Grote Zwemmerik, „dan kunnen we kijken wat er aan de hand is". Ze stapten allemaal weer uit de boten en trokken hem op het strand. „Ik zie 't al" riep Dubbele Arend opeens uit, „er zit een gat in, begrijp je wel, vapdaar! Wat moet'n we doen? „Ossenokke, dat is een tegenvaller" zei Wappe, „we moeten het repareren". „Het gat is er in gemaakt" zei Poseidon. „Ik denk dat de eerdmannetjes dat op hun geweten hebben" zei Wappe. „Wat een gemenerikken! De Grote Zwemmerik kwam op zijn platvoeten naderbij sjokken. „Zeg, luister eens" bromde hij, „we hebben de boot helemaal niet nodig! Jullie kunnen op m'n rug zitten terwijl ik zwem". „We zijn toch veel te zwaar" zei Barretje. Welnee", antwoordde de Grote Zwemmerik, „het gaat makkelijk, stap maar op". „Nou ja, waarom ook niet", zei Wappe. De Grote Zwemmerik ging op z'n buik in het water liggen en iedereen nam plaats. Barretje en Wappe voorop, Dubbele Arend middenop met Poseidon op zijn hoofd als uitkijk. „Niet gel" zei Barretje, „varen, ehzwemmen maar". Daar gingen ze dan. De Grote Zwemmerik lag wel wat dieper dan anders zodat iedereen natte voeten j kreeg, maar dat hadden ze er wel voor over. r j— 6 7 3 9 10 ii a BH" H \i it 11 20 21 23 n> f 1 ii 30 31 f 33 3S 36 K 38 f! 31 90 •a ii Ik r Hl IS 96 d 97 13 SB 11 d 51 51 7 SS 56 37 10 13 11 IS 16 11 14 S» S» 60 61 tl 11 10 V li a 63 69 6 S 66 61 f 68 69 21 26 70 M 13 V 11 is 17 li 77 7» K 11 60 A 81 at .3 V SI as w 86 87 83 M 91 d 91 93 k 91 d 1S 96 97 Ik A 98 99 k A 100 m KI M 103 109 IK KI 108 6* De puzzelredacteur kan het altijd mer ken als de dagen beginnen te lengen: de stapels ingezonden oplossingen wor den steeds groter. Uit de berg die deze week binnenkwam werd mej. E. van Essen, Vondelweg 29, Rotterdam, als winnares getrokken. Zij krijgt vijf gul den voor het juist oplossen van MAW 136. De volgende vier beroepen moes ten worden gevonden: predikant, re petitor, schoolmeester en leeuwentem mer. De oplossingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk dinsdag 12 uur in ons bezit zijn. Het adres Puzzelredactie De Havenloods, Westblaak 25, Rotterdam. Indien achter de omschrijving een nummer tussen haakjes staat, moet de eerste letter van het in te vullen woord tevens worden geplaatst in een vakje van het dikomlijnde middenstuk, genummerd 1 t/m 27. Voorbeeld: zou de omschrijving luiden „vader of moeder (5)", dan moest worden ingevuld „ouder", waarvan de eerste letter, de O dus, tevens moest worden geplaatst in vakje 5 van het dikomlijnde middenstuk. Bij juiste oplossing vormen de 27 letters van het middenstuk, achter elkaar gelezen, een zegswijze. HORIZONTAAL: 1 zoet produkt; 6 als; 11 kompasstreek; 12 trek; 14 gewicht (24); 15 smalle opening (8); 17 heldendicht (20); 19 in gebruik afstaan; 22 snoeperij (18)) 24 traag; 25 kansbriefje; 27 gril; 28 zoogdier; 30 schaap (2); 31 boom (22); 32 boekvel; 34 resterend; 37 ter plaatse (afk.); 38 vaste regel; 39 onderdeel van auto; 40 bedrukt; 41 pers. v.n.woord (19); 43 wapen; 45 kerkgebouw; 47 ambtshalve (afk.); 48 boom (3); 50 metalen pennetje; 51 soort lucht (6); 52 bak; 53 kledingstuk; 55 actualiteit; 57 kledingstuk (21); 58 ontk. bijwoord (Frans); 59 slijk; 63 klaar; 67 kostuum; 68 bloem; 70 geschenk; 71 hoofddeksel; 73 telwoord; 74 ten aanzien van; 76 met bemanning (11); 78 bevel; 79 daarna (9); 80 grondmengsel; 81 bijwoord; 82 de jongere (afk.); 84 dadelijk; 86 sleuren; 88 vogel; 89 houding (26); 91 kloosterlinge; 92 voorzetsel; 94 prul (27); 95 weg; 96 deel van werkwoord; 98 uitspansel (1); 100 ploegsnede; 101 onb. v.n. woord (7); 103 opschudding (23); 104 zienswijze; 106 pees; 107 gevat; 108 nieuwerwets. VERTICAAL: 1 dierenvoedsel (4); 2 plaats in N-Brabant; 3 bijbeldeel (afk.); 4 nummer (afk.); 5 vrijgevig; 6 klein deeltje; 7 anonymus (afk.); 8 titel (afk.); 9 gelofte (17); 10 Romeins keizer; 11 muziekwerk (5); 13 expert; 14 nadelig saldo; 16 sier; 17 treurzang (12); 18 vleinaam (25); 20 bijwoord van tijd; 21 scharnier (15); 23 beroep; 25 sluimerend; 26 overschot; 28 vaart minderen (13); 29 ellende; 32 wig; 33 ^Nfieuw mode van John Postmus Interesseer je je voor mode en zou je graag mooie dingen willen maken? Het dameskappersvak geeft je de gelegenheid je artistieke en creatieve vermogens uit te leven, zodat je over enige tijd ook zo'n leuk kapsel kunt John Postmus wil graag een aantal ambitieuze jongelui (jongens en. meisjes van circa 15-16 jaar) in dit mooie vak opleiden. Tijdens de opleiding (4 dagen per week praktijk in de salons en 1 dag kappersvakschool) biedt John Post mus een goede salariëring, kostenver goeding voor de kappersvakschool, gunstige arbeidsvoorwaarden en gra tis bedrijfskleding en... goede toe komstmogelijkheden. Kortom, Postmus biedt de beste en toch voordeligste opleiding op inter nationaal niveau. Jongelui die opgeleid willen worden nodigen wij uit even op te bellen voor het maken van een afspraak. Tel. 11.90.55. 6 filialen in Rotterdam Korte Lijnbaan 4, R'dam zwart produkt; 35 haal; 36 kreet; 42 horizon; 44 vrag v.n. woord; 46 deel van huis; 47 vordering (10); 49 bedvulling; 52 teelt; 54 afgunst, boosheid; 56 Frans lidwoord; 59 gek; 60 moeten; 61 bar; 62 lucht afgeven; 63 wrak; 64 schort; 65 wielrijder; 66 groet,67 clown; 69 inkeping; 70 kleur; 72 wapenschouw; 74 soort gelei; 75 metaalslak; 76 tekening; 77 Russ, rivier; 83 ceremonie; 85 verkeersbelemmering; 87 speelgoed; 88 boterton; 90 sterk smakend; 93 voorzetsel (16); 95 geld; opschepper; 97 verminderd met; 98 haag; 99 kleverig produkt; 100 afgelegen; 102 pers. v.n. woord (14); 103 Romeins rijk (afk.); 105 boksterm (afk.); 106 pers. v.n. woord. Internationale milieubescherming Op maandag 23 november 1970 is opgericht de Stichting Internationaal Contactorgaan Milieubescherming. Deze Stichting zal Nederland vertegen woordigen bij de internationale organi satie „International Union of Air Pollution Prevention Associations" (I.U.A.P.P.A.) en zal de verbinding vormen tussen deze internationale organisatie en de landelijke organisa ties, die op het gebied van de bestrij ding van luchtverontreiniging in Neder land werken. De statuten laten toe ook aansluiting te zoeken bij internationale organisa ties, die zich bezig houden met de bestrijding van andere vormen van aantasting van het milieu. De Stichting bundelt en stimuleert de goede persoonlijke internationale con tacten, die in dit verband reeds bestaan. Z(j is opgericht door de Koninklijke Nederlandse Chemische Vereniging, de Vereniging Krachtwerk tuigen te Amersfoort, de Nederlandse Vereniging tegen Water-, Bodem- en Luchtverontreiniging, de Algemene Nederlandse Vereniging voor Sociale Geneeskunde en het Koninklijk Insti tuut voor Ingenieurs. Als voorzitter is aangewezen dr. L. A. Clarenburg, als secretaris-penning meester ir. L. J. Brasser. sinterklaas Zijn Sinterklaas en deze aan bieding geen goede aanleiding om een paar van deze wol-ter- lenka ankiets voor Uw man en zoon te kopen? Anklets van wol-terlenka, die prettig dragen en bijzonder sterk zijn, in vele beschaafde dessins en kleuren en in alle courante herenmaten, door el kaar per paar voor precies twee gulden vijf en twintig. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze herenanklets van wol-terlenka, in een enorm assortiment des sins en kleuren en in alle courante herenmaten, per paar

De Havenloods | 1970 | | pagina 11