ra f V Wf~ IMu is er alleen tekort aan tehuizen 147.50 laUS I-TTOTI Porgy en Bess in Rotterdam Bejaardenoord van de toekomst .heeft misschien een zwembad... een condoom moet betrouw- zijn CONCEP DE HAVENLOODS - DONDERDAG 3 DECEMBER 1970 64-103 Hoewel de bevolking van Rotterdam in aantal regelmatig terugloopt is er toch een bevolkingsgroepdie gestadig groeit, namelijk die der bejaarden. Over enkele jaren zijn er zelfs 100.000 bejaarden in Rotterdam Volgens de prognoses, genoemd in het onlangs versche nen rapport Onderzoek naar levensomstandigheden en behoeften der Rotterdamse bejaarden" zal het absolute aantal bejaarden in Rotterdam in 1980 104.000 a 106.000 bedragen. Op 1 januari 1965 bedroeg dit aantal 82.845 en 5 jaar later. Op 1 januari 1970: 92.553. Het aantal bejaarden stijgt dus snel. Over het aantal van rond 100.000 bejaarden voor Rotterdam moet men niet gering denken. In 1851, ruim een eeuw geleden dus, telde de stad in totaal 89.000 inwoners en dat was voor de hele stad al minder dan het aantal bejaarden nu. Maar niet alleen in absolute getallen maar ook procen tueel neemt het aantal bejaarden sterk toe. De bevolking „vergrijst". Dit is trouwens een landelijk en voor de „beschaafde" landen een internatio naal verschijnsel. Er is een eenvoudige en afdoende verklaring voor: de men sen worden door de betere sociaal- hygiënische toestanden en de toegeno men medische verzorging ouder dan dit in vroeger jaren het geval was. Onze grootouders aarzelden vaak om medi sche hulp in te roepen. Een dokter moest je duur betalen en als je in een ziekenhuis belandde was het niet zo best met je. Daar kwam je niet altijd levend uit, zo was de grote vrees van de meeste mensen. Er kwam bij, dat de medische kennis minder ver gevorderd was dan nu. Het gevolg van de mindere gezond heidszorg in vroeger jaren was, dat de „zwakke broeders en zusters" al over leden waren voor zij de leeftijd van 65 jaar hadden bereikt en zich dus tot de Die grote obstakeis, zoals een 2-persoonsbed maken Uw ka mer zo overvolwat is een duo-kombinatie (2 slaapplaat sen op de ruimte van 1) dan een verbetering. Nu verkopen wij een duo-kom binatie bestaande uit 2 ledi kanten (waarvan 1 met wie len) van anthracietkleurig buis, versterkt spiraalnet en 2 poly- aether matrassen (zo licht in gewicht en stofvrij)alles tezamen voor nog géén hon derd acht en veertig gulden. bejaarden mochten rekenen. De zwak keren van vandaag hebben meer kans de status van bejaarde te hereiken. Daardoor wordt het percentage van bejaarden steeds hoger. Een verheu gend verschijnsel, waarmee echter on middellijk het probleem van de verzor ging van de ouden van dagen zich gaat aandienen. In het gezin In vroeger dagen werd de verzorging van bejaarden nauwelijks als een pro bleem gezien. De opa's en oma's die de leeftijd der sterken bereikten, waren doorgaans redelijk gezond. Als hun huis te groot werd trokken ze naar een kleiner huisje. Kon dit niet, dan lieten ze hun huis aan de kinderen en kregen een plaatsje in het jonge gezin. De welge stelden kochten zich in in een deftig tehuis. Tegenwoordig voelen weinig kinderen er nog voor opa of oma in huis te nemen. Door de woningnood zijn de meeste huizen daarvoor ook niet ge schikt. Maar toch dienen de bejaarden zo goed mogelijk te worden verzorgd. Ze hebben dit trouwens ook nodig omdat in vergelijking met vroeger veel meer bejaarden kwaaltjes of kwalen hebben. Ook dat is logisch. Vroeger bleven alleen de sterken immers over, tegenwoordig zijn het ook de minder sterken, die bejaard worden. Maar juist die zwakkeren brengen hun kwalen mee. Er moet dus eerder voor de bejaarden worden gezorgd dan dit bij voorbeeld een eeuw geleden het geval de situatie in het jaar 1965. In wezen heeft het rapport dus slechts beperkte waarde, omdat in vijf jaar niet al'een de feitelijke situatie maar ook de inzichten omtrent bejaardenzorg zich sterk kunnen wijzigen. Niettemin staan er interessante cijfers en opmerkingen in, waarvan er hier enkele volgen: Slechts 51,7 procent der bejaarden in Rotterdam kan als in alle opzichten valide worden beschouwd. Het aantal huishoudelijk minder-validen werd vastgesteld op ca. 45,5 procent van het totaal. Verpleegbehoeftig is 3,6 pro cent, waarvan 1,5 procent psychiatri sch en 2,1 procent lichamelijk. Ver zorgingsbehoeftig is 8,3 procent. Voor in totaal 11,9 procent van het aantal Rotterdamse bejaarden dient dus ver zorgingsmogelijkheid aanwezig te zijn. De „objectieve" behoefte aan verzor ging en verpleging valt echter niet samen met de subjectieve wens der bejaarden om in verzorgings- en ver pleeghuizen te worden opgenomen. Populairder gezegd: een aantal bejaar den, dat in een of ander tehuis zou moeten worden opgenomen, weigert en verkiest de vrijheid boven verzor ging. Een verrassende conclusie uit het rap port is het volgende: Uit onderzoe kingen van de gemeentelijke Sociale Dienst is gebleken, dat ongeveer 75 procent der bewoners van een aantal Rotterdamse verzorgingstehuizen op grond van hun lichamelijke validiteit nog niet voor opname in aanmerking komen. Anders gezegd: Een zeer groot percen tage van de bejaarden, die de verzor gingstehuizen bevolken, zijn in feite nog „te goed" voor het bejaardente huis wat hun lichamelijke konditie betreft. Het tekort aan plaatsen in verzorgingstehuizen - dat zich in Rot terdam toespitst op te tweepersoons kamers - zou er dus - zo mag men concluderen - niet zijn als alleen de bejaarden, die het werkelijk nodig had den, er zouden worden toegelaten. Tot zover enkele konklusies uit het rapport, dat niet vermeldt, dat de Maasstad bij andere steden gunstig afsteekt wat betreft de bouw van bejaardentehuizen. In de afgelopen tien jaar werden er rond 2800 bedden in moderne bejaardenoorden gereali seerd. Het totaal aantal verzorgings bedden beloopt in Rotterdam rond 5000 bedden Dat is ruim 5 procent van het aantal Rotterdamse bejaarden. Dienstencentra Er zijn diverse bouwplannen in uitvoe ring en nieuwe staan op stapel. Eind 1972 hoopt men circa 6550 verzor gingsbedden voor bejaarden beschik baar te hebben, zijnde 6,6 procent van de dan op 99.000 te stellen bejaarden bevolkingsgroep van Rotterdam. En behalve bejaardentehuizen verschijnen er ook meer en meer dienstencentra in Rotterdam, van waaruit bejaarden, die niet in een tehuis zijn opgenomen, de helpende hand kan worden gereikt. Tijdens een persconferentie waarmee het bejaardenrapport werd geïntro duceerd filosofeerde wethouder G. Z. de Vos over de verzorgingstehuizen van de toekomst, die hij ziet uitgerust met parkeergarage, een eigen zwembad en een grotere huiskamer. Een riant vooruitzicht dus, maar met voorlopig weinig kans op verwezelijking volgens de wethouder. Want de bouw van dergelijke bejaardentehuizen is dusda nig duur, dat er weinig kans is er woningwet-financiering voor te verkrij gen van de directeur-generaal der volkshuisvesting. Rapport Het rapport „Onderzoek naar levens omstandigheden en behoeften der Rot terdamse bejaarden" tracht een ant woord te geven op de vraag wat nu precies de behoeften aan verzorging van de bejaarden in de Maasstad zijn. Het onderzoek zelf had betrekking op duo-kombinatie kompleet met 2 polyaether matrassen van 12 cm stofvrij Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze duo-kombinaties, 2 antraciet kleurige ledikanten met 2 poly aether matrassen in de kleuren beige, rood, blauw, oranje en groen, de maten van 1 matras: 80 x 190 cm, de hele kombinatie Elke vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. ^•E-S* ZEGELS, bij de vooruitstrevende winkelier tel. 010-13.34.01 Opleidingen tot diploma volksdansleider De Nederlandse Volksdansvereniging (NEVO), Proveniersstraat 9b te Rot terdam, tel. 010-246383, organiseert dit seizoen in Amsterdam, Arnhem, Dordrecht, Eindhoven/Den Bosch, Groningen, Utrecht en Zwolle voor gevorderde dansers voorbereidende op leidingen tot het diploma volksdanslei- der/leidster, welke en duren plm. 10 maanden. Het programma omvat les in 40 dansen uit Nederland, Engeland, Frankrijk, Scandinavië, Joegoslavië en Israël, alsmede bewegingsscholing en muziektheorie. Tevens worden vier centrale weekend gehouden, waar di verse specialisten dansen uit een be paald land behandelen, terwijl ook enige noodzakelijke theorie behandeld zal worden. Aan het einde van de cursus kan men het basisexamen van de Nederlandse Volksdansraad afleg gen. Aanlsuitend hierop bestaat de mogelijkheid onder bepaalde voor waarden deel te nemen aan de vervolg- leidersopleiding, waarna onder auspic iën van het ministerie van C.R.M. het eindexamen wordt afgenomen. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door het NEVO-secretariaat. Nu verkopen wij mini panty nylons, maar dat is niets bij zonders zult U zeggenwat echter wel bijzonder iswij verkopen ze nu in dé 10 mode kleuren van deze winter. Mini panty nylons met versterkt broekje en teenversterking, ge schikt voor de japonmaten 36 t/m 44, nu in de kleuren auber gine, bordeaux, cognac, oud- rose, smoke, grijs, donkerbruin, middenbruin, ivoor en oranje, per stuk voor nog géén een gutden tachtig. mini panty nylons met versterkt broekje en teenversterking in 10 modekleuren Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze mini panty nylons in de kleu ren aubergine, bordeaux, cog nac, oudrose, smoke, grijs, don kerbruin, middenbruin, ivoor en oranje, geschikt voor de japonmaten 36 t/m 44, per stuk "JQ sinterklaas komt ook voor U Een goed geschoten Sint-kado deze Kodak Instamatic 25 Camerawaarmee U tijdens de komende feestdagen de leukste plaatjes kunt schieten. Kodak Instamatic Camera geschikt voor 12 of 20 zwart/ wit of kleurenopnamen met 2 instellingen, nl. één voor helder of minder heldere lichtomstandigheden en één voor het flitsen na iedere opname blokkeert de sluiter draai door tot U de klik hoort en U kunt weer verder foto graferen aansluiting voor blokflits ap paraat Nu kunt U zonder problemen fotograferen met deze camera, waarbij de naam "Kodak" ga rant staat voor de kwaliteit voor nog géén twee tientjes. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze Kodak Instamatic 25 camera met aansluiting voor blokflits apparaat Een scène uit de musical Porgy and Bess. George Gershwins beroemde muziekdrama „Porgy and Bess" zal op 27, 28 en 29 december in de Rotterdamse schouwburg worden gespeeld door een Amerikaans „gele genheidsgezelschap", dat met deze opera op toernee is door Europa. Willy Hofman, directeur van de Gemeentelijke Dienst Kunstgebouwen, heeft de voorstelling in Frankfurt ge zien en vond haar van zodani ge kwaliteit, dat hij haar met overtuiging naar Rotterdam haalt, waar tussen Kerst en Oud en Nieuw de schouwburg geen programma bood. Porgy and Bess" staat onder regie van de Amerikaan Irving Barnes, die de opera reeds zesmaal in Amerika op de planken bracht. Sinds 1954 is deze door een blanke compo nist gemaakte neger-opera niet meer in ons land opge voerd. Zoals gebruikelijk in Ameri kaanse produkties hebben de hoofdrollen een dubbele be zetting: Porgy wordt gezon gen door George Goodman oj John Swift; Bess door Colette Warren of Vivian Martin; Sporting Life door Albert Clipper of Kosto Kilroy. De toegangsprijzen voor „Porgy and Bess" zijn vastge steld op f5,-, f 10-, f 15- en f 20,—. Na Rotterdam zal de voorstel ling in Den Haag te zien zijn. Taallessen voor gastarbeiders Het Aktiecomité Pro Gastarbeiders heeft veel publiciteit verkregen en daardoor een begin kunnen maken met enkele cursussen Nederlands in een gemeentelijk talenpraktikum. Een ver heugend resultaat. De buitenlandse werknemers moeten in de Nederlandse samenleving worden opgenomen zo lang er aan hun hulp behoefte bestaat. Samenwerking tussen alle instanties die zich voor deze buitenlanders moei te willen geven, is nodig om versnippe ring van krachten en overlappingen te voorkomen. 'Dit is dan ook de reden waarom de Volks-Universiteit aan het lezerspu bliek van de Havenloods bekend wil maken, wat zij doet ten bate van buitenlanders in het algemeen en gast arbeiders in het bijzonder. Tien jaar geleden heeft de Volks-Universiteit voor het eerst cursussen Nederlands georganiseerd voor Italiaanse en Spaan se gastarbeiders. Die cursussen hebben slechts twee jaar bestaan. In 1969 werden opnieuw cursussen Nederlands aangekondigd, o.a. door een circulaire te richten aan ca. 400 Rotterdamse bedrijven. Op deze circulaire is bedroe vend weinig reaktie gekomen. Slechts drie groepen van ca. 20 deelnemers volgden dat jaar de lessen Nederlands. Begin 1970 kwam het eerste kontakt met een Rotterdams bedrijf tot stand, dat leidde tot vorming van vier groe pen van elk ca. 20 Frans sprekende Marokkanen, die Nederlandse les ont vingen van één der V.U. docenten Frans tijdens de bedrijfsuren op het bedrijf zelf. Na een nieuwe wervingsaktie, door circulaires in 7 talen (Engels, Duits, Frans, Portugees, Servokroatisch, Spaans en Turks) aan 400 a 500 bedrijven verzonden, zijn er op het ogenblik 12 groepen van 15 a 20 deelnemers aan het werk o.l.v. V.U. docenten Engels, Frans, Portugees, Servokroatisch, Spaans en Turks. In één der grote bedrijven wordt thans aan twee groepen Turkse gastarbeiders Nederlandse les gegeven door één der V.U. docenten Turks. Voor buitenlan ders met Duits als moedertaal of com municatietaai worden er cursussen ge organiseerd door het Martin Behaim Haus, waarmee de V.U. een prettig kontakt onderhoudt. In tegenstelling tot het Aktiekomité heeft de V.U. geen beschikking over een zo kostbare apparatuur als een talenpraktikum. Alle buitenlanders die zich aanmelden worden echter zeer persoonlijk, zowel monueling als schriftelijk, benaderd in hun eigen landstaal, of in een taal waarin zij zich goed uitdrukken kunnen, veelal is dit Engels. De groepen worden zo homo geen mogeljjk samengesteld naar natio naliteit, gemeenschappelijke taal en onderwijsniveau. Het lesmateriaal wordt vervaardigd door de V.U. docen ten zelf en geheel aangepast aan de Nederlandse omgangstaal. De prijs voor een cursus van 24 lessen van anderhalf uur is f 70,-. Het voordeel van dit klassikale systeem is dat de deelnemers alle vragen welke bij hen opkomen onmiddellijk aan hun do cente) kunnen stellen en er een ant woord op kunnen ontvangen. Niet iedereen is in staat de nodige aandacht op te brengen voor het beluisteren van op de band opgenomen teksten. De ervaring bij enkele bekende talenprak- tika is dat regelmatig kontakt met de docenten dringend gewenst is. Dan moet de docent(e) ook de taal van de cursist(e) spreken. Een docent(e) Spaans b.v. kan zich niet verstaanbaar maken bij een Turkse of Joegosla vische cursist(e) of omgekeerd. Een basiskennis van de Nederlandse taal is nodig om tot een gesprek te komen. Het is te hopen dat in Rotterdam spoedig een goed overleg ontstaat tus sen Aktiecommité, Gemeente Rotter dam, Stichting hulp aan de buitenland se arbeiders, commercieel Tfdenprak- tikum en de Volks-Universiteit in het belang van alle buitenlanders, die aan passing aan ons land en onze levensge woonten verlangen. A.C.A. Drost, Directrice Volks-Universiteit. Rotterdam. Broeder „Doorgaan" „In januari 1969 plaatste u een artikel in uw blad over Broeder Jan Langelaan (Broeder „Doorgaan"), die 44 jaar in Tanzania gewerkt had als Witte Pater. Wij vonden het leuk, want de broeder lag met mijn man in het Franciscus Gasthuis en die hadden daar vriendschap gesloten. In het stukje stond ook dat de broeder graag zo - gauw mogelijk weer terug wilde om daar in Tanzania z'n werk voort te zetten. Hoewel hij 65 was, dacht hij niet aan een pensioen. Integendeel, hij wilde er graag nog 5 jaar bijtekenen. Wij voerden aan dat hij nu wel rust en vrije tijd verdiend had, maar dan lachte hij wat en was allang weer met zijn gedachten in Afrika. Toch is het helaas niet gegaan zoals hij zo graag wilde. Ondanks verschillende pijnlijke behandelingen is hij nog niet beter en hoewel hü de hoop nog niet opgeeft is er weinig kans dat hij zijn werk daar in Afrika kan voortzetten. Hij is nu na wat omzwervingen in een klooster in Esch bij Boxtel. Denk niet dat hü nu van zijn vrije tijd „geniet". Hij heeft alweer een heel werk op zich genomen, 't Is echter nogal saai werk en dat is voor iemand die invalide is en altijd verschrikkelijke pijn heeft niet zo opbeurend. U zult vragen: heeft hü dan helemaal geert hobby? Ja, dat heeft hij wel. Hij kan nl. heel mooi mozaïekwerk maken van stukjes oud gekleurd glas. Maar dat is daar in Esch niet te krijgen, oud glas bedoel ik. Daarom dit verzoek aan de lezers van de Havenloods. Misschien zijn er mensen die toevallig hun glas-in-lood ramen weg willen gooien of slopers die misschien een gekleurd ruitje weg moeten gooien. Of misschien winkels die gekleurde scherven hebben doordat er iets gebroken is. Met al die „rommel" zou deze geweldige man enorm geholpen zgn. Scherven brengen geluk in dit geval. Onze jongens rapen alle gekleurde scherfjes op maar op die manier gaat het erg langzaam. Het moet wel vlak glas zijn, geen kapotte flessen en liefst de allermooiste kleuren, zodat de Broeder een echt kunstwerk kan maken waar hü een beetje voldoening van heeft. Destüds had hü ook een wens: een auto om daar in Tanzania bouwmaterialen mee te vervoeren. Die auto is er gekomen en wordt al gebruikt in Afrika. Jammer genoeg alleen niet door Broe der Langelaan. Daarom zou ik graag willen dat dit zou slagen. Mensen die stukjes vlak glas hebben kunnen het bij ons afgeven, dan brengen wij het naar Esch. Ons adres is: J. Hameeteman, Lisstraat 49a, Rotterdam". S. Hameeteman-Gercama, Rotterdam. Mensen doe er wat aan. We laten Broeder „Doorgaan" niet in de steek, nietwaar? Red. De Havenloods. Aad v.d. Hoeven improviseert op 150 psalmen Er zün opnamen gereedgekomen voor twee nieuwe langspeelplaten. Op het orgel van de Breepleinkerk te Rotter dam-Zuid speelt Aad van der Hoeven improvisaties op psalmen. De technici waren bijzonder verrast over zün vir tuoos spel, zodat er direct besloten is improvisaties van Aad van der Hoeven op alle 150 psalmen op de plaat uit te brengen. Bovendien zullen de nieuwe opnamen geschieden volgens een heel nieuw systeem n.l. „Stereo Cathedral Sound". Bij het beluisteren van de opname over stereo-apparatuur hoort men duidelijk de melodie in het mid den, de begeleiding van de registers voorin het orgel links en van de regis ters achterin het orgel rechts en wel zodanig dat men zich waant in een grote kathedraal als de Notra Dame of de Saint Sulpice te Parijs. In het totaal worden twaalf l.p's uitgebracht, met elk 12 of 13 improvisaties op alle 150 psalmen. De opnamen geschieden in zes verschillende grote kerken, dus van zes grote orgels elk twee langspeelpla ten. De verkoopprijs van de 12 l.p's bedraagt f 12,80 per ex. en de inteken prijs f8,- per ex. tot 1 januari 1971. De eerste twee platen verschünen in januari en de andere tien achtereenvol gens in de maanden februari tot juni 1971 bij grammofoonplatencentrum „Canto di Vangelo", 2e Middelland straat 30. Tenslotte is 't een middel om zwangerschap te voorkomen. Toch blijkt driekwart van alle aangeboden merken onbetrouwbaar te zijn. Geen veilig idee. Concep condooms dragen het goedkeuringszegel van de NVSH. Zij zijn volkomen betrouwbaar. U heeft het op de tv kunnen zien. Concep, een NVSH condoom. Dat zegt eigenlijk al genoeg. Inl. postbus 64 Den Haag

De Havenloods | 1970 | | pagina 9