Initiatief om (aetie) groepen te informeren Twee maten99 van de R.L.D. "Bij te grote emissie directe sluiting in serieuze overweging' AID-centrum vraagt meningen SLM - KLM ■Ml«5 Gemeente Vlaardingen dreigt Windmill: VERSCHIJNT dinsdag, 8 december 197ü 19e jaargang no. 65 editie SCHIEDAM EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E. O. HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 25, ROTTERDAM. TEL. 132170. - OPLAGE 255.000 „Op het ogenblik, dat kranten, radio, tv en vele groepen wetenschap pen en burgers berichten over enorme gevaren die ons bedreigen, zijn de grootste steden van onze kleine aarde al nauwelijks bewoonbaar, zijn de stranden en de zeeën van de westerse (en langzamerhand ook de oosterse) landen al ontoelaatbaar vervuild en lijken de problemen rond de zeer omvangrijke saneringen en nieuwbouwprojecten te groot om op te lossen". Zo begint een brochure die onlangs verscheen en waarin de oprichting van een Actie, Informatie en Documentatiecentrum voor het woon- en leefmilieu werd aangekondigd. Een AID-centrum, een hulpcen trum, dat zich ten doel stelt individuele burgers en groepen te helpen aan informatie over al die problemen, die de mensen tegenwoordig verontrusten. Overal in het land zijn die actiegroepen bezig, die zich terecht afvragen of de vestiging van een nieuwe industrie, of de aanleg van een verkeersweg, of de Inrichting van een militair oefenter rein, of de sanering van een stadswijk wel zo noodzakelijk is en of de komst van het nieuwe of het verdwijnen van het oude het steeds schraler wordende woon- en leefmilieu niet opnieuw on gunstig beïnvloedt. Deze burgers en (actie)groepen hebben overheid. Dit ter geruststelling van allen, die nog altijd van mening zijn, dat actiegroepen zich met subversieve zaken bezighouden, die de veiligheid van de staat in gevaar brengen. Zo is het dus niet en ook de overheid erkent dat. Hoe wil men te werk gaan? Ter beschikking wordt gesteld al het nodi ge basismateriaal voor het samenstellen van programma's van eisen, voor het beoordelen van ontwerpen en plannen, to de regel onvoldoende informatiema- voor de besluitvorming, over de speel- teriaal ten aanzien van elkaar en vaak ruimte en de handelingsmarge en over ook ten aanzien van het onderwerp de te behandelen probleemgebieden waarmee men bezig is. Het AID-cen- zelf. trum wil hierin nu voorzien, indachtig „Het beschikbare materiaal", zo wordt en onder haar inspraak bepaald, bete- 14-daagse periodiek, documentatiebul- kent het opteren.voor een democrati- letin. Voorts de nodige „losse" infor- sering van de voorbereiding en uitvoe- matie (schriftelijk, mondeling, telefo- Subsidie over aspecten (naar behoefte samen te Activiteiten oentrum (in feite voortgekomen uit rw,ww een congres in Bergeijk, waar veront- In de brochure wordt de vraag gesteld: ruste Nederlanders zich uitspraken „Wat kunnen de verdere activiteiten over het woon- en leefmilieu) een van het centrum zijn? enghet ant- itartsubsidie heeftgekregen van de woord: „Het gaat niet alleen om het verschaf fen van infbrnatie-documentatie, maar ook zal een belangrijke rol gespeeld kunnen worden via het stimuleren en activeren van de verschillende commu nicatie-stromen. Tevens kan men zich niet beperken tot het passief vergaren van materiaal, maar zal ook actief gezocht moeten worden naar nog niet bekende gegevens. Deze activiteiten kunnen worden samengevat in de vol gende trefwoorden: verwijzen naar personen, instanties en groeperingen; activeren en stimuleren van de zelf werkzaamheid; coördineren van weten schappelijk of actiewerk; opsporen van nog niet bekende gegevens; verzorgen van verschillende communicatie-media, bijdragen aan gespreks- en studiegroe pen; internationaal uitwisselen van ge gevens; suggesties geven voor scriptie en stageactiviteiten van universiteiten, hogescholen en academies". Omdat het AID-centrum nog in een oprichtingsfase verkeert, is het nuttig dat zoveel mogelijk mensen een aantal vragen beantwoorden: a. is er aan zo'n centrum behoefte? b. welke gegevens wil men uit zo'n centrum ontvangen? c. welke gegevens kan men zplf naar het centrum sturen, zodat anderen op de hoogte worden gesteld van activitei ten, die anders niet worden waargeno men? d. welke activiteiten zou een AID-cen trum verder'kunnen ontplooien? Een vraagstuk is nog de organisatie structuur. „Het is zowel onlogisch als onwense lijk een organisatiestructuur op te zet ten voor een AID-centrum, zonder dat de doelstellingen en de middelen van de organisatie uitvoerig zijn besproken. De organisatie moet dus duidelijk naar de behoefte opgezet worden en niet andersom. Afgezien van het feit, dat juist ten aanzien van de organisatie in de komende maanden door de initia tiefgroep (mevrouw I. Wibaut, Marten Bierman, Hans Derks en de Amster damse kinderarts Ph. H. Fiedeldy Dop) voorstellen worden uitgewerkt, zijn al Wij zijn een vreemd volkje. Nog maar net was minister Bakker terug uit Zuid-A frika en nog maar .net had hij verteld hoe fout die journalisten daar ginds zijn woorden hadden weergege ven of diezelfde minister Bakker gaf zijn steun aan de torpedering van de plannen van de Surinaamse Luchtvaart Maatschappij om een graantje mee te pikken van het vervoer tussen Amster dam en Paramaribo. De SLM had daarvoor een vliegtuig van Transavia gecharterd om eens per maand die dienst te kunnen vliegen. Het argu ment daarvoor was, dat er tussen de beide steden voornamelijk Surinamers worden vervoerd, zodat de SLM het toch wel een goed idee vond, wanneer een Surinaamse luchtvaartmaatschap pij daar ook iets aan zou hebben. In het „moederland" echter besloot men, dat het niet mocht. Dat het toestel van Transavia hoewel deze maatschappij is opgezet met Ameri kaans kapitaal - in Nederland geregis treerd is, maakte voor de Rijkslucht vaartdienst niets uit. Waarom de Rijks luchtvaartdienst, gesteund door minis ter Bakker,'dat standpunt innam, is eigenlijk nog steeds niet duidelijk ge worden. Wel mag men veronderstellen, dat men de belangen van de K.L.M. heeft willen beschermen. Deze nationale luchtvaartmaatschappij namelijk vliegt ook met goed bezet te toestellen- van Amsterdam naar ''aramaribo en zou, indien de plannen van de S.L.M. door zouden gaan, wat passagiers kwijt kunnen raken, temeer, omdat de S.L.M. haar enkele vluchten aanvankelijk goedkoper zou uitvoeren dan de K.L.M. dat deed. Later heeft de K.L.M. zich echter gehaast om haar retourtarief op deze lijn terug te bren gen tot f 800,-, een prijs die nog lager lag dan die van de S.L.M. Dat deze prijsverlaging enig verband zou houden met de plannen van de Surinaamse luchtvaartmaatschappij, werd door de K.L.M. heftig ontkend. Daar stelde men, dat de prijsverlaging op dat mo ment louter toeval was. Het is een onverkwikkelijke situatie, waarin Nederland weer duidelijk ge toond heeft twee gezichten-te bezitten wanneer het om de commercie gaat. Aan de ene kant is men bereid vele miljoenen te betalen aan ontwikke lingshulp, een politiek waar elke wel denkende Nederlander achter staat. Aan de andere kant is men er als de kippen bij om een initiatief van een „ontwikkelingsland" de grond in te boren, zodra enig nationaal belang er wat nadeel van zou ondervinden. Het vreemde daarbij is, dat Nederland altijd heftig protesteert wanneer de K.L.M. ergens ter wereld geen lan dingsrechten zou krijgen. Diplomatie ke vertegenwoordigers worden dan naar het betrokken land gezonden om te proberen de landingsrechten alsnog te verkrijgen. Dan gaat het echter om een overeenkomst met een ander land. In dit geval gaat het om een luchtlijn WAARSCHUWING :Dienst Gemeente Werken Afd. Plantsoenen. tussen twee delen van één koninkrijk, waaróver overigens al afspraken zijn gemaakt, die schriftelijk vastliggen. Volgens die afspraken heeft de SLM het volste recht om op Amsterdam te vliegen. Toen die afspraak werd ge maakt, was de SLM daartoe echter nog niet in staat, omdat men niet over de vliegtuigen daarvoor beschikte. Thans heeft men die vliegtuigen nog niet, maar men probeert de dienst uit te voeren door een toestel van Transa via in charter te nemen. Daarbij spelen ongetwijfeld op de achtergrond de plannen van de SLM om verder uit te breiden. Men wil namelijk komen tot de oprichting van de Surinaamse Inter national Airlines, een nieuwe maat schappij, waarin naast de SLM ook de Amerikaan Leroy Franz zou deelne men. Leroy Franz is op zijn beurt weer de eigenaar van Transavia, zodat er een duidelijke band zou ontstaan tussen Transavia en de nieuwe luchtvaart maatschappij, die zich zou gaan rich ten op het trans-Atlantische vervoer, vooral naar het Caraibische gebied. En daar knelt volledig de schoen. Niet die enkele vlucht in de maand van Paramaribo naar Amsterdam en terug zou voor de K.L.M. een bedreiging gaan vormen, maar wel een nieuwe luchtvaartmaatschappij. En wanneer de Surinaamse Luchtvaart Maatschap pij die enkele vlucht welgaat uitvoeren met een machine van de K.L.M. zijn de toekomstplannen voldoende ingekap seld. De K.L.M. blijft de belangrijkste vervoerder op de lijn Amsterdam-Para maribo en verdient tevens aan het initiatief van de S.L.M. om zich ook op de internationale markt te bewe- gen. Minister 'Bakker heeft ontkend, dat hier sprake is van neo-kolonialisme. Niemand had anders kunnen verwach ten. Het is ons recht de ontwikkelings landen van tijd tot tijd wat toe te stoppen, maar onze eigen belangen mogen niet worden aangetast. Ofte wel: laat je linkerhand niet weten wat je rechter doet Jan Dijkstra. mi mmrt P.T- MKwfr A V Actiegroepen beter informeren. Structuur De vereniging als structuur verdient de voorkeur, omdat de doelstelling van 'het centrum is een communicatie-pro ces op gang te brengen waarbij m ■principe allen betrokken worden. Te gelijkertijd heeft een vereniging het voordeel, dat een democratische gang Yan zaken gewaarborgd kan zijn, onder andere via grotere controlemogelijkhe den, stemrecht e.d. Het centrum is er ten behoeve van de burgers, hetgeen impliceert, dat de behoefte van de burgers ook optimaal in het centrum aan bod kunnen komen. Er zijn nu verschillende structure- rings-mogelijkheden: - het centrtïm zelf krijgt de juridische vorm van een vereniging; - er komen een centrum en een vereni ging, die elkaar ondersteunen en aan- aangetoond, dat er grote behoefte aan vullen, waarbij ze wederzijds „afhanke- het centrum bestaat als het vooral zal lijk" zijn; functioneren als „trefpunt" waar gege- - er komt een vereniging die een min of vens worden uitgewisseld. In het voor- meer onafhankelijk actie-documenta- jaar van 1971 zal het centrum officieel tiecentrum mogelijk maakt. van start gaan. Wie wil reageren richt# Een Actie Documentatie Centrum zich tot AID-centrum, Rozengracht voor burgers. Iedereen kan er zijn 55, Amsterdam, tel. 245292 of gedachten over laten gaan. Een eerste 238849. peiling onder de bevolking heeft reeds Jan Hein de Groot Bij de behandeling van de petitie, die bewoners van de door de uitlaatgassen van de Windmill Holland n.v./ENCK meest bedreigde Vlaardingse wijken Westwijk, Indische buurt en Grote Vettenoordse- polder, onlangs in een doodkist aan het gemeentebestuur van Vlaardingen hebben aangeboden, maakte de wethouder van onder meer milieuhygiëne, mevrouw Van Duyn-Spruyt, duidelijk, wat zij heeft bedoeld met haar uitlating: „Wij zullen harde maatregelen nemen". 'Zij vertelde, dat het Vlaardingse gemeentebestuur op 20 november een brief heeft geschreven aan de directie van de Windmill, waarin enkele voorwaarden staan vermeld, op de naleving waarvan de hinderwetambtenaren een strenge controle zullen uitoefenen. „In die brief', aldus de Vlaardingse wethouder, „staat bijvoorbeeld: „Als blijkt, dat de emissies te groot zijn zal er direct een proces-verbaal worden opgemaakt en in dat geval zullen wij directe sluitingsmaatre gelen in serieuze overweging nemen". Later, toen de PCG-fractieleider Har- niging zal geven zoals fluorwaterstof. donk had gezegd, dat hij niet zo onder Verder dat geen enkele fabriek mag de indruk van deze mededeling was, funktioneren zonder Hinderwetvergun- reageerde mevrouw Van Duyn-Spruyt n'nS en 8een bouwvergunning mag fel: „Meneer Hardonk, u hoeft dan verleend worden zonder aanwezigheid niet zo ondersteboven te zijn ai—4 brief, maar zo'n brief met de volledige steun van het gehele college gaat niet dagelijks de deur uit". E f" PI S t Men maakt in Vlaardingen ernst met de strijd tegen de milieuvervuiling. De burgerij roert zich hevig in allerlei protestvergaderingen. Gemeenteraads leden zeggen steun toe en de wethou der van milieuhygiëne noemde de peti tie een steun voor het gemeentelijke beleid. Die ernst bleek ook uit het feit, dat de petitie - op de lijst van ingekomen stukken stond het voorstel deze in handen van B. en W. te stellen om advies te vragen - voor een belangrijk deel toch al besproken werd. De uiteindelijke behandeling zal in januari of februari plaatsvinden als B. en W. hun advies hebben uitge bracht. Mevrouw Van Duyn noemde als moment van behandeling de janu- ari-raad, maar voorzichtigheidshalve wees burgemeester Heusdens erop, dat het ook weieens februari kan worden in verband met de verschillende techni sche aspecten. In de petitie eisen de bewoners van Vlaardingens meest bedreigde wijken een Hinderwetvergunning' Maatregelen De gemeenteraadsleden Kerkhoven (PvdA) en De Lange (D'66), die zelf hebben deelgenomen aan de protest vergaderingen, waarop deze petitie werd samengesteld, gingen in hun ver klaringen (mede namens respectievelijk PSP en CPN) hoofdzakelijk in op de maatregelen, die getroffen moeten worden voor de ingebruikstelling van de derde fosforzuurfabriek. Nadrukke lijk wezen zij erop, dat een gelijktijdig draaien van de oude fosforzuurfabriek (I) en de nieuwe (III) niet mag vóórko men. Ook niet in de experimentele periode van 6 maanden. Wethouder mevrouw Van Duyn-Spruyt de'elde naar aanleiding daarvan toen mee; dat het gemeentebestuur in zijn brief van 20 november ook aan de Windmill had geschreven, dat slechts twee fabrieken tegelijk mogen draaien en men ervan uitgaat, dat volgens afspraak de fosforzuurfabriek III dient ter vervan ging van fabriek I. Voorts vertelde zij, dat ijverig controlerende hinderwet ambtenaren hadden geconstateerd, dat als fabriek; III draaide fabriek I stillag en zelfs de oudste fabriek niet in een bouwvergunning als er nog geen hindervergunning aanwezig is struikel de men op de huidige wetgeving. Wel zegde mevrouw Van Duyn toe, dat zij in haar hoedanigheid als- lid van de commissie voor het saneringsgebied Rijnmond de mogelijkheden op dit' terrein zal onderzoeken. Ter beperking van de luchtverontreini ging gaven de gemeenteraadsleden nog een aantal suggesties. De waarde van een extra-hoge schoorsteen werd maar zeer betrekkelijk geacht en de heer Van de Berg van DS'70 stelde voor om die schoorsteen wel aan te laten bren gen, maar in combinatie met een ellur- gie-installatie. De heer De Lange van D'66 kwam met enkele technische suggesties: Het voor zien met een vijfde reactortrap voor beide fabrieken, waardoor een omzet tingspercentage van 99,8 procent zou kunnen worden bereikt. In dit geval zou nij gelijkblijvende productie de uitworp aan SO 2 tot ééntiende van de huisige uitworp worden teruggebracht. Als de afschrijvingspositie van de be staande fabrieken een nieuwe investe ring hierin niet toelaat, zou één nieuwe fabriek kunnen worden gebouwd met eenzelfde resultaat als in de eerstge noemde mogelijkheid. Als het bouwen van nieuwe zwavel- zuurfabrieken voor de Windmill, ge zien de kleine schaal van produktie, niet aantrekkelijk zou zijn, zou de mogelijkheid het zwavelzuur op de wereldmarkt te kopen, ernstig moeten worden onderzocht. Tenslotte zegde mevrouw Van Duyn- Spruyt toe, dat zij de opmerkingen van de raadsleden in het advies zal opne men. De in grote getale naar de raadsverga dering gekomen actie-voerders waren na afloop enigermate teleurgesteld, „maar", zo stelde mevrouw Van Duyn, „dat is niet geheel terecht. Wij zullen harde maatregelen nemen als dat nodig is". Het werkgelegenheidsprobleem, dat ge koppeld is aan een eventuele sluiting van de fabriek, bleef uiteraard niet buiten de beschouwingen. De wethou der zei dat hierover met alle partijen gesproken zal worden. Dus ook met de werknemersorganisaties. Ben van Haren. De luchtverontreinigende Windmill, die met stringente maatregelen wordt bedreigd. de voorlopige stopzetting van zwavel- werking was op momenten, dat ook de zuurfabrieken I en II, thans met uitworp van 4000 kg. per etmaal S02, tot een andere opzet is gevonden, waarbij de S02-emissie de 4000 kg. per etmaal niet teboven mag gaan, met direkte kontrolemogelijkheid en af doende waarborgen, dat de nieuwe fosforzuurfabriek geen luchtverontrei- fabriek niet werd gebruikt. „Wjj gaan tot maatregelen over als binnen de 6 experimentele maanden niet aan de gestelde voorwaarden wordt voldaan", stelde zij" krachtig. Suggesties Met betrekking tot het weigeren van

De Havenloods | 1970 | | pagina 1