Op op 18 december Vera Lynn de planken in Doelen f Machtig Kerstconcert met groot aantal medewerkers Marco Bakker: nog altijd voorliefde voor opera 49 een actueel misverstand Ravel en de twintigste eeuw ft95 1195 Of DE HAVENLOODS - DONDERDAG 10 DECEMBER 1970 66-103 keperflanellen herenpyjama schoenen markt entresol Er is niet zo bar veel plezierigs, dat me, Maar er was één verschijning in die don) en op het Continent, ja overal eigenlijk als een symbool van hoop en vertrouwen Sweetheart of the Forces", die met hi stem liedjes zong, die voor duizenden band waren met het thuisfront. Zij zong voor de troepen in Europa, in Afrika, in Birma desnoods, zü beli chaamde het inspirerende verlangen naar betere tijden, naar vrijheid voor hen, die nog moesten wachten op de dag der bevrijding „We'll meet again", in het wonderlijke, nogal hete rogene gezelschap van pinupfoto's en Glenn Miller-V-discs was Vera Lynn een lichtpunt in een wereld van bloed, zweet en tranen. Stapels Vera Lynn werd in 1917 te Eastham geboren. Zingen en dansen deed zij al vanaf haar 7e jaar. Zij debuteerde als 15-jarige bij de plaatselijke band van Howard Baker, waarna de befaamde dancemaestro Billy Cotton haar een •jaar lang onder zijn hoede nam. Vera maakte stapels platen met songs als: „The white cliffs of Dover", „Don't fence me in". Het leek even of dit het laatste zou zijn wat de artieste Vera Lynn haar publiek te brengen had. Zij trouwde, kreeg een dochtertje, maar kwam toch weer terug! Zij trad op in Blackpool, verscheen voor de radio, vierde nieuwe triomfen met Tallulah Bankhead's „Big Show" en kreeg zowaar weer vaste voet in Amerika, waar haar hit „Auf Wiederse- hen" een ongekende bestseller werd. Ze bezocht de V.S. in '51 en '53, zong er als eerste Britse artieste voor de kleurentelevisie. Er kwam een grote tournee van ruim 18 maanden door Europa, met concerten in Duitsland, Denemarken (25.000 mensen! en Ne- uit de 2e wereldoorlog herinneren kan. re dagen, die in het strijdende Engeland waar maar gevochten werd, gezien werd Very LynnZij was in die dagen The r gevoelige, heldere licht vibrerende lannen en vrouwen de onverbrekelijke derland. Haar grammofoonplaten von den opnieuw gretig aftrek, hetgeen nog werd gestimuleerd door radio- en com merciële TV-uitzendingen. Voltreffer De stem van Vera Lynn had nog draagkracht en overtuiging genoeg om zich een eervolle plaats te veroveren op de inmiddels door talrijke teenagerido len bezette hitparades. Maar er was bij al die hits van toen en nu een „voltreffer" nodig om eens en voor altijd te bewijzen dat Vera Lynn een evergreen is en thuishoort in de ereca- tegorie der „tijdlozen". Die treffer kwam, een song als een nationale hymne, in Engeland reeds jarenlang populair als vast programma onderdeel der befaamde Promenade concerten. Een song van Sir Edward F.lgar, een song met een fiere titel: „Land Of Hope And Glory". Vier weken na het uitbrengen van de plaat in Holland steeg Vera's hymne tot de 2e plaats op de Nederlandse Hitparade en werden er 60.000 platen verkocht. 'wirIK*E,s'ZEGELS' lal plakkende ntóH 1 rijker. tel. 010-13.34.01 •en foto van Maurice Ravel ziet, onverschillig of die nu is genomen toen de componist twintig, veertig of zestig jaar oud was, ziet een masker. De volstrekt onbewogen gelaatsuitdrukking die men tegenwoordig gereserveerd houdt voor de technicus. De technicus is iemand die het woord gevoel verafschuwt en wiens werk zich geheel volgens de wetten der logica voltrekt. Emoties heeft hij gelukkig niet nodig. Hij mag dus onbewogen kijken. Een componist mag dat niet. De heer Ravel is derhalve bij voortdu- ring in overtreding geweest. Hij leefde ||§E®:: zijn scheppend leven vrijwel geheel in lip JgRy de twintigste eeuw en hield daarbij Iff J11I§J|< geen rekening met het feit dat hij door IN 3h* die eeuw ondergebracht zou worden bij de technici. Het aardige is nu dat ^ÊËmk-, Hl hij daarmee geen rekening behoefde te WmÊPb IPT houden, want hij was een technicus, A.s>: gelijk ook Bach een technicus was. Hier staan wij bij het tweede delict van de heer Ravel, want een technicus kan W" geen componist zijn. Een componist is iemand die het woord techniek veraf- I volgens de stemmingen van het ge- moed voltrekt. Hij mag onbewo- gen kijken. Alle andere gelaatsuitdruk- kingen van bars tot hemels zijn geoor- H loofd' Duizenden vakjes Ja, „de twintigste eeuw" maakt het H ons gemakkelijk. Hij zit aan zijn bu- reau, waar de opvattingen van zijn voorganger, de negentiende eeuw, nog 1 bovenop liggen. Alles wat zich tussen de ingekomen stukken die hij te be handelen heeft, bevindt en hiervan afwijkt, gaat in de helft van dat bureau dat zwart is en dat uit duizenden vakjes bestaat. Het spelelement vergeet hij ook niet, want wat eenmaal in zo'n vakje zit, mag er niet meer uit. Wat hij wel vergeet is om vöör zijn directe voorganger te kijken. Reeds bij de achttiende eeuw zou iemand op de deur van zjjn hokje bonzen en hem een klein briefje laten zien. „l'Histoire se répète" staat erop, die iemand is Mau rice Ravel en hij zit als de kwaadaardi ge Scarbo in het vakje van de boos doeners die „leve het klassicisme" roe pen. De twintigste eeuw gaat nu misschien verder bladeren in zijn voorgangers en eens wat rommelen in zijn zwarte vakjes. Hij komt een leger van gevoel loze artiesten tegen, die zo'n waarde hechten aan techniek en de beheersing daarvan. Hij bekijkt hun producten en vindt daar onder andere een Mattheus Passion, een werk dat met sublieme technische beheersing is volvoerd. Hij kan er zelfs zijn stopwoord op toepas- .sen: actueel, heet dat woord. Omdat het kleine mannetje nog steeds heftig met zijn briefje zwaait, haalt hij hem bij wijze van uitzondering toch even uit zijn vakje en bekijkt zijn staat van dienst. En nu zegt het mannetje: „Kom mee". En hij voert de twintigste eeuw mee naar zijn huis te Montfort l'Amaury en praat met hem. Iets leren Hij laat hem zijn wonderlijke stenen, zien in de tuin; ook zijn planten en poezen zijn daar nog. Samen met de Zo niet, dan wacht ik in mijn vakje en ontvang daar mijn gasten: de vleermuis uit mijn opera „l'Enfant et les sortilè- ges", Ondine van „Gaspard de la nuit", Laideronette uit „Ma mère l'Oye" en alle anderen die mij toch, malgré tout, nodig hebben gehad. En samen wachten wij op uw opvol ger". Misschien ziet hij dat ik, met de middelen van mijn tijd, die talrijker zijn dan vroeger, het klassieke compo nistentype in ere wil houden. Het type componist dat in zijn werk volledig mens wenst te zijn. Voelend én denkend, in evenwicht. Cees van As eeuw kijkt hij uit het raam van zijn werkkamer over het glooiende land schap en hij lacht. En hij gaat nu, steunend met zijn handen op de rand van zijn balcon de twintigste eeuw iets leren. „Beschroomdheid", zegt hij, „is een goed ding. Pudeur noemen ze dat bij ons. Muziek bergt een spelelement in zich. De ware liefhebber speelt dat mee. Maar er zjjn er maar zo weinig. Bach schreef te ingewikkeld, Mozart te eenvoudig, Schubert te gemoedelijk, Mendelssohn te oppervlakkig zegt men. Toch ben ik blij de beschroomd heid van hen te hebben geërfd. Zij hadden er geen behoefte aan hun kunstenaarsschap in hun dagelijks le ven te demonstreren. Zij waren ge kleed als ieder ander. Zelfs in hun werk laten zij de hoorder gissen. Tot op de dag van vandaag. Het evenwicht tussen vorm en inhoud, tussen techniek en gevoel zo u wilt, een oeroud credo, dat is wat zij verko zen. Getuigt dat niet van een rijk innerlijk leven? Het realiseren van dit ideaal kost waarschijnlijk meer moeite dan het louter uitstorten van het ge voel, want de filter van het intellect komt daartussen. Ook een componist heeft dat niet voor niets gekregen. Zij hebben het volbracht en ik heb het ook geprobeerd. Het is een innerlijke strijd; daarom moet ik compenseren aan de binnenkant. U ziet niet wat er in me omgaat, daarmee heb ik te droevige ervaringen om het te laten blijken. Maar u kunt het horen als u bereid bent. U weet hoe koud het 's winters kan zijnmaar met deze war me keperflanellen pyjama zal vader van de kou niets merken. Koop daarom zo'n mooie he renpyjama van een prima kwa liteit keperflanel. Er zijn diver se meerkleurige streepdessins, in royaal vallend model, voor no§ géén acht gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre keper flanellen herenpyjama's. Er zijn diverse meerkleurige streepdes sins, maten 48 t/m 56 Vrijdagavond 18 december aanstaande zal een weergaloos programma gepreienteerd worden door De Havenloods, Disk en Radio Veronica. Onder de titel „Kerstconcert" zal er zich dan een avond afspelen met o.a. Vera Lynn, Marco Bakker, Martine Bijl, Robert Long, Patricia Madden, Jules de Corte, het Residentie Kerkkoor, Jan van Weelden (orjel) en Henk van der Molen (gitaar). Herman Stok zorjt voor de presentatie. De toegangskaar ten voor dit grootse gebeuren zijn reeds nu verkrijgbaar bij Disk platenspeciaalzaak aan de Van Oldenbarneveldt- plaats 450 te Rotterdam en vanaf morgen aan de kassa's van de Doelen, dagelijks van 10-16 uur, zondag van 12—16 uur. Ook telefonische bestellingen zijn daar mogelijk dagelijks van 12—16 uur onder nummer 13.24.90. De prijzen der plaatsen zijn f6,-, f8,- en f 10,- alles inbegrepen. Die het eerst komt, het eerst maalt. Zorg ervoor, dat u tijdig in het bezit van uw plaatsen komt, want dit Kerstconcert zal onverbiddelijk uitverkocht raken en het is ons niet mogelijk een tweede voorstelling van een dergelijke allure te organiseren. Al zal zich alles in de „grote" zaal van de Doelen afspelen, meer dan 2200 personen gaan er niet in! Weinig zangers kunnen zich erop beroemen in korte tijd een dergelij ke bekendheid en populariteit te hebben verworven als dat het geval is met de jonge bariton Marco Bakker. Voor deradio heeft hij talloze programma's in vele mu ziekgenres, van opera en lied tot het musicalrepertoire, zijn mede werking verleend en ook via de beeldbuis is hij een veelvuldige en graag geziene gast in miljoenen Nederlandse huiskamers geworden. Hij werd geboren op 8 februari 1938 in Beverwijk en begon al op jeugdige leeftijd aan een zangstu die, die achtereenvolgens ter hand werd genomen door bekende peda gogen als Cobie Riemersma, Eva Lievenberg, Filip Terke en de laat ste jaren door Ruth Horna. In eerste instantie ging en gaat nog altijd de voorliefde van Marco Bak ker uit naar de opera waarvoor hij tijdens zijn studietijd aan het Am sterdams Conservatoriim deel uit maakte van de operaklas van Hans Liechtenstein. Hij werd daarna geëngageerd voor de Operastudio van de Nederlandse Operastichting, maar nog voordat hij daar zijn entree maakte, werd hij reeds door Ton de Leeuw uitgenodigd om de wereldpremière van diens opera De Droom tijdens het Holland Festival 1965 te zingen. Een werk, dat door de Nederlandse Operastich ting voor het seizoen 1970/'71 weer op het programma is geno men, waarbij Marco Bakker ander maal de hoofdrol krijgt. Zelf beschouwt hij dit eerste operaoptreden in De Droom als het werkelijke begin van zijn car - riëre, waarbij hij echter zijn med< werking aan o.m. de Nederlandse opvoeringen van de succesvolle musical My Fair Lady (eerst in het koor an later ook solistisch) niet vergeet te noemen, omdat hij daar bij veel toneelervaring heeft kun nen opdoen. Zijn cincertcarrière ontwikkelde zich al even opvallend nadat hij prijzen had gewonnen op het Vo-, calistenconcours te 's Hertogen bosch in 1966, het Münchener Wettbewerb in 1968 (waar hij door Irwin Gage werd begeleid) en het zangconcours van Rio de Janeiro in 1969. Zo maakte hij in 1969 zijn Berlijnz debuut in de beroem de Philharmonie met een verklan king van de Christus-partij in Bach's Matthaus-Passion, die hij in de zomer van 1970 daar wederom (ditmaal in de Gedachtniskirche) vertolkte. Vrijdagmorgen om 9 uur begint op onze schoenenmarkt, entre sol, de verkoop van deze war me wintermolières in leder print, met slijtvaste anti-slip zool in bruin en zwart. Een winterschoen moet warm en waterdicht zijn, maar kan er desondanks toch zeer sportief uitzien. garantie 795 We weten best dat U overal voor mini-panties terecht kunten als we een aanbie ding mini-panties houden, moet die er dan ook helemaal uit springen, vinden wij. Daarom verkopen wij naadloze mini-panties met versterkte teen en "antitorn" naad (een verste viging tegen het inscheuren op de naad van het broekje)eerste keus panties dus, voor zo'n laag prijsjevoor nog géén ander halve gulden. mini panty nylons met versterkte teen volkomen rimpelloos met antitorn naad Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre naad loze mini-panties met versterkte teen en "antitorn" naad. In de normale kousenkleur, de maat passend voor de japonmaten Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best. Kijkdag bij oom agent "Aan het hoofdbureau van politie aan het Haagseveer te Rotterdam staat weer een groot aantal fietsen en brom fietsen, waarvan geen eigenaars bekend zijn. Zij die hun vervoermiddel missen kunnen op zaterdag 12 december 1970 tussen negen en vier uur op het hoofd bureau bij de afdeling Rijwielcentrale komen kijken of dit mogelijk hierbij is. Martine Bijl werd op 19 maart 1948 geboren. Met haar komst completeerde zij het doktersgezin Bijl waarin zij tesamen met haar iets oudere broer Jan voorspoedig opgroeide. Haar carrière-verhaal is bekend. Een optreden tijdens een feestavondje op het Spinoza-lyceum. Interesse van een direkteur van een kleine grammofoonplatenmaatschappij. De eerste EP met vier voortreffelijke uit-het- frans-vertalingen van Ernst van Altena. Een toetreden tot de maatschappij Iramac (Willem Duys) waarna het succes in Knokke (1966) volgt. Drie lp 's waarvan de lp „Liedjes uit de tijd van Ot en Sien" haar in 1968 een Edison oplevertHet verschijnen van haar eerste kinderboekje Elfje Twaalfje waarvan de verkoop op dit moment naar de 20.000 loopt. Het is niet mogelijk alle artiesten die tijdens dit kerstconcert optreden te belichten. Er zijn er gewoon teveel! Alleen al een man als Jules de Corte zou een pagina kunnen vullen, maar we zullen volstaan met het publiceren van zijn foto. Dan hebben we Patricia Madden, een weergaloos talent dat volkomen aansluit bij dit programma. We noemen nog Robert Long en Jan van Weelden welke laatste reeds op 20-jarige leeftijd debuteerde als organist in de Ned. Hervormde Kerk te Voor de NCR V verzorgde hij populaire orgel-bespelingen vanaf de bevrijding, welke tot '59 gevolgd werden door talrijke uitzendingen voor de AVRO, o.m. met Pierre Palla, Herman Emmink e.a. Van Weelden's muzikale voorkeur gaat, naast het religieuze repertoire, uit napr klassieke romantici (Mendelssohn o.a.) en de componisten van evergreens. Als begeleidings-organist maakte hij platen met koren en solisten. Jan van Weelden is momenteel als leraar verbonden aan het Haags Conservatorium. „Magie in Melody" is, na „Kom tot Uw Heiland" (IL A 268) en „Nu Sijt Wellekome" (II,A 269) zijn eerste album in het populaire semiklassiekegenre. Deze warme wintermolières in lederprint hebben een slijtvaste anti-slip zool, zijn waterdicht en vragen praktisch geen onden houd. Wij geven er daarom graag 3 maanden garantie op. maanden t/m 33 t/m 37 38 t/m 46

De Havenloods | 1970 | | pagina 11