ft' 98c Nieuwe „horoscoop,, voor Zeeuwse haven- en industrieontwikkeling Met Andere Woorden 85 Oi* z fltSltlfi I KL Alziend oogje DE HAVENLOODS - DONDERDAG 10 DECEMBER 1970 Nog voordat in het gebied van de Westerschelde de belangen van chemische en petro-chemische industrieën en die van een gezond leefmilieu de kans hebben gekregen om zo ernstig met elkaar in conflict te komen, dat er ongelukken (kunnen) gebeuren is men in midden-Zeeland na een periode van retraitre nu wel zo ver dat men zich haast overal afvraagt: hoever en in welk tempo moeten we doorgaan met het aantrekken van vervuilende industrieën? Een heel ander geluid dan - pakweg - zo'n jaar of vier terug. Toen trokken de Zeeuwen het harnas van de moderne industrialisatie-promo tors aan om burgemeester Thomassen van Rotterdam te bevechten, wanneer hij met een potlood op de kaart van zuidwest-Nederland speels havens zat te tekenen in de Hoeksche Waard. „U handelt in strijd met de tweede nota over de ruimtelijke ordening van de regering", vermaanden de Zeeuwen hem dan. En ze wreven in hun handen wanneer minister Schut of minister Bakker in het parlement bij herhaling verzekerden dat „de regering geen ha venontwikkeling in de Hoeksche Waard zou toestaan". Natuurlijk was dat zwaaien met een regeringsnota door de Zeeuwen een formele aanval op de Rotterdammers. Kern van de zaak was dat Zeeland-in- ontwikkeling met ambitieuze bestuur ders en nog bijna lege nieuwe zeeha vengebieden (Sloe en de kanaalzone van Zeeuwsch Vlaanderen) van Rotter dam concurrentie duchtten. De indus trie-ontwikkeling moest worden gesti muleerd en Rotterdam moest het niet in zijn hoofd halen om de Zeeuwen in dat streven met alternatieve plannetjes als Hoeksche Waard en Moerdijk te dwarsbomen. In het Overlegorgaan zeehavenontwik keling zuidwest-Nederland heeft men ijverig geprobeerd om die concurren- tierivaliteit met hoogdravende liefdes verklaringen aan elkaar te verbloemen. Het resultaat was alleen dat er steeds meer rapporten en nota's - een com plete serie boekjes in alle kleuren van de regenboog verschenen en dat men in dat havenoverleg eigenlijk niet veel meer heeft gedaan dan een uitgebreid documentatiecentrum opbouwen van een soort welles-nietes-discussie. Intussen heeft Zeeland zijn industrieën binnen: Hoechst, Billiton, Pechiney, een raffinaderij van Total en straks misschien nog een volgende van een Duits concern; in Terneuzen Philips en Dow Chemical. Met de komst, de opbouw en de bemanning van die bedrijven heeft Zeeland - zo wordt van verschillende kanten gerede neerd - voorlopig zijn handen vol. Zonder het met zoveel woorden te zeggen vindt de regering dat eigenlijk ook. Anders had zij niet besloten om Zeeland zijn investeringspremieregeling voor de vestiging van nieuwe bedrijven met ingang vari 1 januari 1971 af te pakkken. Het goede leven Hoewel men de Zeeuwen tegenwoor dig niet meer afschildert als een slag mensen met boter op het hoofd, maar terwijl nog wél altijd met een margari ne-glimlach wordt verkondigd dat Zee land het land is „waar het leven goed is", is ook in deze provincie op het ogenblik de zogenaamde „milieu-dis cussie" een zaak die geen dag buiten de krantenkolommen blijft. De provin ciale autoriteiten hebben altijd gezegd: we passen er voor op dat het Wester schelde bekken geen tweede Waterweg gebied wordt met inbegrip van alle fouten die daar zijn gemaakt op het gebied van ruimtelijke ordening en de bestrijding van luchtverontreiniging; we hebben zelfs van die fouten geleerd en we zullen er onze maatregelen naar nemen. Maar met die verzekeringen nemen velen op het ogenblik geen genoegen meer. De politieke constellatie in provinciale staten en gemeenteraden is veranderd: D'66 en PPR deden er na de verkiezin gen hun intrede, de PvdA stelde zich veel kritischer tegenover de havenont wikkeling op, de AR introduceerde zijn radicalen en daarnaast beihvloed- den buitenparlementaire actiegroepen als een Vereniging Milieuhygiëne Zee land en een Aluminiumcomité de pu blieke opinie. Totnogtoe hanteerde het provinciaal bestuur van Zeeland met het oog op de Zoekt U al lang naar vitrage, die niet iedereen heeftdan is deze rijk geborduurde bro derie mystère misschien wel iets voor U. Prachtige luxe broderie mys tère, tot bovenaan fraai gebor duurd, keuze uit 2 dessins koopt U in de hoogtes van 170 t/m 270 cm, door elkaar per meter voor nog géén tien gulden. voilene broderie in 2 dessins' hoogtes van 170-180-200-240- 250-270 cm EEg-3'3-*r§ S üS Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze luxe broderie mystère, tot bo venaan prachtig geborduurd, keuze uit 2 dessins en de hoog tes 170 t/m 270 cm, door elkaar per rr haven- en industrieontwikkeling een beleidsvisie uit 1967, waarin deze pro vincie tegen het jaar 2000 een bevol kingsaantal van 600.000 inwoners werd toegedacht. Het dubbele dus van het aantal Zeeuwen op dit ogenblik. Die beleidsvisie was opgesteld, toen het begrip „bedreiging van het leefmi lieu" althans in Zeeland nog min of meer als een lachertje werd wegge wuifd. Momenteel dringt zich steeds meer de vraag op: Moet de Wester schelde op de oevers aan weerskanten echt worden volgestopt met nieuwe en grotere havenindustrieagglomeraties? Moeten we met het oog op een omge ving waar wonen en werken gezond kunnen blijven niet veel meer naar een soort afronding van (in ieder geval chemische en metallurgische) indus trievestigingen? Volgende week gaan de provinciale staten van Zeeland in een driedaagse marathon-vergadering beginnen aan de kluif van het jaar: de behandeling van de nieuwe begroting. Het lag voor de hand, dat bij de voorbehandeling uit de staten de vraag zou komen: gedepu teerde staten, wat is uw visie NU op de sociaal economische ontwikkeling van Zeeland in de komende jaren? GS hebben toegezegd, dat volgend voor jaar een „vervolg" op de beleidsvisie van 1967 zal verschijnen. Het zal me benieuwen of het college bij het trek ken van die nieuwe „horoscoop" voor Zeelands toekomst echt goed de neus in de lucht steekt om vast te stellen, dat wat uit Rijnmond naar het zuiden overwaait van eigen bodem de atmos feer ingeblazen mag worden. CAVENDUM n Tramtarieven Ik heb gelezen, dat de directie van de RET besloten heeft de tramtarieven te verhogen. Is het 'niet treurig, dat de tarieven met maar liefst 25 tot 50 procent worden verhoogd? De minis ter heeft gevraagd te forse prijsverho gingen te melden, maar wat doet hij als rijk of gemeente verhogingen toepas sen? Ik vraag me ook af wanneer er goedko pere tarieven voor bejaarden komen. Het hoeft echt niet helemaal voor niets, maar half tarief, buiten de spits uren en op zaterdag en zondag zou toch redelijk zijn. Veel bejaarden gaan dan bij hun getrouwde kinderen op bezoek: ze moeten van tram, bus en metro gebruik maken en nu is het voor hen helemaal niet meer te doen. H. J. Kervezee, Rotterdam. Brand-brief Het gebeurt zelden, dat gastarbeiders de voorpagina's van onze dagbladen halen. Op Sinterklaasdag beleefden we dit feest! Negen buitenlandse werkne mers hebben in een felle brand vrijdag nacht in een logement voor gastarbei- 'ders aan de Amstelstraat in Amster dam het leven gelaten. Wie geen vreem de in de gastarbeiders „pensions" is, wist reeds lang, dat wegens de onvol doende veiligheidsmaatregelen in vele logementen in de hoofdstad een brand een ramp zou betekenen. De krant bracht die dag nog meer nieuws over de gastarbeiders die in Tilburg „wonen". Een actiegroep al daar heeft 33 logementen op de huis vesting onderzocht. Hiervan moesten er 27 worden afgekeurd. „Pro Gastarbeiders" in Rotterdam heeft de afgelopen maanden in twee „zwarte lijsten" de woonsituatie van de gastarbeiders in de Maasstad onder de aandacht van de overheid en de burgers gebracht. In augustus van dit jaar beloofde wethouder De Vos de toch reeds goede logiesverordening nog meer te zullen verbeteren. Slechts strenge controle op naleving van de logiesverordening heeft zin. Controle mét sancties! Waarschijnlijk hebben wij in Rotter dam eerst een flinke brand in een gastarbeiderspension nodig om de zwij gende overheid tot ingrijpende maatre gelen te bewegen... R. Spits, Rotterdam. Studenten Naar aanleiding van de ramp in Oost- Pakistan zijn er in Nederland groot scheepse geldinzamelingen gehouden. In het kader van de Nationale Aktie Oost-Pakistan is er in Rotterdam een collecte gehouden op donderdag 27 en vrijdag 28 november... Als collectanten traden op: studenten, scholieren en werkende jongeren. Dit geheel werd in Rotterdam gecoördineerd door het Aktie-Centrum „Oost-Pakistan". Gedurende deze dagn had echter ook het Rotterdamsch Studenten Corps een vergunning om te collecteren. Zij het echter voor de St. Nicolaas-Aktie. Bij het vernemen van het nieuws, dat er in Rotterdam tegelijkertijd een Oost-Pakistan collecte zou worden ge houden was de eerste reactie van het Corps de volgende: Er werden pogin gen ondernomen om laatstgenoemde aktie alsnog te verhinderen. Hierdoor kwam de St. Nicolaas-Aktie immers in gevaar. De suggestie om de acties te combine ren en een gedeelte van de opbrengst van de St. Nicolaas-Aktie te bestem men voor Oost-Pakistan werd van de hand gewezen. Echter wat geschieddeOp vrijdag avond 28 november werden collectan ten voor de Aktie Oost Pakistan, waar onder zoals gezegd scholieren en wer kende jongeren, plotseling omringd door vier springende Zwarte Pieten voorzien van een collecte-bus t.b.v. de St. Nicolaas-Aktie (soms met omge draaide wikkels, waardoor de gelijkenis der bussen vergroot werd). Wanneer de Pietjes verzocht werden om een stukje verderop te gaan springen, werd dit verzoek weggewuifd met de enkele mededeking: „U hebt geen vergun ning". Door deze mededeling kwam de twijfel aan het ligitieme karakter van de Nationale Aktie Oost-Pakistan naar voren. Op deze avond vonden namelijk ook geldinzamelingen in kerken en gemeentehuizen plaats. Ziehier een voorbeeld van het indoktrinatievermo- gen van bestuursleden van het Corps en het zonder nadenken navolgen van de gegeven orders. Aan de humanitaire principes werd in het geheel geen aandacht geschonken. Deze walgelijke vertoning op de Lijn baan (collectanten-slag) moet toch wel een vreemde indruk gemaakt hebben. Overigens is de Aktie Oost-Pakistan een klinkend succes geworden. De opbrengst is f 27.500,—, waarvoor wij een ieder die aan dit resultaat heeft medegeholpen onze hartelijke dank zeggen. Aktie Centrum Oost-Pakistan te Rotterdam. Instellingen en actiegroepen die activitei ten willen ontplooien rondom Kerstmis en daarvoor ruimte zoeken kunnen nog deze week opgave doen aan de Raad voor Maat schappelijk Welzijn, Pieter de Hoochweg 120, Rotterdam. Het Philips-paviljoen aan het Weena is eerste Kerstdag van 12 tot 12 uur geopend en biedt aan groepen ruimte voor het ontplooien van activiteiten. SCHIP De reis verliep voorspoedig. De Grote Zwemmerik zwom met een stevige slag zodat ze goed opscho ten. Af en toe stak een vis zijn kop boven het water uit om een blik te werpen op het vreemde vaar-zwem-tuig. „Als we in dit tempo doorzwemmen zijn we er wel tegen de middag" zei Barretje. „Schip in zicht! riep Poseidon ineens. „Waar? vroeg Wappe. „Aan stuurboord, eh. nee, aan bakboord nou ja, ik bedoel, ik zie ze al" zei Dubbele Arend, „bij Neptunus, 't zijn de eerdmannetjes! „Ze mogen ons niet zien" zei Wappe opgewonden, „zeg Zwemmerik, kan je zo diep duiken dat alleen onze hoofden nog maar boven het water uit komen? „Jawel hoor" antwoordde de Grote Zwemmerik, „daar gaat-ie dan! Hij haalde diep adem en dook onder. „Ho, niet zo diep! riep Barretje verschrikt- die een slok water binnenkreeg. „Blup" zei de j Grote Zwemmerik. „Ik geloof dat ze ons niet gezien hebben" meldde Z Poseidon vanuit zijn uitkijkpost, ze zijn nil Z voorbij! Barretje trok de Grote Zwemmerik aan zijn oor. Z Even later kwam hij proestend boven. Z ,,'t Is gelukt" zei Barretje, „ben je nog niet moe? Z „Helemaal niet hoor" antwoordde de Grote - Zwemmerik. Enige tijd later kwam het eiland in zicht. „Nu moeten we voorzichtig wezen" zei Wappe, „die eerdmannetjes mogen ons niet zien". Op dat moment vloog er net een meeuw laag over. Hij streek neer op het hoofd van de Grote Zwemme rik. „Hallo" zei Barretje. Ook goeiemorgen samen" zei de meeuw, „waar gaan jullie naar toe? Toch niet naar 't eiland hoop ik". „Jawel" zei Barretje. „Weten jullie dan niet dat het daar erg gevaarlijk is", vroeg de meeuw. „We hebb'n zoiets gehoord" antwoordde Dubbele Arend, „maar we moet'n er heen, we hebb'n 't aan Moe Nazei beloofd". „Je moet het natuurlijk zelf weten", zei de meeuw, „ik bemoei me niet graag met de zaken van iemand anders, maar als ik jullie was, zou ik teruggaan, 't Stikt van de eerdmanne tjes op het eiland; als ze jullie te pakken krijgen, moeten jullie voor ze werken, en je krijgt alleen boomschros te eten". „Ze krijg'n ons niet te pakk'n" zei Dubbele Arend. „Daar zorgen we wel voor! li» - v I #81iWMI Bij de voortdurende discussie over de meisjes en vrouwen die konsekwent voor- en nadelen van maxi-, midi- em voor de maximode kiezen véél grotere minimode is één aspect nog nauwelijks koffers nodig hebben aangeroerd. Het is namelijk wél zo, dat De heer G. Ooms, Favrestraat 187, Rotterdam-17 heeft deze week de vijf gulden gewonnen met de oplossing: „Hoe hoger de berg, hoe dieper 't dal". De oplossing van de nieuwe puzzel moet weer uiterlijk dinsdagmiddag 12 uur in ons bezit zijn. Het adres luidt: Puzzelredactie De Havenloods, West- blaak 25, Rotterdam. In de linkerbo venhoek vermelden: MAW 137. Op elke genummerde regel links en rechts komen twee woorden van resp. 6 en 5 letters. Elk woord van 5 letters is samengesteld uit het voorafgaande woord van 6 letters en de overblijven de letter plaatst men in het cirkeltje. Bij juiste oplossing leest men in de cirkeltjes, van boven naar beneden, twee zegswijzen. LINKS: 1 riem - plaats in Drente; 2 zedelijk - vogel; 3 krachtsport - platte grond; 4 de moed hebben - schieten; 5 op zekere plaats - schampere opmer king; 6 trekgordel - onderdeel van motor; 7 nakijken - meisjesnaam; 8 Europ. hoofdstad - diepe wrok koeste ren; 9 buisvormige wond - zeer snelle beweging; 10 dadelijk daarop - Ned. zeeheld; 11 kerkdienaar - drinkgerei; 12 mormel - beneden; 13 koele drank - scherts; 14 rotsachtig eilandje voor (Noorse) kust - landbouwgodin; 15 steppe - trottoir; 16 Eur. hoofdstad - verzoeken; 17 soort veiling - ransel; 18 nu nog - fraai vertrek; 19 gooien, scheren - nietig; 20 constitutie - steen; 21 boezelaar - vogelnest; 22 klaar, schoon - gelooide huid; 23 windstreek - arbeidzaam; 24 autoverkoper - meis jesnaam; 25 soort hert - kledingstuk; 26 impressie - plant, specerij. RECHTS: 1 vogel - krachtig; 2 plooi baar - vaartuig; 3 delven - schoof; 4 zonder zorg - vis; 5 soort veranda - onbeschreven; 6 schouwspel - nummer trekken; 7 lijn - onb. v.n.woord; 8 Europ. land - verdikt sap; 9 tot de poëzie behorend - vaartuig; 10 warm waterbron - Franse rivier; 11 raceauto - rode vloeistof; 12 weegschaal - lucht bel; 13 blauwe kleurstof - noodzakel ijk; 14 soort stroop - buit; 15 bescher mer - strafwerktuig; 16 hard schreeu wen - gewichtje; 17 gave - doen en niet doen; 18 assistent - vlaskam; 19 koffer - huid; 20 opwekken - zieden; 21 zintuig - lofspraak; 22 slotwoord - gissen; 23 race - grond; 24 soort zeef - niet ernstig bedoelde hormakerij; 25 tillen, dragen - kortschrift; 26 somber - rondgang. Het geschiedde in het Rijksmuseum Wie tussen 14 december en 11 januari het Rijksmuseum bezoekt mag niet verzuimen in de David Röellzaal (aula) het dia-klankbeeld „En het geschiedde in die dagen...." te bezoeken. Aan de hand van kleurendia's, waarop kunstwerken uit het museum, wordt het kerstverhaal verteld. De bezoekers krijgen daarna een plattegrond met toelichting mee, waarop zij de in het klankbeeld getoonde schilderijen en beeldhouwwerken in de zalen van het museum kunnen terugvinden. Er is bovendien een boekje te verkrijgen (Rijkskijker 2), waarin tekst en afbeel dingen van het klankbeeld staan afge drukt. erst Bij Kerstfeest horen kaarsen die U bij ons in vele kleuren en maten kunt kopen En niet alleen rechte of gedraai de kaarsen, maar ook figuur kaarsen, waarop kinderen dol zijn. Maar liefst 6 leuk gekleurde fi guurkaarsen w.o. een engeltje, een soldaatje en de kerstman verkopen wij in een fraaie doos voor nog géén twee rijksdaal- verkoop 2e etage Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 2e etage deze doos met 6 leuk gekleurde fi guurkaarsen w.o. een sneeuw pop, de kerstman en een engeltje Kerst aanbieding Even leuk als het is om een mooie Kerst- en Nieuwjaars-, kaart te ontvangen, is het fijn om zo'n wenskaart naar familie leden en kennissen te sturen. 10 Prachtige Kerst- en Nieuw jaarskaarten met 10 sfeervolle afbeeldingen, gedrukt op prach tig wit karton. Aan de buiten zijde van elke kaart "Prettige Kerstdagen en Gelukkig Nieuw jaar". Per 10 stuks voor nog géén één guldén. 9x14 cm Vanaf vrijdagmorgen 9 uur Eer kopen wij in de kelder 10 prachtige Kerst- en Nieuwjaars kaarten met enveloppen. Aan de buitenzijde van elke kaart "Prettige Kerstdagen en Ge lukkig Nieuwjaar". Per 10 stuks Ineens zat ze tegenover mij in de tram. Een plastic doekje over het hoofd, want het regende. Haar ogen gingen overal en hadden meteen al een bijzonder jong vrouwtje met een kind ontdekt. Goed, die zat intus sen ook. We passeerden een afbraak, waarop ze me wees. Komt zo'n grote zelfbedieningszaak, weet u wel. Heletnaal om de hoek ook. Van Kees, voegde ze eraan toe. Of nee, ik geloof van Piet, maar dat is broertje en zusje. Ik zag de biologische moeilijkheid over 't hoofd en knikte begrijpend. Anders wat moois, vervolgde ze. Me man komt daar vorig jaar 's ochtends om 6 uur, u weet wel bij die braadkuikentjes. Allemaal muizen meneer, wel twintig. Hij vertelt 't me, 's avonds. Nou, ik meteen opgebeld. Ja, wij eten ze dan niet, maar een ander wel. Kreeg ik zo'n juffie aan de lijn. 't Kon niet. was onmoceliik. Maar ik door drukken, en ja hoor, ik kreeg de chef wel. En die was me heel dankbaar. Ik kreeg een heel pakket thuis, en een brief van de directeur. Ja, waren ze wat blij mee. Kijk, ik zie die dingen. Een ander ziet ze niet. Ik wel. Ik let op die dingen. Ben ik vlug in. Een paar jaar geleden nog. Twee vergiftigde bonen in de koffie. We lagen allemaal. Maar ik een brief geschreven. En ja hoor, ik kreeg de directeur thuis. Dat was dan weer een andere, begreep ik. Van een koffiezaak of zo. En die legde 't me helemaal uit,' hoe dat kon. 't Zat, geloof ik, in 't sorteren. Maar evenzo goed kreeg ik een brief met alle namen eronder. En twee pakjes koffie. Hierbij boog ze voorover in een lach- houding. Twee pak koffie, meneer. Heb ze teruggeschreven: kan u 't missen? Ja, ik ga altijd op die dingen af. Zal 't mij niet treffen, dan toch een ander. Ja, zo is 't toch. Haar ogen gingen weer heen en weer. Iemand moest hier uitstap pen, waartoe ze een tip gaf. Alziend oogje onder een plastic kapje. Medemens. h I

De Havenloods | 1970 | | pagina 13