79 Rotterdamse nuchterheid vaak vorm van fatalisme cVooïpïoefje vaK§ntie zöfpbötf. 'n PLDTEnBon GEKREGEII haal er euea plaat uoor ME9ESE9 „Overwinteren" in Tunesië Ct Veel aandacht voor cultuuur en maatschappij in Elseviers 3-delige wereldgeschiedenis emt&s &RADI0LE0 Oppassen dries vo„mi||(i DE HAVENLOODS - DONDERDAG 10 DECEMBER 1970 Een geïntegreerd zeehavenbeleid in Nederlahd, wellicht eens in West-Europa, zou de druk op Rotterdam aanzienlijk verlichten. Een volledige kosten-batenana- lyse wordt zelden of nooit gemaakt. Niet elke nieuwe industrie is per definitie verhoging van het nationaal inkomen. Zelfs als een kwantitatieve analyse positief zou uitvallen moeten we ons afvragen, wat kosten nieuwe vestigingen ons kwalitatief? Is het ons dat waard? Ook: mag Rotterdam gedegradeerd worden tot de „werkstad" waar het geld wordt verdiend, waarvan anderen in betere oorden profiteren? Eveneens: mogen we profiteren van de armoede elders in de wereld en de ontwikkeling daar wellicht tegenhouden? De zg. Rotterdamse nuchterheid is vaak een verkapte vorm van fatalisme, dat vele veranderingen tegenhoudt. Dit waren enkele notities die mr. C. A. de Ruyter-de Zeeuw maakte in ver band met het andere beleid voor Rot terdam in de cyclus „Zijn bijbelse noties relevant? georganiseerd door het Studium Generale van de N.E.H. en de M.F.R. in samenwerking met de Rotterdamse studentenpastores. Zij hield haar inleiding op de slotavond van een cyclus van vijf avonden. figuur hier zegt, dat door de luchtver ontreiniging nog niemand in de Rijn mond is gestorven, blijkt men toch wel een vreemd idee te hebben van wat een leefbare stad zou moeten zijn, als zo'n constatering als geruststelling wordt gebruikt. Verder is nodig een goed woonmilieu. Massale hoogbouw (zoals b.v. Om moord) voldoet niet aan de eisen, die aan woning en woonomgeving gesteld mogen worden. Er zou hier ook veel meer gelegenheid gegeven moeten wor- noden: werkeloosheid, armoede, krot- -den-aan de burgers om een meer eigen ten, alkoholisme. Door de welvaart is daar nu veel aan veranderd. Maar de overwinning op de werkeloosheid en de armoede heeft Rotterdam beslist nog niet tot een leefbare stad gemaakt. De stad moet de fysieke ruimte bie den, waarin individu en groep zich kunnen ontplooien. Daarbij moeten de volgende eisen ge steld worden. Een veilig en gezond leefklimaat. De voorwaarden daartoe zijn „van nature" aanwezig: lucht, ruimte, stilte, bomen, planten etc. De mens is echter in de gehele geïndustria liseerde wereld bezig dit milieu grondig te bederven uit naam van de Economi sche Groei en de vooruitgang. Zo ook in Rotterdam. Wanneer een overheids- uit ons tuincentrum Al sneeuwt, hagelt of vriest het buitenbij U thuis is 't al een beetje voorjaar met deze heer lijk geurende hyacinten. Deze speciaal voorbehandelde spruithyacinten staan binnen enkele dagen in bloei. U koopt zo'n hyacint, kompleet op vier kant groeipotje, voor nog géén acht dubbeltjes. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in ons tuincentrum, 2e etage deze hyacinten, kleur rose, kompleet op leuk vierkant a groeipotje ■maandagmorgen ope Groot aantal vroege drukken van Goya in Prentenkabinet Nooit eerder is een zo groot aantal vroege drukken bijeengebracht van de etsen en litho's van de Spaanse kunste naar Goya, dan op de tentoonstelling „De Grafiek van Goya", die tot 17 januari in het Prentenkabinet van het Rijksmuseum wordt gehouden. Deze grafiekententoonstelling is meer dan een aanvulling op de schilderijen van Goya, die deze zomer 150.000 bezoekers naar het Mauritshuis in Den Haag trokken. Het overgrote deel van de schilderijen hoorde tot het vroegere werk. De etsen en litho's in het Rijks museum geven echter ook - en voor namelijk - een beeld van de kustenaar in zijn laatste levensfase, waarin zjjn kunstenaarschap een unieke hoogte breikte. Goya was aanvankelijk een gevierd hofschilder, die drie Spaanse koningen diende. Het is bekend dat hij aanhan ger was van de verlichte denkbeelden, die tot de Franse revolutie hebben geleid. In 1793 - Goya was toen 48 jaar - herstelde hij van een zware ziekte, waar hij een doofheid aan overhield, die hem, evenals zijn tijdge noot Beethoven, van de buitenwereld isoleerde. Vanüit die ingekeerdheid ontstond zijn belangrijkste werk. Voor een nadere introductie tot het werk van Goya kafi men in een zijzaal van het Prentenkabinet een dia-klank- beeld zien. In 20 minuten geeft het een beeld van Goya's prentkunst. De expositie is dagelijks geopend van 10 tot 17 uur, zondag van 13 tot 17 uur, op dinsdag en vrijdag 's avonds van 19.30 tot 22 uur. De zeer uitvoerige catalogus kost f. 9,-. woning te helpen opbouwen. Wijkopbouw Een leefbare stad vraagt verder naar sociale en culturele voorzieningen in de wijken en stadsdelen. De pogingen in Rotterdam om de bewoners te activeren bij de wijkopbouw verdienen veel waardering. Noodzakelijk zijn ook natuur- en re creatiegebieden in de omgeving van de woonwijken. Men moet voorzichting zijn met het weghalen van recreatiege bieden i.v.m. de planning van woonge bieden, zoals met IJsselmonde is ge beurd. Ofschoon er in Rotterdam wat deze zaak betreft al veel tot stand is gebracht, valt er relatief toch steeds meer achteruitgang te constateren. Het tempo blijft achter bij de groeiende behoefte. Een leefbare stad vraagt ook dat de city een centrum is van wetenschappe lijk, kultureel en sociaal leven. Daar voor komen de buiten-woners vaak of regelmatig naar de city. Hierbij zijn voor Rotterdam enkele concrete vra gen te stellen. Wordt er wel met voldoende energie gewerkt aan het tot stand komen van een Rotterdamse universiteit en de ruime uitbouw daar van? Werkt men met voldoende ener gie aan de vestiging van het wereldhan delscentrum? Moeten de Boezemba rakken als een nachtmerrie voort blij ven bestaan? Ondanks de grote aandacht van Rot terdam aan het wetenschappelijk, cul tureel en sociaal aspect van de city, moet men toch van een grote achter stand bjj Amsterdam en Den Haag spreken. Er is geen duidelijke boven laag, die zich met .krachtige hand achter deze zaken plaatst. De Rotter damse bovenlaag schijnt voorlopig nog het meest geïnteresseerd te zijn in de economische groei en de haven. Bevolkingsopbouw Werkgelegenheid en bevolkingsopbouw dreigen in Rotterdam meer en meer eenzijdig te worden. Het aanbod van arbeidsplaatsen klopt kwantitatief noch kwalitatief met de vraag. Zestig procent van de jeugd, die dagonderwijs volgt, wordt opgeleid voor hoofdar beid, 40 procent voor handenarbeid. De arbeidsmarkt vraagt het omgekeer de. Gevolg: de voor hoofdarbeid opge leide jonge mensen vertrekken naar elders, daartoe nog gestimuleerd door een aantrekkelijker milieu. Het tekort aan handarbeiders wordt aangevuld door pendelaars en buitenlandse arbei- Een ander beleid De gesignaleerde tekorten zijn voorna melijk veroorzaakt door de industriële ontwikkeling. Er zal steeds duidelijker een ander beleid nodig zijn, om deze tekorten niet steeds maar te vergroten. Een teruggaan naar een agrarisch milieu is niet mogelijk. Het andere beleid, dat nodig is schetste Kerstfeest Franse Foyer De Foyer Francais et Francophonne te Rotterdam viert op zondag 13 decem ber haar traditionele kinderkerstfeest met spel, zang en dans in het St. Franciscuscollege, Beukelsdijk 91. Het feest begint om drie uur en is voor alle Frans sprekenden toegankelijk. &INTERKERKEL1JK LEERHUIS. - Dit maal zal op woensdag 16 december het Interkerkelijk Leerhuis voor protestant en katholiek gehouden worden in de beneden zaal van de R.K.-kerk aan de Burg. Bauman- nlaan te Overschie. Aanvang 8 uur 's avonds. Vrij toegankelijk voor iedereen vanaf 16 jaar. Het onderwerp, dat aan de orde gesteld zal worden door prot. en r.k. geestelijken, is: „Redden we het nog met ons kerst feest? Er is volop gelegenheid tot het stellen van vragen en onderling gesprek. Zonder enige verdere verplichting kunnen jonge mensen mee komen luisteren, denken De Ruyter-De Zeeuw aldus: een geïntegreerd zeehavenbeleid; een volledige kosten-batenanalyse bij vesti ging van de industrie-projecten; vragen wat nieuwe vestigingen ons kwalitatief kosten; verhindering dat Rotterdam een werkstad wordt, waar het geld wordt verdiend, waarvan anderen in betere oorden profiteren; plannen met het oog gericht op de ontwikkeling elders in de wereld. Wij moeten af van het bijgeloof dat iedere industrievesti ging nodig is voor onze welvaart. Min stens moet er spoedig meer in Euro pees verband gedacht worden. Nuchterheid Deze inleiding werd gehouden in het kader van een aantal avonden, waarbij de vraag werd gesteld of bijbelse noties relevant zijn voor onze tijd. De bijbelse noties (heil, vrede, hoop, gerechtig heid,etc.) behoren met het verhaal, waarin ze zijn tot leven gekomen, tot de bepaald kritische taal die de Bijbel gebruikt ten aanzien van het individue le en maatschappelijke levenspatroon van zijn tijd. Tijden en situaties zijn veranderd, en wij met hen. Hebben daarmee ook deze noties in hun bij bels-kritische betekenis hun tijd gehad, of is het mogelijk dat zij in een oorspronkelijke zeggingskracht op nieuw betekenis krijgen, als wij onze eigentijdse geschiedenis moeten inter preteren en keuze hebben te maken vanwaaruit wij zullen handelen? Mr. De Ruyter-de Zeeuw wilde graag vanuit het bijbels aanvoelen van niet- overgeleverd-zijn aan de grote machten en het voortdurend open staan voor toekomst kritiek leveren op de zg. Rotterdamse nuchterheid. De ontmas kering van deze „deugd" kan weieens een fatalistische levenshouding te voor schijn roepen („wat doe je eraan"). Wij gaan er eigenlijk stilzwijgend vanuit, dat onze cultuur geen toekomst heeft. Wij vinden dat we onderworpen blijven aan de gróte machten. Ook de wijze waarop wij met de schepping omgaan moet onder de kri tiek komen van het bijbelse schep- pingsgeloof. De schepping is ons niet gegeven om er roofbouw op te plegen. In de wijze waarop wij met de mens omgaan is er vaak weinig overgebleven van het bijbelse gevecht naar menselij ke vrijheid. Wij hebben de mens vaak tot „ding" gemaakt en bevorderen steeds meer op angstwekkende wijze de vervreemding. Een langdurig gesprek over deze inlei ding besloot deze cyclus van het Stu dium Generale en het studentenpasto raat, waarmee een bescheiden poging gedaan werd een opvallende stroming in het huidig theologisch denken, de politieke theologie, meer te concretise ren. B. Vredebregt. Geniet vóóraf - en stuur direct de ZON-BON op. 't ESA-zomerprogramma '71 is net uit. Kost niets. Vertelt u wél alles over onbezorgde vakanties per touringcar, i/an „goed-maar-eenvoudig" tot „super-de-luxe". Met onze specialiteit: klasse-reizen naa met airconditioned touringcars, inclusief excursies - en zónder hinderlijke fooien. 12 dagen Noordse Fjorden v.a. f 819,- 20 dagen Spanje-Portugal v.a. f 998,- 22 dagen Superluxe-Reis Noord-Kaap v.a. f 2.158,- Stuur meteen de ZON-BON op - of haal die gratis wegwijzer-naar-de-zomerzon. Bij uw ANVR-reisbureau, bij de Raiffeisenbank of de Boerenleenbank. 72 pagina' Stuur mij het nieuwe^^ESA-Zomerprogramma Gespreksgroepen geven cursus kinderpsychologie Het is nog voor enkele personen moge lijk deel te nemen aan een cursus kinderpsychologie op donderdag- of vrijdagavond. In het voorjaar zullen weer enkele gespreksavonden van ou ders in de verschillende wijken georga niseerd worden, waarbij enige deelne mers van de lópende cursussen als gespreksleider zullen kunnen optreden. Ook zullen op een aantal avonden de actuele problemen rondom de kinder bescherming aan de orde komen. Het is voor een flink aantal mensen een treurig feit, dat ongewild instanties van de kinderbescherming bemoeienis met hen hebben, maar het is ook geen geheim meer, dat er kritiek is op het bestaande systeem. Behalve kinderpsychologie worden fi losofie, psychagogie en sociale psycho logie in studie- en gespreksgroepen beoefend. In de filosofische groep gaat het om het begrijpen van de totaliteit van het leven. In de psychagogische groep om door zelfkennis innerlijke rust te bereiken. In de sociaalpsycholo- gische groep om het doordenken van onze maatschappelijke situatie. Daarnaast kunnen gespannen mensen deelnemen aan yoga en individualpsy- chologische gespreksavonden. Voor mensen met straatvrees e.d. is er een gedragstherapeutische groep. Inlichtin gen bij de studieleider van de Rotter damse Gespreksgroepen drs. John G. van Veen,'telefoon: 18.37.60. De driedelige Elsevier's Wereldgeschiedenis is, hoewel geen typisch handboek, voor historici, toch veel meer dan een kroniek, een beknopt overzicht van de geschiedenis van oude tijden tot heden. Opvallend en verrassend is de grote aandacht die in dit werk wordt besteed aan de culturele en sociale aspecten van de geschiedenis, iets dat wij tot nu toe zo goed als nooit hebben gezien in een dergelijke populaire uitgave. Doorgaans ligt de nadruk op de politieke geschiedenis. Dat betekent niet, dat dit geschiedenisonderdeel in de Elsevier op een lager plan is gekomen, maar eerder op een gelijk niveau. Terecht, naar mijn mening, want de geschiedenis wordt bepaald door talrijke facetten die elkaar beïnvloeden. Aantrekkelijk is ook de prijs die voor dit werk, gezien de uitvoering, aan de lage kant is, namelijk f 19,50 per deel. Temeer daar de delen rijkelijk zijn voorzien van historische kaarten en illustraties in zwart-wit en kleur en dat is iets dat vele - ook dure - handboeken missen. Het eerste deel behandelt de prehistorie tot en met de middeleeuwen. Naast de gebruikelijke hoofdstukken over de antieke geschiedenis waarin, we zeggen het nog eens, verhoudingsgewijs veel aandacht wordt besteed aan de Griekse en Romeinse beschaving, komen behalve christendom en islam ook de middeleeuwse kunst en de Byzantijnse cultuur ruim aan bod. Vooral dit laatste verdient vermelding, omdat de aandacht van de historici voor Byzantium pas de laatste jaren toeneemt en er nu door nauwgezet onderzoek meer bekend is geworden over dit wat „vergeten deel" van Europa. Dit „vergeten" houdt mijns inziens verband met de. ontwikkeling van de - christelijke cultuur in West-Europa. Vandaar ook, dat de meeste wereldgeschiedenissen geen wereldgeschiedenissen zijn, doch Europese geschiedenissen. Dat geldt ook voor Elsevier's wereldgeschiedenis. De andere werelddelen komen pas in de geschiedschrijving na 1945 aan de orde. Maar dan kunnen zij ook niet meer over het hoofd gezien worden, omdat de geschiedenis dan niet langer in West-Europa wordt „gemaakt". Hat tweede deel behandelt de periode van renaissance tot Bismarck. Wat betreft het eerste: het is bij een meerdelige wereldgeschiedenis bijna traditie, de renaissance los te maken van de middeleeuwen en er een apart deel mee te laten beginnen. Ook in de Elsevier is deze traditie niet doorbroken. In dit tweede deel veel aandacht voor het kolonialisme, het tijdperk van de absolute monarchie (Lodewijk XIV), de verlichting en de economische revolutie in de 19e eeuw. Het derde deel tenslotte handelt over de periode van Bismarck tot heden. Deze door prof. dr. C. Brinton, prof: dr. J.B. Christopher en prof. dr. R Lee Wolff geschreven en door Johan Winkler en drs. Sj. de Vries in het Nederlands vertaalde en bewerkte wereldgeschiedenis „loopt" tot 1966. Voor een dergelijk werk bijzonder actueel. Het uiterlijk is overeenkomstig de vermaarde kwaliteiten van de T.H. De omschrijving „bibliografisch woor denboek van Rotterdam in woord en beeld" mag dan onwillekeurig doen denken aan een droge opsomming van wetenswaardigheden, de inhoud van het boek „Rotterdam van A tot Z" en vooral de presentatie brengt de lezer toch wel vlug tot andere gedachten. Het boek bevat een groot aantal gege vens over personen, gebeurtenissen en instellingen uit verleden en heden, die met de stad verbonden zijn of er mee te maken hadden of hebben. Het is een „dwarsdoorsnede" uit de geschiedenis met meer dan 1000 trefwoorden. De fotograaf-journalist J. van Rhijn onder wiens redactie het werk tot stand gekomen is heeft, waar de hoeveelheid gegevens over een bepaalde persoon of onderwerp dit toeliet, een vlot geschre ven samenvatting gegeven. Een dorre opsomming is het dus allerminst ge worden. Bovendien is het boek rijke lijk voorzien van illustraties. Het telt er 225. Uiteraard is een dergelijk boek nooit volledig. Men zal er wellicht bepaalde dingen of personen in missen. Dat neemt niet weg, dat het een uitstekend naslagwerk genoemd mag worden waaraan men veel genoegen zal bele ven. Een bijzonderheid is nog, dat onder het trefwoord „Oorlog" een kroniek van de vijf oorlogsjaren in Rotterdam is opgenomen. Deze kro niek die twaalf bladzijden omvat on derscheidt zich van de rest van het boek, doordat zij op lichtgroen papier is gedrukt. Rotterdam van A tot Z wordt uitgegeven door Kruseman's Uitgeversmaatschappij N.V. in Den Haag. T.H. COOLSINQEL SKmu" We lazen dezer dagen in de krant een merkwaardig geval, dat zich ergens in Zuid moet hebben afge speeld. Iemand zit in een café een biertje te drinken. Twee stemmig geklede heren komen binnen, die een paar zware koffers voortzeu len. Er volgt een vriendelijk ge sprek. Tenslotte vertellen de twee heren, dat ze een kerk in de nabijheid willen bezoeken. Voor speciaal gebed. Maar ze zitten wat met de koffer. Daar zit een kostba re partij goederen in. Maar ze kunnen die toch moeilijk mee naar de kerk nemen. Spontaan biedt de ander aan, op die koffer in het café te blijven passen. De heren kijken even be denkelijk naar elkaar. Het is een vriendelijk aanbod, daar niet van. Maar tenslotte is het een vreemde. En de waarde is zo groot Spon taan grijpt die man nu naar zijn portefeuille en geeft hun 500 gul den onderpand. En zijn gouden horloge. De heren vertrekken om te bidden. En de man wacht geduldig in het café. Eén uur. Twee uur. Vier uur. Tenslotte wordt hij ongeduldig. Hij kan zijn nieuwsgierigheid niet meer bedwingen. Hij kijkt in de koffer, die wel erg licht blijkt te zijn. Er zit alleen maar een lap met zaagsel Men begrijpt niet dat er zulke domme mensen zijn. En vrome bedriegers verzieken de wereld. Is misschien al dit bidden en heel dat geloof boerenbedrog? Je hebt er veel voor over. Je probeert er jezelf in waar te maken. Je verwacht er wat van. Maar is het eigenlijk geen goed geld naar kwaad geld gooien? Blijf je tenslotte niet met een koffer met zaagsel zitten? Je wordt belazerd waar je bijzit. Een dichter sprak heel mooi over „de hond der teleurstelling in de pot van je verwachting". Maar dat is veel te keurig uitgedrukt. Je kan er beter bij vloeken. Zo stom K. De Holland Amerika Lijn heeft de N.V. Scheepswerf en Machinefabriek „De Merwede" v/h Van Vliet Co. te Hardinxveld-Giessendam opdracht ge geven voor de bouw van twee cruise schepen. De werf zal deze bestelling uitvoeren wanneer een aanvaardbare rentesubsidie kan worden verkregen. De oplevering van het eerste schip zal in het voorjaar van 1973 plaats vinden. Het ligt in de bedoeling het schip daarna in Singapore te stationeren voor het maken van veertiendaagse cruises in de Indonesische archipel. Aan het tweede schip, dat omstreeks mei 1974 gereed zal zijn, zal een soortgelijke bestemming worden gegev- Beide motorschepen krijgen een ton-' nenmaat van ca. 8.700 b.r.t. Zij wor den 130 m lang en 19 m breed en zullen een diepgang van 5. 70 m heb ben. De snelheid zal 21 knopen bedra gen. De schepen zullen ca. 400 passa giers kunnen vervoeren en bemand worden met 180 koppen. Met de bouw van deze schepen is een bedrag van ruim 100 miljoen gulden gemoeid. De Holland Amerika Lijn heeft als vaargebied voor het eerste schip de Indonesische archipel gekozen, waarbij Singapore als begin- en eindhoven fun geert. Om de veertien dagen zullen identieke cruises naar Medan, Sibolga en Padang op Sumatra, het eiland Nias, Djakarta en Semarang (of Tjilatjap) op Java en Bali worden gemaakt, waar na aankomst van het schip excursies naar het achterland zullen plaats vinden. In samenwerking met de Indonesische au toriteiten is reeds een aanvang gemaakt met de voorbereidingen voor de komst van de toeristen naar de aanloopha vens. Het vervoer van de toeristen naar en van dit vakantiegebied zal geschie den in nauwe samenwerking met lucht vaartmaatschappijen, tour operators en reisbureaus. Historisch onderzoek geslacht Brederode Het geslacht Brederode, dat in de vaderlandse geschiedenis talrijke malen een belangrijke rol heeft gespeeld, zal bij velen wel bekend zijn. Van de grote figuren uit dit geslacht is in de geschie denisboekjes talrijke malen verhaald. Tot op heden is echter nooit een volledige studie van dit geslacht tot stand gekomen. Om tot een historisch verantwoord onderzoek te komen, is onlangs opgericht een Werkgroep Bre derode, die zich ten doel stelt een studie te maken van alle historische feiten, gegevens en nazaten van dit eens zo bekende geslacht. Vele verhalen en legenden omtrent de Brederodes doen de ronde, maar tal van punten zullen op hun juiste pro porties moeten worden onderzocht. Het werk, dat de Werkgroep Brederode is begonnen, zal zeer omvattend zijn en geruime tijd in beslag nemen. Het uiteindelijk doel zal zijn een zo volle dig mogelijke publikatie van al de resultaten van het onderzoek. De Werkgroep doet een dringend be roep op al diegenen, die de naam Brederode dragen of die belangstelling hebben of gegevens zouden kunnen verschaffen, zich met de Werkgroep in verbinding te stellen. Aan een ieder, die dit doet zal door de Werkgroep regelmatig bericht worden gezonden betreffende hun vorderingen. Het secretariaat van de Werkgroep is gevestigd: J. T. v.d. Ham, Egstraat 35 te Amsterdam. Telefoon (na 19.00 uur) 020-942867. SPAANSEPOLDER ^'l Het Rotterdamse bedrijf Broekman Motorships n.v., dat zich tot dusverre heeft gespecialiseerd op het vervoer van auto's, zowel over land als over water, gaat zich nu ook op het gebied van toerisme begeven. Het bedrijf heeft een belang verworven in een hotel- en bungalowproject in Tunesië, dat in 1972 geheel gereed zal zijn, maar waarvan nu al een groot gedeelte, bestaande uit bungalows, klaar is om de eerste gasten te ontvangen. Begon nen wordt met een zogenaamde „over- winteringsreis" van 8 januari tot 2 april. De kosten van dit langdurige verblijf komen op nog geen tien gulden per dag. In die prijs zijn dan het vervoer naar en van Tunesië en de huur van de bungalow inbegrepen. Voor de maaltijden moet men zelf zorgen. „De toeristische markt is voor ons inderdaad geheel nieuw", zegt de heer A. Broekman, directeur van het be drijf. „Het idee is ons ingegeven door de gedachte, dat het reiswezen zich gedurende de komende tien jaren nog veel meer zal ontwikkelen. Het inko men van de mensen wordt niet alleen groter, maar men zal ook veel meer vrije tjjd krijgen. Er is al een prognose, dat men in 1980 zo'n zes weken vakantie per jaar zal hebben. Dat zal dan tot gevolg hebben, dat de mensen, veel meer dan nu, twee of misschien zelfs wel drie keer per jaar met vakan tie gaan". Dat was dus de eerste aanleiding om zich op de toeristische markt te bege ven. De vraag op welk gebied men zijn aandacht moest gaan richten, moest daarna nog beantwoord worden. „Eerst hebben we gedacht aan Spanje of Italië", aldus de heer Broekman. „Maar daar worden al zo veel reizen naar toe gemaakt. Toen kwamen we op Tunesië. Het is een land, dat zowel in de winter als in de zomer een gunstig klimaat heeft. Ook heeft Tune sië een grote invloed ondergaan van de Europese beschaving. Bovendien is het voor de toerist belangrijk, dat er socia le rust heerst, terwijl het toch ook alle aantrekkelijke aspecten heeft van een Arabisch land". Nabeul Het nieuwe vakantie-oord, waarmee de firma Broekman gaat werken, ligt bij Nabeul, een plaatsje aan de Middel landse Zee, zestig kilometer ten zuid oosten van de hoofdstad Tunis. Uitein delijk zal het bungalowpark, samen met het hotel, plaats bieden aan 1100 vakantiegangers. Thans zijn er al 114 bungalows gereed, die plaats bieden aan één tot vier personen. Het hotel zal 500 bedden gaan tellen. Voor dit nieuwe project is Broekman Motorships n.v. een samenwerking aan gegaan met het Duitse reisbureau At- lantik-Reisen. De vluchten naar en van Tunesië worden dan ook gemaakt met de Duitse chartermaatschappij German Air, die met de Bac 1-11 vliegt. Voor de winterreizen bestaat echter ook de mogelijkheid van een korter verblijf in het bungalowpark. Dan wordt er gevlo gen met de Caravelle van Tunis Air op Ité-basis, waardoor de prijs iets hoger zal komen te liggen. De vluchten van Germain Air vertrekken vanaf Düssel- dorf. Voor de Nederlandse deelnemers begint de reis echter al in Utrecht, vanwaar zij per trein naar Düsseldorf worder. vervoerd. In de zomermaanden zullen deze vluchten wekelijks worden gemaakt. „Europees" De bungalows beschikken allemaal over air-conditioning, maar ook over centrale verwarming, hetgeen vooral in het winterseizoen voor bejaarde men sen prettig is, wanneer de avonden wat kil mochten zijn. Verder beschikken ze over een keuken met koelkast en een eigen patio. Er is een „Europese" slagerij en een super-market, waar men de inkopen kan doen, maar wanneer men niet zelf wil koken, kan men de maaltijden gebruiken in een snackbar. Verder zal er in hét bungalowpark een arts aanwezig zijn, die naast Arabisch en Frans ook Duits spreekt. Een heel belangrijk aspect is, dat men over een eigen zuiveringsinsallatie voor het drinkwater beschikt, zodat men niet bevreesd hoeft te zijn voor infecties. Ook is aandacht geschonken aan de verdere on tspanningsmogelij kheden Zo beschikt men over een eigen boot voor het waterskiën en er is een mini-golfbaan. Het project beschikt over een eigen strand van zeshonderd meter met strandstoelen en parasols. Gedurende de wintermaanden beschik ken de gasten over een solarium. Ook is er een bus voor het maken van excursies, terwijl tevens gelegenheid bestaat een auto te huren. „Het is niet onze bedoeling het alleen bij dit project te laten", aldus de heer Broekman. „Onze gedachten gaan ook uit naar nog andere projecten, maar dan wel in Tunesië, omdat ik van mening ben, dat men zich het beste kan specialiseren op één land". Jan Dijkstra. BONTMANTEL KOPEN? J.BROADWAY 25 jaar ee FA. DE KOSTER Schiedamseweg 10, VLAARDINGEN Telefoon 010-346227.

De Havenloods | 1970 | | pagina 9