DE HAVENLOODS 't Schilderachtige wijkt voor onpersoonlijkheid Unieke 't Oude expositie in Ambachtshuis ""I IrillSWlBI Dag Rotte, dag Leuve-dag Zalmhaven TEMOELAWAK IKUNSTGEBITTEN 'HOLLANDSE WINTERS" IN MOORDRECHT BONT V"1 Havenloods donderdag 7 januari prins Hendrikkade 14 132170 Dinsdag 29 december 197D 19e jaargang no. 70. UITGAVE: DE JEUGDHAVEN VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E. O. HOOFDKANTOOR: WESTBLAAK 25. ROTTERDAM, TEL. 132170. - QUASI 255.000 Drie historische wateren in Rotterdam staan op het punt geheel of grotendeels te verdwijnen. Het zijn de Rotte, de Leuvehaven en de Zalmhaven. Ze moeten het veld ruimen voor het verkeer en in het geval van de Leuvehaven voor de bouw van het wereldhandelscen trum. Veranderingen in de stad zijn natuurlijk niet tegen te houden, niettemin zal het vele Rotterdammers spijten, dat eens schilderachtige plekken verdwijnen voor onpersoonlijke wegen en bouwwerken zoals ze overal in de wereld voorkomen. tweede helft van de 19e eeuw kreeg de Leuvehaven een veel beperkter functie en ontving niet meer de fraai getuigde zeekastelen van vroeger. Maar binnen schepen kwamen er nog genoeg alsme de kittige sleepbootjes. Na de tweede wereldoorlog veranderde de functie van de Leuvehaven nog meer. Rotte en' Leuvehaven zijn één brok Rotterdamse historie. Oudere Rotter dammers herinneren zich de fabriek van Van Nelle aan de Leuvehaven. Aan de kop bevond zich een niet al te lange tijd vóór de tweede wereldoorlog de oude vismarkt, langs de Leuvehaven woonden eens Maerten Harpertszoon Tromp en Piet Heyn en mr. Gijsbert Karei van Hogendorp is er geboren. Er hebben poorten en molens gestaan langs de Leuvehaven. De Leuvehaven dateert reeds uit 1604 en is genoemd naar de vroegere kreek „De Leuve", die daar in de buurt eens voorkwam. „De Leuve" werd volgens het Rotterdamse straatnamenboekje van Moquette en Droogendijk ook wel „De Loeve" genoemd., Er moet in de contreien van De Loeve zelfs nog een toren hebben gestaan, die d$ naam Loevestein heeft gedragen. In de 16e eeuw kreeg de stad Rotter dam het land aan de Leuve in eigen dom. Men begon de haven aan te leggen, die in het begin van de 17e eeuw gereed kwam. In de 18e eeuw bood de Leuvehaven een trots oud- Hollands havenbeeld. Het b<?od lig plaats aan „de grootste zeekastelen". Leuvehaven VOOR UW VAKANTIEREIZEN IR0TTERDAMSEDIJK401 TEL.266/35-156807 I «fijNF 265102 im Hij stroomde in de veertiende eeuw langs het befaamde slot Bulgersteyn en tijdens het puinruimen in de jaren 1942—1943 vonden de puinruimers op de Hoogstraat in de bodem een oud sluizencomplex. Het waren van steen geconstrueerde overwelfde sluizen en sluisvlieten, waardoor eens het overtol lige water, dat de Rotte uit een aantal polders ontving, in de rivier de Merwe stroomde (of werd ingelaten uiter- Binnen-Rotte tabletten in huis te hebben van Singer. Ly/j, Q\ Vraag Lf(jgpu uw apotheker of drogist REPARATIES 1ste klas werk vanaf f 5.- per reparatie 20-karaats GOUDEN KROON f 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTIUA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en :t buslijn 32, 34. 38. 45. 49 e Er bleven binnenschepen komen, er verrees een beurtvaartcentrum, maar de feitelijke taak van de Leuvehaven werd een symbolische. De Leuvehaven zou namelijk, zo hadden de stads bouwmeesters beslist, de eervolle taak krijgen om „venster op de rivier" te worden voor de gereconstrueerde bin nenstad. Helaas is die functie, die zou kunnen doen herinneren aan het woeli ge, soms moeilijke maar altijd boeien de verleden van Rotterdam, groten deels verloren gegaan in de stroom van beton en aluminium-gevels der nieuwe bouwwerken. De totstandkoming van het wereldhandelscentrum kan de Leu vehaven opnieuw een functie geven, maar dan wel op zeer beperkte schaal, namelijk uitsluitend als waterpartij, een vijver rond een bouwwerk. Zalmhaven Dicht bij de Leuvehaven ligt de Zalm haven, een weinig opvallende haven, maar wel een echte oude Rotterdamse haven. De Zalmhaven of het „Salm- gat" dateert van het einde van de 17e eeuw, toen de stad werd uitgelegd in de richting van de rivier. De naam van de haven vindt waarschijnlijk zijn oor sprong in de zalmvisserij, die op de Maas werd uitgeoefend. De Zalmhaven is altijd een haven voor markt- en binnenschepen geweest. In de crisis-tijden voor de tweede wereld oorlog lag het haventje soms vol tjal ken, waarvan de schippers tevergeefs poogden op de beurs een vrachtje te verschalken. Tjalken, karakteristieke binnenvaartt-schepen, dié best over de Zuiderzee wilden varen als dat zo uitkwam en daarbij de wind in de zeilen trachtten te krijgen. Ze werden ook wel getrokken door sleepbootjes. De schippersgezinnen leefden in de roefjes op hun schepen, hele kleine woonkamers. Links en rechts van de kachel bevonden zich bankjes, die in feite bewaarkisten waren waarin de winteraardappelen waren opgeslagen, zodat ze niet konden bevriezen. Men kon het zitgedeelte van die bank optil len om bij de aardappels te komen. De schrijver Jan de Hartog heeft één van die tjalken gekocht en vaart er nu mee door de wereld. Er zijn al enkele jaren geleden plannen geweest de Zalmhaven te dempen. Men dacht er o.m. aan om daar een ver maakscentrum te vestigen. Maar er is nooit wat van gekomen. Het college van B. en W. van Rotterdam heeft al tijd moeilijk een standpunt kunnen bepalen over het al dan niet dempen van de Zalmhaven. Het ziet er thans naar uit, dat het er wel van zal komen. Waar de Rotte destijds via de sluis uitstroomde in de Merwe, slibde land aan. Dit land is door de Rotterdam mers verbeterd en in gebruik genomen. De monding van de Rotte schoof daarom op, met de stad mee als het ware en zo ontstonden watertjes als de Binnen-Rotte, nauw verweven met de historie van Rotterdam. De historie van de Rotte loopt over in die an de Leuvehaven. Want de laatste sluis, die de oorspronkelijke uitloop van de Rotte een verbinding gaf met de rivier, was de Leuvesluis. Op 7 juni 1967 werd de sluis dichtgemaakt. De Rotte was toen zijn verbinding met de Nieuwe maas (vroeger de Merwe) Wil men thans de Rotte geheel uit het stadsbeeld bannen? Het zou zijn, alsof de zonen van deze stad het antieke huisje van hun voorvaderen willen af breken, omdat ze ruimte nodig hebben voor hun auto's. Want de auto is heilig en de Rotte niet meer dan een antiek riviertje, dat Rotterdam zjjn naam schonk. MOORDRECHT Voor het eerst sinds jaren herbergt 't Oude Ambachtshuis weer een expositie binnen haar muren. Dat deze expositie gehouden kon worden, is wel voor een groot deel te danken aan de heer A. M. Meyerman, conservator van het museum, en aan zijn echtgenote. Dankzij hun werk- en werfkracht, met hulp van de heer Uitbeijerse, is [een expositie opgebouwd die uniek genoemd mag worden. Uit gehee Nederland heeft de heer Meijerman voorwerpen, prenten, boeken ettc. in bruikleen weten te krijgen, zodat de expositie een overzicht kan geven van het wintervermaak, maar ook van de winters in het algemeen zoals onze voorouders die hebben beleefd. Burgemeester H. C. Vermaat jr., die de De officiële opening was hiermee ei- vele gasten in de raadszaal verwelkom- genlijk al verricht, maar alvorens de de, stak zijn bewondering en dank vele genodigden de tentoonstelling in voor het werk niet onder stoelen of ogenschouw gingen nemen, hield de banken. Hij sprak de hoop uit, dat de heer Meijerman nog een korte inleiding expositie veel succes mocht hebben, over de expositie en het geëxposeerde. De conservator wees erop, dat de Nederlandse schilderkunstenaars met een bijna fotografische getrouwheid hebben vastgelegd hoe de tijd was. Eén van de velen die iets typisch Neder lands hebben geschilderd, was Hen- drick Avercamp, de doofstomme schil der uit Kampen. Zoals Sanredam de meester van het kerkinterieur was, zo was Avercamp die van het Hollands wintergezicht. Hij legde zich er op toe het winterse land, met roerloze bo men, zware grauwe luchten en - op de uitgestrekte ijsvlakten - de schaatsen rijders, de koek en zoopjes, de arren en priksleden vast te leggen. Jammer ge noeg kunnen wij, aldus de heer Meijer man, niet één van Avercamps panelen op deze expositie tonen, maar van wat hij schilderde is het een en ander bijeengebracht. stok, die gebruikt werd bij het kolven op het ijs, een spel dat in vroeger tijd veel voor kwam. Opvallend is hierbij de zorg vo.or detaillering en het geduld waarmee verschillende voorwerpen op kunstvaardige wijze zijn bewerkt. Dit in tegenstelling tot het zuiver functio nele karakter dat de produkten van onze tijd kenmerkt. Daarnaast is een groot aantal prenten geëxposeerd, tegels en enkele kleine schilderijen met afbeeldingen van de winter en wintervermaak. De collectie bevat ook een aantal kinderboekjes en tijdschriften, die alle betrekking hebben op het onderwerp van de tentoonstelling: „Hollandse Winters". Een bezoek aan deze exposi tie is beslist de moeite waard. De expositie is tot 9 januari. OORD-KALKMAN voor "meer dan een haartje beter" meer dan een haartje I I beter" 1 I Grote sortering 1 Grote sortering bontmantels ["stola's en garneringen. Maatwerk op eigen ateliers. ^^N9CP Schiedam Zorg dat U tijdig een diafilmpje in huis hebt, zodat U met de komende feestdagen alle leuke ogenblikken vast kunt leggen Orwo kleuren diafilm voor 36 kleinbeeld opnamen (24 x 36 cm) of 72 halfkleinbeeldopna- men (18 x 24 cm), koopt U nu inklusief het ontwikkelen een Nederlandse centrale zeer voordelig voor nog géén zes Naast dit grootste stuk is een groot aantal duw-en priksleden opgesteld en uiteraard schaatsen, in velerlei vormen en uitvoeringen, waaronder prachtig snijwerk. Naast elgers of aalstekers en ijszagen vindt men er ook een kolf- Rotte Dat in Rotterdam een stukje Rotte zal verdwijnen ten behoeve van het „Rot- te-tracée" heeft meer protest opgeroe- het gedeeltelijk verdwijnen inklusief ontwikkelen pen dan van Leuvehaven en het dempen van Zalmhaven. De Rotte is dan ook niet minder dan het water, dat Rotterdam zijn naam gaf. Hoe die Rotte is ont staan weet overigens niemand Een theorie is, dat de Rotte een oude tak is van de Rijn, een andere theorie wil, dat de Rotte een overblijfsel is van een vroegere loop van de IJssel opticien Woensdag en donderdag verko pen wij in de kelder deze Or wo kleuren diafilms voor 36 kleinbeeld opnamen of 72 half- kleinbeeld opnamen, inklusief het ontwik kelen De Havenloods verschijnt in 1971 voor het eerst op donderdag 7 januari. We verschijnen NIET op dinsdag 5 januari, in verband met de verhuizing van ons technisch bedrijf naar het centrale pand aan de Prins Hendrikkade 14 En dan zijn er mensen, die beweren dat de Rotte is gegraven door Romein se „rotten", krijgsbenden die een ver bindingskanaaltje maakten tussen de Rijn en de Merwe. Aan deze „rotten" het water zijn naam danken en dus ook de stad Rotterdam. Maar de grilli ge loop van de Rotte is hiermee tegenspraak, menen deskundigen. Hoe dan ook, de huidige Rotte, die zijn r "jSi SLAAPKAMERS prijsklasse. Fabrieksto oud adres westblaak noordereiland Klantenservice voor onze lezers en adverteerders blijven wij tin het centrum bereikbaar in ons kantoor (Eendrachtsweg 25 (vlakbij ons oude kantoor) Noordereiland. Daar, op Prins Hendrik de 14 voegt de Havenloods 2 x per week woord bij de Maasstad-daden. Het telefoon- nummer bleef ongewijzigd Rotterdam zou Rotterdam niet zijn zonder Maas en Havenloods. Beide zijn vol van 't Rotterdamse leven. En nü hebben die 2 el kaar gevonden. Op de oostelijke punt van

De Havenloods | 1970 | | pagina 1