Vorming volwassenen leidt tot oplossing opvoedingsproblemen 33%'/. „Definitief afzien vestiging Hoogovens op Maasvlakte" SVZ-voorzitter Backx: DrsJohn van Veen: P "Prijzen Explosie bij de Klerk" HH DE KLERK Dinsdag 12 januari 1971 20e jaargang no.2 UITGAVE: DE JEUGDHAVEN EDITIE SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. OPLAGE 255.000 „Zodra je je gaat bezig houden met opvoedingsproblemen van kinderen stuit je op moeilijkheden bij de ouders zelf. Vandaar dat ik me met de vorming van volwassenen bezig ben gaan houden". Aldus drs. J. G. - „zeg maar John, dat klinkt gemakkelijker" - van Veen, opvoedkundig psycholoog en filosoof in Rotterdam-Hillegersberg. De allereerste kennismaking met het probleem van de oudervorming, probleem althans in de betekenis van een totaal ontbreken van scholing, vond voor drs. Van Veen plaats in Amsterdam waar hij opvoedkunde studeerde. Hij gaf daar bijlessen aan kinderen met leermoeilijkheden en kwam door dat bijwerken steeds in verschillende gezin nen. Spoedig ging hij ook het enorme belang zien van de vorming thuis, een opvoeding die veel belangrijker is dan de vorming die de school de kinderen kan geven. Hij onderkende eveneens al snel de problemen waar de diverse ouders mee te kampen hadden. Vaak niet eens van die grote moeilijkheden, maar voor de betrokkenen zelf dikwijls zeer lastig op te lossen. De student Van Veen besloot toen door-middel van een advertentie ouders op te roe pen gezamenlijk htm opvoedingsmoei lijkheden te bespreken. Daarop kwam in eerste instantie weinig reactie. Nu. 13 jaar later, is het getij wat dat betreft beslist in gunstige zin gekeerd. Drs. Van Veen, die na zijn pedagogische ■tudie psychologie en filosofie ging nuaie psychologie en filosofie ging studeren (vier jaar geleden deed hij doctoraal examen in de wijsbegeerte) vette zijn werk onverminderd voort. IWALENBURGERWEG 76-78 APPELCARRÊ tob 8.85 voor 2.85 Met als resultaat, dat hij nu de initia tiefnemer, leider en vooral gespreks partner is in psychologische, psychago- gische en filosofische groepen, terwijl ook zijn gespreksavonden voor ouders druk bezocht worden. Interesse John van Veen, lang, slank, goedlachs en vader van een achtjarige zoon is bijzonder verheugd over de grote inte resse die plotseling voor pedagogische en filosofische onderwerpen blijkt te bestaan. Jarenlang gaf hij avonden voor ouders die graag hun opvoedings problemen wilden bespreken en vooral de laatste jaren trokken die bijeenkom sten veel belangstelling. Daardoor aangemoedigd besloot hij het vorige seizoen de zaak wat verder te gaan uitbouwen en zo kwam hij tot de vorming van bovengenoemde groepen. Toch had hij een dergelijke grote toeloop van belangstellenden eigenlijk nket verwacht. Hij is vooral daarom zo verheugd omdat ergens in zijn achter hoofd het plan leeft uit deze groep van geihteresseerden een kader te vormen van mensen die hem kunnen helpen bij de opbouw van wat hij zichzelf uitein delijk voor ogen heeft gesteld, name lijk een school van en voor ouders waar cursussen op allerlei gebied gege ven worden. Drs. Van Veen liet zich hiervoor inspireren door de huidige situatie in Frankrijk, waar volgens zijn zeggen de school voor ouders een belangrijke plaats inneemt. Eenmanszaak Op het ogenblik is de heer Van Veen de enige in Nederland die zich op een dergelijke wijze met de oudervorming bezighoudt, afgezien van wat hier en daar op zeer beperkte schaal binnen het kader van sommige scholen gebeurt. Hoewel hij het contact met collega's bepaald niet schuwt is hij niet van plan ze nu al bij zijn werk te betrekken. ..Dan zullen we waarschijn lijk eerst een hele tijd gaan praten hoe we de zaak het beste op kunnen gaan zetten, maar ik breng mijn ideeën liever gelijk in praktijk". Bestaat er veel verschil tussen de gespreksgroepen voor ouders, zoals die in het vooijaar weer in de verschillende Rotterdamse wijken gehouden zullen worden en de diverse cursussen zoals bijvoorbeeld die in de ktoderusvcholo- gie? „Nee" zegt John van Veen on middellijk. „Veel verschil is er eigenlijk niet, maar de cursussen zijn bestemd voor mensen die een wat verdergaande belangstelling hebben. Daarom ga ik uit van een door mij samengesteld programmaatje. Bjj de gespreksgroepen komen de te bespreken onderwerpen altijd uit de. deelnemers zelf voort. Bovendien worden deze avonden bjj een van de ouders thuis gehouden. Deze bijeenkomsten zijn dan ook gratis, want drs. Van Veen vraagt voor zijn leiding geen geldelijke vergoeding. De cursussen daarentegen worden eens per 14 dagen gehouden in de werkka mer van zijn huis aan de Straatweg. Een gezellige kamer met prachtig uit zicht op de Bergsche plassen, waar zo'n 15 tot 17 mensen per avond welkom zijn. Wie interesse heeft: het telefoonnummer is 183760. De deelne mers betalen een kleine bijdrage per keer (f3,50 per persoon, echtparen f 5,- en scholieren gratis). .krijgen in de scholen. Hoe beter die ouders gevormd zijn, des te gelijkwaar diger partners van de leerkrachten worden ze. De ouders gaan een macht vormen waar de scholen, schoolbestu ren en uiteindelijk het ministerie ernstig rekening mee zal moeten gaan houden. Corriev Opruiming Alle gordijnstoffen en vitrages, die niet in de nieuwe collectie komen, zijn dubbel-laag geprijsd. En tóch ziften hierbij de mooiste kwaliteiten! Na de normale korting krijgt u nog eens Va korting. Dat wil zeggen, van iedere 3 meter betaalt u er 21 Goed ont houden. korting op verkoopprijzen van 9,90 tot 14,50. Zes prachtige series Ploeg- gordijnstoffen kregen die dubbele kor ting. Profiteer snel. En kies uit meer dan 20 briljante kleurcombinaties. 4 reDruari a.s. sa korting op verkoopprijzen van 6,90 tot 12,75. En er zijn maar liefst 12 series gordijnstoffen van o.a. Acribel, Draion en Didas-Terlenka. Beroemde kwali teiten. In prachtige interieurkleuren, waaronder ook de nieuwste, zoals oranje, paars en naturel. Interessante prijzen, nietwaar? korting op verkoopprijzen van 2,70 tot 9,75. Geeft enigszins een beeld van de explosies op de afdeling vitrages. Zo als loodkoord-stores van schitterend volle, Zwitserse Schirley-weefsels. Er zijn volants en vitrages van maar liefst 210 cm hoog. Dus wat u zoekt... u vindt het. De mooiste kwaliteiten. De laagste prijzen. WoonWarenHuis Lijnbaan/Binnenweg, Winkelcentrum Beijerlandselaan, Winkelcentrum Groot IJsselmonde. Vrijdagavond geopend. Maandag gesloten. Filialen In Den Haag. Utrecht, Vlissingen, Hoorn, De Lier. Psychagogie Wat betreft die cursussen: weinig ouders zullen moeilijkheden hebben met het begrip kinderpsychologie, maar wat is nu precies psychagogie? Het blijkt een richting in de psycholo gie die de nadruk legt op het vormen van de psyche, de ziel dus. Concreet gezegd, de psychotherapie legt de na druk op het genezen van storingen, maar de psychagogie gaat uit van de geestelijk gezonde mens die zijn eigen innerlijk beter wil leren begrijpen. Vandaar, dat deze cursus een uitste kende voorbereidipg is op de oudervor ming. Vandaar ook dat zoveel jonge mensen zich voor deze cursus geïnte resseerd hebben getoond. John van Veen koos voor zijn cursussen de vorm van de gespreksgroep. Dat is een moderne vrijere vorm van doceren waarbij de eigen inbreng van de deelne mers altijd het belangrijkste blijft. Voor de deelnemers aan zijn cursussen in Rotterdam en Hoogvliet heeft drs. Van Veen een yogainstructeur aange trokken. liefhebbers kunnen dus tevens de geheimen van de yogakunst leren kennen. „Ik wil de dingen graag in zijn totaliteit zien, vandaar die yoga want daardoor kun je je heerlijk ont spannen, lichaam en ziel zijn één geheel". Filosofie Wat de filosofiegroep betreft, lange tijd heerste er het misverstand, dat het wijsgerig denken alleen voor een exclu sief groepje mensen weggelegd was. Waarom eigenlijk vond John van Veen, mensen die graag over de dingen nadenken vind je overal. Vandaar dat hij bij wijze van experiment een groep samenstelde waar over filosofische onderwerpen gesproken wordt, maar dan wel meer in praktische zin dus over de dagelijkse dingen van het leven. Het werd een succes en de deelnemers in leeftijd variërend van 16 tot 70 jaar zijn enthousiast. Het fijne van deze groep is, dat je niet vooraf enige filosofische boekwerken doorgeworsteld behoeft te hebben om er iets van te snappen. Iedereen die het fijn vindt wat dieper over de dingen door te denken is welkom. Te bespre ken onderwerpen zijn onder andere het lot, noodlot, het karakter en de betekenis van de ontmoeting. Drs. Van Veen heeft zijn avonden vrij gemaakt om dit werk te kunnen doen. Overdag heeft hij zijn praktijk, geeft hij schriftelijk onderwijs en publiceert hij. Veel vrije tijd schiet er op deze manier natuurlijk niet voor hem over, maar dat vindt de 45-jarige filosoof niet zo belangrijk. „Het voornaamste is, dat die oudervorming er komt". De ouders zijn niet meer de analfabe ten van de vorige eeuw. Vaders en moeders moeten medezeggenschap Accu-hulp BEL 19.63.83. AVOND- EN WEEKENDSERVICE. Tijdens het jaardiner van de Scheepvaart Vereeniging Zuid, dat vorige week donderdag in het Hilton Hotel te Rotterdam werd gehouden, heeft de voorzitter van de S.V.Z., dr. J. Ph. Backx, zich afgevraagd of het niet beter zou zijn definitief af te zien van een vestiging van de Hoogovens op de Maasvlakte. Men zou het terrein dan kunnen gebruiken voor andere activiteiten die minder controversioneel zijn en minder ingrijpend in het leven in dit gebied. Dit was niet de enige opmerkelijke Ook wü de heer Backx de verhouding uitspraak van de heer Backx. Zo stelde met Antwerpen verbeteren. Daarover hij ook de vraag of het niet tijd begint zei hij: „De Delta zie ik als een brug te worden, dat Rotterdam de haven- tussen Rotterdam en Antwerpen. Ant- problematiek wat meer Europees en werpen is evenzeer bij de Delta betrok- wat minder lokaal-chauvinistisch gaat ken als onze stad. Willen wij Bene- beschouwen. In de eerste plaats is luxers worden en niet alleen Zuidhol- nodig, aldus de heer Backx, dat er een landers blijven, dan zal de tijd komen ten tussen Amsterdam en Rotterdam. „Het wordt hoog tijd, dat de havenbe heerders en de particuliere bedrijven in beide havens bij elkaar gaan zitten en trachten te komen tot een visie, waarin -..- - Amsterdam en Rotterdam een econo- de «eesten rijper te maken mische eenheid zijn, waarin de plannen voor beide havens als een totaliteit worden bezien en waarin beide havens logen, kritische artsen, ja zelfs protes terende scholieren en de V J.R.O. ver troebelen het beeld. Ik waag het de zuiverheid van de beweegredenen, die tot deze acties hebben geleid, te be twijfelen". Voor een verbetering van de sociale omstandigheden in de haven is een nauw en permanent overleg met de ■vakorganisaties nodig. Op dit punt was de heer Backx echter niet erg optimis tisch gestemd. .Ernstig, en ietwat tra gisch is het, dat zij de weg voor hun activiteit in de toekomst niet duidelijk zien, dat him apparaat gebrekkig is en hun communicatie tekort schiet". zichzelf open te breken voor een men taliteitsverandering op het gebied van de arbeidsverhoudingen. Staking elkaar", aldus de voorzitter van de I.V.Z. Antwerpen De heer Backx wees er op, dat buiten landse deskundigen voor de havens1 kanten, ook aan die van de S.V.Z. fouten zijn gemaakt. Het heeft ontbro ken aan een juiste onderkenning van de toestand van het ogenblik en even zeer werden de veranderingen, die zich Rotterdam rapporten to de mens en in de itóatsciappy hebben geschreven, maar dat zij alleen voltrokken, miskend. „De tragiek is K^Cn voorst«14?1i en |een geweest, dat de gedachten, die daar- opdracht hadden een eenheid te schep- over to pen. „Dit is nu zo broodnodig. Ik aarzel het woord fusie te gebruiken, omdat dit zo vaak een eufemisme is 3 kring leefden, r uitvoering zijn gebracht vóór de explo sie. Zij waren in de vorm van een beleidsnota in het vooijaar al geformu- voor overneming Liever zou ik het leerd",aldusde heer Back"f>™voor! Sschfen S1 Hit Yu n°!men- zitter van de S.V.Z. betreurde het, dat rn^rï^Jii h als een utopie, groepen, die slechts zijdelings bij het de^DeRa en d^verhmfdto^ havengebeuren z«n betrokken, zich verhouding tot Antwer- met de staking hebben bemoeid. „Ac- zaak is opgelósE primaire ties als die van de protesterende theo- De geschenk aan Nederland, wordt omstreeks 13 januari in ons land verwacht. Dit aan de godin Isis gewijde heiligdom, met een afmeting van 8x7 meter en een hoogte van 41/2 meter, weegt totaal 300 ton en is thans in 644 stukken uit De tempel zal op de binnenplaats van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden worden opgebouwd. In ver band met een aantal voorzieningen, die hiervoor getroffen moet worden, mag men verwachten, dat de opbouw van de tempel eind 1972 zijn beslag krijgt. Onder auspiciën van de Unesco werd een aantal jaren geleden door verschil lende landen deelgenomen aan de red ding van Nubische monumenten. Als dank hiervoor schonk de Egyptische regering in 1969 een viertal tempels aan de Verenigde Staten, Italië, Spanje en Nederland. De tempel die voor ons land is bestemd, is een van de meest gaaf bewaard gebleven heiligdommen uitNubië. „DE HAVENLOODS' BEZORGERS(STERS) Aanmelden: „DE HAVENLOODS" AFD. INSPEKTIE, Prin» Hendrikkade 14, Rotterdam - tel. 13.21.70. DE HAVENLOODS TOTALE OPLAGE: 255.000. Directie: W. van der Giessen. Hoofdredactie: A. Hoeksema. Hoofdkantoor: Prins Hendrikkade 14 Rotterdam. Postbus 1980. Tel. 010-' 132170. Giro 18344. ADVERTENTIES voor de donderdag- uitgave, buitenedities, kunnen tot dins dag 18.30 uur worden ingezonden en voor de stad Rotterdam tot woensdag 11 uur aan het hoofdkantoor te Rotter dam. Voor de dinsdaguitgave tot vrijdag wuiucn ingezonden aan net Hoofdkan toor te Rotterdam voor de donderdag- uitgave. Voor de dinsdaguitgave tot vrijdag 12 uur. 8 STADSEDITIES ROTTERDAM (Rotterdam-Rechter Maasoever, Capelle a.d. IJssel, Bleiswijk, Berkel en Roden rijs, Nieuwerkerk a.d. IJssel en Berg- schenhoek. Oplage 172.500). EDITIE SCHIEDAM. Schiedam - Kethel. Oplage 30.000. EDITIE VLAARDINGEN. (Vlaardin- gen, Maassluis, Maasland, Maasdijk, Hoek van Holland. Oplage 37.000). EDITIE KRIMPENERWAARD. (Krim pen a.d. IJssel, Krimpen a.d. Lek, Ouderkerk a.d. IJssel, Stolwijk, Bergam bacht, Ammerstol, Berkcnwoude, Schoonhoven. Oplage 15.500.) BEZORGING. Als u „De Havenloods" niet heeft ontvangen kunt u voor de donderdag-uitgave tot vrijdagmiddag 12 uur onze afdeling inspectie beUen: 132170, toestel 51. Voor de Vlaarding- se editie 344349. Voor de dinsdagkrant kan men dezelfde nummers bellen tot woensdag 12 uur.

De Havenloods | 1971 | | pagina 1