ahoy' sScriptui Bij Michael Tal vergeleken zijn wij sukkels.... Vrouw met vakantie WALLY HAVENLOODS) DINSDAG 12 JANAURI1971 -RfPUBUOfE FRAN ZUCHT |J0W6EM..E«..6fl M ttflflR PJ JU» l ZITTEN mtum mxmmmtMu* jF! FUBHhüSli HKÜCH Het doet direkt goed, om na de stroom van bloeddorstige oorlogszegels, die vanuit FRANKRIJK de wereld worden ingezonden, weer eens iets liefelijks uit dat land te zien. Na de sierlijke zegels van IF „Diana's terug keer van de jacht" van Francois Boucher en „De Danseres met het Bouquet" van Edgar Degas zijn er 12 december 1970 twee Rode Kruis-zegels van 0.40 plus 0.15F aan het loket gekomen, die ook weer in de vorm van carnets (boekjes) verkrijgbaar zijn. WEST-BERLIJN maakt op 18 januari een begin met de uitgifte van een serie met het motief „Berlijnse Railvoertuigen". Op die datum verschijnen nl. de 30 Pf. afbeelding van een treinstel van de (stadsspoorweg) met een oplaag van 12 'miljoen en de DM 1,— met een van de ondergrondse (5 miljoen). De zijn voortreffelijk geslaagd en zullen veler harten verblijden. Daar het gedeelte pas op 3 mei wordt het zaak, zich de beide eerste onmiddellijk aan te schaffen want ervaring heeft geleerd, dat bij het verschij nen van het tweede en soms derde gedeelte de waarden van de eerste emissie reeds lang zijn uitverkocht. In haar uitgifteprogramma voor 1971 maakt de Berlijnse PTT onder andere nog melding van een blokje ter herden king van het 50-jarig bestaan van de AVUS, het bekende racetraject, waar op dit jaar de formule 1 races worden verreden. De BONDSREPUBLIEK herdenkt op 18 januari het eeuwfeest van de stich ting van het Duitse Rijk, voordien een statenbond van vorstendommen. Zo wel hier als in BERLIJN verschijnt voor deze gelegenheid een zegel van 30 Pf. (oplagen 30 resp. 7,5 miljoen). Terzelfdertijd verschijnt ter ere van Friedrich Ebert, de eerste Rijkspresi dent, die honder jaar geleden werd geboren, een zegel van 30 Pf. (30 Min.). De afbeelding ervan werd ont- Een in de internationale filatelie be kende naam is die van K. K. DOBERER. Ook in deze rubriek mocht ik u deze bekende schrijver, expert, ingenieur en lid van het PEN- centrum reeds voorstellen. Zijn nieuwste boek heet „Philatelie voor Kenners" en is zojuist bij dë uitgeverij Fackeltraeger-Verlag, Hannover, ver schenen (Prijs DM. 16,80). Hij behan delt in dit boek, dat overigens in afwijking tot de titel volgens mij niet alléén voor kenners is bedoeld, doch - en ook de uitgeverij preciseert dit - voor alle liefhebbers maar ook experts der filatelie, de klassieke postzegels van de oud-Duitse steaten en wel in het bijzonder de wijze, waarop men vervalsingen en na-drukken van de echte zegels kan onderscheiden. Met vergrotingen, zowel fotografisch als leend aan de op 1 september 1928" door middel van tekeningen wijst hij u op de essentiële verschillen, die de vervalsers bij hun reproducties zijn ontgaan. Doberer laat u profiteren van zijn ervaringen, nadat hij eens werd beduveld bij de aankoop van een zwar- te Beieren nr. 1. Vermakelijk is zijn dat de Michel-redaktie een supplement verhaal, hoe hjj in Londen uitgegeven presidentenserie. Specialisatie heeft uitgegeven, dat aansluit op de katalogusserie „Overzee I-II-III" van 1968/9. In dit deel zijn alle zegels opgenomen, die nadien werden uitge geven (notering in netto-prijzen). Het is een elegante oplossing, om het tijd vak tot 1972 te overbruggen, wanneer vermoedelijk de nieuwe komplete Overzee-katalogus gereed zal zijn. Het i als falsificatie bestempelde Beieren nr. 1 als echt herkende en de handelaar erop stond, dat ie vals was. Ik kan het hartgrondig met hem eens zijn, wan neer hij zegt: „Selber wissen macht een vloed van postzegels de afgelopen te New York een si>n>vl,v vjo drie jaar het-licht zag. Steeds duidelij- uit met het motief "Vréde* gerechtig de stijgende veilingprijzen voor klassie- nève en New York tot inhoud hebben, ke stukken reeds te zien geven. Waai Terzelfdertijd werden in New York en nodig wordt ook bij deze Michel weer aangegeven, welke uitgif ten „schadelijk" zijn volgens het FIP- reglement. Genève de souvenir-folders verkrijg baar gesteld, die alle zegels bevatten, die gedurende dit jaar werden uitgege- In het kader van het Beethoven-jaar gaf ook OOSTENRIJK op 7 december van het vorig jaar een postzegel uit ter ere van de grote komponist, die Wenen na een studieverlof tot zijn domicilie had verkozen. De zegels werd vervaar digd naar een in de oorlog verloren gegaan portret van de schilder Waldmüller. Men noemde het in 1835 reeds het meest mislukte portret van Beethoven. Het toont de grote meester niet zoals hij is wanneer h(j weet, dat hij wordt geportret teerd, doch zoals hij was toen hij zoals gewoonlijk - een rotbui had. En daar had hij toen net een specialè reden voor. Hij moest min of meer tegen zijn wil - zijn hoofd vol ideeën voor een nieuwe kompositie - model zitten hetgeen heel wat overredingskunsten had ge veegd. De schilder zette Beethoven tot overmaat van ramp met het gelaat naar het raam, wat de meester, die toch al aan een oogziekte leed, bijzonder irriteerde. Tenslotte vloog hij overeind en ijsbeer de het vertrek op en neer en vertrok tenslotte tot wanhoop van de schilder naar de zijkamer waar hij achter een bureautje ging zitten noten schrijven. Een en ander liep tenslotte in een verschrikkelijke woedeuitbarsting uit en geen van beide heren was nog voor een tweede ontmoeting te vinden. Waldmüller was gedwongen het portret uit zijn geheugen te voltooien. En hoe dit was, toont u zijn portret... en de postzegel hiernaast. De Nederlandse natuurkundige Van der Waals is een van de figuren, die het vorig jaar op de serie Nobelprijswin naars van ZWEDEN is weergegeven. De Amsterdamse professor verwierf be roemdheid onder andere door de in zijn proefschrift afgeleide toestands vergelijking die was gebaseerd op de continuïteit van de gas- en vloeistof toestand oftewel: de moleculaire druk van een gas is omgekeerd evenredig met het kwadraat van het volume (duistere herinneringen uit mijn HBS-tijd worden in mij wakker,..). En zo zijn we dan weer gekomen aan het eind van dit keuvelpraatje; ik zou nog wel een hele krant kunnen vol schrijven, maar er zijn kollega's die ook het recht op vrije meningsuiting hebben en aan het woord willen ko men. Dus rest mij nog slechts de taak u nog een voorspoedig en gezond 1971 toe te wensen. Ernst R. Hofmann, A.I.J.P. Aanwinsten Centrale Discotheek De Stichting Centrale Discotheek te Rotterdam heeft haar collectie onlangs met de onderstaande nieuwe aanwins ten uitgebreid. CJ 221 MOZART: Divertimento in D (K 334). Kwintet in Es (K 407) voor hoorn en strijkers. Leden van het Philharmonisch Orkest Berlin. BA 289 BARTOK: Concert voor piano en or kest no. 2. STRAVINSKY: Concert voor piano en blazers. Stephen Bishop (piano). B.B.C. Symphony Orchestra o.l.v. Colin Davis. AE 129 CHOPIN: Les Sylphides. DELIBES: La Source. Paris Conservatoire Orchestre o.l.v. Peter Maag. AA 406 BERLIOZ: Symphonie fantastique op. 14. Lon don Symphony Orchestra o.l.v. Colin Davis. EB 033 HENRY: La noire a soixante. Granulometrie. Elektr. appa raten. Studio APSOME. EA 087 Mu ziek uit de tijd van Shakespeare. Re naissance-Ensemble Pöhlert. JB 029 Negro-spirituals. Thomas Carey (bari ton) en Hans Schmidt (pijporgel). HA 134 BOUDEWIJN DE GROOT: Nacht en ontij. HB 260 JACQUES BREL: a 1'Olympia. JK 542 CROSBY, STILLS, NASH YOUNG: Déja vu. JK 540 ERIC BURDON THE ANIMALS: The twain shall meet. Man en paard wordt gelezen. Dat heb ik - tot mijn verbazing mag ik wel zeggen - mogen vaststellen. Dat schakers naar een schaakrubriek grijpen, daar kan ik inkomen, maar dat ook NIET-schakers reageren is bepaald verrassend te noemen. En zelfs leuker De intentie van deze man en zijn paard is immers niet-schakers tot schaken en schakers milde verstrooiing te brengen. Wat het eerste betreft, dat is een nagenoeg onmogelijke opgave. De Teleac-TV- schaakcursus heeft bijvoorbeeld in het geheel niet dié aanwas van georganiseerde schakers opgeleverd als de Koninklijke Nederlandse Sclyapkpp/id giqh flqarfan had voorgesteld; het parool luidde: óp naar de 25.000! We zijn nog steeds niet verder dan ruim 17.000 gekomen springt om u stante pede aan te mel den bij de secretaris van de Rotterdam se Schaakbond, de heer R. Dijk, Dra- kenstein 2, Rotterdam-23 (telefoon 010-177810), die u alle inlichtingen kan geven over schaakclubs in uw rayon. Dat zou te veel gevergd zijn Maar doet u het dan wèl morgenoch tend! Overigens ben ik benieuwd hoeveel succes de DAMMERS met hun tv-cur- sus zullen hebben, want die wordt mijns inziens beter gepresenteerd. Zwammen Een niet-schakende kennis van me voegde me onlangs vol afgrijzen toe: „Jij hebt van de week weer lekker je kolommetjes vol zitten zwammen, vriend maar dat deed me toch wel een beetje pijn, vooral als je van mening bent dat je ermee moet ophou den als het inderdaad „zwammen" gaat worden. En ik ben pas een jaar bezig met deze rubriek Gelukkig halen vele „georganiseerden" me dan uit de put met „blijken van medeleven" als: „Elke drie weken vier-vijf kolommen vullen over „zo'n dooie sport" is zeker wel een tempta tie? Zolang bijvoorbeeld de USSR vele miljoenen georganiseerde schakers telt, zolang zal ik BLIJVEN geloven dat er geen fascinerender spel bestaat. Nu zal er wel weer een schoorvoetend op me afkomen met de alleszeggende mededeling dat hij gelukkig getrouwd is, maar deze figuur - om in schaakter men te blijven - zal ik dan verwijzen naar de voor hem (of Kaar) bestemde boetieks Variaties Het schaakspel kent vele variaties, zo als het normale schaken (met redelijk beperkte bedenktijd), simultaan- schaak, correspondentie-schaak, blind- schaak, schaak voor blinden, snelscha ken (met zeer beperkte bedenktijd) enz. enz. Wat dit laatste betreft ken- verscheidene tempi, te weten een half uur bedenktijd, voor de „op- schieters", 10 minuten voor de onge duldige types, 3 minuten voor de straaljager-types en zelfs 1 minuut voor de Böhm-types, die op de vingers van één hand zijn te tellen. Tien van zulke zenuwen-toestandjes in successie en u bent rijp voor de dwangbuis. Dan zijn' er ook nog het probleem- schaak, fantasie-schaak, Schots schaak, schaken per radio, per telex, per tele foon en wat al niet meer. Het Schots schaak gaat als volgt: wit zet het eerst, zwart doet daarna twee zetten, wit dan drie en zwart antwoordt met vier zetten tegelijk. Deze variatie garan deert u na een avondje doorzetten óf een daverende rel met uw tegenstander óf een levenslang verblijf in een inrich ting. Zóveel variaties zijn er niet te verzinnen of een of andere maniak heeft al weer een neven-variant op een variatie gevonden Snelschaken, correSpondentie-schaak en probleem-schaak zijn wel de meest geliefde variaties. Zij die iets meer willen weten over het probleem-schaak (geen wedstrijdspel, maar het COM PONEREN van interessante stel lingen), kunnen inlichtingen vragen bij de heer Jac. Haring, Paul Gabriëlstraat 27, Den Haag, de secretaris van de Nederlandse Bond van Probleemvrien den, die reeds 40 jaar als onderbond bij de KNSB is aangesloten. Een hupse poging om de wedstrijdschakers wat nader tot de probleem-componisten (problemisten) te brengen is het boek werk „Schaak maar raak" van Haring en De Veer, uiteraard niet te lezen als „Schaak maar raak wat velen doen. Tijdnood Ook correspondentie-schaak is vrij po pulair. Charlois' eerste tientalspeler ir. A. den Ouden staat in deze tak van schaken op het punt internationaal meester te worden. Je moet voor deze variatie over een flink uithoudingsver mogen en oceanen van tijd beschikken. Maar ir. Den Ouden verkeert in fre quente nijpende tijdnood! Op zijn gebied is hij dus als een corresponden tie-schaakwondertje te beschouwen. Het adres voor de geïnteresseerden in correspondentieschaak is: De NBC (niet te verwarren met de National Broadcasting Corporation), per adres secretaris A. Borstlap, Julianaweg 101, Utrecht. We schakelen nu over naar de snel schaak-zender. Als ik me niet vergis, is snelschaken heden ten dage de meest toegepaste variatie. We weten zo zoet jes aan allemaal wel dat de Amerikaan Fischer de beste snelschaker ter wereld is. Laten wij echter de bescheiden Rus Michaël Tal (wereldkampioen normaal schaken 1960-1961) niet vergeten. Ook zijn snelschaak-partijen zijn nau welijks van normale te onderscheiden. In het voorbije jaar werd in Joegoslavië een snelschaak-toernooi gehouden, waaraan onder andere deelnamen Fischer (winnaar met 4 1/2 punt voor sprong op Tal), Kortsnoj, Petrosjan, Bronstein, Hort, Matulovic, Smyslow, Reshevsky, Uhlmann en Ivkov. Fischers rivalen zagen verbijsterd toe hoe hij hen vaak als beginnelingen naast het bord zette. Uit dit toernooi ziet u nu als u tenminste bord en stukken erbij neemt - de partij tussen no. 2 en no. 3. In weinige minuten deelde Tal enkele ferme tikken met de hamer uit óm Kortsnoj tenslotte met de .sikkel (middels Df7:) te onthoofden. Tal-Kortsnoj l.e4 e6, 2. d4 d5, 3. Pd2 c5, 4. Pgf3; a6, 5. ed5: ed5:, 6. Le2 c4, 7. 0-0 Ld6, 8. Tel Pge7, 9. b3 b5, 10. a4 c3, 11. Pfl b4, 12. Pe5 0-0, 13. Lf4 f6, 14. Pd3 Lf4:, 15. Pf4: Dd6, 16. Lf3 Pbc6, 17. Pe3 Df4:, 18. Pd5: Pd5:, 19. Ld5: schaak Kh8, 20. Lc6: Ta7, 21. De2 Dd4:, 22. Tadl Dc5, 23. De8 Taf7, 24. Td5 Db6, 25. Df7: (1-0). ,Wat zijn wij, Onze fotograaf steeg hoog om deze plaat te kunnen maken. Voor wie het niet meteen herkent: het is een schitte rend panorama van het sportpaleis Ahoydat over drie dagen geopend zal worden. Natuurlijk moet er nog heel wat worden gedaan, voor het er hele maal piekfijn uit ziet; daarvan getuigen, ook de foto's elders m dit blad. Men zal het met ons eens zijn: het ntiljoe- nenprojekt, dat vrijdag door prins'- Claus geopend gaat worden, is wel een erg mooi complex.... Op de fotowedstrijd „Vrouw met Va kantie" die door de internationale Reisbeurs in samenwerking met een landelijk ochtendblad is georganiseerd, zijn ruim 1.800 inzendingen binnenge komen met in totaal meer dan 3.500 foto's en kleurendia's. Met een selectie uit deze duizenden foto's en dia's zal op de tweede inter nationale Reisbeurs - van 22 t/m 26 januari a s. in Houtrust te Den Haag - een spectaculaire fototentoonstelling worden ingericht, die op ongebruikelij ke wijze een indringend beeld zal geven van de Nederlandse vrouw met vakantie. De huisvrouwen-zesdaagse is voorbij, de vakantie loopt op zijn eind en omdat we de laatste tijd veel in de keuken hebben gestaan, willen we er deze week eens snel klaar zijn.-Daarom geven wij u wat makkelijke recepten voor éénpans-gerechten. LINZENSOEP (kooktijd ongeveer 2 1/2 uur) Week de linzen (u zou desnoods ook capucijners of bruine bonen kunnen nemen) minstens een halve etmaal. Voor vier personen hebt u wel onge veer een pond nodig. Ververs het water en zet de peulvruchten op met onge veer twee liter water, peper, zout, laurierblad, foelie, een grote prei of ui en een half pond mager rookspek. Zachtjes laten koken en goed gaar laten worden (minstens twee uur). U neemt het stuk spek uit de pan en zeeft de linzen, die u daarna opnieuw opzet- met zeker 4 a 5 ons verse (erwten)soepgroenten en naar verkie zing per persoon 100 gram verse of rookworst (allebei is ook lekker! Laat -(jit nog een half uurtje zacht sudderen en maak de soep af met veel gesneden selderijgroen en peterselie en proef of er genoeg zout in is. Twee bouillontabletten en wat worcestersaus maken de smaak nog beter, maar dan minder zout gebruiken. De soep op tafel brengen met de worst en spek in schijven erin en nog een klontje boter of margarine per persoon en er stok brood, bruinbrood en roggebrood bij BOERENOMELET Maak een schaal geurige sla klaar, of warm een blik doperwten op. Bak nu in uw grootste koekepan (anders twee maal bakken! per 4 personen in wat boter of margarine in deze volgorde: een half pond dik gesneden schouder ham of mager spek, een paar grote, in schijven gesneden en niet te gaar ge kookte aardappelen en een gesnipper de ui of prei. Zet het eimengsel voor de omelet van tevoren klaar. U hebt per persoon nodig 1 of 2 eieren, een paar lepels koffiemelk, zout en peper. Zodra het mengsel in de koekepan (ham, ui en aardappel) lichtbruin is,, giet u er de losgeklopte eieren op en u bakt verder op de gewone manier een omelet. Doet u het langzaam, met wat heen en weer schuiven van de pan en inhoud, dan hoeft u de omelet niet te keren, want die wordt dan vanzelf aan de onderkant bruin en door en door gaar. Bedekt met gesneden peterselie op tafel brengen en er broodjes of toast bij geven en een schaaltje marga rine of boter. HUTSPOT Het klassieke wintergerecht! Zet het stuk klapstuk (of desgewenst ander rundvlees), dat u tijdig koopt, in wat water, met kruiden (peper, foeüe, lau rierblad, zout of bouillonblokjes) vroeg op het vuur; een uur of 3 heeft het wel nodig om goed gaar te worden. TMeem zo weinig mogelijk kookwater voor het vlees en laat een uurtje voor het aan tafel gaan in een deel van de bouillon de gesneden wortelen en uien aan de kook komen en een half uur. later de in stukken gesneden rauwe' aardappelen, zodat alles samen gaar wordt. Stamp daarna alles dooreen, gebruik zo nodig nog wat meer bouil lon (of melk), proef of er genoeg zout en peper door is en roer er nog een stukje boter of margarine door. Zorg dat het vlees heet is en geef het in plakken gesneden bij de hutspot. Thea. Arne Zuidhoek VIE M0FTFW EEMS TRiïTEbtJPft.ER \S ceeu «omouiKtórsIE20 groeien we steeps mefi? uir ei- Eind vorig jaar ontving ik een melding van een lezer, die mij op een aardige bijzonderheid attendeerde, namelijk dat de in vele vorige rubrieken beschreven rollenzegels ook met kopstaande cijfers schijnen te bestaan. Het is alweer een bewijs, hoe boeiend de filatelie is. U weet intussen wel, dat ik een felle tegenstander ben van het plaatjes-kopen. Hoe vaak hoorde ik al van kennissen en vrienden de kreet: „Ik heb Nederland kompleet". (De rijm zit er kennelijk van Sinterklaas nog in...). Men kan bijvoorbeeld zeggen: „Ik heb de 12 cent type Hartz 1953. Dan rijst onmiddellijk de vraag: welke? Er bestaan welgeteld elf variaties, om maar een willekeurig voorbeeld te noemen. En dan is daarbij nog niet rekening gehouden met de ongetande misdruk en de vele etsingnummers. Dat is speurwerk, dat is filatelie!

De Havenloods | 1971 | | pagina 3