Pop en Kitsch Jersey populair "Rijnmond wordt ziekte aangepraat Mannen zijn op weg naar tweede garderobe Fibbe op nieuwjaarsbijeenkomst CHIP ssr ï&sf" rr HAVENLOODS DINSDAG 12 JANAURI1971 2-304 door trainer nen worden genoemd die zelfs al tot in de lingerie zijn doorgedrongen. De mode wordt een rustige is de mening van degenen, die een' elegante midi-maxi-stijl voor ogen hebben en waarvan men tabvan voorbeelden heeft kunnen zien. Het ziet er echter n uit dat er op het nieuwe silhouet en het midi-maxi-thema voor de jongeren, vooral daarnaast ook nog genoeg valt te variëren. STEFFIE STOKVIS Een.grote ster siert het voorpand r deze grijs met wit gestreepte pulli, die op een grijze flanelbroek wordt gedra gen. De pop"-garnering is nog opval lender, omdat voor de ster een rood witte streep is gekozen. De pulli is vt Orion met katoen. MONUMENTENLIJSTEN - Bij on derscheidene beschikkingen van de mi nister van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk. dr. M. A. M. Klompé, zijn de definitieve monumen tenlijsten vastgesteld onder andere voor de gemeenten Hellevoetsluis, Maasdam en Numansdorp. Hoewel modevernieuwingen voor de vrouw met veel meer tam-tam gepaard gaan dan modevemieuwingen voor de man, zijn de veranderingen die zich in de herenmode aan het aftekenen zijn, zeker zo interessant. In vergelijking met de herrie waarmee de vrouw (althans gedeeltelijk) in de maxi-look is gestapt. Heeft de man zich met heel wat minder drukte in de midijas gehesen en stevent mijnheer bovendien vrij geruisloos af op een „tweede garderobe Kleding voor de vrije tijd, aldus worden deze tendenzen samengevat, waardoor niet alleen de progressieve, maar ook de conservatieve heren zich wagen aan de kleurrijker hemden, de truien met collen, de gemakkelijke pantalons en de lekker zittende jasjes, die soms nog veel, maar even vaak nog maar weinig met het colbertje gemeen hebben. Vrijer Dat zijn dan twee vüegen in één klap, want niet alleen zit de vrije tijdskleding uiterst comfortabel en gemakkelijk in de vrije tijd, maar bovendien, kan het dan ook een wat minder traditioneel kleurtje hebben, wat de man dan meteen wat vrijer maakt in zijn keus. Mijnheer kan zogezegd zichzelf meer zijn en desnoods in roze gebloemd, bruin geruit of paars gespikkeld hemd (al naar zijn voorkeur) de vergaderingen voorbereiden die hij mogelijk later zelf weer in keurig grijs kostuum gaat voorzitten. Een gedaanteverandering die op begint te vallen, want menige man spreekt op kantoor, op reis of tijdens de zakenlunch al over zijn kostuum in de zin van: „als 't niet hoefde, niet noodzakelijk was, van je verwacht werdja dan"..../ De „tweede garderobe" van de man is dan ook een goede term, die de betekenis van vrije tijdskleding wel wat te boven gaat, ook al is die kleding juist vooral voor mijnheer zijn vrije tijd geschikt. De kleding uit die nieuwe garderobe bewijst het ook: Vrije tijdskleding" voor de man behoeft beslist niet altijd sportief te zijn al zal het meestal samengaan. In vrije tijdskleding kan mijnheer er zelfs zeer gekleed Alle schone theorieën (en verlangens? ten spijt zal de 42-urige werkweek echter nog wel 42 uren in het nette pak betekenen dat zich pverigens ook sneller aanpast aan de veranderende opvattingen. Het klassieke kostuum mag dan voor de man bovenaan blijven staan, ernaast is er de twee-rijer en als derde (progressiever) mogelijkheid deze winter het Safari-pak. Lichte kostuums met weinig binnenwerk, met kragen en dus niet met fevers en opgestikte zakken, al zijn er uiteraard alle variaties op mogelijk. En of mijnheer er nu klassiek of in Safari-stijl bij gaat lopen: het silhouet dient slank en smal te zijn. Alle kostuums zijn rank gesneden, tonen liefst smalle revers en hebben hoog ingezette mouwen, die nogal kort mogen zijn, zodat manchetten gezien worden. Colberts kunnen daarbij vaak een blazereffect hebben. En dat alles uiteraard naar leeftijd, waarvoor ook het modieuze pak wordt aangepast. Pantalons zijn ook slank bij het modieuze kostuum voor deze winter en de pijpen mogen met of zonder omslag zijn. Broekbanden zijn breed, bedoeld voor brede riemen. Kleuren zijn rustig en dessins maken daarbij meer en meer plaats voor structuurweefsels. Accessoires Accessoires zijn dus zeker belangrijk en geven de - uiteraard wel modebewuste man - zijn eigen mogelijkheden, zowel wat de soort kleding, stof, kleur als dessinering betreft. Vooral het hemd geeft de man alle kansen althans een stapje naar een tweede garderobe te doen. Vrije tijdshemden worden door elke man haast - modebewust of niet - al gedragen. Ze zijn er dan ook in een variatie die de behoudende zowel als de meest progressieve man alle kansen biedt. Voor de zeer modebewuste, in het algemeen de jongere mannen, zijn ze er zelfs al zodanig dat het colbertje achterwege kan blijven. De hemden zijn iets tussen overhemd en colbert in een daarmee kledingstuk op zichzelf geworden: Niet alleen voor sportieve vrije tijdsbesteding, maar ook voor zeer gekleed zijn in de - om een ander woord te gebruiken „eigen" tijd. De shirtlook, een licht kostuum, waarbij het colbert vervangen wordt door een top in shirtmodel, is er een voorbeeld van te noemen. Tewaterlating en proefvaart bij Van der Giessen Na een succesvolle proeftocht op de „Spindrift Isle" Container- und Noordzee heeft Van der Giessen-de Bereederungsgesellschaft m.b.H. Co. tyoord N.V. donderdag 31 december K.G., Elsfleth/Weser, West Duitsland, 1970 het containerschip TIBER, dat zal op de werf in Krimpen aan den Dp de werf in Alblasserdam is ge- IJssel worden afgebouwd. oouwd, aan haar rederij, The Oceanic De SPINDRIFT ISLE is een „full" Freighter Corporation of Monrovia in containerschip en is speciaal ingericht Liberia, overgedragen. voor het vervoer van 20' containers, Het schip kan 106 containers van 35 alternatief 4Q' containers in alle' voet vervoeren, waarvan 60 containers ruimen en op dek. onder dek en 46 containers op dek (in De bemanning (38 personen) is onder twee lagen). Haar zusterschip PADUS, gebracht in de accommodatie op het dat eveneens op onze werf in Alblas- achterschip. Alle hutten worden aange- serdam in aanbouw is, zal in maart sloten op een airconditioning installa- 1971 worden opgeleverd. tie. Het geluidsniveau in de accommo- Woensdag 30 december 1970 werd het datie zal zoveel mogelijk worden enkelschroef motor-containerschip gereduceerd om aan de eisen van de SPINDRIFT ISLE van de Verolme S.B.G. te voldoen. werf te Alblasserdam te water gelaten. Het schip zal in de zomer van 1971 Het schip, dat in aanbouw is voor de aan haar rederij worden overgedragen. Jersey Jersey - een naam die voorheen een man al wantrouwend maakte - blijkt voor de tweede garderobe ineens een populair materiaal te worden en beslist niet alleen voor hemden. Er worden al heel wat jersey-jasjes gedragen en jer sey wordt voorts verwerkt voor panta lons en zelfs complete kostuums, waar in mijnheer zich zowel ongedwongen als toch gekleed kan weten, ook al zal de doorsnee man er nog niet meteen de plechtige opening van gebouw of congress in verrichten. Want zover is de man met zijn ideeën over vrije tijd óók nog niet. Steffie Stokvis. BIJ DE FOTO'S LINKS Een wollen jersey-pak voor mijnhee niet alleen voor de vrije tijd bedoeld, al zal het hoofdzakelijk wel in die tijd worden gedragen. Het pak is onge voerd om zo comfortabel mogelijk te zitten. Het is een model van Falke. RECHTS Bijzonder leuk vrije tijdshemd van jersey dat hier wordt gedragen op een suède pantalon. Het hemd maakt een colbert overbodig. (Peek Cloppen- burg.) Als mode (kort gezegd) een afspiegeling van het leven is - en wij persoonlijk zijn die mening toegedaan - dan kan in elk geval worden vastgesteld dat het ons in dat leven op het ogenblik aan variatie bepaald niet ontbreekt. De modewisselin gen volgen elkaar op in een tempo, dat zelfs de modeminnende vrouw al vaak te gortig wordt. Handel en industrie hebben zich nauwelijks,het hoofd gebroken over het kort of het lang of er dient zich alweer wat nieuws aan. Nieuwste verschijnsel in het modebeeld zijn pop-art en kitschstijlen, die duidelijk tussen het maxi en het gaucho, het romantisch en het sportief, het nonchalant en het exotisch, zijn opgedoken. De eerste voorbeelden ervan zagen we onlangs in Utrecht. Op weg naar een modeshow liep het ons letterlijk voor de voeten in de vorm van een in suède gehuld heer, van wiens rug twee naast elkaar geappliceerde Mickey Mouse- achtige ogen ons uitdagend aanstaar- Pop- en kitschstijlen zijn ook elders gesignaleerd. In de Italiaanse collecties waren duidelijke poptendenzen aanwe zig en het Duitse vakblad Textilwirt- ichaft meldde onlangs popnieuws van af een modebeurs te Cannes. Op een onlangs gehouden ledershow in Waalwijk, waaraan een ontwerpwed strijd voor onder meer schoenen was verbonden, kwamen leerlingen van de Arnhemse kunstacademie met pop- ontwerpen voor de dag en tekeningen van patchworkcentuurs met vlinder sluiting waren zelfs goed voor de prijs in deze categorie. Schpentekeningen met vlindertjes op de neus of met bootjes, met gezichten, met stripver- haalkreten als „Wham", „boom" en „whoom" en kitscherige versiersels wa ren hier ook te zien in.tekeningen van de jeugd, die de mode als een spelletje beschouwt en die zich dan ook niet de minste zorgen maakt over de proble men die handel en industrie hebben om aan de dolste verlangens van de jongeren te voldoen tegen ook nog eens acceptabele prijzen. In de laatst getoonde collectie van modeontwerper Yves Saint Laurent zag men vlinders en andere applieken. Vlinders schijnen nu plotsklaps overal op te gaan zitten. Zowel als borduur sels op kleding als van leder op klep pen van tassen zoals we op de winter- vak beurs voor koffers en lederwaren hebben gezien, die van 4 tot en met 8 januari van dit jaar in de Utrechtse Jaarbeurs werd gehouden. In de confectiecollecties van Florence kwamen poptendenzen naar voren in veel figuratieve druks op stoffen, in voorstellingen als gezichten, benen, harten of enorme zigzagdessins, een en ander natuurlijk naast kleding in spor tieve stijl, in exotische stijl (Japanse kimono- en Chinese vaasdesstns bij voorbeeld) en een romantische look, die deze zomer mogelijkheden bieden. Het Duitse vakblad Textilwirtschaft maakte melding van maxijurken met sterren of vlindermotieven, gezien op een beurs te Cannes. Vlindermotieven maken ook een goede kans op acces soires. Ook zag men hele pop-land schappen. Voor de jeugd zagen we in eigen land ook al lederen jacks met sterren en manen bedrukt en de maan scheen ook in een simpel landschapje met zeil bootje op de klep van een suède tas op de Utrechtse Ledenvarenbeurs. Uiter aard in slechts enkele stuks, want het zal wel vooral een hippe jongere zijn die. zich met landschaptas alom wil vertonen. De popstijlen zijn echter ook in be scheidener uitvoeringen te herkennen in meer draagbare zaken. Een voor- „We voelen ons zo'n beetje als iemand, tegen wie men eerst zegt: Wat zie je er slecht uit, vervolgens: Wat word je mager. Iemand, die tenslotte naar de dokter stapt met het gevoel, dat hij ziek is". Dit zei Rijnmond-voorzitter W. A. Fibbe vorige week op de informele Nieuwjaarsbijeenkomst voor de pers over het openbaar lichaam. Hij hield daarbij een pleidooi voor steun aan het stuk over de juridische structuur van Rijnmond, dat het dagelijks bestuur van het openbaar lichaam heeft ontwikkeld en dat op 18 januari in de Rijnmondraad komt. Daarin vraagt het bestuur machtiging om staatssecrètaris Van Veen te verzoeken een spoedige indiening van een wetsvoorstel te bevorderen, waarin een aantal taken en bevoegdheden op het gebied van milieuhygiëne, openluchtrecreatie, verkeer en vervoer, woning bouw, onderwijs en verwerking van afval aan Rijnmond worden toegewezen. mondbestuur in het door haar in te dienen wetsontwerp een aantal zaken, die thans reeds duidelijk kunnen wor den omschreven bij de wet en een volstrekt regionaal karakter dragen, zonder de tussenschakel van de be leidsplanning dadelijk voorwerp van 'rechtstreekse behartiging door Rijn mond te maken. Men denkt daarbij aan zaken op het gebied van de zorg voor het milieu, de openluchtrecreatie het verkeer en vervoer, de woning bouw, de verwerking van afval, alsme de de opstelling van deelplannen voor het voortgezet onderwijs en de zorg voor het schooladvieswerk. De heer Fibbe was er zelf wel overtuigd, dat het huidige Rijnmond weinig aansprak, „maar toch zijn we niet die patiënt, die de mensen denken waarop Rijnmond zijn taken zal ver vullen niet in de wet wil vastleggen, maar deze wil laten voortvloeien uit een door Rijnmond op te stellen plan- Het toewijzen van een aantal bevoegd heden acht het Rijnmondbestuur van essentieel belang, omdat anders het openbaar lichaam bij de opstelling van een ontwikkelingsprogram uitsluitend afhankelijk zou zijn van de welwillen de medewerking van de diverse ge meentebesturen. hetgeen - op grond de ervaring - bij Rijnmond be- Bezwaren zorgdheid wekt. Bij het voortgezet overleg op het mini sterie is weliswaar gebleken, dat in het in te dienen wetsvoorstel waarborgen kunnen worden verwacht tegen het risico van tijdrovendde overleg- of zelfs Na het gesprek met de staatssecretaris beroepsprocedures, maar rekening IZ houdend met minder gelukkige ont- wikkelingen wil Rijnmond toch met rechtstreekse vervulling door het ge in aanmerking komen. Positief genover de gedachtengang van de maken op de behartiging daarvan, staatssecretaris, omdat dan. door een- toegezegde-spoedige (maart) indiening, Rijnmond uit de sfeer van studie ge haald zou kunnen worden om in de sfeer van wetgever te komen. Voorts, omdat Rijnmond - na indiening van het wetsontwerp - onderzoekingen en studies kan verrichten, die bestemd zijn om gestalte te geven aan de bestuurlijke toekomst van het gewest. De regering dient volgens het Rijn- De gedachte van de staatssecretaris o: de aanleg, het onderhoud en de exploi tatie van zeehavens en daarbij behoren de terreinen buiten het werkgebied van Rijnmond te laten ontmoet vooralsnog bezwaren. De zeehavens en daarbij behorende teneinen, althans voorlo pig, onder beheer van Rotterdam zou den moeten blijven, vereist naar de mening van het Rijnmondbestuur een duidelijke verdediging. Het terugbrengen van de streekplanbe voegdheid bij het provinciaal bestuur acht het met de uitspraak van de staatssecretaris onvoldoende geargu menteerd. Mede in het licht van de mogelijkheid - welke in de gedachten- gang van de staatssecretaris in de nieuwe wet zelfs formeel dient te worden geopend - dat het gebied van het gewest Rijnmond in de toekomst wordt vergroot, wil het dagelijks be stuur er van uitgaan, dat de bevoegd heid tot het vaststellen van een streek plan door Rijnmond alleszins naar behoren kan worden uitgeoefend. Zou door welke omstandigheden ook deze motivering in het verdere verloop van de structuurherziening onvoldoen de steun krijgen, dan wenst het nu reeds nadrukkelijk te stellen, dat voor het nieuwe Rijnmond een duidelijke taak op het gebied van de ruimtelijke ordening moet worden gewaarborgd. Tegenstand Het dagelijks bestuur van Rijnmond verwacht in de raad van 18 januari wel tegenstand. De heer Fibbe onder scheidde de tegenstanders in drie groe pen: a. Zij, die de verschillen zullen constateren met het aanzienlijk verder gaande voorontwerp, dat door de raad is aanbevolen, b. Zij. die louter uit politieke overwegingen neen zullen zeggen en c. Zij, die Rijnmond niet willen als gewestelijke overheid. Tegen de eerste groep zegt het eensge zinde dagelijkse bestuur bij voorbaat „Rijnmond heeft reeds te lang onder de huidige wet, waaraan ernstige be zwaren kleven, moeten functioneren en een spoedige indiening van het wetsontwerp (vóór de verkiezingen) voorkomt een nieuwe vertraging". Tegen de anderen zal het slechts met uitgebreide motiveringen kunnen tracjiten een bevredigend antwoord te geven. In dit licht acht het Rijnmond bestuur de brief, die burgemeester Thomassen van Rotterdam aan het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft gericht niet schadelijk. Ten aanzien van het financieel statuut kan het Rijnmondbestuur nog niet veel zeggen, omdat dit nog in studie is op de afdeling financiën Binnenlands Be stuur, maar men is wel optimistisch en hoopt bij de behandeling van de begro ting voor 1971 daarover meer te kun nen zeggen. Het „zieke" Rijnmond wil naar een gezonde toekomst en dat kan volgens voorzitter Fibbe als de raad op 18 januari de plannen van het dagelijks bestuur in meerderheid ondersteunt. Dan kan het wetsontwerp als eerste geneesmiddel worden aangeboden en Rijnmond aan zijn ontwikkelingsplan beginnen, dat binnen twee jaar gereed moet zijn. Twee jaar, de minimale procedure-periode om het ontwerp tot wet te laten worden; $le kuurperiode om „patiënt" Rijnmond te doen gene- Ben van Haren. Ger Robbemond werd Piet de Wolf van Fortuna-Vl. als schul dige aangewezen voor het doelpunt, waarmee Kees van Kooten de score opende in de semi-derby tussen Fortu na-Vl. en Hermes-DVS. •Dat gebeurde in de achtste minuut van de wedstrijd en direkt gaf De Wolf opdracht aan Ron de Vette, om zich gereed te maken om in te stollen voor ..zondebok" Robbemond. Een merkwaardige beslissing zo in het begin van een wedstrijd, want men kan zich afvragen: Had de trainer dit niet vooraf kunnen overzien De beslissing werd nog merkwaardiger als men na afloop de spelers hoort praten. Jan Baksteen ..Dat doelpunt was niet een fout van Robbemond. Met veel geluk ging Van Kooten eerst langs Ger en toen langs mij", (foto I). De fout van het doelpunt lag eigenlijk bij doelman Peter Eikelenboom. die ruiterlijk toegaf: „Ik was te laat", (foto II). Een merkwaardige beslissing van Piet de Wolf. In de semi-derby werden vele merkwaardige beslissingen genomen door scheidsrechter Frans Derks, die na afloop scheldkanonnades van de teleurgestelde Vlaardingers opleverden. Hermes-DVS-trainer Joop Castenmiller zei eerlijk: ..Derks liet zeer veel toe, maar dat wil je wel accepteren als je eenmaal gewonnen hebt".

De Havenloods | 1971 | | pagina 7