4! By 2.2 2* 'F\ mm Sten Met Andere Woorden O O Droomreis Staatsensemble Estradamet topvariete in Schouwburg 98 9fts «te 119.80 67.50 71.50 99.80 112.= 25 Speciaal voor gasten 98 ms Op zondag 17 januari zal het Sowjet- Russische Staatsensemble „Estrada" voor één enkele maal optreden in de Schouwburg. Het zou een „understate ment" zijn, dit ensemble het etiket „Variété" op te plakken, ook al maken typische variété-nu mer er een be langrijk deel van uit. Wie Russisch variété ziet van een staatsensemble als „Estrada" en het predikaat „Staatsensebmle" verkrijgt men in Rusland niet dan na het berei- ken van de top der perfectie maakt tegelijk in zang en dans kennis met de folklore van het land. Dat is, samen met de eerder genoemde perfectie, misschien wel de grootste charme van hun programma's. Zo zal in het pro gramma van „Estrada" ook de balalai ka worden bespeeld, het typische, drie hoekige snaarinstrument, waarop de Russen meesters zijn. En hoe zou men in een land waar de balletcultuur zo hoog staat, kunnen voorbijgaan aan de klassieke dans? Aldus is „Estrada", dat eigenlijk „po dium" betekent, een wervelende afwis seling van de meest uiteenlopende nummers, briljant, geestig, gracieus. Wilt u zich één avond overgeven aan een sprookjeswereld die grenst aan die van het cirkus, laat dan de kans niet voorbijgaan om „Estrada" te gaan zien. Kaarten zijn van vrijdag 1S janua ri af verkrijgbaar aan de kassa van de Schouwburg. Prijzen f 3,-, f 5,50, f8,- en f 10,50. CJP en 65plus pas poort zijn geldig! Vreemdelingenmelkers Het Aktiekomité pro Gastarbeiders heeft met ontsteltenis ervan kennis genomen, dat op de zitting van de gemeenteraad van 7 januari de brand in het logement voor gastarbeiders in de Hilledwarsstraat wel ter sprake is geweest, maar er niets konkreets aan verbeteringen uit de bus is gekomen. Het Aktiekomité heeft in de afgelopen week met spanning gewacht op einde lijk eens konkrete plannen, kompleet met data en al, maar er werden alleen maar mededelingen verstrekt, dat ze ker 200 logementen eigenlijk onge schikt zijn voor bewoning, dat de nieuwe logementenverordening in wer king is getreden enz. Er werd verder een waarheid als een koe verkocht, namelijk dat de gastarbeiders meer gebaat zijn bij goede dan bij gesloten pensions, maar het AKPG vraagt zich af, of de autoriteiten d.m.v. hoge boetes op korte termijn toch geen verbetering in de vele slechte pensions kunnen bewerkstelligen. Ook staat het Aktiekomité pro Gastar beiders afwijzend tegenover de beslis sing, dat logementen met minder dan acht gasten niet zullen worden gekon- troleerd. In de saneringsbuurten wor den maar al te vaak door de zgn. vreemdelingenmelkers kleine krotten opgekocht, waarin deze dan zeven mensen weten onder te brengen. Het Aktiekomité beschikt over verschillen de adressen van dergelijke logementjes, b.v. in de Florastraat, Ommoordse straat. Marnixstraat enz. Zoals reeds vorig jaar bij publikaties van de eerste zwarte lijst is betoogd, zou er een speciale logementskontrolekommissie moeten worden ingesteld, die erop toeziet, dat buitenlanders wonen over eenkomstig de beloften neergelegd in de wervingsakkoorden. Langzamerhand begint het AKPG zich af te vragen, of de Rotterdamse autori teiten dan volkomen machteloos staan tegenover het bedrijfsleven, dat steeds meer buitenlandse werkkrachten aan trekt. Welke konstruktieve partij, die naastenliefde of solidariteit met de geringsten onder ons in zijn vaandel heeft geschreven komt voor de weerlo ze gastarbeiders op? Het AKPG heeft tevens zijn twijfels opruiming Het komt niet vaak voor dat een partij broderie mystère van zo'n prachtige kwaliteit zo goedkoop de deur uitgaat Grote partij broderie mystère in tientallen dessins met dub bele onderzoom en schulprand, rijk geborduurd op Terlenka marquisette. Als voorbeeld: deze luxe mystère, 150 en 160 cm hoog, met dubbele onder; zoom in 2 dessins, nu per me ter voor nog géén twee rijks daalders. Vrijdagmorgen om 9 uur begint op de Ie etage de verkoop van deze grote partij broderie mys tère in tientallen dessins, met dubbele onderzoom en. rijk ge borduurd. Als voorbeeld: deze luxe mystère, 1 SO en 160 cm hoog, per meter Duur van de opruiming 14 januari tot 4 februari Géén tel, of schrift, best. aan minister Schut van Volkshuisves ting, die een projekt voor bouw voor gastarbeiders afgewezen schijnt te heb ben, in het volgende telegram uitge drukt: IS EVANGELISCHE POLITIEK AF WIJZING BOUWPROJEKT VOOR GASTARBEIDERS? DEZE MENSEN KUNNEN NIET WACHTEN, GEEN DAG. Sinds het Aktiekomité pro Gastarbei ders haar bevindingen in een eerste open brief bekend maakte, wachten de buitenlanders al elf maanden. Aktiekomité Pro Gastarbeiders Rotterdam Mentaliteit Het Aktiekomitee pro Gastarbeiders is een beetje geschrokken van de mentali teit, die spreekt uit de ingezonden brief van de directrice van de Volks universiteit te Rotterdam: „De buiten landse werknemers moeten in de Ne derlandse samenleving worden opgeno men, zolang er aan hun hulp behoefte bestaat", zo schrijft mej. A. C. A. Drost. Ons Nederlandse eigenbelang staat helaas weer voorop. Niet buiten landse werknemers zouden hierheen moeten worden gehaald, maar sommi ge industrieën zouden gevestigd moe ten worden, waar zij het best kunnen worden bemand, d.w.z. industrieën zouden moeten worden verplaatst naar landen met veel werkeloosheid. Overigens verheugt het AKPG zich over alle aktiviteiten, die worden ont plooid om het lot van de buitenlandse werknemers te verlichten. Het Aktie komité was ervan op de hoogte, dat de Volksuniversiteit ook cursussen Neder lands wilde starten en heeft dit destijds met de afdeling onderwijs van de gemeente besproken, maar zowel de afdeling onderwijs als het Aktiekomité vonden doublures op dit gebied alleen maar wenselijk. Uit de Engels- Frans- en Duits spreken de landen komen geen mensen hier, die men gewoonlijk met de term gast arbeiders aanduidt. Het Aktiekomité pro Gastarbeiders richt zich dan ook niet op hen maar uitsluitend op de grote groep mensen afkomstig uit de landen rond de Middellandse Zee. De ze mensen hebben vaak ook nog zeer slecht'onderwijs genoten. Mej. Drost benadrukt de individuele benadering van de leerling op de Volksuniversiteit in een groep van 15 a 20 mensen. Benadert een leraar echter in een gewone klas een leerling apart, dan moet de rest van de klas wachten. In het talenpracticum kan de docent kontakt opnemen met iedere leerling apart, terwijl de rest van de klas gewoon met de les verder gaat. Geen tijdsverlies voor niemand dus. Bjj het AKPG geven Nederlandse on derwijzers les, waarvan er enkele te vens spraakleraar zijn. Er wordt uitslui tend van het Nederlands uitgegaan en er wordt absoluut geen Spaans, Portu gees, Grieks, Marokkaans, Turks of Servokroatisch gesproken. Dit systeem wordt tegenwoordig op de meeste mid delbare scholen en universiteiten bij het talenonderwijs gevolgd. Op de Volksuniversiteit worden b,v. de lessen Nederlands aan Portugezen gege ven door een Spaanse, hetgeen sommi ge Portugezen nogal tot ontevreden heid stemt, daar zij de uitleg niet in hun moedertaal krijgen, maar in het Spaans, terwijl ook het Nederlands natuurlijk niet volmaakt is. Het Aktie komité kan tot haar spijt het lesmate riaal van de Volksuniversiteit niet erg aangepast vinden aan de normale spreektaal, zo lang daar zinnen in voorkomen als bijvoorbeeld: „Ik tuur door het raam en zie vurige vlammen boven een hoge muur - ik geloof het is een korenschuur, mogelijk twee schuren - Koos is met oom in de tuin. Onder een boom ziet hij een roos aan een tak. enz.". Het AKPG hoopt echter, dat de Volks universiteit doorgaat met haar pogin gen zoveel mogelijk verbetering in de situatie van de gastarbeiders te brengen en zou het liefst zoveel mogelijk met hen die hetzelfde willen, samenwer- Aktiecomité Pro Gastarbeiders. KRIMPEN AAN DEN IJSSEL - De NCVB vergadert op 14 januari in het Nuts- huis, 's avonds om 8 uur. Spreekster: mevr. E. de Lange-Esmeijer uit Rotterdam, die gewestelijk presidente is. Onderwerp: milieuhygiëne. Piepend en krakend ging er een heel klein luikjel open in de valdeur die de grot van Pada afsloot. Het luikje bleef enige tijd geopend zonder dat er[ enig geluid hoorbaar was. „Hij kijkt naar ons"' fluisterde Barretje. Plotseling werd het luikje weer gesloten. Achter de deur klonk het geluid van een heleboel grendels die weggeschoven werden. Ver volgens zakte de deur langzaam naar beneden. „Kom binnen in de woning van Pada, de eenzame" zei een zachte stem. „Haast U, zodat de toegang weer snel gesloten kan worden! Het vijftal glipte door de opening naar binnen. Onmiddellijk werd de deur-brug weer opgetrokken. „Wees welkom" zei de stem, „neem plaats". Toen hun ogen aan de duisternis gewend waren, zagen ze dat de stem toebehoorde aan een oude man met een ontzet tend lange witte baard. „Ik ben Pada, de bewaker van de poel van het zuivere water" zei de oude man, „helaas heb ik gefaald. Nü ben ik hier, eenzaam en ver van mijn volk." „Aangenaam" zei Barretje, „ik ben Barretje, en dit zijn Wappe, Dubbele Arend, Poseidon onze huismus en de Grote Zwemmerik! „Ik ben verheugd jullie te dntmoeten" zei de grijsaard, „wat voert jullie naar dit kwade eiland? „Dat zit zo" antwoordde Wappe, „Moe Nazei is binnenkort jarig en als verjaardagsgeschenk wilde ze zo graag een vaas hebben die zich hier op het eiland moet bevinden." „Ik weet wat U bedoelt" zei de oude man. „U zoekt de elfenvaas, de vaas van het heldere water. Dan vrees ik dat jullie tevergeefs hierheen zijn gereisd." De stem van de oude man klonk ineens niet zo vriéndelijk meer. „Wanneer jullie hier zijn gekomen om de betover de vaas te stelen moet ik jullie verzoeken onmid dellijk te vertrekken! „Het spijt ons" zei Wappe, „we wisten niet dat de vaas van iemand was. We zijn geen dieven." Pada keek de Nazels scherp aan. Na een tijdje zei hij: „Goed, ik zal jullie geloven, jullie zien er wel eerlijk uit. Ik zal jullie de geschiedenis van de elfenvaas vertellen." Zuchtend ging hij in een grote oude stoel zitten, en begon. opruiming Van een fabrikant van een be kend merk (wij mogen de naam niet noemen) kochten wij prachtige binnenveer matras sen, die U nu in de opruiming 1 en 2 Persoons binnenveer ma trassen, met verend stalen inte rieur, fraai doorgestikt boven blad, geborduurde border en luxe handgrepen, gemakkelijk hanteerbaar. De prijzendie kunnen onmogelijk een be zwaar zijn! 1 en 2 persoons binnenveer matrassen 80x190cm 90x190cm 120x190cm 43#= 130x190cm 4597= 140x190cm Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze luxe en 2 persoons lichtge wicht binnenveer matrassen, met prima stalen verend inte rieur, in fraaie kleuren goud en blauw en diverse 1 en 2 per soons maten, nu voor ongeloof lijk lage prijzen. Duur van de opruiming 14 januari tot 4 februari Géén tel. of schrift best. Cleveringa-fonds schrijft eenakter prijsvraag uit In het kader van het 25-jarig bestaan van het kultureel akkoord België-Ne- derland, heeft het "„Mr. P. Cleveringa- fonds", dat zich de stimulering van de Nederlandse toneelschrijfkunst ten doel stelt, een éénakter-prijsvraag uit geschreven. Voor mededinging komen alle oor spronkelijke Nederlandstalige eenak ters in aanmerking waarvan de tijds duur ca. 30-45 minuten bedraagt. De beschikbare prijzen bestaan uit geldbedragen ter waarde van f750,— voor de eerste prijs, f 500,- voor de tweede en f 300,- voor de derde prijs. Inzendingen (in drievoud) kunnen worden gezonden naar: Het Neder lands Centrum voor het Amateurto neel, Zandpad 28 te Maarssen, waar ook nadere inlichtingen kunnen wor den ingewonnen. (telefoon 03465-2543). De inzendtijd sluit 1 maart 1971. De uitslag van de prijsvraag zal in mei worden bekend gemaakt tijdens een eenakterfestival, waar drie Belgische en drie Nederlandse amateurtoneelgroe pen korte Nederlandse en Vlaamse stukken zullen opvoeren. opruiming Is deze opruiming geen goede aanleiding om een paar van de ze wol-terlenka ankiets voor Uw man en zoon te kopen? Anklets van wol-terlenka, die prettig dragen en bijzonder sterk zijn, in vele beschaafde dessins en kleuren en in alle courante herenmaten, door el kaar per paar voor precies twee gulden vijf en twintig. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze herenanklets van wol-terlenka, in een enorm assortiment des sins en kleuren en in alle cou rante herenmaten, per paar Duur van de opruiming 14 januari tot 4 februari Géén tel. of schrift best. I 3 V 5 O 9 10 II n li IV IS 16 1f IS 13 10 21 JU 23 AV O K} De oplossing van de puzzel van vorige week luidt „In het land van belofte, sterft men van armoede". De vijf gulden gaan deze keer naar: A. v.d. Weijenberg, Coloniastraat 31a in Rot terdam. De oplossingen voor volgende week moeten uiterlijk 19 januari in ons bezit zijn. Het adres is: Puzzelre dactie De Havenloods, Prins Hendrik kade 14, Rotterdam. In de linker bovenhoek vermelden M.A.W. 142. Op elke regel komen twee woorden van resp. 7 en 5 letters. Elk woord van 5 letters is samengesteld uit het Naar Italië. Naar het (Sarda- - meer. Wandelen, zonnen, I zwemmen, vissen, niksen, roeien, wijn drinken, 's a- vonds gezellig dansen. Ex- I cursies te over. Prima hotels en appartementen in Garda en Bardolino. Ook speciale jongerenreizen.Vraag de Mag- neet vakantiereisgids. Een voorbeeld: Gardameer vliegtuig 10 d. v.a. f 338.-, touringcar 13 d. v.a. f 298.-, trein 10 d. v.a. f 324.-. voorafgaande woord van 7 letters en van de beide overblijvende letters plaatst men er, in de zelf te vinden volgorde, links en rechts een in het cirkeltje. Voorbeeld: zou de omschrij ving luiden „draak - zware wind", dan moest worden ingevuld „monster - storm" en dan kwamen de beide res terende letters E en N links en rechts of rechts en links in de cirkeltjes. Bij de juiste oplossing leest men in de cirkeltjes, van boven naar beneden, twee zegswijze. 1 vers - vorstelijke verordening; 2 effect - zakken; 3 Ned. provincie - discipline; 4 mededogen - bijwoord van tijd; 5 halm - figuur, model; 6 aanlegplaats voor schepen - rund; 7 klein visje - verzoekschrift; 8 realistisch - ongebogen; 9 eerbied - spies; 10 glooiing - inzet; 11 fotostan daard - vervoermiddel; 12 kracht - gereedschap; 13 gewag - flauw-grappig: 14 mulle weg - voertuig; 15 schietwa pen - spleet; 16 in 't oog vallend - deel van het jaar; 17 hevig verlangen - koord; 18 vroeger - gevecht; 19 gewei- dragend dier - afloop; 20 veldhospitaal - klepper; 21 schilderij - lijst; 22 tevreden - zuiver; 23 soort omheining - te kennen geven; 24 wervelstorm - plaats in Utrecht; 25 bevallig - num mer; 26 strekking - plak. Schieweg 141, tel. 241413 Zuidolein 123. tel. 174901 SCHIEDAM G. Verboonstraat 17, tel. 26! amr complete reisorganisatie THEMA-DIENSTEN. Thema-diensten verzorgd door jongeren voor allen, in de r.k.-, Steiger-, Provenier- en Blij- dorpkerk, respectievelijk iedere eerste, tweede en derde zondag van de maand. De teksten zijn door jongeren samen gesteld en een jeugdkoor brengt mo derne liederen op ritmische muziek. Het thema van deze maand is „arbeid". De dienst van komende zon dag, die wordt geleid door pater Schoenmakers, wordt gehouden in de Blijdorpkerk en begint om 12.00 uur. WELKOM DIENST. Zondag 17 januari is er weer de dienst voor belangstellen den in gebouw Atrium, Karei Door manstraat 143, aanvang 11.30 uur. Vooraf wordt koffie gedronken. De toespraak zal worden gehouden door de heer P. de Jong, getiteld: „Maar weet wanneer je moet ophouden met lachen". Na die toespraak is er gelegen heid tot schriftelijk vragenstellen, en na de dienst mogelijkheid tot persoon lijk gesprek. Tevens is hier een kinder- nevendienst (zondagclub) aan verbon den. EXPERIMENTELE DIENST. In de serie „Experimentele Diensten" zal zondag 17 januari spreken: drs. W. A. M. Weterman, directeur van de Sociale Academie over hetzelfde on derwerp als vorige week. De zeer geani meerde discussie was aanleiding om dit voort te zetten. („De erwtensoep is klaar" naar het boek van dr. Leupen). Discussie vrij. Aanvang: 12.00 uur. Plaats: Deense Kerk, Coolhaven 1-70 (aan het water bij de Rochussenstraat, tegenover het hoge G.E.B. gebouw). Kinderoppas aanwezig. Meer opbergruimte in Uw keu ken met dit praktische stapel- rek, waarin U fruit, groenten, enz., op kunt bergen. Stapel rek van oranje/rood on breekbaar plastic, bestaande uit 3 bakken, maat per bak ong. 44 x 17 cm, totale hoogte ong. 60 cm. Bijvoorbeeld ook ge schikt om speelgoed en gereed schap in op te bergen, koopt U tijdens de opruiming voor nog géén drie gulden. totale hoogte ong. 60cm Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze stapelrekken van oranje/rood plastic, bestaande uit 3 bakken, maat per bak ong. 44 x 17 cm, totale hoogte ong. 60 cm, r Laat nu Uw messen golf slijpen (vanaf f. 0.75) in ons service centrum tegenover de kelder uitgang. Duur varf de opruiming 14 januari tot 4 februari Géén tel. of schrift best.

De Havenloods | 1971 | | pagina 11