2: 6.9 Ruwe schets voor ruwe olie op de Maasvlakte „Mensen van „Dijk" konden er wat van" Voorproefje vakantie kosftliets zörvdörfl Nieuwjaar, nieu 29 o 12 90 Groots feestvieren 98 oo \2 95 BENEMEND Vier en half miljoen om Blijdorp op te knappen DE HAVENLOODS DONDERDAG 14 JANUARI 1971 Tot voor betrekkelijk kort werd de Maasvlakte gezien als alleen een ideale vestigingsplaats voor de Hoogovens. Eigenlijk was het zo, dat de hele bestemming van de Maasvlakte stond of viel met die vestiging. Dat was ongetwijfeld het gevolg van een bepaalde starheid van denken, die voortvloeide uit het feit, dat het Rotterdamse gemeente bestuur de industriële ontwikkeling rondom het havengebied graag zag afgerond met de vestiging van een dergelijk bedrijf. Met andere woorden: een hoogoven- en staalbedrijf werd gezien als het enig zaligmakende. Steeds sterker echter werd het koor van tegenstanders. Aanvankelijk waren het alleen actiegroepen, die tegen de komst van de hoogovens ageerden. Later kwamen daarbij ook bepaalde politieke partijen. Terwijl Rotterdam nog steeds geen beslissing nam en terwijl die mogelijkheid tot het nemen van een beslissing op hoger niveau steeds weer opnieuw werd opgescho ven, spraken zich vele gemeenteraden rondom de Rotterdamse agglomeratie uit tegen het plan. Tot groot verdriet overigens van onder andere de Hoog ovens zelf, welk bedrijf zich op het standpunt stelde, dat men pas een beslissing kon nemen, nadat alle gege vens bekend waren. De vraag blijft natuurlijk bestaan wan neer alle gegevens nu eindelijk eens bekend zijn. De dikke convenantsrap porten zijn er nu al weer een geruime van wat zij altijd hebben beweerd, zodat er in feite in de situatie niets is veranderd. Na de publicatie van deze rapporten heeft men alleen besloten de beslissing weer op te schuiven om de zaak weer eens opnieuw te bekijken. Het hiaat tussen voor- en tegenstanders lijkt thans te zijn opgevuld door een grote mate van besluiteloosheid. Men krijgt de indruk, dat de beslissing wordt uitgesteld tot een gunstiger poli tiek klimaat gaat ontstaan voor vesti ging van het hoogovenbedrijf. Met dit uitstel is ook de vraag opgedo ken wat er zou moeten gebeuren met de Maasvlakte, indien er geen hoogo venbedrijf zou komen. Aanvankelijk leek die alternatieve oplossing er niet te zijn. Tegen de vestiging van raffina derijen op de Maasvlakte bestaan de zelfde bezwaren als tegen de vestiging van een hoogovenbedrijf, namelijk een nog grotere vervuiling van het milieu en het probleem van de personeels- Luchthaven Een ander alternatief zou een tweede nationale luchthaven op de Maasvlakte moeten zijn. De vraag is echter hoe aantrekkelijk een dergelijke luchthaven is in dit dichtbevolkte gebied. Bij de verwezenlijking van dit plan zou men onder andere onmiddellijk stuiten op bezwaren ten aanzien van het lawaai, terwijl toch ook de vliegtuigen aan zienlijke luchtvervuilers zijn. Boven dien zou een dergelijke luchthaven ook weer grote infrastructurele voorzienin gen eisen. Steeds sterker worden de laatste tijd echter de geruchten van een nieuw alternatief, dat veel aantrekkelijker zou kunnen zijn. Volgens die nog steeds niet bevestigde berichten zou de gemeente Rotterdam een plan in stu-J die hebben om de Maasvlakte te be stemmen tot een gigantisch terrein voor de op- en overslag van ruwe olie. Met een dergelijk plan zouden de bezwaren, die men heeft ten aanzien van een hoogovenbedrijf of een raffi naderij, komen te vervallen. Op- en overslag van olie heeft nagenoeg geen Daarnaast is het plan vooral aantrekke lijk, omdat ook de oliemaatschappijen zelf dringend behoefte hebben aan op en overslagruimte. De aanvoer van de olieplas naar Rotterdam zou nog gro ter worden, waardoor het gemeentelijk havenbedrijf weer meer geld binnen zou krijgen als gevolg van de komst van nog meer schepen. Tenslotte is het creëren van een op- en overslagterrein trekkelijker dan in de Hoekse Waard, waarop ook al eens is gezinspeeld. Stempel Vrijwel gelijktijdig met deze berichten kwam de uitspraak van de voorzitter van de Scheepvaart Vereeniging Zuid, dr. J. Ph. Backx, die zich afvroeg of het nu niet tijd werd af te zien van een vestiging van de Hoogovens op de Maasvlakte en dit terrein te gebruiken voor activiteiten, die minder contro- iversioneel zjjn en minder ingrijpen in het leven in dit gebied. Het is een belangrijke stem in het koor van de tegenstanders, omdat de heer Backx een groep mensen vertegenwoordigt, die haar stempel op de ontwikkeling van Rotterdam heeft gedrukt en nog drukt. Het nieuwe plan - indien het tenmin ste werkelijk een plan is, waarmee de gemeente Rotterdam speelt - is aan trekkelijk genoeg om ter discussie te worden gesteld. Mocht het plan echter niet in gemeentelijke kring worden overwogen, dan wordt het hoog tijd, dat men er ook daar serieus over gaat nadenken. De besluiteloosheid ten aan zien van de bestemming van de Maas vlakte werkt frustrerend op de samen leving in dit gebied. Het zou die samenleving ten goede komen wanneer dit alternatief - of eventueel nog an dere snel op tafel zou komen. Jan Dijkstra opruiming Een opruimingsaanbieding die U niet in de koude kleren gaat zitten Behaaglijke Acryl japon met opvallend leuke fantasiesteken in de mouwen, leuk gebreid ceintuurtje, fully fashioned mouwinzet en rits achter. Uit de prijsserie van 22 gulden nu voor nog géén dertien gulden. 100% acryl Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze behaaglijke gebreide japonnen van 100% Acryl, met leuke fan tasiesteken in de mouwen, ge breid ceintuurtje en ritsje ach ter. U kunt kiezen uitde'kleu- ren bruin, oker en olijf. Deze japon uit de prijsserie van 22 gulden nu in de maten 36 t/m 44 mm Scharenslijpen f. 0.75 tot f.1. in ons service centrum tegen over de kelderuitgang. Duur van de opruiming 14 januari tot 4 februari 4^». Géén tel. of schrift, best. ♦De saneringscommissie voor Rijn mond zal moeten nagaan of het juist is, dat het overschakelen op zwavelar- me brandstof door de industrie juist meer luchtverontreiniging geeft. Dit heeft staatssecretaris Kruisinga geant woord op vragen van de Tweede Ka merleden dr. Lamberts en mej. Baren- dregt. Zoals bekend wordt er tijdens smogalarm aan de industrieën verzocht zo mogelijk over te schakelen op zwa- velarme brandstof. Er is echter be weerd, dat juist dit overschakelen aan leiding is tot een grotere luchtveront reiniging. ♦Er moet een norm komen voor een toelaatbaar gehalte aan kwik in vis, die binnen de E.E.G.-landen wordt gevan gen en gegeten. Daar heeft ir. Vrede- ling, lid van de Tweede Kamer, naar *Maastricht wil bijzondere aandacht schenken een de volksgezondheid en de milieuhygiëne. Een nieuwe stap in die richting is het instellen van een ,,lawaai-politie". In samenwerking met de provinciale waterstaat worden er in Maastricht reeds geruime tijd metingen gedaan naar de hoeveelheid stof, zwa- veldioxyde, lood, fluor, stjkstofoxy- den en dergelijke in de lucht. Met behulp van de resultaten van dit onder zoek hoopt het gemeentebestuur te komen tot een verantwoord beleid. ♦De kantonrechter te Rotterdam ver moedt, dat er bijna dagelijks in het water van de Rotterdamse Chemieha- ven olie wordt gepompt. Dit zei hij vorige week, toen hij de 49-jarige gezagvoerder van een Liberiaanse tan ker een boete oplegde van f 500. Op 15 mei van dit jaar was er op deze tanker naar schatting 1500 liter ruwe stookolie overboord gepompt. ♦Een boete van f 155 gaf dezelfde kantonrechter aan een expediteur we gens het laten vervoeren van 26.000 liter petroleum zonder keuringsdocu ment, zonder dat op de tankwagen de aard van de lading was aangegeven, zonder brandblusapparaat en zonder nog een paar voorzieningen. *Een andere expediteur werd - weer door dezelfde kantonrechter - veroor deeld tot f 750 boete, omdat hij am moniumnitraat had laten vervoeren zonder dat het keuringsdocument in orde was. Bij een controle bleek, dat de wagen niet geschikt was voor het vervoer van deze stof. Beide expediteu ren waren niet ter zitting verschenen, zoals dat heet. ♦In januari 1970 ontplofte op het motorschip Sirius in de Rotterdamse Merwehaven een lading zinkas. Voor de Raad van de Scheepvaart verklaarde de kapitein van het schip, die bij de ontploffing gewond werd, dat hij niet op de hoogte was van de aard van de lading. De Raad voor de Scheepvaart heeft naar aanleiding daarvan gezegd, dat het steeds meer noodzakelijk wordt het handboek gevaarlijke stof fen te raadplegen. De kapitein van het schip had te veel vertrouwen gehad in de expediteur, die hem niet op de hoogte had gesteld van het gevaarlijke karakter van de lading. 'Hoewel, het gemeentebestuur van Arnhem steeds heeft ontkend, dat er iets aan de hand was, is nu gebleken, dat het S02 gehalte in de Arnhemse lucht minstens zo groot is als in het Rijnmondgebied en op sommige mo menten zelfs nog hoger. De luchtver ontreiniging nadert daar de rode streep. Vooral bij zuidoostelijke wind komt er veel zwaveldioxyde uit het Roergebied naar Arnhem. opruiming Maar liefst 50 douches of ba den lang kunt U van dit Palm- oliveschuimbad genietenen dat voor een prijs die ver bene den de normale ligt. Palmolive douche met kastanje extract en dennengeu r verkwi kt en ruikt heerlijk fris. Nu koopt Uditschuimbad voor 50 baden of douches, kompleet met spe ciale spons voor nog géén twee gulden dertig. nmalige aanbieding palmolive douche Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre Palm olive douche met kastanje ex tract en dennengeur vc douches of baden met speciale spons. 50 Duur van de opruiming 14 januari tot 4 februari Géén tel. of schrift best. opruiming De opruiming is er om van te profiterenen waarom zoudt U niet profiteren van deze op ruimingsaanbieding. Prachtige zware kwaliteit Krommenie vinyl met viltrug, dus geluiddempend. In zes mooie kleuren met marmer des sin, ong. 183 cm breed, nu voor nog géén dertien gulden per meter. krommenie vinyl op vilt ong. 183cm breed 23= Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage deze prachtige kwaliteit Krommenie vinyl op vilt (dus geluiddem pend). Met marmer dessin in de kleuren beige, grijs, groen, geel, blauw en rood. Ong. 183 cm breed. Nu per meter Duur van de opruiming 14 januari tot 4 februari Géén tel. of schrift best. aan denken Enkele malen reed de in ere herstelde Paardentram tijdens een feestweek over de Schiedam sedijk. ANVR-reisbureau, bij de Raiffeis evóórpret liggen klaar: Aan ESA Trana-Continei Antwoordnr. 18 (ROD), (Postzegel overbodiglj vakantievóórpret liggen klaar: voor honderddi Stuur mij het nieuwe^ ESA-Zomerprogramma het komende jaar voor het meest onder andere de herdecoratie van de Rivièrahal, reparaties aan de dienstge- vernieuwing toe. De b.v. in de Flora- straat, Ommoordsestraat, Marnixstraat enz. Zoals reeds vorig jaar bij publika- tie na aftrek van de arbeiderskosten, zo laag, dat het economisch niet ver antwoord is de toren voor bezoekers open te stellen. Wel zal men trachten bouwen rondom deze hal, die ongeveer ter verhoging van de inkomsten een tachtig centimeter zijn verzakt, ver- ------- ----- - nieuwtng van de centrale keuken, ver vanging van het dak van de Victoria Regia en het ophogen van de weiden lnmKldels is de Diergaarde overgegaan en paden, waarvoor 20.000 kubieke t°t de Ult8,lfte van het zogenaamde - - „Dierenwiel waarvan verschillende uitvoeringen zullen worden gemaakt. Er is reeds een „Dierenwiel" versche nen van de zoogdieren, waarop men De bekende Diergaardetoren zal in het gegevens van dertig verschillende komende seizoen voor het publiek dleren onmiddellijk kan aflozen. Een gesloten zijn. Enige jaren geleden heeft tweede uitgave, „Vogels" is reeds in men de buitenkant van de toren geres- voorbereiding. Daarnaast is een gids taureerd, maar ook het interieur is aan een plattegrond i verschenen, die Als er in het vooroorlogse Rotterdam één straat was, waar men van feestvieren hield, was het de Schiedamsedijk! En als er iemand is, die er alles (maar dan ook werkelijk alles! nog van weet, dan is het de heer W. H. J. van Mansum, die zich in de jaren dertig een aantal malen met de organisatie heeft bezig gehouden. De thans 76-jarige heer Van Mansum, die firmant was van de welbekende textielhandel van G. W. J. Goverts, toonde ons dezer dagen zijn uitgebreide documentatie over het feestbetoon op de Dijk tussen 1934 en de oorlog. - Wat is het toch jammer - zei hij, dat er alleen maar herinneringen van over gebleven De Dijk was beslist uniek. Nu, na zoveel jaren moet ik er nog elke dag 1934 De eerste feestweek op „de Dijk" werd tegelijk met de V.V.V.Week in het jaar 1934 gehouden van 4 tot 9 september. De organisatoren hadden de hele straat in het kleed van de zestiende eeuw gestoken, als een herinnering aan de tijd waarin de nog jonge havenstad zich in deze omgeving begon te ont wikkelen. Tussen het Museum Boy mans (thans het Historisch Museum) en Gerzon was van hout en doek de „Schiedamse Poort" verschenen; een reconstructie van de oude poort, die eens op deze plaats stond. (Toen het winkelpand van Gerzon gebouwd moest worden vond men in de grond nog fragmenten van de poort, die eens de stad op de rand van de Leuve afsloot). Aan het Vasteland was een schans verrezen, die zo natuurgetrouw moge lijk, naar oude tekeningen was nage maakt. Langs de trottoirs van de Dijk waren over de gehele lengte van de straat poortjes gebouwd, die van lan taarns waren voorzien. Het gewenste „Zestiende-Eeuwse Effect" was verba zingwekkend. De plannen waren uitge werkt door Ir. J. de Ruyter, die zelf „een zoon van de Dijk" was. Om de feestelijkheid te verhogen reed gedu rende de feestweek een originele paar dentram over de tramrails. Op 4 september werd de feestweek officieel geopend. De genodigden kwa men bijeen bij de nagebouwde Schie damse Poort. De eerste spreker was de heer W. H. J. van Mansum, die in het bijzonder de leden van het bestuur van de V.V.V. en van het werkcomité, (mr. T. G. Haitsma Muiier, Mr. Herman Vlug en de heer A. H. van Riel) dankte voor al het door hen verrichte belange loze werk. Alvorens het groen-wit- groene lint voor de door hellebaardiers beschermde poort door te knippen, dankte mr. Haitsma Muiier op zijn beurt de heer Van Mansum voor zijn initiatief. Dat dit initiatief ook door de bevolking op prijs gesteld werd, bleek spoedig nadat de genodigden met de paardentram een rit over de Dijk had zijstraten één richtings verkeer invoe ren. En zo was het ook in de dagen die voigden. -,935 Een jaar later was de Scheepvaart het onderwerp van de feestviering. Voor het bordes van het Schielandhuis was een decor gebouwd, dat de overwinte ring van Heemskerk en Barendsz op Nova Zembla voorstelde. Een pool landschap vormde de achtergrond van een blokhut met pinquins, ijsbergen en eskimo's. Tussen Gerzon en Van Nelle stond het Spookschip De Vliegende Hollander in welks ruim men een denkbeeld kon krijgen van de straffen die in vroeger tijd op zee uitgedeeld werden. Een in zeventiende eeuwse dracht gestoken gezin van werklozen onderging hier ten aanschouwe van het publiek een aantal martelingen. De Batavierlijn, Fop Smit en de Spido Dienst waren op de Dijk vertegenwoor digd in modellen van hun vaartuigen. In de Herderstraat, die voor het ver keer afgesloten was, stond een van hout en zeildoek gemaakt model van het nieuwe schip van de Holland Amerika Lijn, dat nog gebouwd moest worden en waarvan de naam volgens de geruchten - „Prinsendam" zou zijn (Het werd Nieuw-Amsterdam! Het model had maar even een oppervlakte van 184 m2. Binnen in het schip waren scheepsmodellen opgesteld, terwijl men er ook koffie kon drinken. Bekende café's deden ook mee; Alca zar had het interieur veranderd in een rooksalon van een oceaanstomer; voor de gevel van de Dancing Cosmopoliet stond een vuurtoren, de bakkerij van de firma Schenk was in een kombuis omgetoverd. Het publiek kon over de, Dijk toeren in reddingssloepen, die op tram-onderstellen geplaatst waren... 1936 Weer een jaar later was de Schiedamse dijk versierd met driehonderd kroon- laurieren op standaards, onderling ver bonden met groensluiers. 's Avonds men bij een bezoek aan de Diergaarde kan kopen. Ten behoeve van kinderen is er een speurtocht samengesteld, die de kinde ren geheel zelfstandig door de Dier gaarde voert. Alle antwoorden kunnen worden gevonden op de borden, die bij de verblijven van de dieren zijn aange bracht. Deze speurtochten worden gra tis verstrekt aan groepen en scholieren in klasse-verband. Ook zijn negen les brieven over verschillende dieren sa mengesteld om tegemoet te komen aan de vele aanvragen van scholieren, die een biologieles moeten maken. Scho lieren kunnen deze lesbrieven 25 cent per stuk - aanvragen. In het afgelopen jaar werd de Diergaar de door ruim 600.000 personen be zocht tegen 595.000 in het jaar daar voor. De drukste dag viel op 28 juli, toen de tuin werd bezocht door 12.770 betalende bezoekers. Het slech te weer in het voorjaar heeft een ongunstige uitwerking gehad op het bezoekersaantal. straalde het licht uit duizenden origi nele vetpotjes; voor elk huis kon men er een stuk of zes vinden. De paarden tram was er ook weer. De Cosmopoliet was de „Moulin Rouge" geworden, Alcazar had een ingang gekregen, die op een Chinese tempel leek, het Café de Stad Emden was een Beiers Bierhuis geworden. De schlager van het jaar was „Regendroppen, die aan mijn venster kloppen". In de loop van de feestweek deed de regen, die met bakken uit de hemel kwam echter veel vreugde te niet 1938 In 1938 zette de Schiedamse Dijk nog eens fors de bloemetjes buiten. Het was het jaar waarin Koningin Wilhelmi- na haar veertigjarig regeringsjubileum vierde en de altijd zo Oranje-gezinde bewoners van de „Dijk" wilden niet achterblijven bij de rest van de stad. Als motief had men de Eerste Vliegreis Holland-Indië gekozen, een hoogte punt uit de tijd waarin Koningin Wil- helmina tot dusver geregeerd had. Bij Gerzon stond ditmaal een getrouwe copie van de Prinseplaat van de Spido- Dienst, die niet minder dan 24 meter lang was. (In die tijd vervoerden de Spidoboten veel bezoekers naar het vliegveld Waalhaven). Langs de Dijk waren versieringen te vinden die de verschillende steden op de route naar Indië voorstelden. Bij de Herderstraat prijkten zowel het Vlieg veld van Batavia als de Boroboedoer. Langs de trottoirs waren allerlei vliegtuigmodellen te vinden. De K.L.M. had kosten noch moeite ge spaard om allerlei details te verzorgen. Er was verder ook nog een model van de toenmalige Statendam hoewel dat schip eigenlijk niet veel met het vliegen naar Indië te maken had. Verder reed er weer de Paardentram. Die laatste feestweek op de Dijk was bijzonder gezellig. Er was een batig saldo. Tijdens de slotbijeenkomst in de Dancing Cosmopoliet werd medege deeld dat het comité besloten had een paar jaartjes rust te nemen om dan in 1941 een bijzondere feestweek te orga niseren ter gelegenheid van de opening van de Maastunnel. Er is niets van gekomen; in 1941 was de Dijk er niet meer - J. van Rhijn. opruiming Dankzij zo'n raamwisser kunt U in de wolken zijn en met beide benen op de grond blij ven..... die halsbrekende (vaak zo gevaarlijketoeren zijn toch niet meer nodig. Praktische raamwisser met spons om alle ramen te kunnen zemen nuvoor nog géén zeven gulden. raamwisser werkhoegte 4 meter i), Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze raamwisser met spons, met een royaal prijsvoor- Sleutels dupliceren in ons ser vice centrum tegenover de kel deruitgang. Duur van de opruiming 14 januari tot 4 februari Géén tel. of schrift best.

De Havenloods | 1971 | | pagina 15