DE HAVENLOODS Bij' hard politiek spel moet men op blaren zitten Opruiming S3 P. Bosch man tijdens begrotingsdebat KUNSTSEIinEH Algemene beschouwingen in Schiedamse raad N.V. Rhiwa assistente-postkamer "Prijzen Explosie bij de Klerk" HH DE KLERK Donderdag 14 januari 1971 20e jaargang no. 2 UITGAVE: DE JEUGDHAVEN SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. OPLAGE 255.000 De heer P. Boschman (P.v.d.A.-P.P.R.) opende als leider van de grootste politieke partij - de aanval van „de grote 23" (P.v.d.A. - P.P.R. - C.P.N. - V.V.D.) die alle collegestoelen bezetten. Na in een enkele zin te kennen gegeven te hebben, dat de behandeling van een gemeentebegroting in een al begonnen jaar vreemd aandoet, trok hij meteen als volgt van leer: „Door een aantal verwikkelingen rond de grondpolitiek kwamen de besprekingen inzake de wethoudersverdeling wat later op gang dan gebruikelijk. Enige spanning was wel merkbaar bij de besprekingen, maar wie schetst onze verbazing toen van de zijde van de confessionelen werd voorgesteld het college te doen bestaan uit 1 P.v.d.A.-wethouder, 2 confessionelen en 1 V.V.D.-wethouder. zelfs als deze voorstellen reden geven tot op- of aanmerkingen. Naar de reden hiervan kan men alleen gissen. Zou de groep van 23 toch niet zo'n hechte groep zijn zoals men ons wil laten voorkomen. Dit zou een voor de hand liggende reden kunnen zijn, immers een combinatie van P.v.d.A. met V.V.D. en V.V.D. met de C.P.N. is politiek gezien onmogelijk en kan al leen in stand gehouden worden indien de verschillende partijen conflicten vermijden en dus hun mond houden. Welk een verschil met het optreden van de fractie van de P.v.d.A. in de eerste 8 maanden van het afgelopen jaar", zo constateert mevrouw Taver- Hadden die P.v.d.A.-wethouders het nu slecht gedaan of misschien te goed in de ogen van onze confessionele medebestuurders? Neen, de burge meester was de oorzaak, dat was name lijk ook een P.v.d.A.-wethouder en drie wethouders was toch eigenlijk wel wat teveel van het goede. Met een dergelijke flauwekul zullen we ons niet inlaten, dat was misschien een argument in de tijd van burgemeester Peek, maar niet anno 1970. Als men een hard politiek spel wil spelen moet men ook wel eens op de blaren zitten en niet direct ach en wee roepen. Een ding heb ik nooit begrepen, waar om hebben de confessionelen die geza menlijk de verkiezingen zijn ingegaan niet die ene wethouder geaccepteerd en daaraan de eis verbonden dat de veel besproken 5e wethouder ook uit de confessionele hoek zou moeten komen. Dat was ook keiharde politiek geweest en dan had men goed gezeten: namelijk 2 P.v.d.A., 2 conf. en 1 V.V.D.-wethouder. Men moet niet met het kinderachtige verwijt komen dat er een C.P.N.-er in het college zit, want daaraan heeft men indirect zelf meege werkt. Alvorens van dit onderwerp af te stappen moet my nog één ding van het hart. Onbenul Op maandag 7 december waren we hier aanwezig bij de ontvangst van de commissaris van de koningin. Op deze ochtend werden enige korte beschou wingen gegeven, die naar mijn gevoel aardig in elkaar pasten. Maar er was een grote uitschieter, namelijk de onbenul naar voren bracht, zelfs een Schmelzer koude rillingen zou krijgen en dat wil wat zeggen. Het is voor mij een groot raadsel wie het klaargespeeld heeft deze pure non sens bij een kundig en door mij ge waardeerd man als Van Kinderen in te fluisteren. Het behoeft echter niet altijd 23-14 te zijn of te blijven", aldus de heer Boschman. „Denken wij terug aan de felle debat ten in de beruchte vergadering van mei, waarin de fractie van de P.v.d.A. fel ageerde tegen de motie tot wijzi ging van de grondpolitiek, omdat de motie onvoldoende kon worden bestu deerd tijdens de vergadering. Zonder dus de inhoud van de motie goed te kennen traden desondanks de 2 P.v.d.A .-wethouders af. Denken wij terug aan de rol die de P.v.d.A. speel de, of misschien is het juister te zeggen niet speelde, bij de voorbereidende besprekingen voor de wethoudersver kiezingen. De P.v.d.A. bleek toen maar uit 1 man te bestaan, namelijk de heer Simons. Tijdens de openbare en gehei me bijeenkomsten was alleen hij het die de discussies leidde en voerde, zonder zelf de consequenties van de wethoudersverkiezingen te aanvaarden. Immers van de nieuwe raad zou hij geen deel meer uitmaken". Vervolgens besprak mevrouw Taverne de rol van de V.V.D. in de verdere ontwikkelingen, waarbij eigen princi pes overboord werden gezet en onbe trouwbaarheid ten aanzien van partij beginselen zich demonstreerde. De heer Collé gebruikt zijn lidmaat schap meer voor het streven naar Stilzwijgen Daarna sprak mevrouw M. A. C. Taver ne (K.V.P.) die zich ook niet onbe tuigd liet. „Wanneer onze fractie naar aanleiding van de begrotingbehandeling 1971 nog eens terugblikt op het afgelopen jaar en wanneer je dan de belangrijkste feiten voor je geest haalt, dan zal het u misschien vreemd aandoen als wij zeg gen, dat voor onze fractie het meest opvallende feit is: het grote stilzwijgen dat over de fractie van de P.v.d.A. sinds september gekomen is. Geduren de de nieuwe raadsperiode worden alle voorstellen van uw college kritiekloos en hoofdzakelijk zwijgend aanvaard, REPARATIES \j kunt er op wachten INSTITUUT UENTIUA HOOGSTRAAT 40. ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1,3 6, 8 en met buslijn 32, 34, 38, 45, 49 en 49a VOOR UW VAKANTIEREIZEN n v ROTTERDAMSEOIJK 401 IEL,266735-156807 )0F 265102 DUTON BOEKT WAT U ZOEKT Politiek wapengekletter Afgezien van het politieke wapenge kletter, heeft de eerste begrotingsver gadering van het jaar geen daverende gebeurtenissen gebracht. Het meest actief was de heer Poot, die 50 minuten vermoeiend bezig is ge weest om al zijn wensen en klachten uit te stallen, waarbij zelfs het slecht geschreven weegbriefje van het slacht huis niet aan zijn aandacht ontsnapte. Bij het aanhoren van de diverse be schouwingen, komt bij de al of niet geduldige luisteraar de vraag op: „Moet dat nou allemaal? De vonken vlogen er dus weer af in de politieke strijd. Wie sprak er over: „Vergeten en gewoon doorgaan Zou het college achter de tafel wel willen! Schiedam telt op de 23-14 basis teveel onmondig verklaarde bur gers om het daarbij te laten. Dus gaat de strijd op alle fronten verder. Het staat nog steeds 23-14. De veertien van de K VP en Prot. Schiedam, die buiten spel zijn gezet. Met als verwonderlijke suggestie van de heer Boschman: waarom geen oplos sing door middel van een vijfde wet houder? We dachten, dat de PvdA in de eerste besprekingen daar niets voor voelde. Men heeft het elkaar dus opnieuw duidelijk gezegd en de heer Van Kinde ren (KVP) gaf de heer Boschman (PvdA) lik ops tuk bij zijn flauwekul en „onbenul" suggestie. Slot: een ontmoeting van de twee politieke uitersten in de raad, de CPN en de SGP, beiden als primeur in de vergadering. In elk geval: elk van de vertegenwoordigers met de vermaarde maidenspeechqua inhoud mijlen uit elkaar liggend. De heer Op 't Ende (CPN) met een echte ouderwetse kapi talistische vervloeking, waarvan zelfs kameraad Collé, van wie we nog nooit zulke slechte taal hebben gehoord, met z'n ogen zat te knipperen, gevolgd door de heer Knipscheer, die het colle ge met bijbelteksten te lijf ging en informeerde waar de plasticzakken voor het huisvuil bleven. En zo zat deze avond er alvast weer op. Nog drie, mogelijk vier na deze. Leo 't Hart. politieke successen dan voor het bestu ren van de gemeente, waarvan als I voorbeeld zijn mededelingen tijdens een interview over de bouw van eenge zinswoningen. Burgemeester „Onze fractie zou graag van de burge meester zijn reactie willen vernemen over de volgende zin: De aan het college deelnemende frakties verplich ten zich in 1971 een openbaar advies aan de Commissaris van de Koningin uit te brengen over de herbenoeming van de Burgemeester. Van de groep van 23 zou onze fractie gTaag willen vernemen welke werkwijze men gaat volgen om tot een openbaar advies te komen. Vervolgens sprak de heer P. Poot (Prot. Schiedam) over het bestuurscon- flict. „Vast staat dat de gereconstru eerde P.v.d.A. et niet in geslaagd is een representatief college samen te stellen, dat deze stad zo nodig heeft. De taak en de plicht van de P.v.d.A. als groots te fraktie in deze raad is, de bindende kracht te zijn van allen die Schiedam een goed haft toedragen. Het jarenlange grootste partij zijn, demonstreert zich in een groot gebrek aan daadkracht, het demonstreert zich in de gelegenheid waar deze raad verga dert, een prachtig oud gebouw, waar ik als geboren Schiedammer trots op ben, maar dat TE LANG al ongeschikt is als centrum van deze gemeente. Kethel Het resultaat van dat grootste partij, zijn uit zich ook in de troosteloze vlakten in het hart van de stad en niet te vergeten de Brandersbuurt, KAPI TAAL ligt hier, ligt hier renteloos, slechte verbindingen met omliggende plaatsen met name Delft. Het al in 1943 geannexeerde Kethel met z'n stiltecentrum (een benaming die niet van mij is) wordt murw gereden, door alle verkeer door z'n dorpskom te jagen en het zo voor de sloop geschikt te maken. De zandvlakten er omheen zonder bebouwing demonstreren de onmacht en een kopschuw gemaakte industrie staat niet te dringen om in Schiedam grond te verkrijgen, ondanks de enor me expansie van de laatste jaren, dit alles besloten met het bouwen van vrijwel uitsluitend woningwetwonin gen. Met als klap op de vuurpijl het gestoei met wethouders in de versche nen zittingsperiode van de raad. Dit alles demonstreert de onmacht van de P.v.d.A., nu de idealisten van kort na de oorlog het schip weer verlaten of afgestorven zijn. Genoeg over deze falende grootheid, want tenslotte kan men het de vertegenwoordigers in de raad nog niet eens verwijten. Zij zijn slechts degenen die gezonden zijn, de kiezer heeft beslist wie z'n stad zal besturen". De heer Van Kinderen (K.V.P.) trok aan het slot van de beschouwingen nog even van leer tegen de heer Boschman met betrekking tot zijn politieke „flau wekul" en „onbenul". Bij de replieken zal over, dat alles nog wel weer iets worden gezegd. De afdeling Schiedam van de Neder landse Politie Bond bestaat 25 jaar. Ter gelegenheid van het jubileum wordt op zaterdag 30 januari van 11-12.30 uur een receptie gehouden in het restaurant „Europoort", Maas boulevard 7 te Schiedam. •vaten Schiedamse Noordvestsingel als huisvesting voor de eenden en de vogels tijdens de barre kou van de afgelopen weken. Leeftijd van 18^18 jaar. Voor alle inlicMingen kunt U bellen: 3/.66.00 toestel 15. Natuurlijk kun even langs komen op ons adres: GIESSENWEQ67 - ROTTERDAM - (SPAANSEPOLDER). Het bestuursconflict in Schiedam vormde wel het „interessantste"punt tijdens de algemene beschouwingen in de Schiedamse raad. Met betrekking tot de praktische politiek viel er niet zoveel naar huis te schrijven, hoewel tal van zaken de revue passeerden. Hei waren meest gewone zaken, die nog eens onder de aandacht werden ge bracht en waarop het college in de woensdagavond gehouden vergadering voor zover dat kon, een antwoord gaf. Vrijdagavond 15 januari, maandag avond 18 januari en zonodig woensdag 20 januari volgen de restanten. De heer P. Boschman (P.v.d.A.-P.P.R.) informeerde, wanneer de vermakelijk heidsbelasting zal worden afgeschaft. Hij adviseerde een nieuwe vergoedings regeling voor de raadsleden en vond dat de inspraak van de bevolking goed tot uitdrukking kwam in de Welzijns- nota. Hij wenste van het college de bevestiging, dat in 1972 met de bouw van het zwembad-zuid wordt begon nen. Met de ontwikkeling van Woud- hoek-Spaland is men op de goede weg. Zeer bezorgd was de heer Boschman ten aanzien van de sanering van de binnenstad. Het is hoog tijd een be stemmingsplan vast te stellen. het rapport tegemoet kan worden ge zien. De fractie wacht met spanning op de nota inzake de grondpolitiek. Voor de woningbouw wordt het inschakelen van de woningbouwverenigingen wen selijk geacht. Een andere vraag was: Wat houdt een herziening van het huisvestingsbeleid in? Mevrouw Taver ne vroeg verder aandacht voor de huisvesting van de buitenlandse werk nemers, bestaat er een overzicht? Be zuinigen op onderwijszaken behoort niet tot de reële mogelijkheden. Instel ling van een regionale schooladvies dienst is gewenst. Uit de beleidsnota zal een prioriteitenschema opgesteld moeten worden. Zolang een investe ringsnota ontbreekt, is een discussie echter zinloos. Wat is de bestemming en exploitatie van het Proveniershuis? De heer P. Poot (P.C.G.) had een uitgebreid lijstje van onderwerpen uit de begroting. Hij vond openbaarheid goed, maar vreesde, dat bij openbare commissievergaderingen, het college wat meer terughoudend zal zijn bij het doen van mededelingen. Hij besprak voorts de problemen rond de milieu hygiëne en waarschuwde tegen een overdreven voorstelling van zaken. De centrale financiering, elektriciteitsta rieven, leningsmoeilijkheden ontvingen eveneens aandacht. De subsidie van f 432.000.- voor de openbare biblio theek dient volgens de heer Poot te worden verlaagd. De heer G. P. Verhulsdonk (V.V.D.) was van mening, dat de uitvoering van de Hinderwet beter aan Rijnmond kam worden overgedragen, met snuffelpa- len alleen komen we er niet. Hij vroeg verder meer contröle op de uitkeringen ingevolge de. Bijstandsregelingen; bij een onderzoek in het verleden is al eens gebleken, dat tien procent on rechtmatig uitkering ontvangt, ten kos te van anderen. Subsidie aan kinder dagverblijven vond hij noodzakelijk, evenals aan de Ziekenomroep Schie dam. Aandacht verzocht de heer Ver hulsdonk voor de plannen van de sportschool De Haan. Velen zouden teleurgesteld zijn, als de aangekondig de plannen voor de bouw van eenge zinswoningen in Woudhoek niet door zouden gaan. opbouw begint, is openheid noodzake- Jeugdbeleid Mevrouw Taverne: politieke aanval. Ook mevrouw Taverne (K.V.P.) vroeg aandacht voor de sanering van de binnenstad en zij wilde weten wanneer De heer G. Kaptein (D'66) vond het van uitermate groot belang, dat het college aandacht .besteedt aan open heid in de ruimste zin van het woord. Dat zal problemen geven, maar daar moeten we mee leren werken. Juist nu Schiedam aan een nieuwe periode van De heer Knipscheer: maidenspeech. Het sociaal-culturele beleid zal moeten worden herzien: o.a. het jeugdbeleid, de functie van de S.G. en wat betreft het subsidiebeleid zal de organisatie vorm der verenigingen kritisch moeten worden beschouwd. Alle beslissingen die in de toekomst genomen worden zullen moeten worden afgewogen in het belang van het nieuwe, andere Schiedam. Het gezamenlijk nadenken over alle aspekten van de nieuwe bin nenstad zal problemen, zoals die zich in de nieuwe wijken, en niet alleen in Schiedam, voordoen, kunnen voorko men. Gewijzigde inzichten en opvattin gen zullen een andere analyse en be sluitvorming noodzakelijk maken. Mis schien is het zinvol, nu Schiedam misschien de koers gaat verleggen, dat de wethouders meer contacten gaan onderhouden met wethouders in de omliggende gemeenten. Tenslotte de heren T. op 't Ende (C.P.N.) en H. Knipscheer (S.G.P.). Eerstgenoemde hield een betoog met kritiek op het regeringsbeleid waar door de gemeenten in financiële moei lijkheden komen, het welzijnsbeleid mag niet beperkt blijven tot een ver langlijstje. Hoe denkt het college de diverse plannen uit te voeren? De heer Knipscheer verzette zich tegen de ker mis op zondag en betoogde, dat over heid in verantwoording tot God een ander beleid dient te voeren met er kenning van God. Hij was tegen diverse subsidies aan verenigingen, die op zon dag activiteiten beoefenen en pleitte voor meer groen en recreatiegelegen heid. SLAAPBANKEN In een half uur Kunstgebitten-reparaties gereed. Enzeer vakkundig ADEMFRIS Tandtechniek en adviezen Dagelijks geopend van 8T18_uur arfdjen' erdags tot 13 u Zondag 17 januari, 10 v.m. is er in de Grote Kerk te Schiedam een dienst door en voor jongeren. Ds. Keizer uit Maassluis opent deze serie van tien diensten die gewijd zijn aan het bijbelboek Job. „DE HAVENLOODS" BEZORGERS (STERS) voor het huis aan huis bezorgen van ons blad op dinsdag en/of donder- AantrekkeUjke bijverdienste. Minimum leeftijd 15 jaar. Accu-hulp BEL 19.63.83. AVOND EN WEEKENDSERVICE. 148r Het mooiste Desso Berber-tapijt bij De Klerk in de opruiming voor de absoluut laagste prijs van 148,- per strekkende meter, bij een breedte van 400 cm. Let wel: een zware kwaliteit merktapijt, zuiver scheer wol, motvrij en kleurvast naturel getint. Een juweel van een tapijt, zorgeloos in-de-omgang, zacht voor blote voeten, solide voor stoeikinderen, warm van „aankleding" en wat betreft de rustige kleur (beige gemêleerd): in harmonie met alle woonelementen. Alleen bij De Klerk als exclusieve aanbieding! it op tot 4 februari Vrijdagavond geopend. Maandag gesloten. WoonWarenHuis Lijnbaan/Binnenweg, Winkelcentrum Beijerlandselaan, Winkelcentrum Groot IJsselmonde. Filialen in Den Haag, Utrecht, Vlissingen, Hoorn, De Lier

De Havenloods | 1971 | | pagina 1