in het oude westen! Keuken van te zien in toekomst is DE HAVENLOODS DONDERDAG 14 JANUARI 1971 3-338 Odeon: gebeuren. Speelplaats: Korte Bajonetstraat. de gemeente in feite geen enkele aan dacht is besteed. De actie is inderdaad ontstaan uit de directe noden, die na 25 jaar verpauperingsbeleid zo goed als ondraaglijk waren geworden. Hierach ter schuilt echter de belangrijkste vraag: wat gaat er met de wijk gebeu ren? Wethouder De Vos mag dan hebben gezegd, dat het plan waar de buurtbe woners achter gaan staan, uitgevoerd zal worden, er is op dit moment geen mens in het Oude Westen die hierin nog gelooft. De buurt heeft namelijk gekozen voor het plan van de architec ten Hampel en Witstok, dat neerkomt op een geleidelijke reconstructie van de wijk, waardoor het Oude Westen als woonbuurt in de toekomst blijft be- Een plan waarover het gemeentebe stuur zich nog nooit positief heeft uitgesproken. Wel is het actiecomité nu ter ore gekomen dat B.,en W. een nieuw plan voor de wijk hebben (waar van de buurt nog niets weet), dat in vier fasen zou moeten worden uitge voerd. Het heeft er alle schijn van dat dit plan de buurtbewoners zand in de ogen moet strooien, want er wordt niet in gesproken wat er met de wijk na het voltooien van de vierde fase zal gebeuren. En waarom een nieuw plan als de buurt voor dat van Hammei en Witstok heeft gekozen en een wethou der de toezegging heeft gedaan dat wat de buurt wil uitgevoerd zal worden? Het gemeentebestuur en een aantal raadsleden zijn hevig geïrriteerd door de handelwijze van het actiecomité het Oude Westen. Ze worden kennelijk te dicht op hun huid gezeten. Maar logi scher zou zijn als de buurtbewoners zich geïrriteerd zouden tonen over de wijze waarop ze worden benaderd en over de wijze waarop hun belangen worden behartigd. En zover is het nu. Het broeit in het Oude Westen. Voor 19 januari, volgen de week dinsdag, staat een grote buurt bijeenkomst in de Lantaren op het programma, waarop de mensen uit de wijk zich (opnieuw) zullen uitspreken over hun ongenoegens. Waarin het plan Odeon aan de orde zal worden gesteld, wat inhoudt dat architect Hammei een grote tekening van het gebouw zal ophangen, die door de aanwezigen wordt „ingevuld" met hun wensen. Uit al die wensen en suggesties zal hij dan een definitief plan voor Odeon maken. Huur Het belangrijkste onderwerp van de avond zal echter zijn de huurverho ging, die komende is. Minister Schut heeft bedacht dat oudere huizen in huur zoveel mogelijk gelijk getrokken moeten worden met de nieuwbouw huizen. Wie nu in het Oude Westen (en daar niet alleen) zijn huis voor eigen rekening heeft opgeknapt, zal - als dank zeker een hogere huur mogen betalen aan een huisbaas, die nog nooit een hand naar zijn eigendom heeft uitgestoken. Het actiecomité tilt bijzonder zwaar aan deze buurtbijeenkomst. Men wil duidelijk uitgesproken hebben dat de buurt nog altijd achter het comité staat, omdat anders actie voeren geen zin meer heeft.n Dat laatste zou helemaal naar wens van de gemeente zyn. Geen actie meer. Van het actiecomité kan dan een wijkorgaan worden gemaakt. En een wijkorgaan is te controleren. Dan geef je subsidie, maar je houdt een vinger in de pap over de wijze waarop de subsi die wordt gebruikt. Als voorlopig wijk- comité worden bijvoorbeeld geen sub sidies gegeven voor de aankoop van schrijfmachines, een stencilmachine. Activiteiten als buurtbijeenkomsten zonder voorafgaande toestemming van B. en W. worden natuurlijk helemaal niet betaald. Het lijkt daarom aardig en redelijk het actiecomité om te turnen tot wijkorgaan, het zou in wezen het einde van elke actie in het Oude Westen betekenen. De angel" waarmee de buurt nu nog prikt in het weke vlees van de overheid zou zijn uitgerukt. Redelijkheid Daaraan is de gemeente heel wat gele gen. Men laat geen gelegenheid voorbij gaan om „in alle redelijkheid" aan te tonen, dat het actiecomité te vér gaat in haar kritiek. Het laatste voorbeeld hiervan is een brief, waarvan de inhoud al bekend was voordat de raad haar had goedgekeurd en voordat zij het actiecomité had bereikt. (B. en W. heb ben het het actiecomité in het verleden altijd zeer kwalijk genomen, dat aan hen gerichte brieven reeds in de pers verschenen voor zij het schrijven op hun bureaus hadden gevonden. Die brieven waren echter wel door het gehele comité goedgekeurd en reeds naar B. en W. verzonden). Die brief is een antwoord op een schrijven van het actiecomité van 15 september 1970, waarin de klacht werd geuit dat tal van genomen besluiten niet loyaal worden nageleefd en dat de oorzaak daarvan voornamelijk in de burocratie moet worden gezocht. B. en W. schrijven nu: „Uw opvatting dat genomen besluiten niet loyaal wor den nageleefd en dat met name het ambtelijke apparaat daarin een belang rijke rol speelt, wijzen wij van de hand". Verderop: „Wij zijn van oordeel, dat de gemeente van de aanvang van het optreden van uw actiegroep af uw wensen en verlangens met grote wel willendheid tegemoet is getreden. Op vele terreinen wordt thans naar moge lijkheden gezocht om de bewoonbaar heid van uw wijk te verbeteren". Puntsgewijs wordt dan in de brief nagegaan wat er met het actiecomité is besproken en wat er allemaal tot stand is gekomen. Het lijkt heel wat en daar waar de gemeente niet is overgegaan tot realisering van wensen uit de wijk klinken de argumenten uiterst redelijk. We lopen een aantal van die punten na. Er schijnt een nieuw verkeersplan in de maak te zijn, dat „binnen afzienbare tijd" bekend wordt gemaakt. De buurt zelf heeft een verkeersplan opgesteld, dat werd afgedwongen door er voor op straat te gaan liggen, maar waarop nu geen enkele controle van politiezijde wordt uitgeoefend, zodat er maar zeer weinig automobilisten zijn die zich aan de nieuwe regels houden. Enfin, binnenkort hoopt men „een voorstel tot het invoeren van een gewijzigd verkeersplan voor het Oude Westen bij de gemeenteraad in te dienen". Het is een plan waarvan de werkgroep verkeer uit de buurt niets weet, omdat het overleg tussen werk groep en gemeente is afgebroken. Le den van die werkgroep trekken dan ook de wenkbrauwen op bij de volgen de zin uit de brief: „Overigens stellen w(j ons voor ten einde de bij de te nemen beslissingen voor ogen staande resultaten inderdaad te bereiken steeds een veelvuldig contact te onderhouden met uw actiegroep". Overigens, zo zeggen BB.enW., zal een definitieve oplossing (van de ver keerssituatie) nog geruime tijd vergen. Geruime tijd; wat de mensen in het Oude Westen interesseert is hoe lang. Branden Over de brandbevei'iging. „Inmiddels zijn de brandputten in de volgende straten van een ijzeren markeerpaal voorzien: Gouvernestraat, Van Speyk- straat, Josephlaan, Josephstraat, Van Speykdwarsstraat en Schietbaans traat". Geconstateerd kan worden dat deze straten allemaal aan de zuidkant van de wijk zijn gelegen. Moet de conclusie zijn, dat de noordkant van het Oude Westen reeds is afgeschre ven? Mag de boel daar wel afbran den? Tekenend voor de geirriteerdheid van het collegis de toevoeging in de brief: „Nadrukkelijke vermelding vtrdient het feit dat driekwart van de houten palen door de bevolking bleek te zijn verwijderd. Dit zou er op kunnen duiden, dat de wenselijkheid om de brandputten te markeren niet door iedereen wordt onderschreven. Wel licht heeft de jeugd hierin een flink aandeel gehad". Zo'n opmerking is natuurlijk een stoot onder de gordel. Waar het om gaat is, dat de buurt en daarmee zijn bewoners niet voldoende beschermd zijn tegen brand o.a. door dat de markering van brandputten onvoldoende is. Een gemeentebestuur heeft er maar voor te zorgen, dat die markering wel in orde komt. Punt uit. Uit de buurt is bovendien gevraagd om de brandputten via gevelborden te markeren. Daaraan wordt in het geheel geen aandacht besteed. Het plaatsen van brandmelders is afge wezen, omdat gebleken zou zijn, dat de „zogenaamde rode brandmelders ondeugdelijk zijn". „Ze leveren mees tal slechts valse meldingen op en er wordt nauwelijks een bruikbare aan wijzing verkregen over de plaats en omvang van een brand". Ervaringen in Amsterdam leren anders. Ook wordt niet begrepen waarom er geen „brand-telefoons" bij mensen in de wijk worden geplaatst; de plaatsing van een aantal telefooncellen wordt als onvoldoende ervaren. Over speelplekkén in voor verkeer afgesloten straten. „De volgende straat, welke voor inrichting als speel plek in aanmerking komt, is de nog dit jaar gereedkomende Adrianadwars- Doel voorbij Op het eerste gezicht zou een medede ling als deze tot diepe dankbaarheid aanleiding zijn. Maar op het tweede gezicht vraag je je toch af of deze speelstraat zijn doel niet helemaal voorbij schiet. De kindertjes kunnen namelijk - door het brandweervoor schrift - alleen aan de schaduwzijde van de straat spelen. Ze komen er dus niet. Er wordt straks alleen maar ge voetbald, hetgeen de bewoners kwaad maakt, hetgeen de stemming in de buurt er niet beter op doet worden, hetgeen. Over speelplaats naast „Ons Huis". „Vertoont geen gebreken". De speel plaats schijnt f 16.000,— te hebben gekost; tamelijk dure steenmassa plus zandbak. Er worden toch auto's gepar keerd. Hij is niet tot stand gekomen op voorstel van de bewoners, hetgeen was toegezegd. Over vertaling van de saneringsnota. „Binnenkort zal een vereenvoudigde uitgave van de saneringsnota verschij nen". B. en W. kunnen zich de moeite besparen, want de buurt heeft in sa menwerking met de Bond van Weten schappelijke Arbeiders zelf een verta ling gemaakt. Over panden in eigendom van de gemeente. Herhaaldelijk is verzocht de buurt te vertellen welke panden eigen dom van de gemeente zijn. Nog altijd is dat niet bekend. Over toekenning van een leefbaar heidssubsidie. „Op 16 december jl. heeft er over deze zaak een gesprek plaatsgevonden tussen de wethouder van Wijkaangelegenhede en vertegen woordigers van uw actiegroep over deze aangelegenheid". Nee, zegt het actiecomité, op 16 december heeft er een gesprek plaats gehad over de subsi die-aanvrage van de actiegroep om het actiecomité te subsidiëren. Voor 100 procent. Overigens blijft men zich be leefd aanbevolen houden voor een leefbaarheidssubsidie, zoals Ommoord die ook heeft gekregen (een half mil joen gulden). Over een zwem- en badgelegenheid. Er is begrip voor de moeilijkheden om tot realisering van een permanente zwem- en badgelegenheid te komen. Maar waarom worden er alvast geen mobiele douches geplaatst? Feiten Over de Huuradviescommissie en de Bouwpolitie. B.enW. stellen dat de Bouwpolitie zonder feitenmateriaal niet voldoende kan optreden. Dat is natuurlijk duidelijk. Er is echter ruim- Van 14 januari tot en met 16 februari is in het Bouwcentrum te Rotterdam een opmerkelijke keuken te zien, waarin een stukje toekomst zichtbaar wordt! De keuken is in op dracht van de Duitse fabrikant Poggenpohl ontworpen door de Italiaan Luigi Colani en de keu ken past in een door deze ont werper gecreëerde „woon- boom die verder overigens al leen nog maar op papier be staat. Colani dacht aan een stam, waarin zich leidingen en liften bevinden, een soort scho tels met uitsnijdingen. In die uitsnijdingen kunnen dan weer allerlei uitwisselbare bollen en ellipsen worden aangebracht. In elk van die bollen en ellipsen is een bepaald onderdeel van een woning ondergebracht, zoals een eetruimte, een woon ruimte, een slaapruimte, een sanitaire ruimte, een badont- Peter Goedhart zingt „Liederen uit alle windstreken" Van 12 tot en met 16 januari 1971 wordt in het Piccolo Theater het nieu we programma van Peter Goedhart „Liederen uit alle windstreken" ten doop gehouden. Peter Goedhart vormt met fluittiste Mariette Rouppe van der Voort en gitarist Wim Spruijt een opmerkelijk Rotterdams ensemble dat zich speels beweegt in het randgebied van volksmuziek, volkse liederen en chansons. „Liederen uit alle windstre ken" bevat o.a. muziek uit Schotland, Ierland, Engeland, Rusland, Frankrijk, Portugal, Griekenland en Nederland. In het programma komen vele bekende namen voor, zoals Jacques Brei, Léo Ferré, Britten, Theodorakis en de oude Engelse meester John Dowland. Voor het eerst zjjn ook enige liedjes van Jules de Corte op het repertoire geno men. De Oost-Eüropese liederen wor den begeleid door Laurens ten Have op balalaika. Speelplaats Ons Huis: tamelijk dure steenmassa. schoots feitenmateriaal aanwezig. Dan verschuilen B. en W. zich achter de veel tijd vergende procedure waardoor het publiek ten onrechte de indruk zou krijgen van een onvoldoende op treden van de Bouwpolitie. De buurt ontkent dat die indruk ten onrechte is. Het broeit in het Oude Westen. Want de buurt heeft de indruk dat er veel meer NIET dan WEL is gebeurd. De lijst van wat niet is gebeurd, is lang: de realisering van het door de buurt verkozen reconstructieplan; de aanpas* sing van het structuurplan aan de eisen van het Oude Westen; de vlotte realise ring van speelsttaten; het plaatsen van bomen en planten; het realiseren van badgelegenheid; een doelmatig ratten bestrijding (Josephkerk en Bandencen trum zkten vol ratten); het bevorderen van verhuizing van schaal-onjuiste be drijven als V. en D. en Bandencen trum; het dichtmetselen van de pisnis- sen in de St. Mariastraat. Enzovoort. Volgende week dinsdag zal de buurt in de Lantaren moeten zijn om nogmaals in alle duidelijkheid te stellen dat men het beu is met een kluitje in het riet te worden gestuurd, dat men het beu is als onmondigen te worden behandeld en dat men waarachtig niet zit te wachten op vertegenwoordigers in de raad, die het gemeentebestuur zoetzap- pig onder de kin strijken, terwijl het een draai om de oren heeft verdiend. Jan Hein de Groot. spanningsruimte en een keuken ruimte. De kogelvormige keu ken, die in het Bouwcentrum te zien is, is een van die uitwissel bare onderdelen. De nieuwste ideeën en technieken kregen in deze keuken een kans. Bij de indeling van de keuken en de daarin toegepaste appara ten werd ervan uitgegaan, dat in de nabije toekomst eten klaar maken nog maar weinig tijd zal vragen. Panklare en diepvries- produkten zullen een groot deel van het huidige werk in de keuken overbodig maken. In de kogelkeuken hoeft de huis vrouw alleen nog maar de maal tijd van haar keuze uit de diep vries te halen en in de micro golfoven warm te maken of met elektronen gaar te bombarde- De huisvrouw heeft vanuit de centraal in de kogelkeuken aan gebrachte zitplaats alle appara ten en materiaal onder handbe reik. Haar bewegingen en han delingen worden op die manier tot een minimum gereduceerd. Door middel van een monitor kan ze, terwijl ze in de keuken bezig is, allé andere ruimten van haar woonboom-appartement in de gaten houden. Als het eten klaar is, wordt het op een verhitte draaischijf naar de ect- ruim te getransporteerd. Tentoonstelling Speleo-Holland De Nederlandse Vereniging voor Spe leologie „Speleo-Holland" organiseert op zaterdag 16 en zondag 17 januari in het Nivon-centrum in de Dirk Smits straat te Rotterdam de jaarlijkse ten toonstelling en ruilbeurs. De expositie is zaterdag van 12 tot 10 uur geopend en zondag van 12 tot 6 uur. De ruilbeurs (alleen voor amateurs) wordt uitsluitend op zaterdag 16 januari ge houden. Op zondag zullen dia's wor den getoond. alle suggesties, activiteiten en plannen in de openbaarheid gebracht. Er ging geen week voorbij of er dwarrelde wel weer een papier van het Oude Westen op de redactie-bureaus van de plaatse lijke kranten. Dat moet de indruk hebben gewekt dat er inderdaad heel wat aan de hand was in de wijk, dat er heel wat gebeurde. Gesprekken met B. en W., gesprekken met de minister, dokter Lamberts in actie: mooie on derwerpen voor de krant, aardige foto's. Baden bij de burgemeester thuis. Kopij om van te smullen, maar wat verander de er door in het Oude Westen? Inderdaad, niets. Er is nog steeds geen badgelegenheid en het ziet er niet naar uit, dat die er spoedig komt. Odeon is er ongeschikt voor. Met andere woorden: het Oude Westen stond voortdurend in het brandpunt van de belangstelling, maar wat er concreet aan verbeteringen in de wijk werd aangebracht was het absolute minimum. Ondraaglijk Daarbij komt dat aan het werkelijke vraagstuk van het Oude Westen door )it allemaal onder het motto dat er oveel wordt gedaan voor het Oude Vesten. )it nu is de schijn die bedriegt. In het )ude Westen wordt een voorbeeldige ictie gevoerd, die tot nog toe tot geen :nkel extremisme heeft geleid. Met ;rote hardnekkigheid heeft de actie- ;roep, onderverdeeld in een groot aan- :al verkgroepen, de aandacht gevraagd too: de verschillende leefbaarheidsas- jecten in de wijk. Voortdurend zijn Het broeit in het Oude Westen. De gemeentelijke overheid heeft de actiegroep te verstaan gegeven een minder grote mond te hebben, zich te voegen in het gareel waarin de overheid haar graag ziet en vooral diep dankbaar te zijn voor hetgeen er tot nu toe voor de wijk is gedaan. B. en W. worden in dit verlangen gesteund door raadsleden en kranten, die kennelijk genoeg hebben van de dwingende wijze waarop het actiecomité aandacht blijft vragen voor de problematiek in het Oude Westen. Het KVP-raadslid Frans Joseph van der Heijden (in z'n vrije tijd redactiechef van de Tijd-Maasbode) was niet mis te verstaan toen hij rei, dat het maar eens afgelopen moet zijn met het actie voeren om iet actie voeren. En wethouder Van der Pols kon daar onmiddellijk ip aansluiten met het herhalen van de wens van het gemeentebestuur im van het actiecomité een wijkorgaan te maken. Het Rotterdams Nieuwsblad, de krant die zich zo spontaan achter de actie in het Oude Vesten schaarde greep deze gelegenheid aan om beide heren in :en redactioneel commentaar bij te vallen.

De Havenloods | 1971 | | pagina 7