Verbeteringen arbeidssituatie blijven uit Belangrijke voordelen voor kopers van kunst Havengesprek zit weer vast 7 - CERCLEGRAPHIQUE EUROPEEN Trrr DWARSGEBAKKEN Per spoor naar kampioenschap schaatsenrijden v, jaar Verzoek Vietnamcomite Wol en kleding voor kinderen en bejaarden IJNT O DONDERDA dinsdag 19 ]amiari 1971 20e jaargang no. 3 WITGAVE: DE JEUGDHAVEN EDITIE SCHIEDAM EN - KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. OPLAGE 255.000 Om te laten weten dat ze er nog zijn, liet de Havencommissie in Rotterdam vorige week een „Rapport Oudere Werknemers" van de stencilmachine rollen. De feiten erin waren niet nieuw: pensionering bij 60 jaar en lichter werk voor de groep van 55-60 jaar. Eigenlijk waren ze niet meer dan een onderdeel van de nog openstaande eisen als: veiligheidscommissies van het personeel zelf, volledig realiseren van de ploegensterkten, twee dagen vakantie erbij (nu nog: 18 dagen) en een bijna premievrij pensioen. Waarom dan? Voorzitter Theo Ser- raarens: „Bij het akkoord van 1 no vember was afgesproken dat we op 1 januari van de bonden nader zouden i» over de toereikte resultaten. Dat is tot nog toe niet gebeurd. Het ge volg? Dat de mensen weer gaan zeg gen: zie je wel, dat het geen zin heeft om met de bonden afspraken te ma ken. Het zou mij niet verbazen als we weer groeien naar een situatie als op 28 augustus van het vorig jaar". Het Pensioenfonds van de havenbedrij ven deelde nog in de loop van de afgelopen week mee, dat de wensen van de commissie in ieder geval niet kunnen worden gerealiseerd, omdat hiervoor het geld ontbreekt. Volgens het commissie-rapport zou het om een 1500 man gaan en ook NBV-bestuur- der Wim Hulsker beschouwt het voor die vijf jaar overbruggen van de AOW- uitkering als financieel onmogelijk. Hfj zegt: „Een van de eerste maatrege len, die we hebben genomen is dat in overleg met de dokters van de SVZ ook iedereen die onder de 60 jaar is op doktersattest lichter werk kan krijgen. Zoals je weet hoeven de 60-jarigen in ieder geval niet meer in de put te werken. De winsten die het pensioen fonds maakt kunnen voorlopig alleen gebruikt worden om de pensioenen beter te maken. En hoeveel van 60 jaar en ouder willen er echt uit? Een 150 in de hele haven en daar maken die jongens zich druk om". Ook vorige week liet de SVZ weten, dat van een personeelstekort in de haven geen sprake meer is sinds na het november-akkoord een 750 man toe vloeiden. Serraarens: „Wat zegt men nu: het probleem van de koppelbazen is in ieder geval opgelost. Daar heb je weer zpiets. Waar het werkelijk om ging, dat waren niet die koppelbazen. Net zoals die 400 gulden nooit zo'n rol hebben gespeeld in de haven. Maar niettemin noemde men ons vorig jaar in één adem met de metaal. Op het ogenblik voldoen ze heus niet overal aan de ploegensterkte, die is afgespro ken en je kan het meemaken dat als er iemand wat dat betreft op zijn punten {jQGtl geld gaat staan, dat die te horen krijgt: lazer jij maar op NBV-er Wim Hulsker, desgevraagd ver klarend geen enkele afspraak te heb ben met de commissie: „Ze bestaan bij de gratie van de CPN. Ik heb ze nooit van mijn leven, ook niet tijdens de staking, erkend. Wat hadden ze nou achter zich staan. Die commissie is geboren in de staking tegen Arbeiders macht. Ik heb gezegd: dit is gewoon Moskou tegen Peking. Een jongen als die Schulz - een knulletje waar je respect voor kan hebben, daar niet van - stond nummer drie op de lijst van de CPN voor de gemeenteraad. Ik persoonlijk - en dat zeg ik omdat er bij mij in de bond heus wel zijn die bezwaren hebben wou maar dat ik die jongen bij me kreeg. Laat ze maar rustig kritisch zijn, geeft niks". BERT BAKKER DE HAVENLOODS Wordt elke dinsdag en donderdag huis aan huis bezorgd in Rotterdam en randge meenten. TOTALE OPLAGE: 255.000. Directie: W. van der Giessen. Hoofdredactie: A. Hoeksema. Hoofdkantoor: Prins Hendrikkade 14, Rotterdam. Postbus 1980. Tel. 010- 132170. Giro 18344. ADVERTENTIES voor de donderdag- uitgave, buitenedities, kunnen tot dins dag 18.30 uur worden ingezonden en voor de stad Rotterdam tot woensdag 11 uur aan het hoofdkantoor te Rotter dam. Voor de dinsdaguitgave tot vrijdag REDACTIE kan tot dinsdag 16 uur worden ingezonden aan het hoofdkan toor te Rotterdam voor de donderdag- uitgave. Voor de dinsdaguitgave tot vrijdag 12 uur. .d. IJssel, Bleiswijk, Berkel en Roden rijs, Nieuwerkerk a d. IJssel en Berg- schenhoek. Oplage 172.500). EDITIE SCHIEDAM. Schiedam - Kethel. Oplage 30.000. EDITIE VLAARDINGEN. (Vlaardin- gen, Maassluis, Maasland, Maasdijk, Hoek van Holland. Oplage 37.000). EDITIE KRIMPENERWAARD. (Krim pen a.d. IJssel, Krimpen a.d. Lek, Ouderkerk a.d. IJssel, Stolwijk, Bergam bacht, Ammerstol, Berkcnwoude, Schoonhoven. Oplage 15.500.) BEZORGING. Als u „De Havenloods" niet heeft ontvangen kunt u voor de donderdag-uitgave tot vrijdagmiddag 12 uur onze afdeling inspectie bellen: 132170, toestel 51. Voor de Vlaarding- se editie 344349. Voorde dinsdagkrant kan men dezelfde nummers bellen tot woensdag 12 uur. De Havencommissie -voor wie het niet meer zo helder voor de geest staat was een produkt van de sta king. Werden de eerste weken hiervan voornamelijk beheerst door Wouter ter Braak's „Arbeidersmacht", probeerde een commissie van 46 leden (bestaande uit ondernemingsraadsleden en bonds- kaderleden) invloed te krijgen; eerst de maandag 14 september opgerichte en ook met 46 man gestarte Havencom missie (twee van élk bedrijf) lukte het om Arbeidersmacht naar de achter grond te schuiven. Serraarens schatte indertijd de steun op 90 procent van de arbeiders, zijns inziens vooral te danken aan het feit, dat „de bondsbe- stuurders altijd in hun kantoortjes bleven zitten". Passeren De eigen plaats, die de commissie innam, achtte hij voldoende bewezen met te verwijzen naar de herhaalde gesprekken, die er zijn geweest met de bondsbestuurders en de rol die men speelde bij de werkhervatting na het akkoord van de 200 gulden schoon. Maar dat die (Serr.:) „prima samen werking" helemaal van harte kwam, was nu ook weer niet de indruk. Serraarens op 13 oktober in Het Vrije Volk: „Ze dachten: die club zal nu wel weer gauw opgedoekt zijn en ze heb ben ook alweer geprobeerd het via htm kaderleden te spelen en ons te passe- Nu zegt hij: „Uit het feit, dat we sinds 1 november niets meer hebben ge hoord, kan je concluderen, dat ze denken: die commissie verwatert wel nu iedereen weer aan het werk is. Wij hebben wel getracht om contact te krijgen door ze uit te nodigen op onze vergaderingen maar er is nooit iemand geweest. Ikzelf ben sinds een paai weken lid van de bond en Flip Schulz (eveneens leidinggevend in de commis sie, red.) ook. Terwijl hij verschillende keren is geweigerd omdat hij commu nist is. Wat we vinden is, dat de bond voor zover nodig van binnenuit omge turnd moet worden". NATUURW1T, BOERÊNBRUIN, BOERENROG, PUNTJES EN BOLLEN, KRENTEN-ROZIJNENBROOD. KRENTEN BOLLEN. DE HAVENLOODS' BEZORGERSCSTERS) voor het huis aan huis bezorgen ons blad op dinsdag en/of done dag. Aantrekkelijke bijverdienste. Minimum leeftijd 15 Jaar. De spoorwegen gaan een steeds belangrijker roi spelen bij het vervoer van containers. De cijfers tonen het duidelijk aan, maar daaruit mag men niet concluderen dat het wegvervoer in de toekomst geen functie meer heeft in het containervervoer. Het voordeel van de weg is een grote flexibiliteit, het voordeel van de rail de mogelijkheid van een vergaande afstemmingen zelfs integratie van de verschillende elkaar opvolgende processen in de vervoersketen en de in vergelijking met de auto minder afstandgevoelige kosten. Ingevolge een Nederlands initia tief zijn 12 Europese beeldende kunstenaars van wereldnaam be reid gevonden belangeloos mee te werken aan een project, dat ten doel heeft fondsen aan te trek ken voor de financiering van cul tureel werk ten behoeve van de jongere generaties. Het initiatief dat uitgaat van het Prins Bernhard Fonds, de Fondation Européenne de la Culture en de Stichting Praemium Erasmia- num, heeft geleid tot de oprichting van- de Cercle Graphique Européen, waar aan in 1971 medewerking wordt ver leend door: Pieife Alechinsky, Horst Antes, Jean Bazaine, Corneille, Hans Hartung, Oskar Kokoschka, Henry Moore, Antonio Saura, Vieira da Silva, Graham Sutherland, Victor Vasarély en Bram van Velde. De Cercle Graphique Européen kan het best gezien worden als een interna tionale organisatie die tot doel heeft de vergroting van de fondsen van bovengenoemde stichtingen ten behoe ve van de hedendaagse cultuur, met name de beeldende kunst. De op brengst uit de lidmaatschappen wordt bestemd voor de financiering van pro jecten op het terrein van de Europese cultuur, in het kader van de activitei ten van de drie stichtingen. In 1971 zal de Cercle Graphique Euro péen series van steeds zes verschillende litho's, etsen, zeefdrukken etc. (ge nummerd en gesigneerd) doen verschij nen in oplagen van 200 exemplaren. Deze series komen beschikbaar voor degenen die zich als lid van de Cercle zullen aanmelden. Het lidmaatschap, beperkt tot een maximum van 800 leden kost f 1.260,-. Voor dit bedrag dat slechts een fractie is van wat dezelfde prenten op de vrije markt zouden kosten ontvangen de leden een serie van zes verschillende prenten. De op brengst komt ten goede aan de finan ciering van projecten in het kader van de Europese cultuur, in het bijzonder op het terrein van de beeldende kunst. De organisatie van de Cercle Graphi que Européen is door de drie stichtin gen gedelegeerd aan dr. L. Gans, kunst historicus te Amsterdam. A. W. Bruna Zoons Uitgeversmaatschappij te Utrecht voert het secretariaat en de administratie. Het secretariaat is geves tigd: Brigittenstraat 7 te Utrecht en is telefonisch bereikbaar onder nummer 030-16041. De eerste door de betrokken kunste naars voor de Cercle gemaakte werken, litho's van Oskar Kokoschka, Victor Vasarély, Pierre Alechinsky en Bram van Velde zullen in maart verschijnen. Dit ijshockeykwartet heeft de ruimte op de Bergse Achterpias. Üit de tegen- lichtopname van onze fotograaf blijkt dat het winterzonnetje nog aanwezig is, (lat was donderdagmiddag. Vrijdag was de lucht betrokken en kondigde De Bilt regen en hogere temperaturen aan. Misschien is het voor deze vier jongens en vele anderen elders wel de laatste keer dat er in deze winter geschaatst kon worden. Op zaterdag 23 en zondag 24 januari zullen in het ijsstadion Thialf te Hee renveen weer schaatswedstrijden in Eu ropees verband worden verreden. Dit maal gaat het om hej Europees kampi oenschap hardrijden voor heren. In verband daarmee zullen op die dagen tussen Zwolle en Leeuwarden de treinen van de normale dienstregeling van 9.30 tot 19.45 uur stoppen bij de direct bij het ijsstadion gelegen halte. Bovendien zal een aantal extra treinen rijden, waarvan de dienstregeling staat vermeld in de op alle stations verkrijg bare folder. j '"««op-tlijfge*0 Onze prachtige havenplaat weer verkrijgbaar Vanaf heden is de vierkleuren ha venimpressie van fotograaf Frits Rotgans weer verkrijgbaar. In het kader van ons twintigjarig jubileum bieden wij onze lezers deze afdruk aan voor f 1,25 per stuk. De eerste oplage was zo snel uitverkocht dat wij velen moesten teleurstellen. Daarnaast hebben wij gemeend ook de kleurenfoto met de Euro mast als middelpunt - gepubli ceerd op 7 januari 1971 in ver koop te moeten nemen. De plaat is eveneens 58x33 cm. uitgevoerd op houtvrij carton. Bestellingen per post zijn helaas onmogelijk. Vanaf 21 januari 1971 zijn deze overdrukken verkrijgbaar aan onze kantoren Eendrachtsweg 25 (let op nieuw adres! en Prins Hendrikka de 14 (Noordereiland). Vanaf 25 januari zijn de platen ook verkrijg baar aan ons kantoor te Vlaardin- gen Hoogstraat 122: Mevr. De Hay-De Visser, Waalstraat 5, Krim pen a/d IJssel; A. Maat, Graaf Hendrik van Nassaustraat 36, Ou derkerk a/d IJssel. De voortdurende ellende in Vietnam heeft het Medisch Comité Nederland-Vietnam, dat nu circa 200 artsen telt en reeds voor ongeveer f 350.000,— geneesmiddelen en instrumenten naar artsen van Noord-Vietnam en het Nationale Bevrijdingsfront van Zuid-Viet- nam heeft gezonden, gei'nspireerd nieuwe actie te voeren. Sinds enige tijd bestaat volgens het comité de mogelijkheid de kinderen van het straatarme Vietnam te helpen door het zenden van kleding. Want hoewel het land in de tropen ligt komen er gebieden voor met zeer lage temperaturen en vooral 's nachts kan het gemeen koud zijn. En juist in die nachtelijke uren vinden de meeste bombardementen plaats, die de men sen uit hun huizen jaagt naar een veilig heenkomen. Meestal ondergrondse schuilplaatsen in het oerwoud of in de bergen. Vanzelfsprekend is hel gevaar van ziekte vooral voor de kinderen en de bejaarden geweldig groot. Warme kleding zal de overlevingskans zeker vergroten. Temeer als er met de kleu ren rekening is gehouden wat de om standigheden betreft: donkergroen en van licht tot donkerbruin variërende tinten vormen uitstekende schutkleu- Het dringendst nodig zijn kinderdeken tjes van ongeveer 100 x 100 cm. (in elk geval niet kleiner dan 75 x 75), die bijvoorbeeld - om niet te veel steken op de pen te krijgen in twee delen kunnen worden gebreid; luchtig met grove naalden. Dit formaat is daarom zo handig, omdat twee van die deken tjes aan elkaar genaaid, als dek voor oudere mensen kan dienen. Verder bestaat er een enorme behoefte aan kindervestjes en -capes, ook weer in de schutkleuren en met raglanmouwen, zodat ook gewonde kinderen ze kun nen dragen; broekjes zonder voetjes eraan voor kinderen tot 10 jaar; muts jes en sokjes voor babies en jonge kinderen en oogverbanden van er zo veel mogelijk echte wol kan worden gestuurd, aangezien dit materiaal de eigenschap heeft te schroeien (en niet te branden) en dat kan wel eens de redding betekenen bij een aanval met napalm. Aangezien het geld, dat het comité inzamelt zoveel mogelijk renda bel wordt gemaakt voor de aankoop en verzending van medicijnen hoopt het comité op spontane acties. Ook kan er rechtstreeks wol verzonden worden aan het comité, dan voor de verdere verwerking zorgt. Inlichtingen kunnen verkregen worden bij en wol en kleding kunnen gestuurd worden aan: mevrouw A. F. Bienefelt, Viervantstraat 288, Alexanderpolder, Rotterdam, tel. 010-208609; mevrouw D. Bienefelt, Bergweg 158b, Rotter dam, tel. 010-281874 en de heer L. van Krimpen, Cornelis Trompstraat 5a, Rotterdam 1. Verder zij nog vermeld, dat het secretariaat van de Stichting Medisch Comité Nederland-Vietnam is gevestigd aan de Prinsesselaan 6—8 te Beverwijk en de postgiro 1090400 ten name van de penningmeester, J. de Koostraat 46 te Amsterdam staat.

De Havenloods | 1971 | | pagina 1