ycrux 12.95 Ongeloofwaardige wijze antwoorden opvragen - tonner Van T-Ford tot 4 Sociale zaken in de bocht Knaakconcert nalsucces DE HAVENLOODS, DONDERDAG 21 JANUARI 1971 3-355 20 model ijen zowel igen onder fabrieks tricot dan 20 model ijen zowel opruiming opruiming Sociaal werker In het blad Elefteri Patrida (Vrij Va derland) van 3 januari 1971, een uitga ve van Griekse democraten in het buitenland, staat een artikel over Sa- rantis Kalisperakis, momenteel als so ciaal werker in dienst van de Stichting Hulp aan Buitenlandse Werknemers aan de Claes de Vrieselaan 149 te Rotterdam. Deze Kalisperakis is na de oorlog 40-45 door een Grieks tribunaal bij verstek veroordeeld omdat hij als tolk bij de Duitse bezetters in dienst is geweest. Om zijn straf te ontlopen heeft hij vele jaren met valse papieren op verscheidene schepen gevaren. On geveer 10 jaar geleden heeft hij zijn omzwervingen gestaakt door zich in Uw land te vestigen. Tot 30 juni 1967 heeft hij gewerkt bij een bedrijf in het zuiden van Uw land. Wegens oplichterspraktijken, die be stonden uit het „in orde maken" van door hem gefingeerde ontslagen of „arbeidsbemiddeling" tegen betaling van honderden guldens, is hij toen van het toneel verdwenen. Nu is hij dan in Rotterdam opgedoken als „sociaal werker". Dit „sociale" werk bestaat uit het organiseren van feestavonden ter ere van het kolonels regiem in Griekenland, dreigementen uiten en nauw contact onderhouden met de Griekse ambassade in Den Haag en het hoofd van de afdeling Scheep vaart van het Griekse consulaat in, Rotterdam. Dit laatste" staat bij ons" bekend als de Griekse scheepvaartpoli- tie. Met de laatstgenoemde en de vertegenwoordiger van de onder con trole van de kolonels staande zeelie- denbond" P.N.O., VELISSARATOS, heeft Kalisperakis plannen ontworpen om progressieve Griekse gastarbeiders uit te schakelen. U zult kunnen begrijpen wat dit kan inhouden. Intimidatie, dreigementen, moeilijkheden voor familieleden in ons land is nog maar het minst denkbare. opruiming Iedere vrouw wil graag goed gekleed gaanmaar dat daar niet altijd een dikke portemon nee aan te pas hoeft te komen, blijkt wel uit deze aanbieding puilovers. Moderne pullovers, naast het afgebeelde model met turtle neck, kabels in het voorpand en leuke knoopsluiting, kunt U uit diverse andere modelle tjes kiezen. Deze leuke damespullovers van een uitstekende kwaliteit Shet land wol in vele charmante kleuren w.o. ecru en cerise.... nu voor nog géén dertien gul den. Shetland wol 22/» Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre vlotte damespullovers van een prima kwaliteit Shetland wol. U kunt kiezen uit diverse modelletjes, de kleuren ecru, cerise, rose, rood enz. en de maten Duur van de opruiming 14 januari tot 4 februari Géén tel. of schrift, best. Wij zijn dan ook verbaasd aat deze figuur in enkele kranten is beschreven als een offervaardig mens en dat Ne derlandse werkgevers via de Stichting deze figuur in dienst nemen als „so ciaal werker". U zult kunnen begrijpen dat wij om veiligheidsredenen moeten onderteke nen met Een groep Griekse gastarbeiders in Nederland. Dank van de broeder Toen u in november de brief plaatste voor broeder Langelaan had ik geen idee hoe de lezers van De Havenloods hierop zouden reageren. Wat hebben ze de broeder en ons bHj gemaakt: Het is niet mogelijk om de gevers en geefsters persoonlijk te bedanken. We weten van sommigen de naam, maar geen adres en van anderen geen naam en geen adres. Daarom zou ik willen zeggen: „alle mensen hartelijk bedankt die broeder Langelaan al de mooie stukjes glas geschonken hebben". Do- Het is voor ons een prettige tijd geweest. De .Havenloods met het stukje was amper bezorgd toen hier al iemand op de stoep stond met een doos glas. Ik kan alles niet vertellen maar wat denkt u dat er door me heen ging toen een oude meneer hier een doos bracht zo zwaar dat ik hem haast niet kon tillen. Een oude dame stuurde een briefkaart: Wilt u het komen halen? Een dokter schreef: Kom eens in mijn kelder kijken en Oudejaarsdag stond er ineens een enorme auto voor de deur. Ik zei voor de grap: „Die komt glas brengen voor de broeder", en het was nog waar ook. Iemand uit De Lier stuurde de broeder rechtstreeks een pakje glas, iemand uit Brabant bracht een vracht en ga zo maar door. Nogmaals hartelijk dank vooral na mens de broeder, die alweer vol moed is en vol plannen zit en daar ging het toch om hè? S. Hameeteman-Gercama, Lisstraat 49a, Rotterdam 11 P.S. Als iemand soms nog wat heeft? Wij zorgen wel dat de broeder het krijgt. Anti-fluor Fluoridering van het drinkwater tast de vrijheid van de mens aan om zelf tv bepalen hoe hij zijn gezondheid wil bevorderen. Dat is het voornaamste argument van het Comité Ongefluori- deerd Drinkwater Rotterdam. Sinds de befaamde uitspraak van de Raad van State, dat iedereen de practische moge lijkheid moet hebben om ongefluori- deerd drinkwater te krijgen, is dit comité in de weer om dit recht in Rotterdam waargemaakt te krijgen. Een stencil is ontwórpen waarin de situatie uitgelegd wordt. Onder dit stencil is een strook waarop men het drinkwaterleidingbedrijf kan verzoe ken voortaan ongefluorideerd drinkwa ter te krijgen. Eind december gingen bij wijze van proef voor het eerst 1000 van deze stencils de deur uit. De stroken waarop om levering van onge fluorideerd drinkwater wordt ver zocht, worden door het comité ingeza meld. Deze wat ingewikkelde procedu re is noodzakelijk omdat alleen gecon centreerde actie ertoe kan leiden dat het drinkwaterleidingbedrijf de uit spraak van de Raad van State ook effectueert. Nog voor het eind van het jaar waren al meer dan tweehonderd verzoeken om ongefluorideerd drink water bij het comité binnengekomen! last het argument van de aantasting van de vrijheid gelden nog andere motieven. De onschadelijkheid van flu or op lange termijn is allerminst bewe zen, het nuttig effect trouwens even min. Een argument dat vooral in deze tijd van aandacht voor de milieuver ontreiniging spreekt, is dat fluoridering van het leidingwater een buitengewoon verspillende methode is voor het ge stelde doel. Immers, slechts een klein deel van het leidingwater wordt voor consumptie gebruikt. Toch worden door de nu gevolgde methode jaarlijks tonnen schadelijk en gevaarlijk fluor aan het toch al- zo verontreinigde milieu Toegevoegd. Een argument, ten slotte, dat zelfs de meest overtuigde voorstander van fluoridering moet aan spreken, is dat fluoridering van het drinkwater een gevaarlijk precedent schept. Vandaag is het fluor tegen tand bederf, morgen kan het een hormoon tegen veroudering of wat voor contro versieel „geneesmiddel" ook, zijn. De nu gevolgde politiek opent de weg naar een totale „gezondheids" manipulatie in de geest van Brave New World. Daarom zal het Comité Ongefluori deerd Drinkwater Rotterdam zijn actie voortzetten totdat iedere Rotterdam mer de mogelijkheid heeft om zelf te beslissen hoe hij zijn tandbederf wil te gengaan. Comité Ongefluorideerd Drinkwater, secr. mevr. D. La Poutré, Hoflaan 33, Rotterdam. Gezondheid en autoverkeer Hierbij denken wij niet aan de slacht offers van verkeersongevallen. Wanneer wij ons willen verplaatsen, gebruiken wij daarvoor verschillende middelen o.a. afhankelijk van onze leeftijd. Stel len wij het een beetje eenvoudig voor, dan gaat het als volgt: 0-2 jaar, rollen of kruipen; 2 -8 jaar, lopen; 8-lójaar fietsen; 16- 20 jaar, bromfiets; 20-70 jaar, auto. Dus de eerste 16 jaar nog gezonde lichaamsbeweging en daarna stilzitten. Bovendien als we uitsluitend op de auto overschakelen ook geen echt kon- takt meer met de buitenlucht. Hebben wij verder geen compensatie hiervoor in de vorm van buitensport e.d., dan heeft dat op den duur heel onplezieri ge gevolgen. 1) Grotere gevoeligheid voor weersin vloeden. Vlug verkouden worden en griep krijgen. 2) Verminderde geestelijke prestaties. De hersenen hebben ook de versnelde bloeddoorstroming nodig veroorzaakt door spierbewegingen. 3) Afnemende lichamelijke prestaties. Vlug buiten'adem, en vermoeid zijn. 4) Op latere leeftijd sterk vergrootte kans op hart en vaatziekten. In de U.S.A. spreekt men al van de „driveway death" (oprit dood). Vele Amerikanen van ongeveer 40 jaar of ouder krijgen een hartaanval als ze op een ochtend na hevige sneeuwval hun oprit naar de garage vrijmaken van sneeuw. Een ongewoon inspannend werkje dat hun hart niet meer ver draagt. Iets dergelijks kan ook in de vakantie gebeuren als een ongewone krachtsinspanning wordt vereist. 5) Hoe het na vele generaties met de volksgezondheid zal zijn gesteld, als dit zo doorgaat, weten we niet. Het zal wel niet best zijn. De moeilijkheid is dat als we ongeveer 18 jaar zijn eer hartaanval, ziekte e.d. over ongeveer 22 jaar ons niet interes- seert. Tegen de tijd dat ons dat wél Men kan zonder overdrijving stellen dat het „Spanje" van wijlen prof. dr. G. J. Geers een indrukwekkend werk is, dat in 1954 voor de eerste maal verschenen - eind vorig jaar bij het Wereldvenster te Baarn terecht een vijfde druk heeft beleefd. Professor Geers geeft in dit boek een duidelijke schets van land, volk, geschiedenis en cultuur van Spanje, zonder zich ook maar ergens te verliezen in voor de gemiddelde lezer moeilijk te begrijpen academische beschouwingen. Dit juist, maakt het boek voor iedereen die zich voor volken en culturen interesseert, zo aantrekkelijk. Voor iedereen en dan bedoelen we niet alleen voor diegenen die hun vakantie op het Iberisch Schiereiland gaan door brengen, maar ook voor personeelchefs van bedrijven waar men Spaanse arbei- fodor 135 mm tele objektief 20% - 50% b AMPHORA J? Korte Hoogstraat 14 Rotterdam Tel. 010-13.77.60. ders in dienst heeft en voor maatschap pelijk werkers die regelmatig met deze mensen in contact komen. Het zal zonder enige twijfel een helder inzicht verschaffen in de culturele en histori sche achtergronden van dit indrukwek kende land en wellicht lijden tot een (nog) beter begrip voor deze mensen, hoe men er politiek ook tegenover mag staan. Er zijn naar onze mening weinig boeken te vinden over andere landen die een dergelijk totaalbeeld geven. De prijs van dit boek, f 12,50 is dan ook bepaald niet hoog te noemen. Wat we overigens wel misten was een land kaartje van Spanje en een schematisch overzicht van de volkeren en culturen die in de loop der eeuwen hun stempel op dit land hebben gedrukt. T. H. 44?9-7 45 Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze tricot zomerpakjes, merk "Excella", voor jongens en meisjes van 1 tot ong. 3 jaar. U kunt kiezen uit een groot aantal kleuren en kleurkombi- naties, die ook na vele malen wassen mooi blijvennu ex tra voordelig. Duur van de opruiming 14 januari tot 4 februari Naar aanleiding van de brand op 5 december in Amsterdam in een loge ment, waarbij 9 buitenlanders om het leven kwamen, stelde de heer W. Bag german (WD) vijf vragen aan de Rotterdamse B. en W. Met de beant woording van die vragen, die dit maal niet zo lang op zich liet wachten, is het weer treurig gesteld. We vernemen uit de beantwoording o.a., dat een aantal logementen een verklaring voor brand veiligheid hebben aangevraagd, maar die nog niet in hun bezit hebben, hoewel hun logeerinrichting redelijk aan de eisen van de brandveiligheid voldoet. Waarom nog niet zou je zo zeggen. Voorts veronderstellen B. en W„ dat er enkele tientallen klandestiene loge menten moeten bestaan en men vraagt zich niet alleen af, of die schatting aan de lage kant is, maar ook wat de gemeentelijke diensten eraan doen om achter deze adressen te komen. In dit verband brengen we in herinnering, dat op de eerste zwarte lijst door het Aktiecomité pro Gastarbeiders opge steld en door ons blad gepubliceerd van bijna een jaar geleden ongeveer de helft van de genoemde adressen volsla gen nieuw waren voor de Rotterdamse autoriteiten. Bij het antwoord op een der vragen zou bij genoemde controlerende in stanties eerlijkheidshalve de vreemde lingenpolitie genoemd moeten zijn en niet zoals het er nu staat de politie. De controle van deze politie bestaat er alleen maar uit, dat er op mensen wordt gejaagd, die zich hier zonder verblijfsvergunning bevinden. Van de mogelijkheid tot sluiting is twee maal gebruik gemaakt, zo bewe ren B, en W. doodleuk. Over hoeveel tijd, is nog een vraagje, dat je ertussen zou kunnen voegen. Als de te sluiten logementen worden genoemd Botha- straat 24-26b, waarvoor het sluitings bevel op 19 mei werd gegeven. Het Aktiecomité pro Gastarbeiders zou speciaal wethouder G. Z. de Vos nu graag even de volgende data en belof ten onder de neus willen wrijven. 7 april 1969 op een vergadering ten stadhuize belooft de wethouder voor de 30e van dezelfde maand het loge ment Bothastraat te sluiten. Sluiting vond niet plaats en op een vergadering van 25 mei, eveneens ten stadhuize, en wederom ten overstaan van een dikke 20 mensen, deelt de wethouder mede, dat inmiddels met een verbouwing in genoemd logement was begonnen, die sluiting overbodig maakte. Het Aktiecomité attendeerde de wethouder erop, dat de verbouwing een wassen neus was, maar kennelijk was dit tegen dovemansoren gezegd. Op 2 januari was het logement nog altijd bewoond en tjokvol, zodat het AKPG zich afvraagt, of grootlogement houder M. v.d. Boogert zo'n machtige figuur in Rotterdam is, dat hij allerlei besluiten van B. en W. doodgemoede reerd aan zijn laars kan lappen. De sluiting van het logement Hille- dwarsstraat 6-8 werd op 19 december gegeven, maar voor dit logement even als voor de logementen Drievrienden- dwarsstraat 9ab en Jan Porcellistraat 27, zegde de wethouder van sociale zaken op 25 mei sluiting binnen een maand toe. Dit merkwaardige gegoochel met be loften en cijfers stelt wel zeer hoge eisen aan het vertrouwen in de geloof waardigheid van de gemeentelijke dienst van sociale zaken. Internationale uitwisselingen Voor het tweede jaar bestaat ook in Nederland de mogelijkheid aan een tweetal uitwisselingsprogramma's deel te nemen die georganiseerd worden onder supervisie van het American Institute for Foreign Study. EUROJOB: dit programma stelt Ame rikaanse studenten in de gelegenheid een werkvakantie in Europa door te brengen. Voor Nederland wordt nog kontdkt gezocht met gezinnen die in de zomermaanden één van deze stu dentes als au-pair willen opnemen te gen een zeer geringe vergoeding. CAMP AMERICA: dit programma stelt Nederlandse studenten, onderwij zers en jeugdwerkers in de gelegenheid voor 11 weken deze zomer een gratis reis naar Amerika te maken. Het pro gramma houdt in een job voor 9 weken in een Amerikaans kinderkamp en 2 weken vrij om te reizen. Hiervoor wordt nog kontakt gezocht met en thousiaste mensen in de leeftijd van 18—35 jaar die redelijk Engels spreken en ervaring hebben in het werken met kinderen. Informatie en aanmeldingen: F. M. Verheijen, Josephstraat 84b, Rotter dam, tel. 010-250729. Het eerste klassieke nachtconcert ooit in Rotterdam georgani seerd is een reuze succes ge worden. Ongeveer 600 perso nen waren zaterdagnacht in de hal van de Doelen neergestre ken om te genieten van een fantastisch Nederlands Blazers Ensemble o.l.v. Edo de Waart. De organisatoren t.w. de Rotter damse Kunststichting, de Doe len en De Havenloods mogen zich gelukkig prijzen met dit geslaagde initiatief, dat inder daad voor herhaling vatbaar is. Deze herhaling komt op zater dagnacht 13 februari 1971 met op het programma Sere nade, Richard Strauss; Kam- merkonzert, Alban Berg; Hymns and Chorals, Reinbert de Leeuw - gedirigeerd door de componist en Militaire Marsen, Beethoven. Opnieuw voor een knaak'per man! Dat kan alleen hier! Dat was tevens de eerste reac tie van een verheugde Edo de Waart toen hij op het eerste nachtconcert mocht constate ren, dat het Rotterdamse pu bliek beslist niet lauw reageert op een dergelijke manifestatie. Voor de volgende uitvoering WMF COUVERTS KORTINGEN Een lang gekoesterde wens van vele amateur-fotografeneen tele objektiefkan nu einde lijk in vervulling gaan. Want met maar liefst vijf tien tjes voordeel, is dit tele objek tief in Uw bezit. 135 mm Tele objektief voor kleinbeeld spiegelreflex came ra's met: brandpuntsafstand L35 mm lichtsterkte objektief 1 3,5 diafragma's verstelbaar van 3,5 tot 22 Bajonet of Practica draad geschikt voor o.a. de volgen de camera's: Exa, Exacta, Topcon, Asahi Pentax, Fuji ca, Mamiya, Olympus, Prac tica en Yashica. Dit tele objektief werkt als een verrekijker, U kunt er dus op grote afstand opnamen mee ma ken. Dit objektief kompleet met zonnekap en opbergfou- draal voor nog géén zeven tientjes. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder dit 135 mm tele objektief voor klein beeld spiegelreflex camera's, merk Fotlor, nu kompleet met zonnekap en opberg- foudraal Ongeveer 52 jaar geleden richtte Wal ter Jacobs met 12 T-Fords een auto verhuurbedrijf op. „Herz Corporation" was de naam die het bedrijf kreeg. Een flink aantal jaren later, om precies te zijn in 1962 werd in Amsterdam de dochteronderneming Herz Automobie len-Nederland N.V. opgericht. Het au toverhuurbedrijf maakte een waf men noemt stormachtige" ontwikkeling door. Bovendien bleek dat de perso nenwagens langzaam maar zeker door de vrachtwagens werden verdrongen. In 1953 waren ér al 5.700 vrachtwa gens en slechts 2.400 personenwagens. Heden ten dage is het beeld enigszins veranderd, maar de afdeling truck verhuur" groeit weer gestadig. In 1967 werd de „Herz Corporation een zelf standige dochteronderneming van R.C.A(Radio Corp. of America) een van de grootste ondernemingen ter wereld. De Hertz Corporation ontwik kelde zich in de laatste jaren snel en omzetten van 500.000.000 dollar wer den bereikt met ongeveer 150.000 voertuigen over de gehele wereld. Hertz Automobielen Nederland N.V., zoals gezegd opgericht in 1962 startte met 45 auto's. In de zomer van 1970 bestond de vloot uit 1200 auto's. President-directeur is de heer C. H. M. Bosch, die in 1963 bij de maatschappij in dienst trad, en directeur werd in 1967. De afdeling truck verhuur startte in juni 1970 te Rotterdam en wordt geleid door de heer D. Gruenpeter. De vloot bestond na zes maanden reeds uit 100 voertuigen, van 1 tons bestel- tot en met 4 tons vrachtwagens. Het begrip vrachtwagenverhuur zonder chauffeur is in Nederland vrij nieuw, en zoals met elk nieuw soort dienstver lening moet de drempelvrees overwon- Heriz biedt de mogelijkheid om'.uit cen j-pèrscheidcnheid van voertuigen te kiezel van de kleinste tot dgroèts/c voot&trwel korte- als langere huren%r. Bijvoorbeeld: ons blad 'heeft twee da gen per week vervoer nodig. Dit ver voer kan per week veranderen, afhan kelijk van de dikte van de krant, en het verspreidingsgebied. Ook blijkt dat De Havenloods verschillende typen voer tuigen nodig heeft b.v. voor stadsritten bestel- en voor buitenritten vrachtwa gens. Inschakeling van Hertz bleek aantrekkelijk. Momenteel is Hertz ge vestigd in Amsterdam. Schiphol, Utrecht, Den Haag en Rotterdam. Nu verkopen wij mini panty nylons, maar dat is niets bij zonders zult U zeggenwat echter wel bijzonder iswij verkopen ze nu in dé 10 mode kleuren van dit seizoen. Mini panty nylons met ver sterkt broekje en teenverster king, geschikt voor de japon- maten 36 t/m 44, nu in de kleuren aubergine, bordeaux, cognac, oudrose, smoke, grijs, donkerbruin, middenbruin, ivoor en oranje, per stuk voor nog géén één gulden negentig. KORTINGEN Ook al lopen we met deze aan bieding vooruit op het voorjaar de prijs en kwaliteit maken het zeker de moeite waard nu vast zo'n pakje te kopen. Grote partij tricot zomerpakjes voor jongens en meisjes van 1 tot ong. 3 jaar. Deze pakjes zijn gemaakt van de allermooi ste garens (fil d'ecosse) en vol komen kleur- en wasecht. Kies nu uit tal van kleuren en kleurkombinaties en wel voor de helft van de normale prijs. mini panty nylons met versterkt broekje en teenversterking in 10 modekleuren kunnen wij alleen maar advise ren: Zorg dat u daar bij bent! Het is de moeite waard. gaat interesseren (als we ongeveer 38 jaar zijn) is het meestal al of bijna te laat om er nog veel aan te doen. AANBEVELINGEN: a) wanneer u binnen 5 tot 10 km. van uw werk woont, gebruik dan de fiets; beperk auto, motor enz. rijden tot het uiterste. U bereikt daarmee dat: u gezonder blijft, de luchtvervuiling ver mindert, de veiligheid op de weg enorm verbetert en er minder kostbare stedelijke ruimte wordt gevuld met blik. Goede regenkleding is er (zeilkle ding). b) Gebruik liften alléén als u meer dan 2 verdiepingen moet overbruggen. c) Loop trappen snel op als u dat nog kunt. d) Beoefen regelmatig buitensport. e) enz., enz., enz. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze mini panty nylons in de kleu ren aubergine, bordeaux, cog nac, oudrose, smoke, grijs, don kerbruin, middenbruin, ivoor en oranje, geschikt voor de japonmaten 36 t/m 44. per stuk

De Havenloods | 1971 | | pagina 11