M 8: Open gesprek zal strijdenden uit loopgraven moeten halen Met Andere Woorden r v fi *Mb A Bueno L f x a T r t' 95 Rome contra Rotterdam ÊSkmïr A D E M BENEMEND 25 Kr X - a A f f V X X h f J 1 f- V J1 K X V 4 Y K y V, 3' p» XJ' X y J F F bB J" X" DE HAVENLOODS, DONDERDAG 21 JANUARI 1971 3-353 Als conflicten zich dreigen toe te spitsen, als groeperingen zich tegenover elkaar gaan ingraven, spreekt men tegenwoordig van „polarisatie". Dit verschijnsel is af en toe noodzakelijk, maar is altijd naar. Want als we eikaars tegenpolen worden, komen we van de weeromstuit allemaal in een koude wereld terecht. En dat is niet altijd gunstig voor de leefbaarheid van de samenleving. Een samenleving zonder conflicten wordt echter gemakkelijk een stilstaan de poel waaruit niet al te frisse geuren opstijgen. Een zekere tegenstelling tus sen „traditionelen" en „progressieven" is een gezond verschijnsel. Zelfs minis ter-president De Jong pleitte onlangs voor het goed recht van protest-acties als zijnde onmisbaar voor de democra tie. Maar als verscherping der conflic ten dreigt is er bij de betrokken partijen toch reden voor onderzoek: waarheen men nu eigenlijk gedreven wordt of drijft. In rooms-katholieke kring ziet men zich nu „nolens volens" tot zulk een diepgaand onderzoek genoopt, nu de paus, tegen de adviezen van de grote meerderheid van geestelijken en „le ken" van het bisdom in, de conserva tieve Haagse kapelaan dr. J. Simonis tot bisschop van Rotterdam heeft be noemd, wat tot velerlei protest heeft geleid. Stem van het volk In deze verscherping van tegenstellin gen zijn zeker niet alleen de katholie ken betrokken, maar ook vele anderen met hen. Men kan zich zo voorstellen, dat bijvoorbeeld vele protestanten zich als één man zouden scharen achter de overtuiging van de meerderheid in het bisdom, dat inzake de keuze van een bisschop de stem van het kerkvolk en de regionale ambtsdragers beslissend mag en moet zijn. Dat is niet alleen zo volgens de reformatorische gedachte van het algemeen priesterschap van alle gelovigen. Maar dat is ook de oud christelijke traditie, die tot diep in de middeleeuwen in de hele christelijke kerk heeft gegolden. Pas in de late middeleeuwen heeft Rome in de strijd tussen paus en keizer de benoeming van bisschoppen geheel aan zich willen trekken, zonder dat dit echter ooit helemaal gelukt is. Denk maar aan Spanje, waar juist de uiterst-conserva tieve roomse Franco-staat een zeer grote vinger in de pap heeft, als er een nieuwe bisschop moet worden aange wezen. In de strijd tegen de Hervorming kreeg juist in de protestante landen de paus veel invloed op de bisschopsbenoemin gen, omdat men daar als katholieke minderheid sterk op de steun van de pauselijke macht was aangewezen. Nog heden ten dage heeft b.v. het protes tante Pruisen veel minder in de aanwij zing van bisschoppen te vertellen dan het overwegend katholieke Beieren. Onkruid In Nederland waren meer dan een eeuw lang door de oud-katholieke af scheiding (1723) helemaal geen room se bisschoppen meer. Nederland was voor Rome als „ketters" land een missiegebied, dat ressorteerde onder de Romeinse congregatie voor de missie. Pas in 1853 heeft Pius IX hier eenvou dig een aantal bisschoppen „gedropt". In zijn desbetreffend decreet vergelijkt hij ons land met de akker uit één van de gelijkenissen van Jezus, waarin een vijandig mens (het protestantisme) on kruid gezaaid had. Maar nu was het tijd voor een tegenactie vanuit Rome, om eindelijk weer een goede oogst te garanderen. Het desbetreffend decreet geldt nog steeds voor ons land In goed vertrouwen, dat men in Rome zelf zou inzien, dat dit oude statuut geheel uit de tijd is en dat men deze discriminatie van de Nederlandse kerk provincie niet zou bestendigen, heeft men in het bisdom Rotterdam het initiatief genomen, door een diepgaan de raadpleging van het kerkelijke grondvlak tot een verantwoorde voor dracht te komen en die aan Rome aangeboden. Formeel was dit een waigstuk, maar was het moreel toch niet verantwoord, ondanks het risico, dat Rome de democratische verwach tingen niet zou wensen te honoreren? Het is in elk geval duidelijk, dat het hier helemaal niet gaat om een katho liek principe, maar alleen om een stuk Romeinse kerk-politiek. De zgn. on feilbaarheid van het pauselijke leerge zag betekent immers helemaal niet, dat hij bij benoemingen autocratisch mag 'en moet handelen en dat er aan een bisschopskeuze niemand te pas be hoeft te komen dan alleen hijzelf. Trouwens, in zo'n benoeming heeft de paus persoonlijk alleen bij hoge uitzon dering een aandeel. De benoemings brieven worden zelfs niet door hem getekend. Alles wordt behandeld door de congregatie voor de bisschoppen, geleid door de oudste kardinaal, de enige die de raad van de paus, om op 75-jarige leeftijd af te treden, in de wind geslagen heeft! De congregatie is een topzwaar wereld-orgaan, dat ette lijke bisschoppen per week moet be noemen. „Protestanten Wat mij als protestant het diepst ge troffen heeft, is het feit, dat de prote stanten NIET eendrachtig aan de kant van de meerderheid van de Nederland se kerkprovincie zijn gaan staan. Hoe wel dat m.i. toch van iedere overtuigde protestant zou mogen worden ver wacht. Protestant heeft nu eenmaal alles te maken met protest! De zui ging van de polarisatie is klaarblijkelijk zo sterk, dat traditioneel gezinde pro testanten liever zien, dat progressief gezinde katholieken nu maar liever dag mensen jg President Nixon staat de industrie toe het milieu te vervuilen zoals nog nooit eerder is voorgekomen. Dat heeft de ontslagen Amerikaanse minis ter van justitie, John M. Burns, meege deeld. Burns zei, dat hij door Nixon was ontslagen, omdat hij maatregelen had willen nemen tegen General Mo tors wegens vervuiling van de rivier de Hudson. Burns verweet de Amerikaan se president, dat deze vergunningen afgeeft voor het storten van afval en dergelijke, die nog nooit eerder waren verstrekt. De vogelstand in de omgeving van het Brielse Meer is onrustbarend terug gelopen, aldus Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. In sommige gevallen gaat het zelfs om een achteruitgang van meer dan negentig procent. Dit Erg goed. Naar Spanje om te genieten.Om lekker te eten.Te zonnen,te watersporten en het leven te proeven. Prima ho- 1 tels aan alle Costa's. Ook ap- j partementen. Ga en vlieg per KLM. Ook speciale jongeren- I reizen. Vraag de Magneet va- I kantie reisgids. ta Blanca 15 d. v.a. f 329.-, (app.) Costa del Sol 15 d. v.a. f 334.-. (app.) ROTTERDAM Meent 62, tel. 147971 Schieweg 141, tel. 241413 Zuidplein 123. tel. 174901 SCHIEDAM G. Verboonstraat 17, tel. 262258 a/zvr I l DE MAGNEET™ de meest complete reisorganisatie alles is het gevolg van de slechte kwaliteit van het water en het vermin derde zelfreinigende vermogen van het Brielse Meer. Bovendien vermindert de broedgelegenheid door het verdwijnen van de natuurlijke begroeiing en de toenemende recreatie. We zullen eraan moeten wennen, dat ook kwalitatief goede bedrijven moe ten worden geweerd, wanneer zij hoe dan ook schadelijk zijn voor het mi lieu. Dat heeft het Eerste Kamerlid, prof. dr. Albeda, vorige week in de Kamer gezegd. Hij stelde verder, dat een ministerie voor milieubeheer te eng zou zijn. Het zou een soort „super-ministerie" moeten worden voor ruimtelijke ordening, sociaal- economisch beleid en milieuhygiëne. Bij een brand op het terrein van de Chemische Industrie Verdigt n.v. te Tiel dreigden vorige week enkele tien duizenden liters ammoniakgas en ze nuwgas te ontploffen. Uit alle zeker heid moest een groot aantal mensen in de nabijheid van het bedrijf hun hui zen ontruimen. Na de brand is de vraag gerezen of de gasvoorraad wel voldoen de beveiligd was. De burgemeester van Tiel heeft aangekondigd, dat nu ook de routes in die gemeente, waarover dagelijks tankauto's met licht ontplof bare en brandbare stoffen rijden, kriti scher zouden worden bekeken. De directie van het chemische bedrijf heeft na de brand verklaard, dat geen moment het gevaar heeft bestaan, dat het gas zou ontploffen. Rechtstreekse invloed van de lucht verontreiniging op de volksgezondheid is wetenschappelijk nog niet vastge steld. Wel vertoont de plantengroei langs de wegen sinds kort duidelijke schade van de uitlaatgassen van auto's. Dit is de mening van prof. W. F. J. M. Krul, neergelegd in een brochure over milieuhygiëne in Nederland. De situa tie op het gebied van de waterveront reiniging is in ons land allerminst bevredigend, aldus prof. Krul in de brochure. Prof. Krul is adviseur van gezondheidstechnische aangelegenhe den van minister Roolvink. Pius IX, paus van 1846 -1878, be noemde in 1853 bij decreet bisschop pen in Nederland. Hij beschouwde ons land als missie-gebied. Eigenlijk is er weinig Veranderd aan deze Romeinse houding van weleer. hun gewaande vrijheid als een harp aan de wilgen hangen. Wij lazen in het protestantse dagblad „De Rotterdammer": „De gemoederen waren verhit. Aan het pauselijk gezag werd reeds getornd. De paus zelf heeft nu doen blijken, zich de bevoegdheden van zijn ambt bewust te zijn. Hij laat zich zijn verantwoordelijkheid niet ontnemen. Niet weinigen in rooms-ka- tholiek Nederland die zich vrijheden waren gaan veroorloven en te hard waren gaan lopen, zijn zodoende tot de aloude orde geroepen". Een dergelijke reactie wemelt van hal ve waarheden, die tegelijk halve en hele onwaarheden zijn. Ze verbijstert door de vrijmoedigheid, waarmee men bestaande machtstructuren tegen ge rechtvaardigd streven naar geestelijke vernieuwing wil waarborgen, het eigen protestants beginsel ten spijt. In hetzelfde blad lezen wij „dat door deze benoeming het college van bis schoppen wellicht een betere weerspie geling zal zijn geworden van rooms-ka- tholiek Nederland. Velen immers ge voelden zich met de ontwikkelingen, zoals die ook door de bisschoppen werden voorgestaan of althans geduld, ongelukkig. Zij zijn de paus voor deze nieuwe bisschop dankbaar". Op het eerste gezicht lijkt er wel wat opruiming Weet U dat er een probaat middel bestaat orp Uw haar de gehele dag keurig in model te houden Gebruik Widex haarversteviger bij het indraaien van warmte krullers en ook Uw kapsel ziet er tot in de puntjes ver zorgd uit. Deze spuitbus Widex haarver steviger, die een prachtige glans aan Uw haar geeft, koopt U nu extra voordelig voor pre cies vijf kwartjes. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze spuitbussen Widex glansgeven de haarversteviger, bijzonder geschikt bij gebruik van warmtekrullers. Duur van de opruiming 14 januari tot 4 februari Géén tel. of schrift, best. voor deze redenering te pleiten. Maar onbeantwoord blijft de vraag, waarom juist Rotterdam tegen de grote meer derheid van geestelijkheid en kerkvolk in een bisschop van deze stempel moest worden opgedrongen. Als men een stem voor de traditionelen in het bisschops-college wilde waarborgen, had men desnoods ook een bisschop zonder diocees kunnen benoemen. Diepe nood Uit de velerlei acties die van instem ming getuigen met de benoeming van dr. Simonis blijkt de diepe nood van veel traditionele katholieken, die al die vernieuwing en heroriëntatie maar moeilijk kunnen meemaken. Het is een goede kant van dit conflict, dat een gevoel van onbehagen en bedreigd voe len aan de dag treedt. Maar de grote vraag is of deze benoeming een oplos sing zal zijn voor deze verontrusting. De enige oplossing lijkt ons namelijk dat er een einde komt aan de voort gaande verwijdering tussen traditione len en progressieven, doordat er overal een open gesprek op gang wordt ge bracht tussen hen. Een benoeming die de tegenstellingen verscherpt kan al leen maar belemmerend werken. We hopen dan ook dat de nieuwe bis schop, tegen veler verwachting in, een figuur zal blijken die. dit open gesprek bevordert. Ondertussen is het conflict dieper en stugger gebleken, dan velen hadden vermoed. Een dieper doordenken van traditie en van modern levensgevoel aan het evangelie van Jezus getoetst, kan de onderlinge verhoudingen gene zen. Dr. K. J. Kraan opruiming Als wij uitverkoop houden, doen we het goed ookdan verkopen we gerust een prach tige kwaliteit nylon tapijt voor de helft van de normale prijs.... Een zeer zware kwaliteit ka merbreed nylon tapijt, liefst 390 cm breed, in 2 uitlopende kleuren, nu niet voor f 139,- per meter, maar voornog géén vijf en zestig gulden. kamerbreed nylon tapijt 390 cm breed "439:=; Neemt U de maat van Uw kamers mee Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de eerste etage deze zware kwaliteit kamer breed nylon tapijt, 390 cm breed. U kunt kiezen uit 2 uit lopende kleuren en wel effen blauw en blauw/groen, nu extra voordelig per 2 3 H 6 7 8 II 12 13 IV 16 18 19 2o 21 k 22 23 21 26 n 28 9 3a 31 32 33 J4 35 36 3? 37 38 4» VI V2 V3 VV VS V6 B* V? va V9 50 SI 52 S3 SI 66 5? sa 59 60 61 62 63 £4 66 61 68 k 69 3 4 Fs 6 T ris II 12 13 18 19 26 11 33 34 j !l i 29 |3S 22 23 li 1 3? -T-—4 30 31 r i O VI V2 43 iv Jvö VS 1V? V8 V9 SS 1 _T Msi f r si sa 59 Ti i S3 60 J54 6! [~62 68 69 fc J i 67 De puzzel van vorige week was kenne lijk moeilijker dan andere keren, want er kwamen aanzienlijk minder juiste oplossingen binnen. De gelukkige win nares die de goede tekst inzond: „Geen genuchten zonder zuchten", „Haring in 't land, dokter aan kant", is mevrouw W. Simons-Swiers, Nozeman- straat 21b, Rotterdam-6. De oplossin gen voor volgende week moeten uiter lijk 26 januari in ons bezit zijn. Het adres: Puzzelredactie De Havenloods, Prins Hendrikkade 14, Rotterdam-1. In de linker bovenhoek vermelden M.A.W. 143. Achter elk nummer staan twee om schrijvingen en de puzzelaar(ster) dient zelf uit te vinden in welk van beide diagrammen de gevraagde woorden moeten worden ingevuld. Bij juiste oplossing leest men horizontaal 39 en 40 een oude zegswijze. HORIZONTAAL: 1 beroep - vaandel; 5 gebroken - loods; 9 plant, bloem - soort rechter uit vroeger tijd; 14 breed - grondsoort; 15 gemalen schors - vis; 16 roofdier - derhalve; 17 soort walvis - ontkenning; 18 eerw. heer (afk.) - klein kind; 20 belemmering - gezet; 22 In de loop der jaren is Stenotyp een begrip geworden. Hoewel we géén voorgangers hebben, hebben we wel navolgers. En tóch is er maar één Stenotyp, met een eigen stijl, een eigen „imago" zoals dat tegen woordig heet. Misschien wel degelijk, maar is dat een bezwaar? Uw belangen zijn onze belangen! Stenotyp, hét adres waar men r dat hei de ii „Vele joelen geleden" zo vertelde Pada, „woonde er een elfenvolk op het eiland dat hun dorp gebouwd had om een bron waaruit helder water stroomde. In die tijd was het een erg mooi eiland, overal bloeiden bloemen, bijna de hele joel door. Er stonden veel bomen waarin ontelbare vogels jQuopp***- y steeds minder water uit en uiteindelijk nog maar een armetierig vies bruin stroompje. Toen verdwe- nen de bloemen en daarna ook de vogels. Overal begonnen vieze zwarte paddestoelen te groeien. De j elfen besloten toen het eiland te verlaten. Pada, de bewaker van de bron, die niet had kunnen voorko- j men dat deze verdroogde, werd aangewezen om j achter te blijven. De vertrekkende elfen gaven hem j een vaas en zeiden: „Wanneer deze vaas weer j gevuld zal zijn met zuiver water, komen wij terug". „Dat is een erg triest verhaal", zei Barretje toen Pada zweeg. „We zullen naar een ander kado voor Moe Nazei uit moeten kijken", besloot Wappe, „maar nu we hier toch zijn, kunnen we Pada misschien wel helpen". „Dat is een heel goed idee" vond Dubbele Arend, „het lijkt me het beste als we gaan kijk'n wat de eerdmannetjes precies uitvoer'n". „Niet gek", zei Barretje, „misschien komen we er dan wel achter hoe het water zo vuil geworden is". „We moet'n een plan opstell'n" vond Dubbele Arend. „Poseidon moet eerst het dorp van de eerdmannetjes gaan verkennen" vond Z Wappe, „hij is klein en valt niet zo op". „Ik" Z piepte Poseidon verontwaardigd, „dat durf ik niet Z hoor. Misschien eten ze me wel op! „Ben je gek" Z zei Barretje, „als je het goed aanpakt, ziet niemand I je". „Nou goed dan" mopperde Poseidon weinig Z enthousiast, „ik zal wel zien! „Is er iets wat ik I kan doen? vroeg de Grote Zwemmerik. „Ga jij Z maar slapen" antwoordde Wappe', „dan ben je fit Z voor de terugreis". „Terugreis" mopperde Posei- 3 don, „ik moet het nog zien! 3 klepper - geliefde van Julia; 24 gezet - paradijsfiguur; 25 voertuig - diamant gewicht (afk.); 26 beroep - fris; 28 bergplaats - reclame verlichting; 30 ple zier - omroep ver. (afk.); 32 bijwoord - onderdompeling; 33 tijdperk - enthou siasme; 35en37 open plek in bos - uniek; 36 boom - drenkplaats; 38 rubbersoort - manspersoon; 39 in de open vakjes: WN en AE; 40 in de open vakjes: TG en AM; 41 ontspanning - voorzetsel; 43en46 insekt - roofdier; 44 slang - zangstem; 47 honingdrank - kleur; 49 handvat - wee; 50 zoon van Noach - boom; 52 precies - geluid; 54 rivier in Afrika - telwoord; 55 lengte maat - tjjdelijk (afk.); 56 insekt - metaal; 57 boek - vleinaam; 60 bak - drinkgerei; 62 jongensnaam (afk.) - als voren (afk.); 63 dicht - insekt; 64 grote masssa - nat; 65 Europeaan - bijwoord; 66 klein vertrek - buitendijks land; 68 uitwonend - lawaai; 69 doorgeefraam - kleinood; 70 binnensmonds mopperen - alledaags. VERTICAAL: 1 vrucht - vrucht; 2 windrichting (afk.) - duizend watt (afk.); 3 poos - Europeaan; 4 zuur produkt - achten; 5 Europ. hoofdstad - bondig; 6 oosterse titel - kioskbedrijf (afk.); 7 groet - gedicht; 8 bloem - deel van gelaat; 10 braaf - toeristische organisatie (afk.); 11 meisjesnaam - deel van wet (afk.); 12 maanstand (afk.) - pers. v.n.woord; 13 vrucht - vrucht; 19 soort plaatje - heks; 21 half vrouw half vis - formaat; 23 vogelknip - familielid; 24 start - aanstoot nemen; 25 rund - nerf; 27 vracht innemen - vertrek; 29 breimateriaal - tegenzm, verzet; 31 projectiel - vruchtesap; 32 hekwerk - genezen; 34 grappenmaker - opschudding; 36 familielid - rag; spoe dig - schaak term; 38 vleeswaar - klamp; 42 projectiel - - prul; 45 familielid - lomp; 48 schrijfgerei - waterkering; 50 legende - alge; 51 zeer - bak; 52 afloop - vant; 53 vaartuig - glasachtig mine raal; 56 dicht - tweetal; 58 nieuw (voorvoegsel) - familielid; 59 vlakte maat - een zekere; 61 voorzetsel - voorzetsel; 63 geheel de uwe (afk.) - 'lengtemaat (afk.); 67 de oudere (afk.) - bergplaats. opruiming Stelt Uw man er prijs op om er altijd tot in de puntjes verzorgd uit te zien, dan is dit hét over hemd voor hem. Bel-O-Fast zelfstrijkende over hemden, magnifieke hemden, hagelwit en's avortds nat ophangen, 's morgens weer aan. Koop zo'n onberispelijk over hemd "voor nog géén negen gul- Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op onze parterre deze Bel-O-Fast overhemden van zelfstrijkende poplin, in alle courante maten e 2 mouwlengten, Duur van de opruim ini 14 januari tot 4 februari Géén tel. of schrift, best.

De Havenloods | 1971 | | pagina 12