DE In mei valt beslissing over reconstructie binnenstad Brandweerkazerne in Brandersbuurt f'lil'MHHiHff Geen grondverkoop maar erfpacht voor nieuwe geref. kerk Schiedamse begroting goedgekeurd IKUNSTGEBITTEH Badhuis "Eendracht" gaat toch weer open donderdag 21 januari 1971 20e jaargang no. 3 SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. OPLAGE 255.000 ten kijkje in de raadszaal Royale Bijverdienste Voor het postaal bezorgen van druk werk. Het N.T.I. vraagt uit ieder wijk nummer van Rotterdam J HEN MEDEWERKER om gemiddeld per maand eenmaal in zijn eigen wijk geadresseerd drukwerk te bezorgen, ca. 2.500 adressen. fiets voor' transport noodzakelijk. Schriftelijke sollicitaties met vermel ding of u ervaring hebt en of u een bromfiets hebt, eventueel ook tele foonnummer. richten aan N.T.I., Hil- ledijk 67-97, Rotterdam, t.a.v. de r In een half uur Kunstgebitten-reparaties gereed. Enzeer vakkundig ADEMFRIS Tandtechniek en adviezen Dagelijks geopend van 8 18 uur Dinsdags en donderdags tot 20 uur Bovendien 's zaterdags tot 13 uur Ie Middellandstraat 117 Tel. 230406 en 234837. J STARTMOEILIJKHEDEN „DE HAVENLOODS" BEZORGERS (STERS) voor het huis aan huis bezorgen van ons blad op dinsdag en/of donder- Aantrekkelijke bijverdienste. Minimum leeftijd 15 jaar. Aanmelden: „ÖE HAVENLOODS", Telefoon OIO - 26.32.09 (Schiedam). R0TTERDAMSEDIJK4D1 TEL.2G6735-15G807 4®? OF 265102 SLAAPKAMERS B. W. van Schiedam hebben de raad het voorstel gedaan grond beschikbaar te stellen voor de bouw van de nieuwe gereformeerde kerk aan de Zwaluw laan in Kethel. Voorgesteld wordt deze grond in erfpacht uit te geven tegen een canon van f 9.16 per m3 per jaar, bij een grondwaarde van f130. per m3. De uitgifte is voor 75 jaar met herziening van de canon om de 25 jaar. Het terrein is bouwrijp. Het college gaat dus over tot uitgifte van de grond in erfpacht. Het kan een toevallige omstandigheid zijn, dat uit gerekend bij een voorstel tot kerk bouw het principiële punt: verkoop van grond dan wel erfpacht, als gevolg waarvan het wethouder-conflict ont stond, zo niet wordt uitgestreden dan wel tot een fel debat aanleiding is. In de commissie voor het grondbedrijf staakten reeds de stemmen over de gronduitgifte. De stem van de voorzit ter heeft reglementair de doorslag ge geven om met dit voorstel tot uitgifte in erfpacht akkoord te gaan. De aan vraagster geeft weliswaar de voorkeur aan koop, maar heeft erfpacht geac cepteerd. „Onzerzijds achten wij geen bijzonder belang van de gemeente gediend met verkoop, zodat er geen reden is af te wijken van wat gebruikelijk is", aldus, het college van B. W. Een college, uitsluitend „links" georiënteerd en dat volledig achter de erfpachtuitgifte staat, in tegenstelling met de bestuur lijk geëlimineerde rechterzijde in de raad, die de voorkeur geeft aan grond- verkoop. Hoewel het strijdpunt tot dusver min of meer kon worden omzeild, wordt het door dit voorstel weer centraal gesteld en komt het oorspronkelijke college-conflict weer aan de orde. Dat overigens de aanvraagster erfpacht heeft geaccepteerd is gezien de huidige situatie verklaarbaar. Er is weinig of geen keus. Het is noodzakelijk voort te maken met de bouwplannen, wil men in aanmerking komen voor de huidige maximale (30 procent) rijkssubsidie voor kerkbouw. Dat „de aanvraagster" in feite in een dwangpositie is gesteld, is duidelijk, gezien ook de 23-14 verhouding in de raad, die - om met het college te Gascadeau voor Bijdorp- Kethel B. en W. stellen de raad voor om de ongeveer 100 afnemers in Bijdorp- Kethel te betrekken bij een „gas cadeau" actie, bestaande uit 50 pro cent reductie op de prijs van het aardgas gedurende de eerste twee jaar van de algemene aansluiting. Dit voorstel is een gevolg van de omstandigheid, dat de inwoners na het vervallen van goedkope stroomuren van het G.E.B. niet op aardgas konden overschakelen, zoals in andere stadsde len. De kosten zouden verantwoord zijn, als tenminste de helft van het aantal woningen op het net zou wor den aangesloten. Indertijd is een regeling getroffen, waarbij in principe alle kosten voor ombouw werden vergoed en ook nog andere tegemoetkomingen werden ver leend. Bij genoemd gascadeau-stelsel verwachten B. en W. een voldoende aantal aansluitingen te verkrijgen om de plannen uit te voeren. Een ingestel de enquête heeft een positief resultaat opgeleverd. Het ligt in de bedoeling voor oktober de aansluitingen tot stand te brengen. spreken - geen reden heeft om af te wijken van wat gebruikelijk is. Over welke laatste toevoeging overigens wel een duidelijk meningsverschil bestaat. Intussen heeft het college de reeds lang, verwachte nota inzake gronduitgifte (opnieuw) aangekondigd, hetgeen het „hoofddebat" kan vertragen. Bezwaarschrift tegen schadevergoeding De firma J. Th. Hellemons heeft aan de gemeenteraad van Schiedam een brief gericht hij bezwaar maakt tegen de door BB. en W. verleende schade vergoeding foor de gedwongen verhui zing van de Verbrande Erven naar de J.C. van Markenstraat. Daar wij misschien niet mochten ver wachten voor dit gehele bedrag schade loos te worden gesteld, hadden wij echter toch ook niet verwacht, dat het college ons met een bedrag van f 1.650, - zou afschepen. Wij hebben toch niet om deze verhuizing ge vraagd? Een ieder weet hoe moeilijk de tijd is voor kleine ondernemers. Wij hebben toch al moeite het hoofd boven water te houden en vragen ons dus af waarom wij de dupe moeten worden van een gemeenschapsbelang. Wij verzoeken daarom een redelijke verhoging van het bedrag van de scha- i deloosstelling", dldus het schrijven. II erken Jacob Boots in het Stedelijk In liet Stedelijk Museum Schiedam wordt van 24 januari tot en met 22 februari een, overzichtstentoonstelling gehouden van werk van de kunstenaar Jacob Boots uit 1929 1969. Tijdens de opening van de tentoonstelling za terdagmiddag 23 januari wordt een V.P.R.O.-film over Jacob Boots ver toond. In dezelfde periode wordt een tentoonstelling gehouden van werken van Sies Bleeker, schilderijen, grafiek en tekeningen. Van de Hoofdbrug bij de Varkenssluis, de yerbinding tussen Lange Nieuw- straat en Hoofdstraat in Schiedam zijn door nog onbekende oorzaak de twee hoofdlagers van de hangstangen vastge lopen. Daardoor kan de brug niet meer geheven worden, wegens het gevaar dat de hangstangen zouden breken. Het tegenwicht .moet nu ondersteund wor- Bij het onderzoek dat inmiddels is ingesteld is gebleken, dat enkele onder delen vernieuwd moeten worden. Aan gezien de levertijd twee weken is, zal in die periode de Hoofdbrug niet geheven kunnen worden. Dit betekent een stremming voor die periode van scheepvaartverkeer. Het wegverkeer heeft geen hinder van deze^ zaak. Over twee weken zal de reparatie geschieden, waarbij geduren de één dag de helft van de rijbanen zal zijn afgesloten, zodat het verkeer over één rijbaan zal moeten worden geleid. De heer Van der Waal (PCG) maakte om godsdienstige redenen bezwaar te gen openstelling van de kermis op zondag. Ook de taak van de politie wordt door de kermis op zondag ver zwaard. De voorzitter herinnerde eraan al eerder het standpunt in deze van het college te hebben kenbaar gemaakt. Er is geen bezwaar tegen de kermis op zondag enkele uren te openen. Overi gens heeft de raad de bevoegdheid ingevolge de zondagswet de burge meester in deze aan banden te leggen. Gr oen oord De heer Lansbergen (KVP) was van mening dat Groenoord vaak in een kwaad daglicht wordt gesteld, vaak ten onrechte. Hij verzocht aandacht voor de verzakkende straten en wegen in de wijk. Laat men nu een begin maken met dat werk en een krediet aanvra gen. De situatie op de Churchillweg is onbevredigend. Nog steeds wordt de weg niet doorgetrokken. Is het niet mogelijk voorlopig gebruik te gaan maken van de Parallelweg, vooral ge zien de toestand waarin de Ed. van Beinumlaan verkeert. Ook de weg door Kethel naar Delft laat veel te wensen Wethouder Bolmers gaf toe dat er in Groenoord nog veel moet gebeuren. De bedoeling is dit jaar iets aan de wegen te gaan doen, maar dat moet gebeuren in overleg met de technische dienst. De aanleg van het diepriool is het moelijkste probleem, waarvoor o.a. ook de Churchillweg moet worden opengelegd. De heer Lansbergen vroeg verder aan dacht voor de riolering in de Dorps straat in Kethel. Klachten waren ei met betrekking tot de aanleg van aardgas in het oude dorp, waarvoor financieel te zware eisen worden ge steld. Wethouders 'feolmers was van mening dat er in Kethel een vervelende situatie bestaat wat de riolering betreft. Er kan niet worden volstaan met de plaatsing van een gemaaltje. Hij verzekerde dat er van het dorp Kethel beslist geen achtergebleven gebied wordt gemaakt. Binnenstad „Wethouder Bolmers kan na zijn ant woord bij mij geen kwaad meer doen", aldus de heer Willemse (KVP) doelend op de verklaring dat spoed gemaakt moet worden met de reconstructie van de binnenstad. „Laten we nu eens een keus maken uit de plannen. Al zou er een fout in die plannen zitten, dan gebeurt er in elk geval iets, dat is hoog tijd. De midden stand zit te wachten, ook om iets te weten over de onteigeningsprocedure. Wethouder Bolmers verklaarde dat de huidige mogelijkheden te danken zijn aan zijn voorganger (de burgemeester) die gedurende vier jaar heeft geijverd om de plannen rond te krijgen. Het ziet er naar uit dat de maand mei in dat opzicht voor Schiedam een histo rische betekenis zal worden". Subsidie De heer Van de Waal verklaarde wat huiverig te staan tegenover de subsidie aan het Gewestelijk Orkest voor Zuid- Holland, mede gezien de geruchtma kende wisseling van directeuren. De heer Van de Waal opperde dat in feite sprake is van een koppelsubsidie. Als de prestaties van het orkest zouden verbeteren, dan zou subsidie meer zin hebben. Wethouder Verweij gaf toe dat er nogal wat rumoer rond het orkest bestaat hetgeen ook van invloed kan zijn op de prestaties. Het college wil vooralsnog doorgaan met het geven van subsidie. Hoeveel concerten het orkest dit jaar in Schiedam zal gaan geven is nog niet bekend. De heer Van Katwijk vroeg nogmaals aandacht voor de volkstuindersvereni- ging „De Vijfsluizen". In het regle ment is een verbod opgenomen tot politieke propaganda en discussie. De heer Van Katwijk vindt 7de maatregel omiemdqmiscb en vroeg het college in te grijpe», b.v.- door een beroepsmoge lijkheid bij het college in te stellen. Wethouder Verweij kop niet zeggen of het instellen van beroep bij het college juridisch mogelijk zal zijn. De heer Verhulsdonk (VVD) zei toch wel ver ontrust te zijn door de mededelingen van de heer Van Katwijk. Hij drong eveneens aan op een nader onderzoek. Om half elf maandagavond was het weer gebeurd, de gemeente begroting 1971 voor Schiedam werd door de raad goedgekeurd. De voorzitter sprak dankwoor den en constateerde dat het af en toe gespannen had en het er nogal emotioneel aan toeging. De spreektijden waren aardig ver deeld geweest, vijf uur en vier minuten voor het college, vijf uur en zes minuten voör de raadsle den. Het befaamde „gemeentelijk huishoudboekje" ligt er dan en daar moest uiteindelijk op ge dronken worden, hetgeen de raad zonder politiek aanzien des per- soons deed. Na de algemene be schouwingen, de re- en duplie ken, ging het in deze vergadering alleen nog over wat kleinere za ken. De heer Van Katwijk PCG) opperde bezwaren tegen de hoge kosten van de Rijnmondraad, vooral omdat men vrij wel geen resultaten bemerkt. Ook het feit dat Rotterdam weinig bereidheid toont tot overdracht van bevoegdhe den werd door de heer Van Katwijk becritiseerd. Hij vroeg bij Rotterdam aan te dringen tot meer medewerking. De voorzitter zegde toe een en ander te zullen bespreken. REPARATIES 1ste klas werk vmaf I 5. - per réparat.e 20-karaats GOUDEN KROON f 17.50 U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT 40. ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1,3 6, 8 en met buslijn 32. 34, 38. 45. 49 en 49a De Breedstraat in de Brandersbuurt. worden bereikt via de centrale hal, zijn geprojecteerd de dag- en nachtverblij ven voor het personeel, de werkkamers voor de commandant en staf, de admi nistratie, de afdeling preventie, een leslokaal met studiehoek en een in structielokaal voor het gehele perso neel. Dat lokaal kan tevens worden gebruikt voor lichamelijke oefening van het personeel. Het ketelhuis en de regelkamer voor de centrale verwar ming zijn geprojecteerd op het dak van het dienstgebouw. Oefenen De oefenplaats is achter het hoofdge bouw van de kazerne geprojecteerd. De afmetingen zijn 65 m x 22 m. Di rect grenzend aan deze oefenplaats komt midden in het hoofdgebouw de oefen- en slangendroogtoren. Deze plaats voor de toren is zo gekozen om bij oefeningen met de autoladder, springzeil, redlijnen, redzadels en haak- en schuifladders voldoende instructie en opstelruimte te hebben. Verder zullen in het terrein voor de oefenin gen met slangenmateriaal en autospui ten ondergrondse, bovengrondse en gevelbrandkranen en een zgn. brand put worden aangebracht. Grenzend aan het oefenterrein is ge projecteerd de werkplaats voor herstel van voertuigen en andere werken die door de beroepsbrandweerlieden wor den verricht. Verwacht mag worden, dat de thans reeds gevormde beperkte beroepskern nog enigszins verder zal uitgroeien. De heer Lansbergen: pleidooi voor Kethel Sinds eind vorig jaar is het badhuis Eendracht aan de Eendrachtstraat ge sloten, omdat het niet rendabel was. De beheerder heeft de huur van het pand opgezegd, hoewel de gemeente Schiedam een subsidie verleende van f 1585. per jaar, het maximale huur bedrag. Om medisch-hygiënische redenen is het gewenst het badhuis in bedrijf te houden, om welke reden ook overleg is gepleegd met de bouwvereniging Een - dracht, aan wie het gebouwtoebehoort. Uit een ingesteld onderzoek is geble ken, dat de installatie zodanige gebre ken vertoont, dat het te kostbaar zal zijn om tot herstel c.q. vernieuwing over te gaan. Een goedkopere oplos sing is dan het aanbrengen van een compléte aardgasinstallatie met badgei- sers voor de cellen en gevelkachels voor de verwarming. De kosten daar van worden geraamd op f 21.650.-. Voorts zal het nodig zijn het gebouw, zowel van binnen als van buiten te herstellen en op te knappen, wil het aan redelijke ëisen voldoen. De kosten hiervan worden geraamd op f32.400. Het bestuur van de bouwvereniging is bereid de nodige medewerking te verle nen door de exploitatie voortaan in eigen beheer te nemen en de hiervoor genoemde investeringen te financieren onder voorwaarde, dat de gemeente een bijdrage verleent in de exploitatie tot het nadelig saldo. Nog) niet goedgekeurde raadsbesluiten Ciedeputeerde Staten hebben aan het gemeentebestuur van Schiedam be richt, dat de beslissing over de goed keuring van de volgende raadsbesluiten is verdaagd vanwege het ontbreken van financiën. Samenvoeging openbare- en r.k. bibliotheek (f 18.705) aankoop perceel Schiedamseweg (f 25.000) aan koop Passage Theater (f 855.000), par keergelegenheid Oude Kerkhof (f74.600) automaterieel techn. bedrij ven (f 48.000) herstel oevers Wilhelmi- nahaven (f 62.500) bouwrijpmaken in dustrieterrein (f 227.000) idem water leidingbedrijf (f 237.400) idem elektr. bedrijf (f 670.000) idem terrein 's Graveland (f6.134.600) herstel brugdek Koemarkt (f 94.000). De wijkvereniging Bijdorp en een aantal bewoners van de Schietbaanstraat hebben aan B. en W. van Schiedam een schrijven gezonden, waarin bezwaar wordt gemaakt tegen de vestiging van een M.T.S. aan de N. Damlaan. Aangezien bij de aan het gebouw te treffen voorzieningen sprake is van achterstallig onderhoud, heeft het be stuur zich tevens bereid verklaard uit een onderhoudsfonds f7.000.- be schikbaar te stellen. Voorts wil men jaarlijks maximaal f 1.000.- beschik baar stellen voor normaal onderhoud van het gebouw. Voor zover bekend - de exploitatie was tot dusver in particuliere hand en - bewoog het aantal bezoekers zich rond de 200 per week. Blijkens de berekeningen zal er een jaarlijks nade lig saldo voor de gemeente ontstaan van f 10.600.-. Het badhuis zal op de hoogst noodzakelijke uren, aan het einde van de w»ek, zijn geopend. De bijdrage van de gemeente komt neer op f 1.- per bad. Het college acht het noodzakelijk dit laatste badhuis in Schiedam nog in stand te houden, omdat in vrij veel oude huizen een douche of badgele genheid ontbreekt. Na de vele acties rond de Branders- buurt, de wisselende adviezen en plan nen over de toekomstige bestemming en de uiteindelijke beslissing van de gemeenteraad om tot sanering over te gaan, volgt dan nu het definitieve voorstel van B. en W. van Schiedam voor de bouw van de nieuwe brand weerkazerne in deze omgeving. Er is een voorlopige kostenraming die de vijf miljoen gulden nadert. In het voorstel aan de gemeenteraad herinnert het college aan de besprekin gen, die in de vergadering van 22 oktober 1965 al plaats vonden met betrekking tot de vestiging van de nieuWe kazerne. Daarna werd het be sluit genomen tot de bouw op het terrein in de Brandersbuurt aan de Breedstraat. Aan het comité tot be houd van de Brandersbuurt werd gele genheid gegeven om de ideeën inzake eventuele ontwikkeling van de oude Brandersbuurt waar te maken, waartoe een stichting in het leven werd geroe pen. Het comité heeft op 12 juli 1967 meegedeeld, geen mogelijkheden te zien en de stichting werd dan ook opgeheven. Intussen is de situatie met betrekking tot de nieuwe brandweer kazerne enigszins gewijzigd. Zo was aanvankelijk het plan bij de kazerne dienstwoningen te bouwen, maar nu de beroepskern wordt'uitgebreid en bij toerbeurt wachtdiensten verricht, kan die woningbouw vervallen. Het complex is geprojecteerd op het terrein, dat wordt begrensd door de Breedstraat, de Verbrande Erven, de St. Pietersteeg en de bebouwing aan de oostzijde van de Dam. Het omvat het dienstgebouw aan de Breedstraat, de werkplaats aan de St. Pietersteeg en daartussen het oefenterrein van 65 n c 22 n Op de begane grond zijn geprojecteerd een garageruimte voor stalling van ne gen voertuigen, waarin mede is opge nomen een minimale ruimte voor om kleden en berging van d'e uitrukkle- ding, de alarmcentrale, welke met de vloer op plm. 1 m boven de begane- grondvloer is geprojecteerd om de cen tralist een zo goed mogelijk overzicht van het bedrijf te geven, de hoofdin gang van het dienstgebouw, de slangen wasserij met bendel- en haspelruimte, het slangenmagazijn, de slangendroog- en oefentoren, accu- en kledingruimte, de laboratoriumruimte voor de pers lucht- en andere apparatuur en de schaft- met toiletruimte voor het werk- plaatspersoneel. Op de eerste verdieping, die alleen kan

De Havenloods | 1971 | | pagina 1