Maar die derde, hij blijft mij maar vervolgen... Slechte vrienden, drank en dat soort dingen leiden tot broedermóord Het kruis van „De Eikelhof" Na onderhandelingen: Staelduijnse Bos voor recreatie Hair in Vlaardingen Europees progamma van de VN DE HAVENLOODS, DINSDAG 26 JANUARI 1971. 4-302 „Ik zeg oe, 't is neet te vertrouwe. Ze zekt, dat 't ter vrogger espookt hef'. Het oude boertje staat naast zijn fiets en wijst met zijn kromme vinger naar eeft groot stenen kruis, dat midden in het aangrenzende weiland staat. We staan aan de weg van Deventer naar Wesepe en het is één van die prachtige nazomerse dagen, waarin het rijke landschap zich hplt in een heel lichte nevel. Maar ondanks de zon huivert het boertje als hij weer op zijn fiets stapt en met een gemompelde groet wegrijdt bestond uit groepen min of meer georganiseerde roverbenden, die huis den in de bossen van Lettele, Diepen veen en Raalte. Hun hoofdman was Grote Pier, die naar men zegt voor de duivel nog niet bang was, welke laatste dat dan ook erg moeili pen en op wraak zon. Hij ging daarvoor naar de heks v -liv* 'Uiiiinu uwivvUi]. "Cl Wdi CCII 1 7 Viv». XVVJU 111J klein, doch allesbehalve knus gezin, neken, een levenslustige blonde deern, wat op peil want Vader was een ruw individu, een man met de verkeerde vrienden en een onlesbare dorst en al dat soort dingen. Zijn oudste zoon, Hendrik, verdiende ook het predikaat „brave" beslist niet, want hij aardde in alles naar zijn vader en kon het dan ook heel best met hem niet zo vaak meer zag. We blijven achter bij het kruis. Het kruis, dat er al vanaf 1493 moet hebben gestaan, daar op diezelfde plek. Wel met korte onderbrekingen van boeren, die zo'n ding midden in het land toch wel een obstakel vonden, vooral als ze er helemaal om-heen moesten ploegen en het weghaalden. Maar, volgens de overleveringen, kwa men ze daar erg vlug van terug, want dan brak de hel los. Rus Kortsnoj komt schaken in Rotterdam Op vrijdag 5 februari staat de popu laire V. D.-simultaanseance (gefinan cierd door V. D. en georganiseerd door de Rotterdamse Schaakbond) weer op het programma van de schakers en wel voor de elfde achter eenvolgende keer. Er zal worden gespeeld in de feestzaal van de Doelen (ingang Kruisplein 40) te Rotterdam. Het aanvangsuur is gesteld op 19.30 uur. Club- èn huisschakers kunnen zich zoals gebruikelijk opgeven voor dit jaarlijkse schaakfestijn bij onder staande functionarissen van de Rotter damse Schaakbond: mondeling of schriftelijk bij RSÖ-secretaris R. Dijk, Drakenstein 2,Rotterdam-23, telefoon 177810 of eventueel RSB-wedstrijd- leider C. la Rivière, Teldersweg 77, Rotterdam-12, telefoon 223620. De sterren, die bij V. D. stralend aan de hemel zullen staan, zijn ditmaal de Rus Kortsjnoj, de Westduitser Hübner, natuurlijk onze Jan Hein (Donner, om precies te zijn onze Jan Timman en Constant Orbaan, die ook constant goed schaakt! Over een zesde simul- taan-gever, misschien een grootmees ter, wordt door de RSB nog onderhan deld. Men diene zich voor deze schaak gebeurtenis wèl snel aan te melden, want na publikatie staan de telefoons doorgaans witgloeiend Op de speel avond zelf moet men zich reeds om 18.30 uur (dus een uur eerder) aanmel den bij de wedstrijdleiding, óók als men zich reeds schriftelijk of telefo nisch heeft opgegeven! Het vee ging dood, boerderijen in de omgeving brandden tot de grond toe af, de oogst mislukte en ziekte teister de de omwonenden. Totdat het kruis weer op zijn plaats stond, waarna alles weer in de oude toestand terugviel.. Ook deze eeuw schijnt het nog voorge komen te zijn dat een jonge boer af wilde rekenen met het starre bijgeloof en het kruis verwijderde. Dezelfde nacht sloeg de bliksem op zijn hoeve in, stond de paarden het schuim om de bek, braken de koeien los en werd alles wat zich op de deel bevond door een onzichtbare macht opgetild en kilome ters verder in de omtrek neergesmeten.' Natuurlijk kan het zijn dat er toevallig i die nacht een noodweer is losgebarsten en het één een gevolg van het ander werd. Eeuwenoude verhalen die van vader op zoon overgaan dragen er gemakkelijk toe bij sommige dingen uit hun ware grootte te lichten. Maar toch staat het kruis er al een kleine vijfhonderd jaar en is het de laatste tientallen jaren niet meer van zijn plaats geweest, ondanks de last die de boeren er met de bewerking van hun akkers mee hadden. En het zal er wel blijven staan, want volgens de huidige bewoner van „de Eikelhof", de hoeve „van het kruis", zijn hieromtrent vergevorderde be moeiingen met Monumentenzorg. En bij alle gesprekken met mensen uit de direkte omgeving kan je je niet aan de indruk onttrekken dat ze dit ergens toch wel een veilig idee vinden; niet dat ze in al die verhalen geloven hoor, maar jalaat dat ding er toch rustig staan Grote Pier De geschiedenis van het kruis op de Eikelhof is nauw verweven met die van de nabij gelegen Abdij Sion, een eisten ciënser (is trappisten)-klooster. Daar ook vinden we oude geschriften over het kruis en de bundeling van de vele sagen en legenden die van het ontstaan van het monument de ronde doen in het IJsselland. Een van de mooiste verhalen is wel de legende van Grote Pier, beter bekend als Pier de Rover. Een stoere Fries, die we in sommige geschiedenisboeken nog tegenkomen en die zelfs onlangs nog de T.V.-serie „Floris" opluisterde met zijn aanwe zigheid. T ottlio „1u J "ei u<ui uu». iieci uesi mei nem Lettele en sloot met haar een verbond. (en diens siechte vrienden en hun JonSe' schone maagd Prer goede dranken) vinden. verleiden en, om één en ander te bespoedigen, stapte Satan zelf ook nog even naar Pier om ook met hem een verbond aan te gaan, wapt voor wat hoort watde schone heks in ruil •voor de ziel van Pier. Deze laatste kon daar wel mee ak koord gaan, want de gedaantewisseling ISifat *ekPS>?n UitWe,rldn8 nie< ccn nei maaxien, rneip mj gemist en Pier m vuur en vlam gezet. de pastoor in zijn vrije tijd als misdie- Johannes was altijd al erg verlegen geweest tegenover vrouwen, maar Ma- rieken had nooit onder stoelen of banken gestoken dat zij hem erg graag mocht. Ze kon niet anders dan berus ten in de studieplannen van haar vriend, welke ze zonder meer respek- teerde, zo zelfs, dat ze na enige tijd De andere zoon, Johannes daarente- hesloot zich ook geheel aan God te gen, was precies het tegenovergestelde. Een stille ingetogen jongen die zich het lot van zijn moeder sterk aantrok. Ook al omdat hij niet graag tegelijk met 'jn vader en broer thuis was, die met hod en gebod spotten en het leven van zijn moeder tot een hel maakten, hielp hij Gisteren vond ten overstaan van nota ris Klein te Rotterdam de overdracht plaats van het westelijk deel van het Staelduynse Bos aan de provincie Zuid-Holland. De provincie verkreeg de beschikking over ca. 60 ha. bos grond, die dienstbaar zal worden ge maakt aan de openbare recreatie. Het staat vrijwel vast, dat het Rijk (CRM), de provincie, Rijnmond en de gemeenten zullen participeren in een nieuw plan voor een golfcourse ten Zuiden van het Staelduynse Bos. Hiermede is een einde gekomen aan de jarenlang slepende dreiging, dat dit bosterrein door de aanleg van een golfcourse niet verder voor de openba re recreatie kon worden ingericht. Deze affaire begon in 1964, toen de golfclub besloot in het Staelduynse Bos een golfcourse van 18 holes aan te leggen. Op grond van de meldings plicht, bedoeld in de Wet op het Nationale Plan, moest de Rijksdienst voor het Nationale Plan daarvoor toe stemming verlenen. Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland om advies gevraagd konden formeel niet anders dan een gunstig advies uitbrengen, aangezien het desbetreffende terrein voorrecreatie bestemd was en zou blijven. Na overleg met de eigenaren en de golfclub werd evenwel bereikt, dat een deel van het terrein voor publiek toegankelijk zou blijven, dat er een provinciaal fietspad langs zou worden gelegd en dat wandelpaden en pick nickplaatsen zouden worden aange bracht. Onder deze voorwaarden is later door de Rijksdienst voor het Nationale Plan toestemming tot de aanleg van de golfcourse verleend. Inmiddels was gebleken, dat het D'e* partement van Defensie het oostelijk deel van het bos, dat in gebruik is voor opslag van materiaal, voorshands niet wenste af te staan. Van 1967 tot 1969 duurden de aan kooponderhandelingen van de golfclub met de eigenaren van de gronden. Uiteindelijk werd besloten, dat de golf club het westelijk deel van het Stael duynse Bos zou kopen voor ruim f 1,5 miljoen. Toen de golfclub daarop zijn plannen wilde gaan uitvoeren, bleek dit in de streek veel beroering te geven. Opnieuw zijn daarop door de provincie en de golfclub besprekingen gevoerd, teneinde te bereiken, dat zo weinig mogelijk van het bos verloren zou gaan en dat de oude voorwaarden onverkort zouden worden nagekomen. De golf club kon wat dat betreft de provincie geruststellen. Op 3 juli van het vorig jaar kwam er een wijziging in de situatie, toen de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening aan de provincie onder meer de aanwijzing verstrekte het streekplan Westland zodanig te wijzigen, dat de aanleg van de Rijn- poorthaven op de Noordelijke Maas oever door de gemeente Rotterdam - waartegen provinciale staten van Zuid-Holland zich afwijzend hadden opgesteld mogelijk zou worden. De minister bepaalde in zijn aanwijzings besluit, dat tussen de bestaande kernen en de aan te leggen haven een afscher mende groenstrook diende te worden aangelegd. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zagen hierin een nieuwe mogelijkheid het Staelduynse Bos te behouden voor de openbare recreatie door de groenstrook uit te bouwen tot een doorgaande groenstrook tussen Hoek van Holland en Maassluis, waarin het bos is opgenomen. Nieuwe onderhandelingen hebben er toe geleid, dat de golfclub akkoord is gegaan met aanbieding van andere gronden voor de golfcourse in deze groenstrook, dat de provincie in de gelegenheid is gesteld het Staelduynse Bos te kopen en dat Defensie het oostelijk deel van het Staelduynse Bos zal ontruimen, zodra er gelegenheid is, na de aanleg van de Rijnpoorthaven, het daar opgeslagen materiaal in het havencomplex onder te brengen. Kruisteken Het kontakt met Satan was dus snel. beklonken, met bloed beschreven en met als enige „ontsnappingsclausule" dat een en ander alleen door het kruisteken ongedaan zou kunnen wor den gemaakt. In die middeleeuwse tijden echter ble ven heksen heksen en het verbond was nog amper warm van het bloed of onze maagd had Pier al verlaten. Allereerst verbijsterd en ontroostbaar, later woe dend liet onze vriend alle vrouwen die hij op zijn strooptochten tegenkwam handen en voeten afhakken Op een zomerse dag ontmoette hij in Lochem een heel lief en knap meisje, waar hij maar niet de bijl in kon zetten. Dat werd echter zijn noodlot, want hij werd hals over kop verliefd op deze deern, die Mareggiën heette. Dit was zeker niet naar de zin van Satan en zijn heksevriendin, die ten tweede ma le een plan uitbroedden. Ditmaal was het afdoende, want ze lokten Pier in een hinderlaag (liefde maakte toen ook al blind) en doodden hem. Op het moment echter dat ze zijn fel begeerde ziel mee wilden ne men, stortte Mareggiën zich op het lijk van haar vriend en weende bittere tranen. Deze tranen vormden toevalli gerwijs een kruis op haar gezichtje en ijlings sloeg de duivel op de vlucht. Mareggiën wildé Satan geen kans geven alsnog de ziel van haar geliefde te roven en liet terstond op de plaats van de lafhartige moord het toevallige tra- nenkruis vervangen door een hecht stenen monument. En het staat er nog steeds, op dezelfde plaats. Broedermoord Midden in het kruis staan, in zeer moeilijk leesbaar gotisch schrift, de woorden gebeiteld: „Int jaer unses heren MCCCC en XCIII (1493) staerf hier Johan Luekens. Bid voer de sele". En dit brengt ons dan op de tweede legende, die geheel bij deze tekst aan sluit en ook authentieker lijkt dan de eerste. Allengs vond Johannes meer bevredi ging in dat werk, was ijverig en praatte vaak met de oude pastoor over zijn rijpende plannen om ook priester te worden. De grijze vader kon hem daarin helpen door hem te laten plaat sen in het Minnebroederklooster te Deventer, waar Johannes kon studeren n en na enige jaren beladen met goud naar huis terugke ren, waar zijn geoefend oog direkt op zijn buurmeisje viel, dat hij voor me tijd nauwelijks kende. Hij bestormde haar, zoals hij Deventer had bestormd, alleen met minder ef- fekt, want Marieken was een te teerge voelig meisje om ontvankelijk te zijn voor zijn ruwe manieren. Aanvankelijk was Hendrik teleurge steld, doch toen hij er achter kwam dat zijn blauwtje ook wel wat te maken kon hebben met de bewonde ring van Marieken voor zijn broer Johannes, werd hij overmand door Huurling drift en haat v J Op een donkere avond wachtte hij in Korte tijd later overleed de oude aiie stilte, aan de weg nabij Eikelhof, Luekens en de twee broers zagen zijn pas tot priester gewijde broer op! elkaar niet meer. Hendrik, beroofd van Voordat ze een woord hadden gewis zijn kameraad, nam dienst als huurling, seld stiet Hendrik hem een dolk bi het want de oorlog was dichtbij gekomen hart en sloop weg in de nacht. Marte en dus viel er wat te verdienen. In ken liet op de plaats der broedermoord Deventer vocht hij mee bij het beleg een kmis oprichten, maar bleef on- van die stad tegen bisschop David van troostbaar Haar 'sch«nt P33 tot te «jn "°*1 de gekomen toen hun beider wens in 1884 in vervulling ging en het cister- wijden en evenals Johannes, te ijveren voor de vestiging van een eigen cister- ciënserklooster bij Olst. ciënserklooster er kwam, enkele kilo meters van de plaats waar nog steeds het kruis staat. Mysterieus Het is nu stil in dat klooster. Op de gezondheid van de broeder, die met de vergeelde dokumenten aan is komen dragen, drinken we een glas trappisten- bier. Een zeer oude frater met een eerbiedwaardige lange witte baard schuifelt door de kloostertuin. Een eenzame vogel kwettert zijn lied. Het is alsof de tijd hier heeft stilgestaan. De broeder brengt ons buiten de poort. Intussen is de avond over het IJsselland gedaald. Alleen het ruisen van de populieren is hoorbaar. Voor de laatste maal passeren we het kruis. Het steekt scherp af tegen het rood van de hemel en is half gehuld in de avondnevel. Het straalt een miste- rieuze sfeer van oudheid uit, alsof er in die zilvergrijze waas De autoradio geeft ook voor morgen weer zonnig weer op. de Korfmakerstraat 80 eigen ervaring vertellen over de levensom standigheden van het Russische volk en de aldaar heersende toestanden. Hij zal het een en ander toelichten met een serie kleuren dia's. Op ,de avond, die wordt gehouden onder auspiciën van het Nederlands Insti tuut voor Volksontwikkeling en Natuur- vriendenwerk (NIVON), zullen door de belangstellenden vragen mogen worden gesteld. Toen een dirigent tegenover Ravel, die" door Strawinsky vanwege zijn pijnlijke voor zijn gehele oeuvre, maar zeker En Sa9a (uiterst boeiende instrumenta- preciesie een l'horloger Suisse werd genoemd, zijn voornemen kenbaar maakte wel voor zijn derde symfonie. ties gebruikte die man! waarmede om op een volgend concert Brahms' vierde symfonie te programmeren Brams was iemand die op z'n dooie Jet 2e gedeelte van het programma repliceerde de Franse meester met de woorden: Maar meneer, U kunt die ItX^d^K^RaVS^d wdfa naddige® zm. Ook L het'con- verschrikkelijke wals hier (Parijs) toch met spelen! Hierbij neuriede hij het ieidt. Wjj moeten wel de speciale per- certgebouworkest was dat bespeur- hoofdthema van het eerste deel dat in vierkwartsmaat is geschreven, soonlijke eigenschappen, alsmede de baar- Maar Ja> 315 een Russische diri- schertsenderwijs in driekwarts. Alhoewel Ravel Prahms'orkestratiekunst roemde, Frans-Duitse verschillen in mindering gent met een Nederlands orkest van de, was hij van oordeel dat zijn thema's, op zichzelf zeer interessant, prompt na hun teengen. En het is frappant welk beeld grens van its en ostenm vu verschijning loodzwaar van"vervelmg Werdén. Misschien is de bekende Frans-Duitse voeligheid. Natuurlijk beheerste ook controverse nooit duidelijker onder Ravel de „vorm"; maar dit wel op zijn j specifieke wijze, die niet die van Beet hoven of Brahms was. Alleen zagen de critici dat toen nog niet, zoals zij zoveel dingen niet zien. Brahms positie omschrijven lijkt mö hier wel gewenst. Geboren in het woorden gebracht. Het was daarom een bijzonder aardige omstandigheid, dat de Russische diri gent Kir ill Kondrasjin op zijn program ma dat hü met het concertgebouworkest in de grote Doe- Ravels Rapsodie espagnole had ge plaatst. Tussen de ontstaansdata van beide werken ligt maar 24 jaar. Ravel was tweeëntwintig toen Brahms stierf. nietype. Dat kunnen wij dus een tradi tioneel trekje noemen. Maar de wereld achter de noten, behoort niet alleen niet meer tot die van Beethoven, zij behoort zelfs niet meer tot die der iweeeiuwuuig toen uranms siieri. Denoort zens niet meer tot die der vermiiden De werken van deze twee groten beho- romantici. Natuurlijk geldt dat niet ren tot andere werelden. Maar dat ze we dan voor ogen krijgen. Nogmaals, vele van zijn werken beho ren duidelijk tot de romantiek, op klassieke leest geschoeid. Maar het meest vooruitstrevende deel van zijn werk laat een typisch nieuw geluid horen, dat Ravel toch wel eens over het hoofd gezien zou kunnen hebben. Wat Ravel natuurlijk zeer stoorde was het worstelen met thema's en het „ontwikkelen" daarvan. In navolging van Beethoven heeft Brahms ook daar van vele staaltjes weggegeven. Zeker, deze leiden wel eens tot zwaarheid, tot pathetiek, tot verveling zelfs. Kortom, tot aldatgene wat een rechtgeaarde Fransman tot elke prijs zal willen in Duitslflgd en Oostenrijk via Finland naar Spanje door de bril van een Fransman gaat, is dat ook wel een hele reis. Een uitstekend programma echter, om dat er een duidelijke innerlijke samen hang naar aard en instrumentatiekunst aan ten grondslag lag. Cees van As. Troebel Het oordeel van de ene componist over de andere leidt soms tot dieper inzicht, maar is ook vaak in staat te vertroebe len. Ravel overdreef bovendien graag. Maar zou een zo scherp intellect als het zijne blind zijn gebleven voor de bijzondere positie die Brahms in de ontwikkeling der westerse muziek heeft ingeno men? Misschien leidden de perskritieken uit zijn begintijd, waarin hij werd aange spoord meer naar Beethoven te luiste ren, teneinde een „vaster vorm" in zijn muziek te brengen wel tot een overge- -.1. i In de Vlaardingse Stadsgehoorzaal trekken steeds meer opzienbarende voorstellingen een volle zaal. Na onder andere Herman van Veen, De Jantjes, het Nationaal Ballet, Seth Gaaikema en „De Kleine Parade", zorgde afgelo- brengt Combinatie het blijspel „Nee schat, nu niet" met in de hoofdrollen Ine Veen, Arnold Gelderman en John Lanting en de volgende week dinsdag, woensdag en donderdag (2,3 en 4 februari) de Nederlandse produktie pen zaterdag Paul van Vliet met zijn van de musical Hair naar Vlaardingen. cabaret Pepijn weer voor een uitver- De voorstellingen beginnen om 20.15 kochte zaal. uur en kaarten zijn dagelijks verkrijg baar van 10 tot 13 en van 19 tot 21 Daarmee is echter in Vlaardingen de uur aan de kassa van de Stadsgehoor- koek nog niet op. Immers, vrijdag zaal. Het Europees bureau van de Verenigde Naties te Genève heeft haar program ma ten aanzien van te houden bijeen komsten voor 1971 in het kader van het Europese Programma voor Sociale Ontwikkeling bekend gemaakt. Van 16 tot 25 mei zal in Finland (Kiljava) een bijeenkomst worden ge houden met als onderwerp: „Family planning and social policy". De bijeen komst heeft als grondslag het rapport van de expertsgroep, dat werd samen gesteld na de bijeenkomst te Karlovy Vary (Tsjecho-Slowakije) in oktober 1970. Het onderwerp is van belang voor alle Europese landen waar de bestaande maatregelen omtrent abor tus en anticonceptie opnieuw moeten worden bezien. Van 16 tot 26 mei wordt in Roemenië een bijeenkomst georganiseerd met als onderwerp: „The role of youth in the dynamics of social development". Op deze bijeenkomst worden de grondsla gen besproken betreffende de mate van betrokkenheid van de jeugd bij de maatschappelijke ontwikkeling alsme de de bijdragen van de verschillende instellingen hierin. In de tweede helft van dit jaar zal in Zweden in een nader vast te stellen plaats een symposium worden gehou den met als onderwerp: „European co-operation on training regional plan ners from developing countries". Van 2 tot 10 november vindt in Duitsland (Gunnersbach) een symposi um plaats met als onderwerp: „Local participation on programs for the el derly". Deze bijeenkomst sluit aan bij verschillende eerder gehouden bijeen komsten, waarvan de meest recente het symposium „Research and welfare policies for the elderly" was (Israël 1969). Nadere gegevens, onder andere om trent deelneming, kunnen worden in gewonnen bij de Centrale afdeling In ternationale Betrekkingen, afdeling Voorlichting Buitenland, Studiebezoe ken en Congreszaken van het Ministe rie van CRM, Steenvoordelaan 370, Rijswijk (ZH), tel. (070) 901710, toe stel 130. Voorboden Maar reeds in het langzame deel van het eerste pianoconcert, in vele piano- werken, in de tweede en derde symfo nie in het tweede pianoconcert,, in het vioolconcert ontwaar ik, duidelijker dan bij welke van zijn tijdgenoten ook, de voorboden van de nieuwe tijd. De fijngeslepen dissonanten, maar vooral het fenomeen der lichte bedwel ming, dat wel zeer duidelijk uit de derde naar voren komt. Het aarzelen de, schuchtere, strelende, peinzende. Een geluid dat we tot dan toe in die vorm nog niet kenden. 1833 Brahms geboren. 1862 Debussy geboren, 1875 Ravel geboren. Het zat erin. Het werken met de kleur om de kleur ook. Dat gene wat de impressionisten tot onovertrefbare hoogte hebben op gevoerd en dat voor het eerst met Debussy's Prélude a l'après-midi d'un faune tot een onomstreden deel der muziek werd. Debussy verkreeg er het patent op. Brahms bereidde het echter wel mede voor. Hij trok misschien wel een lijn van Mozart via hemzelf naar Ravel! Brahms als een voorloper van Debus- sy-Ravel zien? Het lijkt gewaagd en de. beide Fransen zouden me misschien het schrijven voor de rest van mijn leven ontraden. Beter Toch ben ik eigenwijs genoeg om te menen dat we dit anno 1971 beter kunnen waarnemen dan zij toen. En als ik op de Akademische Festou- vertüre zou zijn afgegaan kón ik inder daad de pen beter neerleggen. Maar die derde, hij blijft mij vervol gen Kondrasjin leidde hem ronduit magi straal. Beter kon men het niet wensen. De lapidaire geaardheid van Sibelius' Mannenkoor vraagt leden Het Hillegersbergse Mannenkoor zou graag nog enkele leden erbij willen hebben; Het koor onder leiding van de heer Hoogstrate repeteert elke dinsdag van 20.00 tot 22.00 uur in de Goede Herderkerk aan het Kastanjeplein te Rotterdam, waar tramlijn 5 en buslijn 35 vlakbij een halte hebben. Voor nadere inlichtingen kan men bellen de voorzitter, de heer A. v.d. Veer, Violenstraat 11, tel. 184339 of de secretaris P. Bik, In de Boomgaard 8, Bergschenhoek, tel. 01892-4197. opening van zaken Bij de herbouw van de op 5 en 6 januari 1970 geheel door brand ver woeste kantoren en showrooms van DEHNERT EN JANSEN N.V. WO- TEXTIEL in Rotterdam is een bouw technische krachttoer verricht. Door dat hoofdaannemer Berghout kans zag het op anderhalf jaar geschatte karwei, in vier maanden te klaren was het mo gelijk begin januari officieel terug te keren in het Groothandelsgebouw. Op 1 januari 1919 werd de firma Dehnert en Jansen gegrondvest met als doel de groothandel in soffeerdersma- terialen en diverse touwsoorten, al spoedig echter gevolgd door meubel stoffen, welk artikel ook thans nog het meest belangrijke verkoopproduct is. Geleidelijk aan werden andere artike len tot de branche behorende verkocht zoals gordijnstoffen, karpetten en ta felkleden, terwijl ook omstreeks 1935 de export ter hand werd genomen. Bovendien werden een matrassenfa- briek en een kussenfabriek bij het bedrijf gevoegd. Zoals zovele bedrijven werd ook Dehnert Jansen in zijn totaliteit ten gevolge van het bombardement van Rotterdam vernietigd. Niet alleen het hoofdkantoor aan de Linker Rotteka- de, maar ook diverse opslagplaatsen in de omtrek werden verwoest. Na 1945 herstelde het bedrijf zich vrij snel, mede dank zij de geestdrift en het koopmanschap van de heer A. Dehnert sr., die ook enthousiast voorstander was voor het stichten van een groot handelsgebouw. Hij zag het als een monument van Rotterdamse durf. Op 3 juni 1953 verrichtte HM de koningin de officiële opening van het Groothan delsgebouw. In het Groothandelsge bouw beschikte de NV over ruim 10.000 m2, verdeeld over showrooms, kantoren en magazijnen. Toen kwam de grootste klap. Op 5 en 6 januari 1970 werd het gehele Rotter damse bedrijf in het Groothandelsge bouw door brand verwoest. De op bouwdag op 19 mei daaropvolgend was voor de heer Dehnert aanleiding om een symbolische eerste steen te leggen op de 6e etage van het Groot- handelsgebouw, waar een begin kon worden gemaakt met de wederop bouw.

De Havenloods | 1971 | | pagina 3