Jeugdwerk" niet iran plan stilletjes te lni m in is uit week naar badhuis 'A Sterke man, weet je wel Mevrouw Krikke HH DE KLERK Centrale Verwarming Bouwpakketten vanaf1499.- Nieuw beraad over badhuis KUHSTGEBITTEHj donderdag 28 januari 1971 20e jaargang no. 4 SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM -VLAARDINGEN KRIMPtNERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. OPLAGE 255.000 Onderwijswethouder J. G. van der Ploeg heeft verleden week in de raadsvergadering de ernstige moeilijkheden in het club- en buurthuis werk ten laste gelegd aan de besturen van de stichtingen die zich met deze vorm van maatschappelijk werk bezig houden. Van der Ploeg greep namelijk de praktijk aan van één van de stichtingen: het zonder voorkennis van B. en W. aanstellen van functionarissen, om er de financiële zorgen van alle instellingen aan op te hangen. Eigen schuld dus, concludeerde de socialistische bewindsman. De Rotterdamse Stichting voor Onge organiseerde Jeugd reageerde direct: „Behoudens enkele uitzonderingen zijn geen medewerkers aangesteld zon der eerst om goedkeuring te vragen van de gemeente Rotterdam. De overgrote meerderheid van de instellingen vragen elke mutatie en uitbreiding van perso neel aan". Dat de opmerking van Van der Ploeg als zou de gemeente in haar subsidiebe leid het rijk volgen ook in flagrante tegenspraak is met de werkelijkheid, wordt duidelijk uit een tweede reactie van de RSOJ: „De begrotingen van de instellingen zijn niet overschreden. Deze begrotin gen zijn vanaf 1967 ingekort door de gemeente Rotterdam. Dit is niet ge schied door het ministerie van CRM, dat onverkort tot subsidiëring is over gegaan". BANKSTELLEN In een half uur Kunstgebitten-reparaties gereed. Enzeer vakkundig ADEMFRIS Tandtechniek en adviezen Dagelijks geopend van 8 18 uur Dinsdags en donderdags tot 20 uur Bovendien 's zaterdags tot 13 uur Ie Middellandstraat 117 Tel. 230406 en 234837 J ROTTERDAMSEDIJK 401 TEL.266735-156807 «OF 265102 (88) ten derde opmerking van de RSOJ prikt ook een gat in het betoog van de wethouder: „Er zijn geen afspraken gemaakt tus sen instellingen en de gemeente Rot terdam over het volgen van de subsi dieverhoging door het rijk van de personeelslasten van 40 procent naar 45 procent met ingang van 1 januari 1966. De instellingen zijn nooit voor 4e keuze gesteld: öf uitbreiding van het werk öf verhoging van het subsidie percentage. Wel is bij herhaling aange drongen op verhoging van het subsidie percentage vanaf 1 januari 1966 gezien de discrepantie met het algemeen maatschappelijk werk vanaf die da- Oké, Van der Ploeg vertelt verhaaltjes en wie ze gelooft, moet het zelf weten. Verdacht Wat een merkwaardig aspect van de affaire dreigt te worden, is dat de besturen van de instellingen en de jeugdwerkers uit de dagelijkse praktijk verdacht worden gemaakt als zouden zij een persoonlijk belang nastreven nu zij de financiële kat de publicitaire bel hebben aangeboden. Wat bijvoorbeeld te denken van de uiterst gei'rriteerde reactie van burge meester Thomassen, eens voorman in de AJC op enig rumoer tijdens de raadsvergadering op de publieke tribu ne, waar een groot aantal jeugdwerkers hSd plaatsgenomen. De mensen klap ten toen mevrouw Diemer vroeg waar om de gemeentelijke subsidie steeds bij die van het rijk is achtergebleven. Thomassen leek als door een wesp gestoken: „Als er nog eenmaal een geluid van de tribune komt laat ik de tribune ontrui men. U hebt de keus tussen luisteren of verdwijnen". Deze tijd vraagt om een sterke man, weetjewei. En wat te denken van een hoofdartikel in Het Vrije Volk: „De moeilijkheden in het buurt- en clubhuiswerk lijken vooral voort te komen uit geldgebrek. Er is de laatste weken weinig onbeproefd gelaten om dit, onder dreiging van sluiting van clubhuizen, onder ieders aandacht te brengen. Veel langer al duren de inter ne spanningen tussen de werkers „van alledag" en sommige besturen en cen- .trale staffunctionarissen. Daarbij gaat het niet om het geld, maar om veran deringen in het werk, om meer in spraak onder meer bij benoemingen in de dagelijkse leiding. Zo hoog zijn die spanningen opgelopen, dat het naar buiten brengen van de financiële nood ook al zonder enige voorkennis van de betrokkenen die veelal uit de kran ten het nieuws vernamen - door som migen gezien wordt als een Nooit tevoren werden kamer-maat coupons zó voordelig prijs-gegeven Het is een bewijs van gezond verstand dat u in de grandioze De Klerk-opruiming een kamer-maat coupon koopt. Een prijsbewuste vrouw kan nü met een klein budget de mooiste en meest duurzame vloerbedekking aanschaffen. U kiest uit een zeldzame collectie restanten kamer-maat coupons het beste merktapijt van fabrikanten als Desso, Bergoss en andere grote namen. Neem de mater van uw kamer en koop nü voor de laagste prijzen uw favoriete vloerbedekking. Kom meteen want morgen kan het te laat zijn. De Klerk ruimt op tot 4 februari a.s. WoonWarenHuis Lijnbaan/Binnenweg, Winkelcentrum Beijerlandselaan, Winkelcentrum Groot IJsselmonde. Vrijdagavond geopend. Maandag gesloten. Den Haag, Utrecht, Vlissingen, Hoorn, De Lier. van directies om de inspraakverlangens van de werkers in te tomen of althans om de aandacht daarvan af te leiden. Men moet dan ook vooral niet doen alsof meer subsidie van rijk en gemeen te de moeilijkheden oplost. Waar schijnlijk komt pas dan de ware aard van geschillen naar voren. De sluiting van huizen blijft als dreiging aanwezig, omdat de jeugdwerkers er - met oj zonder voldoende geld meer dan genoeg van hebben beschermdte worden door onwetendheid. Op de helling Het zal ongetwijfeld zo zijn dat de organisatie-structuur van het buurt- en clubhuiswerk op de helling moet. De mocratisering is een proces, dat ook hier op gang moet komen. Maar in dit hoofdartikel wordt gemakshalve verge ten dat het de jeugdwerkers zelf zijn geweest, die door middel van een „bezetting" van van het Haagse pers centrum Nieuwspoort de aandacht hebben gevestigd op de onhoudbare financiële situatie waarin het werk zich bevindt en die er toe zal leiden dat grote delen van dat werk moeten worden afgestoten. De militante actie groep „Meer poen om welzijnswerk te doen" heeft er tot nu toe geen mo ment op gezinspeeld dat huizen zullen sluiten omdat jeugdwerkers er de brui aan zullen geven. Wethouder Van der Ploeg en de geïrri teerde burgemeester hebben overigens niet te klagen over supporters. Een verslag in het Rotterdamsch Nieuws blad (sinds Daan Sprong het veld heeft geruimd toch weer hard op weg het „plaatselijke sufferdje" te worden) is tekenend: „Het betoog van de wethouder werd op de publieke tribune kritisch gevolgd door heel wat belanghebbenden, die aanvankelijk enige neiging tot roerig heid vertoonden. 'De jongelui werden echter door de voorzitter, burgemees ter Thomassen, voor de keus gesteld stilletjes te luisterep of te verdwijnen. „Een derde mogelijkheid is er niet", zei de burgemeester met ven vriendelij ke glimlach. Ze kozen het eerste en trokken zich toen de wethouder was uitgesproken stilletjes terug, na enig machteloos gezwaai met stroken pa pier, waarop o.m. de kreet „Meer Poen", of zo iets te lezen viel". We zullen ons vriendelijk glimlachend stilletjes houden over de bejaarde pen waaruit dat schoons vloeide. Uit dit alles blijkt hoe onvoldoende doordrongen men is van de solidariteit die door over het algemeen jonge mensen wordt opgebracht voor die groepen uit de samenleving, die mees tentijds in de hoek zitten waar de klappen vallen: bewoners van oudere stadswijken en werkende jongeren. Op 24 februari zal in bijna alle buurt en clubhuizen in* ons land een da£ wordsn gestaakt, zodat de beroeps krachten in discussie kunnen gaan over de noodsituatie met gemeenteraadsle den, leden van politieke partijen en zomaar belangstellenden. Misschien dat Van der Ploeg en Tho massen tegen die tijd iets zinnigs kun nen bijdragen. Jan Hein de Groot. „DE HAVENLOODS" BEZORGERS (STERS) ons blad op1S<iinsdag1Sene/of'londer Aantrekkelijke bijverdienste. Minimum leeftijd 15 jaar. de rotterdamse haardenhandel nv Na een sterk geëmotioneerd de bat is het voorstel van B. en W. (na tot het laatst toe felle verde diging van de wethouder) met betrekking tot de heropening van het badhuis „De Eendracht" ver worpen en vervangen door een besluit tot nieuw beraad over de situatie en mogelijkheden. Mevr. Krikke-Hein leverde kritiek op het voorstel, dat zij beslist afwees als zijnde volmaakt uit de tijd. Oud-wethouder Eijkenaar wierp nog olie op het vuur, door zijn suggestie, dat wethouder Collé invloed had doen gelden in de richting van een ambtelijk advies, ook omdat de directeur van de gemeentelijke woningdienst, die eertijds tegen vernieuwing van het badhuis was, daarover nu een gunstig advies had uitgebracht. Het veel omstreden badi uis De Een dracht, dat (nog) niet zal worden heropend. Speciale aanbiedingen Let vooral op de vele aanbiedingen in mei beien die wij nu hebben zoals: Onbegrijpelijke spotprijzen voor al dezi Keukenbuffetten licht beschadigd Bankstellen licht beschadigd Kuipfauteuils in bruin en zwart van f 159 voor Linnenkasten (hang en leg) van f 149- voor Vouwbed secretaire van f 229- Ze°zijn er weer: Bureaux TV hoekkastjé niëi f 149- 35,- f 9,95 Fonduesets geheel komplee nu vanaf Ha^rdroogkap Statieven Centrifuges nieuw Dames- ^hmnhorloge me"ga rantie voor halve prijs. Wandklok- Zaanse klokken licht beschadigd groot model van f 249, vanaf f 149- Luxe lederen dames- en heren tassen vanaf f 22,50 Prachtige wollen tapijten nu vanaf f 49,- Fantastische dia projektor "anaf f119- Luxe rookgarnituren vanaf f 15,- Elsevier atlassen van f 19,75 voor f 9,95 Profiteer van deze eenmalige restanten-ver- rfvanT ÓTc""" KEURKOOP, Paul Krugerstraat hoek HUI dijk Rotterdam-zuid, 5 min. lopen van M REPARATIES U kunt er op wachten INSTITUUT DENTIUA HOOGSTRAAT 40. ROTTERDAM TELEFOON (010) 126010 Te bereiken met tram 1,3 6. 8 en met buslijn 32. 34. 38. 45. 49 en 49a Mevrouw Krikke-Hein (PvdA) consta teerde, dat het voorstel een lange voorgeschiedenis heeft. Het was voor haar nog de vraag of hiermee de volksgezondheid nu wel zo erg wordt gediend, wanneer men eenmaal per week een bad kan nemen. „We doen alles voor de nieuwbouw, maar wat doen we voor de oude wijken? Daar heeft men zelf allerlei verbeteringen moeten aanbrengen, tot voordeel van de huiseigenaren. Er werden douches door de bewoners zelf ingericht. Eerst werd het badhuis De Lange Haven gesloten wegens gebrek aan belangstel ling, daarna volgde De Eendracht. Moeten we nu weer de kant op van éénmaal per week een bad? Verplicht Er zou een verordening moeten komen waarbij het verplicht is dat in iedere woning een douche komt. De woning bouwverenigingen hebben wel iets ge daan, m;»ir dat was niet overal moge lijk. Sommige huizen zijn daarvoor te Mevrouw Krikke: „Moeten we in deze omgeving het ouderwetse badhuis weer terugbrengen tegen zoveel geld? Een badhuis dat in slechte staat verkeert? Is dit een sociaal beleid? Ja gezellig, éénmaal in de week naar het badhuis". Bij een door mevrouw Krikke gehou den enquête ih 374 .woningen bleken 110 woningen geen douche te bezit ten. De heer Knipscheer sloot zich bij het grootste gedeelte van het betoog van mevrouw Krikke aan. In iedere woning behoort een douche. De heer Verlinge (PvdA) stelde voor te onderzoeken of er in het Sportfond- senbad een douche-gelegenheid is in te richten. In Rotterdam heeft men een ondergronds toilet met douchen-bad- gelegenheid, is dat in Schiedam niet mogelijk? Mevrouw Taverne van Campén wilde niet veel woorden aan het badhuis vuil maken, haar fractie (KVP) is tegen het voorstel. De heer Eijkenaar sloot zich aan bij het voorstel van mevrouw Krikke. Bezwaren Wethouder Collé gaf toe dat er grote bezwaren zijn tegen de heropening van het badhuis. Het verwonderde hem dat de directeur van de Woningdienst te gen het vdbrstel is, omdat deze dienst zelf de kosten heeft berekend. Een ondergronds toilet met douche-gele genheid is onuitvoerbaar. De suggestie in het Sportfondsenbad is nog niet onderzocht. De heer Van Kinderen adviseerde het college het voorstel terug te nemen. Als het college f. 10.000,- overheeft per jaar is het dan niet mogelijk het te besteden als extra bijdrage voor wo ningverbetering. De heer Eijkenaar: „Ambtenaren zijn een soepel volk. Wanneer je als wet houder zegt dat je advies wenst, is het wel mogelijk dat in een bepaalde rich ting te buigen. Indien de wethouder het badhuis open zou willen, dan krijgt hij een ander advies da:i wanneer hij laat merken er afwijzend tegenover te staan. Het ligt er maar aan hoe je een advies wenst". De heer Verhulsdonk: „Wat voor ad- viezenvroeg u als wethouder? De heer tijkenaar merkte nog op daf inderdaad vroeger de directeur van de Woningdienst bezwaren had tegen het heropenen van het badhuis. Hoe kwam dan nu zijn gewijzigd advies tot stand. Volgens wethouder Collé is er een mogelijk smet geworpen op het ambtenaren corps, dat zijn taak naar eer en gewe ten vervult. Van een oud-wethouder kan de heer Co'lé een dergelijke aantij ging niet accepteren. De heer Bosch man (PvdA) vond het beneden alle peil dat een oud-wethouder zich zo iaat gaan. De heer Eijkenaar verklaarde daarop dat hij geen smet had willen werpen op ambtenaren, maar iedereen weet dat een bepaalde bei'nvloeding Een voorstel door enkele raadsleden ingediend het voorstel van B. en W. aan ie houden voor nader beraad, werd met 28-9 stemmen aangenomen. I Op de kinderboerderij in het Prinses Beatrixpark in Schiedam is de levende have onverwacht toegenomen. De Vietnamese dwerg-zwijntjes, ook wel aangeduid met „hangbuik varkentjes", waarvan een vijftal op de boerderij aanwezig is, hebben gejongd. Het is niet precies na te gaan wat er allemaal gebeurd is in de kraamkamer van de boerderij en aangenomen wordt dat enkele biggetjes zijn overleden, maar het personeel van de afdeling Plantsoe nen van de dienst voor Gemeentewer ken heeft kunnen vaststellen dat er in elk geval twee biggen over zijn geble- Volgens Nederlandse begrippen heeft de geboorte wel erg vroeg in het voorjaar plaatsgevonden, maar moge lijk zijn de zwijntjes biologisch nog gebonden aan de kalender van Viet- waar men geen zomer en winter kent. De dwerg-varkentjes vormen, waarschijnlijk juist door hun uitgespro ken lelijkheid, een bijzonder en leuk accent op de boerderij. Wat nu nog verhoogd wordt door de aanwezigheid van de twee biggetjes. Het duurt echter nog wel even voor de biggetjes naar buiten kunnen, zodat een reis naar de kinderboerderij voorlopig uitgesteld kan worden.

De Havenloods | 1971 | | pagina 1