6.s 11385° Met Andere Woorden pfr 26.75 LEZEN EN HOREN c! W ristendom en atheisme mr~ 22P Straten E l l 98 Afscvmm) BENEMEND DE HAVENLOODS, DONDERDAG 4 FEBRUARI 1971 5-329 Onlangs werd in de cursus „bij belse grondlijnen" van de stich ting „Oriëntatie" besproken: het atheisme. Hieronder volgt een beknopte samenvatting van het betoog van dr. G. H. ter Scheg- Je haalt een echt scheerwollen tapijt er meteen uitde kleu ren zijn sprekenderhet doet gewoon veel warmer aan. En als zo'n tapijt een stuk voor deliger de aanbieding ingaat is dat toch wel Iets bijzonders. 100% Zuiver scheerwollen ta pijt, liefst 400 cm breed, in 4 fraaie kleuren. Dit ijzersterke gezinstapijt, waarop Uw kinde ren gerust kunnen ravotten, nu per meter voor nog géén hon derd veertig gulden. 100°/o zuiver scheerwol 400 cm breed Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage dit 100% zuiver scheerwollen ta pijt, liefst 400 cm breed. U kunt kiezen uit de kleuren fraise, groen, naturel en goud, per RKS geeft kans aan solisten De Rotterdamse Kunststichting organi seert in het seizoen 1971/1972 solis tenconcerten in de kleine zaal van de Doelen te Rotterdam. RKS wil hiermee jonge solisten of ensembles van jonge musici, na vooraf gaande auditie, in de gelegenheid te stellen een openbaar concert te geven. Daar het hier gaat om jonge mensen is de leeftijdsgrens voor deelname voor instrumentalisten gesteld op 30 jaar, voor vocalisten op 35 jaar. Aanmeldingen voor deelneming aan de audities kunnen tot uiterlijk 15 maart worden ingezonden aan de Rotterdam se Kunststichting, Kruisplein 30 te Rotterdam. U wacht toch niet tot de zon hoog aan de hemel staat met het kopen van de vrijetijdskle- ding van Uw zoon of man U kunt nu Uw voordeel doen met dit koopje. Herenshirt in jacquard dessin, van 100% Acryl dat zo heerlijk luchtig draagt en makkelijk te wassen is. Dit licht getailleerde polo-shirt met borstlatje is er in zes fijne kleuren en de maten 46 t/m 54. Niet voor f 22,95, maar tien gulden goedkoper. 100% acryl Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze 100% Acryl herenshirts in jac quard,dessin, licht getailleerd, met borstlatje. In de kleuren lichtrood, bruin, beige, midden- groen; marine en cognac en de maten 46 t/m 54 UK voor |£a get, die het onderwerp inleidde. aard, zodra de ellende kan worden stad waar de collaborateurs en de opgeheven. En voor 't eerst in de gevestigde-orde-dienaars stevig in het wereldgeschiedenis doet de mogelijk- zadel zitten, dan gaat hij daar zeggen: „Ik ben van een andere stand-van-za- ken, die niet van deze-stand-van-zaken is". Wat we dan ook, nadat dit duide lijk gezegd is, kunnen verwachten is, dat Pilatus, de Romeinse stadhouder, dat stelletje proleten uit Galilea goed zal gaan aanpakken. God bestaat niet Het woord „atheisme" duidt op een stroming, die het bestaan van een god of van goden ontkent. Een atheist is dus iemand, die niet gelooft, dat God bestaat. Nu kan onze reaktie zijn: zo iemand kan dus geen christen zijn. Want een christen gelooft in God. Een christen kan dus geen atheist zijn. Maar - en dat moet nu onze vraag zjjn - wat bedoelen we, als we „god" zeggen? Ernst Bloch schreef een boek, getiteld: „Athei'smus im Christentum" en gaf dat boek de ondertiteling mee: „Nur ein Christ kann ein guter Atheist sein und nur ein Atheist kann ein guter Christ (slechts een christen kan een goed atheist zijn en slechts een atheïst kan een goed christen zijn). Dit mag op het eerste gehoor wonder lijk klinken, maar er is veel meer verwantschap tussen het atheisme en het christelijk geloof dan men ver moedt. En omgekeerd: Er is veel min der verwantschap tussen het christelijk geloof en het religieuze dan wordt vermoed. Adonai Wie de bijbel goed gehoord heeft, heeft geleerd, dat het daar niet over God gaat. We moeten zeggen: juist nief! Het oerbelijden van Israël luidt: „Hoor Israël, Adonai is onze God, Adonai is één" (is uniek, enig). Dat betekent voor de Israëliet: HIJ, dat wil zeggen die van de bevrijding uit de slavernij, DIE is God. Hij, die ons uit het slavenhuis deed opstaan, Ado nai, de Heer, Hij is God. En Hij is dan die kracht, die ons bezielde in verzet te komen tegen de verdrukker en de uitzuiger. „Hoor Israël, spits je oren, over goden gesproken. god is niet God, maar ADONAI, d.w.z. die kracht, die weer mensen, vrije mensen van je maakt, DIE is God". Het woord „god" is als het ware een blikvanger voor de „relegieuze" mens. Je kan daarom net zo goed zeggen: „Adonai is de rotssteen" of „Adonai is de herder". Als er daarom staat: „Adonai is één", dan wordt daarmee niet bedoeld, dat de godsdienst van Israël monotheïs tisch moet blijven, maar dan is de bedoeling daarvan deze, dat Adonai, die in Israël een bevrijdende kracht is gebleken, enig is in zijn soort, volstrekt uniek. Het geloof in Adonai maakt ons dan ook athei'stisch in de religieuze zin van het woord. Marxisme Wat bedoelt een marxist, als hij zegt atheist te zijn? Karl Marx bedoelde duidelijk met zijn atheisme anti-chris telijk te zijn. Voor Marx was de religie het christendom. Als Marx zegt, dat religie opium is van het volk, dan bedoelt hij duidelijk de „christelijke religie". Om nu Marx goed te verstaan 'dienen wij allereerst een duidelijk on derscheid te maken tussen het „chris telijke" en wat genoemd is het „chris- tendommelijke". Met dat laatste wordt bedoeld: het gevestigde christendom, dat gemene zaak heeft gemaakt met de Toen het christendom onder Constan- tijn de Grote (4e eeuw) tot staatsreli gie werd, werd het om zo te zeggen de vlag op de modderschuit van het be staande. Het koos de partij van de sterksten en de hoogstgezetenen. En de ellendigen en armen werden zoet gehouden met de „zaligheden van het hiernamaals". In de tekst, waar Marx de christelijke religie opium noemt, zegt hijDe mens zit vastgeketend met dikke ketenen in de gevangenis van de klassenmaat schappij. En die ketenen worden door de religie met bloemen versierd. Zo heeft de religie van de nood van de keten de deugd van de bloemenkrans gemaakt. Gevolg: De mens komt er niet toe in verzet te komen en de ketenen van zich af te werpen. Door de droom van het hiernamaals wordt hij afgeleid van de werkelijkheid. Zo is de religie opium van het volk, opium in de tweeërlei werking die het heeft: 1 pijnstillend en 2. verdovend. En, aldus Marx, opium is niet erg als de kwaal niet bestreden en genezen kan worden. Dan is de droom goed. Maarzodra het mogelijk is de ellende op te heffen, werkt de opium van de religie verlammend. Voor Marx heeft de religie dan ook tweeërlei functies: 1. het is de uitdrukking van de ellende en 2. het is het protest tegen de ellende. Als Marx dan ook pleit voor opheffing van de religie, dan bedoelt hij daarmee niet, dat de religie moet worden afge schaft, maar dat het tot religie moet worden opgeheven, verheven, namelijk tot werkelijke uitdrukking van en pro test tegen de ellende. Dit protest moet een realiteit worden van revolutionaire Leddy brengt sterk verhaal van Roth Verreweg het sterkste verhaal dat John Leddy voordraagt in zijn programma met de zangeres Gerry Kley, „Speak easy and sing song", is „De bekering der joden" van de Amerikaanse schrij ver Philip Roth. Roth tekent met een messcherpe pen het levensgevoel in de joods Amerikaanse gemeenschap en Leddy bleek een uitstekend „medium" om de bedoelingen van de schrijver over te dragen aan een aandachtig publiek. Eerder droeg hij verhalen voor van Belcampo („De driesprong") en Ber nard Malamud („De jodevogel"), waar in zeer direct het anti-semitisme in Amerika aan de orde wordt gesteld. Gerry Kley zong aardige liedjes. Het beste was „Do you know" met tekst van haar zelf en muziek van Marius Monkau, waarin de moderne liefdes liedjes op de hak worden genomen. In haar totaliteit een niet onaardig programma, maar men kan zich afvra gen welke zin het nog heeft met zo'n voordracht-avond door het land te trekken. M.R. heid zich voor, dat er een menswaardig bestaan mogelijk is voor alle mensen. Er is voldoende voor iedereen. Het atheisme van Marx hangt dan ook ten nauwste samen met het „christen- dommelijk" karakter van het christen dom van zijn (en onze) dagen en met de overgang van het utopisch socialis me naar realisering van het socialisme. De opheffing van de religie betekent voor Marx de afschaffing van de geves tigde religie, waarin de mens verne- Maar nu Jezus. Wat moet hij doen? Als Jezus nu consequent op de weg van het aan de kaak stellen van de collaborerende machten was doorge- derd, verlaten, beledigd en geknecht gaan, dan had dat onherroepelijk bete- wordt, opdat de religie weer wordt tot kend, dat ook het volk eraan was wat het^doorstoten tot het radicalis- gegaan. Toen werd het heel concreet: hij of zij. En toen was hij er vóór het volk. En dat was de ruil. Heel echt, me van het menselijke. Bijbelse boodschap Dit alles ligt dicht in de buurt van wat in het boek Exodus wordt verteld. Adonai is de God van de bevrijding, van de menselijkheid. Hij is dat zozeer, dat Hij zich verplaatst in de mens, ja, mens wordt. Het unieke van de religie van Israël is, dat je daar wordt opgeroepen uit de religies uit te breken. Zo moeten we nu ook weer uit de gevestigde religie uitbreken. Bij de opmerking die vaak gemaakt wordt, dat er bij Marx en de zjjnen toch helemaal geen plaats voor God is, moet bedacht worden, dat het wel eens zou kunnen zijn, dat zij net zo goed een boodschap aan ons heb ben als wij aan hen.; Koejemans, eens hoofdredacteur van het communistische dagblad „De Waarheid", schrijft in zijn boek „Van Ja tot Amen", waarin hij vertelt hoe hij christen werd, dat hij in feite „communist" is gebleven, zij het dan niet als CPN-er. In dit boek vertelt hij, dat het communisme van Marx nooit een aanval is geweest op Jezus Chris tus. Zo zijn er meer marxisten, die verstaan hebben, dat het atheisme van Marx geen aanval was op de bijbelse boodschap. De anti-relegieuze propaganda van het Sovjet-regime vindt Koejemans dan ook te plat. Zo plat is Marx niet. In zijn „opium-tekst" zegt Marx, dat de bloemen van de religie die de ketenen heel concreet. Hiermee heeft hij God uitgedaagd en schreeuwde hij het uit: „Mijn God, mijn God, waarom hebt gij mij verlaten? En dit is de weg. De weg, die wij moeten navolgen. Dat dit DE weg is om op het uur, waarop het erop aankomt er te zijn vóór de mensen koste wat kost, dat bewijst God door hem op te wekken uit de doden. Dit is de weg. Historisch, politiek. Dit is geen formule, geen abstracte dogma tiek, maar vleselijke werkelijkheid. Je zus koos voor de armen, de proleten, de hoeren en de tollenaars. Hij maakte met hen gemene zaak. En dat, juist dat, betekende voor hem godverlaten heid, maar voor de mensen voor wie hij koos kracht voor een opstandig Ongerechtigheid In de bijbel is atheïsme hetzelfde als: ongerechtigheid bedrijven. Hoor hoe psalm 14 deze zin „de dwaas zegt in zijn hart: Er ij geen God" vult. Dan staat er: „Zij bedrijven gruwelijke en afschuwe lijke misdaden" „Zij bedrijven ongerechtigheid" „Zij eten fnijn volk op, als aten zij „Zij beschamen de ellendige" In de bijbel is dus hij, die wandaden - doet, al heeft hij z'n mond vol „over van de uitbuiting verbloemen ge- God" een atheïst, want het gaat niet plukt moeten worden net zo lang todat de mens de levende bloem kan plukken. Jezus Als Jezus Jeruzalem binnenkomt, de om de godsdienst van de mensen, maar om de mensendienst van God, die Adonai is. Wie in ZIJN NAAM bijeenkomt, die kan op hem rekenen. G. A. de Groot hoe zal één warm worden in deze straten kort en vinnig soms maar meestal lang en traag zich voortslepend van blok naar blok met deuren en portieken op afgepaste afstanden en ramen eindeloos in het gelid en soms met een bocht die alle toekömst beneemt hoe zal iemand hier troost vinden als het regent en iedereen versnelt zijn pas om thuis te komen een donker trapgat binnen en winkels klein en armetierig met hun koopwaar waar het stof op ligt en vaal licht op valt hoe zal iemand hier vallen en weer opgericht worden of plotseling bezeten worden door de laatste angst als hij planken voor de ramen getimmerd ziet of een gat tussen twee huizen met een volgeplakte schutting met de wasmiddelen en de kwalijk lachende vrouw omdat niets gemeend en waarachtig is maar alles er niet toe doende en leeg hoe zal het hier lonen om te leven alleen de mensen maar die bestaan naar binnen als de loodsen met hun lang geleden geverfde deuren en de autowrakken half op de stoep op leeggelopen banden en geteisterd door weer en wind hoe zal iemand hier hoop vinden als z'n schoenen natte stenen registreren en een windvlaag hem op de hoek verrast hoe zal hier gesproken worden door de stem die niemand stuit het woord dat schept? De oplossing van de puzzel van vorige terdam 1In de linker bovenhoek week luidt: 1 Zonder water draait geen vermelden m.a.w. 145. De briefkaarten molen en 2 Harde regens duren nim- moeten voor dinsdagmiddag 9 februa- mer lang. De juiste inzendster was ri, 12 uur in ons bezit zijn. ditmaal: J. van Eik-Beuker, Dordtse- laan 33b, Rotterdam 20. De oplossin- BlJ juiste oplossing van deze kruis- gen van deze week moeten gestuurd w°ordpuzzeUeest i worden naar: Puzzelredactie De Ha venloods, Prins Hendrikkade 14, Rot- Luxe allures, een prima kwali teit eneen bijzonder lage prijs kenmerken deze éénmalige aanbieding overgordijnstof. Peau de Pêche, een luxe over gordijnstof, bedrukt met een rijk bloemmotief. Deze stof uit de serie rond de f 10,50, koopt U nu per meter, 120 cm breed, voor nog géén zeven gulden. peau de peche met bloemdessin 120 cm breed Vrijdag en zaterdag verkopen wij op de 1e etage deze luxe Peau de Pêche overgordijnstof met een fraai bloemdessin, 120 cm breed, per „Kom mee, ik weet hier wel een schuilhoekje" zei de meeuw, „maar je moet wel klimmen." „Dat zal wel lukken" antwoordde Poseidon. Even later zaten ze op een balk bovenin de grote hut. „Je herkent me niet meer hé maat? zei de meeuw grinnekend, „zo wit heb je me nog nooit gezien! Poseidon keek zijn redder verbaasd aan. „Ben jij soms de meeuw die we op het Grote Water ontmoet hebben? „Zekers" antwoordde de meeuw, „in eigen persoon! „Dank zij het was middel zie ik er weer piekfijn uit en m'n makkers ook. Maar vertel 's, wat doe je hier, in het hol van de leeuw zogezegd? „Dat is een lang verhaal" antwoordde Poseidon. „Nou vertel het me maar vlug, want we moeten hier zo weg." Poseidon vertelde vlug het verhaal van Padde, over de vaas en de bron en dat hij in het Eerdmannetjesdorp was om te spioneren. „Zo zo" zei de meeuw, „nou ik kan je wel inlichten, maat! Ik hou het hier al een tijdje in de gaten. Die smeerpoetsen willen het hele eiland zwart maken en daarna het vasteland! (jVKROtti?) 't Eiland zwart maken? herhaalde Poseidon verbaasd, „hoe willen ze dat doen en waarom? „Kijk maat" antwoordde de meeuw, „zie je die grote ketel daar? Voorzichtig gluurde Poseidon naar beneden, want hij had een beetje last van hoogtevrees. Beneden hem stond een reusachtige ketel, waaruit allerlei buizen en pijpen naar buiten staken. In de ketel borrelde en kookte een pikzwarte substantie. „Dat maken ze uit padde stoelen en verkoolde boomstammen en wie weet wat ze er nog meer in doen", zei (Je meeuw. „Die eerdmannetjes hebben namelijk een hekel aan alles, wat groen is, aan bomen, bloemen en planten. Daarom willen ze alles bedekken met dat spul, zodat er niets meer groeit", verklaarde de meeuw, ,,'t zijn zwartkijkers zogezegd". „Afschuwelijk", zei Poseidon „dat moet ik gauw aan mijn vrienden gaan vertellen. Misschien kunnen we samen iets bedenken om 't te voorkomen". „Ik hoop het van harte", antwoordde de meeuw, „maar je moet er nu vandoor maat, want de eermannetjes kunnen elk ogenblik terugkomen van hun strooptocht op het vasteland! Ji de uitsteken de randvakjes, boven en onder van links naar rechts en links en rechts van boven naar beneden, vier beroepen. HORIZONTAAL: 1 balk; 2 wereld deel; 3 deel van dag; 4 uitgifte; f hoogstaand; 6 voorbeeld; 7 aanschaf fen; 8 bedgerei; 9 specerij; 10 vogel; 11 gek; 25 Ned. rivier; 26 besturen; 27 hulptaal; 28 boom; 29 alle twee; 30 soort verklaring; 31 opschrift; 32 ge bied; 33 sterke drank; 34 zitplaats; 35 biet; 36 kleur; 37 vrijgevig; 38 verstan dig; 39 drinkgerei; 40 schenkgerei; 41 insekt; 42 afbeelding; 43 groot vertrek; 44 twisten; 45 geducht; 46 onderschei dingsteken; 48 soort hond; 49 wate ring; 50 bloeiwijze; 51 huisdier; 52 telwoord; 53 gevangenis; 54 hoofddek sel; 55 dicht; 56 breedvoerig; 58 doop- figuur; 59 diefstal met geweldpleging; 60 hoofddeksel; 61 afbeelding van heilige; 62 teken om hulp; 63 de gelijke zijn van; 64 zijtak v/d Donau; 65 zoutig vocht; 66 tocht; 68 set; 69 plaats in Utrecht; 70 departement (afk.); 71 aanw. v.n.woord; 72 metaal- voeg; 73 vlas bewerken; 75 zoogdier; 76 ontkenning; 77 groente; 78 para dijsfiguur; 79 toegestaan zijn; 80 geven (om); 81 roofdier; 82 strook; 83 gods dienst; 85 kledingstuk; 86 lichaams deel; 87 wenk; 88 medicijn; 89 kruide rij; 90 verbouw; 91 drukeenheid (afk.); 92 kerkelijk zangstuk; 94 vogel; 95 Engelse collegeplaats; 96 bedvulling; 97 godin der aarde; 98 groente; 99 bieding; 100 telwoord; 101 medelij den; 102 muziekteken; 103 mak; 104 windrichting (afk.); 105 naderhand; 106 lichaamsdeel; 107 knaagdier; 109 metaal; 111 knijpbuisje; 112 soort toeslag; 113 muziekstuk; 114 pronk- kastje; 115 beroep. VERTICAAL: 1 schrift; 2 boom, 3 toen; 4 onaangenaam verblijf; 5 vrucht; 6 vlug; 7 afnemen (roem); 8 plag; 9 slang; 10 lichaamsdeel; 11 plaatsaanduiding; 12 boom; 13 vlas- kam; 14 alvorens; 15 helder; 16 flauw- grappig; 17 beroep; 18 deel v/h jaar; 19 onb. v.n.woord; 20 voorzetsel; 21 god der liefde; 22 bijbelse reus; 23 voegwoord; 24 motto; 25 onfraai; 26 schaamtegevoelens wekkend; 27 soort degen; 28 roofdier; 29 dier; 30 plaatje; 31 beet; 32 bezitt. v.n.woord; 33 wagen; 34 wilde haver; 35 voor (voor voegsel); 36 aanduiding; 38 vaste regel; 39 Engels voegwoord; 40 ordezuster; 42 Russ. geestelijke; 43 coupon; 44 dagaanduiding; 45 luiaard; 46 gedag- zeggen; 47 op zulk een wijze; 48 insekt; 49 uitbouw; 50 vrucht; 52 bouwvakker; 53 blussen; 54 wapen; 55 langwerpig rond; 56 persbureau; 57 pret; 58 voorzetsel; 59 hevig; 60 slaap plaats; 61 metaal; 65 plaats in N.-Hol land; 66 toiletgerei; 67 ruimte; 68 sleuren; 69 grondsoort; 70 opening; 71 eiland in Middell. Zee; 72 doorgeef- raam; 73 adviesinstelling; (afk.); 74 hogepriester; 75 hakwerktuig; 76 num mer; 77 babygerei; 78 waterkering; 79 insekt; 80 gril; 81 metaal; 82 vol groeid; 83 int. organisatie (afk.); 84 groet; 85 cowboy wedstrijd; 86 leids man; 88 houding; 89 onderdeel van -auto; 90 deel van Frankrijk; 92 leuze; 93 genotmiddel; 94 kennen; 95 deel van O.-Azië; 96 oosters boek; 97 rover; 99 uitroep; 100 lomp; 101 sprookjesfi guur; 102 voorzetsel; 103 pers. v.n. woord; 105 jongensnaam; 106 wed loop; 107 soort hond; 108 redeloze dieren; 109 soort papegaai; 110 oude maat. ♦Vorige week is in de Verenigde Staten het gebruik van D.D.T. verbo den. Binnenkort zal dit verbod ook in Frankrijk gaan gelden en in mei volgt Duitsland. D.D.T. is een gif, dat ge bruikt wordt voor de bestrijding van insecten en dat vrijwel niet kan wor den afgebroken. Daarom zal dit gif voorlopig nog wel in ons lichaam komen, te meer, omdat er nog maar weinig landen zijn, die het gebruik van het spul werkelijk verbieden. De voor raad, die er daarna dan nog overblijft, sturen we overigens naar de ontwikke lingslanden. ♦Professor Panofky, een Amerikaanse meteoroloog, heeft vorige week meege deeld, dat vijfhonderd supersone vlieg tuigen, die per dag zeven uur in de lucht z(jn, de temperatuur van de stratosfeer met vier graden kunnen doen stijgen. Dit kan dan weer funeste gevolgen hebben voor het leven op aarde. ♦Volgens drie leden van de Rijnmond- raad is het onderzoek, dat het Reactor centrum Nederland moest instellen naar sporen zware metalen in de at mosfeer in verband met een hoogoven vestiging op de Maasvlakte, afgesloten. Zij vragen dan ook wanneer de resulta ten van dit onderzoek zullen worden gepubliceerd. Ze willen het namelijk graag weten, voordat zij over de vesti ging van de Hoogovens gaan praten. ♦Mr. W. H. Fockema Andreae, voorzit ter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel, vindt, dat Rotterdam een vestiging van de Hoogovens op de Maasvlakte niet mag weigeren. Volgens de heer Fockema Andreae is staalfabri- cage een economische bedrijvigheid, die de belangrijkheid van dit gebied zal onderstrepen. Men mag van een kost baar haventerrein geen olie-opslag plaats maken. Dit heeft hij vorige week gezegd tijdens een lezing voor de Ha- venveïeniging Rotterdam. *De provincie Zuid-Holland zal een apart bureau voor het milieubeheer instellen. Dit heeft gedeputeerde mr. Engelsman vorige week beloofd naar aanleiding van opmerkingen van Sta tenleden over de luchtverontreiniging in het Rijnmondgebied. De Gedepu teerde vertelde ook nog, dat op 4 februari vertegenwoordigers van d? provincie, van Rotterdam en van Rijn mond weer gaan praten over de Hoog- Kan Uw baby al een beetje zitten?dan staat er op on ze baby-afdeling de mooiste kinderstoel die hij of zij zich maar kan wensen. Kinderstoel, merk Eekhoorn, met zwaar verchroomd onder stel, prachtig formica speel- blad, solide voetenplankje, alle buis 19 mm dik, bekleed met een eerste kwaliteit suwide. Een onverwoestbare stoel met de normale garantie, voor nog géén zeven en twintig gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze prachtige Eekhoorn kinderstoe len met zwaar verchroomd on derstel, formica speelblad, voe tenplankje, bekleed met prima suwide, keuze uit frisse kleuren, met de nor male garantie

De Havenloods | 1971 | | pagina 11