bruisend van leven en lawaai Bungalowpark „Lido Europees comfort in Arabische verpakking DE HAVENLOODS, DONDERDAG 4 FEBRUARI 1971 5-328 TUNESIË bisch is en dat zich de laatste jaren mag verheugen in een stijgende stroom toeristen uit het rijke Europa: men kan vrijwel overal ronddwalen, zonder lastig gevallen te worden. Natuurlijk moet men niet, vooral in de wijken waar toeristen nog niet al te veel komen, te opdringerig fotograferen. Een van de chauffeurs is bereid ons naar Nabeul te brengen, maar dan moet hij eerst een auto ophalen, die groot genoeg is voor onze groep. Hij verdwijnt in de donkere steegjes en komt inderdaad na een half uurtje met een auto terug. Voordat wij echter de kans krijgen in te. stappen, hebben zes man zich al op de auto gestort. De chauffeur begint in het voor ons onver staanbare Arabisch uit te varen, maar de mannen blijven rustig zitten. Dan loopt de chauffeur boos weg, tegen ons een gebaar makend, dat hij er ook niets aan kan doen. Een tijd lang gebeurt er niets. De mannen blijven in de auto zitten met de portieren hermetisch gesloten. Het helpt niet, dat wij vertellen, dat de auto voor ons bestemd was. Dan ge beurt er een klein wondertje. Er stopt een andere auto. Onmiddellijk gooien de mannen de deuren van de auto open en bestormen de tweede wagen. Onze chauffeur duikt uit het niets op en gebaart, dat wij snel moeten instap pen. Vlak voordat wij willen wegrij den, wordt een van de portieren weer opengerukt en er springt weer een man in de auto. Onze chauffeur zegt niets, maar gaat gewoon rijden. Onderweg blijkt, dat de nieuwkomer ook naar Nabeul moet. Hij werkt in Tunis, vertelt hij, en moet elke dag op deze manier de rit heen en weer maken. Kameelpaden Zestig kilometer en de rit duurt ruim anderhalf uur. De auto komt dan ook niet boven de 70 kilometer per uur uit. Begrijpelijk, wanneer men weet, dat het wegdek slecht is en de weg maar zeer smal, En dat er bovendien aan weerszijden van de weg kameelpaden lopen, zodat elk ogenblik een kameel of een zwaar beladen ezeltje de weg kan oversteken. Maar de chauffeur brengt ons in ieder geval waar we moeten zijn, al gaat het laatste deel van de tocht over een modderpad, waarin de wielen diep wegzinken. De volgende dag zal een chauffeur van een kleinere taxi halverwege weigeren ver der te rijden. In het pikdonker moeten we wadend door de modder en steeds gevaar lopend uit te glijden en met ons gezicht in de cactussen te vallen, maar zien, dat we het bungalowpark berei ken, waar we logeren. Maar de chauf feur kan tenslotte ook niet helpen, dat de gouverneur van Nabeul vervangen is door een ander, die de zaakjes niet zo heel erg goed in handen heeft. Enige jaren geleden was dat anders. Toen regeerde Amor Chechia als gou verneur over Cap Bon. Hij was een man, die openstond voor de ontwikke lingen van zijn land en hij begreep, dat het toerisme daarbij in de eerste plaats kwam. Wilde iemand een hotel bou wen, dan verleende hij alle medewer king. En nog voordat het hotel uit de grond was verrezen, waren de wegen, gas, elektriciteit en water al aangelegd. Want Amor Chechia begreep, dat toe risten deviezen meebrengen en dat die toeristen daarom beter vandaag dan morgen kunnen komen. En natuurlijk moet men niet proberen een moskee binnen te stappen, tenzij men een Arabische gids heeft. Maar men kan zich gerust mengen in het leven op straat. Wel kan het gebeuren, dat een Tunesiër vriendelijk lachend op de toerist toekomt om een praatje te maken. Het vervoer van Tunis naar Nabeul, dat op een afstand van een zestig kilome ter van de hoofdstad ligt, stelt ons even voor een probleem. Na veel vra gen komen wij eindelijk terecht bij een garage, waar een soort „opstaptaxi's" worden verhuurd. Dat betekent in de praktijk, dat een dergelijke auto be stormd wordt door een aantal mensen, die allemaal proberen een plaatsje te veroveren. Wie niet hard genoeg kan dringen, moet op de volgende auto wachten. TJ Handwerk Maar de gouverneur leefde met zijn ene been in deze moderne tijd en met het andere in de tijd, waarin een gezagsdrager in het Midden-Oosten zich nog alles kon permitteren. En daardoor deed hij dingen, die in Tune sië nu niet meer door de beugel kun nen. Hij werd afgezet en veroordeeld tot acht jaar dwangarbeid. Zijn opvol ger doet het wat rustiger aan, maar dan ook in alle opzichten. En daarom was de weg naar het bungalowpark Lido Nabeul nog niet gereed, hoewel de toeristen op het punt staan te komen. Gelukkig is dat slechts een tijdelijk verschijnsel. Nabeul zelf is een typisch Arabisch stadje, waar elke week de beroemde kamelenmarkt wordt gehouden. Dan komen uit heel Tunesië de Bedouihen naar Nabeul om handel te drijven, een kleurrijk schouwspel, waarbij men ver geet, dat het eigen vaderland op slechts twee-en-een-half uur vliegen afstand ligt. In Nabeul ook vindt men tiental len pottenbakkerijen, sommige „gemo derniseerd", maar andere nog wegge zonken in de grond, in half-donkere ruimten waar het oude handwerk nog wordt beoefend. En de potten, die met vaardige hand worden gevormd en in de zon worden gebakken, verschillen in vorm weinig of niets van die, welke eeuwen en 'eeuwen geleden ook al in gebruik waren. Het is dan ook heel begrijpelijk, dat Tunesië elk jaar meer en meer toeris ten trekt. De stranden van Spanje, Zuid-Frankrijk en Italië dreigen over vol te raken. Een rustig plekje in de zon is steeds moeilijker te vinden. Door de steeds sneller wordende straal vliegtuigen begint de afstand een steeds meer te verwaarlozen factor te worden bij het plannen van de vakan ties. Daarom lieten de touroperators hun blikken ook dwalen naar de over kant van de Middellandse Zee, waar men nog ongerepte, brede en witte zandstranden vond. Langs die stranden verrezen grote hotels, maar nog altijd is het zo, dat vele stranden van Tunesië_ nog maagdelijk wit zijn. En juist Tunesië is zo aantrekkelijk, omdat dit land <Je sfeer van het Midden-Oosten heeft vermengd met westerse invloeden. De toerist is er hartelijk welkom. En dat Tunesië nog veel meer toeristen verwacht, blijkt wel uit het feit, dat het vliegveld van Tunis een nieuwe aankomst- en ver trekhal heeft gekregen, zodat men de stroom nog sneller kan afhandelen. Het zal dan ook niet zo lang meer duren, voordat Tunesië bij de vakantie ganger net zo'n bekende klank heeft gekregen als Spanje of Italië thans. Jan Dijkstra. hen ritje door het bungalowpark per kameel. Natuurlijk doe je zoiets, maar zelfs onze geroutineerde reisjournalist Jan Dijkstra trekt er nog een angstig gezicht bij. „Lido Nabeul" is een nieuw bungalow park, dat vooral mikt op de verwende toerist, die toch een individuele vakan tie wil hebben. Het park, dat vlak aan het strand ligt en zeer ruim is opgezet, omvat een groot aantal bungalows, die in Arabische stijl zijn gebouwd. Zij beschikken over een grote woonkamer, een keukenhoek, compleet met gasfor nuis, koelkast en geyser, twee slaapka mers en een grote badkamer met toi let. De bungalows hebben air-conditio ning en een groot, overdekt terras. Alle bungalows zijn zodanig gelegen, dat zij zoveel mogelijk privacy bieden. Bij het bungalowpark is een grote cafetaria, waar men de maaltijden kan gebruiken. Wil men echter zelf koken, dan kan men inkopen doen in de bij het park behorende supermarkt. Daar zijn ook produkten uit dè eigen slagerij verkrijgbaar, die, evenals de cafetaria, onder Duitse leidig staat. Eveneens ten behoeve van de hygiëne beschikt Lido Nabeul over een eigen waterzuivering, zodat men geen angst hoeft te hebben voor de gevolgen van het Tunesische water. Ten overvloède is er voortdu rend een Duitse arts aanwezig. In het komende jaar zullen nog 86 bungalows worden bijgebouwd. Daar naast komt er een luxe hotel, dat 268 bedden zal krijgen en verder vele facili teiten, die ook voor de bewoners van de bungalows open staan, zoals een kapsalon, een boetiek en een eigen bank. Er komt een groot zwembad met uitzicht op zee en een speciaal kinderbad. Tevens zullen er enige ten nisbanen worden aangelegd. Daarnaast bestaat er gelegenheid tot paardrijden (of op een kameel of ezel) zeilen, vissen in zee en waterskiëni Voor hen, die dit laatste nog moeten'leren, komt er een waterski-school. Uiteraard be staat er ook gelegenheid tot het maken van excursies. „Lido Nabeul" is een Duits project, waarin Broekman Motorships n.v. te Rotterdam financieel deelneemt. Ne derlandse toeristen gaan per trein van Utrecht naar Düsseldorf vanwaar de vlucht naar Tunis wordt gemaakt per BAC-1-11 van de Duitse chartermaat schappij German Air". Voor de rest van deze winter bestaat er nog de mogelijkheid van een vier- of acht- weekse reis, die op 9 februari begint. In Tunesië beginnen de mimosa bomen langs de weg al geel te kleuren. Tussen de altijd groene takken van de sinaasappel- en •citroenplantages bij Nabeul. de hoofdstad van het schiereiland Cap Bon, glanst het oranje van de vruchten, die daar het hele jaar geplukt kunnen worden. Ze zijn in overvloed te koop op straat, compleet met de bladeren er nog aan, zodat njcn kan zien, dat ze nog vers zijn. Toch is het in Tunesië nog winter. Dat bete kent, dat de temperatuur zo ge middeld achttien tot twintig gra den is. En op een bijzonder koude dag zo'n twaalf graden. Dat betekent ook, dat de regen af en toe neer kan zwiepen uit een lage, grijze lucht. Maar dat betekent ook, dat even later de zon weer kan schijnen, zodat het allemaal begint te lijken op een warme, zomerse Nederlandse dag. Eigenlijk is het een vreemde ervaring om gehuld in je winterjas in het vliegtuig te stappen en er twee-en-een- half uur later uit te komen en te merken, dat je het ding helemaal niet meer nodig hebt. Dat je gewoon in je colbertje op straat kunt lopen en dat je 's avonds om een uur of zes nog op een terrasje kunt zitten om de vreemde mengeling van een moderne Arabische stad over je heen te laten gaan. Een vreemde mengeling, want hoewel de Boulevard Habib Bourguiba, de hoofd straat van Tunis, een moderne boule vard is, waarover het verkeer voort raast, ziet men tussen al dat drukke gedoe door toch ook nog gesluierde vrouwen of ma men, die diep weggedo ken in hun winterse bournous, voort- schuifelen. Een vreemde overgang: wij zitten op een terrasje te genieten van het milde weer en de Tunesiër wapent zich met warme kleren tegen dezelfde temperatuur. En op een steenworp afstand, aan het einde van de Boulevard Habib Bourgui ba, is het westen helemaal verdwenen. Daar beginnen de Souks, de overdekte markt, waar alle exotische voortbreng selen uit het Midden-Oosten te koop worden aangeboden. Daar is bijvoor beeld de straat, waar men vrijwel uitsluitend kruiden kan kopen, waar de geuren zo zwaar hangen, dat men er even moeite mee heeft. Of men komt in de straat waar de zilversmeden hun werk doen, begeleid door het ritmisch geklop van de kleine hamertjes in tientallen werkplaatsen. Elke - kleur rijke - straat heeft zijn eigen charme, maar op één punt zijn ze allemaal gelijk: ze bruisen van het leven en het lawaai. Iedereen roept door elkaar om zijn waren aan te prijzen of, gewoon, om een buurpraatje te maken met de man aan de overkant. En daar tussen door klinkt voortdurend het gejengel van de Arabische muziek, die op den duur toch ook voor de Europeaan vol van klank wordt. Een jofel straatje om eens even in te lopen. Auto's mogen niet.

De Havenloods | 1971 | | pagina 9