Salomo's oordeel in voordeel van stakers Afkoelingsperiode van een maand Aanpassing van bijstandsuitkeringen aan het minimumloon Lezing over Schopenhauer Zendtijd voor politieke en kerkelijke groepering Studieconferenties over verpleegkundige zorg bij Kerk en Wereld AAR vraagt nog meer chauffeurs dinsdag 9 februari 1971 20a Jaargang no. 6 VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM -VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. OPLAGE 255.01 De schalen hangen nog in evenwicht, maar de balans zal naar de stakers doorslaan. Zaterdagmorgen zijn de Rotterdamse sleepbootbemanningen - althans voorlopig weer aan het werk gegaan na het Salomo's oordeel van mr. J. G. L Reuder. de president van de Rotterdamse rechtbank. Mr. Reuder, die moest beslissen in het kort geding, dat door de werkgevers aanhangig was gemaakt tegen de vakbonden, heeft voor het eerst in de stakingsgeschiedenis van ons land een afkoelingsperiode van een maand afgekondigd. Aan de hoop van de werkgevers, dat hij het uitroepen van de staking een onrechtmatige daad zou noemen, is niet voldaan. Mr. Reuder ging zelfs nog verder door te betwijfelen of de staking van het sleepbootpersoneel een bij de wet verboden staking was. En met die uitspraak doorbrak hij in feite de door de regering in december afgekondigde loonmaatre gel, zoals de tweede voorzitter van het N.V.V., A. den Boon, na het kort geding herhaaldelijk verklaarde. Daarmee ook heeft hij waarschijnlijk de deur opengezet voor andere acties in andere bedrijfstakkea De staking van de Rotterdamse deepbootbemanningen en het daarop volgende kort geding waren in f test-case, die in het voordeel van de stakers is Oorspronkelijk zou het kort geding al vorige week dinsdagmiddag dienen voor de Rotterdamse rechtbank. Dank zjj de bemiddeling van de wethouder voor de haven, drs. H. J. Viersen, kwam er dinsdagmorgen een gesprek Zal dit beeld over een maand terugke ren, of zal de afkoelingsperiode de oplossing brengen? tussen vakbonden en werkgevers op gang. Tussen beide partijen werd een akkoord bereikt, waarna het kort ge ding werd ingetrokken, 's Avonds bleek echter, dat de stakers niet tevre den waren met het akkoord. Zij hiel den vast aan het ultimatum en beslo ten de staking voort te zetten, waarna de werkgevers besloten het kort geding alsnog te laten doorgaan. De eisen, die de vakbonden in hun ultimatum hebben neergelegd, zitten zeer ingewikkeld in elkaar. Ze zijn gebaseerd op een loonsverhoging van 45 gulden per 1 juli, met terugwerken de kracht tot 1 januari, in wélk bedrag dan ook de verrekening van de befaam de vierhonderd gulden zou zitten. Het akkoord, dat de vakbonden vorige week dinsdag bereikten met de werk gevers kwam neer op een loonsverho ging van veertig gulden per 1 juli. In deze bedragen zitten dan nog enige variaties naar gelang de functies van het sleepbootpersoneel. Het was echter de eis, dat de loonsverhoging met terugwerkende kracht moest geschie den, die maakte, dat de werkgevers de staking tot een onrechtmatige daad verklaard wilden zien, omdat dit in strijd zou zijn met de loonmaatregel van de regering. Dit nu werd door mr. Reuder niet toegegeven, uiteraard tot voldoening van de vakbonden. Een ander punt is de afkoelingsperio de, een „on-Nederlandse maatregel", waarmee de vakbonden toch wel in hun maag zitten. Aan de ene kant hebben zij nu een maand de tijd om met de werkgevers op basis van het ultimatum tot een akkoord te komen, hetgeen neerkomt op een inwilliging van alle eisen. Daarbij hebben zij als stok achter de deur de dreiging, dat op 7 maart de staking alsnog kan worden uitgeroepen, indien hun eisen niet wor den ingewilligd en dan met sanctie van de rechterlijke macht. Een nieuwe situatie in de verhouding tussen werk gevers en vakbonden. Precedent Iets anders is, dat door de afkondiging van een afkoelingsperiode een prece dent wordt geschapen. De vakorganisa ties zijn met een dergelijke afkoelings periode niet erg gelukkig, maar vrijdag morgen was nog de vraag of zij op dit punt in hoger beroep zouden gaan. Daarbij speelde de angst dat een rech ter in hogere instantie wel eens anders kan oordelen over de rechtmatigheid van de staking, ook een rol. Overigens zou een uitspraak in hoger beroep wel eens langer kunnen duren dan de afkoelingsperiode van een maand, zo dat zij waarschijnlijk verder van weinig betekenis zou zijn in het actuele ver loop van dit conflict. Het blijft echter een vreemde zaak, dat de werkgevers het kort geding toch hebben doorgezet. Met een rechterlijke Overeenkomstig de procentuele verho ging van het wettelijk minimumloon per 1 januari 1971 heeft de staatsse cretaris van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk, mr. H.J. van de Poel, de uitkeringen krachtens de Rijks groepsregeling Werkloze Werknemers en de Tijdelijke Rijksgroepsregeling Mindervaliden verhoogd. De uitkeringen per week, exclusief huur en verschuldigde premies zijn met ingang van 1 januari 1971 als volgt: voor een kostwinner zonder kinderen f99,90, voor een kostwinner met 1 kind f 101,80, voor een kostwinner met twee kinderen f 103,50, voor een kostwinner met drie kinderen f 105,30, voor een kostwinner met vier kinderen f 106,55, voor een kostwin ner met vijf of meer kinderen f 108,80 en voor een alleenstaande f 69,95. Voor kostwinners met kinderen wor den deze bedragen nog aangevuld met het per week omgerekende bedrag van de kinderbijslag. Bovendien wordt nog uitgekeerd het per week omgerekende bedrag aan te betalen huur. Aangezien de individuele huurbedra gen ten volle worden vergoed zullen de genoemde weekbedragen per 1 april 1971, wanneer de huurverhoging in gaat, niet worden verhoogd. De netto vakantie-uitkering krachtens deze groepsregelingen zal voor een vol jaar f 309,30 bedragen voor een echt paar zonder kinderen. De uitkeringen voor persoonlijke behoeften op grond van de Tijdelijke Rijksgroepsregeling voor Bejaarden in Bejaardenoorden en de Rijksgroepsregelingen voor Oorlogs slachtoffers, Gerepatrieerden en Am bonezen (de zgn. zakgeldregeling) zijn verhoogd tot f 86,50 per maand voor alleenstaanden en f 149,50 per maand voor een echtpaar. De bijstandsuitke ringen, niet op grond van bovenge noemde groepsregelingen, aan thuiswo nenden zullen dezelfde verhogingen ondergaan. Alleen in die gemeenten waar deze uitkeringen hoger zijn dan die van de bovengenoemde groepsrege lingen, zullen de normen voor een echtpaar zonder kinderen verhoogd worden met f. 3,70 per week. In verband met het feit dat door de structurele verhoging van de A.O.W./A.W.W. de daarop gebaseerde pensioenen sterker gestegen zijn dan de normen in het raam van de Algeme ne Bijstandswet, zullen diegenen die naast een A.O.W./A.W.W.-uitkering bij stand' ontvangen, de als aanvulling be doelde bijstandsuitkering zien vermin deren. Zoals bekend ligt het in de bedoeling de A.O.W./A.W.W.-pensioe- nen de komende jaren te verhogen tot het niveau van het netto minimuniT loon, zodat dan de aanvullende bij stand geleidelijk geheel kan vervallen. „DE HAVENLOODS" BEZORGERS(STERS) voor het huls aan huis bezorgen van ons blad op dinsdag en/of donder- „DE HAVENLOODS" AFD. INSPEKTIE, Prins Hendrikkade 14, Rotterdam - tel. 13.21.70 Over de maand januari was er bij de Rijks postspaarbank een spaaroverschot van 34 .miljoen gulden (jan. 1970: 24 milj.). In de afgelopen maand werd 176 milj. gld. ingelegd (jan. 1970: 166 milj.) en 142 miljoen opgenomen (jan. 1970: 142 milj.). Het inleggerstegoed bedroeg ultimo januari 1971 6031 miljoen gulden tegen 5618 mil joen op 31 januari 1970. DWARSGEBAKKEN NATUURWIT, BOERENBRUIN, BOERENROG. PUNTJES EN BOLLEN, KRENTEN-ROZUNENBROOD. 1 KRENTENBOLLEN. Dinsdag "16 februari zal in het Martin Behaim Haus aan de 's Gravendijkwal 52 te Rotterdam een lezing worden gehouden over Schopenhauer met als titel: Philosoph im Atomzeitalter. De lezingen worden gehouden door de voorzitter van de Schopenhauervereni- ging, de Duitser dr. Arthur Hübscher. De aanvang is vastgesteld om kwart over acht. Nadere inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij R. Schmidt Supprian, Martin Behaim-Haus, tel. Het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, heeft voor de resterende duur van de huidige zittingsperiode van de Tweede Kamer de politieke groepering Groep Kronen burg toegevoegd aan de lijst van poli tieke partijen die over televisie- en radio-zendtijd beschikken. De minister heeft daarbij overwogen dat deze groepering niet voldoet aan het wettelijke criterium, omdat zij haar zetel niet heeft verworven bij de laatst gehouden verkiezing van de Tweede Kamer. Ter voorkoming echter van rechtsonge lijkheid ten aanzien van de Partij Radi calen en de Partij Binding Rechts, die op grond van het zogenaamde over- gangsbestel wel televisie- en radio- zendtijd kregen toegewezen, heeft de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk gebruik gemaakt van haar wettelijke bevoegdheid in bijzondere gevallen toch televisie- en radio-zendtijd toe te wijzen. Het Kerkgenootschap der Zevende- Dags Adventisten te Den Haag heeft 15 minuten radio-zendtijd per 4 weken toegewezen gekregen. De minister van C. R. en M. heeft dit verzoek om radio-zendtijd gehonoreerd, omdat al dus de overweging dit kerkgenoot schap is te beschouwen als een kerkge nootschap in de zin van de Omroep- Strandzesdaagse van 12—17 juli Dit jaar zal de succesvolle Strandzes- daagse tussen Hoek van Holland en Den Helder van 12 t/m 17 juli worden gehouden. Gestart zal worden op zon dag de 12e bij de Noorderpier. Tussen plaatsen zjjn Wassenaar, Noordwijk, IJmuiden. Egmond aan Zee en Cal- lantsoog. Inclusief bagageverzekering bedraagt het inschrijfgeld f 65,-. Men kan zich aanmelden door storting van dit bedrag op giro 322059 ten name van H. Horsman te Den Helder. Nadere inlichtingen kunnen worden ingewon nen op de Sluisdijkstraat 88 te Den Helder. uitspraak kan men nu eenmaal een arbeidssituatie in een bedrijfstak niet regelen. De staking van de havenarbei ders vorig jaar heeft geleerd, dat machtsmiddelen, of het dreigen daar mee bij een staking toch niet helpen. Daarom kan men de door mr. Reuder afgekondigde afkoelingsperiode een wijs besluit noemen. Had hij dat niet gedaan, dan had hij kunnen kiezen uit twee andere beslissingen. Of hij had de staking rechtmatig kunnen noemen, waardoor het conflict van lange duur was geworden, of hij had de werkge vers hun zin kunnen geven, waardoor de vakbonden waren gedwongen zich uit de staking terug te trekken. Dan zou de chaos compleet geworden zijn, ook al, omdat de kans dan heel groot zou zijn geweest, dat de staking zich in ieder geval verder had verbreid door de haven, en dan „wild" en tevens had kunnen overslaan naar andere bedrijfs- Onbegrijpelijk Het is daarom onbegrijpelijk, dat de werkgevers dit risico hebben durven nemen. Nog onbegrijpelijker zelfs, wanneer men beseft, dat au ai uc vierde staking van het sleepbootperso neel is in 28 maanden. En daarbij herhaalt zich bovendien de geschiede nis. Tegenover het standpunt van het sleepbootpersoneel, dat zij te weinig verdienen (een kapitein bijvoorbeeld wordt dan weer niet vermeld, dat zij dat hogere inkomen bereiken door over te werken. Daarbij wordt dan ook geen rekening gehóuden met het feit, dat de sleepbootbemanningen hun werk vaak moeten doen onder zeer moeilijke omstandigheden, zoals bij voorbeeld mist of storm, en dat zij daarbij de verantwoording dragen voor de veiligheid van schepen, die vele miljoenen kosten. Van 1 januari 1970 zijn de sleepbootbemanningen tevens georganiseerd in de bedrijfsgroep ha vens van de bonden. Men kan dan niej van hen verwachten, dat zij genoegen nemen met minder loon dan de haven arbeiders of dat zij bereid zijn tp aanvaarden, dat hun werkgevers doof zijn voor hun verlangens naar betere secundaire arbeidsvoorwaarden, terwijl juist deze zaak na de havenstaking voor hun collega's in de haven wel in beweging is gekomen. De bonden staan, na de uitspraak van de president van de Rotterdamse rechtbank, sterker dan ooit. Tot hun grote opluchting overigens, want daar door is vermeden, dat „extreme groe pen", zoals vakbondsbestuurder Huls- ker en tweede voorzitter Den Boon van het N.V.V. steeds zeggen - lees: .Arbeidersmacht" of de havencommis sie zich met de zaak gaan bemoeien. In de komende maand zullen de onder handelingen worden gevoerd met het mes op de keel van de werkgevers. Zij hebben er echter zelf om gevraagd. Jan Dijkstra illiili» Stakers voor het gerechtsgebouw. Onder het thema „Continufteit van de verpleegkundige zorg" worden in de loop van 1971 door Kerk en Wereld te Driebergen een drietal studieconferenties georganiseerd in samenwerking met de Nederland se Vereniging van Verpleegkundigen en na overleg met de Stichting Samenwerkende Landelijke Kruisverenigingen. De bedoeling van deze conferenties is begrip te kweken voor de noodzaak van deze voortdurende zorg: vóór, tijdens en na verblijf van de patiënt in de ziekeninrichtingen. Veel te vaak moét de patiënt de gezondheidszorg Afdeling van PvdA vergadert De afdeling Zuidwest van de P.v.d.A. Rotterdam houdt vrijdagavond om 20.00 uur een. afdelingsvergadering in het zaaltje aan de Katendrechtse Lage- dijk 137 te Rotterdam-Charlois. Eén van de agendapunten is uiteraard de nabespreking van het partijcongres. De heer Maarten Vrolijk is uitgenodigd om over dit onderwerp te komen praten. De vergadering is openbaar: iedereen is dus welkom. Het plan van het Centrum voor Vrij willigers voor een auto-hulpdienst met vrijwillige autobestuurders heeft vaste cus. Deze organisaties hebben ieder afzonderlijk al geruime ervaring met het vrijwillig vervoer van gehandicap ten en bejaarden naar kijk- en koop- vorm gekregen, toen de Rotterdamse avonden, grote bijeenkomsten voor gemeenteraad besloot dat het open- zieken en invaliden, wekelijks baar vervoer niet aangepast kan wor den aan de behoeften van gehandicap- naar kerken enz. De A.A.R. kan echter niet functione- zonder de hulp van automobilis ten en bejaarden. Deze aanpassing van ten. Daarom doet de Algemene Auto- metrotreinen en -stations en dergelijke hulpdienst Rotterdam een beroep op zou de gemeente op ruim vijf miljoen komen, welk bedrag de raad te hoog vond. Deze autohulpdienst, die de naam Al gemene Auto Hulp Dienst Rotterdam (A.A.R.) zal dragen, gaat deze maand van start. Men hoopt het vervoer van gehandicapten en bejaarden nu op te vangen met vrijwillige automobilisten, die hun tijd en auto ter beschikking stellen voor dit doel. De A.A.R., zoals de afkorting luidt, stelt zich ten taak deze zaak te organiseren en coördine- Dit blijkt onder andere uit verschillen de gesprekken die zijn gevoerd ter voorbereiding met organisaties als het A.V.O., CA.B., Rode Kruis en Fransis- alle automobilisten om hun auto en wat van hun Vrije tijd beschikbaar te stellen voor deze mensen. De gehandi capten en bejaarden zijn vrijwel altijd afhankelijk van liefdadigheden van an deren of zijn genoodzaakt de hoge taxikosten te betalen. Dit heeft tot gevolg, dat zij zelden of nooit het huis uit komen. De A.A.R. hoopt met hulp van vrijwillige automobilisten deze mensen wat afwisseling en zelfstandig heid in hun leven te geven. De automobilisten die aan dit werk willen meedoen, kunnen schriftelijk of telefonisch kontakt opnemen met het Centrum voor Vrijwilligers, Schiekade 105, telefoon 280170. Zij krijgen dan verdere informatie en een kort vragen formulier toegestuurd. coördineren! Reeds geruime tijd erva ren zowel vele verpleegkundigen die in de ziekeninrichtingen werken, als zij die in de wijk werkzaam zijn, het als een leemte, dat verpleegkundige infor matie betreffende de opgenomen en weer ontslagen patiënten, niet of met vertraging wordt doorgegeven. De lacu nes in de continuiteit van de zorg voor de patiënten zijn te herleiden tot structurele vragen, tot de onbekend heid met eikaars werkgebied en ook tot de vragen die er op breder beleids niveau blijken te zijn. In het eerste halfjaar van 1971 zijn bij Kerk en Wereld twee conferenties ge pland en wel op 5/6 maart en 2/3 april. De conferentie op 5/6 maart is in het bijzonder bestemd (en alleen op uitnodiging toegankelijk) voor ver pleegkundige directieleden en hoofden van verplegingsdienst van ziekenhui zen, psychiatrische ziekenhuizen, ver pleegtehuizen enz. en voor wat be treft de maatschappelijke gezondheids zorg - de provinciale verpleegsters in algemene dienst, hoofdwijkverpleeg sters en verpleegsters in landelijke alge mene dienst van de kruisverenigingen. De conferentie op 2/3 april is open en bestemd voor verpleegkundigen (intra- of extramuraal werkzaam) en leerling verpleegkundigen, omdat zij op het uitvoerend niveau ten nauwste bij het onderwerp zijn betrokken. Na deze twee conferenties is in het najaar van 1971 nog een derde beraad gepland, dat de conclusies en reacties van de vorige conferenties als uitgangspunt heeft en daarom wordt belegd voor beleidsvormende instanties, zoals be stuurders van instellingen op het ge bied van de intra- en extramurale gezondheidszorg, ziekenfondsen, over heid, parlementariërs en politieke par tijen. Medewerkenden zijn onder andere de klinisch psycholoog dr. J. Bergsma to Alkmaar en de dames M. E. M. Schreurs (landelijk verpleegster in alge mene dienst van het Wit-Gele Kruis), A. Schras, (hoofd van de stafafdeling opleidingen van de Stichting Nationale Ziekenhuisraad) en M. Lugt (landelijk verpleegster in algemene dienst van het Groene Kruis). De deelnemersprijs voor deze confe renties bedraagt, inclusief logies en maaltijden f 60,- per persoon, voor leerlingverpleegkundigen f 35j- per persoon. Aanmelding/informatie bij het conferentiesecretariaat van Kerk. en Wereld, De Horst 1, Driebergen, telefoon 03438-2241.

De Havenloods | 1971 | | pagina 1