teö UI MI De Hunzebergen Heel Orvelte wordtmuseum Niet alleen bij regen Rotterdamse recreatie in Veelzijdig Friesland Naar Fries Museum Een flirt met Groningen DE HAVENLOODS, DINSDAG 9 FEBRUARI 1971 Een eeuwenoude „Kop-hals-rompboerderij". Opvallend punt in het Groninger land Onlangs berichtten wijdat onder het motto „De stad uit, het land in! in het Rotterdamse VW-kantoor aan het idhuisplein tot en met 31 maart een actie wordt gehouden tot doel heeft vakantieplanners uit Rotterdam en omgeving uitgebreide voorlichting te geven over de mogelijk heden in eigen land. We openden de rij met de provincie Utrecht. De komende week zijn aan de beurt Groningen, Friesland en Drente. Van 10 tot en met 17 februari is in het kantoor een informatrice uit het Noorden aanwezig, die gaarne vertelt welke wegen u kunt bewandelen om een fijne vakantie te hebben in één van deze provincies. Hebt u geen gelegenheid r het VW-kantoor toe te gaan vraagt u dan gerust wat folders aan. Voor dat laatste kunt u uiteraard ook terecht bij de Provinciale Groninger VW, Grote Markt la, Groningen, Friesland tel 050-121541, de Provinciale Friese VW, Stationsplein. Leeuwarden, tel. 05100-32224 en de Provinciale VW Drente, Markt 20, Assen, tel 05920-4324. laten. Vandaar ook dat er dit jaar al weer voor de zesde keer een Rijwiehrierdaagse gehouden wordt waaraan iedereen, oud en jong, kan meedoen. Dat er hunebedden in Drente liggen wist u al. Maar wist u dat er ook een Hunebedmuseum is? In Borger aan de Hoofdstraat 3 kunt u het vinden. Iets van het (recente) verleden is te vinden in Barger Compas- cuum, waar miniatuur plaggenhutten hun eigen-schrijnende- verhaal vertellen. Museum Kinderwereld in Rolden laat eveneens het verleden herleven, maar dan gezien door de ogen van een kind. En wel door middel van zijn werkelijk heid: het speelgoed. In Westerbork wordt in het Ned. Museum voor Knipkunst dit oude ambacht voor het nageslacht bewaard en het klokkengietersmuseum in Vries is eveneens de moeite van een bezoekje meer dan waard. Een indruk geven van de ontelbare uitgestrekte bossen, de lieflijke vennetjes en grote hoeveelheid goede campings, bungalowparken en hotels, is niet mogelijk. U kunt er beter zelf een kijkje gaan nemen. Twee redactrices hebben inmiddels een paar dagen rondge zworven door het gastvrije Noordse land. Een deel van hun indrukken kunt u op deze pagina terugvinden. Allereerst wat losse informatie over Friesland en Drente. (Over Groningen vindt u genoeg in de bijgaande verhalen). Drente a kleine provincie waar ruimte, rust en vooral heel veel natuurschoon het „eigendom" zijn van de bewoners. Wie ha een jaartje benzinedampen en fabrieksodeur opsnuiven het randstedelijk leven resoluut de rug toe wil keren kan er verzekerd van zijn in dit stukje Nederland nog voldoende" puurheid te vinden. De Drent wil graag delen; er blijft immers voor hem zelf nog zo heel veel over! Er valt over dit gewest zo veel te vertellen, dat een opsomming van alle evenementen, alle recreatiegebieden en vooral alle prachtige natuurgebieden zeker een hele pagina zou vullen. Daarom slechts een vluchtig overzicht. Er kronkelt zich door Drente zo'n slordige 250 km. fietspad. Zonde om dit ongebruikt te Friesland is - niet alleen maar watersport en Waddeneilanden. Friesland is veel meer en wie de massa-recreatie niet erg aanlokt zal zich hier zeker op zijn gemak voelen. Allereerst is dit groene stukje Nederland een levensgroot „opvangcen trum" van ontelbare soorten vogels. Er is geen procincie in Nederland waar zo'n enorme verscheidenheid aan vogelsoor ten te bewonderen valt dan juist hier. Naar de hier aanwezige vogelreservaten kunnen één- of meerdaagse excursies gemaakt worden. Een pluspunt van deze provincie is ook de rijke sortering schattige oude stadjes en dorpjes. Dokkum bijvoorbeeld en Sneek dat bij de watersporters heel populair is. Verder niet te vergeten Bolsward en Hindeloo- pen. Vooral een bezoekje aan dit laatse plaatsje is een waar genoegen en dat niet alleen vanwege het Hidde Nijland Museum dat een rijke collectie aan Hindeloopse meubelma kerskunst en antieke voorwerpen heeft uitgestald. Ook in Makkum met zijn wereldberoemd aardewerk valt nog veel van de „voorvaderlijke" sfeer te proeven. De natuurliefheb ber komt ook in Friesland voldoende aan zijn trekken wanneer hij de bossen van de Zuid-Oosthoek en Gaasterland opzoekt. Een flinke hoeveelheid kampeerterreinen en bunga lowparken bieden daar de bezoeker een gastvrij onderdak. En wat de watersport betreft: goede wijn behoeft geen krans en wijn is er - in de vorm van uitgestrekte meren, poelen en wadden - voor iedereen gral behorende schuren krijgen een funktie als groepsatelier, expositeruimte en Het huifkartoerisme, ideaal vakantie alternatief voor stedelingen met een beetje zwerversbloed, kreeg in het pro ject Orvelte ook een plaatsje toegewe zen. Een boerderij aan de Brugstraat vond een nieuwe bestemming als huif karcentrum. Het jeugdige echtpaar Bobbink ontvangt daar al enige jaren toeristen die Drente op een originele manier willen verkennen. Voor fijnproever Wanneer het hele project klaar is, zullen er zo'n 15 jaar verstreken zijn. Een stap terug in de tijd is dan bewust gemaakt. Gelukkig hoeft men niet bang te zijn dat het massa-toerisme op opdringerige wijze bezit van het dorpje zal gaan nemen. 'Patatkramen in en rondom de dorpskern worden namelijk verboden en een algemeen rijverbod voor auto's op de smalle met „kinder- koppies" geplaveide weggetjes zal ook de landelijke rust zo goed mogelijk helpen bewaren. Geen Marken of Volendam dus en geen souvenierwinkels en discotheeks. De bewoners die nog op hun oude boerderijen het agrarische bedrijf uit oefenen willen dit op zo natuurlijk mogelijk wijze blijven doen, ook al zijn ze nu min of meer „levende cultuur monumenten" geworden. Want het le ven anno 1971 gaat door. Ook in Orvelte waar de klok is teruggezet. C. v. H. Heeft u, na van al dit schoons genoten te hebben zin om een duik te nemen in het Groningse nachtleven? Ook dat kan. Zelfs daarvoor heeft de VW adressen. Want flirten met Groningen kan iedereen op zijn eigen wijze. Vaar-belevenis Tenslotte nog even een aparte medede- „Flirt met Groningen" zo heeft het bureau Vreemdelingenverkeer uit die provincie een drukwerkje genoemd, waarin driftig reclame wordt gemaakt voor stad en ommeland. De uitnodiging was aanlokkelijk, zó zelfs, dat we ons niet lang bedachten, een trein uitzochten en op reis gingen, de flirt tegemoet. Het einddoel bereikten we in goed 21/2 uur. Maar waar begin je zo'n ontmoetings- tocht met een provincie die je alleen van „horen zeggen" kent? Natuurlijk bij degene die je de uitnodiging toestuurde. Dat betekende voor ons na aankomst op het Groningse station een onmiddellijke busreis naar het VW kantoor, Grote Markt la om wegwijs gemaakt te worden. Welnu, dat gebeurde! Toegegeven, we hadden daarna niet al te veel tijd over voor onze trip zodat de flirt wel wat oppervlakkig werd. Maar alles bij el kaar was het lang genoeg om een vage genegenheid te doen overslaan in het1 zekere weten: Groningen is een „flirta tion" dubbel en dwars waard. We zullen u vertellen waarom. y De provincie Groningen is als vakantie land nog steeds niet echt ontdekt. Wie er met de auto op uittrekt en.zo maar doelloos wat wil rondrijden in de omgeving hoeft niet benauwd te zijn voor overvolle wegen. Zelfs in de vakantiemaanden is het er betrekkelijk rustig. Hoewel de VW (u mag ook zeggen de Provinciale Groninger VW) hard op weg is de allergrootste stilte op de wegen te doorbreken door zich volledig op de recreatie te gooien en bezoekers naar Groningen te trekken zal het niet moeilijk zijn een goede plaats te veroveren op een der uitste kende campings. Een daarvan ligt zowat midden in de stad Groningen, te weten de camping Stadspark. Van maart tot en met oktober kan men daar terecht. Zoals de naam al aangeeft is zij te vinden bij het stadspark, dat met zijn ren- en midgetgolfbaan, kinderboerderij, sportvelden en volière bijzonder attrac tief is voor het hele gezin. Naast het stadspark - waarin zich het nieuwe ijsstadion bevindt ligt het tentoon- stellings- en congrescentrum „Martini-, hal", gebouwd door een samenwerken de groep architecten uit Rotterdam. Op regendagen een uitstekende uit wijkmogelijkheid! Wie meer voelt voor een camping buiten de stad berichte dit aan het bureau VW (tel. 050 - 121541) dat op alle vakantievragen over het hoge Noorden een antwoord weet. U kunt daar bijvoorbeeld worden inge licht over - we doen nu even een greep - de uit 1689 daterende mu seumbakkerij Mendels te Middelstum die van april tot oktober na telefonisch overleg voor het publiek te bezichtigen is (tel. 05955 - 248, bellen na 19 uur), het toekomstig conferentie-oord de Ennemaborgh met koetshuis te Mid- wolda, een tocht langs boerderijen en molens (er zijn nog ca. 80 windmolens in Groningen), een vrij onbekend ge bied als het Oldambt, diverse gelegen heden om te wandelen, te wadlopen, te vissen of over de prachtige botani sche tuin en tropische kas van de Groningse Rqksuniversiteit te Haren ling voor watersportliefhebbers. Op de Groninger kanalen zijn heel fijne toch ten te maken met kleine bootjes, vouwbootjes bijvoorbeeld. Vooral in het noorden van de provincie kan men daaraan zijn hart ophalen. Natuurlijk zijn er heel wat bruggen over die kanalen maar het „kleine werk" onder vindt daarvan geen hinder omdat er makkelijk onderdoor te varen is. Ook op de diverse meren zoals het Paters- woldsemeer is het trouwens heel ple zierig. „In Groningen een eind te gaan varen is een belevenis die de mensen uit het westen nogvrijwel niet ontdekt heb ben. Ze wéten niet eens dat pionieren op het water in onze provincie tot de meest onvergetelijke vakantiegenoe gens gerekend kan worden. Maakt u daar de Jlollanders" eens op tentaldus de VVV. We doen het graag! K.D. Friesland is het land van de zeilsport, het stamboekvee en de wijde verge zichten. Daardoor én door de elfste dentocht die maar niet gereden kan worden in onze kwakkelwinters én door de fameuze schaatswedstrijden in Hèerenveen met als tragisch middel punt Jan Bols werd en wordt over dit mooie land in „het Westen" misschien wel meer gesproken dan over menige andere provincie. Wie echter niet méér weet te vertellen over dit Noordelijk gelegen stukje Ne derland is toch maar bar slecht inge licht. Want Friesland, met hier en daar zijn tweetalige naambordjes heeft nog heel wat andere pijlen op zijn boog als het er om gaat toeristen naar zich toe te trekken. Als wij er enkele op u mogen afschie ten: Friesland heeft geweldig mooie vogelreservaten en vogelpleisterplaat sen waarheen excursies mogelijk zijn. De reservaten bevinden zich zowel op het vasteland als op de eilanden Vlie land, Terschelling, Ameland en Schier monnikoog. Over deze vogelrijkdom is kort geleden de 2e druk van een interessant boekje verschenen bij de Provinciale Friese V.V.V. Liefhebbers kunnen er werke lijk alles in lezen over de Kapmeeuw en het Dodaarsje, de Bruine Kieken dief, de Snor en de Sprinkhaanrietzan- noemen. We hoeven evenwel alleen maar het woord Gaasterland neer te tikken of velen van u gaat ongetwijfeld een lichtje op. Want Gaasterland heeft bossen en wie die eens gezien heeft wil er graag geregeld weer naar terug. Karakteristiek voor deze provincie zijn voorts de terpen waarop de dorpen werden gebouwd toen er nog geen sprake was van een beschermende zee dijk. En omdat bij die dorpen een kerk hoorde kent Friesland een verschrikke lijk groot aantal van de meest beziens waardige kerkgebouwen, waar u prac- tisch altijd een kijkje in mag nemen. Wijd er maar eens een autotoer aan! We kunnen ons een minder geslaagde vakantierijtocht voorstellen! In het plaatsje Makkum bijvoorbeeld staat een kerk van 1660 die de oudste hervormde kerk van Nederland wordt genoemd. Wie naar deze plaats toegaat om het gebouw te bezichtigen komt tot de conclusie, dat Makkum eigenlijk bezaaid ligt met historische gebouwen. Ook de aardewerkfabriek, u weet wel van het Makkumer aardewerk, dat wordt vervaardigd volgens oude majoli- ca-techniek is een bezoek waard. Een handige tip: Makkum beschikt over een goed geoutilleerd recreatiegebied met kampeergelegenheid, bungalows, hotel-restaurants, viswater en een jachthaven. Planetarium Friesland's trots, het planetarium, be vindt zich in een eenvoudige woning in Franeker. Het is een technisch kunst gewrocht van Eise Eisinga (overleden in 1828 in de ouderdom van 84 jaar) Er zijn mensen die wanneer ze op vakantie zijn elk museum dat ze tegenkomen binnenstappen. Veel mensen krijgen bij het woord museum een beklemmend gevoel. Voor hen is elk museum een opslagplaats van weliswaar mooie, maar dode voorwerpen, een plaats waar je moet fluisteren en waar je door wantrouwende suppoosten nauwlettend in het oog wordt gehouden. Wie er zo over denkt doet er goed aan 8ele8en winkeltjes waarschijnlijk de zich met de meeste spoed van dit grootste aantrekkingskracht uitoefe vooroordeel af te laten helpen. In het n®n- He.t koek-, tabaks-en kruideniers- Fries Museum, dat te vinden is aan de winkeltje in de 19e eeuwse stijl brengt Turfmarkt 24 te Leeuwarden gebeurt het verleden op een haast tastbare dat, zonder dat je er zelf erg in hebt. ,0" Je hoeft er dan ook niets voor te doen; alleen maar te kijken en je te verwon deren. wijze nabij. Ook de keuken uit de 18e eeuw maakt het voorbije opnieuw le vend. Wellicht de grootste verzameling van heel Nederland bezit het museum op het gebied van Chinees porcelein. Een afdeling om heel lang stil bij te Er valt in dit fraaie patriciërshuis bli;ven en je telkens opnieuw zoveel moois en zoveel uiteenlopende weer te verwonderen over de schoon- heid en gratie van deze kleine gebruiks- zaken te bewonderen, dat iedereen er wel door geboeid móet raken. Er is ook zo vreselijk veel te zien: oud zilverwerk bijvoorbeeld uit de Gouden Eeuw. Prachtige staaltjes van zilver smeedkunst; voorwerpen zo ragfijn van konstruktie dat je er gewoon door heen kunt kijken. Wie meer van volks kunst houdt komt ook aan zijn trek ken. Er zijn Hindeloopse kamers die een grote hoeveelheid fraai beschilder de voorwerpen herbergen. In de aan grenzende Workumse kamer kan de tegelliefhebber zijn ogen uitkijken aan de prachtige betegelde wanden waarin tegeltableau's uit de tijd van Lodewijk de XVI zijn opgenomen. Wie dit alles misschien toch nog te veel aan een „gewoon" museum doet den ken kan meer plezier beleven aan de afdeling Friese volksgebruiken en kle derdrachten. Natuurlijk zijn hier voor werpen te vinden die betrekking heb ben op de kaats-zeil- en ijssport. Bezig heden waarmee ook de vroegere bewo ners van dit noordelijk stukje Neder land hun Fries-zijn op de meest intense wijze beleden. Voor de jongste bezoe- kertjes zullen de naast het museum voorwerpen. De archeologische afdeling van het museum is uniek voor Noord-Neder land. Het verhaal van onze beschaving kan hier worden afgelezen met behulp van alle mogelijke voorwerpen die wer den opgegraven uit de zand- en veen- streken en vooral de terpen van het Friese kleigebied. Als een kleurig pren tenboek vertellen de talloze vitrines over de moeizame weg die de mens heid vanuit het stenen tijdperk (circa 1400 voor Chr.).tot en met de middel eeuwen is gegaan. Er zijn veel voorwer pen uit de tijd van de Romeinse overheersing en natuurlijk veel huis raad en wapens uit de kleuterjaren van onze beschaving. Als men na deze opsomming de indruk krijgt dat hiermee het Fries Museum voldoende eer is aangedaan vergist men zich. Er zijn nog zoveel gebieden waar toe de verzamelwoede van initiatiefne mers en conservatoren zich heeft uitge strekt, dat een werkelijk volledig over zicht in dit bestek een onmogelij ke opgave zou worden. Want weet u dat we bijvoorbeeld nog niet eens verteld hebben dat hier een echte Rembrandt te bewonderen valt Als u een afwasmachine of vloerbedekking wilt kopen, wat heeft Stenotyp daar dan mee te maken? Weinig - maar Stenotyp zorgt wél dat u geheel gratis lid kunt worden van een Inkoopcombinatic. En dat geeft voordelen - wélke vertellen wij. u graag persoonlijk! Stenotyp, hét adres waar men weet dat alleen uitzenden niet veel is, maar dat het gaat om de inzet van de juiste mensen. Als je op een milde winterdag vanuit Rotterdam een bezoek brengt aan hel levensgrote recreatiegebied, wat de provincie Drente in feite is, verwacht je eigenlijk niet daar gelijk een oud stadgenoot aan te treffen. Het vakan tieoord „Hunzebergen bij het dorpje Exloo (met het aantal van 4000 bed den, misschien het grootste van heel Drente) wordt door de heer H. Aarse, voormalig Pendrechter en vormings leider aan de Havenvakschool, geleid. Bovendien zit nog een Maasstedelijk tintje aan dit hele verhaal: het reusach tige vakantie complex met ruim 100 bungalows, grote kampeerterreinen en appartementen is eigendom van de Stichting Pensioenfonds voor de Ver- voer- en Havenbedrijven te Rotterdam Ook in het Drentse Echten zette deze stichting een vakantieoord neer, maar de „Hunzebergen" dat in juni van het vorige jaar gereed kwam, slaat wat de opnamecapaciteit betreft zijn voorgan ger met stukken. Een verschil is dat het nieuwe bedrijf vanuit het principe van de vrije exploi tatie is opgezet, zodat ook mensen die niet in de havens werkzaam zijn de „Hunzebergen" als vakantiebestem ming kunnen kiezen. Op de 46 ha. natuurschoon die het vakantieoord rijk is vindt men ter vermaak - en wellicht ook ter lering van de vakantievieren de stedeling een voetbal- en een volley- balveld, een tennis- en een midget golfbaan. Verder kan men zwemmen in een verwarmd zwembad of in een. eveneens verwarmd kinderbad. Er is een kinderspeelplaats en een overdekte, speelruimte met de bekende pingpong- tafels en sjoelbakken. Op een dergelijk groot complex worden natuurlijk ook- de nodige evenementen gehouden. Dia- avonden, filmvoorstellingen, sport wedstrijden en kinderspelen ontbreken dan ook niet op het programma. De heer Aarse die acht jaar geleden de randstad voor de ruimte ruilde, is een bezield prater. Een man met uitgespro ken eigen ideeën over de jeugd, waar mee hij zo graag werkt. Hij geniet van het contact met zijn medemensen en vindt het heerlijk iets nieuws van de grond af op te bouwen. Een man met een dergelijke interesse lijkt dan ook de aangewezen figuur om van een verblijf in dit recreatie-oord - dat als voorbeeld staat voor de vele vakantie huizen en conferentieoorden die dit groene gewest herbergt - een werke lijk fijne vakantie te maken. CvH. In het Zuid-Oosten van Drente ligt het dorpje Orvelte. Een kleine, wat afgelegen buurtschap, gelegen in een fraaie landelijke omgeving. Als er zo'n vijf jaar geleden door het gemeentebestuur van Westerbork, waar Orvelte onder ressorteert, niet een geweldig plan was ontwikkeld zou het plaatsje rustig hebben verder gedroomd en zou het slechts een rustiek stipje op de landkaart zijn gebleven. in het leven geroepen. Door deze stichting werd een bestemmingsplan ontworpen, dat in 1968 door de ge meenteraad van Westerbork werd goedgekeurd. Dit plan houdt onder meer in dat naast de restauratie van de bestaande gebouwen een aantal oude, nog in goede staat verkerende boerde rijen elders uit de provincie, naar het modeldorp wordt overgeplaatst. Zo treft men er nu al de „Brutingerhof" aan, een uit Brutinge afkomstige boer derij die is gerestaureerd in de trant van de jaren rond 1730. Het bijzonder fraaie pand zal als „oude kijkboerde- rij" een bestemming krijgen. Het wordt ingericht met historisch meubi lair en natuurlijk zal ook een aantal oude landbouwwerktuigen getuigen van een opnieuw levend verleden. Op de ruime deel worden in de toekomst samenkomsten gehouden. Trouwens ook voor een expositie of een muziek uitvoering is deze ruimte geschikt. Bijna volledig is inmiddels de „Borckerhof" in oude trant terugge bracht. Deze boerderij wordt het bui ten-atelier voor de Rgksakademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam. Ook andere groepen zullen echter van het gebouw gebruik mogen maken. Een slaapzaal, een aantal slaapkamers en natuurlijk een atelier zijn onder het oude dak geherbergd. De bij deze Orvelte echter wordt iets unieks; Or velte wordt dankzij de naar hem genoemde stichting een levend open lucht museum. In de kern van hst dorpje staat name lijk een twintigtal 18-eeuwse Saksische boerderijen. Voor een deel zijn deze nog bewoond, maar door de ruilverka veling die voor een sterkere behoefte aan bedrijfsgebouwen buiten het dorp verantwoordelijk is én door de ouder dom van de verschillende panden, zul len veel van deze gebouwen hun agra rische funktie gaan verliezen. Omdat het plaatsje in cultuur-historisch op zicht een dergelijk verval zeer zeker niet verdient, werd besloten de waar devolle boerderijen en de fraaie om geving in een zo natuurlijk mogelijke staat te bewaren of te restaureren: Dus niet alleen de boerderij en worden opgeknapt, maar heel Or velte krijgt door middel van een groot scheepse reconstructie het aanzien van een achttiende eeuws Drents dorpje. Zelfs het stratenplan in en buiten Orvelte wordt weer in zijn oorspronke lijke staat teruggebracht. Wat is en komt Toen in 1965 besloten werd het dorpje een levend monument te maken werd korte tijd daarna de Stichting Orvelte Een stukje Orvelte dat al in oude staat is teruggebracht.... boerderij behorende schapenschuur - wel denken om je hoofd bij het naar binnen gaan, want de mensen waren vroeger een stuk kleiner - is inmiddels in ere hersteld. Alleen zijn er geen mekkerende herkauwers meer te vin den, wel een flinke hoeveelheid boe- ,ken en een eveneens aanzienlijk aantal weefgetouwen. De grote schuur is na melijk als plattelandsbibliotheek annex leeszaal ingericht en er worden cursus sen in het handweven gegeven. In de toekomst zal er nog een diatheekje bijkomen. Creatieve doe-het-zelvers kunnen be halve weven nog een andere kunstzin nige techniek leren. In een boerderij aan de Schoolstraat woont namelijk de graficus Toon Wegner, die behalve dat hij les geeft aan de Rotterdamse Aca demie voor Beeldende Kunsten, ook in zijn Orveltse atelier mensen gaat ont vangen. Hij laat hun zien hoe een ets of een litho wordt .gemaakt. Liefheb bers zullen door hem worden ingewijd in hét zelfdoen. De bij de boerderij en het wordt jaarlijks door duizenden belangstellenden uit binnen- en buiten land bezocht. Populair gezegd ziet men in de woonkamer aan het plafond een door Eisinga gemaakte afbeelding van ons planetenstelsel met alles d'r op en d'r aan. Men moet het zelf zien en daarbij de uiterst deskundige uitleg van de heer H. Terpstra, conservator van het planetarium horen, om iets te begrijpen van de samenstelling van dit kunstwerk, uit liefhebberij vervaardigd door een wolkammer uit Franeker. ziet, men hoeft niet eens zo erg ver van huis te gaan om iets te ontdekken van een dergelijke schoonheid, dat men er diep van onder de indruk raakt. K.D. Het verwarmde bad vormt een extra attraktie van het Hunzebergen vakantieoord.

De Havenloods | 1971 | | pagina 5