f yt I Bij Paul Verspeek hangt het paardehoofdstel aan de muur verhuis zelf spaar geld Unieke verzameling oude tuigages Jes-71culturele manifestatie voor jongeren Driedaagse ontmoeting „Beeldende Kunst" DE HAVENLOODS, DONDERDAG 11 FEBRUARI 1971 6-33f strikt 1e keus vinyl wandbekleding 67 cm breed 100% nylon tapijt 400 cm breed Neemt U de maat van Uw kamers mee kopen wij op de Ie etage dit kamerbrede nylon tapijt, strikt 1e keus. U kunt kiezen uit de kleuren beige, groen, goud en cognac. Nu per meter, 400 cm Nu verkopen wij mini panty nylons, maar dat is niets bij zonders zult U zeggenwat echter wel bijzonder iswij verkopen ze nu in dé 10 mode kleuren van dit seizoen. Mini panty nylons met ver sterkt broekje en teenverster king, geschikt voor de japon- maten 36 t/m 44, nu in de kleuren aubergine, bordeaux, cognac, oudrose, smoke, grijs, donkerbruin, middenbruin, ivoor en oranje, per stuk voor nog géén één gulden negentig. mini panty nylons met versterkt broekje en teenversterking in 10 modekleuren Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze mini panty nylons in de kleu ren aubergine, bordeaux, cog nac, oudrose, smoke, grijs, don kerbruin, middenbruin, ivoor en oranje, geschikt voor de japonmaten 36 t/m 44, per stuk —a QA voor öi/ Ook maandagmorgen open Géén tel. ofi schrift, best. Leerlingen van de kunstklassen in het Stedelijk Museum zijn gedurende enke le maanden bezig met het beschilderen van de bouwschutting, die zal worden aangebracht rond het stadskantoor, waar de bouw van het stadhuis gaat plaats vinden. Het zijn 20 grote schort ten, die dienen ter versiering van dé bouwachtergronden. Het ligt in dé bedoeling deze schotten op min of meer feestelijke wijze zaterdag 20 fej bruari aan te brengen. De afbeelding van de paardekop aan de zijmuur van het pand op de hoek van de Dorpsstraat en de Kerklaan in Kethel is zo op het eerste gezicht nietszeggend. Sterker nog de kop is er eigenlijk helemaal niet op zijn plaats, want die wekt gedachtenassociaties met een paardenstoeterij, een manege of een veehoudersbe- drijf. In de „Manufacturenhoek" treft men alleen lingerie en allerlei andere artikelen op het terrein van de manufacturenhandel aan. Wanneer men echter in gesprek raakt met de eigenaar van die winkel, dan komt men al snel te weten uit welke hoek de wind waait en dan heeft de paardekop aan de zijmuur van het pand toch wel iets meer te zeggen. De kop maakt deel uit van een unieke verzameling van Paul Verspeek. Er hangt in het pand menig hoofdstel aan de muur, dat een rol heeft gespeeld in het oude Kathel. Van alle kanten wordt er aan dat Kethel geduwd en getrokken. De zand» opspuitingen sluiten het aan alle kan ten in en op het Schiedamse stadhuis wordt gewikt en gewogen op welke wijze !het nog resterende stukje dorp zal worden ingekapseld, voordat het uiteindelijk toch helemaal zal verdwij nen. In de dorpskern leeft dan nog een stukje herinnering aan het oude Kethel, al staan de boerderijen er „wereldvreemd" temidden van het autogewoel en de hoge flatgebouwen, een herinnering aan boerenpaarden. De heer Verspeek heeft een grote liefde voor paarden en alles wat daarmee samengaat. Dat zijn dan o.a. de tuigen en al hangen zij opgepropt in een deel van de serre, zij spreken desondanks een duidelijke taal voor hem, ieder stukje of dat nu een rinkelend arretuig is of een stukje stangenbit. De heer Verspeek heeft uiteraard veel belangstelling voor het paard. Maar het tuigwerk heeft zijn meeste interesse. Hij prijst de Gelderse boeren, die de tuigen niet alleen mooi opsieren met allerlei stukjes koper, maar ze ook uitstekend onderhouden. Hij grist tel kens een ander stukje tuig of bit uit zijn verzameling. Er komt een vele jaren gebruikt gareel voor het zware paardewerk tevoor schijn, maar ook een luxe gareel voor de tilbury. De welgesteldheid van me nige boer is van het paardetuig af te lezen Merkwaardig „tuig" is de spiegel, welke door een veearts werd gebruikt om de mond van een paard open te houden tijdens het behandelen van de tanden of kiezen. Een bijzonder bezit is wel het zgn. „klokkenspel" dat deel uitmaakt van het paardetuig voor een arreslee en uit omstreeks 1700 dateert. De esdoornzweep werd nog gebruikt door de vader van de heer Verspeek op de hitwagen. Zo zijn er nog meer voorwerpen in de verzameling, die de taal van het paard spreken. Het is niet allemaal verleden tijd, want wanneer de heer Verspeek „Wodan" roept, komt ergens een gehinnik als antwoprd en verschijnt één van de twee pony's, die eigendom zijn van de dochters van de heer Verspeek. „Een paard moet je beschouwen als je vriend", zegt de heer Verspeek. Omdat nij er nu eenmaal geen stoeterij op na kan houden is hij tevreden met het geen een paard het meest na is: de tuigage. Leo 't Hart De verzameling tuigages van de heer Verspeek Nieuwe dirigent Chr. Mannenkoor Een periode van 16 1/2 jaar van suc cesvolle concerten en van samenwer king tussen dirigent en koor werd afgesloten, toen de leden van Schie dams Christelijk Mannenkoor begin januari 1971 in de Magnalia Dei Kerk officieel afscheid namen van hun po pulaire dirigent, Jan van der Ree, die gedurende die periode de muzikale leiding van het koor had en die, om persoonlijke redenen, zijn verbintenis met het koor per 1 januari 1971 wenste te beëindigen. Als opvolger van Jan van der Ree is nu aangesteld de jonge, veelbelovende di rigent, Matthijs van Noort, uit Den Haag. De heer Van Noort, die een opleiding voor orkest- en koordirectie volgt, heeft reeds een veeljarige koorer varing opgedaan als dirigent van een gemengd koor van 120 leden te Loos duinen, het I.J.E. koor, te Overschie en ook als vervanger van Arie Pronk bij het Chr. Residentie Mannenkoor te Den Haag en de Young Credo Singers en Deo Cantemus, te Rotterdam. De heer Van Noort is bovendien organist van de gereformeerde kerk, te Loos duinen. Het koor zal voor het eerst in het openbaar onder haar nieuwe dirigent optreden in de ochtenddienst in de Julianakerk, op le Paasdag. Het koor repeteert donderdagavonds van 19.45-21.45 uur, in de Magnalia Dei Kerk, Albardastraat 65, Schiedam. Be langstellenden zijn van harte welkom. Toenemend beroep op Bijstandswet Evenals in voorgaande jaren, bljjkt dat in toenemende mate een beroep wordt gedaan op uitkeringen ingevolge de bijstandswet. Waren het in 1968 in: Schiedam 1755 personen, in 1969 was, dat gestegen tot 2166. Hieronder wa ren 1483 bejaarden en 683 personen- jonger dan 65 jaar. Wat deze laatste! groep betreft, waren het meest vrou-ï wen. Aan 1052 personen werd een eenmalige bijstand verleend. In totaal werd f 3.703.750,51 aan bijstand uit-j gekeerd, waarvan f 225.798,04 terug! werd ontvangen. De kosten voor bijstand aan bejaarden" steeg, hetgeen mede een gevolg is vam het toenemend aantal nieuwe verzor-' gingstehuizen in Schiedam. Het verslag merkt op: „Het is een verheugend verschijnsel dat de bejaarden in hunf directe omgeving deze vorm van hulp-! verlening aanwezig weten. Toch dient het beleid erop gericht te zijn de bejaarden zo lang mogelijk zelfstandig' te laten wonen, zo mogelijk en indien' noodzakelijk met een aantal hulpdien sten zoals huishoudelijke hulp en voor ziening van warme maaltijden". De kosten van verpleging stijgen eveneens aanzienlijk. In 1968 was die gemiddeld f 2841,- en in 1969 f 3432,- *Blijkens het overzicht van de gemeente dienst voor sociale zaken van Schiedam, werd over 1969 aan bewoners van het woonwagenkamp een bedrag van f31.382,58 als bijstand uitgekeerd. Voorts o.a. f 10.536,70 voor sociaal-medische hulp, terwijl de kosten voor toezicht en beheer f 23.322,88 bedroegen. De totale kosten voor het kamp beliepen daardoor! f 89.707,57, waarvan een deel wordt gedra gen door Maassluis en Vlaardingen en het rijk. Op de plaatsen waar veel langs gelopen wordt, waar de muren dus het eerste vuil zijn, waar kinderhandjes het behang smoe zelig makendaar zou een af- wasbarewandbekledingeen reu ze gemak zijn! Enniet alleen een reuze ge mak, maar ook bijzonder fraai is dit wandvinyl op papierbasis, dat een goedkope maar voor al ook duurzame vervanger van het gewone behang is. Strikt eerste keus wandvinyl op papierbasis, geheel afwas- baar, keuze uit 9 kleuren, koopt U nu per meter, 67 cm breed, voor nog géén elf dubbeltjes. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage, dit ge heel afwasbare wandvinyl op papierbasis. U kunt kiezen uit de kleuren flessegroen, groen, hardrood, okergeel, blauw, ge broken wit, oudrose, pastelgeel en steenrood. Nu uitsluitend per rol van 10 meter, per De hele verzameling hangt aan een soort kapstok, ügt in het kozijn of staat tegen de muur, het is beslist geen „expositie", maar daar gaat het de heer Verspeek niet om. Hij vindt het gewoon leuk en wanneer hij op zijn tochten door het Kethelse land een stukje van een paardetuig te pakken kan krijgen, dan voegt hij dat aan zijn verzameling toe. Vorig jaar werd op initiatief van de Schiedamse Gemeenschap een „Cultu rele manifestatie" georganiseerd onder de naam „Jes-70" (Jeugd Expressie Schiedam 1970). Er kwamen heel wat inzendingen bin nen waaruit een interessante expositie in het Stedelijk Museum werd samen gesteld. Ook dit jaar zal weer een dergelijke manifestatie worden gehouden, waar aan kan worden deelgenomen door jongeren in de leeftijd van 11-22 jaar. Zowel scholen als bedrijven kunnen aan „Jes-70" deelnemen. Inzendingen moeten op 16 maart zijn ingeleverd in het Museum. De expositie wordt ge houden van 17-23 maart. Uit de mond van een vermaard raadslid en tevens tegenstander van het geven van subsidie viel de volgende opmer king te beluisteren: „Morgen kan ik wel een zaak in (o.a.) Chinese rijst beginnen, krijg ik dan ook subsidie? Door deze uitspraak en andere, kregen wij de indruk dat een aantal raadsleden niet begrepen dat wij geen „gewone winkel" zijn, zo eentje van tel uit je winst. Het doel van de verkoop ligt op een heel ander terrein. Wij verkopen alleen artikelen om hiermee de aan dacht van de koper te vestigen op de problematiek van de onrechtvaardige wereldhandel! Neem bijvoorbeeld weer die rietsuiker: deze kost op de wereldmarkt slechts 30 cent per kg. Deze paar centjes krijgen de arme landen in handen en zelfs dat is nog maar de vraag, want er zijn weinig kopers. Een land zoals Nederland bijv. wil die goedkope sui ker niet, anders wordt onze eigen dure bietsuiker niet verkocht. Om dus invoeren te beletten vindt de regering zware belasting uit. Slim, want dan verdien je nog flink ook! Als u mee wilt werken aan een recht vaardige wereld, dan moet U konse- kwent zijn en kleur bekennen en die duurdere produkten uit de arme lan den kopen. Als steeds meer mensen dit gaan doen, dan wordt de regering onder politieke druk gezet en zal zij die tariefmuren moeten afbreken. Let dus bij de komende verkiezingen op de partijprogramma's en kijk wat deze behelzen in verband met ontwikke lingssamenwerking. Stem op die partij die ook vindt dat zoals we nu bezig zijn het niet langer door kan gaan! Openingstijden Wereldwinkel Prove niershuis 16-18, 's middags 2-6 uur; 's avonds 7-9 uur, zaterdags de gehele dag. de Wereldwinkeliers. Openbare vergaderingen Stichtingsraad SG weer aan de orde In de laatste vergadering van de Stich tingsraad van de Schiedamse Gemeen schap, is uitgebreid gesproken over de eventuele openbaarmaking van de ver gaderingen van de Stichtingsraad. Er werd besloten dit punt opnieuw aar orde te stellen. Tevens werd aandacht besteed aar problemen verbonden aan de omscha keling van het maandblad van de Schiedamse Gemeenschap in een door het gemeentebestuur en de Schiedamse Gemeenschap gezamenlijk uit te geven huis aan huisblad. De problemen liggen zowel in het financiële als het organisa torische vlak. Het ontbreken van de directeur van de Schiedamse Gemeen schap en van de voorzitter van de redactiecommissie heeft uiteraard ver tragend gewerkt. Er wordt naarstig gezocht naar een spoedige oplossing van de moeilijkheden. Met vreugde werd in de vergadering gewag gemaakt van de goede vorderin gen welke gemaakt worden in het in gereedheid brengen van de nieuwe behuizing van de Schiedamse Gemeen schap in het Proveniershuis. Er is een commissie gevormd die tot taak heeft de subsidieregelingen te bestuderen en hierover te zijner tijd rapport uit te brengen. „Het moet natuurlijk niet veel kosten, want wanneer opkopers en handelaren er lucht van krijgen, dan wordt het voor mij onbetaalbaar", geeft hij te kennen. De familie Verspeek heeft nog oude relaties met boeren in de omge ving, want vader Verspeek ging vele jaren geleden met kar en hit de boer op als „lappiesman". Instuif Schiedam viert carnaval Zaterdag 20 februari viert de Instuif Schiedam het boven Moerdjjkse carna val met beneden Moerdijkse inslag, zoals dat heet. Medewerking wordt verleend door de pogroep Evis Square; het combo Ambrosius met uiteraard Prins Carnaval. Op 14 februari treden op Crowns Clan. DE HAVENLOODS UITGAVE: DE HAVENLOODS N.V. i.o. KI Wereldwinkel Iedereen weet nu wel dat er een Wereldwinkel in Schiedam is. Maar wat die winkel beoogt, dat is nog niet duidelijk voor iedereen. Zelfs enkele Schiedamse raadsleden weten er geen weg mee. Dat bleek maar al te duide lijk tijdens de behandeling van de subsidie-aanvraag van de Vredeswerk- groep, die de Wereldwinkel runt, op de raadsvergadering van maandag 25 janu- Lunchpauze met film in Stedelijk Museum In het Stedelijk Museum in Schiedam is iets nieuws ingevoerd, om meer de aandacht te vestigen op het museum. Het is mogelijk om op vrijdag in het gebouw de lunchpauze door te bren gen, waarbij de zelf meegebrachte lunch genuttigd kan worden, koffie wordt gratis aangeboden. Iedere week wordt een klein filmprogramma ver toond. De inhoud van het programma bestaat uit drie korte films. Bij het uitkiezen van tapijt gaat U natuurlijk niet over één nacht ijs, want er is meestal veel geld mee gemoeiddat dit echter niet altijd opgaat merkt U wel bij het kopen van dit tapijt Prachtige kwaliteit kamerbreed nylon tapijt, strikt 1e keus. U kunt kiezen uit 4 kleuren en voor een prijs die het mogelijk maakt meerdere kamers te ge lijk te beleggènper meter, 400 cm breed, voor nog géén zeven tientjes. Vanaf 1e kleuren cognac. Op 7, 8 en 9 april organiseren het Stedelijk Museum Schiedam, het Vor mingscentrum „De Crabbehof" te Dor drecht en de Bond van Nederlandse Volksuniversiteiten in het kader van het 25-jarig bestaan van het Belgisch- Nederlands Cultureel Accoord in Schiedam en Dordrecht een conferen tie over het functioneren van dit ac coord met betrekking tot de beeldende kunst. Zowel uit Belgjë als Nederland zijn pré-adviseurs uitgenodigd die hun me ning zullen geven over de sectoren: werking en uitvoering van het Belgisch- -Nederlands Cultureel Accoord; de re latie publiek-beeldende kunst bezien door galeriehouder en museumdirek- teur; het educatieve werk van musea en kunst-spreidingsorganisaties en de houding van de overheid. De zestig deelnemers aan de conferen tie zoekt men, gelijktijdig verdeeld over België en Nederland, onder beel dende kunstenaars, galeriehouders, museumdirecties en educatieve dien sten, ambtenaren belast met kunstza ken, kunst-spreiding en volksontwikke- lings-organisaties. Doel van de conferentie is om in gezamenlijk overleg van alle betrokke nen in de sector beeldende kunst na te gaan wat in de afgelopen tien jaar tot stand is gekomen, welke hiaten zijn geconstateerd en welke wensen op vervulling wachten: een moment van bezinning gericht op de toekomst. Als inleider-pré-adviseur zijn gevraagd: voor Nederland: Joost Baljeu, beel dend kunstenaar; mevrouyv dr. R. Hammacher-Van den Brande, hoofd conservator moderne kunst, Museum Boymans-Van Beuningen, Rotterdam; mevrouw Eva Bendien, galeriehoudster Amsterdam; W. H. P. Meerkamp van Embden, direkteur Stichting Kunst spreiding Zeeland; ec. bacc. Jerven W. Ober, hoofd publiciteit en educatie Van Abbe Museum Eindhoven. Voor België: Rogier Raveel, beeldend kunstenaar; Ludo Bekkers, direkteur Kultureel Centrum Antwerpen; me vrouw H. Bex, Antwerpen; G. Gijselen, educatieve dienst Museum Brugge; dr. W. Debrock, direkteur-generaal Minis- Belangstellenden die aan deze confe rentie zouden willen deelnemen, kun nen nadere informatie verkrijgen bij het Stedelijk Museum Schiedam, Hoogstraat 112, Schiedam, telefoon 010- 26.64.91.

De Havenloods | 1971 | | pagina 3