Wat luchtvervuiling betreft is Rijnmond uniek in de wereld Gifkikker" Piet Smith: Oude kranten zijn bijzonder in trek Mensen willen geen verpeste atmosfeer De Havenloods presenteert Chopinrecital van Piet Veenstra De Havenloods organiseert weer een prestatieloop dinsdag, 16 februari 1971 20e jaargang no. 7 VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM -VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. OPLAGE 2S5.0C „Tegen de groot-industrie doe je niets". Deze berustende uitspraak behoort tot het verleden sinds enige honderdtallen „milieubescha- vers" (nieuw begrip, dat nog niet in de woordenboeken is te vinden) actief aan het werk zijn om onnodig stand-overlast en geluidshinder van nieuwe industrie-vestigingen te bestrijden. Zij bewezen, dat er wel degelijk iets is te doen tegen milieu-vervuiling en ongebreideld oprukken van de technocratie. Zij deden in elk geval de vestiging van Hoogovens op de Maasvlakte op haar nog denkbeeldige grondvesten schudden. De Havenloods presenteert op maandag 22 februari een Chopin- -recital dat zal worden uitgevoerd door de bekende pianist Piet Veen stra in de kleine zaal van de Doelen te Rotterdam. Frederik Chopin werd op 22 febru ari 1810 geboren en wij meenden er goed aan te doen deze geboorte dag te herdenken met een geheel aan deze componist gewijd pro gramma. Dit programma omvat: Polonaise, Etudes, Sonate op. 35, Ballade en Mazurka's. Toegangskaarten a f4.- zijn aan de kassa's van de Doelen verkrijg baar. Dagelijks van 10-16 uur, zondag van 12-16 uur, telefonisch dagelijks van 12-16 uur, telefoon nummer 13.24.90. Zorgt u tijdig voor toegangskaarten om teleur stelling te voorkomen. Eén van de meest succesvolle müieube- schavers is Piet Smith uit Brielle. Bui ten zijn streek is hij onbekend, maar op yoorne en Putten en Rozenburg schrijft hij in het streekblad Nieuwe Brielse Courant (meest antieke krant van ons land in een prachtig gerestau reerd bouwwerkje in het historische stadje Brielle) felle artikelen over on plezierige neven-verschijnselen van in dustrie-vestiging. De industrie nodigt hem wel eens uit een kijkje op één of andere raffinaderij te nemen. Dat ver hindert Piet Smith niet om fel te blijven schrijven. Hij wordt dan ook wel beschouwd als een „gifkikker". Benaming, die merk waardigerwijs is overgenomen zoals destijds de geuzen in Brielle dat deden en nu de kop siert van een blad, dat uitsluitend is gewijd aan milieuproble men en dat in Rijnmond voor een kwartje te koop is. Op het blad de opwekking: „Als u uw gifkikker vijf maal heeft gelezen, plak 'm dan op een lantaarnpaal, zodat meer mensen hem kunnen lezen". Protest Piet Smith, vroeger journalist thans reclame-ontwerper, begon in de Nieuwe Brielse Courant te reclameren, toen het Rotterdamse plan „2000 plus" in de openbaarheid kwam. De plannen voor de vestiging van de Hoog ovens op de Maasvlakte en de steeds toenemende milieuvervuiling in het Rijnmondgebied werden hem te bar. Hij ging er over schrijven en voor de lezers van de Nieuwe Brielse werd zijn naam synoniem aan protest. Hij gaf de streekbevolking inzicht in wat er in hun woon- en werkgebied ging gebeu ren door plannen, die elders werden uitgebroed. „Toch", zegt Piet Smith, „ben ik niet tegen de industrie. Ik ben vóór indus trialisatie, alleen niet op de manier waarop het nu gebeurt". Door zijn betrokkenheid bij milieube schaving en milieuvervuiling was hij al gauw een van de voormannen van de actiecomités, die in het Rijnmondge bied net zo snel uit de grond rezen als de schoorstenen van nieuwe indus- ïn een tijd waarin we regelmatig horen over de moeilijke positie waarin vele dagbladen verkeren, doet het bijna wrang aan dat er een geweldige belang stelling bij het lezerspubliek blijkt te bestaan voor oude kranten, in december vorig jaar bracht Uitgeve rij Knippenberg te Utrecht een serie van vier herdrukken uit van historische kranten uit de laatste 100 jaar. De oudste daarvan was het Algemeen Han delsblad van 20 juli 1870, waarin bericht wordt over de oorlogsverkla ring van Duitsland aan Frankrijk. De tweede was de Nieuwe Rotterdam- sche Courant van 29 juni 1914 met artikelen over de moord in Serajewo, die de aanleiding werd tot de eerste wereldoorlog. Herdrukt werden verder Het Vader land van 18 november 1918, met de befaamde episode van het uitspannen van de paarden voor het koninklijke rijtuig op het Malieveld en De Nieuwe Dag van 10 mei 1940 met het uitbre ken van de oorlog in ons land. Deze vier oude kranten, geheel kom pleet herdrukt, inclusief de boeiende, amusante en zelfs vertederende adver tentiepagina's kwamen in december in de boekhandel voor f 3.90 per stel. Ze bleken een ongewone bestseller te zijn. Binnen een maand waren de twee eerste oplagen van 5000 exemplaren verkocht. Dezer dagen verschijnt de vierde druk, waarmee 20.000 van deze pakjes oude kranten in omloop zijn. Ze zijn verkrijgbaar in de boekhandel of rechtstreeks bij de uitgever door overmaking van f3.90 op giro 1831772 ten name van Knippenberg- Utrecht. Intussen heeft de uitgever plannen opgevat om tot een reeks van dergelijke facsimile-drukken te komen. Voor 1971 staan twee series op het programma. De eerste daarvan heeft als motief: „Grote rampen uit de laatste eeuw". Er komen herdrukken in van kranten met meuws over de uitbarsting van de Krakatau, de ondergang van de Tita nic, de ramp met het luchtschip Graf Zeppelin en de beruchte wervelstorm van Borculo. Verschijningsdatum van deze serie: omstreeks maart 1971. De daarop volgende serie zal betrek king hebben op grote gebeurtenissen in de Europese vorstenhuizen: de moord op de Russische tsarenfamilie; de dood van Koningin Astrid van België; het huwelijk van de Britse koning met mrs. Simpson en de verloving van prinses Juliana. Deze serie zal begin september uitkomen. trieën. Binnen het kader van het Cen traal Aktiecomité Rijnmond is hij con tactman voor de afdeling Voorne en dikwijls vertegenwoordigt hij het CAR als er bij officiële aangelegenheden aan de weg getimmerd moet worden. Naast het reclamevak waarin hij zijn brood verdient, heeft hij een nieuw beroep, dat van „müieubeschaver". Per week vraagt dat aan tijd twee volle dagen en vier avonden. Piet Smith is dus een bezet man. Wie hem aan de telefoon wil krijgen merkt dat al spoedig, want hij geeft vaak niet thuis. „Van de tijd die ik er aan besteed zit ik alles bij elkaar wel een volle dag te lezen". Het zijn publika- ties op het gebied van milieuhygiëne, rapporten, plannen, onderzoekingen die in het buitenland al werden gedaan naar de relatie tussen mens en zijn steeds verslechterende woonmilieu. Al het gelezene wordt opgeborgen in zijn geheugen en wie om inlichtingen komt kan ze voor de vuist weg krijgen, compleet met citaten uit het betreffen de rapport. Het werk verveelt hem niet.„Dat lezen bijvoorbeeld, dat doe ik met plezier. Ze vragen weieens „komt het je neus niet uit", nee, echt niet. Als je studeert met plezier, dan is studeren geen werk meer, dan is het een soort hobby. Boer Hokke Ik woon nu zes jaar in Den Briel, daarvoor in Hoogvliet. Toen we daar woonden hebben we eigenlijk constant naar een ander huis gezocht. Mijn vrouw en ik vonden het onbegrijpelijk dat er zo'n leefsituatie kon bestaan en we vonden het ook onbegrijpelijk, dat die door de mensen werd aanvaard. Toen we in Den Briel kwamen was er hier nog niets aan de hand. Ik vind het SLAAPBANKEN enorme sortering. Fabriekstoonzalen Industriegebouw Goudsesingel 66, De telefoontjes uit verschillende delen van het land met de vraag „Wanneer is de prestatieloop" zijn al weer binnengekomen. De Havenloods-prestatieloop, de op één na grootste in ons land heeft zo'n bekendheid gekregen, dat degenen die de prikkels in hun benen voelden het niet konden nalaten de telefoon te pakken. Op dat moment konden we alleen maar vertellen, dat de cross in het Kralingse bos in ieder geval doorging. Inmiddels zijn de nodige voorbereidingen getroffen en liggen de datum, het programma en alles wat er mee te maken heeft, vast. De prestatieloop van De Havenloods wordt gehouden op zaterdag 6 maart in het Kralingse bos bij de Sintelbaan aan het Lange Pad. De organisatie berust weer bij de atletiekvereniging PAC. Om 3 uur en 3.30 uur wordt gestart. Er kunnen twee afstanden worden gelopen: de 5 kilometer en de 7 1/2 kilometer. Voor de 5 kilometer is de minimumleeftijd zeven jaar; voor de 7 1/2 kilometer is de minimumleef tijd 15 jaar. Het inschrijfgeld bedraagt voor deelnemers onder 15 jaar f2,-. Voor boven de 15 jaar is dat f 2,50. De tijdslimiet voor beide afstanden is ge steld op 45 minuten. De inschrijfadressen zijn: WV.-kan toor, Hoek van Holland; Van Abkou- de, Zwaanshals 133; Verbeek, Tollens straat 81a, tel. 241775; Dekkers, Pales- tinastraat 57b, tel. 127913; Witvliet, Arguspad 5, tel. 225439 (op dit tele foonnummer zijn nadere inlichtingen te verkrijgen); Oskam, Slinge 264, tel. 802176; Van Hemert, Gijsinglaan 870, teL 370708;kantine Sintelbaan, Lange Pad; Baggerman, Asserweg 266; V. en. D., Hoogstraat, sportafdeling (hr. Wil- lemstein); Reisbureau „Oost", Raad huisplein, Krimpen a/d IJssel. Verder is inschrijving mogelijk aan de kanto ren van de Havenloods in Gouda, Dubbele Buurt 4 en in Vlaardingen,. Hoogstraat 122. Na-inschrijving is mogelijk op zaterdag 6 maart in de kantine aan het Lange Pad vanaf 12 uur. Zeventig jaar zitten in Bouwcentrum Vanaf donderdag 18 februari tot en met woensdag 7 april zal in het Bouw centrum te Rotterdam de expositie tiv iaar zitten" t« tien tiin de ontwikkeling van de stoel in de; laatste honderd jaar van een groten deels ambachtelijk produkt tot het huidige en masse gefabriceerde zitmeu bel. Van deze ontwikkeling wordt aan de hand van ongeveer 100 stoelen een illustratief beeld gegeven. Uitgangspunt van deze expositie was de tentoonstelling „Vijftig jaar zitten", die in 1968 in het Stedelijk Museum te Amsterdam gehouden werd. De laatste jaren heeft zich echter een stormachti ge ontwikkeling op het gebied van de vormgeving van meubilair voorgedaan en de tentoonstelling zoals die nu te zien is in het Bouwcentrum is dan ook aangevuld met de nieuwste ontwerpen. Op de expositie komt duidelijk naar voren dat bouwkunst en meubelkunst in hun ontwikkeling nauw met elkaar zijn verbonden. Deze band kwam voor al sterk tot uiting tijdens de periode van de Stijl, toen Rietveld en anderen hun meubelontwerpen aanpasten aan de architectuur. Van Rietveld zelf zijn op deze expositie de beroemde „zig- zagstoel" en „rood-blauwe stoel" te zien. Verder staat er de „Grand com fort" van Le Corbusier uit 1928, „Was- sily" van Marcel Breuer uit 1925 en meer recente stoelen als de „Karuselli" van Yrjö Kukkapuro uit 1965 en de „Pastilli" van Eero Aarnio uit 1970. „DE HAVENLOODS' BEZORGERS(STERS) voor het huis aan huis bezorgen van ons blad op dinsdag en /of donder Aantrekkelijke bijverdienste. Minimum leeftijd 16 jaar. Aanmelden: „de Havenloods" AFD. INSPEKTIE, Prins Hendrikkade 14, Rotterdam - tel. 13.21.70. leefmilieu in deze omgeving nog steeds heel aanvaardbaar, maar ik ben wel van mening dat we goed moeten oppassen dat het niet slechter wordt. Let maar eens op hoe vaak we hier bij noordwes tenwind de meldkamer moeten bellen. De Gulf en de Konam stinken, de Essochemie maakt lawaai. Alleen de BP, daar heb je niet veel last van. Die hebben een betrekkelijk schone raffi naderij. Het kan dus wel, blijkbaar. Toen Rotterdam kwam- met „2000 plus" ben ik er over gaan schrijven. Toen kon ik niet* langer m'n mond houden. Ik kreeg een vaste rubriek in de Niéuwe Brielse. Achteraf vind ik „2000 plus" nogal naief, destijds ben ik er erg van geschrokken. Later heeft mijn rubriek een andere naam gekre gen: „We zijn er zelf bü", dat past beter bij wat ik schrijf. Ze zeggen wel eens dat mijn stukken te lang zijn. Dat doe ik expres. Ik wil zo volledig mogelijk zijn, dan pas kun je hét de mensen goed duidelijk maken, want het is een moeilijke materie. Ik krijg veel reacties van mensen uit de omge ving. Een enkele tégen, die zegt dan: ,,'t is allemaal zo erg niet", de meeste mensen zün het wel met meeens. Ik krijg ook vaak tips van mensen, ze vertellen me dingen die ik nog niet weet en dat is nuttig. Zo heb ik een goeie relatie met boer Hokke uit Vier- polders. Boer Hokke is niet zo jong meer, maar hij neemt veranderingen in' de natuur om zich heen heel goed waar. Die ethyleengolf in mei, toen de aardappelplanten slap gingen hangen, dat wist hij eerder dan de meldkamer. Hij vertelde me dat hü 's morgens al heel vroeg een verdacht blauwe waas over de sloten zag hangen, een andere waas dan gewoon mist. Hij is toen achter elkaar tuinders bü hem in de buurt gaan waarschuwen, die hebben toen gauw hun kassen dicht gedaan. Actiegroep Veel mensen die verontrust zijn zitten in een. actiegroep. In de actiegroep Voorne zitten veel mensen van biolo- gisch station Weversduin, volkshoge school Olaertsduyn, veel mensen uit het onderwijs en veel mensen uit de industrie zelf. Juist zü weten goed wat er precies aan de hand is en wat er nog gaat gebeuren. De bedrijven weten dat wel, maar tot dusver heeft niemand nog last gehad. In een enkel geval schijnt er gewaarschuwd te zijn wat kalmer aan te doen. bijkomen. Het grijpt allemaal in elkaar. Toch moet je dan gaan oppassen datje niet teveel tüd gaat besteden aan de vraag hoe gaan we samenwerken, vol gens welke regels. Ik ga er van uit, dat elke actiegroep regionaal moet opere ren. Omdat dan het effect het grootst is. Je voelt je toch het meest betrok ken op je eigen situatie. De actiegroepen kunnen heel wat doen. Naar mijn gevoel is het nog niet te laat. Alleen moet het nu wel vlug gebeuren. Die industrie wil ook wel, maar niet zo vlug als nodig is. Steeds een klein beetje minder laten stinken, steeds een beetje minder vuiligheid de lucht in. Ze denken dat ze het daarmee redden. Maar zo is het niet. Ze zullen wel gedwongen worden om die proces sen veel vlugger te laten verlopen. De mensen willen niet meer wachten, de milieubeschaving wordt hoe langer hoe groter. Nu zegt de overheid wel: !We moeten niet te veel offers van de industrie vragen, want anders gaan ze naar het buitenland", dan worden Ant werpen en Hamburg genoemd, maar de overheid schijnt te vergeten dat de mensen daar ook hoe langer hoe meer milieubeschaving krijgen. De mensen willen niet (meer) in een verpeste atmosfeer wonen. De overheid kan gerust eisen stellen, dat gebeurt bin nenkort overal. Er wordt zoveel geschermd met de slogan: „Die industrie is zo belangrijk voor onze economie". Is dat nu wel zo? Want er wordt nooit nagegaan wat er eigenlijk verloren gaat. Voorne is een belangrijk recreatiegebied. De re- creëring, de herschepping van de mens is ongelooflijk belangrijk, dat is een economisch belang. Als een gebied als Voorne voor de recreatie verloren gaat, dan is dat schadelijk voor onze economie. Dr. Adriani van het Weeversduyn heeft heel goed werk gedaan op gebied van milieuhygiëne. Maar als hü stelt dat per jaar 25.000 mensen het natuurre servaat bezoeken en dat het daarom belangrijk is voor de recreatie, dan doet hü de zaak geen goéd, want om 25.000 mensen, daar lachen ze om, die doen niet mee. Je moet koirien met al die honderdduizenden, die elke mooie dag weer naar het strand gaan. Onderzoek - heeft uitgewezen dat de meeste mensen afkomstig zün uit Rot terdam. Dan moeten Rotterdammers toch wel hoge waarde toekennen aan Voorne als recreatiegebied, want het is waarachtig geen pretje om er te komen met die slechte wegen en verbindingen. Vooral op zondag niet, als ze vaak uren in de file moeten staan. Toch hebben ze het ervoor over. Kader verdwijnt Daarom keur ik industrialisatie, zoals dat nu gebeurt, af. Ik ben voorstander van een gerichte industrialisatie. Je moet de mensen niet naar de industrie brengen, de industrie moet naar de mensen, in ons geval naar het Noor den, daar hebben ze er meer aan. Goeie industrialisatie betekent opti maal rendement krügen uit elke geïn vesteerde gulden. Dat gebeurt nu niet. Nu maakt de industrie grote gebieden onleefbaar. Het kader gaat weg. Inge nieurs willen niet meer in de buurt van de bedrijven wonen. Er zün te weinig artsen, te weinig tandartsen, te weinig onderwüzers. Wie maar enigszins kan gaat hier weg. Alleen zü die geen geld of keuzemogelükheden genoeg hebben om te vertrekken blijven achter. In het Rijnmondgebied is de ontkade- ring al in volle gang, daarom gaat het straks economisch fout. Het gaat in een aantal bedrijven in het Rünmond- gebied niet zo best, ook in de grote. Eigenlü'k zün het de activisten die de belangen van de industrie het best op het oog hebben. Daarom, als de indus trie niet gauw tot bezinning komt, dan zullen ze de economische gevolgen heel gauw merken. Uniek Op het gebied van luchtvervuiling is RÜ'nmond naar mijn mening uniek in de wereld. Er staan hier zoveel ver schillende soorten chemische indus- triën bü elkaar. Niemand weet hoe de mens eigenlük reageert op al die giftige gassen, die in de lucht komen. Hoe reageert de mens op de lange duur op koolmonoxyde, hoe op zwaveldioxy- de, hoe op azünzuur dat hier regelma tig wordt gespuid. Ik zou wel eens willen weten wat er nou gebeurt met een vent die tien, zeg twintig jaar in Hoogvliet woont en werkt. Daar zou een onderzoek naar moeten zün. Maar dat is er niet. In RÜ'nmond gebeurt niets van die aard. In het buitenland Wel, in Duits land büvoorbeeld is aangetoond dat zwaveldioxyde een slechte invloed heeft op het beendergestel van kinde ren. Wü weten niet eens wat hier aah" de hand is. Je staat er van te kijken hoe gemakkelijk de industrie de huis brand en de auto's de schuld geeft van de luchtverontreiniging. Natuurrijk komt er ook een hoop koolmonoxyde in de lucht als er voor een dichte Botlekbrug een file auto's stationair staat te draaien. Alleen als de file is opgelost dan staat op de achtergrond de Shell het koolmonoxyde wel op peil te houden, terwül in gebieden met weinig industrie de concentratie kool monoxyde veroorzaakt door auto's gauw wegwaait. Zolang een hoogoven net zoveel koolmonoxyde de lucht in stoot als 1,3 miü'oen auto's, moet de industrie z'n mond maar houden". Toen Piet Smith in de Nieuwe Brielse met zün artikelen-serie begon stond er in een kadertje een silhouetje bij van een mannetje met pet en püp. Een beetje naamloos mannetje al stond de naam er wel bij. In twee jaar heeft Piet Smith vooral op Voorne een duidelü'k gezicht gekregen, ieder kent zijn stand punt, de bevolking, de overheid, de industrie. Hü bestrijdt vaagheden in uitspraken en in rapporten. Piet Smith is geen agitator, wèl een meedenkend burger.» NOORDZEE f Voor een ver„kwik"kend hapje, dus MAIS0N VAN D00REMAALEN KRUIDENOLIE Bestaande uit 34 verschilt extracten. Welbekendin Duits Oostenrijk. Nu ooki krugbaar. Te gebruiken bij: Massages- spierpij BRUIDS JAPONNEN

De Havenloods | 1971 | | pagina 1