dr. erkelens: Stijging aantal hartziektes verontrustend CARDIOLOOG Reconstructie Pueblokwestie Huis in-Huis uit in Den Haag <Po*t sScriptum DE HAVENLOODS/ DINSDAG 16 FEBRUARI 1971 7-300 Hart Berekend is, dat we in Nederland per miljoen inwoners 4.000 hartinfarcten per jaar kunnen verwachten. Dat betekent over de gehele bevolking een aantal van 48.000. Op dit moment zijn er in ons land 27 actieve bewakingseenheden en 5 in voorbereiding. Een bewakingseenheid is een groep patiëntenbedden (4 of 6), waar de mensen onder directe contróle van ingewikkelde technische apparatuur liggen. Zware gevallen worden op deze manier letterlijk bewaakt. Per miljoen inwoners bieden 10 van dergelijke eenheden een redelijke verzorging; dus in totaal moet de Nederlandse bevolking de beschikking krijgen over 120 van dergelijke voorzieningen. En er zijn er 27. Tel uit je winst. Financiële armslag Koele, klinische gegevens die er niet om liegen bij de bestrijding van de hart- en vaatziekten is de tot nog toe geringe) financiële armslag van groot belang. Want wat te denken van een geldverslindende maar onmisbare research, een vraag naar cardulances (speciaal ingerichte ambulances, ook wel hartenwagens genoemd) en andere benodigde apparatuur. Of van het belang van een grondig bevolkings onderzoek. In ons land vormen de hart- en vaatziekten naast kanker de grootste doodsoorzaak. Ze worden meestal in één adem genoemd, omdat hart en circulatie een geheel vormen. Van deze twee is de grootste doder zonder twijfel de hartziekte die zij aan zij met de welvaart in Europa voortwoekert. Het wat, het hoe en het waarom zijn in vele gevallen nog open vragen. Vandaar dat we een gesprek hebben gehad met de Rotterdamse cardioloog, dr. A. D. Erkelens, de onlangs afgetreden voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Cardiologie, wiens belangstelling niet alleen vakmatig is. Dat blijkt onder meer uit zijn lidmaatschap van de Wetenschappelijke Adviesraad, de Revalidatiecommissie en de Stichtingsraad (alle van de Nederlandse Hartstichting) en van het plaatselijk comité van de Vereniging van Vrienden van de Hartstichting. Eurohartweek Vandaar óók, dat er deze maand - om precies te zijn van 22 tot en met 28 februari - een door de Nederlandse Hartstichting geïnspireerde Eurohartweek zal worden gehouden. Een Eurovisieprogramma in kleur uitgezonden uit belangrijke centra in een groot aantal Europese landen zal een indringende kijk op de stand van zaken geven. Ook in Noord-Afrika en in het Oostblok zal dit schakelprogramma worden ontvangen. Een unieke gebeurtenis die haar uitwerking ongetwijfeld niet zal missen. Laten we dat tenminste hopen, want het gaat om onze hartslag. Hart..slag. Bet b aan de Nederlandse Hartstich ting te danken, dat er de laatste tijd, met grote regelmaat berichten in de pers verschijnen over de bestrijding van hart- en vaatziekten —zo langzamer hand volksvijand nummer 1. Hoewel de medische wereld het nog lang niet eens is over het totale ziektebeeld met zijn ooizaken en gevolgen, zit de stich ting niet stil. Er worden maatregelen genomen om bijvoorbeeld het weten schappelijk onderzoek en de revali datie te stimuleren, patiënten zo snel mogelijk met de beste apparatuur te laten behandelen en een preventieve invloed uit te oefenen. Dr. Erkelens, als cardioloog verbonden aan het Havenziekenhuis, vertelt het volgende over de ontwikkeling van de hartziekten: „Inderdaad zijn de hart- stoornissen vergeleken met vroeger vre selijk toegenomen. Maar dit is ten dele voorzien. Want dertig jaar geleden stierven de mensen aan ziekten als tbc Roken. Doe het zo weinig mogelijk. en longontsteking; iets dat nu veel minder voorkomt. Het resultaat van de verbetering van de medische inzichten J'h is, dat de me blijven en logischerwijs aan een groter slijtageproces bloot staan. Dit heeft lllKen mil een stijging in het aantal hartafwij- kingen tot gevolg. Maar ondanks déze Een hartziekte kan aangeboren of ver- wetenschap is de zaak uitermate ver- worven zijn, terwijl de symptomen a niet. Men denkt aan een combina- heid. (Natuurlijk wil dit niet zeggen, i factoren: te veel roken, een dat mensen die bepaalde subjectieve den, dan krijgt het zoeken naar de oorzaken van aderverkalking de voor keur. Verder dient er, hoewel het voorlopig niet haalbaar zal zijn, ge streefd te worden-naar een bevolkings onderzoek en naar meer research en bewakingseenheden". Triest vindt de heer Erkelens het, dat er zo hevig geageerd wordt tegen de voor-de-deur-staande volkstelling. „Be seffen de mensen niet dat er uit een dergelijk onderzoek een schat van ge gevens gedestilleerd kan worden, waar mee velen verantwoord zouden kun nen werken? Iedere onderzoeker heeft gegevens nodig. Voor zo'n elementaire vraag bijvoorbeeld of er verband is tussen beroep en hartziekten zijn nu eenmaal nauwkeurige getallen nodig over de beroepssamenstelling van een lokale bevolking. En die moeten dan nog up-to-date zijn ook. Het zou dood zonde zijn als de telling in de soep liep, want welke maatregelen -moeten er genomen worden als er geen gegevens dens de oorlog in Korea. Sectie op zijn? Niet meer dan 20 sigaretten per suiswio xuiivuttii -gesneuvelde militairen toonde aan dat dag roken, maar beweging nemen en ÜSTJSJft: T^SSSSSSS^ beter eten is echt niet voldoende. En je een kransslagaderverkalking reeds in haar beginstadium aanwezig was. In dien er dan ook in het onderzoek- schema naar de oorzaak van hartziek ten prioriteiten gesteld moeten wor- laten invriezen als je aan een dodelijke ziekte lijdt lijkt me ook niets. Science fiction. We leven nu". r zittend leven leiden en vetzucht". Drastischer Bij dit alles komt nog, dat de ziekte in de Westerse wereld drastischer om zich heen grijpt dan elders. Met het oog hierop is managerziekte een veel ge hoorde kreet. Dr. Erkelens: Jn dat managersgedoe geloof ik niet. Onlangs heb ik een statistiek samenge steld, opgebouwd uit de gegevens van patiënten uit mijn praktijk, waaruit ik heb kunnen concluderen dat hartafwij kingen door ziekte van de kransslag aderen, niets met het beroep uitstaan de hebben. Wel is een factor die hierbij dient te worden overwogen: hoe sta je tegenover het beroepLeef je niet onder spanningen, omdat je niet voor je taak berekend bent? Of is de werksituatie niet prettig, omdat je tegenover een vent zit die je beslist niet ligt? Want ergernis kan van in vloed zijn. Voor deze gevallen, wat niet ligt? Want ergernis kan van in vloed zijn. Voor deze gevallen, wat betreft de invloed van het werk op het ontstaan van hartziekte, wil ik een uitzondering maken, hoewel ik er vanzelfsprekend ook geldinzame lingen worden gehouden. Daarvoor zijn veel vrijwilligers nodig. In Rot terdam wordt de inzameling op vrijdag 26 en zaterdag 27 februari gehouden. U kunt u als collectant opgeven bij de Nederlandse Hart stichting, afdeling Rotterdam, Ka- rel Doormanstraat 111, telefoon .13.54.10. symptomen onderkennen per se een hartafwijking moeten hebben') De ob jectieve symptomen worden door de medicus met behulp van zijn onder zoekmethodes vastgesteld. De heer Er kelens: „Er komt een veelheid van onderzoekingen om de hoek kijken om zeker te zijn of iemand werkelijk aan een hartziekte lijdt. De polsslag, de bloeddruk, het luisteren met een stethoscoop, het bekloppen, het ma ken van röntgenfoto's, of het maken van een electrocardiogram zijn alle maal middelen om een diagnose te kunnen stellen. Een ECG is een essen tieel deel van het onderzoek, maar het blijft slechts een onderdeel. Het is beslist niet alleen zaligmakend, wat door sommigen wel eens gedacht Onopgelost Hoewel hart en bloedvaten een geheel vormen, werkt vernauwing van de perifere vaten niet altijd door op de werking van het hart. Ziekte van de kransslagaderen is echter van directe invloed en juist deze afwijking komt de laatste tijd meer en meer voor. Vroeger werd aangenomen dat slag- aderverkalking een ouderdomsziekte was en onderging men het gelaten, bijna fatalistisch. Tegenwoordig weet men wel beter. Mannen krijgen het al in de leeftijdsgroep tussen de 30 en de 50 jaar, terwijl vrouwen over het alge meen 10 a 20 jaar later in de gevaar lijke zóne komen. Dr. Erkelens: „Dit zijn in de medische wetenschap nog onopgeloste problemen. De verla ging van de leeftijdsgrens bevindt zich in een onderzoekstaidium en het cu rieuze uitstel bij vrouwen is een groot vraagteken. Die verlaging van de leef tijdsgrens heeft zich na de tweede Op 23 januari 1968 werd het Ameri kaanse spionageschip „Pueblo" door een Noordkoreaanse patrouilleboot ger enterd en opgebracht naar Wonsan. Dit incident veroorzaakte grote op schudding in de wereld. Woensdag zendt de NCRV om 20,21 uur een Engelse documentaire uit, waarin deze Pueblo-affaire wordt gere construeerd. Historische journaalopna men, interviews met politici, hoge offi cieren en anderen worden in deze uitzending weer op het scherm ge bracht. Geheime rapporten en proces stukken, die tijdens het onderzoek naar de gedragingen van de beman- nmgsTSden zijn gebruikt, dieiien als bron. De Pueblo die in dit programma is te zien, behalve de journaalbeelden, is niet hetzelfde als die het incident veroorzaakt. Het „orgineel" is nog steeds in de Noordkoreaanse haven Wonsan. Men heeft daarom de Pueblo nagebouwd in overleg met Amerikaanse marine-des kundigen. De rol van Lloyd Pete Bucher, de commandant van de Pueblo, wordt gespeeld door de Ierse acteur Ray McAnally. De reconstructie werd geschreven door de Engelse auteur Michael Murphy. In het Haagse Gemeentemuseum wordt van 27 februari tot en met 16 mei de tentoonstelling Huis in - Huis uit georganiseerd. Het is een expositie voor mensen die gein tere sseerd zijn in 's levens loop, voor mensen die houden van „antiek" en van „modern". Wie veel wil weten over mode zal. er alles van zijn gading vinden. Huis in - Huis uit betekent niet alleen dat men ervan interieur naar interieur wandelt, maar dat tevens iets gezien kan worden van het aspect van huizen, straten en strand! Aan deze tentoonstelling, die een beeld wil geven van diverse aspecten van het Nederlandse leven in twee eeuwen, leveren alle afdelingen van het museum hun aandeel. De afdeling Oude Kunstnijverheid verzorgt het ge deelte tot circa 1890. De belangrijke collecties meubelen en kunstnijverheid van de afdeling Moderne Kunst, dat wil dus zeggen van 1900 tot heden, is hier nu ook voor een groot gedeelte te zien. Het Kostuummuseum brengt de mensen uit de verschillende perioden levensecht in beeld. Ook het historische aspect ontbreekt niet: aan het begin van de tentoonstel ling kan ieder zijn geheugen even opfrissen en een overzicht krijgen van de belangrijkste historische gebeurte nissen. Het gehele tentoonstellingsge bouw wordt benut. Bovendien vinden in een klein zaaltje „mini-manifesta ties" plaats, waar toneel wordt gespeeld, muziek uit diverse perioden klinkt, oudere en nieuwere films wor den vertoond en details over kostuums worden toegelicht. De openingstijden zijn: maandag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur, 's zondags van 13 tot 17 uur en 's woensdags van 20 tot 22 an het begin van een nieuw jaar vraagt iedereen zich natuurlijk af, wat de PTT zoal op het programma heeft staan. Allereerst natuurlijk een fikse verhoging van de posttarieven, maar daar praten we niet eens meer over; ieder z'n deel zeg ik maar. Voor ons, filatelisten, heeft deze maatregel tot gevolg, dat de 3 ct. van Krimpen weer in ere wordt hersteld (ter bijfrankering van de 12 ct. waarde, zijnde het nieuwe druktarief van 15 ct.). Nieuwe waarden van 30 en 150 ct. worden uitgegeven, zowel in vel- als rolvorm. Voorts verschijnen nieuwe postzegelboekjes met zes zegels van 15 en twee van 5 ct. alsmede adreswijzigingsformulieren van 15 ct. De verkoop van zegels van 2, 8 12 en 75 ct., postzegelboekjes van 8 x 12 plus 4 x 1 ct. en adreswijzigingsformulieren 12 ct. wordt gestaakt. Uitgifteprogamma Als we naar het uitgifteprogramma kijken, dan verwachten we op 16.2 een zegel van 15 ct. „14e algemene Volkstelling". In de loop van die maand komt ook de eerdergenoemde 150 ct. waarde aan het loket. Op 20.4 volgen vijf zomerzegels met waarden 15plusl0, 20plusl0, 25plusl0, 30plusl5, en 45plus20 ct., op 3.5 twee Europazegels van 25 en 45 cent en op 29.6 een viertal zegels „Verjaardag Z.K.H. Prins Bernhard" waarvan één met toeslag ten behoeve van de Stichting tot Behoud van de Boroboedoer (serieprijs f 1,25). Ergens in oktober wordt de sluiting van het Haringvliet vastgelegd met een zegel van 15 ct., terwijl het jaar wordt afgerond met de kinderzegels (zelfde waarden als de zomerserie) met vel, wederom f2,50. In de loop van dit jaar worden de zegels met de oude beeltenis van Koningin Juliana vervangen door het type .Juliana Regina". SURINAME herdenkt op 14.2 de opening van de lijndienst (welke? Nederland-Parama- ribo-Willemstad 25 jaar geleden met drie zegels van 15,20 en 25 ct. Vijf Paasweldadigheidszegels (10plus5, 15plus8, 20plusl0, 15plusl2 en 30plusl5 ct.) zijn voor 7.4 aangekondigd. De World Communications Day wordt op 17.5 met zegels van 15,20 en 25 ct. gevierd. Verder komen dan nog op 31.7 twee waarden van 20 en 25 ct. „Volkstelling" en „Invoering Burgerlijke Stand"; op 30.9 zegels 10 en 25 ct. „25 Jaar Bemiddelingsraad" op 24.11 vijf kinderzegels (zelfde waarde als Paasweldadigheid) met strook (60 ct.) en op 13.12 drie zegels van 15, 20 en 25 ct. „125 Jaar Stichting Albina Marowijne". De ANTILLEN doen het gewoonheidsgetrouw wat bescheidener: hier komt op 9.2 een zegel van 20 ct. „Parochie St. Theresia", op 24.2 een zegel van 25 ct. „Lions Club", op 14.6 zes nieuwe cijferwaarden van 1,2,3,4,5 en 6 ct.; op 27.9 een 35 ct. zegel ter .ere van Pedro Liiis Brion en op 15.11 vier kinderzegels van 10plus5,15plus5, 20plusl0 en 25plusl0 ct. Ik vergat nog te vermelden de zegels ten behoeve van Sociale en Culturele Zorg van 10plus5, 15plus5, 20plusl0, en 25plusl0 op 24 mei. Ziezo, nu gaan we eens kijken, wat het grapje ons gaat kosten. Welnu, voor Nederland moeten we rekenen op f 10,25 exclusief de postzegelboekjes etc. en de nog niet nader bepaalde vervangingswaarden Juliana Regina, voor Suriname op f 12,60 exclusief BTW en voor de Nederlandse Antillen op f 6.32 exclusief BTW, Het belangrijkste niéuws van deze maand is de omstelling ook van GUERNSEY en JERSEY op decimale waarden. Nadat Jersey de hoge waarden reeds eerder had vervangen volgen nu op 15 februari de waarden l/2p, lp, 1 l/2p, 2p, 2 l/2p, 3p, 3 l/2p, 4p, 5p, 6p (met een nieuw ontwerp: Martello Tower), 7 l/2p en 9p. Alle ontwerpen (behalve de 6p) zijn ontleend aan die der oude frankeerserie. Terzelfdertijd komen drie nieuwe postzegel- Contents 2at21/2p 2at2p 2at1/2p boekjes met decimale waarden'uit: lOp bevattend 2x21/2p, 2x2p en 2xl/2p; 35p bevattend 6x21/2p en 10x2p en tenslotte 50p bevattend 12x2,l/2p en 10x2p. Guernsey gaf haar hoge waarden van 10, 20 en 50p op 6 januari uit, de lage waarden volgend op een later tijdstip. De specialisten onder u zal het wellicht interes seren, dat de waarden 2d, 3d, 6d, 9d, 1/- en 2/6d werden herdrukt op houtvrij papier, hetgeen vooral onder de UV-lamp zichtbaar wordt. Ook de lucht postbrief wordt van een decimale opdruk voorzien. Met een uit vier waarden bestaande veilig-verkeers-serie kondigt de BONDSRE PUBLIEK een wijziging in de nieuwe verkeerswetgeving aan. Op de eerste vier zegels (later volgen er nog eens vier) ziet men enkele nieuwe verkeersborden, die op 1 maart wettelijk van kracht worden. De zogenaamde Jugend-serie (onze kinderzegels) verschijnt zowel in de Bondsrepubliek als in BERLIJN op 5 februari. Men koos ook hier kindertekeningen als motief, die het qua kleurgeving -op de postzegels goed doen. Munten Decimale waarden 10p Jersey Postage Stamps Martello Tower Het is u bij het lezen van filatelistische vakbladen wellicht al opgevallen, dat het thema .MUNTEN" steeds meer op de voorgrond treedt naast de postzegeL Ieder van u heeft van een of andere buitenlandse reis wel eens munten overgehouden, van een familielid geërfd of van een varend kennis gekregen. Tot nu toe werden deze willekeurige munten in het algemeen als waardeloos afgedaan en de pastoor vond ze dan.zondags in het kerkezakje naast knopen en dropjes. Evenwel is door het snel toenemen van muntenveizamelaars in Europa een merkbare vraag naar munten ontstaan; vooral zilveren, die al ziet men het er niet aan - soms een opmerkelijke waarde kunnen hebben. Zelfs ziet men bij het bestuderen van catalogi, dat er onogelijke koperen of nikkelen munten bestaan, die sommige zilver- of goudstukken in waarde verre overtreffen. Ik had het geluk een grondstock zilveren munten van mijn vader te erven, maar ook een aantal koperen, nikkelen en aluminium munten van Duitsland van voor en na de eerste wereldoorlog. Er is een 20 Pf stuk van nikkel bij, dat momenteel voor f 80,— wordt verhandeld. Helaas vond één of andere gochemerd destijds geen andere munt dan deze om er drie gaten in te boren. Dat is dan pech. Maar we hoeven niet altijd over de grenzen te gaan om interessante munten te vinden. Ons land levert talloze voorbeelden. Allereerst de tip: legt u, voor het te laat is, een klein voorraadje zilveren guldens en rijksdaalders aan, liefst van voor 1965, want nadien schijnt men het zilvergehalte te hebben gereduceerd. Let u bij het verzamelen vooral op de toestand van de'munt en poetst u ze vooral niet met zilverpoets, maar wrijf ze met een droge doek op. In Nederland werden helaas in 1948 de zilveren dubbeltjes en kwartjes door nikkelen vervangen. Men zou dus 1948 als uitgangspunt kunnen nemen om een goedkope maar interessante muntverzameling op te bouwen. De centen, stuivers, dubbeltjes en kwartjes met Koningin Wilhelmina zijn immers nog steeds in omloop. In 1949 werden geen munten geslagen. In 1950 werd een begin gemaakt met de emissie van centen, stuivers, dubbeltjes, kwartjes, guldens (voor het eerst 1954) en rijksdaalders (1959) met de beeltenis van Koningin Juliana. U kunt met één exemplaar van elk volstaan, maar u kunt ze ook per jaartal verzamelen. In 1967 verschenen ter vervanging, van het zilver, nikkelen guldens en kortgeleden konden we kennis maken met nikkelen rijksdaalders. De bevrijding tenslotte werd in mei vorig jaar met een zilveren tientje herdacht, dat wellicht - zoals in andere landen het begin zou kunnen zijn van een serie herdenkingsmunten, net als postzegels. Men kan successievelijk terugwerken via de zilveren munten, die in opdracht van de Nederlandse regering in de Verenigde Staten werden geslagen met als muntplaatsen Denver, Philadelphia en San Francisco. De vierde is me momenteel ontschoten. Maar daarover later meer.-Nu rijst de vraag: hoe bewaart men zo'n munt? Er bestaan muntzakjes en muntalbums. Zelf heb ik een klein handig muntalbum, dat onder de naam „Karat 1106M" door Linder in de handel wordt gebracht en dat opbergzakjes bevat van verschillende grootte en waarin 250 munten kunnen worden opgeborgen. Ze zijn dan van alle zijden goed zichtbaar. Gaarne vertel ik u hierover in de volgende rubriek meer. Ernst R. Hofmann, A.I.JP. Overleg tussen Antwerpen en Rotterdam Namens het Rotterdamse college van Antwerpen te komen tot periodiek B. en W. heeft wethouder H. J. Viersen bestuurlijk overleg betreffende de ha- voorgesteld aan het stadsbestuur van| venproblematiek der beide Noordzee havens. De schepen van de haven van Antwer pen, de heer Léon Delwaide, heeft positief op dit voorstel gereageerd. Wethouder Viersen heeft, vergezeld van enige ambtelijke deskundigen, de ze maand, op het stadhuis van Antwer- Een der eerste door de Nederlandse Hartstichting gefinancierde cardulan ces. deze zogenaamde hartenwagen is onder meer uitgerust met een defibril lator, die een hartstilstand kan ophef- f°" een cardiograaf. fen, e, pen een bespreking gehad over de onderhavige problematiek met schepen Delwaide en zijn staf. De publiekelijke aankondiging van het bestuurlijk overleg is gedaan in een rede die wethouder Viersen donder dagavond uitsprak op een bijeenkomst georganiseerd door het Europees Stu die- en Informatiecentrum te Antwer pen in het kader van de cyclus „Ant werpen in Europees Perspectief".

De Havenloods | 1971 | | pagina 3