DE HAVENLOODS Morgen bij de Klerk 4- Van Lieshout: als ik zie wat er geklooid wordt... Tèrlenka Diolen vitrage Over geldtransporten Appelmarktbrug wordt gerestaureerd Verkeersonderzoek voor uitwerking van reconstructie-plannen KUNSTGEBITTEN HH DE KLERK Donderdag 18 februari 1971 20e jaargang no. 7 SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. OPLAGE 255.000 „Heel eenvoudig. Ik pak er drie op een dag". Antonius Johannes Jozefus („Toon") van Lieshout bedoelt geldtrans porten. De 56-jarige voormalig rechercheur van de Rotterdamse politie draait er de hand niet voor om. „Ik wil met iedereen wedden, dat ik tien overvallen in de week pleeg en dat niemand me ooit pakt". - Wie zegt, dat u dat niet allang doet? Van Lieshout lacht: „Het bewijs zou zijn, dat we er nog geen tien in de week hebben. Maar drie is op het ogenblik al wel het matje, nietwaar? Je ziet dat die overvallen eei fluitje van een cent zijn. Er zijn honderden mensen, die hun dagopbrengst iedere avond naar een safe brengen. Evenzovele kansen dus. Als we een overvaller pakken, dan is het een gelukstreffer. Wanneer die jongens dat geld even goed konden uitgeven als het jatten, dan losten we nog geen vijf percent van de overval-gevallen op. Er is geen mens die een misdaad doet als hij denkt: ik ga voor de bijl". Twee jaar geleden verliet hij zijn werk gever om privé te beginnen met het „Raadgevend bureau A. J. J. van Lies hout". Zijn vertrek bij de politie, na een illustere carrière van dertig jaar bij de recherche, was - zegt hij zelf - „een donderslag". Fn: „Men begreep het niet en ikzelf soms ook niet, Het eigen bureau was een wens, voor bestemd om in vervulling te gaan op zijn 55ste, de leeftijd waarop men men pensioen placht te gaan. Maar dit veranderde in 60 jaar en Van Lieshout zag zich de kans ontnomen om onder v veilige dekking van een pensioen een bureau te beginnen. Hij besloot het dan maar zonder te doen. Wat hij zocht was, behalve meer moge lijkheden om tegemoet te komen aan zijn neiging naar individualiteit: „Ik was overtuigd te kunnen gaan werken in de pre-criminaliteit. Dus als het strafbare feit nog niet gepleegd is. Werken in de zaak, waar de veiligheids- lorschriften met voeten worden ge treden. Fn veel doen aan de menselijke begeleiding. Mijn dochter, die de socia le academie heeft gedaan, zegt wel eens: wat jij doet is gewoon een soort sociaal werk". Bij zijn afscheid verkondigde Van Lies hout, dat hij zich vooral zou gaan werpen op de beveiliging van geldtrans porten, een naar hij uit eigen waar neming wist - volkomen braakliggend terrein. Hij liet zich in binnen- en buitenland informeren, dacht schema's uit, maakte een lijst met dertig gebo- en offreerde vervolgens in een vijftigtal brieven zfjn diensten aan po tentiële klanten. Van L.: ..Het antwoord was nul. Wat dat betreft is het een desillusie gewor den. Het is komisch, eigenlijk tragi-ko- misch, dat zelfs de gratis tips van de politievoorlichting niet door de goege meente worden uitgevoerd. Als ik toch zie wat er geklooid wordt. Herinnert u zich dat geval in Tilburg? Daar had ik toevallig een rapport voor gemaakt. Toen ik van de overval hoorde, heb ik opgebeld en aan de directeur gevraagd: mijn rapport ligt zeker nog wél in de kluis? Eigenlijk kwam Van Lieshout toevallig bij de politie terecht. Hij had een opleiding voor bouwkundig tekenaar, maar kon door de werkeloosheid niet n de slag komen. Tezelfder tijd kreeg hij verkering met een meisje uit een gezin, waar al drie meisjes met politie agenten waren getrouwd. Waarom niet, dacht hij en kwam terecht op de modelpolitieschool te Hilversum. Naar zijn mening nog steeds een lot uit de loterij en niet alleen omdat hij behoor de tot 27 man tellende uit 1000 kandidaten geselecteerde toenmalige jaargang. Hij zegt: „Ik heb alle geluk gehad, dat een mens beschoren kan zijn. Ook in mijn carrière. Na een jaar was ik al uit het uniform. Denk overigens niet dat ik dat onderschat, hoor. De man in uniform heeft het vaak veel moeilijker. Hij moet direct optreden en de recher cheur komt pas als de kruitdamp is opgetrokken om het zo maar eens te zeggen. Na de oorlog kwam ik bij de centrale recherche, de zogenaamde vrije ploeg. Dan ga je die politie pas proeven, hè. Ik hou verschrikkelijk van alleen véerken. In een rechercheur zit ook de intentie om iets voor zichzelf te houden, al werk je natuurlijk vanuit dat teamverband". „Die school stond onder leiding van een mr. Frima, een indrukwekken de man, ook om te zien al. Het was mild concentratiekamp, maar wat van hem heb geleerd is >dat de een raadsel, waarom iemand die in groene kool wil gaan doen, drie ver gunningen nodig heeft en je een re cherche-bureau zonder enige vergun ning kan beginnen. Ik ben ervoor dat het gebonden is aan een erkenning. Uit ervaring weet ik ook wel, dat de politie van sommige van die bureaus een wat nare smaak in de mond heeft. Maar ik weet nu ook, dat dat beeld niet hele maal juist is". Ook: „De grootste waardering, die je als politieman kan krijgen is, dat je niet als politieman wordt herkend èn, wanneer een recidivist tegen je zegt: Toon, als ik ooit beken, dan doe ik het bij jou. Wat dat eerste betreft, ik was er nog maar kort bij, toen ik bijna heiligschennis pleegde, omdat ik van corrigerende taak van de politie pri- m3ir is. Dat was in 1937, de periode dat je bij de politie kwam als je hard kon slaan en grote handen had, lag daar nog maar een paar jaar voor. Rotterdam had om een of andere reden de eerste keus uit dat nest en zo kwam ik hier. Die recherche hier, die bestond toen gewoon uit een aantal grootmeesters. Ik heb van alles gedaan, vals geld, verdovende middelen. De angst van sommige rechercheurs: twee weten meer dan één, dat vind ik niet gegrond. Een mens in narigheid praat niet tegen twee, wel tegen één. Je moet kunnen waarnemen, een filmisch geheugen hebben, rechtlijnig logisch denken, maar wel zoveel fantasie heb ben om te kunnen denken als die inbreker". Lezingen Het raadgevend bureau zit, al komt het niet van zijn „fort", de beveiliging van geldtransporten, bepaald niet zonder werk. Van Lieshouts 26-jarige zoon is ook „in de zaak". Tot de activiteiten behoren: het gewone particulier re cherchewerk (Van L.: „Echtscheidin gen en zo nauwelijks, hoor, alleen als ik er wat in zie, ik bedoel, dat je met iemand kan gaan praten"), checking van personen („Gaat het gewoon om een sollicitant, dan vind ik in tegen stelling tot velen - dat zo'n man het recht heeft om te weten dat het gebeurt"), opleiding van bedrijfsre- chercheurs en zeer veel lezingen. „Mijn credo", zegt Van Lieshout, ,,is: wie zijn recht zoekt, doet niemand onrecht. Daar start ik dus mee. Maar ik ben geen wonderdoener. Ik kan een zaak niet altijd oplossen. Maar als ik klaar ben, kan ik wel zeggen: er zijn geen vragen meer. Misschen ben ik het ook wel gaan doen om mezelf te bewijzen. Kan niet - dat komt niet in mijn woordenboek yoor. Wel is het mij ^nrjirjri mui/ar*///iiw/i n nuravuiA in ii/ivi lta f voor de -■ - modehuis s S mooiste dag BROERSVEST 111 SCHIEDAM S TEL.: 010-267416 kVir/i-"WT#//S/A.VriTlll W/11WWV1 rVJHlTAl> mijn dienstrijwiel, want zo heet dat, het stuur, de bel en de bagagedrager liet veranderen. Een heleboel moeilijk heden, ondanks dat ik het door een deskundige had laten doen en die andere dingen keurig in vetvrij papier had bewaard, gesepareerd, zoals wij zeggen. Wat heeft het later nog niet een tijd geduurd voor men van die altijd dezelfde zwarte volkswagens af was zodat de jongens alleen maar de nieuwe nummers hoefden te noteren bij de poort van het bureau? En: „Je hoort wel eens praten over het oprichten van een moordbrigade, die in heel Nederland opereert. Maar zoiets gaat helemaal Voorbij aan het feit, dat je bij de oplossing van ietsèn de hulp van de burger nodig hebt èn de medewerking van je informateurs een enorme rol kan spelen. Elke plaats of stad heeft zijn eigen mensen, die je zo'n buurtonderzoek kan laten doen. Je mag nooit verwachten dat welk team dan ook aan die eisen kan vol doen. Bij een ernstig misdrijf moet je een centraal punt hebben van twee man, die niets te maken hebben met de uitvoering van het onderzoek. Die moeten ook de voorlichting verzorgen. De man, die direct met het onderzoek bezig is moet niet op zijn huid gezeten worden door journalisten. Maar die moeten aan de andere kant wel alle openheid krijgen". Waarnemen „Ik heb", vertelt hij, terugkerend tot het onderwerp Geld, Jaren te maken gehad met het begrip veiligheid. Wil een overval lukken, dan is grote voor bereiding nodig, het is een specifiek misdrijf. Die ander moet dus waarne men. En zo kan ik hem weer waarne men. Maar het is zo typisch, dat het zo bijzonder slecht wordt begrepen. Voornamelijk gemakzucht, denk ik. Want wat bij een ander gebeurt, dat overkomt mij toch niet? Zo praat men". „Ik heb tientallen transporten geobser veerd en geen één, die goed was. Omdat men niet op de hoogte is met de listen en lagen van de figuur, die dat geld wil hebben. Een voorbeeld. Drie man gaan met de auto op weg om een koffer met geld te halen. Alles keurig tot ze weer terug zijn. Wat gebeurt? De man met het geld gaat vast vooruit terwijl de anderen een plaatsje zoeken voor de auto. Fataal, want ik had die opticien „Daarom zeg ik: wat er ook gebeurt, ga nooit uit zo'n auto. Ook niet om te helpen bij een ongeluk of een lekke band. Je hebt het daar in Wateringen gezien. Maar dat is voor elk bedrijf anders. Met betrekkelijk weinig kosten kan alles tienmaal veiliger. Als regel, om iets anders te noemen, zijn de mensen, die dat werk doen, te oud. Als ik nou zo'n gemiddelde kassier neem be- gaan. Miljoenen guldens. Dat is voor die man geen geld meer, maar materie. Ik heb in de drukkerij, waar geld werd gemaakt, eens naar een van die man nen staan kijken. Per vel van 44 kwamen de duizendjes uit de machine. Dan nam die man zo'n vel in de hand om het te bekijken en als-ie het dan niet goed vond, dan frommelde hij het in elkaar en gooide het in de papier bak, die dan natuurlijk wel onder toezicht werd geleegd. Wat ik wil zeggen is: voor die man was dat geen geld. Zijn géld, dat is wat hij iedere week in zijn loondzakje kreeg. Nou. voor geldtransporten moetje een ande re vent hebben. En dan zie je weer, dat er te weinig gebruik wordt gemaakt van de mensen die er zijn.,Een grote moeilijkheid is de beveiliging van kleine kantoren, dat is bekend. Ik zou het helemaal niet zo gek vinden als bij kleine bankjes repeti ties werden gedaan. Een overval is toch een soort toneelstuk? En men moet zich kunnen laten controleren. Van het begrip controle hebben wij vaak een heel andere inhoud. Niet controle ren om te pakken, maar om te begelei- De verzekeringen zijn nu zover gegaan, dat ze het eigen risico hebban ver hoogd tot 20.000 gulden. Dat vind ik een stap in de goede richting. Een aantal banken zijn inmiddels wel bezig met betere beveiliging en op dat gebied zie je leuke dingen ontstaan. De kracht daarvan zit echt niet in het al of niet bewapend zijn van de mensen in zo'n auto. Want bij een goeie en geordende overval met stenguns en al hebben die geen schijn van kans. Dan vallen er dooien en dat is, geloof ik, het hele geld niet waard". BERT BAKKER De Appelmarktbrug, die is geplaatst op het register voor beschermde monumen ten, verkeert in zodanige toestand, dat restauratie en gedeeltelijke vernieuwing nodig is. De uitwerking van de plannen daartoe vergt veel voorbereiding, mede in verband met de bijdragen door rijk en provincie. De kosten van die voorberei dingswerkzaamheden worden geraamd op f 24.000.- r In een half uur Kunstgebitten-reparaties'gereed. Enzeer vakkundig ADEMFRIS Tandtechniek en adviezen Dagelijks geopend van 8—18 uur Dinsdags en donderdags tot 20 uur Bovendien 's zaterdags tot 13 uur Concert Slagwerktrio in Stedelijk Museum De Vereniging Vrienden van het Stede lijk Museum Schiedam organiseert op donderdagavond 25 februari een con cert in de aula van het museum, waar op een zeer ongebruikelijke manier zal worden gemusiceerd. Uitgenodigd zijn namelijk het slagwerktrio van het Resi dentie-Orkest, John HelsdingenHenk van den Berg en Fred Krens met medewerking van Peter Hansen, piano en toelichtingen. Het instrumentarium waarop zal wor den gemusicieerd is zeer uitgebreid. Een uitvoerige show van de instrumen ten met toelichting staat op het pro gramma. Er zullen werken gespeeld Worden van Krens, Helsdingen, Bach, Cage, Van der Kraan en een improvisa tie opeen jazz-ritme. ln het kader voor de planning tot reconstructie van de binnenstad van Schiedam, zal door de N.V. Maat schappij tot Projectontwikkeling Empeo te Utrecht een speciaal ver keersonderzoek worden uitgevoerd, waarmee vrijdag 19 februari wordt begonnen. Het onderzoek zal dan spe ciaal het voetgangersverkeer betreffen, vanwege de vrijdagmarkt. Men hoopt op deze wijze gegevens te verkrijgen, die als basis dienen voor een diepgaand onderzoek, dat in de loop van de maand maart wordt uitgevoerd. Wat vrijdag 19 februari zal gaan gebeu ren is, dat een paar enquêteurs op drukke plaatsen in de binnenstad aan willekeurige bezoekers mondeling een vijftal vragen zal stellen. Waar men vandaan komt, waar men heen gaat, hoe lang men in het centrum denkt te blijven, of men er vaak komt en met welk vervoermiddel men is gekomen. De naam zal echter niet worden, ge vraagd, zodat de geënquêteerde ano niem blijft. Aan de hand van de zo verkregen gegevens zal dan in maart het meer gerichte onderzoek worden gehouden, met vragenlijsten die door de enquê teurs worden uitgezet en weer opge haald. In dit geval gaat het om de bepaling van de functie die het cen trum vervult voor de gehele stad en omgeving. Vragen om te peilen in hoeverre de Schiedammer belang heeft bij en belangstelling heeft voor het centrum, wat de koopgewoonten zijn en ook, zij het summier, wat de wensen zijn. Hoewel er juist in deze maanden nogal druk wordt geënquêteerd en er ook een volkstelling voor de deur staat, wordt toch een beroep gedaan op de bevolking om vrijwillig de volle mede werking te verlenen aan deze onder zoeken, indien er om gevraagd wordt. Het is immers in het.belang van de gehele ontwikkeling van Schiedam dat zowel de gemeente als de Empeo een zo goed mogelijk beeld krijgt van de bestaande toestand. Alleen op basis van goede gegevens kan men ook goede plannen opstellen. Verkeer Min of meer los van dit onderzoek op sociaal-economisch terrein staat dan het verkeersonderzoek dat eveneens door de Empeo nog dit voorjaar zal worden gehouden. Een vrij omvangrijk onderzoek, dat niet tot de Schiedamse binnenstad alleen beperkt zal blijven. Omdat de wintermaanden niet de ge schiktste periode vormen om enquêtes in de buitenlucht te houden (en als men deelnemers aan het verkeer vragen gaat stellen moet dat nu eenmaal op straat gebeuren), is het onderzoek ver schoven naar meer geriefelijke tijden. De uitkomsten van zowel het sociaal- economische als van het verkeerson derzoek kunnen dan door de Empeo verwerkt worden in de adviezen die in een later stadium aan het gemeentebe stuur worden verstrekt. Uitdrukkelijk moet hierbij echter wor den aangetekend dat de Empeo pas een rol zal gaan spelen nadat de gemeenteraad een beslissing heeft ge nomen, in welke richting de plannen voor de reconstructie van de binnen stad zullen gaan. Wethouder C. J. M.. Bolmers, die verantwoordelijk is voor de stadsontwikkeling, heeft immers al aangekondigd dat in mei aanstaande een uitspraak door de raad gevraagd zal worden. Op deze uitspraak nu, zal het onderzoek door de Empeo van geen enkele invloed zijn. Eerst na deze principiële beslissing door de gemeen teraad gaan de adviezen van de Empeo een rol spelen, bij de beoordeling van wat mogelijk is. Om geen tijd te verliezen is de Empeo al eerder begonnen met het onderzoek, zoals ook door de raad is goedgekeurd. De uitkomsten van zowel het sociaal- economische als van het verkeerson derzoek zullen van belang blijven voor de verdere uitwerking van de recon structie-plannen voor de binnenstad, ln welke richting die ook zullen gaan. „DE HAVENLOODS' BEZORGERS(STERS) ons blad op dii£!dag cn/of'donde" REISBUREAU ROTTERDAMSEOIJK 4011 TEl.266/35-156807 tóp OF 265102 veldadige werking. f 10 - Uleen te bestellen bij LAURA BIO COSMETICS Harddraverstraat 60c postbus 1564 Rotterdam REPARATIES U kunt er op wachten, INSTITUUT DENTILIA HOOGSTRAAT 40, ROTTERDAM TELEFOON (01p) 126010 Te bereiken met tram 1, 3, 6, 8 en met buslijn 32, 34, 38, 45.' 49 en 49a MAIS0N VAN D00REMAALEN rm, IJl u - JAPONNEN Morgen doet de Klerk een aantrekkelijke fabriekspartij Terlenka Diolen vitrage de deur uit. Architecten-filet in geel of zwart. Zo'n aanbieding komt u nergens tegen want deze vitrage kost, 300 cm breed, morgen slechts 6,- per meter en 210 cm breed komt u maar op WoonWarenHuis Lijnbaan/Binnenweg, Winkelcentrum Beijerlandselaan, Winkelcentrum Groot IJsselmonde.

De Havenloods | 1971 | | pagina 1