Karakterprijs voor mevrouw Huisman Op trap en kussentjes luisteren naar klassieke blazers Ijveraarster voor Cystic Fibrosis-stichting Droogkast aansluiten op de haardroger ETALAGE FLANEL Drie boeken voor veel vrouwen van belang VAKANTIE 440.- -555, DE HAVENLOODS, DONDERDAG 18 FEBRUARI 1971 130 x 160 cm, nu voor één zes gulden. om zelf te borduren 130x160 cm 1QO% Katoen Kijk, zo kan het ook in de Doelen! (Er gluurt ook een gemeenteraadslid door de balustrade.) Edo de Waart de liefhebbers. omstuwd door Zittend of liggend luistei maakt he het gaat immers Zaterdagnacht 13 februari werd er in het kader van 20 jaar Havenloods opnieuw een kraakconcert gegeven, zoals ook op 16 januari plaatsvond. Dat er in onze stad duidelijk enthousiasme bestaat voor dergelijke evenementen op niveau - zij het dan dat het publiek genoegen moet nemen met een plaats op de trappen of op voetbalkussentjes op de grond - werd wel zeer duidelijk gedemon streerd door de opkomst, ongeveer 1000 liefhebbers. Om zo'n gebeuren met het woord „uniek" te betitelen blijft een schamel omschrijven. Wat hier door de Rotterdamse Kunststichting, De Doelen en De Havenloods geboden wordt is een muzikaal evenement dat zijn weerga in ons land niet kent. Verheugend ook voor vakmensen als Edo de Waart en zijn ensemble, die daardoor extra geïnspireerd werken. De kaarten voor het volgend concert zijn reeds aan de kassa 's van De Doelen te verkrijgen. Dagelijks van 10-6 uur, zondags van 12-16 uur, telefonisch dagelijks van 12-16 uur onder nummer 13.24.90. Het Nederlands Blazers Ensemble zal op de volgende data optreden: maandagavond 1 maart let wel! in de kleine zaal van De Doelen; maandagavond 29 maart ook weer in de kleine zaal van De Doelen (aanvang voor beide concerten 20.15 uur); en dan weer HET gebeuren in de hal, op de trappen of met de benen slingerend vanaf de balustrade, op zaterdagnacht 17 april, aanvang 24.15 uur. Misschien mogen we en passant onze muziekliefhebbers nog even wijzen op het Chopin-recital dat op 22 februari 1971 in de kleine zaal van De Doejen zal uitgevoerd worden door Piet Veenstra. Onverwachts een avondje uit en Uw haar zit niet zoals U het zou willen, dan is dé oplossing zo'n mooie hele pruik. Korte synthetische pruik op stretch basis, zonder verlengde hals, een prachtige hele pruik, waarbij het kappersprobleem geheel van de baan is, want onderhoud vraagt dit synthe tische haar niet U kunt de pruik zelf wassen, kammen en opmaken zoals U wilt, het haar blijft altijd ge willig en houdt model, U hoeft 'm dus nooit naar de kapper te brengen. Deze fraaie pruik, in een leuke geschenkverpak king.... voor nog géén acht en twintig gulden. zonder kapper elk kapsel dat u wilt Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze korte synthetische pruiken, op te maken in elk gewenst kapsel, pruiken op stretch basis (blijven altijd goed passen), zonder ver lengde hals, in de meest voor komende kleuren, Drie jaar geleden schreven wij in dit blad enkele malen over mevrouw N. Huisman-van Rijsoort uit Gouda die ijverde voor het oprichten van een stichting die de belangen zou beharti gen van de kinderen die lijden aan cystic fibrosis. Deze ziekte, die ook wel pancreas fibrose of taaislijmziekte wordt genoemd, wordt vaak aangezien voor astma, bronchitis, kinkhoest e.d. Elk jaar worden in Nederland ongeveer tweehonderd baby 's geboren met deze niet besmettelijke kwaal. Wanneer niet zo spoedig mogelijk, vóór de longen beschadigd zijn, de juiste diagnose wordt gesteld, dan kan de vereiste, zeer intensieve verzorging niet tijdig beginnen. Mevrouw Huisman, die zelf twee kin deren heeft gehad die aan de ziekte leden, wilde voorkomen dat meer kin deren het slachtoffer worden van eeij te late, juiste diagnose. Het duurde heel lang voor zij de aandacht en het vertrouwen wist te winnen van de medische wereld en die wist te overtui gen van de noodzaak om meer bekend heid aan de zaak te geven. De Nederlandse Cystic Fibrosis Stich ting is uiteindelijk opgericht op 11 maart 1969, na overleg met de Neder landse Vereniging voor Kindergenees kunde. In de Medische Raad van advies zitten uitermate deskundige artsen met aan het hoofd prof. dr. H. A. Weijers, hoogleraar in de kindergeneeskunde uit Utrecht. Mevrouw Huisman, die zo geijverd heeft om tot de oprichting van de stichting te komen, en die ook nu nog intensief ermee bezig is (zij heeft de secretariaatswerkzaamheden op zich genomen) heeft nu een onverwachte, maar welverdiende beloning gekregen. ke chronische ziekte voorkomt. Me vrouw Huisman heeft de prijs (f 2.000,-) geschonken aan de C.F. Stichting voor de ouderdag, die op 27 maart te Utrecht gehouden wordt, en waarop alle ouders welkom zijn die bij de Stichting bekend zijn en CF patiën ten in hun gezin hebben. De prijs wordt op 28 februari in de Rolzaal in Den Haag uitgereikt. De Nederlandse Cystic Fibrosis Stich ting (secretariaat: von Suttnerstraat 44, Gouda) is één van de 22 landelijke verenigingen die gebundeld zijn in de International Cystic Fibrosis Associa tion; die in de USA is de grootste en de oudste organisatie. Cystic fibrosis is pas in de dertiger jaren onderkend, en is nog steeds een niet zeldzame maar wél onbekende ziekte. De Nederlandse C.F. Stichting tracht al hetgeen te bevorderen, dat kan bijdragen tot verlichting van de materiële en andere maatschappelijke zorgen van deze patiënten en hun omgeving. Het Algemeen Nederlands Verbond heeft namelijk een Karakterprijs uit het Visser Neerlandia fonds toegekend aan mevrouw Huisman voor haar werk vóór en na de oprichting van de Nederlandse Cystic Fibrosis Stichting, ten bate van families waar deze erfelij- Kleinbehuisden kunnen misschien hun voordeel doen met een nieuwe - Zwit serse - vinding om de kleine was snel te drogen. Het is een droogkast, die door de oud-Rotterdammer en nu he lemaal Brabander geworden heer J. N. Hageraats op de Nederlandse markt wordt gebracht. Aanstaande kopers van de kast (die bijna honderd gulden kost) moeten wel een föhn hebben (zo'n apparaat om haar te drogen) maar dan kan men ook binnen een GEGARANDEERD I ICHTECHT f\ VILT V JUTE \f RIBS SATIJN VELOURS hirvh* LAK-F0LIE PIlaBA dekoraties ETALAGEMATERIALEN ADM.DE HUYTERWEU 26 ROTTERDAM 1 TELEFOON (010) 132230. kwartier een aardige hoeveelheid was drooggestoomd hebben, aldus de heer Hageraats. De droogkast bestaat uit een metalen frame, met onderin een lekbak en bovenaan een rek. Het geheel wordt overtrokken met een kunststof hoes die wordt gesloten met een grote ritssluiting. Aan de zijkant heeft de hoes, die tegen vrij hoge temperaturen bestand is, een soort slurf waarin men de op een standaard staande föhn steekt. Die moet dan in de luttele minuten de vooraf gecentrifugeerde was droogblazen. Het formaat van de kast is 100 x 90 x 35 cm. Een enquête bij onze Oosterburen heeft, volgens de heer Hageraats, uitge wezen dat de huisvrouwen de droog kast met enthousiasme ontvangen heb ben en blijven gebruiken. Het feit dat aspirant-kopers een föhn moeten heb ben, geldt volgens hem als niet zo'n groot bezwaar. „Welingelichte krin gen" beweren dat ongeveer 90 procent van de Nederlandse gezinnen zo'n ding bezit. Inlichtingen over de droogkast, die in de kleuren bordeauxrood en groen te verkrijgen is bij: J. N. Hageraats, Ge- mullehoekenweg 36, Oisterwijk, tel. 04242-2260. De kast zal niet in de winkels te koop worden aangeboden, maar kan alleen bij genoemd adres worden besteld. Drie boeken ontvingen wij, die voor veel vrouwen van belang kunnen zijn: een medische wegwijzer, een culinaire encyclopedie en een boekje voor moe ders met grotere kinderen over be roepskeuze. De medische wegwijzer voor de vrouw is onder de titel „Kan het geen kwaad, dokter? verschenen bij Sijthoff. De oorspronkelijk titel luidt „On being a woman", een adequater titel dan de Nederlandse. De auteur, W. Gifford- Jones heeft in zijn jarenlange praktijk als arts de ervaring opgedaan dat veel vrouwen kennelijk behoefte hebben aan een medische vraagbaak voor spe cifiek vrouwelijke problemen. Veel pijntjes en ongemakken die met het vrouw-zijn samenhangen zien vele vrouwen als futiliteiten en met futili teiten willen zij hun arts niet lastig vallen. Vaak is het ook niet de moeite waard, maar het kan ook voorkomen dat de symptomen wijzen op een wat ernstiger ziekte. Gifford-Jones stelt in dit boekje bij onschuldige dingen de vrouw gerust, bij gevallen waarin een arts geraadpleegd moet worden geeft .lij haar morele steun door te zeggen dat de klacht waarmee zij zich tot de arts wil wenden, gegrond is. Gifford-Jones doet een paar dingen waar waarschijnlijk artsen ook wel blij mee zullen zijn: hij verwijst een aantal Voor hen, die prijs stellen op een echt gezellige ontbijt- of koffietafel met een zelf gebor duurd origineel tafelkleed, heb ben wij in onze Handwerk-afde- ling een bijzondere aanbieding. Een prachtige partij 100% ka toenen tafellakens, zowel mat ting als raffia. De diverse mooie dessins en kleuren van deze kle den zijn zeer duidelijk en fout loos voorgedrukt met geheel uitwasbare inkt. Deze borduurkleden zowel met kruissteek als steelsteek, snij- maat nog géén Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre ka toenen borduurtafelkleden (matting en raffia), voor kruis- of steelsteek in diverse dessins, in wit en pasteltinten, snijmaat 130 x 160 cm, per stuk bakerpraatjes waarmee vrouwen elkaar de stuipen op het lijf jagen naar het rijk der fabelen; hij waarschuwt tegen zelfdiagnose, die genezing kan vertra gen en hij stelt dat veel vrouwen teveel praten waardoor kleine ongesteldhe den worden opgeblazen tot kwesties van leven en dood en hij is eerlijk. „Kan het geen kwaad, dokter? is vertaald door E. C. C. Kramer-Plokker en kost f 12.90. Elsevier is vanouds het huis van de encyclopedieën (onder meer) en dat bewijst het weer door de geheel her ziene druk van de Culinaire Encyclope die op de markt te brengen. Het werk was samengesteld door C. A. H. Haits- ma Mulier-van Beusekom en werd her zien door E. H. A. Nakken-Rövekamp. Huisvrouw en vakman (het een hoeft het ander niet uit te sluiten) kunnen weer naar hartelust putten uit de meer dan 10.000 trefwoorden van het bij- na-bij-de-tijdse boek. Dat „bijna" slaat op het gedeelte dat handelt over eti quette bij het eten en het opdienen. Hier werd werkelijk van veroudere begrippen uitgegaan, of de schrijfster beseft niet dat dit soort overdreven aanwijzingen niet meer passen in een boek, dat modern heet te zijn. Overigens bevat het compendium uit stekende informatie over diëten, me- nuleer, voedingsleer, bewaren van le vensmiddelen, hulpmiddelen bij de be reiding en het opmaken en garneren van schotels. In het alfabetische ge deelte vindt men duizenden recepten - van zeer simpele tot erg ingewikkel de - uit binnen- en buitenland en opnieuw informatie over wijze van bewaren, schoonmaken, voedingswaar- Een aantal van de vele honderden illustraties (kleuren- en zwart-wit fo to's) en vele tekeningen komen ook in de Moderne Encyclopedie voor de Vrouw voor, die Elsevier twee jaar geleden heeft uitgegeven. Maar dat doet aan hun waarde natuurlijk niets af. De Culinaire Encyclopedie kost f 57.50. Tenslotte het bij uitgeverij „Ons Huis" verschenen boekje „Hoe kies je een beroep" door F. den Houter. Hoe moeilijk het is een beroep te kiezen als je zelf werkelijk niet weet wat je wilt worden, blijkt ook uit dit boekje. Het geeft beslist geen pasklare oplossing voor degenen die hun keuze nog niet hebben gemaakt, maar kan hen wel een eindje op de goede weg helpen. Praktisch is de uitgebreide literatuur lijst met verwijzing naar vele tientallen beroepen. Het boekje kost f5.-, maar men krijgt korting voor klassikale verspreiding. E.v.d. W. VLIEGREIZEN eesmaravft NSION ibiza „O.., irn PUNTA PINET PLAYA v a. l|Ülla Voor tijdelijke kantoorkrachten ROTTERDAM Groothandelsgebouw AS Tel. 010-113150 Voor het droogzemen van alle ramen en natuurlijk van de auto gaat er toch niets boven echt zeemleereen natuurprodukt dat een maximum aan vocht opneemt. Soepele traangelooide zeem van een bijzonder groot formaat. Deze zeem, die bestand is, te gen alle wasmiddelen, koopt U nu voor nog géén negen gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in dé kelder deze soepele traangelooide zemen in een grote glazenwassers- maat, dus een maximum aan vocht opnemend. Ideaal voor de auto en bestand tegen alle wasmiddelen

De Havenloods | 1971 | | pagina 9