m 5; M *r 1788 IJsparade kampioenen 3 maart in Sportpaleis IMBB1 96 Slechts éénmaal in Rotterdam! SPMRUJinSÏ OP RGIO-ZEGELS UIRRT FIDO- GESPOORD IS RIJ ETALAGE FLANEL REDUCTIEBON Bij leven en welzijn BENEMEN Piet Veenstra en de secundaire Chopin 32. DE HAVENLOODS, DONDERDAG 25 FEBRUARI 1971 8-331 De Havenloods en Het Zuiden hebben voor woensdagavond 3 maart beslag kunnen leggen op een internationale ijsshow die onder de naam IJsparade der prof-wereldkampioenen naar het nieuwe Sportpaleis Ahoy komt. Als u gebruik maakt van de hierbij afgedruk te reductiebon kunt u voor vijf gulden per persoon een fantastische ijsshow meemaken. Let u echter goed op! Deze reductie kan alleen verleend worden bij onze reeds op de voorpagina van dit blad genoemde voorverkoopadressen. De medewerkers zijn o.a. de grote ster Regina Heitzer, meervoudig Europees kampioene en wereldkampioene; Mar- greth Göbl-Franz Ningel in een werve lende dansact; Jacquie Harbord, meer voudig wereldkampioene; Günther Tyroler, de springsensatie van deze show; Ulli Ertl, jongleur op de schaats, Kurt Soening, de clown van het ijs. Hollanders, Australiërs, Zwitsers, Duit sers en Oostenrijkers met namen als: Joop van der Sluys, Karin Frohner, Cary Richardson en Peter Grütter staan garant voor een excellente uit voering van het programma. Dit uit 24 punten bestaande programma hebben wij in onze uitgave van dinsdag 23 februari 1971 reeds gepubliceerd. De aanvang is 20.1 5 uur, het Sportpa leis is reeds om 19.15 uur geopend. Het Sportpaleis is zeer gemakkelijk per metro te bereiken via station Zuid plein. Voor automobilisten ruime par keergelegenheid. GEGARANDEERD I ICHTECHT f\ VILT I JUTE If RIBS SATIJN VELOURS ivirv*. LAK-FOLIE PLLXBA dekoraties ETALAGEMATERIALEN ADM DE HU Y T ER WEG 26 ROTTERDAM 1 TELEFOON (010) 132230 Van de zomer in het buiten land staat U niet met een mond vol tanden als U iets wilt weten of nodig heeft want na een van onze kursus- sen in de talen Engels, Duits, Frans, Spaans en Italiaans be zit U voldoende talenkennis voor op reis en konversatie. Docenten van de Volks Univer siteit te Rotterdam, schreven deze kursussen en spreken af wisselend met een inwoonster van het betreffende land, een garantie voor een korrekte uit spraak. Deze prettige praktijkkursus, die U in een rustig tempo bin nen 3 weken kunt bestuderen, bestaat uit twee 30 cm l.p.'s met bijbehorend boekje, sa mengevoegd in luxe album voor nog géén zes gulden. Talen kursussen Engels Frans Duits Spaans Italiaans Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze praktijk kursussen in de talen Engels, Frans, Duits, Spaans en Italiaans, bestaande uit 2 Ip.'s met boekje De bon geeft een reductie van f 2,50 per plaats en is ten hoogste geldig voor vier personen. Alle rangen zijn officieel f7,50 en met inlevering van deze bon dus f 5,-. Bestemd voor de IJsparade der prof-wereldkampioenen op woensdag 3 maart 1971. Georganiseerd door De Havenloods/Het Zuiden in het Sportpaleis Ahoy' Zuiderparkweg 20-30 te Rotterdam. (uitsluitend geldig aan de voorverkoopadressen in bovenstaand artikel Open brief Onder het motto „Bij leven en wel- Pen> die dan visueel zullen worden zijn" wordt van 13 tot en met 20 mei behandeld, zijn het woningbouwpro- in de Utrechtse Jaarbeurshallen een bleem, ook voor bejaarden, milieube- manifestatie gehouden. De onderwer- sef en milieubeheer, lichamelijk wel zijn en huishoudelijke- en gezinsvoor lichting. \f Op de manifestatie wordt aan een ieder de gelegenheid geboden zijn of haar mening te geven over de proble men rondom deze onderwerpen. Pro gressieve ideeën over deze vier thema's worden niet aleen visueel gebracht, maar men zal ook volop gelégenheid krijgen met deskundigen in debat te gaan, onder meer in een aantal „spea kers-corners". De organisatoren wülen hiermee bereiken, dat de gang van zaken in onze samenleving wordt ge toetst aan de alternatieve denkbeelden, die leven in de Nederlandse bevolking, zodat dus niet alleen instanties en personen, die zich beroepshalve hier mee bezighouden, aan het woord ko- Geachte meneer de directeur, Ik denk dat we over drie jaar naast elkaar in het ziekenhuis zullen liggen. Allebei zullen we dan geteld zijn. Allebei zullen we dan verzekerd zijn. Allebei zullen we ons dan geen zorgen hoeven te maken om het bestaan. Allebei zullen we ernstige verschijnse len van vergiftiging vertonen en veer tien dagen later zijn we waarschijnlijk dood allebei. En met ons nog 300 miljoen mensen. En als het niet over drie jaar is maar over vijf jaar, dan zullen er 800 mil joen meegaan met ons, naar het zie kenhuis. Want kijk één visje met teveel kwik is niet erg, één kropje sla met teveel D.D.T. is niet erg, één glas water met teveel, chloor, fluor en kwik is niet erg, één sigaret met teveel nicotine en teer één hap lucht met teveel zwaveldioxi de, koolmonoxide en fosfaten is niet erg, maar zo langzamerhand krijgen we niet veel anders meer binnen en dan is het wel erg. fe een enorme ramp. Dan eindelijk zullen onze ogen eens open gaan. Want pas, als onze dochter zojuist is gestorven en onze oom en onze kruidenier gaan ineens dood dan zijn we bereid ons af te vragen: Is het werkelijk zo erg met ons ge steld? Is hpt werkelijk nodig dat wij ons zo drastisch gaan beperken en dat wjj zulke gVote offers moeten brengen om onze planeet weer opnieuw gezond te maken? Maar dat zal onze zorg niet zijn, meneer de directeur. Ik hoop dat U een beetje aardige man bent, maandag 8 februari op de televisie leek U wel aardig, een beetje onnozel misschien, maar dat zal' wel op aanraden van Uw P.R.-man geweest zijn. Ik wens U het beste en tot ziens in Dijkzigt. Willemien Prins, Water Het boekje Shell Journaal, „Hollands Water", wordt uitgegeven door Shell Nederland Verkoopmaatschappij. H?t voorwoord in het boekje is bijzonder interessant, daar o.m. de volgende pas sage erin voorkomt: „Waterverontrei niging noemt dit Handvest een bedrei ging voor de mens en voor alle leven; daarom acht het Handvest het noodza kelijk, dat de kwaliteit van het water geschikt blijft voor alle gebruik. Dit credo van het water eindigt terecht met de stelling DAT WATER GEEN GRENZEN KENT; HET IS GEMEEN SCHAPPELIJK BEZIT VAN ALLE VOLKEREN EN DIENT IN NAUWE INTERNATIONALE SAMENWER KING TE WORDEN BEHEERD. Woorden die juist ons van Shell, die wat de industriële werkzaamheden be treft zo internationaal zijn georiën teerd, bijzonder ter harte gaan". Als Shell zo graag alle water geïnterna tionaliseerd zou zien, waarom dan niet ineens alle olie en aardgas gemeen schappelijk eigendom maken, alsmede de daarbij behorende produktiemidde- len? Maar Shell zal wel andere redenen hebben voor het bovenstaande; het is Vrijwel zeker aan te nemen, dat het dan gemakkelijker zal zijn overal boor eilanden te plaatsen, daar zij minder stromannen nodig zullen hebben in een internationale commissie, dan in al die nationale regeringen. Het is ook goed te weten, dat de Koninklijke Shell-groep, via de tot de groep behorende Asian Petroleum Corp., voor 156 miljoen dollar per jaar aan het Amerikaanse Pentagon levert voor de oorlog in Vietnam. Bovenstaande schrijf ik, om te waar schuwen tegen al die mooie verhalen en cadeaus (thermometers voor in de auto) die men gratis van dergelijke concerns kan ontvangen en alleen die nen om de werkelijkheid aan ons gezicht te onttrekken. J.G. de Lange, Rotterdam. De laatste Ophouden met roken is niet moeilijk. Er zijn mannen, die er wel honderd of meer keren mee opgehouden zijn. Mijnheer Nicot was zo'n krachtpatser en desondanks al jaren een verslaafde kettingroker. Maar nu had hij toch ernstig besloten om voorgoed met deze schadelijke gewoonte te breken. De reden van dit, voor hem wel zeer ingrijpend besluit, was een verdacht gepiep en gereutel bij het ademhalen. Dit maakte hem angstig en onrustig Daarom had hij de knoop doorgehakt, of lieverstraks zal hij hem maar doorhouwenNicot haalt het pakje cigaretten uit z'n broekzak en steekt er eentje van op. „De laatste", zegt hij beslist. „DIT IS NU WERKELIJK DE LAATSTE". A Vellekoop, Rotterdam. Gas In mijn krant van vorige week lees ik het volgende: „Rotterdam wil door verhoging van gastarieven jaarlijks bijna drie miljoen gulden meer in het laatje krijgen. Vooral de groep van de laagste afnemers wordt relatief zwaar getroffen: voor hen gaat het vastrecht 50 procent omhoog. Met deze tariefstijging willen B. en W. van Rotterdam iets doen aan het nade lig saldo voor de gasvoorzieningen, dat voor dit jaar was geraamd op f. 5,5 miljoen". Wat is het toch dieptreurig dat altijd weer de minst draagkrachtigen de klos zijn. De grootverbruikers genieten al reeds goedkopere tarieven dan de laag ste verbruikers. Zouden er nu helemaal geen raadsleden in de gemeenteraad zijn die voor ons op komen? J.H. Janse, Rotterdam. Het Gemeente-Energie Bedrijf levert op bovenstaande brief het volgende commentaar: „Het is reëel de sedert 1966 opgetre den algemene kostenstijgingen te com penseren door de vastrechtbedragen per verbruiker te verhogen met zes gulden per jaar. Deze verhoging moet voor alle tariefgroepen dezelfde zijn teneinde aan het principe van het tariefschema geen afbreuk te doen met het oog op de administratieve moeilijk heden die zich anders zouden voor-' doen. De voorgestelde verhoging is voor ta- riefsgroep I (verbruik van 0 tot 300 kubieke meter per jaar) het grootst. Deze groep betaalt tot nu toe f. 12,— en zal dan f. 18,- gaan betalen per jaar. Men zou snel geneigd zijn te veronderstellen, dat deze tariefgroep duidelijk de groep is, waarvan de sociaal-zwakkeren deel uitmaken. Dat zou aanleiding kunnen zijn hier een geringere verhoging van het vastrecht te overwegen. Onderzoekingen hebben echter uitgewezen, dat dat niet het geval is. Hier vindt men namelijk veel bewoners van flats met centrale stook- voorzieningen en bedrijfsverbruikers dié niet tot de sociaal-zwakkeren be hoeven te worden gerekend. Gezien de hoge vaste kosten in deze tariefgroep (die geenszins worden gedekt doör de tarieven) heeft men ook nog overwo gen om deze tariefgroep te laten ver vallen. Dat zou betekenen dat de kleinste verbruiker reeds f. 33,- vast recht zou moeten gaan betalen. Mede op aandrang van de Rotterdamse verte genwoordigers in de Ledenraad van de Gemeentelijke Gasvoorziening Zuid- Holland heeft deze gedachte uitgespro ken niet te voelen voor opheffing van tariefgroep I". nu ook vliegreizen bij ter meulen ter meulen garandeert u een geslaagde vakantie Zeker van de zon. Zeker ook van perfekte service en onbe rispelijke organisatie. Boeken bij Ter Meulen betekent reizen met Neckermann, één van Eu ropa's grootste vliegreis-organi saties (1.3 miljoen boekingen in 5 jaar). Uw garantie voor vakan tie-zekerheid. 'n Dubbele zeker heid, omdat Ter Meulen erach ter staat. nog volop keus in voor- en naseizoen Ondanks het enorme sukses van onze vliegreizen kunt ook U nog deze zomer genieten van een onvergetelijke vakantie. Het hoogseizoen is vol, maar juist in de heerlijk rustige periode voor juni en na half augustus is er nog volop keus. En juist ook in deze maanden schijnt de zon volop in de vakantielanden waar Ter Meulen/Neckermann U heen brengt. Snel, komfor tabel en voordelig, informeer voordat U gaat boeken wel even telefonisch welke moge lijkheden er nog zijn. gratis katalogus Gauw halen. Bij de reisstand in ons warenhuis (in de kelder). U kunt ook 010 - 13 91 80 afd. Reizen bellen, waarna U de ka talogus per omgaande thuis krijgt. Japanse dans De werkgroep danskunst brengt dins dag 9 maart de Wakashu Kabuki Dance Company in het Rotterdamse Hof pleintheater. Het gezelschap bestaat uit vijf jonge Japanse dansers, die een wereldtoernee maken met een programma waafrin zowel de hier reeds bekende vormen van het statige Noh, het bewogen Kabuki als de komediestijl Kyogen worden getoond. Een bijzonder geva rieerd programma, zoals nog niet in ons land te zien is geweest. De voorstelling wordt woensdag 10 maart herhaald in het Paviljoentheater in Scheveningen. dag mensen „Dames en heren, zaterdag, 13 fe bruari om 14 uur 58 hebben wij op de Lijnbaan nog iemand ontmoet die niet tegen de Hoogovenvestiging op de Maasvlakte was. Helaas zijn we er niet in geslaagd zijn identiteit te achterha len: de man wenste strikt anoniem te blijven. Hopende u met het berichten van dit interessante feit van dienst te zijn, verblijven wij, hoogachtend, Cen traal Aksiecomité Rijnmond (CAR), afd. Rotterdam". Het CAR zond vorige week deze brief aan de leden van de Rotterdamse gemeenteraad. De man, die het CAR heeft ontmoet, was geen lid van de Gewestelijke Ad viesraad van de P.v.d.A. Die heeft een 64 pagina's tellend rapport gepubli ceerd, waarin „nee" tegen de Hoog ovens wordt gezegd. De argumenten (milieubederf en arbeidssituatie) zijn genoegzaam bekend. De Gewestelijke Adviesraad vindt het overigens jam mer, dat het gemeentebestuur van Rotterdam zo nalatig is geweest geen alternatieve oplossingen voor de Maasvlakte aan te geven. Daar kan dus nu niet over worden gepraat. Enkele honderden meerkoeten zijn in en bij de „Paesplas" te Gennep, waar de haven uitmondt in de Maas, omgekomen, omdat het water was bedekt met een laag stookolie. De politie heeft in het water een drum met dieselolie gevonden, die daar door een onbekende schipper werd gede poneerd. Bekend werd wel de chauffeur van een tankauto, die chemisch afvalwater in de haven van Weesp loosde. Dat mocht natuurlijk niet, maar men werd op deze zaak attent gemaakt, doordat het water zo stonk. De man werd op heterdaad betrapt toen hij het spul loosde uit de tankauto, die met een zeildoek was gecamoufleerd. Eerst ver telde hij, dat het goedje onschuldig was, maar hij wilde geen monster laten nemen. De politie achtervolgde hem en slaagde erin een monster te bemachti gen. Vast staat, dat de man vijfmaal 1400 liter chemisch afvalwater in de haven van Weesp heeft geloosd. De Duitsers zijn boos, omdat twee uit Rotterdam afkomstige schepen, die door de NAM zijn gecharterd, al gerui me tijd afvalvloeistoffen van gasborin gen uit Delfzijl op de Dollard lozen. Het afval zou twintig maal zo verderfe lijk zijn als huishoudelijk afvalwater, zo heeft een West duit se krant gemeld. Rijkswaterstaat in Groningen heeft verklaard, dat deze vloeistof inderdaad wordt geloosd, maar in veel mindere mate dan in Duitsland wordt beweerd. Bovendien heeft het Rijksinstituut voor de Zuivering van Afvalwater het spul gecontroleerd en verklaard, dat het onschadelijk is. Stenotyp bestaat nog maar 2f jaar. Dat is nog geen feest waard, dat komt over twee jaar wel. Wij hebben in die tijd veel zien veranderen, maar één ding is gebleven: 11 profijt trekken! Wij beloven eeerfhippe kantoorjob, maar'wel een prettige kan kracht op prijs worden gesteld. Komt u eens praten - uiteraard /onder enige verplichting! Stenotyp, het adres waar Francois Fréédéric Chopin leefde van 1810 tot 1849. In die 39 jaar heeft hij kans gezien een oeuvre te scheppen dat een bijna beklemmende greep op'' tiet nageslacht heeft weten uit te oefenen. Meer dan enig ander componist, mis schien uitgezonderd Ludwig van Beet hoven, is hij hierin geslaagd. Of die greep op zijn toehoorders een zuiver pluspunt voor zijn muziek is, ja, zelfs wel in eerste instantie door die MU ZIEK veroorzaakt wordt, meen ik ech ter te moeten betwijfelen. 99 procent van zijn werk is voor piano alleen, een uniek geval in de muziekge schiedenis. Alles wat hij mede te delen had deed hij m.b.v. dit instrument. Hij voerde de technische mogelijkheden ervan tot een zo grote hoogte op, dat generaties pianisten zijn muziek alleen al wilden studeren om met hun daar door verkregen technisch kunnen in druk te maken. Daar het grootste gedeelte van het muziekpubliek eerder naar een pianist komt kijken dan luisteren, is dit mis schien, een der redenen van die greep op het auditorium die ik hierboven beschreef. Een zekere mate van virtuo siteitsdemonstratie is ook Chopin evenals Mozart, gedurende zijn hele leven zijn lichtend voorbeeld, niet vreemd geweest. Maar gelijk bij Mozart die techniek immer in dienst van een aristocratische, verfijnde muziek staat, is dat ook bij Chopin het geval. Hoewel ook weer vaak in overdreven mate benadrukt, is die verfijnde musi- ceergeest toch het essentiële bestand deel van Chopin's muziek. Zelfs waar hij grote „klankexplosies" schijnt voor te schrijven moeten we bij het vertol ken van zijn muziek steeds in de gaten houden, dat er in zijn tijd maar één kritiek op zijn spel was wanneer hij een doodenkele maal in een grotere ruimte speelde: hij was niet tot in alle hoeken goed hoorbaar. Nu moet „onhoorbaar" spelen natuur lijk niet tot uitgangspunt verheven worden, maar zijn muziek is wel geschreven voor de kleinere ruimte; in die tijd de salon. Figuurlijke onhoor baarheid moet daarom toch als het ware in ons achterhoofd aanwezig blij ven. De rasintimiteit ligt trouwens ook verankerd in zijn persoon en levens stijl. Het is ook bekend dat hii de concertzaal diep verafschuwde. Het is daarom zo te betreuren dat Piet Veenstra in zijn Chopin-recital, een gebeuren dat eigenlijk vanuit de aard der muziek gezien aan de kleine Doe lenzaal nog te veel heeft, het virtuoze element zozeer benadrukte. Het recital op zichzelf was een kolossa le prestatie gezien in het licht van technisch raffinement en uithoudings vermogen. Maar reeds de programma keuze gaf blijk van een te zeer gericht zijn op de bravoure-kant, die juist bij Chopin zo gevaarlijk op de loer ligt. Hierdoor beklemtoonde hij te veel de secundaire Chopin, die zeker ook een Chopin is. De primaire Chopin is echter de dich ter, de bijna tersluikse poëet, de mens van de verholen gedachte. Moge in een volgende voordracht van Veenstra Chopin als styleur tot lucidi teit der virtuoze vormen meer tot zijn recht komen. De gedachten wereld die in zijn nocturnes zijn meest gesimplifi ceerde neerslag vond, ligt ook ten grondslag aan zijn overige werken. Het is de heimelijke gedachten wereld van Francois Frédéric Chopin. CEES VAN AS opening camping afdeling Laat het kamperen voor U niet worden tot een behelpen met veel minder dan thuismaar zorg voor wat komforten vooral dat U uitgeslapen bent! En dat bent U als U deze slaap zak nCi koopt, want als ope ningskoopje van onze camping afdeling, liggen de prijzen nu wel bijzonder laag. Geheel uitritsbare slaapzakken, zowel met acryl als met dracon vulling, beide licht in gewicht en heerlijk warm, koopt U nu in diverse kleuren en dessins voor aantrekkelijke prijzen. met acryl vulling met dracon vulling Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de camping-af deling, 2e etage, deze fraaie slaapzakken met lichtgewicht vulling (acryl of dracon), heer lijk warme en geheel uitritsbare slaapzakken, in diverse kleuren en dessins, snijmaat 160 x 190 Ook maandagmorgen open Twee leden van de Rotterdamse gemeenteraad hebben schriftelijke vragen gesteld over de geluidshinder op Zestienhoven door sportvliegtuigjes. Door het verbod om in het weekeinde circuit te vliegen, landde er om de minuut een sportvliegtuigje via Schie- broek, dat dan weer via Overschie opsteeg. Ook worden de radio's van de bewoners van Overschie en Schiebroek gestoord door het radioverkeer van de vliegtuigjes. opening camping afdeling De opening van onze camping afdeling wordt gevierd met een grandioze aanbiedingtwee vouwfauteuils voor een bespot telijk lage prijs. Mooie vouwfauteuils, die ge heel inklapbaar zijn, dus gemak kelijk mee te nemen, voorzien van houten armleggers en ve rend opgehangen loper. Zo'n super makkelijke fauteuil tje mag niet ontbreken in de tent, caravan of het zomerhuis jewij verkopen ze nu per 2 stuks voor nog géén achttien gulden. geheel inklapbaar verend opgehangen loper Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op onze camping-af deling, 2e etage, deze komfor- tabele vouwfauteuils, geheel in klapbare stoelen met houten armleggers en verend opgehan gen loper. Er is keus uit diverse frisse streepdessins, nu

De Havenloods | 1971 | | pagina 11