6: t Met Andere Woorden 39 Pleun (70 jaar doet mee aan de prestatieloop KMBBB 49 BENEMEND w*- IQ. 11J5 Karl Barth 25 D'ruit mJ. imm verhaal! DE HAVENLOODS, DONDERDAG 4 MAART 1971 9-331 Pleun van Leenen, 70 jaar, vrijgezel en drievoudig marathonkampioen van Ne derland loopt nog dagelijks - als de weersomstandigheden redelijk zijn - zijn kilometers in het Kralingsebos. We ontmoeten hem bij de deur van zijn huisje in de Ketenstraat. Pleun, zoals iedereen hem noemt, was juist van plan om naar het Langepad te gaan om zijn hobby te gaan bedrijven, want lopen is voor de zeventigjarige atleet en ere-lid van AVR nog altijd het belangrijkste in zijn leven. Hij heeft in zijn leven 35 marathons gelopen; de laatste vorig jaar in Maassluis. I^en heeft Pleun van Leenen wel eens een biologisch wonder genoemd, maar daar lacht hij om. Het is gewoon een kwestie van trainen, trainen en nog eens trainen, geen alcohol gebruiken en niet roken. „Op die manier heb ik door mijn sport wel wat verdiend", zegt hij. „Door mijn sobere levenswij ze, mijn vrijgezellenstaat en de regel matige training, heb ik een huisje kunnen kopen en mijn body gezond kunnen houden, wat wil je nog meer". Het lopen is begonnen toen Pleun 21 jaar was. Plaats van handeling de Oost- maaslaan bij het toenmalige Maassta tion. In die tijd vierde het zogenaamde „café-lopen" hoogtij. Zaterdagavond kon men zich laten inschrijven, zondag op de dag werd gelopen en de prijsuit reiking vond zondagavond plaats, uiteraard in een café. De prestaties van de jonge bouwvakker Van Leenen gin gen intussen met sprongenvooruit en in 1928 won hij de selectiewedstrijden voor de Olympische Spelen in Amster dam. Dat was op 13 mei op een parcours in Haarlem. De tijd van Pleun was 2 uur en 31 minuten, een wereld tijd, die echter niet voor een record kon doorgaan omdat de 42 kilometer en 195 meter lange route in werkelijk heid drie kilometer korter bleek. Bij de Olympische Spelen in 1928 kwam de Rotterdamse langeafstandslo- per niet op het voorste plan omdat hij speciale schoentjes had gekregen, waar van hij niet veel plezier had. Onderweg raakte de hak van de schoen los, zodat Pleun nog maar moeizaam kon voort gaan. Later heeft hij zich dubbel en dwars gerevancheerd en werd in 1932, 1933 en 1938 kampioen van Neder land. Door de oorlogsjaren raakte de snit er een beetje af, maar dat was geen beletsel om toch te blijven lopen. Zelfs de zeventig jaren, die hij nu meetorst houden hem niet tegen. Pleun van Leenen zal geen moeite hebben om de 7 1/2 kilometer, die zaterdag door de atletiekvereniging PAC zijn uitgestippeld, te volbrengen. „Ik zal bjj de start de grote meute wel voor laten gaan, want ik hou niet zo van dat gedrang". Er komen zaterdag ongetwijfeld vele lopers. In de voorver koop zijn al vele kaartjes verkocht en het ziet er naar uit, dat het deelne mersveld nog weer groter zal worden dan vorig jaar. In verband daarmee is het voor wandelaars raadzaam om het parkoers te mijden en het is ook raadzaam om geen honden los te laten tijdens de prestatieloop. Dit om onge lukken te voorkomen. De prestatieloop start zaterdagmiddag om 3 uur. De tijdslimiet voor dé vijf en 7 1/2 kilometer is gesteld op 45 minu ten. Het inschrijfgeld bedraagt f 2,— tot 15 jaar en f 2,50 voor deelnemers ouder dan 15 jaar. Vanaf 12 uur kan men zich nog in laten schrijven in de kantine aan het Langepad. De prestatie wordt beloond met een medaille, waar op een afbeelding van het beeld van Zadkine. In verband met de te verwachten drukte is het wenselijk dat iedereen tijdig aanwezig is, want om drie uur staat Eddy Pieters Graafland klaar om het startschot te geven. Niet alleen thuis maar ook op de camping of in de tuin heeft ieder toch graag een gemakke lijke stoel. Relax fauteuil met wegklapba- re voetsteun (zonder steun een normale campingstoel), gelak te beukenhouten armleggers. In diverse standen te verstellen, geheel inklapbaar en op schuim gestoffeerd inzetkussen (geeft veel zitkomfort) nuvoor nog géén vier tientjes. inzetkussen gepolsterd 4 cm dik Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de camping-afde ling, 2e etage, deze relax fau teuils, met voetsteun, geheel inklapbaar, met gelakte beuken houten armleggers en op schuim gestoffeerd inzetkussen, er is keus ui; diverse frisse kleuren. Nu als speciale voorsei zoen aanbieding Drie jaar lang heeft men een gevaar lijk chemisch afval gestort op nog geen honderd meter van de open bronnen van de Middenlimburgse drinkwaterlei ding. Dat werd ontdekt, nadat vorige week op die stortplaats een man om het leven was gekomen. Hij was in een berg afval weggezakt en stierf enige uren later aan brandwonden. Toen bleek, dat een containerbedrijf daar al jaren lang clandestien chemisch afval van een bedrijf uit Roermond stortte. De stortplaats ligt midden in een recre atiegebied. Hij is niet afgerasterd en ook niet voorzien van waarschuwings borden. Doordat de Liberiaanse tanker „Wafra" dit weekeinde bij Kaap Agul- has zonk, zjjn duizenden liters ruwe olie in zee terecht gekomen voor de kust van Zuid-Afrika. In Kaapstad is men nu bevreesd voor de prachtige stranden, die ongetwijfeld door de olie zullen worden bevuild. De olievlek, die de stranden bedreigt, is ruini een kilo meter lang. Voor de stranden is men wel bang, maar over de vogels en de vissen wordt niet gesproken. Fosfaten en stikstof, die door beken en rivieren worden aangevoerd, zijn de oorzaak van de slechte kwaliteit van het water in de randmeren rondom Flevoland. Dit heeft een functionaris van de Rijksdienst voor de IJsselmeer- polders vorige week verklaard. De fos faten en stikstoffen zorgen voor een sterk wisselend zuurstofgehalte, een gering doorzicht en een onaantrekkelij ke kleur. De chemische stoffen zijn afkomstig van de landbouw, de indu strie, zuiveringsinstallaties en zij wor den verder via de rivieren uit het achterland aangevoerd. Het Tweede Kamerlid, dr. J. H. Lamberts, die ook lid is van de ge meenteraad van Rotterdam, wil in Rijnmond een proefalarm voor de in dustrie houden. Hij is namelijk tot de ontdekking gekomen, dat het alarm, dat naar de industrie uitgaat, wanneer het SO 2 gehalte in de lucht te hoog wordt, helemaal geen verbetering in houdt, maar een tegengestelde werking heeft. Dat is op 12 en 13 oktober van het vorige jaar, tijdens het beruchte smogalarm, wel gebleken. Dr. Lam berts wil nu wel eens nagaan of en in hoeverre dit allemaal waar is. Het straatvuil van de verkeersweg langs het bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Ooster beek bevat 600 mg. lood per kilo droge stof. Dat is vijftig keer zo veel als de normale hoeveelheid in de grond, zo lezen we in de „Vegetarische Bode". Dit lood is afkomstig van de benzine, die door auto's wordt gebruikt. Een liter benzine bevat onge veer 500 mg. lood. Bij het huidige benzineverbruik betekent dit, dat er per jaar ongeveer een miljoen kilo lood op en rond onze wegen terecht komt. Volgens bepaalde medische opvattin gen mag een mens niet meer dan een mg. lood per dag naar binnen krijgefi. Het Noordzeewater voor onze kust is in ernstige mate verontreinigd, zo staat in een rapport van de Consumenten bond. Autoriteiten hebben zich ge haast te verklaren, dat er niets aan de hand is. Het water is nu wel niet zo erg schoon, maar ziektekiemen zitten er niet in, zeggen ze. V.V.V.-directeuren zijn nu bang, dat deze zomer de Duitsers weg zullen blijven als ze dit allemaal lezen. Waarom zouden ze, zo vragen we ons af. Zelfs bij een slechte zomer kunnen ze op onze stranden nu flink bruin worden. Ze hoeven alleen maar te gaan zwemmen. Op initiatief van de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, is in een samen werking van het departement met Ex- cerpta Medica in Amsterdam een maandelijks tijdschrift opgericht waar in alle tevoren in de gehele wereld verschenen artikelen van enig belang voor milieubeheer en milieuverontrei niging in het kort worden samengevat. Het eerste nummer onder de titel „Environmental Health" is onlangs uit gekomen. Het tijdschrift is geheel ge steld in de Engelse taal. Hoofdredac teur is dr. K. Biersteker uit Rotterdam. Het maandelijks verschijnend referaat tijdschrift is niet in de handel. Indien men echter in aanmerking wenst te komen voor toezending van een exem plaar, kan men schriftelijk een verzoek daartoe indienen bij Excerpta Medica, Herengracht 364, Amsterdam. Al ben je nog maar klein toch draag je graag een jack, waarin jij fijn kunt spelen en dat moe der gemakkelijk kan wassen. Sportief kinderjack, gemaakt van sterk polyester/katoen. Het model heeft een deelbare rits, tricot nylon boord en manchet ten en 2 leuke steekzakjes. Dit jack in rood met marine of marine met rode garnering koopt U nu in de maten 86 t/m 116 voor aantrekkelijke polyester/katoen maat 86-92-98 maat 104-110-116 Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze jacks van polyester/katoenvoor jongens en meisjes van ong. 1 t/m 6 jaar. In rood met marine of marine met rood, 2 steekzak- ken, tricot boord en manchet ten en een deelbare rits. Ook maandagmorgen open Géén tel: of schrift, best. Het is al weer meer dan twee jaar geleden, dat Karl Barth, de Baselse professor in de dogmatiek, over leed. Hij was toen 82 jaar oud. Dat ik zomaar ineens op hem kom, heeft zijn oorzaak in het feit, dat ik in de laatste „Strijdkreet" een ci taat van hem aantrof. Het luidt: „Toen ik al predikant was, ontdek te ik, dat de Bijbel een goed boek is. Toen is voor mij een nieuw bestaan begonnen". In dit citaat is niet te vinden hoe Barth tot die ontdekking kwam. Oor spronkelijk was hij predikant in Zwitserland. Hij behoorde toen tot die predikanten die over God spre ken zoals ze over de mens spreken, maar dan met stemverheffing, zoals hij het later zelf uitdrukt. Maar dan gaat hij met zijn vriend en collega Eduard Thurneysen de bij bel lezen. Uit die gezamenlijke stu die groeit allerlei werk. Door een diepgaand onderzoek naar Paulus' brief aan de Romeinen komt hij tot geheel andere gedachten. God wordt weer God voor hem, de Gans Andere. En voortaan zal hij over God spreken. Men heeft hem wel eens verweten, dat hij bezeten was van dit spreken over God en dat hij daarbij gevaar liep de mens voorbij te zien. Maar dan antwoordt hij, dat hij nooit over God kan spreken zonder diens toewending tot de mens. Over God zelf mag een mens wel spreken, inaar niet anders Je verhouding van het ge loof. nde r ereld (dekken, brak er een nieuw bestaan voor hem aan. Maar daar is het niet bij gebleven. Door deze geweldige ommekeer in zijn leven werd hij ook voor ande ren van grote betekenis. Velen zul len kunnen getuigen van de beteke nis van het werk van Karl Barth, dat voor hen als het ware de bijbel weer open deed. Waarom ik dit alles schrijf? Hoort dit niet thuis in een kerkblad of in een theologisch tijdschrift? Ja en nee. Natuurlijk, u heeft gelijk, dit blad is niet het meest geëigend om voor een bepaalde visie op het geloof, met uitsluiting van andere, aan dacht te vragen. Maar tpch moet ik altijd aan Barth denken, zo vaak mensen tegen mij zeggen, dat de bijbel hen niets meer te zeggen heeft. Het is nogal wat als zo iemand als Barth zegt, dat zijn bestaan erdoor vernieuwd werd. U kunt de bijbel lezen en er niet veel van begrijpen en het boek dan teleurgesteld wegleggen. Misschien heeft u dat al meermalen gedaan. Eigenlijk komen de woorden van Barth op hetzelfde neer. Hij was al predi kant en had dus die bijbel ook al vaak gelezen en bestudeerd. Maar ineens vond dat ene moment plaats. Die schok, waardoor hij wat hij tot nu toe gelezen had moest overlezen en nog eens en nog eens. Lange tijd had het zijn bestaan, om zo te zeggen, ongemoeid gelaten. Vrij blijvend had hij die woorden in zich opgenomen. Totdat hij ontdekte, dat het over hemzelf en over deze wereld ging. En dat God daar alles mee te-maken had. En waarom zou dat ook onze ervaring uw rnzet- bureau Voor tijdelijke kanteorkrachten ROTTERDAM Groothaniielsgebouw AS Tel. 010-113150 Uniek voor Nederlandrauh- faser behang dat reeds voorge- lijmd en dat bovendien licht afwasbaar is Nog nooit ging behangen zo ge makkelijk, zonder geklieder met plakmeel en zonder plakta- fel bent U nu in een wip klaar. U knipt de gewenste lengte van de rol, legt dit ong. 20 seconden in water, plakt de baan tegen de muur en klaar is kees. Rauhfaser behang per rol van 10 meter, 52 cm breed, nu in 6 moderne kleuren voor nog géén zes en een halve gulden. voorgelijmd licht afwasbaar Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage voor- gelijmd rauhfaser behang (licht afwasbaar) in de kleuren wit, roomkleur, felgroen, pastel groen, geel en oranje. Nu per rol van 10 meter, 52 cm breed, zeer voordelig Boekenbal nee Schrijversbal .nee Boekenfeest ja Op woensdag -31 maart zal in het Congrescentrum van de RAI te Am sterdam het 25ste openingsfeest van de Boekenweek plaatsvinden. De Boeken week 1971 wordt gehouden van 1 tot en met 10 april. De openingsavond zal bestaan uit een literair songfestival, waarbij een tiental, speciaal voor deze gelegenheid geselecteerde en getoon zette protest-gedichten voor het merendeel uit de Nederlandse poëzie van de 15e eeuw tot heden, ten gehore zullen worden gebracht door evenzove- le bekende vocalisten. Voorts zal tij dens deze avond de wereldberoemde Franse protestzanger, Leo Ferré optre den. Na afloop van dit programma vindt het traditionele Boekenfeest Ook het geschenk van de boekhandel zal dit jaar in het teken staan van het engagement. Gedurende de Boeken week 1971 is de keuze gevallen op een boekje getiteld „Protest per prent" (schoppen tegen heilige huisjes). Deze uitgave werd samengesteld door de heer D. H. Couvée, hoofd van de afde ling Nederlandse Geschiedenis van het Rijksmuseum en wordt op de gebrui kelijke wijze gratis verstrekt aan ieder die gedurende de Boekenweek 1971 voor f 7,50 of meer in de boekwinkel besteedt. De oplossing van de puzzel van vorige week luidt: de ene mens mag een koe stelen. De ander mag niet over het hek zien". De gelukkige en juiste inzender is L. Lijten, Huize Frankeland. Kamer 371, Schiedam. De oplossingen voor deze week moeten weer uiterlijk dins dag 9 maart 12 uur in ons bezit zijn en opgestuurd worden naar: Puzzelredak- tie De Havenloods, Prins Hendrikkade 14, Rotterdam. Links in de bovenhoek vermelden M.A.W. 149. Indien achter de omschrijving een nummer tussen haakjes staat, moet de eerste letter van het in te vullen woord tevens worden geplaatst in een vakje van het dikomlijnde middenstuk, ge nummerd 1 t/m 29. Voorbeeld: zou de omschrijving luiden „koraaleiland (14)", dan moest worden ingevuld „atol", waarvan de eerste letter, de A dus, tevens zou moeten worden geplaatst in vakje 14 van het dikom lijnde middenstuk. Bij juiste oplossing vormen de 29 letters van het midden stuk, achter elkaar gelezen, een zegs- HORIZONTAAL: 1 bekende voetbal trofee; 8 daad (7); 16 smerig: 17 oosterse titel; 19 tijdmaat; 20 pek Ga per vliegtuig naar Joego- I slavië. Geniet van het formi- B dabele strandleven langs de blauwe Adriatische zee. Ho- I tels in Dubrovnik, Crikvenica m Of ga naar het eiland Korcula I of Krk Daar is 't fijn. Daar I is alles wat uw vakantiehart begeert. Ook speciale jonge- I renreizen. Vraag de Magneet vakantiereisgids. Dubrovnik 15 d. v.a. f 547.-. Korcula 15 d. v.a. f 498.-, Ken vliegreis: Crikvenica itraat 17, tel. 262258 DE MAGNEET n.v de meest complete reisorganisatie Inmiddels was Pada, de bronbewaker die met de Grote Zwemmerik bij de poel was achtergebleven-, bezig met een zwaar karwei. De betoverde vaas die hij vele joelen lang in zijn grot bewaard had, moest op zijn plaats gezet worden onder de bron. In vroegere tijden stroomde het heldere water name lijk uit èen gat in de rots en liep vandaar in de poel. Pada had een sokkel voor de elfenvaas gemaakt, precies onder het gat. ..Deze vaas is altijd een grote last voor mij geweest" zei hij tegen de Grote Zwemmerik, die zijn best zat te doen om wakker te blijven, „hopelijk zal daar nu verandering in komen". De Grote Zwemmerik stond moeizaam op om Pada te helpen. „Haast je", zei Pada met een vreemde klank in zijn stem, „ik zié veranderingen in de Samen plaatsten ze de vaas op zijn sokkel. „Hij j staat op mijn voet" zei de Grote Zwemmerik benauwd. Op hetzelfde moment spoot er een straal j helder water uit dé opening in de rots en vulde de pffT 15 k Binnen enkele sekonden was de elfenvaas vol en I stroomde het bronwater over de rand in de poel. 5 Pada stond een moment sprakeloos. Toen sprak "hij, terwijl de tranen hem door zijn baard stroom den van vreugde: ..De voorwaarde is vervuld nu de elfenvaas het zuivere water bevat. De bron die eens opgedroogd was. stroomt weer. Mijn taak is eindelijk volbracht. Weldra zal het Heffezand weer groen zijn zoals in vroegere tijden en kunnen de elfen weer terugkeren". Boven zijn hoofd slikte de Beuzebelder iets weg en zei toen: ..Gedag, dat is wel een feestje waarderig, zou ik zeggen". „Dat zou ik ook zeggen" beaamde Wappe, die met de arderen naderbij was gekomen. „Niet gek" zei Barretje, „we kunnen erwtensoep eten om het te vieren". „Hmmm, lekkerig" zei de Beuzebelder, „dat is een zeer goederig idee". „Kan iemand eindelijk de vaas van m'n voet afhalen? vroeg de Grote Zwemmerik klagelijk. Even later zaten ze allemaal om' de ketel van Habedjas en smulden van d: erwtensoep. Naast hen stroomde het kristal heldere water. Op het strand stonden de eerdmannetjes in een groepje bij elkaar en bekeken elkaar met verwondering. Maar dat is een ander verhaal. (17); 21 telwoord; 22 huid; 23 roof dier; 25 kraan (1); 27 meisjesnaam; 28 nummer (afk.)29 honingdrank; 30 keur, bloem (27); 32 lichaamsdeel; 34 de naam weet ik niet (afk.); 35 uur werk; 37 Romeinse dichter (19); 40 enig (5); 42 deelnemen; 43 beroemde Amerikaanse badplaats; 45 boom (24); 46 muggelarve (3): 48 deelteken; 50 rivier (Spaans); 51 boom: 52 meel- mengsel; 53 wisseling: 5 5 windstreek (afk.); 56 uitgestotene; 57 onderdruk ker (26); 59 Bulgaarse munt 12): 60 beroep; 62 heester (4); 65 opnieuw; 66 inhoudsmaat (afk.) (6); 70 soort gevecht; 71 achten; 72 heen en terug (afk.); 73 raam scherm: 75 afgod; 78 onfraai; 80 aanw. v.n. woord; 29); 81 teken van de Dierenriem (14); 83 op hetzelfde; 84 gereed: 86 tot rust ko men; 88 vogel; 90 ten laatste (afk.) (22); 92 portefeuille; 93 appel: 95 akker; 96 file (20); 97 onbep. v.n. woord; 99 rijksdienst (afk.); 101 rivier in Egypte; 102 nauw (11); 103 vrouwspersoon (afk.); 104 deel van schip; 106 Europeaan; 108 biljartstok: 109 plag; 110 eng; 111 krachtsport (18). VERTICAAL: 1 in voorkomend geval: 2 melkklier: 3 kippenloop (25): 4 rund; 5 boom: 6 klein vertrek: 7 boigewas: 9 uitroep: 10 voordeel: 11 spinsel: 12 mil. rang (afk.); 13 broos: 14 ontkenning: 15 groots (2): 18 schaap: 22 omgang: 23 visnet: 24 por: 26 de eerste plaats innemend: 29 familielid: 30 zoogdier: 31 zwijn. 33 stranddiepte; 35 soort kramp: 36 Griekse letter; 38 traag; 39 plaag I 16). 41 muurholte: 44 voedster: 47~ valse verklaring; 49 opstand: 5 2 jongens naam (21): 54 verkwikken (28): 56 voorzetsel: 58 grappenmaker; 61 ra ming; 63 overkapping van schip: 64 traag: 65 nu en dan; 66 bescherming: 67 sterven: 69 vod (15): 72 langs (23); 74 been: 76 voorzetsel: 77 in gebruik afstaan: 78 eetgerei: 80 insekt: 82 Ned. rivier: 85 ongewenst gat: 87 voorkeur (srecht): 89 godin van schoonheid en liefde; 91 ladder: 94 boosheid, afgunst: 96 verstand: 98 scheepsgerei (13): 100 ogenblik (8): 102 voordat: 103 breima- teriaal (10): 105 selenium (afk.): 10" Romeinse rijk (afk.); 108 boksterm (afk.); 109 pers. v.n. woord (9). Omdat niemand er buiten kan geen dagverkopen wij zo'n extra grote familiebus deodorant. Kingsize bus deodorant van een eerste kwaliteit, beschermt af doende tegen transpiratie en de daarbij optredende hinderlijke geuren, irriteert beslist niet. Voel U fris, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat en ge bruik deze deodorant met zach te parfumeringeen bus van 15 ounce kost nu nog géén anderhalve gulden. familiebus inh. 15 ounce Vrijdag en zaterdag verkopen wij op de parterre deze kingsize bussen deodorant van een pri makwaliteit, fijn geurende deo dorant die U de hele dag door beschermt tegen transpiratie, per bus van 15 ounce

De Havenloods | 1971 | | pagina 13