Bernisse-recreatieplan Schiedam betaalt mee aan i „Restjes,, van de agenda DE HAVENLOODS TÜRKCE Haberler_ dries Raadskroniek DE HAVENLOODS, DONDERDAG 4 MAART 1971 9-339 zemen nuvoor nog géén zeven gulden. Het kon niet benauwder, met 17-16 stemmen haalden B. en W. van Schiedam het voorstel om deel te nemen in het Bernisse-recreatieplan en daarvoor als eerste aanloop f 70.000,— te verlenen, er door. Met de aantekening, dat de heer Van den Berg (PvdA) als eenling van zijn fractie afweek en de afwezigheid van de heer Campman (KVP) er de oorzaak van was, dat de stemmen niet met 17-17 zouden zijn gestaakt, indien hij zich althans aan het fractiestandpunt zou hebben geconformeerd. Voor Uw man en zoons koopt U nu deze voordelige ankiets van wol-terlenka, die prettig dragen en bijzonder sterk zijn. Anklets van wol-terlenka in vele beschaafde dessins en kleuren en in alle courante maten, door elkaar, per paar voor nog géén twee gulden vijftig. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze herenanklets van wol-terlenka, in een enorm assortiment (des sins en kleuren en in alle 1 colirante maten, per paar Voor de tweede maal werd het voor stel van B. en W. met betrekking tot het verlenen van medewerking aan de uitvoering van het „Bernisseplan" op de agenda geplaatst. Het vorig jaar was dat reeds aan de orde gesteld, maar toen werd het voorstel door het colle ge teruggenomen. Het Bernisseplan werd in 1966 opgesteld als deel van het recreatieplan voor het Rijnmond gebied, dat ongeveer 400 ha. beslaat in de gemeenten Abbenbroek, Heenvliet, Geervliet en Zuidland. Het standpunt van het college is, dat veel Schiedammers van dat recreatiege bied gebruik zullen gaan maken, mede doordat het via de tunnel gemakkelijk bereikbaar zal zijn. De kosten van het plan worden geraamd op rond 32 miljoen gulden, waarvan rijk en provin cie waarschijnlijk 90 procent zullen bijdragen. De jaarlijkse lasten worden geraamd op f 650.000, welk bedrag ook zal worden verdeeld onder de betrokkenen. Per jaar zal Rijnmond f 950.000,- bijdragen. De belangenbe hartiging is nl. door de vier gemeenten aan Rijnmond overgedragen. Het Rijnmond be stuur heeft aan Schie dam verzocht deel te nemen in het plan, waarmee B.enW. accoord kun nen gaan. Er zal dan worden deelgeno men in de te benoemen medezeggen schapscommissie. Dichter bij huis De heer Eijkenaar (P.C.G.) erkende, dat de recreatie juist in dit gebied van Rijnmond van groot belang is. Voor dit plan nu moet Schiedam in de eerste fase dus f 76.000 gaan betalen en dat bedrag zal ieder jaar toenemen. „We hebben op dat punt met de Brielse Maas ervaring opgedaan, waarvan de kosten ook steeds stijgen. Straks krij gen we ook te maken met Midden- Delfland. Schiedam kan zich beter daarop concentreren, omdat het dich ter b(j huis is. Volgens verwachting, zullen de kosten van dit plan in 1975 driemaal en in 1980 zelfs zesmaal zo hoog zijn als thans". Daarom vroeg de heer Ejjkenaar zich af, of genoemd bedrag niet beter voor andere zeer noodzakelijke voorzieningen in eigen stad kan worden besteed. De heer Verhulsdonk (VVD) kon voor een groot deel met het standpunt van de heer Eijkenaar meegaan. De recrea tie aan de andere kant van de Maas ligt heel wat moeilijker, ook omdat men met fietsen en brommers niet door de tunnel kan. Met de financiering van al die recreatie staat het niet zo best. De grote bedrijven in het Botlekgebied, zouden daar veel meer voor bij moeten dragen. De heer Boschman (PvdA) verklaarde het Rijnmondbeleid altijd zoveel mo gelijk in positieve zin te steunen. „Het financieel beleid maant tot voorzich tigheid. Recreatie is echter een wezen lijk onderdeel van ons voortbestaan geworden. We zien opeenstapelingen van bedrijven, havengebieden en het is van het grootste belang om voor recre atie dichtbij en veraf te zorgen. Daar om moeten we het Beatrixpark hand haven, Midden-Delfland maar ook het Bernisseplan steunen". De heer Knipscheer (SGP) deelde het standpunt van de heer Eijkenaar. De heer Van Kinderen (KVP) vond het een moeilijke aangelegenheid. Recrea tie is hard nodig, als we zo door blijven gaan dan hoort Schiedam straks ner gens meer bij, behalve als ondersteun de gemeente. Telkens nemen we ons voor te gaan bezuinigen en telkens opnieuw nemen we nieuwe verplichtin gen op ons. We moeten nu maar eens tot realiteit komen en het geld gaan vasthouden voor andere doeleinden. De Brielse Maas is een mooi voorbeeld hoezeer de kosten blijven stijgen. Solidair Wethouder Houtman constateerde, dat ook het college het moeilijk heeft gehad met het voorstel, maar het gaat om de leefbaarheid. Het totale bedrag voor Schiedam is in verhouding tot de totale kosten van 35 miljoen gering. Het kan Schiedam maximaal f 85.000,- kosten. Er is kans, dat het rijk en de provincie de jaarkosten gaan overnemen. Vlaardingen heeft reeds besloten mee te doen, Maassluis zal dat Het waren maandagavond de „restjes" van de agenda, die vorige week door de gemeenteraad van Schiedam niet kon den worden afgedaan vanwege het gevorder uur. Er waren twee belangrij ke restjes bij, nl. die met betrekking tot het Bernisseplan en de woning bouw in Woudhoek. De overige „res tanten" gaven weinig moeilijkheden en gingen merendeels onder de hamer Dit betrof o.a. verlenen van krediet voor gas-, water- en electriciteits-voor- ziening aan de 160 woningwetwonin gen in de Laan van Bol ES en de 100 aan de Nieuwe Damlaan. Na een uitgebreide proefneming, stelt B. en W. thans de raad voor het ge- Het tapijt dat wij nu in de aan bieding hebben is van 100% zuiver scheerwol gemaakt een garantie dat het jarenlang mooi blijft. Een partij kamerbreed tapijt van een prachtige kwaliteit scheerwol. U kunt kiezen uit diverse kwaliteiten, dessins en kleuren. Dit tapijt uit de prijs- serie van f 135,-- koopt U per meter voor nog géén honderd gulden. bruik van plasticzakken voor afvoer van huisvuil verplicht te maken. Het college constateert, dat daar vele voor delen aan z(jn verbonden, zoals geen gesleep met zware emmers, geen lawaai bij het ophalen van het vuil, geen ontsieringen van het straatbeeld bij te lang laten staan van lege emmers, minder problemen bij niet ophalen van huisvuil bij feestdagen enz. Voor het weghalen van het huisvuil zal een uniform tarief gelden van f. 24,- per jaar per woning. De bedoeling is de verplichting op 1 mei in te voeren. Het voorstel van B. en W. werd goedge- Volkstelling in Schiedam vlot verlopen Een enthousiaste leider van de volks telling in Schiedam, de heer Noordzij, verklaarde: „We zijn vol lof en erken telijkheid jegens de Schiedamse burge rij voor de wijze waarop medewerking is verleend in de afgelopen dagen. In het algemeen verliep alles vlot en ook de tellers, waarvan sommigen toch wel een beetje tegen hun taak opzagen, is het alles geweldig meegevallen". Dit is dus duidelijke taal. Er werden door de 390 tellers 27.000 gezinnen in vier dagen bezocht. Nog geen 1 procent van dat aantal zorgde voor wat moeilijkheden door bezwaren of een negatieve opstelling. Het vrij giote aantal werkende vrouwen gaf nogal wat problemeni, omdat de tellers overdag niet terecht konden en 's avonds dan terug moesten komen. In de Grote kerk heeft ds. M. C. Baart, tot dusver scheepspredikant woonach tig in Spijkenisse, zijn intrede gedaan bij de hervormde gemeente van Schie dam. Als bevestiger trad op ds. J. D. Spaling Dzn. Na de bevestiging sprak ds. Baart over de tekst in Mattheus 4 vers 1 11. Na de dienst die werd bijgewoond door o.a. burgemeester Roelfsema volgde een bijeenkomst in gebouw Irene. Er werd gesproken door ds. Schuring namens de Raad van Kerken, ouderling Ooyth uit Spijkenis se, ds. Bos uit Vlaardingen namens de claais en ds. Gerbrandy als consulent. kamerbreed tapijt van lOO°/. scheerwol 380 cm breed Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage een partijzuiver scheerwollen tapijt, 380 cm breed. Er is keus uit diverse kwaliteiten, dessins en de kleuren beige, goud, groen en fraise, LlSAN KURSLARI Bundan önceki yazimizda da belirttigimiz gi bi Hollandaca li san kurslari pek yakmda baglayacaktirancak lisan kurslanna i§ti- rak etmek isteyen vatandaglanmizm en kisa zamanda agagidaki adrese müracaat ederek ad res ve isimlerini yazdirmalari icabetmekte- dir. Müracaatlarm geg yapilmasi, lisan kurslarmm geg baglam^sma sebep olacagm- dan, arzu edenlerin adi gegen kurslar igin bir an önce isim ve adreslerini yazdirmala- ri kendi menfaatleri icabidir. Lisan kurs- ri hakkmda daha fazla bilgi edinmek iste- yenler yine agagidaki adresten bizzat veya telefonla ögrenebilirler NÜFUS oAYIMI Hollanda da umumi nüfus sayimmin gegen haf tadan itibaren baglamig oldugunu bir önceki yazimizda belirtmigtik. Nüfus sayim memurla rinin sizlere verecekleri veya vermig oldulc lari formülleri KURQUN kalemle doldurarak cevaplandinniz.Sorulara dogru cevap vermek mecburiyetiniz oldugunu bir kere daha hatir latmayi faydali bulmaktayim zira yanlig ce vap verenier (500 gulden para veya 14 gün) hapis cezasina garptirilirlar SPOR Bo.ks kulubümüz gegen sali gününden itibaren galigmalanna bilfiil baglamigtirAntrenman günleri SALI ve CUKA. akgamlaridirAntren- man salonuna gidig cemiyettendirantrenman salonu NAALDWIJK dedir, buraya minibusle gidilir Esen kalm aziz vatandaglarim. V. QINAR BINNENSINGEL 39 TEL: 35 19 93 VLAARDINGEN waarschijnlijk ook doen. Moet Schie dam dan „neen" zeggen? Dat is niet solidair jegens buurgemeenten. Wethouder Verwey-De Graaff zei dat de leefbaarheid voorop gesteld dient te worden, het is al moeilijk genoeg om in dit gebied arbeidskrachten te ver krijgen en houden. „Het valt dus weer mee, dat we volgens de wethouder onze hand niet om hoeven te draaien voor f 85.000,-. De burgerij zal het wel prettig vinden om dat te vernem en, zodat er geen kans voor verdere belastingverhoging aanwezig is", aldus repliceerde de heer Van Kinderen. Na de re-en duplieken, keurde de raad met genoemde stemmenverhouding Wethouder Houtman: kosten n het voorstel van B. en W; goed. houding gering. SPAANSEPOLDER Expositie modeljachten en miniatuurscheepjes Dankzij zo'n raamwisser kunt U in de wolken zijn en met beide benen op de grond blij vendie halsbrekende (vaak zo gevaarlijke) toeren zijn toch niet meer nodig. Praktische raamwisser met spons om alle ramen te kunnen raamwisser werkhoogte 4 meter Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze raamwisser met spons, met een royaal prijsvoor- Reserve spons f 2.25. Tot en met zondag 7 maart is in de recreatiezaal van het bejaardencentrum „Thurlede" door de Schiedamse ver eniging van modelbouwers „De Viking" een interessante expositie in gericht van modeljachten en minia tuurscheepjes. De vereniging werd in 1965 in Schie dam opgericht en heeft sindsdien her haalde malen van zich laten horen, niet alleen door exposities en wedstrijden, maar ook door deelname aan allerlei evenementen. In de vijvers van het Beatrixpark ko men de leden regelmatig bijeen om de resultaten van hun hobby te tonen en te beproeven. Het winterseizoen wordt benut voor de botenbouw en ver nieuwingen. Er zijn leden die zich toeleggen op het bouwen van zeiljach ten, anderen bouwen scheepjes met radiografische besturingsapparatuur, waarbij de radiotechniek van grote betekenis is. Men blijft met de hobby niet in eigen stad. Speciaal in Antwerpen wordt vaak deelgenomen aan zeilwedstrijden, omdat men daar over een vijver be schikt, die aan cte wedstrïjdeisen vol doet. De afdeling Schiedam telt op het Ogenblik 100 leden, die in samenwerk ing met de hobbyclub Schiedam-Zuid bezig zijn met de bouw van acht scheepjes, die waarschijnlijk deze zo mer in de vaart zullen komen. Op 22 en 23 mei zullen internationale wed strijden worden gehouden. De tentoonstelling in Thurlede is op weekdagen geopend van 2-9 uur 's avonds in het weekend van 11-9 uur. ,,De Ark,, verhuist naar Jutphaas Nu zo spoedig mogelijk tot ontruiming moet worden overgegaan van het noodgebouw „De Ark", dat de gere formeerde kerk van Ketnel-Groenoord enkele jaren heeft gebruikt, is het gebouwtje verkocht aan de gerefor meerde kerk van Jutphaas-Vreeswijk voor een bedrag van f 10.000,-, exclu sief stoelen en orgel. Zaterdag werd de eerste paal geslagen voor de gereformeerde kerk aan de Zwaluwlaan in Kethel Groenoord. Het is een feestelijke gebeurtenis gewor den. Mevrouw J. van der Meiden-Neet sloeg de eerste paal in de grond, omdat zij gedurende drie jaar een „kranten-in zameling" had gehouden voor het bouwfonds. De jeugd amuseerde zich met het verven van de eerste paal en toen de eerste klap viel, schoten vele tientallen ballonnen omhoog. Het bouwfonds van de gereformeerde kerk bedraagt nu rond de f 225.000,- de acties gaan nog steeds door. Zo werden tijdens het „paalslaan" niet alleen croquetten verkocht, maar men mocht ook zelf met het heiblok een klap op de paal geven, waarvoor dan in een vat de gift kon worden gedaan. Op 30 april wordt er in de sporthal Mar griet een fancy-fair gehouden. Geen belangstelling voor eerste openbare commissie-vergadering Na de nodige politieke tam-tam en talrijke discussies, nota's, voorstellen en amendementen, zijn dan nu in Schiedam zestien raadscommissies in alle openbaarheid van start gegaan. De burgerij heeft het allemaal kennelijk (nog) niet weten te waarderen, de belangstelling voor de eerste vergade ring was nul komma nul: niemand kwam opdagen, dit ondanks de hoge verwachtingen. Het enige winstpunt is, dat de leden van de gemeenteraad alvast in de krant kunnen lezen, wat het standpunt in bepaalde zaken van het college en de leden van een com missie over bepaalde zaken is. Zo liet mevrouw Taverne-van Campen merken, dat zij het bestemmingsplan voor Woudhoek-Zuid allerminst aan trekkelijk vond, vooral door gebrek aan wijkvoorzieningen. De stedebouw- kundige ir. Van Gent verklaarde, dat het plan op de hele wijk is gericht. Volgens mededeling van wethouder Bolmers zal in september met de uit voering van het plan worden begon nen. Er werd ook nog meegedeeld, dat er nog steeds geen beslissing is geno men over de vraag, wat er gebouwd zal worden op het terrein waar de St. Liduinakerk heeft gestaan. Indertijd heeft de onderneming die de grond kocht te kennen gegeven er kantoren te bouwen, maar kennelijk is het nog niet tot een besluit gekomen. Men heeft dus in deze commissieverga dering wat algemene zaken besproken. Volgens artikel 2 van de regeling tot openbaar vergaderen door commissies, zal de secretaris van een commissie de oproep en agenda toezenden aan com missieleden en de pers. Publicatie van de agenda is niet toegestaan voordat de vergadering is gehouden, omdat de raadscommissies geen besluiten nemen, maar alleen adviseren. Er wordt niet gediscussieerd aan de hand van een pre-advies of van een voorstel. De op het punt betrekking hebbende stukken komen nauwelijks op tafel. Eerst in de discussies blijkt de samen hang tussen de voorstellen en het uit te brengen advies, dat in de vergadering wordt geformuleerd. Er zijn in Schie dam in totaal ongeveer tachtig raads commissies, waarvan er dus „bij wijze van proef" door de gemeenteraad r zestien openbaar zijn verklaard. Bouw MTS Bijdorp weer ter sprake Bewoners van Bijdorp in Schiedam hebben onlangs hun bezwaren kenbaar gemaakt tegen de bouw van een M.T.S. Men meent, dat o.a. de waarde van de woningen sterk zal dalen door het gebouw. Er is een bezwaarschrift inge diend bij het gemeentebestuur. Zaterdagmorgen 6 maart om 10 uur wordt in gebouw „Trefpunt" een ver gadering gehouden, waarin de kwestie nogmaals zal worden besproken. Voor het bijwonen van deze vergadering zijn uitgenodigd o.a. het college van B. en W. en raadsleden. Het is in de jongste vergaderingen steeds duidelijker geworden, dat de groep van 14, met als voornaamst woordvoerder oüd-wethouder Van Kinderen, de politieke arena in d% Schiedamse raadszaal gaat beheersen-. In de vergadering van een week gele'; den moest het college retireren met het voorstel inzake woningsloop; twee maal werd de P.v.d.A. op de knieën gedwongen. Nog forser werd van partij gegeven in deze vergadering, waar de linkse wethouders een paar rechts hoeken kregen toegediend, waardoor zij „knock out" werden geslagen. A"J bleef dan het college nog overeind, van een zegevierend opheffen van de han den was geen sprake. De eerste ronde werd ingezet in het Bernisse-recreatiegebied, waar de 14 van rechts wel veel heil in zagen, maar het financieel niet verantwoord vorT- den. De VVD-fractiegenoot van dg verdedigende wethouder diende bij de ze gelegenheid laatstgenoemde een stomp onder de gordel toe, al maakte hij het later bij de stemming weer goed. De raad zweefde tussen het wenselijke en het mogelijke, de meer derheid hield het op het eerste en wankelend kwam de groep van 23 uit de strijd, omdat - in navolging vat[ genoemde VVD - de heer Van den Berg zijn partijgenoten bij pa deed, struikelen. Want met slechts 17-16 stemmen haalde het college het. De volgende ronde speelde zich af in Woudhoek-Zuid. De slagen van zwaar gewicht Van Kinderen waren hier nog harder, ditmaal ging het college door de knieën, gevolg van het juridisch sterke argument van de man, die vele jaren de Schiedamse woningbouw heeft geleid. Moge de verdediging door wethouder Houtman al niet sterk zijn geweest, wethouder Collé had er ook alle moeite mee. „Het lijkt wel of de wethouder een kleuterklas toespreekt in plaats van de gemeenteraadrepli ceerde de heer Eijkenaar, die het ver wijt had gekregen niet tijdig wakker te zijn geworden. „Laten we niet probe- ren elkaar vliegen af te vangen", be-- middelde fractieleider Boschman. „Al' schrijven ze nou dat de heer Van Kinderen zijn gram niet kan halen, dat lap ik aan mijn laars, ik zal doorgaan kondigde de KVP-woordvoerder aan-.'. Zijn amendement tot een rustiger, maar zekerder bouwbeleid in het', Woudhoek gebeuren werd stilzwijgend geaccepteerd. De rechtse hoek deed] het. Op punten werd door de 14- gewonnen Na deze opwindende gebeurtenissen hield de groep van 23 de spanning er] in. Het was bekend geworden, dat het' advies over de herbenoeming van buA* gemeester Roelfsema aan de orde zotjl worden gesteld. In het geheim ofl openbaar? Niemand wist het, dus' bleef iedereen wat rondhangen. Nadat\ het opwekkende: „Een, twee, drie, vier, komt er nog wat van" werd', ingezet, kwam het. Openbaar. Wat geharrewar over de formulering van het aanbevelend advies. Het zou de- zelfde avond de burgemeester nog wor-l den meegedeeld. Zeer waarschijnlijk zou die er niet van wakker hebben gelegen. De groep van 13, die reeds te kennen had gegeven geen behoefte aan de uitspraak te hebben, hoorde het allemaal aan. Daarna bleek nog, dat D'66 zich wat bekocht voelde bij het verkiezingsprogramma. Dat zal lijmen worden! Leo 't Hart] ♦Zaterdagavond 6 maart geeft de muziekver-i eniging Gusto een concert in gebouw Arca de. Na afloop is er bal, waarbij de muziek- wordt verzorgd door John Wegman. Kaarten! zijn verkrijgbaar bij de heren A. Mol, Snel-- liussingel 48 b., H. Noordzij, v. Ruysdaal-- laan 66 en P. Krommenhoek, W. Franke-* landsestraat 90 b. *De afdeling Schiedam van de Bond van oud-strijders en dragers van het Mobilisatie- kruis, viert op 16 april het 25-jarige bestaan. Ter gelegenheid hiervan wordt in gebouw! Irene een feestelijke bijeenkomst gehouden. - De toneelvereniging Groeton en de band van John Wegman verlenen aan deze avond medewerking. goed voor Uw Herenondergoed van een uitste- tra voordelige prijseen sing let of een slip per stuk voor nog géén één gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen herenondergoed van een mooie kwaliteit interlock, singlet en M(6), per

De Havenloods | 1971 | | pagina 3