Voor kalligraaf Beun bestaan geen haastklussen Monnikenwerk met engelengeduld Wie wordt beste presentatrice op Pasar Dalam Oratorium vereniging zoekt nog leden Fred Anton, een goeie elfde Havenloodsprestatieloop weer een enorm succes De achtjarige Sandra Benninghof van de atletiekvereniging PAC ver loor na het afleggen van de vijf kilometer haar medaille. Sandra liep huilend en zoekend rond tot dat Fred Anton Maier vroeg wat er aan de hand was. Sandra's droef heid sloeg om in een jubelstem ming toen Fred Anton Maier zijn medaille afspelde en het aan haar gaf. 14, dinsdag 9 maart 1971 20e jaargang no 10 Èorrie SCHIEDAM ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 Een bomvol Sportpaleis Ahoy' was woensdag 3 maart getuige van een éénmalig optreden van de „ijsparade der prof. wereldkampioenen", die in .samenwerking met De Havenloods/Het Zuiden en het Sportpaleis tot stand kwam. Zesduizend en achtenzeventig personen vulden de tribunes, die op 'deze wijze een fantastisch beeld geven van hoe een Paleis van de Sport er in werkelijkheid uit kan zien. Jammer is het daarom misschien dat de bezoekers nog niet van alle comfort konden genieten, omdat ons sportpaleis nog niet helemaal klaar is. Maar met dit tikkeltje ongenoegen werd in de afwerking van het program' ma afgerekend. Vooral de grote ster Regina Heitzer schitterde in alle schaats-volmaaktheid, maar ook de clownerieën van Kurt Soenning en Ulll Erntl werden door het publiek met warm applaus beloond. De enige Ne derlander in dit internationaal gezel schap, Joop van der Sluys, kreeg het wel even moeilijk, toen hij met zijn danspartner Cary Richardson verrast werd door een te snel afgedraaid band je. Dit intermezzo werd door het vriendelijke publiek met een lach opge vangen. Daarna volgden er nog vele fraaie staaltjes van schaatskunst, waarbij Günther Tytoler zich opwierp als dé sensatie van de avond, door eerst over acht stoelen en daarna over een auto mobiel te springen. Vorige week heeft de Rotterdamse metro de honderdmiljoenste passagier vervoerd: Dit is vastgesteld doordat de passagiers geteld worden bij het passeren van de lingangstourniquets. Het was niet mogelijk een bepaalde persoon als gelukkige aan te 1 Met ingang van 18 maart zal de Nutsacade- mie voor Pedagogische en Maatschappelijke Vorming te Rotterdam gevestigd zijn in het Grotiushuis aan de Westblaak 53 te Rotter dam. Dames van 18 tot en met 81 jaar kunnen meedoen aan een „presen tatricewedstrijd", die wordt geor ganiseerd tijdens en voor de Pasar Dalam, welke op 2, 3 en 4 april in het Ahoy-gebouw te Rotterdam- Zuid zal worden gehouden. De deelneemsters krijgen tot taak het „aan elkaar pratenvan de arties tenprogramma's tijdens de Pasar Dalam. De winnares van de wed strijd krijgt onder andere als belo ning een professioneel gehonoreer de taak als presentatrice op de Pasar Dalam, die van 3 tot en met 5 september in Eindhoven zal wor den gehouden. En daarbij zit de mogelijkheid van een nieuwe carr ière er ook altijd nog in. De deelname, die uiteraard koste loos is, staat open voor alle dames van 18 tot en met 81 jaar uit Zuid-Holland. Zij dienen zich aan te melden bij de Pasar Dalam Organisatie, Essesteynstraat 145, Voorburg, met vermelding van naam, adres, woonplaats, telefoon nummer, leeftijd en onder overleg ging van een foto. De beoordeling geschiedt door een deskundige ju ry, waarin onder andere Sonja van Proosdij zitting heeft. Eerst zal een voorselectie plaats hebben, waarna de finales gehouden worden tijdens de Pasar Dalam. De medewerkende artiesten, die voor de deelneemsters aan de wed strijd moeten worden aangekon digd, zijn onder andere Marijke Merckens, Anneke Grönloh, San dra en Andres, het Indisch orkest Tempo Propica met zang en (kaar- senjdans en het Trio Tony Nolte. RSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE s Jacob Abraham Beun vindt hei huidige schrift ronduit rot. Hijj vindt, dat er veel te veel schrift methoden worden geleerd en hij noemt de balpen een schriftver- pestende uitvinding. Dat liegt er niet om. En Jacob Beun heeft ook wel recht van spreken, want hij is leraar schoonschrijven. Als hij een pen gaat kopen is hij een lastige klant. Hij moet weten of een pen niet te slap is of niet te hard en hij zal er eerst een aantal proberen voor hij tot aankoop overgaat. De gemiddelde klant die een vulpen koopt doet dat niet. Die kijkt of een pen mooi is, hoeveel karaat goud het pennetje is, of ie lekker in de hand ligt en of ie duur en „dus" goed is. Leraar is de heer Beun eigenlijk niet meer. Hij heeft de akte M.O. Schoon schrijven, maar hij geeft geen les meer, noch privé, noch aan een onderwijsin stituut. Hij heeft zich toegelegd op het' kalligraferen van oorkonden en daar heeft-ie het druk genoeg mee. Wat Jacob Beun doet is letterlijk en figuur lijk gesproken monnikenwerk, want op sommige oorkonden worden de hoofd letters zo fraai versierd, dat het mid deleeuwse miniaturen lijken, zoals de kloosterbroeders, die in het grijze ver leden met engelengeduld tekenden. Haastklus Engelengeduld is voor dit werk trou wens een eerste vereiste. Een „haast klus" is in dit vak niet mogelijk. „Sommige oorkonden vergen 80 uur arbeid, maar de mensen hebben dik wijls geen flauw idee van het werk", aldus de heer Beun. „Laatst belde iemand op die een bijbeltekst gekalli grafeerd wilde hebben en hoeveel dat ging kosten. Ik rekende uit, dat dat op 25 gulden kwam. Nou, dat viel tegen. Ze hadden gedacht aan een gulden of vijf. Ik zeg: daar krijgt u mijn handte kening nog niet voor...„" De thans 66-jarige Jacob Beun kwam in 1921 in dienst by Pakhuismeesteren op de celenadministratie. Deze celen' JE HAVENLOODS UITGAVE: DE HAVENLOODS N.V. Wordt elke dinsdag en donderdag huis aan huis bezorgd in Rotter dam en randgemeenten. TOTALE OPLAGE: 255.000. Di rectie: W. van der Giessen en G.A. Nap. Hoofdredactie: A. Hoeksema. Hoofdkantoor: Prins Hendrikkade 14. Rotterdam. Postbus 1980. Tel. 010-13.21.70. Giro 18344. Bijkantoor: Eendrachtsweg 25. Tel. 14.84.01. ADVERTENTIES voor de donder dag-uitgave, buitenedities, kunnen tot dinsdag 18.30 uur worden inge zonden en voor de stad Rotterdam tot woensdg 11 uur aan het hoofd kantoor te Rotterdam. Voor de dinsdaguitgave tot vrijdag 16 urn en schriftelijke opdrachten dagmorgen, le post. REDACTIE kan tot dinsdag 16 uur worden ingezonden aan het hoofdkantoor te Rotterdam voor de donderdag-uitgave. Voor de dinsdaguitgave tot vrijdag 12 uur. 8 STADSEDITIES ROTTERDAM (Rotterdam-Rechter Maasoever, Capelle a.d. IJssel, Bleiswijk. Ber- kel en Rodenrijs, Nieuwerkerk a.d. IJssel en Bergschenhoek. Oplage 172.500). EDITIE SCHIEDAM. Schiedam Kethel. Oplage 30.000. EDITIE VLAARDINGEN. (Vlaar- dingen, Maassluis, Maasland, Maas dijk, Hoek van Holland. Oplage 37.000). EDITIE KRIMPENERWAARD. (Krimpen a.d. IJssel, Krimpen a.d. Ouderkerk a.d. IJssel, Stol wijk, Bergambacht, Ammerstol, Berkenwoude, Schoonhoven. Opla ge 15.500). BEZORGING. Als u „De Haven loods" niet heeft ontvangen kunt u voor de donderdag-uitgave tot vrij dagmiddag 12 uur onze afdeling inspectie bellen: 13.21.70, toestel 40. Voor de Vlaardingse editie 34.43.49. Voor de dinsdagkrant kan men dezelfde nummers bellen tot woensdag 12 uur. moesten met de hand worden geschre ven en de toen 16-jarige Beun had een mooi handschrift. „Ik had op de lagere school in Vlissingen een onderwijzer, die ons mooi leerde schrijven. Hij was zelf een liefhebber van schoonschrift. En door hem heb ik grote belangstel ling voor het schrift gekregen. Later kreeg ik het advies les te nemen in schoonschrijven. Ik had namelijk voor iemand, die mijn handschrift zo mooi vond, een paar gedichten overgeschre ven. Dat viel ook anderen op. Zodoen de ben ik in 1941 begonnen voor de akte M.O. Schoonschrijven. Die haalde ik in acht maanden... Twee hobby's Ik heb ook nog een tijdlang les gege ven: privé en bij Schoevers. Maar dat doe ik nu niet meer. Ik schrijf en teken oorkonden, bijbelteksten, spreuken en gedichten, die ik mooi vind. Van grote bedrijven krijg ik Ook regelmatig op drachten. Als er een medewerker jubi leert of met pensioen gaat, willen ze die vaak een oorkonde aanbieden. Wat dat betreft krijg ik opdrachten uit het hele land en een enkele keer ook uit het buitenland en dat is hoofdzakelijk door mondelinge aanbevelingen, want je maakt voor dit werk geen direkte reklame. En als er geen opdrachten zijn kalligrafeer ik voor mijn eigen plezier,.want het is ook mijn hobby". Overigens heeft de heer Beun nog een hobby, namelijk muziek en die heeft ie ook aktief beoefend, want hij strijkt cello, blaast piston en piccolo, maar het slagwerk doet hij toch het liefst. Hij heeft ook houtsnijwerk gemaakt en en passant 32 boeken in brailleschrift getikt. Maar om op het kalligraferen terug te' komen; daar komt meer voor kijken dan de leek denkt. Zo heeft de heer Beun een fors aantal pennen, die elk een eigen schrijfdikte hebben en diver se soorten papier, waaronder kalfsvel. En dan is er de verf die watervast moet zijn, want het schrift mag niet uitlopen als er water op komt. Hij heeft - kost baar bladgoud en bladzilver en een speciale tekentafel, want alles moet precies worden uitgemeten. Behalve geduld, vereist het kalligrafe ren ook een vaste hand. Eén verschrij ving en het werk kan opnieuw begin nen. „Eén keer heb ik de pech gehad, dat ik een potje inkt omgooide over een oorkonde die al bijna klaar was. Die moest ik helemaal overmaken, maar daar ga ik niet om zitten treuren, want dat helpt toch niet. Het werken op kalfsvel heeft wel het voordeel, dat je een verschrijving kunt uitwissen. Dat deden de monniken vroeger ook als ze papier tekort kwamen, vandaar dat er veel voor de geschiedenis belangrijk materiaal is verdwenen", vertelt de heer Beun. In de gang en de achterkamer van zjjn woning aan de Schieweg 125 hangen diverse ingelijste werkstukken: een ode aan de Laurenstoren, het Friese volks lied, het Zeeuws-Vlaamse volkslied, VAN BAAL TEXTIEL VERKOOPSTERS Hoog loon.'s Maandags vrij. Prettige sfeer. Vakantie wordt ge regeld. Telefoon 13.66.68 (Crooswijk) of 12.35.86 (Kralingen). DWARSGEBAKKEN NATUURWIT. BOERENBRUIN. BOERENROG. PUNTJES EN BOLLEN, KRENTEN-ROZIJNENBROOD. 1 KRENTENBOLLEN.- Na een succesvolle uitvoering van Ves- perae Solennes de Confessore en Re quiem van Mozart in de Doelen te Rotterdam heeft de Chr. Oratorium- vereniging „Rotterdam" onder leiding van Barend Schuurman, Bach's Hohe Messe wederom in studie genomen. Dames en heren, die over een behoor lijke stem en over enige muziekkennis beschikken, worden in de maanden maart en april gaarne in de gelegenheid gesteld als lid toe te treden. De repetities worden gehouden op maandag van 20 tot 22 uur in de kapel van de Prinsekerk, Schepenstraat 69 te Rotterdam. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij het secretariaat: R. van Oudheusden, Wilgenplaslaan 40, Rot terdam, tel. 180978. Eddy P.G. schiet de horde weg. Jan Prins' gedicht over Rotterdam enz. Op de werktafel wordt het „Grönnens Volkslaid" kalligrafisch geboren. Alles versierd met tekeningen en gemeente en provinciewapens. En aangezien dat laatste een vak apart is, heeft Jacob Beun ook nog een studie gemaakt van de heraldiek. „Ik heb weieens met de gedachte gespeeld, voor mezelf te gaan werken, dus niet meer in loondienst. Daar is het nooit van gekomen. Mijn vrouw is 23 jaar ziek geweest en dan stap je natuurlijk niet zo gauw uit een vaste baan. Maar dit werk verveelt nooit. Daar ga ik uren mee door. Wanneer er in de oorlog luchtalarm was, ging mijn vrouw met de kinderen naar beneden, maar ik bleef hier doorwerkenDaar heb ik me nooit iets van aangetrok ken TON HOUGEE Overal tevreden gezichten. Bij Fred Anton Maier, die met reuzepassen van start ging, alsof hij een rondje van 36 ging draaien en die als elfde man door de finish kwam by de 7,1/2-kilometer- loop. Bij Pleun van Leenen, de 70-jariT ge drievoudige Nederlandse marathon- kampioen, die fris langs de finishhek-, ken liep. Tevredenheid bij De Haven loods directeur W. van der Giessen, die haast moeiteloos de vijf kilometer had afgelegd. Verbazing bij de eerste dame bij haar binnenkomst na 7 1/2 kilome ter lopen, omdat er voor haar applaus- opklonk. De speaker: „Ik had er wel moeite mee om te zien wie nu wel de eerste dame was: er waren al wat langharigen voorbijgekomen, die ech ter bij goed toezien geen dames bleken te zijn". Een bruinverbrande Eddy Pieters Graafland, schoot tweemaal een bont gekleurde karavaan de sneeuw in. De deelnemers aan „De Havenloods pres tatieloop" kwamen van ver buiten het verspreidingsgebied, waarbij we ook het verspreidingsgebied van „Holland Silhouet" rekenen. Eén van de lopers kwam bijvoorbeeld uit Zaandam. Vol gend jaar hoopt men aan de cross in het Kralingse bos over het mooiste parkoers in Nederland, zoals werd ge zegd, nog meer bekendheid te geven. De Havenloods prestatieloop is nu al een begrip en nu zeker de op één na de grootste van ons land. De overweldigende opkomst heeft de organisatoren verrast. Daarom konden niet alle deelnemers een medaille in ontvangst nemen. De medailles zijn inmiddels bijbesteld en worden één dezer dagen toegestuurd. Bijzondere vermelding nog voor de Hüdegaertschool uit Rotterdam, die onder leiding van de heer Romers met 200 leerlingen deelnam. De school 't Slot uit Capelle aan den IJssel stuurde onder leiding van de heer Lub 100 kinderen. Hoewel het bij een prestatieloop niet het belangrijkste is, is het toch wel aardig om te vermelden wie de eerst- aankomenden waren. Bij de 5 kilometer waren dat: I. G. v.d. Berg, Vlaardingen, in 17 minuten en 40 seconden; 2. Rob van Vliet, 13 jaar, Rijsoord, tijd 19.25; 3. P. Quak, Maasdijk, tijd 19.35; 4. W. Giesen, Rotterdam, tijd 19.45; 5. A. v. Dorp, Vlaardingen, tijd 19.50. De eerste dame was mej. Verbeek uit Vlaardingen, Haar tyd 24.45. Bij de 7 1/2 kilometer waren de eerst- aankomenden: 1. E. Rietveld, Haas trecht, tyd 23 minuten rond; 2. C. Bookle, Delft, 23.30; 3. P. J. Frits, Rotterdam van de atletiekvereniging PAC, tyd 23.32; 4. K. Sleeuwenhoek, Stolwijk, 24.04; 5. J. Ruigrok, Rotter dam, PAC, 24.10; 6. R. Verspeek, •Rotterdam, 24.30; 7. H. Boom, Am- Imerstol, 24.32; 8. A. de Graaf, Zeven huize 25; 9. A. Sikma, Boskoop, 25.01; 10. P. Byl, Dordrecht, 25.04; 11. Fred Anton Maier, 25.05. Handenwrijvend, en dat niet alleen van de kou, stonden de organisatoren, "de werkers van PAC, bij de finish van de vierde prestatieloop van De Havenloods. De speaker vuurde een dame aan, één van de laatste van de 2226 deelnemers, om de laatste 25 meter in een wat sneller tempo af te leggen om nog maar net binnen de tijdslimiet van 55 minuten te blijven. Uit veiligheidsoverwegingen had men de „prestatietijd" met tien minuten verlengd, omdat men gezien de kou en het besneeuwde - overigens goed begaanbare - parcours geen enkel risico wilde

De Havenloods | 1971 | | pagina 1