Rijbevijs op het vater nog niet verplicht Als er geen openheid is, wordt alles een spelletje Aantal overvallen stijgt schrikbarend STOL WIJK KRIJGT Z'N VUIL Ondanks meer maatregelen Iedere koekebakker kan schipper worden ^z.r.:zzïlzl't: mau GEEN TOEGANG DE HAVENLOODS, DINSDAG 9 MAART 1971. „Iedereen, die een boot te pakken kan krijgen, kan zomaar de rivier op. Een bewijs van bekwaamheid zoals een rijbewijs op de weg, is nog steeds niet vereist. Elke „koekebakker" kan schipper worden, maar geen enkele schipper mag zomaar .koekebakker" worden, want dan heeft hij weer de nodige papieren nodig". Zo liggen momenteel de zaken voor degenen, die op het water hun brood verdienen. Alleen, als men vracht gaat vervoeren dient men te worden ingeschreven voor vervoersvergunningen. In Duitsland liggen de zaken anders enecht niet moeilijk, beter. Zodra men de Rijn opstoomt moet er bij Lobith een geldig „Rijnpatent" j getoond worden. In ons land vecht men al jaren tevergeefs voor een dergelijke1 maatregel. Het is daarom goed, dat verschillende een vertegenwoordiger van de rederij. grote rederven al geruime tijd.dejus En dat er gewerkt moet worden Jn stellen dat hun kapiteins de nodige vaststaand feit We hebben eens een papieren hebben. Enkele andere maat- Mk geworpen in het (verpuchte) werk- schappijen geven soms nog de voor- boekje K fagem's moet uit: „Vandaag de woonruimte gesopt, de ruiten van de stuurhut gezeemd, en achterdek geboend". Volgende dag: „In Rotterdam pallets geladen, gevaren tot Druten, onderweg een nieuwe plank gelegd, en de luiken geschrobd". En dan zijn dit zomaar twee dagen. Want varen is verdienen en stilliggen kost geld in de vaart. De lessen werden naar een wal-adres gezonden, waarvandaan contact werd opgenomen via de marifoon om te horen, waar de lessen en post naar toe gezonden moesten worden. Vaak is dat een havenmeester of sluiswachter in een plaats, waar men over twee dagen hoopt aan te komen. Elke drie maan den werden de lessen opgestuurd. Een flink pak materiaal, waarvan elke twee weken gemaakte lessen ter correctie opgezonden moeten worden. Om de drie maanden volgt dan nog een be zoek van de consulent, die de controle1 heeft op het werkboekje en de eventu- ele moeilijkheden bespreekt met leer ling en schipper. Niet mis Nu vaart Kees op de „Rambler", een klein schip van 937 ton. Voor het examen moest hij vrijaf nemen en direct na de uitslag moest hij weer spoorslag naar Straatsburg, waar het schip ligt. Op onze vraag wanneer hij weer in Rotterdam zou zijn haalde hij zijn schouders op. „Och mijnheer, dat kan wel pas over een maand zijn". Kees vaart bij een particuliere schip per. Dat betekent dat hij enkele voor delen moet missen boven zijn collega's, die bij grote maatschappijen varen. Die stimuleren het studeren en het behalen van het diploma zoveel mogelijk. Elke maatschappij heeft hiervoor zo zijn eigen regels. Een particuliere schipper kan dit heel moeilijk doen, al zal in sommige gevallen het particuliere initi atief niet ontbreken. Het examen voor het matrozendiplo- ma dat Kees nu behaalt heeft was niet. mis. Want wat valt er te leren over de invloed van brak water op de scheeps huid, of de volgorde van de verflagen. Dan spreken we nog niet over alle mogelijke en (bijna) onmogelijke regle menten en seinen. Kennis van stroom en wind, bebakening, betonning en verlichting van de binnenwateren, sta biliteit en sjorren van lading en kennis van eb- en vloedstroom in verband met de maanstand. Voor een leek om van te duizelen, maar voor jongens, die er in zijn opgegroeid en opgeleid, toch aantal kandidaten. Het percentage ge slaagden ligt meestal rond de 90. Hier uit blijkt dat het voor jongens met een gezond verstand best valt vol te hou den. Het feit dat zij gedurende de leertijd van het leerlingenstelsel mid den in de vaarpraktijk zitten is natuur lijk een punt in hun voordeel. Zo zal het niet zo lang meer duren of de grote meerderheid van de schippers zal vakbekwaam aan het roer staan. Een eerste vereiste voor de veiligheid op het water. Men zal zich niet meer kunnen beroepen op het bekende „ik wist het niet". Aan het Kon. Onder wijsfonds zal het echt niet liggen. En aan jongens als Kees nog minder. Met recht kan men tegen hen zeggen: „Goede reis en behouden vaart". G. Boon.' Onderhct alziend oog staaltje „wrikken weggeven. boven een gediplomeerde. En dan zijn er natuurlijk de (vaak kleinere) bedrij ven die ook een ongediplomeerde kapi tein in dienst nemen. Bijvoorbeeld iemand die wel gestudeerd heeft, maar het diploma niet heeft behaald. De steeds toenemende voortgang der techniek; de grotere schepen, ook in de binnenvaart, en de grote duweenhe- den eisen echter, dat er vakbekwame handen op het stuur liggen. Die vakbe kwaamheid kan men verkrijgen bij de Stichting Kon. Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. (K.O.F.) Deze stichting exploiteert een aantal scholen voor de Rijn-, binnen- en kustvaart onder de naam „Oranje Nassauschool" en han teert een leerlingenstelsel als vervolg onderwijs. Om u een indruk te geven van hetgeen de jongens op school en aan boord moeten opbrengen om de diploma's te behalen hebben wij on langs de examens bijgewoond voor het matrozendiploma, een stap tussentijds vóór het schippersdiploma. Daarbij hebben wij kennis gemaakt met Kees Jonkman, één der leerlingen, die op dat moment examen deed. We hebben in het kort zijn leerlingentijd gevolgd, waardoor we een goed inzicht kregen in de moeilijkheden en mogelijkheden van de studie. Kees is Rotterdammer en studeerde aan de Oranje Nassau school aan de Noorderhelling. Boenen en leren Kees Jonkman nu zeventien jaar kwam in 1966 op de Oranje Nassau school. Drie jaar lang kreeg hij daar „lager bedrijfsonderwijs", hetgeen in houdt dat hij van alles moest leren. Knopen, splitsen, reglementen, roeien en wrikken, maar ook bankwerken, sport en algemene vorming. Hij was twaalf jaar, toen hij daar op school kwam en in feite net iets te jong. Het feit dat zijn ouders varen gaf de doorslag, hij mocht op school komen. De cursus kan ook in twee jaar gedaan worden, als men bijvoorbeeld de brug klas van de L.T.S. heeft doorlopen, die gelijk staat met de eerste klas van de Oranje Nassauschool. Het ging best met Kees en met goede cijfers en een getuigschrift vertrok hij naar de „Ja- co", het schip van zijn ouders. Daar heeft hij drie maanden op gevaren en is toen overgestapt op het schip van een „vreemde" werkgever. In 1969 begon Kees aan de tweejarige studie van het Landelijk Leerlingen stelsel voor Rijn- en Binnenvaart. Dat betekende dat hü een zogenaamde Leerovereenkomst moest sluiten met een werkgever. Aan beide partijen wor den dan eisen gesteld, die een waar borg moeten zijn voor een goede stu diemogelijkheid. Voor Kees moest na tuurlijk zijn vader de overeenkomst bekrachtigen, omdat hij minderjarig is. Maar kan men studeren aan boord? Is er gelegenheid? Krijg je regelmatig de schriftelijke lessen op tijd? „Ja zegt Kees, het kan wel maar je moet er achter aan zitten. Doe je dat niet, dan versloft de boel gauw. Ik heb wel eens tegen de schipper gezegd, dat ik geen tijd had om te werken, want er lagen nog lessen te wachten. Dat vond de schipper natuurlijk niet zo leuk, maar hij moest wel". Inderdaad, want ook de schipper heeft zijn handtekening gezet. Of voor hem Volgend jaar zal Kees weer verder studeren. Een klein jaartje voor motor drijver en nog eens even lang voor het schippersdiploma. Dit laatste is in feite een samenvatting van alle geleerde stof van de afgelopen jaren. Kees hoeft echt niet zo hard te blokken, want dat laatste examen mag hij toch niet eer der doen dan op 20-jarige leeftijd en vier jaar verplichte vaartijd na zijn zestiende. Hü heeft dus alle tijd. Natuurlijk was Kees niet alleen op het examen. Met hem waren er nog een Vrijdagmiddag 5 maart kreeg Stolwijk dan zijn tweede raadsvergadering binnen ervoor op de hoogte gesteld waren. Men had kennelijk al wat geleerd van het een week. Nadat de zaterdag ervoor het door „Progressief Stolwijk" te berde gebeurde op 11 december, want de eigenlijke discussie werd opgeschort naar een gebrachte punt van de vuilstorting onder tafel was gewerkt, kwam het nu toch later tijdstip. nog even op de tafel. In feite vond nu een stuk discussie plaats, zoals die vóór het Eén van de eerste dingen die de Stolwijkse raadsleden o.i. gezamenlijk behoren het raadsbesluit op 11 december 1970 had moeten plaatsvinden. Toen overviel het college van B. en W. de raadsleden een paar uur voor de vergadering met het voorstel de sloten in het uitbreidingsplan te dempen met bouwafval. Alle drie raadsfracties lieten zich toen overhalen tot het nemen van een overijld besluit. Zoiets gebeurt regelmatig in Stolwijk. Ook in de vergadering van 27 februari bleek een punt op de agenda te staan, waarvan de raadsleden nauwelijks 36 uur vast te stellen is, dat behalve in zeer uitzonderlijke omstandigheden B. en W. belangrijke agendapunten toch zeker 10 a 14 dagen van tevoren met informatie omkleed aan de raad dient toe te zenden. Zij dienen het in wezen zeer ondemocratische spelletje van B. en W. om dingen er snel doorheen te jagen zonder redelijke mogelijkheden tot meningsvorming te geven, ten scherpste af te wijzen en niet te accepteren. Anders zullen gebeurtenissen als bij deze vuilstortingskwestie zich onvermijdelijk herhalen. De manier waarop B. en W. nu probeerden de zaak meester te blijven vond het niet nodig, de fracties van de is ronduit verwerpelijk, om het even of men nu voor of tegen Jf1?6 Kiesvereniging en P.C.G deden het gelukkig wel en moesten erkennen vuilstorting is. Als burgemeester Cnossen in de vergadering van 27 dat er reden voor ongerustheid was. februari mevr. Strelitski van Progressief Stolwijk het verwijt maakt Ironisch genoeg vonden B en w het dat zij uit is op een „politieke rel", dan toont dit aan hoe ver het niet college van huis geraakt is. De zaak wordt gewoon op z'n kop gezet. trogressiej Stolwijk deed al in de vergadering van 11 december het voor stel het vuilstortingspunt aan te hou den, omdat de hele raad op dat mo toeten noch blazen wist. Dit door te zeggen, dat men hoopte op een constructievere oppositie van Progres sief Stolwijk. Iedereen dient echter veel meer te hopen op een constructie bestuurlijke inbreng van de Vrije werd door de Vrije Kiesvereniging en Kiesvereniging, want dan had zij dat de Prot. Chr. Groep verworpen. Dat gezonde P.S.-voorstel op 11 december was een grove fout. De Vrije Kiesver- nooit verworpen en had zij zich daarna eniging, bij monde van de heer Roeper, opener opgesteld ten opzichte van het zette vrijdag de zaak ook al op z 'n kop streven van Progressief Stolwijk voor deugdelijker vuilstortingsbesluit. Arrogantie dat de heer Booman v Technisch Bureau Krimpenerwaard ook op die voorlichtingsbijeenkomst van 25 januari kwam. Andermaal be lemmerde het college dus de broodno dige meningsvorming. Terwijl later blijkt dat het vooral de meningen van de heer Booman zijn, die worden aangevoerd om de bezwarende infor matie van P.S. te ontzenuwen „Ik bemoei me niet met de politiek", zei burgemeester Cnossen in de vergade ring van 27 februari. Als hij dat werke lijk meende, kan men alleen maar concluderen dat hij in ieder geval de politieke gevolgen van zijn handelen niet aanvoelt. Wat gebeurde er nu? Progressief Stol wijk kreeg na 11 december 1970 infor matie over mogeUjke gevolgen van vuilstorting die verontrustend is. Ze aantal door B. en W. opgetrommelde voelde zich uiteraard verantwoordelijk voor het óók door haar goedgekeurde raadsbesluit en verzocht B. en W. en de twee andere partijen ook kennis te komen nemen van die gegevens, n W. hulde zich in arrogantie en deskundigen aan te horen. De deskun digen van de werkgroep „Schone Krimpenerwaard", bron van de onrust barende informatie, waren niet uitge nodigd. Die zouden niet objectief, zün Men vraagt zich in arren moe- Het aantal bankovervallen de laatste tijd gepleegd, lijkt tot een onwaarach tig maximum te zijn gestegen. On danks een toename van de beveiligings maatregelen zijn er steeds meer men sen, die voor een overval niet terug schrikken. De eisen van de Nederland se Bankiersvereniging aan de banken gesteld, kunnen dan ook niet streng genoeg zijn, want het leven van kas siers, banklopers en ander kaspersoneel loopt voortdurend gevaar. Vorige week heeft de afdeling misdrij ven van de Rotterdamse gemeentepoli tie openbare proeven genomen met pantserglas van de Duitse Libbey Owens glasfabriek, in ons land verte genwoordigd door Winter Nederland N.V. te Utrecht. Het was de eerste keer, dat dergelijke proeven niet in het geheim werden gehouden en men wil de er vooral mee aantonen, dat een dergelijke glassoort een preventieve in vloed op het aantal bankovervallen kan hebben. Immers, een rover zal een aldus beschermd object niet gauw als doelwit kiezen. Zonder meer waar, als u weer dat zelfs een kogel van bijzon der zwaar kaliber (9 mm. Parabellum) er niet in slaagde door het uit vier lagen bestaande materiaal heen te dringen. Een ster in het glas was het enige resultaat. meer getuigen van een verschrikkelijk verkeerde instelling of inzicht bij het desbetreffende kader. Een verkeerde instelling, die ook bij het betrokken personeel bestaat, „want", zo zegt adjudant S. Baarda, voorlichtingsman van de Rotterdamse gemeentepolitie, „de mentale voorbereiding en het strikt naleven van de opdrachten laat nogal het een en ander te wensen over. Een verandering van de menselüke instelling is verreweg het belangrijkste. De verbeteringen van diverse materia len en omstandigheden is van secun dair belang. Er moet weliswaar gezocht worden naar de meest veilige methode van geldtransport, waarbij we allereerst aan de bedreigde mensenlevens moeten denken en in de tweede plaats aan het geld, maar nogmaals we zouden al een heel eind geholpen zün als de mentale voorbereiding van de mensen beter was. De betrokkenen moeten behept zijn met een behoorlijke dosis wan trouwen en zich strikt houden aan de opdrachten, die zijn gegeven. Het moet bijvoorbeeld niet voorkomen, dat transporteurs door een lekke band verleid worden de auto te verlaten, waardoor ze een eenvoudige prooi mie mogelijk zwaar te lijden zal krij gen. Misschien waar. inaar voorkomen is toch altijd nog beter dan misdadigers te moeten opsporen en ze langdurig in te sluiten, hoewel hiervan eveneens een zekere preventieve werking zal uitgaan. Adjudant Baarda controleert de uit werking die de diverse kogels op het pantserglas hebben. In Duitsland is het pantserglas zelfs wettelijk verplicht gesteld, terwijl in ons land de Bankiersvereniging zich min of meer garant heeft verklaard dit eveneens zo vlug mogelijk bij alle bankinstellingen in te voeren. 65 plussers Het Amsterdamse initiatief - in deze stad houdt een onderneming zich bezig met het uitvoeren van geldtransporten voor derden en met succes - juicht de heer Baarda toe, maar natuurlijk is deze hulp van buitenaf niet afdoende. Er moet vanuit het bankwezen zelf worden aangepakt. De heer Baarda: „Enkele jaren geleden was het mis schien wel zo, dat er achter de feiten werd aangehobbeld, maar naar mijn mening is dat momenteel door toe doen van de Bankiersvereniging wel Wat het pakket maatregelen bij het anders geworden. Nu wil men alles zo beveiligen van mensen en geld in een .optimaal mogelijk laten verlopen". bank zelf betreft, is er dus een toene mend zoeken naar risicoloos werken, maar hoe zit het met de zogenaamde Vanuit de „beveiligingshoek van de geldtransporten, waarbij onbegrijpelij- banken" wilde men liever zo weinig ke dingen gebeuren. Want wat te den- mogelijk zeggen, omdat „alles wat je ken van kranteberichten waarin mei- erover in de publiciteit brengt nieuwe ding wordt gemaakt van overvallen op overvallen kan uitlokken". Wel wilde 65-plussers of nauwelijks volwassenen, men kwüt, dat huidige straffen voor die net een blauwe maandag bij een bankovervallen in de toekomst drie bepaalde bank in dienst blijken te zijn. keer zo zwaar moeten worden, omdat Feiten die er niet om liegen en zonder door deze series diefstallen de econo- Hoe lang zal het nog duren eer dit bordje bij de ingang van de bank komt te hangen? WACHTEN0P SCMJCTBEURTl Jam- de af waarom iemand nu moet gelo ven, dat de haastig door B. en W. gecharterde deskundigen wèl objectief zün. Het is allemaal zo krom en onwaarachtig geredeneerd. Want wat is er nu dienstiger voor een goede me ningsvorming dan dat een raad kennis neemt van de opinies van voor- en tegenstanders? Daarna kunnen de raadsleden in de vergadering immers zelf beslissen aan wie zij de meeste waarde toekennen. Dit was dus de derde maal, dat B. en W. de democra tische gang van zaken frustreerden. Duister De vergadering van vrijdag zakte af en toe onder niveau. De heer Boers (Vrije Kiesvereniging) hield een wat duister verhaaltje over de voorgeschiedenis. Samen met partijgenoot Roeper (die van „Agressief Stolwü'k" sprak) had hij ook tijd voor zouteloze naam-grapjes. Hü had het over de „Haveloos" (dit blad was vanzelfsprekend eenzüdig, gevaarlijk en wat al niet meer). „Dan rust op mij de taak het zakelijk te houden", zei de heer Berkouwer (Vrije Kiesvereniging). Hij stelde een aantal zinnige verbeteringen voor op de uitvoering van het vuilstortingsbe sluit en hoopte er kennelijk verder maar het beste van. Duidelijk was dat hij zich op verschillende punten niet erg happy voelde met de gang van zaken. De P.C.G. gaf geen enkel blijk over de materie ook maar enigszins te hebben doorgedacht. Wat B. en W. doen, dat is wel gedaan. Bijdrage in de discussie werd dan ook nagenoeg niet geleverd. Progressief Stolwijk handhaafde haar bezwaren en pleitte voor de traditione le demping van de sloten. De heer Van der Horst wees op de aanzienlijke vertraging die de woningbouw kan ondervinden door de bezwaarschriften via de hinderwetprocedure. Daar kreeg P.S. bij voorbaat al de schuld van Merkwaardig Toen gebeurde aan het slot nog iets merkwaardigs. De burgemeester kon digde aan dat cijfers van een verifica tiebureau zouden uitwijzen, dat de prijzen van de grond na bouwrijp maken op de traditionele manier nog hoger zijn dan in het rapport van het Technisch Bureau Krimpenerwaard stond vermeld. De heer Kool (P.S.) vroeg toen fel hoe na nog geen drie maanden de cijfers (op basis waarvan op 11 december het raadsbesluit werd genomen) nu al weer verouderd kon den zijn. De heer Booman kreeg gele genheid te zeggen, dat hij achter zijn cijfers bleef staan Dit was de vierde keer dat B. en W. - en nu speciaal B. - op ontoelaatbare wijze manipuleerden. Zonder dat con crete gegevens werden verstrekt, werd de stemming beinvloed. Eigenlijk zou men kunnen stellen, dat deze manier van doen de basis vormt van alle handelingen van B.enW.: belemme ring naar de ene zijde, ondoorzichtheid naar de andere züde. ,De motie van Progressief Stolwijk waarbij intrekking van het raadsbesluit van 11 december werd gevraagd, werd 'door de anderen verworpen, dus met 8 tegen 3. Het voorstel van B. en W. om voort te varen met het oorspronkelijke besluit, maar nu met meer toezicht en waarborgen, werd met 8 tegen 3 aange nomen. Het betekende een schot in de lucht. Er werd door de voorzitter met geen woord aangegeven hoe en wat dan wel zal worden gerealiseerd. De raad bleef in de mist. Zo gaat dat wanneer er geen redelü'ke openheid is. Het is dan gewoon een spelletje. We weten alleen nog niet of hier het woord „dom" of „louche" bü moet. A.H.

De Havenloods | 1971 | | pagina 4