|j De Hiswa nog nooit zo overweldigend SS Boten, tenten, motoren en accessoires Protestmars en voorlichting over Z.O. Azië Activiteiten van de VU IJshockey tournooi voor Nederlandse clubs in Ahoy' Vragen over RET aan B en W Fototentoonstelling popfestival Blusboot Europoort I in dienst Maxi dachten we zo. De boten mogen drooggelegd zijn. DE HAVENLOODS DINSDAG 9 MAART 1971. Overweldigender dan ooit. Zo kan men de Hiswa '71 kortweg omschrijven. En voor wie het (nog) niet weet: Hiswa betekent (Nederlandse Vereniging voor) Handel en Industrie op het gebied van Scheepsbouw en Watersport en deze beurs duurt in het Amsterdamse RAI-gebouw tot en met 14 maart. Er zijn meer dan duizend vaartuigen te zien, een rijke schakering aan tenten, motoren en accessoires. En het moet al heel gek zijn, wanneer degene, die bewust gaat zoeken, daar niet kan vinden wat hij wil hebben. MAAK ER EEN POTJE VAN Ook dit jaar weer wordt de hoofdmoot 'van de Hiswa ingenomen door de boten. Ze zijn er in velerlei schakerin- |gen, van de opblaasbare kano en het Ikleine visbootje tot grote zeegaande zeil- of motorjachten. Men kan er kleine zeilbootjes bewonderen, waar mee men een kind op zijn verjaardag een plezier kan doen, maar er zijn ook boten te vinden - en dat zelfs voor een redelijke prijs - waarmee het hele gezin op stap kan gaan. Eigen jacht Als gevolg van de steeds groeiende belangstelling voor een eigen jacht en de noodzaak om de prijzen zo laag mogelijk te houden - vooral in de jachtbouw tikken de arbeidskosten enorm aan - wordt de overgang van de ambachtelijke bouw naar de industrië le bouw steeds duidelijker. Er worden nog maar weinig jachten getoond, die speciaal gebouwd zijn naar de wensen Vrijdag organiseren het AMVJ, de Algemene Rotterdamse Studenten Federatie (werkgroep buitenland), het NVV-jongerenkontakt Rotterdam, Politeia en de Nederlandse Vrouwenbond afdeling Rotterdam een demonstratieve fakkeloptocht tegen de uitbreiding van de oorlog in Zuidoost Azië tot Laos. De demonstratie vangt uiterlijk aan half acht vanaf" de~St. Laurens- plaats. Als hoofdleuzen zullen worden meegevoerd „Geen uitbreiding maar stopzetting van deze smerige oorlog, Amerikanen uit Z.O. Azië en Verbreking van de banden met Ky en Thieu". Ter voorbereiding van de demon stratie is er op woensdag een infor matieve avond over Laos. Sprekers van de diverse organisaties zullen de situatie aldaar nader toelichten en er zal een Vietnamfilm worden vertoond. Er is gelegenheid te dis cussiëren. Deze avond zal worden gehouden in de zaal van het NVV-jongerenkontakt aan de Dijk- straat 55. De toegang is vrij en de aanvang is om 8 uur gepland. Effe een bcx Op vrijdagavond 12 maart 20.15 uur organiseert de Rotterdamse V.U. een avond met „Dichters van alle tijden" met medewerking van Adolf Rijkens, en maandagavond 15 maart om 20 uur is er een Forumavond over buitenland se literatuur onder leiding van C. Ouboter, mevrouw Kamp-Kan en Martin Mooy. Op dinsdagmiddag 16 maart om 14 uur wordt een lezing met dia's door G. P. Meyer gehouden die als onderwerp heeft „Naar de Noorder zon vertrokken". De V.U. is gelegen aan de Westzeedijk 145 te Rotterdam. Kaarten zijn aan de zaal verkrijgbaar. Het bekende Bob van der Heide-tour- nooi, dat de IJshockeyclub Rotterdam gedurende zeven jaar heeft georgani seerd als dank voor het steeds maar spelen en trainen op de ijsbanen van anderen, behoort tot het verleden. De IJ.H.C. Rotterdam heeft haar eigen baan gekregen en tegelijk met dit nieuwe thuis ook een nieuwe naam: R. N. Bombers. Als eerste grote evenement organiseren de R. N. Bombers op 27 en 28 maart het tournooi om de R.N. Cup. Alle Nederlandse IJshockeyclubs zijn uitge nodigd om gedurende twee dagen met uitsluitend Nederlandse spelers, in het Sportpaleis Ahoy' wedstrijden te ko men spelen. Reeds 11 clubs hebben gehoor gegeven aan deze uitnodiging. In dit tournooi worden harde en inte ressante wedstrijden verwacht en om te zien hoe het met het Nederlandse ijshockey gesteld is moet men beslist eens een kijkje gaan nemen in het Sportpaleis Ahoy' op 27 en 28 maart. Blijkens de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de fietsenverkoop in 1970 een ongekend hoog niveau bereikt. In totaal werden 843.000 fietsen in Nederland verkocht. Dit is een toeneming met 11 procent ten opzichte van het ook in 1969 al recordcijfer van 760.000. Vorige week heeft de heer J. Mentink (D'66) aan het Rotterdamse college van B. en W. de volgende vragen naar aanleiding van de daling van het reizi gersaanbod bij de RET gesteld: Kan het college meedelen wat de oorzaken van de gesignaleerde terug gang zijn; zo niet, is het college bereid een onderzoek daarnaar te laten instel len en met name te laten onderzoeken of en in hoeverre de teruggang is veroorzaakt door de tariefsverhoging van 1 april 1970; verwacht het college dat het aantal RET-reizigers in 1971 nog verder zal dalen? In de tentoonstellingsruimte van de Nederlandse Economische Hogeschool aan de Burg. Oudlaan 50 is een foto tentoonstelling ingericht over het pop festival, dat vorig jaar in Kralingen werd gehouden. Bij de tentoonstelling wordt de au thentieke muziek van het popfestival gedraaid. De foto's zijn van Jan Lou- man, organisator is de Surf-fotowork- shop en het Studium Generale van de Nederlandse Economische Hogeschool en de Medische Faculteit Rotterdam. Toegang voor iedereen gratis, alle werkdagen van 8-17 uur tot en met 15 maart. Veiligheidsmaatregelen, hoe stringent ook, zijn niet voldoende. Het werk blijft ten allen tijde werk van mensen; dus kunnen fouten gemaakt worden. Zelfs de grootste deskundige is niet onfeilbaar. Dit is dan ook de reden, dat er in de haven al het mogelijke wordt gedaan om de veiligheid te verhogen. Een taak van overheid én bedrijfsleven samen. Maar waar de mens in zijn werk kan falen kunnen rampzalige situaties ont staan. Kleine ongelukken kunnen enorme calamiteiten worden, als ze niet in de kiem worden gesmoord. En dit kan alleen met goed materiaal, dat geschikt is voor het werk. Goed mate riaal is duur en daarom is het een goede gedachte geweest dit te financieren door middel van samen werking tussen de gemeente Rotter dam en het bedrijfsleven. Eén van de resultaten hiervan is de „Europoort 1", die nu in dienst is gesteld als blusboot voor het Botlek en Europoort gebied. Het schip dat al in 1964 in dienst werd gesteld, is nu geheel omgebouwd om berekend te zijn voor z'n taak. De zeventien meter hoge blustoren is de grootste blikvan ger. Die hoogte is nodig, omdat de tankers steeds groter worden. Want wat kan men vanaf het water doen tegen zo'n oliegigant, die als een stalen muur uit het water oprijst? Bij een demonstratie van het ruim achtentwintig meter lange schip was helaas geen hoog gelegen schip in Europoort aanwezig. Vandaar dat de geladen Zuidkoreaan „Dragon Park" als slachtoffer werd gekozen. Vanaf de hoge toren richtten twee brandweerlie den het schuimkanon op de tanker, die in een zeer korte tijd was bedekt onder een dikke laag. Maar liefst 22.700 liter schuim per minuut kan dit kanon verwerken, tenzij het bereik ruim vijf enzestig meter is. Als waterkanon is het mogelijk om 2500 liter per minuut „weg te geven". Naast het schuimka non op de blustoren heeft het schip nog als standaarduitrusting waterka nonnen op het voor- en achterschip. Maar hoe mooi en doelmatig het schip ook is, laten we hopen dat de „Euro poort 1" niet als blusboot gebruikt hoeft te worden. Een ruimschoots kampeerkeuze. Er is me door enkele van de lezeressen gevraagd om vitaminerijke, vlug en makkelijk klaar te maken éénpersoons- -hapjes, omdat in meerdere gezinnen avondschoolleerlingen zijn, die veel vroeger dan de andere huisgenoten hun warme maaltijd moeten eten. De vol gende ideeën - voor kleine porties gezond eten die niet te veel tijd vra gen - zijn misschien ook nuttig voor de „kamerbewoner", voor iedereen die voor zichzelf kookt. Om met de vitaminen te beginnen: wat iedereen nodig heeft, zit in de weke lijks gebruikte groente, melkproduk- ten, eieren, vlees en vis en bruinbrood. (Maar werkelijk BRUIN brood, niet de tot dunne welvaarts-sneetjes vermink te, wittige en weke substantie, die de „bakker" veelal verkoopt, omdat wij zelf niet hardnekkig en vaak genoeg vragen om echt, goed donker tarwe brood, dat we dan inderdaad nog zelf snijden! Een van de belangrijkste vitaminen, de C, kunnen we onszelf en onze huisgenoten geven in de vorm van uitgeperst citrus-fruit, dus sinaasappel en/of grapefruit, liefst nog met wat citroensap erdoor. Veel jonge mensen leven zo haastig, dat ze zich de tijd niet gunnen sinaasappels te schillen, maar als u een glaasje sap bij him bord klaar zet, verdwijnt het wel. Heel veel van deze vitamine zit er in paprika's (150 200 mg. per 100 gram) en in peterselie (100 a 185 mg. per 100 gram), maar daarvoor is het nu niet het seizoen; rauwe groenten kunnen we ervoor in de plaats nemen, zoals heel fijn gesneden andijvie en witlof, ge raspte wortel en selderijknol. Op dit ogenblik is er ook veldsla, die per ons wordt gewogen en makkelijk en snel is klaar te maken. Op de gewone manier mengen met olie. azijn, peper en zout. Voor iemand die apart moet eten komt ook 2 of 3 maal in de week een eiergerecht in aanmerking. Hardge kookt ei met witlof of kropsla of spinazie, gebakken bij een rijstschotel- tje, als roerei op rogge- of bruinbrood en als omelet, al of niet met blokjes ham of vlees en wat groente erdoor. Wat betreft het vlees, er zal in een gezin, waar iemand van tevoren moet eten, steeds wel een mogelijkheid zijn om voor één persoon vlees van de vorige dag te reserveren, of anders het vlees vroeger op de middag klaar te maken. Kamerbewoners zijn al gauw aangewezen op: tartaar carbonaden, een biefstukje of een schijf ham. Vlees in blik komt in het algemeen niet zo in aanmerking, het is niet erg smakelijk vaak, en de verpakkingen zijn groot en daardoor te duur. Ala u een poelier in van de eigenaar. In feite ligt het enige jacht, dat men als zodanig kan aandui den, niet op de beurs, maar er voor. Dat is een schoenerkieljacht, dat in al zijn trots voor de ingang van de RAI prijkt. Deze ontwikkeling betekent ook, dat hout een steeds minder gebruikt mate riaal wordt. Eigenlijk zijn er nog maar een paar boten van hout vervaardigd, terwijl het gebruik van kunststoffen, een ontwikkeling, die zich reeds enkele jaren geleden duidelijk liet merken, nu de boventoon voert. Hout treft men alleen nog maar aan bij enkele traditio nele vaartuigen, zoals bijvoorbeeld de Friese schouwen, en enkele kleinere boten, die tot de wedstrijdklasse beho ren, zoals de 16 m2. Ook staal wordt steeds minder gebruikt. Op de Hiswa vindt men overigens nog wel enkele stalen schepen, zoals op de stand van Kooyman en de Vries, Jachtbouw n.v., waar men een schokker vindt, een stalen platbodem zeiljacht met zes slaapplaatsen. Ook troffen we op de Hiswa stalen casco's aan, die men voor een redelijk lage prijs kan verwerven, maar die men dan zelf geheel moet inrichten, een karwei, waarop elke zelfdoener zich kan uitleven. Deze mogelijkheid bestaat overigens ook voor enkele types kleine zeiljachtjes, die men als bouwpakket kan krijgen. Houseboats Een nieuwe ontwikkeling vormen de zogenaamde „houseboats", eigenlijk een soort varende woonhuisjes. Ze zijn er in verschillende afmetingen van heel kostbaar tot redelijk bereikbaar, wan neer men dan daarbij ook in aanmer king neemt, dat men boot en vakantie verblijf in één krijgt. Deze houseboats hebben een goede kans van slagen, vooral bij die mensen, die ergens aan het water bijvoorbeeld een stukje grond hebben weten, te bemachtigen, waarop zij echter geen vakantiehuisje mogen neerzetten. Het is dan wel geoorloofd een boot aan de steiger te leggen. Op het gebied van tenten is er op de Hiswa ook heel wat te beleven, al kan men niet stellen, dat de noviteiten daar wereldschokkend zijn. Grappig is on der andere, dat Carl Denig naar een grotere slaaplengte voor de tenten gaat (2.10 m), omdat ook de lichaamsleng te van de mensen toeneemt. Tot nu toe was de ideale lengte twee meter, maar dit stuitte langzamerhand op bezwaren, ook al omdat bijvoorbeeld bij langdurige regen het gevaar be stond, dat slaapzakken of uitrustings stukken tegen het natte tentdoek wer den gedrukt. In de serie lichtgewicht tenten, speciaal voor de zwervende kampeerder, is het aanbod weer groter dan vorig jaar. Uiteraard zijn er ontelbare accessoires, zowel voor watersporters als kampeer ders, waartussen ook weer vele novitei ten te vinden zijn, vooral gericht op een groter comfort of een grotere luxe, wat overigens niet altijd hetzelfde\ hoeft te zijn. Ook de lectuur is niet1 vergeten. Op de Hiswa kan men zich ook oriënteren over wat er op het gebied van de watersport of het water in het algemeen wordt gepubliceerd, zowel op (vak)technisch gebied als wat de geromantiseerde verhalen betreft. Teleurstellend is het aantal inzendin gen op het gebied van de hengelsport. Eigenlijk hebben wij maar één stand kunnen vinden, die speciaal voor dat doel was ingericht. Dat was de stand van DAM, waar men een zo volledig mogelijk assortiment werphengels kan vinden. Dit jaar komt deze fabriek ook met een grote serie telescoop- en in- steekhengels, die bijzonder licht van gewicht zijn. Daarnaast vindt men er natuurlijk vele soorten werpmolens en kunstaas. Inschuifhengels vindt men overigens ook op de stand van Vroom en Dreesman, maar daarmee heeft men dan eigenlijk wel alle aanbiedingen op het gebied van deze sport gehad. de buurt heeft, kunt u bij hem moge lijk een kippepootje krijgen, en som mige poelieren maken ook kip-schnit zels en kip-oesters, heel gemakkelijk voor een enkele maal. Voor de liefhebbers zijn kaasgerechten een prettige afwisseling op het menu. Heel voedzaam is bijvoorbeeld de be kende kaassandwich, en erg gauw klaar! U besmeert twee flinke sneden bruin brood (per persoon) aan twee kanten, legt er een stevige plak jonge of belegen kaas tussen en bakt de sandwich in de koekepan op niet te hoge vlam aan beide kanten lichtbruin. Gloeiend opeten. Een variatie: behalve een plak kaas nog een plakje ham tussen het brood leggen. Het Voorlich tingsbureau voor de Voeding, Laan Copes van Cattenburch 44 in Den Haag, heeft twee heel nuttige vouwbla den voor u, die besteld kunnen worden per briefkaart met bijgeplakte postze gels, op de bekende manier: nr. 109 „Allerlei met rauwe groenten" ad. f0,15 en nr. 145 „De voeding van kamerbewoners" ad. f 0,25. Tot slot nog, in antwoord op een van de ontvangen brieven en hopelijk nog ten gerieve van andere liefhebbers, een recept voor inktvis! U bakt ca. 450 gram licht gezouten inktvis in een eetlepel olie, waarin, als u het lekker vindt, een teentje knoflook. Niet lang er dan vijf minuten bakken en dan erbij doen: 1 flinke ui in ringen gesne den, 1 mespunt peper, 100 gram gesne den champignons en/of in het seizoen evenveel in blokjes gesneden stronksel derij. Maak van tevoren een papje van 1 eetlepel sojasaus, 1 theelepel sherry, 1 eetlepel maizena en 2 dl. water. Giet dit in uw pan bij het vismengsel, laat het even, zachtjes aan, aan de kook komen, blijf erin roeren tot de saus mooi gebonden is en breng de inktvis, bestrooid met wat heel dun gesnipperd groen van prei in de pan op tafel. Er rijst of brood bij geven. Thea. voor tijdelijke kantoorkrachten ROTTEHDAM -GroothandeliBebouw A> Tel. 010-113150 sedert 1947

De Havenloods | 1971 | | pagina 5