69.: Weven is leuk. We zijn die kruissteekjes nu wel zat" 30.80 ifftoarai H Handelsavondschool wordt overgedragen aan „Mercurius" dries VI TOYOTA WIM v.d. GAAG DE HAVENLOODS, DONDERDAG 18 MAART 1971 11-341 f» n mevrouw Jacobs Het patroon wordt op drie manieren bepaald. Door de manier van inrijgen door de hevels, door de trapvolgorde en door de manier waarop men de trappers aan de schachten verbindt. Ik ben een voorstandster van veel proef lapjes. Je moet wel stok- en stokoud worden wil je alles uitproberen. Ook de dikte van de draden is belangrijk en de kleuren. Kleuren beïnvloeden elkaar nameüjk bijzonder sterk, het blijft steeds wee' een verrassing". Uit de kast haalt mevrouw Jacobs haar dagboek, waarin alles wat ze door de jaren heen heeft gemaakt staat geno teerd, placemats, theedoeken, lappen stof, kinderkleertjes. Alles met de proeflapjes en het patroon erbij. Het resultaat van heel wat creatieve uur tjes. Tot slot mevrouw Jacobs met een uitspraak van Selma Lagerlöf uit haar boek ,,Gösta Berling: „Ik durf wel te stellen, dat het weefgetouw menige vrouw van de ondergang heeft behoed". Belangstellenden kunnen mevrouw Jacobs bellen om meer inlichtingen over weven, haar telefoonnummer is 373328. Tijdens de tentoonstelling zal ook een demonstratie in weven en spinnen wor den gegeven. De tentoonstelling is geopend op dinsdag 23 en woensdag 24 maart van 11-17 uur en van 19-21 uur; donderdag 25 maart van 10-16 uur. Hanneke Schreurs. Menigeen geniet van het kam peren, maar een soort heimwee naar Uw eigen bed thuiswie heeft dat niet? Van nu af aan is dat niet meer nodig, want U neemt zo'n luxe camping-kombinatie mee Een prachtig 3-poots stabiel bed met sterke spiraalvering, ver stelbaar hoofdeinde met 2 pa tent scharnieren en 4-delige po- lyaether matras Een komplete kombinatie voor de verwende kampeerder voor iets meer dan drie tientjes. ["kompleet met polyaether j matras 42^ j Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op onze camping afdeling, 2e etage, deze bijzon dere kombinatie, een 3-poots bed met verstelbaar hoofdeinde en een 4-delige polyaether ma tras overtrokken met fleurige cretonne, 60 x 180 cm, tezamen Enorme Caravanshow TOURCARAVANS, vanaf 2495.- STA - CARAVANS met 2 slaapk. vanaf 6675.- Enorme keus TENTEN WALKER - SPERWER - RINCO allerlaagste prijzen BAGAGEWAGENS STARLIGHT ZARI ERICA SAFARI - VANAF f465.- Voordeligste camping - speciaalzaak Caravanbedrijf GEBR. v. ESVELD N.V. Het meisjesparadijs De Schiedamse toneelvereniging „Het Zuiden" heeft wel een zware wissel getrokken op de spelcapacfteiten van het zestal, dat de ondankbare taak kreeg van een weinig interessant „blij spel" dat Het Meisjesparadijs" is, iets amusants te maken. „Huisbaas" mr. Herman v.d. Mark (Henk van Santen) moest amoureus onderhanden worden genomen door de drie huisbewoonsters, de medisch studente Annemarie (Yvonne Bouten- steyn), Charlotte, in de fotografie Loes Cauwe) en Elise, de juffrouw van de komedie (Kathy Korporaal), om te voorkomen, dat dit levenslustig drietal door die huisbaas op straat worden gezet. „Dudu", de broer van Annemarie (Aad korporaal) moest eveneens zijn rol spelen om die ramp te voorkomen en Helena de huishoudster (Jeanne van Santen) speelde zo'n beetje haar eigen beneveld stuk in dat alles. Zoals ge zegd, het was een zware opgave om van het gegeven iets aanvaardbaars te maken en het is niet helemaal aan hen te wijten, dat het een toch wel wat saaie vertoning werd met weinig bij zondere vondsten. Het verliep allemaal zoals viel te ver wachten, wie een liefdeskuil groef voor een ander, viel er zelf in. „Dudu" deed het nog wel origineel, Elise speelde haar rol met meer draagkracht en Charlotte was moeilijk te verstaan door een te snelle woorden-roffel. Het begin was erg mager, maar allengs werd er toch wel een feestje gebouwd met wat meer stemming. Geron besluit de toneelserie van S.G. op 23 april met „De gecroonde Leersse Op 12 mei is er een instuif, waarin Jan Everwijn zijn rapport over de presta ties van de diverse verenigingen bekend zal maken. L. 'tH. 55-l B. en W. van Schiedam stellen de raad voor de gemeentelijke middelbare han delsavondschool over te dragen aan de vereniging „Mercurius". De gemeentelijke middelbare handels avondschool telt 46 leerlingen, waar van 30 leerlingen in de leerjaren 1 tot en met 3 (10 per klas), 11 in het 4e leerjaar en 5 in het 5e leerjaar. Op grond van deze cijfers is er voor dit soort avondonderwijs ter plaatse geen bestaansmogelijkheid op zelfstandige basis meer. Hoewel het getalscriterium voor de cursussen nog niet bekend is - de staatssecretaris hoopt de beleids lijn tijdig bekend te maken - wordt dezerzijds niet vérwacht, dat dit min der dan 15 leerlingen per cursusgroep zal bedragen; bij de huidige cursusduur zouden er dus ten minste 30 leerlingen benodigd zijn. Ten aanzien van het te voeren beleid resten er dus twee mogelijkheden, te weten: het laten uitsterven van de school en opheffing per 1 augustus 1975; fusie met een of meer andere scholen voor avondonderwijs of over dracht van de school. De eerste mogelijkheid is niet in het belang van het onderwijs noch van de leerkrachten. Ten aanzien van de twee de mogelijkheid is er in feite weinig keuze, daar de handelsavondschool in Vlaardingen en de particuliere avond- m.a.v.o. aldaar (niet door het Rijk gesubsidieerd) zullen worden overge dragen aan de Vereniging Middelbare Handelsavondschool „Mercurius", zo dat de mogelijkheid tot fusie is uitge sloten en er derhalve voor onze han delsavondschool geen andere mogelijk heid overblijft dan deze eveneens over te dragen aan genoemde vereniging. Filiaal Het bestuur van „Mercurius" heeft zich al bereid verklaard bij voldoende deelname van leerlingen een „filiaal" in Schiedam in stand te houden. De staatssecretaris is in beginsel bereid aan regionale instituten voor avondonder wijs mits de wenselijkheid daarvan kan worden aangetoond toe te staan, dat een of meer groepen buiten de plaats van vestiging onderwijs ont vangen. „Mercurius" heeft op het gebied van het avondonderwijs een uitstekende reputatie (oudste vereniging op dit terrein in het land) en heeft in Rotter dam en omgeving een dergelijk aantal leerlingen, dat tenminste één avond school voor m.e.a.o. en een aantal avondscholen voor m.a.v.o. op het plan van scholen kan worden geplaatst. In verband met het feit, dat onder meer nog een wachtgeldregeling voor de leraren en een wachtgeld- en pen sioenregeling voor de directeuren tot stand dient te komen - het ministerie verwacht deze aangelegenheid vóór au gustus te hebben geregeld - achten B. en W. het raadzaam de datum waar- op de eventuele overdracht zal plaats- vinden nog even open te houden. Oecumenische dienst Op zondag 4 april om 19 uur zal er in De Rank, Schiedamseweg, Kethel een oecumenische dienst plaatsvinden. In samenwerking met de oecumenische werkgroep Kethel hebben jongeren uit diverse kerken een liturgie opgesteld rond het thema „leven en dood". Hierbij zullen jongeren zelf hun - uiteraard - verdeelde meningen over leven en dood naar voren brengen. Pater W. Staalenhoef en drs. E. Ver waal zullen ditzelfde onderwerp be lichten vanuit de bijbel en de lijden- stijd bezien. Muzikale medewerking wordt verleend door een combo. Wacht geen dag langer met het kopen van een wandelwagen, als straks het voorjaar komt kunt U er op uit met de kleine, om te genieten va'n zon en on misbare buitenlucht. Hoge wandelwagen met een moderne funktionele vormge ving. Uitgevoerd met zwaar ver chroomd onderstel, vier uitste kende veren, hoge versterkte wielen, die met een handom draai af te nemen zijn. Het onderstel is geheel opvouw baar, het zitje is afneembaar en omkeerbaar en heeft een ver stelbare rugleuning. Met voe tenplankje, uitstekende rem en dikke witte bandenkortom een klasse-wagen! U koopt deze wandelwagen, in opgevouwen toestand makke lijk op te bergen, nu (het is bij na onmogelijkvoor nog géén zeven tientjes. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de kelder deze prachtige wandelwagen, de mo dernste en mooiste wagen die U zich kunt dromen, in donker blauw en dieprood. SPAANSEPOLDER wandvinyl op textielbasis 130 cm breed afmetingen 48x34x15cm Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage dit wandvinyl op textielbasis, in moderne lichte tinten, 130 cm breed, per OFF. DEALER 4e INDUSTRIESTRAAT 48 TEL. 34.74.13 VLAARDINGEN. De Stichting Goed Handwerk" orga- tentoonstelling is het geven van voor- niseert op 23, 24 en 25 maart een lichting op het gebied van de naald jubileumtentoonstelling hr de exposi- handwerken, het handweven en dt tiezaal van de Doelen. Het doel van de daarvoor benodigde materialen. Zo zal onder meer aandacht worden besteed aan handwerken op grove stoffen, voor handwerksters met minder goede ogen, en aan kinderhandwerken. Oud tweeschachts-weefgetouw Voor aanbrengen van warmwatervoor zieningen in diverse openbare scholen, gen B. en W. van Schiedam aan de raad krediet te verlenen van totaal f 50.800 Dit wordt vooral wenselijk geacht in i band met het vakonderwijs dat aan d scholen wordt gegeven. Bent U overtuigd van de voor delen van een afwasbare wand- bekleding? Bent U nog steeds niet op modern wandvinyl over gegaan, gmdat U de kleuren te donker vindt? Dan is dit Uw kans. Wij verkopen wandvinyl op tex tielbasis in moderne lichte kleu ren en fraaie strukturen. Dit wandvinyl brengt U gemakke lijk zelf aan, is afwasbaar en gaat jaren mee. U koopt het per meter, 130 cm breed, met klei neschoonheidsfoutjes voor nog géén twee gulden. Stadhou derslaan 9.30 en 16.00 uur dienst. Leger des Heils, Lange Haven, samenkomst 10 en 19.30 uur, leiding kapitein en mevr. H. J. Renting. Baptisten gemeente, gebouw Irene. 19.30 Chr. geref. gem. Warande 30, 9.30 en 16.30 uur dienst. Geref. kerk (vrijgemaakt) Westvest 30, 9.30 en 16.30 uur ds. C. Vonk. Geref. kerk (vrijgemaakt) 't Trefpunt, Alei- dastraat 10 uur en 16.30 uur ds. H. J. de Vries. Ned. Herv. (geref.) evangelisatie. Irene-kerk 10 uur, ds. J. L. W. Koppenol uit Huizen, 17.00 uur Grotekerk ds. Koppenol. Kerkdienst over modern geloof in perspectief" Op zondag 21 maart, 's avonds om kwart over zeven, zal in het wijkge- bouw „De Rank" een kerkdienst wor den gehouden. De dienst staat in het thema van „modern geloof in perspec tief". Voorganger is ds. B. A. Koek, remonstrants predikant en voorganger der Nederlandse Protestanten Bond te Schiedam. De kerkdienst sluit aan op een speciale contactavond, die op woensdag 24 maart, 's avonds om 8 uur, zal worden gehouden in boerderij Landvreugd in Groenoord. Op deze avond zal weer de aandacht worden gericht op het thema „modern geloof in perspectief", spe ciaal gericht op de samenwerking der vrijzinnige groeperingen in Kethel/ Groenoord. Korte inleidingen zullen worden gehouden door ds. H. Weth- mar, doopsgezind predikant te Rotter dam en ds. B. A. Koek. Clubhuis De Doele in geldnood In het blad van het clubhuis De Doele zet de directeur uiteen, dat ook voor dit huis het clubwerk in financieel opzicht steeds moeilijker wordt. Door rijk en gemeente worden de kosten voor 80 procent vergoed, maar het is moeilijk aan de ontbrekende gelden te komen. Enkele jaren geleden waren er nog een aantal bedrijven in Schiedam die een bijdrage verleenden, maar toen het aantal aanvragen om steun toenam, werd dit steeds lager. Het wordt nu steeds moeilijker de eindjes aan elkaar te knopen. Er wor den allerlei pogingen gedaan om verbe tering in de toestand te verkrijgen, zodat het niet zover behoeft te komen, dat de deuren gesloten moeten wor den. Voor f 10,— per jaar kan men begunstiger worden (giro 590531). Er komen helaas ook in het gebouw weieens vernielingen voor. Overleg is gaande om deze zoveel mogelijk te beperken, gezien de kosten. Jaarvergadering van „Helpt Elkander" De afdeling Schiedam van de Algeme ne Vereniging van Ouders en Vrienden' van Geestelijk Misdeelden houdt op. donderdag 18 maart een algemene ledenvergadering. De vergadering van „Helpt Elkander" wordt gehouden in de Prof. Casimirschool aan de Burg. Honnerlage Gretelaan 496. Gezien de zeer slechte opkomst van de laatste jaarvergaderingen (in 1969 vier leden en in 1970 tien leden) wijst het bestuur nog eens op het belang van de vergadering. Bovendien begint de afde ling Schiedam naam te krijgen in stad en omgeving. De bouw van een gezins vervangend tehuis draagt daar een niet onbelangrijk deel toe bij. De werkzaamheden van het bestuur breiden zich steeds uit. Het bestuur dient dan ook met minstens drie actie ve leden te worden uitgebreid. De mondaccordeonvereniging „Het Tref punt" zal tijdens de vergadering een concert geven. Aanvang 8 uur. Onderdeel van de Stichting is de weef- afdeling, waarvoor mevrouw H. C. Jacobs-Laméris de publiciteit verzorgt. „In Rotterdam zijn de vrouwen niet zo enthousiast voor handwerken. Waar dat nou precies aan ligt weet ik niet, maar neem Den Haag en het oosten van Nederland, daar wordt veel meer gehandwerkt. De tentoonstelling is dan ook echt bedoeld om het handwerken weer te stimuleren. Het is goed dat er wat aan gedaan wordt. We zijn die afschuwelijke kruissteekjes zo langza merhand zat". De weefafdeling werd opgericht in 1960. Er waren toen enige tientallen weefsters in ons land. Dat zijn er nu al 500 geworden. Mevrouw Jacobs: „Er zijn verspreid over het hele land een groot aantal weefkringen, groepjes wevende dames, die regelmatig bij elkaar komen en hun ervaringen uitwisselen en eikaars werk bekijken en bekritiseren. Belangrijk is ook dat de afdeling regelmatig lijsten toestuurt aan de leden met adressen van leveranciers van weefmaterialen en toestellen en inlichtingen verstrekt o- ver cursussen en lessen". Mevrouw Jacobs is sinds zes jaar lid van de weefafdeling en sinds die tijd is ze ook een enthousiast weefster. Beetje heilig „Als er een weefgetouw leeg staat, dan moet er iets op komen. En als er iets op zit dan moet het ook weer af, tenminste dat is bij mij zo. Het is een beetje heilig, m'n werkstuk, en geluk kig beschouwen m'n man en kinderen dat ook zo. De meeste mensen raken wezenloos enthousiast als ze eenmaal begonnen zijn. De laatste jaren is het weven enorm toegenomen, er zijn vooral veel jonge mensen bijgekomen. Het is in ieder geval een zinnige manier om je vrije tijd door te brengen, je manier van leven wordt zo anders. Nederland heeft helaas geen echte weeftraditie. In het openluchtmuseum „De Erve Kots" in Lichtenvoorde staan nog wel hele oude tweeschachts- getouwen. Oude getouwen uit de Ach terhoek. Ze werden gebruikt voor het weven van linnen, waar ondere andere de blauwe boerenkielen van gemaakt werden. Heel mooi weefwerk komt er uit de Scandinavische landen en uit Roemenië. En als je eens ziet wat honderden jaren geleden Indiaanse weefsters voor prachtig werk aflever- Weefkamer In de „weefkamer" van mevrouw Jacobs aan deKrommelaan in Overschie staan een paar prachtige weefgetou wen. Ze heeft een vijfde in bestelling, een Zweeds getouw. Aan de muren hangen een groot aantal proeflapjes en in een van de kasten ligt een enorme voorraad materiaal in alle mogelijke kleuren, in de hoek staat een spinne wiel. „Het weven is bijzonder veelzijdig. Je «kunt gobelin-weven, spoelweven, vrij weven op een weefraam. Je kunt zelfs weven op een oüd hor. Gewoon vier latten aan elkaar gespijkerd, om te beginnen is dat helemaal niet zo gek. Een beetje handige vent kan dat ge makkelijk zelf maken. Je kunt ook heel simpel beginnen op een klein tafelge touwtje". Is weven moeilijk? „Helemaal niet. Op den duur wil je er steeds meer van gaan maken, het kost wel einde loos geduld. Je weeft het mooist als je een bepaald ritme bereikt met je han den en je voeten. Op een weefraam van f35,- kun je echter ook de leukste Handig, zo'n vakantie- en week endkoffer, die fijn veel ruimte biedt maar nooit een sta-in-de- weg is, omdat U hem tot een plat pakje op kunt vouwen. Vouwkoffer in lak (dus makke lijk schoon te houden), opge vouwen slechts 15 x 48 cm, als koffer 48 x 34 x 15 cm, met rondom lopende rits, kunststof handvat en beschermdöppen, in rood, zwart en blauw, nu voor nog géén zeven gulden.

De Havenloods | 1971 | | pagina 7