VANSEEUWUK Toestand ongewenst verklaard en daar blijft het dan weer bij f 1. 6* Met Andere Woorden IK9 voor komplete Woninginrichting, 98 De heer Baggerman krijgt „antwoord" M 29 Alles in een kind ROYALE BIJVERDIENSTE K - yw DE HAVENLOODS, DONDERDAG 18 MAART 1971 11-335 Royaal bankstel, rondom gestoffeerd met sterk k.leer. Losse kussens, bekleed met sterke, moderne weefstof. 4 zits-bank en 2 fauteuils. Apart bankstel met chique riemgarnering op de armen. Losse rug- en zitkussens. Magnifieke Dralon- bekledingsstoffen. Royale 4-zitsbank en 2 fauteuils. Nederlands grootste woninginrichting Ook leverbaar in echt leder. ROTTERDAM - "Oude"Binnenweg 26 - tel: 010-14.18.00 Rotterdam-Amsterdam-Hilversum-Tilburg-Venlo-Zutphen. Ruim een jaar geleden werden de ernstige misstanden betreffende de behuizing van de buitenlandse werknemers door de Rotterdamse overheid glashard ontkend. We zijn er in zoverre op vooruit gegaan, dat na een dodelijk slachtoffer ten gevolge van brand in een mensenpakhuis, er door B. en W. thans wordt gesproken over „ongewenste toestanden in een aantal pensions". Een fraaie understatement. Men dient zich dan ook in alle ernst af te vragen, wat B.,en W. bedoelen, als zij het gemeenteraadslid W. Baggerman (VVD) antwoorden, dat „KRACHT DADIG moet worden opgetreden te gen misstanden ter zake van de huis vesting van buitenlandse, werknemers". De brandweer geeft een advies en B. en W. volgen het niet op. Wat houdt dit „krachtige optreden" dan in? jaar zijn mensenpakhuis Beyerstraat/- Waarom werden de bewoners van de Bothastraat op te knappen, maar liet Oudaenstraat daar dan niet onderge in samenwerking met het Aktiekomité pro Gastarbeiders publiceerde ons blad in de afgelopen twee jaar twee lijsten, waarop zo'n zeventig mensonwaardige logementen voorkwamen. Wethouder G. Z. de Vos beloofde vier van deze pensions te sluiten, een belofte, die hij nimmer heeft ingelost. Na de brand in de Oudejaarsnacht in de Hilled warsstraat vroeg de brand weer aan het Aktiekomité pro Gastar beiders de beide zwarte lijsten en zo mogelijk nog meer adressen. Het Ak tiekomité gaf de brandweer ruim 100 adressen door. De brandweer sloeg meteen aan het controleren en maakte de namen van vijftien logementen be kend, die voor onmiddellijke sluiting in aanmerking kwamen. Veertien adressen waren door het Aktiekomité getipt. Geen van de door de brandweer gemelde pensions is al gesloten. Dubbelzinnig We weten best dat U overal voor mini-panties terecht kunt.. en als we een aanbieding mini-panties houden, moet die er dan ook helemaal uitsprin gen, vinden wij. Daarom verkopen wij naadloze mini-panties met versterkte teen en "anti-torn" naad (een versteviging tegen het inscheu ren op de naad van het broek je), eerste keus panties dus, voor zo'n laag prijsjevoor nog géén één gulden dertig. mini panty nylons met versterkte teen volkomen rimpelloos met antitorn naad Vs- Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre naad loze mini-panties met versterk te teen en "anti-torn" naad. In de kleuren caresse (normale kousenkleur) en tivoli (modi euze bruine kleur), de maat passend voor de japonmaten 36 t/m 44, per stuk Het antwoord van B,en W. aan de heer Baggerman doet ook een beetje dub belzinnig aan. In antwoord op de eerste en tweede aanvullende vraag van het gemeenteraadslid d.d. 8 januari stellen B. en W. te zullen optreden, maar wel dat zij prefereren enige erva ring met de logementenverordening 1970 op te doen, alvorens aan de heer Baggerman een nota te doen toeko men. Wat is nl. het geval? Rotterdam be schikte al over een goede logiesveror- dening, die nu vervangen is door een uitstekende logementenverordening. De oude logiesverordening bleek in de praktijk niet meer dan een papieren stuk, want zij werd nauwelijks op naleving gecontroleerd en de boetes op overtreding ervan, waren gemiddeld 25 gulden, een bedrag waar elke loge menthouder om lacht. Met de oude logementenverordening had de overheid inderdaad bitter wei nig ervaring, maar het Aktiekomité pro Gastarbeiders vreest, dat men met de nieuwe verordening de bekende „rap portentactiek" wil gaan volgen, d.w.z. terwijl iedereen weet, wat er aan de hand is, eerst de toestand analyseren, dan rapport opmaken, intussen alles laten zoals het is, en op zijn gunstigst pas na uitgebracht verslag maatregelen nemen. Om een voorbeeldje te noemen: In antwoord op een van de vragen bewe ren B. en W. de pensions.Oudaenstraat 21 en Eendrachtsweg 73 te hebben gesloten. Het eerste pension wordt echter nog steeds bewoond. Als enig lichtpuntje moet worden vermeld, dat het wordt opgeknapt. „De gasten kun nen niet zonder meer op straat worden gezet; er moet vervangend onderdak voor hén zijn", schrijven B,en W. „Voor het geval van ongeregeldheden bij geval van ontruiming kan op assi stentie van de politie worden gerekend en in verband met taalproblemen die nen tolken beschikbaar te zijn". Hoe is het er in werkelijkheid aan toegegaan? In de Oudaenstraat kwam de politie (zonder tolken) de bewoners vijf maal vertellen, dat zij het pension dienden te verlaten. Over vervangende ruimte sprak niemand en daar een gastarbeider niet dan met de grootste moeite ander onderdak vindt, weiger den de Marokkanen hun gore logement te verlaten. Ze zitten er nog steeds, de politie laat hen op het ogenblik onge moeid en de eigenaar is aan verbou wing van de keuken begonnen. Nu maar hopen, dat hij niet „vergeet" ook de rest van zijn „gouden afbraakpand" ,op te knappen. Welke middelen? Bij kleine pensions (zeven of minder personen) kan door de overheid alleen in zeer extreme gevallen worden opge treden, omdat zij niet onder de logies verordening vallen. Het klinkt biina als een vrijbrief voor kwaadwillende exploitanten. Trouwens, één van de dingen, die men zich afvraagt, gezien de nqg nooit doorgezette sluitingen van pensions, is met welke middelen de overheid verbeteringen afdwingt en of die verbeteringen er inderdaad ko men. Immers, grootlogementhouder G. v.d. Boogert, beloofde het afgelopen de verbouwing, nadat hij had gezien, dat de overheid geen stappen tegen hem ondernam, er weer bij zitten. Zeer merkwaardig doet het antwoord aan, dat de verantwoordelijkheid voor de brandveiligheid primair moet berus ten bij de gebruikers van de panden. Dat wil zeggen: de kamerhuurders (al is het maar voor een gedeelte van een kamer), die de gastarbeiders toch zijn, dienen zelf voor de brandveiligheid van de door hen gehuurde ruimte te zor gen. Welke gast zou onder dergelijke voorwaarden een kamer in een hotel nemen? B. en W. gaan hiertoe zelfs een folder uitgeven. Is het B. en W. overigens bekend, dat geen enkele gro te maatschappij de mensenpakhuizen nog wil verzekeren? Het risico is kennelijk te groot! Waar is die lijst? In een ander antwoord staat te lezen dat de Stichting Hulp Buitenlandse Werknemers behulpzaam is geweest bij het zoeken van vervangend onderdak. Nog twee dagen, dan is het al 21 maart, lentehet begin van een nieuw seizoen met zon, vakantie en zomerse uitstapjes. En juist nu U serieus gaat den ken over vakantie en week endjes naar buiten, bieden wij U een nieuw reizenprogramma: CEBUTO Touringcar reizen. CEBUTO, de overbekende reis organisatie, waarvoor wij nu ook garant staan. volop keus in heel europa Wat dacht U van een 8-daagse reis Ardennen-Clervaux of 10 dagen Tirol? Zoekt U het nog zuidelijker, boek dan een 14- daagse trip door Spanje. Dan ziet U niet alleen de badplaat sen, maar ook het echte Spanje. Wilt U er een paar dagen extra tussenuit?dat kan allemaal met CEBUTO. cebuto gratis katalogus Bekijkt U het maar eens op Uw gemak in de mooie CEBUTO katalogus, die voor U klaar ligt in het reisburo. Wacht U niet te lang, kom vandaag of morgen even langsmet de lente voor de deur krijgt ieder een zin in reizen en vakantie! bracht? Bij dat zoeken bleek een tijdelijk opvangcentrum een eerste ver eiste te zijn. Op de vergadering ten stadhuize van 7 april 1970 beloofde wethouder De Vos reeds, dat er zo'n opvangcentrum voor enkele honderden buitenlandse werknemers zou komen. Directeur, voorzitter en toenmalig secretaris van de Stichting, waren even eens op die vergadering aanwezig. Heb ben zij verzuimd in de tussenliggende periode van bijna een jaar de wethou der aan zijn belofte te herinneren? Verder staat in dit antwoord, dat „onder auspiciën van genoemde stich ting een documentatie wordt opgezet van goede inrichtingen, die de moge lijkheid hebben meer gasten op te noemen". Het Aktiekomité verwijst in dit verband de Stichting naar de twee de vergadering op het stadhuis met dezelfde aanwezigen, waarop de heer H. J. van der Meiden namens de werk gevers beloofde ten spoedigste een lijst te overleggen van goede logementen, waarin plaatsen vrij waren. Het zou om een groot aantal lege bedden gaan. Het Aktiekomité benaderde hem driemaal telefonisch en twéémaal schriftelijk om een afschrift van de beloofde lijst, maar kreeg het nooit in zijn bezit. Misschien bestaat de lijst toch en kan de Stichting er voor haar documentatie gebruik van maken. Droeve zaak Al met al blijft het welzijn van de gastarbeiders in 's werelds grootste ha ven een droeve zaak. Inzake de huis vesting worden vele beloften gedaan, maar nimmer waar gemaakt. Wat de opvang en begeleiding van buitenland se werknemers betreft, bestaat er een rijk gesubsidieerde instelling, die er kennelijk geen weet van heeft, wat er werkelijk in de gastarbeiders omgaat en hoe hun positie is. Het straatarme Aktiekomité pro Gast arbeiders (eenmaal ff 7500,- subsidie van de afdeling onderwijs) is langza merhand aan het uitgroeien tot een ware vrijwilligersorganisatie en brengt allerlei projecten van de grond. Acht groepen buitenlanders volgden de cur sus Nederlands in de talenpractica; in vier zalen wordt lezen en schrijven aan analfabeten geleerd met groot enthou siasme van de zijde van leerlingen en vrijwilligersdocenten; kinderen van Spaanse gastarbeiders leren Nederlands van studenten en scholieren; er wordt een informatiebulletin over de gastar beiders uitgegeven voor het Nederland se publiek en een informatiebulletin in vijf talen aan de buitenlandse werkne mers. Zo te zien, werkt het particuliere initiatief beter. Hermann Hesse, een duitse roman schrijver die tot in de zestiger jaren gepubliceerd heeft, is ongeveer se dert twee jaar weer in de belangstel ling. Men zegt dat dit samenhangt met zijn hang naar mystiek. Moe van de welvaart en van een techno cratische wereld wenden vele jonge ren zich in deze tijd opnieuw naar met name oosterse mystiek. Op die weg treffen zij dan Hesse aan. Een van zjjn bekendste romans heet „Demian, de geschiedenis van Emil Sinclars jeugd". Een bijzonder be schouwelijk aangelegde jongen wordt telkens opnieuw vanuit zijn beschermende omgeving getrokken naar de vreemde wereld buiten het ouderlijk huis, buiten wat „men" doet en zegt en denkt. Op een dag maakt hij kennis met een jonge organist. Hij hoort hem Bach spelen op het orgel van een oude kerk en weet hem te ontmoeten. Uit die ontmoeting ontstaan ge sprekken over het religeuse in het algemeen. Over „Abraxas", een geest die tegelijk god en duivel is. Hij droomt ervan en wordt tot alles aangetrokken wat vreemd is en naar een mystieke verklaring van de wer kelijkheid streeft. Beiden worden getroffen door het steeds wisselende van vlammen. Emil vindt deze beleving bevestigd bij Leonardo da Vinci die geboeid kon zijn bij de aanblik van een muur waartegen veel mensen ge spuwd hadden. De daardoor ontsta ne vlekken gaven dezelfde ervaring. Pistorius, de theoloog-organist ver klaart hem dat. „Wij trekken de grenzen van onze persoonlijkheid altijd veel te nauw". Wij bestaan uit het ganse bestand der wereld. Pistorius ver duidelijkt dit met een beeld. „Als de mensheid zou uitsterven, op een half begaafd kind na, dat geen onderwijs genoten had, dan zou dit kind de gehele gang der dingen terugvinden, het zou goden, demo nen, paradijzen, geboden en verbo den, oude en nieuwe testamenten, het zou alles weer kpnnen produce- Er zit iets in van de gedachte van de mens als mikrokosmos die de ma- krokosmos in zich heeft. Misschien heeft Hesse voor een groot deel gelijk. Iemand die in een rijke cul tuur geboren wordt krijgt, om zo te zeggen die cultuur mee. Toch gaat deze stelling uit van een gedachte die ons te ver voert. Inder daad, die ene overgebleven mens zou opnieuw alles uitvinden. Het moet zelfs mogelijk geacht worden dat hij op een soort godsgedachte komt. Maar het typerende onder scheid met wat het christelijk ge loof leert komt hierin vooral uit: hij zou opnieuw, net als wij, voor de kennis van God, de vader van Jezus Christus, aangewezen zijn op die God zelf. Het is een aantrekkelijke gedachte om alles uit de geest van de mens te laten voortkomen. Maar christenen zullen hiertegen protesteren. Voor hen is God, Hij die alleen aanspraak kan maken op die naam, zijn „Ge- genüber". Dat is misschien wel de quintessence van het christelijk ge loof. In God heb ik niet te maken met een product van mijn geest, maar met Iemand tegenover mij, die mij toe spreekt. Trouwens alleen dan is werkelijk van toespreken, van appèl op ons mens-zijn sprake. Medemens. Voor het postaal bezorgen van drukwerk Het N.T.l. vraagt uit ieder wijknummer van Rotterdam EEN MEDEWERKER om gemiddeld eenmaal per maand in zijn eigen wijk geadresseerd drukwerk te be zorgen, ca. 2.500 adressen. Bezorgers met ervaring (b.v. van kranten of verspreid- organisaties) genieten de voorkeur. Bezit van bromfiets voor transport noodzakelijk Schriftelijke sollicitaties met vermelding of u ervaring hebt en of u een bromfiets hebt, evt. ook telefoonnummer richten aan N.T.l, Hilledijk 67-97, Rotterdam, t.a.v. de heer Kraan. s J ^1 J s~\ V K S y V J rS - S s J -* V - J ?S J ri v Zes woorden vormden de oplossing van de puzzel van vorige week: egel- kruid-haneklauw-ganzevoet-breke- been-ezelsmelk-motdistel. Winnaar van de vijf gulden is de heer P. H. van Noort, Verhagenstraat 36, Rotter dam-14. De oplossing van de nieuwe puzzel moet uiterlijk dinsdagmiddag in ons bezit zijn. Het adres luidt: puzzel redactie De Havenloods, Prins Hen drikkade 14, Rotterdam. In de linker bovenhoek vermelden MAW 15^ Op elke regel in het diagram komen drie woorden, links en rechts een van 5 letters en middenin een van 10 letters. Elk woord van 10 letters is samenge steld uit de beide woorden links en rechts van 5 letters. Voorbeeld: zou de omschrijving luiden „raam - serieus bedoelen - Europees land", dan zou moeten worden ingevuld „kader - me nen - Denemarken". By oplossing leest men in de cirkeltjes, van boven naar beneden, een oude zegswijze. I. tuinkiezel - afwateren - vreemd; 2. Üspunt - te keer gaan - overwinnen; 3. kei - operacomponist - loon; 4. veel gewicht hebbend - rivier in Overijsel - toekomstvoorspeller; 5. mislukken - bosgod - wegdek aanbrengen; 6. spinsel - plezier - kleurschikking; 7. soort bode - slaapbeeld - zwijnenstal (fig.); 8. beneden - fel - naaigerei; 9. doorgeef- raam - aandringen op betaling - kapsei zen; 10. rijtuig - roeiboot - verstomd; II. soort overval - water in Rotterdam - luchtverversingstoestel; 12. loyaliteit - vrucht - scheepsleer; 13. hoos water - scheepsgerei - fonkelen; 14. grond - stjjf - lagune; 15. verkwikken - grond - plotseling aanvallen; 16. Duits gokspel - noodzakelijk - fataal; 17. ketting - toegestaan zijn - ontmoeten; 18. om laag - verstijven van dode - met gering schatting behandelen; 19. verbeelden - afbeelding - gaan, volgen; 20. teken van Dierenriem - plaats in 't Gooi - bezoldigen; 21. bende - huid - tentakel; 22. Europ. hoofdstad - splitsen - advies vragen; 23. stempel - te kennen geven - select; 24. bereiken ■- horde - verzor gen; 25. schoeisel - leerrede - taalkunst; 26. visolie - vis (voor kaviaar) - eetgele genheid. Luxe allures, een prima kwali teit eneen bijzonder lage prijs kenmerken deze éénmalige aanbieding overgordijnstof. Peau de Pêche, een luxe over gordijnstof, bedrukt met een rijk bloemmotief. Deze stof uit de serie rond de f 10,50, koopt U nu per meter, 120 cm breed, voor nog géén zeven gulden. peau de peche met bloemdessin 120 cm breed Vrijdag en zaterdag verkopen wij op de 1e etage deze luxe Peau de Pêche overgordijnstof met een fraai bloemdessin, 120 cm breed, per meter

De Havenloods | 1971 | | pagina 9