Gooi geen oude bruggen weg, je knnt er fijn mee spelen" Morgen 100% nylon-tapijt S3 69,- in het WxjriWhrenHuis ^ID Prof. ir. van den Broek over Willemstunnel Maasbruggen HH DE KLERK De gehuwde werkende vrouw KUNSI6EBITTEH SLAAPKAMERS modestoffen boUa^en Donderdag 25 maart 1971 <-9e jaargang no. 12 SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 Vorig jaar vond het projektonderwijs ook ingang in de Academie voor Bouwkunst (Hoger Bouwkundig Onderricht) aan het Bospolderplein te Rotterdam. Eén der klassen besloot een ontwerp te gaan maken voor het gecombineerd trein-metro- station, dat aan de Blaak moet gaan komen als de oost-west metro er komt. De iele staalplusglas-constructie die in het betreffende metrorapport voorkomt, leek hen wat teveel op „een kippehok", in ieder geval niet passend op de stevige Blaak. Maar het liep een beetje uit de hand. Want in plaats van zich tot het stationsprobleem te beperken, onderwierpen de HBO-ers (allen werkzaam op architectenbureaus) de hele functionering van dat stukje Blaak en het oostelijk ervan liggend stadsgedeelte eens aan een studie. Ze gingen daarbij uit van hoe aardig dit buurtje vroeger was geweest en concludeerden dat het geheel, na al die jaren braak te hebben gelegen, eigenlijk meer verdient dan wat er nu mee dreigt te gebeuren. Wat dat laatste is: Stadsontwikkeling en Verkeersdienst willen er een slakkehuis van driehonderd meter middellijn aanleggen ten behoeve van de ter plaatse uitmondende Willemstunnel, waar Rotterdam al 15 jaar op heet te wachten. En daarmee verbon den: de sloop van de Willemsburg en, als de NS nog eens een eigen tunnel willen, tevens de verwijdering van de spoorwegbrug. De HBO-studenten verdeelden de taken. Eén hunner probeerde uit te vinden, hoe de officiële plannen redelijkerwijs inpasbaar waren op de omgeving. Hij gaf er de brui aan. Twee anderen zochten het in een minder ruimte vergende verkeersoplossing voor de tunneluitgang en een derde groep (zeven man) trok zich nergens iets van aan en schiep ter plaatse eep heel nieuw idee, gebaseerd op het gegeven dat je een dergelijk stuk centrum anno 1971 niet meer cadeau kunt doen aan de auto, maar moet aanbieden aan de levende bewoners van Rotterdam. Dat leidde tot een pleidooi voor het behoud van de bestaande bruggen en het afschaffen van het tunnelplan. Liefst zien ze er nog een brug bij, ter hoogte van het Boeregat, maar als het niet anders kan, dan daar maar een tunnel. Het betekende ook een nieuwe inhoud voor het stadsdeel rond Oude Haven en Haring vliet. De waterkant moest recreatief zijn en het achterland' begenadigd met een warme' bestemming, dus woningen en winkels en zo. Ongedachte pronkstukken: natuurlijk het Witte Huis, maar ook het oude station Blaak, waar je een restaurant van kan maken, en het spoorwegviaduct, dat mede geschikt kan worden gemaakt als wandelpad naar de rivier. Eenvoudig ligt het allemaal niet. Ten eerste omdat de drijfveren ongelijksoortig zijn. .Rotterdam' wil geen tunnel omdat daarmee de stadsbeleving zo is gediend. Maar omdat de verkeersstroom (hopelijk) wat vloeiender gaat en omdat de scheepvaart het zo prettig vindt om geen bruggen op zijn weg te Vinden. Ten tweede: iets waar je vijftien jaar achterheen hebt gezeten, dat laat je niet zomaar los. Het is de bedoeling, dat het Willemstunnelplan nog voor de komende zomer in de gemeenteraad komt. Wat betekent, dat het kort dag is voor wie Keulen en Aken nog even wil bouwen. Niettemin geven de studenten niet bij voorbaat op. Hun plannen worden tentoonstellingsrijp gemaakt, zodat de Rotterdammers een mening kunnen vormen. Ze staan daarbij niet alleen. De directeur van Stadsontwikkeling, ir. B. Fokkinga, zelf is een dergenen, die een brug de voorkeur geeft boven een tunnel (zonder succes dus). Een ander, die zich al jaren geleden fel tegen de sloop van de Maasbruggen heeft gekant is prof. ir. J. H. VAN DEN BROEK (72), vermaard architect en stedebouwkundige en bovendien Rotterdammer. Met hem over deze zaken een gesprek. Niet als architect, maar als een gewone Rotterdammer, die van zijn stad houdt, zou ik willen pleiten voor het behoud van een brug over de Nieuwe Maas. In de oorlog toen we de toekomst van de stad bespraken, hebben we gedacht aan een nieuwe brug van waar af'we de rivier prachtig zouden kunnen beleven. Nadat er vergelijkende ontwerpen waren gemaakt, kozen we een hangbrug met uitgebouw de terrassen, die een miljoen gulden meer zou kosten, omdat we die het mooist vonden. Kijk, dacht ik destijds, dat is nu echt Rotterdams. Technisch zijn tunnelverbindingen natuurlijk de beste oplossingen. Maar mogen we daarmee tevreden zijn Moeten we als mollen onder de rivier door graven om van zuid in het centrum te komen? Aldus Van den Broek op 18 mei 1960 in een interview in het Algemeen Dagblad. Het knipsel ligt voor hem en hij leest het bovenstaande met krach tige, zeg maar stentorstem, voor, ter wijl hij met de vlakke hand op tafel de maat slaat. Hij zegt: „Ik had toen net een gesprek achter de rug met de toenmalige direc teur van Stadsontwikkeling, waarin ik hoorde, dat men ervan uitging dat de Willemsbrug zou worden opgeheven. Dat trof me bijzonder onaangenaam. Ik hang aan die brug. Omdat als een stad in tweeën gesneden wordt door een rivier en ik maak een oeververbin ding door een brug, dan horen die stadsdelen nog bij elkaar. Ook om een oude, sentimentele reden. Ik heb die brug nog gekend zonder z'n verkeers- verbeteringen, toen-ie nog alleen voor fietsers en voetgangers was. Je had toen ook nog die bastions waarop je kon zitten met een prachtig uitzicht op de rivier. Daarom waren wij ook blij toen indertijd de HAL hier bleef zitten en niet, zoals veel anderen, besloot naar het westen te trekken". In de periode rond 1960 moest er nog gekozen worden tussen een korte (eindigend op het Noordereiland) en een lange tunnel. De eerste betekende demping van de Koningshaven en der halve de noodzaak om tegelijkertijd met een uitgekiend schema de Maas bruggen te slopen. De voorkeur ging hiernaar omdat het 30 miljoen gulden goedkoper was dan de lange tunnel. Van den Broek: „Ik zei: beste mensen, waarom laat je die bruggen niet zitten en maak je die lange tunnel. Dan blijft de Koningshaven ongerept. Dan heb je bovendien allebei. Aan het begin van de tunnel laat je zien of de brug open staat of niet. Wie haast heeft neemt de tunnel en wie dat niet heeft, die wacht gewoon even en beleeft toch dat rivier gezicht". - Inmiddels is het toch de lange tunnel geworden. Dus hoeven de brug gen niet koste wat kost weg. Van den Broek: „Ja, daarom zeg ik: maak er iets bruikbaars van. Je hebt 'm tóch. En heus, ik betwijfel of zelfs die Zacht tapijt. Sterk tapijt. Langdurig tapijt. Kleurecht tapijtDat is 100% nylon-tapijt! Het kost u geen moeite om 't schoon te houden. En u hoeft 't niet te ontzien. Uw kinderen mogen hollen, spelen, knoeien zo veel ze willen. U zelf mag er op ijsberen dat 't een lieve lust is. Nylon-tapijt is ér om makkelijk mee te leven. Buitenkansje, als De Klerk dan juist van dit tapijt een fijne aanbieding heeft gemaakt: goudgeel gemêleerd, 366 cm breed, morgen per strekkende meter geen 95,- maar Vrijdagavond geopend. Maandag gesloten. WoonWarenHuis Lijnbaan/Binnenweg, Winkelcentrum Beijerlandselaan. Winkelcentrum Groot IJsselmonde. Filialen in Den Haag, Utrecht, Vlissingen, Hoörn, De Lier. spoorbrug ooit wel weg gaat. In elk geval heeft Gemeentewerken zich in het tunnelplan losgemaakt van de spoorwegtunnel toen bleek dat de Spoorwegen nog helemaal niet defini tief wisten wat ze wilden. Dan zeg ik gewoon: wie weet watje later ook niet een plezier kan hebben van die spoor brug. Gooi geen ouwe schoenen weg, ook al heb je nieuwe, zeg ik dan. Je kunt er fijn op spelen of trappen. Maar wat belangrijker is: door de Willemsburg te bewaren (moet wel worden opgehoogd tot Rijnvaarthoog te, evenals de spoorbrug) bespaar je een fietsers- en voetgangerstunnel. En met die uitsparing kun je de Willems brug laten opknappen. Ze hebben er indertijd toch wel die 30 miljoen meer voor over gehad om de lange tunnel te maken? Bovendien: ik vraag niet om extra-geld. Ik zeg alleen: je moet tóch iets maken voor de voetgangers daar. Je kan toch niet gaan zeggen: ga maar naar het Zuidplein en koop maar een metrokaartje? En maak je een tunnel voor ze, dan krijg je weer die ongeluk kige op- en afgangen. Ik geef ze een aangepaste brug en ze krijgen het geld cadeau uit de rijwieltunnel". Foeilelijk - U bent indertijd geïmponeerd ge raakt doordat de overheid bereid war een miljoen meer uit te geven voor een „mooiere" brug. Die zit inmiddels jaren in de prullenmand. En nu gaan ze er ook nog eens een foeilelijk circuit I maken. Wat vindt u daarvan? Van den Broek: „Om te beginnen: b(j die brug van ons hoorde ook een dubbele opgang, petroleumstel', zei den we. Nu is er weer zo'n ding, alleen om naar beneden te gaan. Ach, ik kan me best voorstellen, dat men die tun nel een beste verkeersoplossing vindt en niet graag overstag gaat naar een aryJer idee. Je kunt er daarom over ,twisten, wat het gemeentelijk apparaat moet doen: of die oeververbinding perfect maken voor de auto's, of die juist uit het centrum weghouden. Maar dat vraagstuk zal men wel niet meer willen aansneden". Wat vindt u van het plan van de HBO-studenten Van den Broek: „In de eerste plaats heb ik het grootste respect en plezier, dat hier een groep Rotterdammers zich heeft laten leiden door de gedachte: hoe maak je een goed begrip mogelijk tussen die rivieroever daar en de stad. Dus: hoe geef ik er een ander cachet aan, geënt op het oude beeld. Ook al moeten we ervan uitgaan dat die Rot terdammer 's avonds niet de straat op gaat". - U ziet dat zelf niet zo zitten? Van den Broek: „Ach, er is zo'n mythe, dat Amsterdam zo gezellig is 's avonds. Maar als je Amsterdam goed kent en je de Walletjes buiten beschou wing laat en je het Rembrandtplein en het Leidseplein hebt gehad, dan is de rest net zo dood als vrijwel alle andere steden. Bovendien vind ik persoonlijk de binnenstad van Rotterdam een eigen interesse hebben, al mis je die .gezellige' nauwere straatjes soms wel. Het lopen in een ruimte, die wordt begrensd door hoge gebouwen, dat heeft wel iets aparts. Ik vind de Cool- singel ondanks z'n breedte helemaal niet ongezellig. En door de voor- en achteruit springende gevels helemaal Prof. ir. J. H. van den Broek. niet beklemmend. Wat ik wel beklem mend vind is bijvoorbeeldde Blaak met die drie bankgebouwen op een - De i zouden het zelf niet Beide netten Van den Broek: „Ik geloof, dat men 's avonds naar de stad gaat om divertis sement te zoeken helemaal niet zo nodig vindt en bijvoorbeeld liever bij de televisie zit. Ik heb 's avonds twee televisies aanstaan om beide netten in de gaten te kunnen houden. Ja, 's avonds moet ik nadenken over een heleboel dingen, dat gaat ook onder de televisie. Nou goed, er zijn dingen waar je niet naar kijkt. Maar kom mij niet aan dat het zo a-cultureel is om televi sie te hebben. Ik hou niet van die snobs, die dat beweren. Het is mis schien meer luiheid om niet naar de stad te gaan. Die jongelui, ja, dat is wat anders. Maar die zoeken niet het centrum van de stad. Die zoeken het centrum van zichzelf. Die kruipen in holen. En is het zo gek dat ze de realiteit ontvluch ten? De rothuisjes, waar ze in wonen. De kantoren waar ze werken. Ik denk gewoon aan de heffe des volks". Bert Bakker. Reductie voor onze lezers Holiday on Ice in Ahoij met Sjoukje Opnieuw kunnen wij onze lezers de gelegenheid bieden tegen een gereduceerd tarief in het Sportpa leis Ahoy' de Holiday on Ice show 1971 bij te wonen. De vermaarde ijsrevue Holiday on Ice komt na een afwezigheid van 2 1/2 jaar op DONDERDAG 29 APRIL op nieuw naar Rotterdam met een spectaculaire „Showboat" voor stelling. Topsoliste in deze werve lende nieuwe productie is onze Sjoukje Dijkstra, die met een tien tal andere solisten, een geweldig programma zal afwerken, omlijst door 36 danseressen en dansers. Waarom komen wij deze maal zo vroeg met onze publicaties? Het antwoord is zeer eenvoudig. Wij willen iedereen een kans geven gebruik te maken van deze aanbie ding. Het is verder wel bekend dat de door ons georganiseerde evene menten meestal in een wip uitver kocht zijn. Zie voor verdere inlich tingen de publicatie in dit blad. Kaartverkoop uitsluitend bij die adressen, die op de reductiebon genoemd worden. De voorverkoop start vrijdag 26 maart aanstaande. AUTOMATISCHE TELEFOON REGISTERS PASSAGE 7 SCHIEDAM REPARATIES vanaf f 5,- per ueparatie :s GOUDEN KROON f 17.50 :r op wachten INSTITUUT DENTILIA 3, 45, 49 en 49a Vele gehuwde vrouwen in ons land zouden graag weer willen gaan werken. Velen van hen stuiten daarbij op grote moeilijkheden. Die problemen beginnen vaak al thuis, omdat de echtgenoot er be zwaar tegen heeft, dat zij weer een werkkring zoekt. In vele gevallen vloeien die bezwaren voort uit de stelling, dat de vrouw in de keuken thuis hoort en dat de man het geld voor het gezin moet verdienen. Daarbij gaat men uit van de ge dachte, dat de helft van onze bevolking in feite alleen maar ge schikt is voor het huishouden. De gehuwde vrouw, die weer wil gaan werken, vindt echter ook andere hinderpalen op haar weg. In feite is het zo, dat de Nederlandse samenleving nog niet rijp is voor het inschakelen van de gehuwde vrouw in het arbeidsproces. Het vreemde daarbij is, dat ons land in dat opzicht achter blijft bij de ons omringende landen. De Rotterdamse Kamer van Koop handel en Fabrieken heeft een commissie ingesteld, die tot taak kreeg deze problematiek te bestu deren. In deze gemengde commis sie hebben zitting een hoofd van de sociale dienst van een groot bedrijf, een afdelingshoofd van het Gewestelijk Arbeidsbureau, kinderarts, een vrouwelijk raadslid, een vrouw, die in de commissie was gekozen uit hoofde van haar wetenschappelijke functie en haar functie in het bedrijfsleven en een functionaris van de Kamer van Koophandel. Onze redacteur Jan Dijkstra heeft uitvoerig met de leden van deze commissie gesproken. Zijn bevin dingen - in feite dus de bevindin gen van de commissie en het stand punt van de Kamer van' Koophan del als zodanig heeft hij neergelegd in een serie van vijf artikelen, waarvan de eerste in dit nummer wordt gepubliceerd. Met het publi ceren van deze serie wordt niet bedoeld te stellen, dat alle gehuw de vrouwen op slag moeten gaan werken. Dit is ook niet het stand punt van de commissie van de Kamer van Koophandel. Wel is deze artikelenreeks bedoeld als een pleidooi voor de vrije ontplooiing van de vrouw en het openstellen van de mogelijkheden, dat zij, in dien zij dat wenst, kan gaan wer ken. Ongetwijfeld zal deze serie vele reacties oproepen van voor- en tegenstanders. Wij zullen die reac ties in dank ontvangen en, indien zij daarvoor in aanmerking komen, publiceren. HAARIMPORT BROERSVELD 169 SCHIEDAM telefoon 26.82.89 tegenover onze dameskapsalon. 1 MAISON VAN DOOREMAALEN In een half uur Kunstgebitten-reparaties gereed. S Enzeer vakkundig ADEMFRIS Tandtechniek en adviezen Dagelijks geopend van 8 18 uur Dinsdags en donderdags tot 20 uur Bovendien 's zaterdags tot 13 uur 1e Middellandstraat 117 WTel. 230406 en 234837 J V centrale - vervN/armlnQ vanaf f-14"' of 133,33 Pm- vraag *"d' dokurnertatt! tel 01044522*1

De Havenloods | 1971 | | pagina 1