Automatisch autorijden kan veel geld besparen RET houdt verkooppunten langer open combiprijzen en verhoogt Wegennet hoeft niet verdrievoudigd Revi-lac tooprr^ Beroepsarbeid oxirane J TECHmcmns HEDD TECHIIICinil Vragen over R.Ph.O. aan B en W Eindelijk bestemming gevonden Bespreking Diepersloot Dinsdag 30 Maart 1971 20e jaargang no 13 RSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM -VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O.- HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 Met ingang van donderdag zullen de openingstijden van de RET-verkoop- punten worden uitgebreid. Het ver Volgaas het plan TP 2000 van het Ministerie van Veikeer an Waterstaat zal het aantal auto's in-ons land in het jaar 2000 ongeveer 7,5 miljoen bedragen. Dat zijn drie maal zoveel als nu en men verwacht dat daarvoor ook driemaal zoveel wegdek nodig zal zijn als momenteel beschikbaar is. Nog afgezien van het geld dat aan Yerkeersvooizieningen binnen de steden nodig zal zijn kost die verdrievoudiging van het wegennet zo'n 64 miljard gulden! Een ontzettend hoog bedrag, dat, uitgesmeerd over dertig jaar, toch altijd nog op ruim twee miljard per jaar neerkomt. Is dit werkelijk nodig? verklaarde ir. E. Asmussen tijdens een congres in Delft, „dit is niet nodig. We zouden het probleem van die toename beter kunnen oplossen door middel van automatische voertuigbeheersing, waarbij het autoverkeer tussen steden volkomen automatisch verloopt. De capaciteit van de bestaande wegen zal daardoor zeer sterk toenemen en als gevolg daarvan hoeven veel minder nieuwe wegen te worden gebouwd dan nu voorzien wordt". I« deze ingenieur een fantast zonder enig gevoel voor realiteit? Integendeel, de heer Asmussen is een serieuze we tenschapsman. Hij is directeur van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) en hij po neerde zijn ideeën tijdens een congres dat georganiseerd werd door de Elec- tro-Technische Vereeniging, de vereni ging van studenten electro-techniek, aan de TH te Delft. De '65 jaar, ofwel 13 lustrums, bestaande vereniging had het congres de titel „Wegverkeer en electro techniek" meegegeven en een spot aantal inleiders uitgenodigd. Be halve ir. Asmussen waren daar majoor A. C. Vogel van de Algemene Ver keersdienst van de Rijkspolitie en ir. Fr. H. Buhl van de Duitse firma AEG- Telefunken, en nog enige anderen. Ir. Buhl prees een door zijn maatschappij ontwikkeld systeem aan waardoor het mogelijk wordt via de autoradio waar schuwingen te geven aan automobilis ten die op snelwegen rijden. Mogelijk De heer Asmussen had zijn mening over de wenselijkheid van volledig au tomatische voertuigbeheersing niet kenbaar gemaakt als hij er niet van overtuigd was dat de technische verwe zenlijking ervan binnen redelijke tijd mogelijk is. Nu al is bekend dat het betrekkelijk eenvoudig is door middel van een draad in of langs de weg een voertuig (auto) via radiosignalen naar de plaats van bestemming te voeren zonder dat de bestuurder iets hoeft te doen met het stuur, de remmen of het gaspedaal. Iets moeilijker is het gesteld met de regeling van de onderlinge afstand tussen de auto's, die wellicht met radar zöu kunnen gebeuren, en het is ook niet zo zeker wat er dient te gebeuren bij het oprijden of verlaten van een „automatische" snelweg. Maar via intensieve studie en proefnemingen zou er op vrij korte termijn heel wat kunnen worden verwezenlijkt en de kosten van een volledige automatise ring van het Nederlandse autopark zouden heel wat lager liggen dan de kosten van een massa nieuwe wegen. De heer Asmussen rekende het als volgt voor: „Stel dat de benodigde apparatuur per auto f 1000,- zou gaan kosten, dan zou het totale bedrag voor 7,5 miljoen auto's 7,5 miljard gulden bedragen. En stel dat de aanlegkosten per meter weg 200 gulden bedragen, dan zijn de kosten voor de huidige 20.000 kilometer vier miljard gulden. Beide bedragen bij elkaar geteld leve ren nog géén vijfde op van het bedrag dat nodig zou zijn voor een conventio neel wegennet in het jaar 2000". Meer electronica Overigens krijgt het wegverkeer meer en meer met electronica te maken. Het zogenaamde praatpalennet, dat langs onze snelverkeerswegen aangelegd wordt, is er een voorbeeld van: om de twee kilometer zullen deze opvallende gele palen komen te staan waarmee men door middel van één enkele druk knop in contact kan komen met een wegenwachtstation. Maar het praatpa lennet maakt deel uit van een veel uitgebreider project, het „wegentele communicatienet". Op dit net zullen zowel installaties worden aangesloten, die al of niet automatisch kunnen constateren of er iets aan de hand is (gladheid, file, kettingbotsing, mist), als installaties die de weggebruikers zullen waarschuwen (voor files, mist, ongevallen enzovoorts). Hoe een en ander precies zal gaan werken wordt nog bestudeerd, maar het feit dat dergelijke systemen al in diverse lan den, onder meer Engeland, in gebruik zijn wijst er wel op dat deze ontwikke ling ook hier voor de deur staat. Er wordt druk gewerkt aan verkeersbor den die op grote afstand bediend worden, en ook de zogenaamde detec tieapparatuur, waarmee zaken kunnen worden geconstateerd die het wegver keer in gevaar of in wanorde brengen, wordt snel verder ontwikkeld. Het is al een koud kunstje er op grote afstand achter te komen hoeveel voertuigen op een bepaalde weg rijden, met welke snelheid en zelfs wat voor soort voer tuigen het zijn. Op deze wijze kan zonder dat er een menselijk oog aan te pas komt een file worden ontdekt. Politie net al langs de «nelwegen gelegd. Inte ressant was daarom ook wat m^joor- A. C. Vogel tijdens het Delftse congres beweerde. Do afdeling Verkeersdienst van de Rijkspolitie, waarvan da heer Vogel commandant is, hanteert Por sches en vliegtuigen teneinde wegge bruikers in de gaten te houden. Dit surveilleren vindt de heer Vogel zeer belangrijk. Hij haalde een enige tijd terug gehouden steekproef aan waarbij bleek dat op een weg waar sterk gesurveilleerd werd het aantal ongeval len met 21 procent daalde en het aantal doden zelfs met 33 procent. De heer Vogel toonde zich een warm voorstander van een zeker repressief optreden van de politie in het verkeer: wie deze overtreding begaat krijgt die straf en daarmee basta. Angst voor ontdekking heet zoiets ook wel. Maar de kans ontdekt te worden is soms heel klein: volgens de eerder genoemde ir. Asmussen is die kans bij te snel rijden maar één op tweeduizend! Dat zal overigens niet zo lang meer duren. Handige apparaten worden ontwik keld, die helemaal automatisch consta teren wie waar te hard reed en hoe hard. De rechter kan de overtreder dan een mooie foto van z'n eigen auto laten zien als hij voor moet komen. Er staat de weggebruikers nog heel wat te wachten in de (nabije) toekomst! Peter Nooriand. Dat een raffinaderij in het Europoort- gebied niet alleen 's avonds verlicht door duizenden schitteringen een mooie plaat vormt bewijst deze lucht opname van fotograaf Frits Rotgans van de Sheïl-Nederzetting. Een wijds, oer-Hoïlands windwolkenbeeld met een ove,gewaaide industrie. koop- en inlichtingenbureau in de trale post op het STATIONSPLEIN zal dan van maandag tot en met vrijdag zijn geopend van 6 tot 23 uur, op zaterdag van 7 tot 23 uur en op zondag van 8 tot 23 uur. De bezetting wordt verdubbeld om het publiek snel ler te kunnen helpen. Het verkoop- en inlichtingenbureau op het ZUIDPLEIN (bij autobusstation) zal van maandag tot en met vrijdag zijn geopend van 6 tot 23 uur, op zaterdag van 7 tot 23 uur en op zc tdag van 8 tot 22 uur. Nieuw is het verkoop- en inlichtingen bureau van de RET in SCHIEDAM, dat per 1 april wordt gevestigd in het tramhuisje op de KOEMARKT. Ope ningstijden: maandag tot en met vrij dag van 6.30 tot 19 uur, op zaterdag van 11 tot 19 uur en op zondag van 11 tot 18 uur. In de nabije .toekomst zullen bovendien nog eigen verkoop punten van de RET worden geopend op de hoek Coolsingel en de Van Oldenbarneveltstraat (nabij de Bijen korf-ingang van het metrostation Beurs) en op de Randweg in Rotter dam-Zuid. SUwtAxiA In het begeleidende artikeltje bij de serie over de beroepsarbeid van de gehuwde vrouw is vorige week het woordje „niet" weggevallen. Daardoor werd de indruk gewekt dat deze serie het standpunt van de Kamer van Koophandel zou bevat ten. Dit is echter onjuist. De arti kelenserie is gebaseerd op de bevin dingen van de commissie, die door de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Rotterdam werd inge steld, maar geeft dus niet het standpunt van de Kamer als zoda nig weer. Red. voor de bediening van haar Produktie-installaties. Zij, die over voldoende ervaring beschikken kunnen in aanmerking komen voor de positie van De werkzaamheden worden in 4-ploegendienst verricht. Zo zien de praatpalen er uit (fabrikaat Philipsdie langs alle belangrijke door gaande wegen zullen komen. In totaal zullen er zo'n 3000 tot 6000 worden geihstalleerd. Muzikantencongres van Leger des Heils in Scheveningen Op zaterdag 3 april wordt in het Kurhaus te Scheveningen een Regio naal Muzikantencongres gehouden, ge organiseerd door het Leger des Heils. Er nemen naast het stafmuziekkorps 31 korpsen aan deel, waaronder 4 uit Rotterdam: de muziekkorpsen van de Congreszaal, Noord (Teilingerstraat), Feijenoord (Oranjeboomstraat) en - dit voor de eerste keer - Zuid (Tex- elsestraat). In totaal treden 600 instru mentalisten aan, die tezamen een mas saal en uniek mannenkoor zullen vor men. Nadere informatie omtrent deze uitvoering kan worden ingewonnen bij de adressen van het Leger des Heils in Rotterdam. Nadat vorige week dinsdagavond een druk bezochte vergadering over de ontslagaffaire Klaas Diepersloot in de Rotterdamse kunstenaarssociëteit De Eendracht is gehouden, waar het arti kel „Democratisering van het Philhar- monisch verloopt uiterst traag" (De Havenloods van 23 maart) bepalend bleek voor de inhoud van het gesprek, heeft het Rotterdamse gemeenteraads lid C. P. E. Ribbius (PvdA) de volgen de vragen aan B. en W. gesteld: Wat heeft het bestuur van het R.Ph.O. na augustus 1970 voor maatregelen genomen om- in afwachting van nieu we statuten - het intern functioneren van het orkest en de verhouding or kest, bestuur te verbeteren? - waarom is er na ongeveer 8 maanden nog geen ondernemingsraad ingesteld by het R.Ph.O.? - op welke termijn zijn de nieuwe statuten voor de stichting R.Ph.O. te verwachten en - wat is na de korte „staking" precies door het bestuur aan het orkest toege zegd? een bestemming gevon den voor de ten behoeve van C'70 gebouwde, doch te laat gereedgeko men en thans nog leegstaande, zoge naamde Kasba aan het Weena. Het gemeentebestuur heeft besloten het gehele complex in te richten ah Ge meentelijk Klachten Centrum. Voor alle klachten op elk gebied zal men hier terecht kunnen of het nu luchtver ontreiniging, autowrakken, slechte be strating, hoge huurprijzen of uw buur man betreft. Deskundige ambtenaren zullen de klachten op speciale formu lieren noteren, waarna ze via een com puter verwerkt zullen worden. Een zegsman van het gemeentebestuur verklaarde: ,J3eze gebouwtjes zijn uit stekend geschikt voor dit doel Er worden afzonderlijke afdelingen inge richt voor de diverse soorten klachten. De gemeente heeft aan dit enorme klachtencentrum, waarvoor honderd ambtenaren een aparte opleiding kre gen, de voorkeur gegeven boven een individuele ombudsman. Alle mensen zijn specialisten op hun gebied. Is het niet symbolisch, dat de ambtenaren er in 'glazen huisjes' komen te zitten? Donderdagmorgen.om 10 uur zal dit eerste Nederlandse Klachtencentrum van deze grootte door wethouder Worst worden geopend. Iedereen kan dan al direct zijn klachten kwijt Per 1 maart van dit jaar werden de RET-tarieven verhoogd. Onder deze verhoging viel ook de zogenaamde combikaart, het gemeenschappelijk abonnement NS-RET. In de tarieven- t van de RET staat de combikaart reeds vermeld met zijn nieuwe prijs, maar door verschillende omstandighe den was het onmogelijk de reizigers dit bedrag reeds per 1 maart te berekenen. Nu gaat het er echter toch van komen. Per 1 april gaat de maandcombikaart f 45.50 kosten en per 6 april zal men voor de weekcombikaart f 10.50 moe ten betalen. Woensdag 31 maart worden de ruim honderd orkestleden van het Rotter dams Philharmonisch in de gehoorzaal van de Doelen verwacht voor een bespreking van het ontslag van het orkestlid Klaas Diepersloot. Alle musi ci hebben een dossier van zo'n 85 pagina's ontvangen, waarin onder an dere alle stukken bijeen gevoegd zijn van de correspondentie van Dieper sloot met het bestuur van de Stichting Rotterdams Philharmonisch Orkest en de correspondentie met het gewestelijk arbeidsbureau. Op de uitnodiging staat vermeld dat de vergadering niet langer kan duren dan ongeveer 2 uur. Want dan moet de wethouder van kunstzaken G.Z. de Vos, die als voorzitter zal optreden en zich al uitsprak voor het ontslag, met de directeur van de Stichting, drs. J. Oosterlee, en een delegatie naar Den Haag: Daar zullen zij spreken met de Tweede Kamercommissie van CRM over de positie van het orkest. „Zo de tijd dit toelaat zal de wethouder over deze zaak ook nog gaarne met u willen spreken", aldus de convocatie. Een fraai stukje manipulatie. Einde lijk komt dan het ontslag in discussie met het orkest, uitgegroeid tot een omvangrijk dossier, en dan moet de zaak binnen twee uur gepiept zijn. Bovendien wordt de aandacht afgeleid door met die andere aangelegenheid aan te komen dragen, zodat de zaak waarom het draait nog meer in het gedrang komt. Verder wordt gezegd: „Bij de be spreking zal het er bovenal om gaan of er nieuwe feiten ter tafel komen, die tot een andere oordeelvorming zouden kunnen leiden". Met andere woorden: de gevolgde handelswijze komt niet in aanmerking om te worden besproken. De musici doen verstandig zich deze gang van zaken niet te laten opdringen en meteen een voorstel van orde in te dienen waarbij het onderwerp van dis cussie wordt uitgesteld tot een tijdstip waarop de Heren wel tijd hebben. DE HAVENLOODS UITGAVE: DE HAVENLOODS N.V.i.o. TOTALE OPLAGE: 255.000 HOOFDREDACTIE: HOOFDKANTOOR: 1980. Tel. 010-132170. Giro 18344. BIJKANTOOR: g 18.30 uur word woensdag 11 uur i kan tot dinsdag 16 uur worden ingezonder de donderdaguitgave. Voor de dinsdaguitga va tot vrijdag 12 uur. 8 STADSEDITIES ROTTERDAM (Rotter dam-Rechter Maasoever. Capelle a.d. IJssel Bleiswijk, Berkel en Rodenrijs. Nieuwer kerk a.d. IJssel en Bergschenhoek. Oplag< 172.500). EDITIE SCHIEDAM: Schiedam Kethel. Oplage 30.000. EDITIE VLAARDINGEN: (Vlaar< dijk, H EDITIE KRIMPENERWAARD: (Krimpen a.d. IJssel, Krimpen a.d. Lek, Ouderkerk a.d. IJssel, Stolwijk, Bergam bacht, Ammerstol. Berkenwoude, Schoon hoven. Oplage 15.500). GROOT - ROTTERDAM: In combinatie mat „Het Zuiden" 455.300 exemplaren BEZORGING: Maasland. Maa Hand. Oplage 37.000).

De Havenloods | 1971 | | pagina 1