mmm 9: IZZY STONE 2. 1a95 98 75 Journalistdie zijn verloederde vak het aanzien hergeeft, dat het zo nodig heeft DE HAVENLOODS, DONDERDAG 1 APRIL 1971 13-331 Boterschaapjes op de markt De verkoop van de „boterschaapjes" voor de restauratie van het oude her vormde kerkje in Berkenwoude loopt "gesmeerd. De boterschaapjes, vervaar digd van de eerste grasboter, werden in vroeger jaren vooral in de Krimpener- waard en de Alblasserwaard met Pasen aangeboden aan de notabelen van de gemeente. Het oude gebruik is zoals dat met zoveel oude gewoonten is gegaan helemaal verdwenen. In de Krimpenerwaard heeft men enige tijd geleden een aantal houten vormen op kunnen sporen waartussen vroeger de boterschaapjes geperst werden. Men heeft met behulp van de oude mallen nu stenen afdrukken gemaakt, die in de verkoop gebracht zijn om de nodige gelden bijeen te krijgen voor de restau ratie van de Berkenwoudense kerk. De stenen „boterschaapjes" kan men bestellen voor f 4.50 per stuk door overmaking per giro ten name van comité kerkrestauratie, Berkenwoude, Dorpsstraat 18, gironummer 510653 of door storting op de Coöp. Raiffei- senbank, Berkenwoude, gironummer 125495. Na binnenkomst van betaling volgt omgaand toezending van de bestelde nummers, die op de betaalopdracht vermeld moeten worden. De nummers zijn: 1. Boterschaapje, Berkenwoude, 2. Boterkoetje, Berkenwoude, 3. Bo- terhaantje, Krimpenerwaard en 4. Bo- tervisje, Berkenwoude. De boter schaapjes kunnen ook afgehaald wor den aan de pastorie van de hervormde kerk in Berkenwoude en kosten dan f 3.50 per stuk. Het geheim van een uitgebreide garderobe schuilt in goed te kombineren kleding Zoals deze moderne spencer, waaronder U allerlei blouses en colpullovers kunt dragen en die zowel leuk op een rok als op een broek staat. Vlotte spencer van 100%cash- milon acryl de luxe garens) met fantasie gebreid voorpand en knoopsluiting, koopt U nu in zes modieuze kleuren w.o. aubergine en oranje voor nog géén tien gulden. 100°/o cashmilon 70 cm lang ^95^ Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze moderne spencer van 100% cashmilon met fantasie gebreid voorpand, 70 cm lang. Keuze uit de kleuren wit, aubergine, paars, groen, cognac en oranje en de m 36 t/m Protest als prent „Ik ben, geloof ik, een anachronisme. In deze tijd van grootbedrijven ben ik een onafhankelijk kapitalist, de eigenaar van mijn eigen onderneming, afhankelijk van hypotheekgever noch makelaar, van commissionair noch begunstiger. In een tijd waarin jonge mannen die een carrière in de journalistiek beginnen hun plaatsje bij een of ander gigantisch dagblad of tijdschrift-combinatie moeten vinden, ben ik een volledig onafhankelijke journalist, op mijn eentje, zonder steun van organisaties of politieke partijen, met verplichtingen tegenover niemand, behalve mijn goede lezers". Dit zegt de Amerikaanse journalist I. F. IzzyStone, in een hoofdstuk over zichzelf en zijn krant, „I. F. Stone's Weekly", „een miniatuur kran tje van vier pagina's met nieuws en commentaar", dat is opgenomen in een door de politicoloog G. van Benthem van den Bergh samengestelde verzamelbundel van een keuze uit zijn artikelen, geschreven tussen 1953 en 1969. Een verzameling krantenartikelen; ik kan me geen boek herinneren, dat zo'n verpletterende indruk op me heeft gemaakt. In deze bundel „Verhulling en werkelijkheid" rijst het beeld op van een samenleving (natuurlijk de Amerikaanse, maar daarvan maakt ze ker West-Europa deel uit), die in een versnellend tempo bezig is haar eigen ondergang te bewerkstelligen. Voor wie gewend is „noodlotslectuur" te lezen niet zo'n bijzonder onderwerp. Het verpletterende van de ervaring van het lezen van dit boek schuilt echter in het feit hier niet met „lectuur" van doen te hebben, maar met commenta ren en analyses van een werkelijkheid, die iedereen heeft ondergaan, maar die ons is voorbijgegaan, omdat de verhul ling door instanties als inlichtingen diensten, voorlichtingsdiensten, CIA, FBI, commissies, delegaties, woord voerders en - vooral - de pers zo volmaakt is (geweest), dat onzichtbaar werd wat onder onze neus gebeurde. Genadeloos Izzy Stone heeft het tot zijn opdracht gemaakt dit onzichtbare opnieuw zichtbaar te maken. In januari 1953, in dezelfde maand waarin de beruchte „communisten"-jager Joe McCarthy voorzitter werd van de speciale onder zoekcommissie van de Senaat, werd Stone gedwongen voor zichzelf te be ginnen. Jaren had hij gewerkt voor een groep links-liberale kranten in New York, waarvan de laatste in 1952 het loodje legde: er was geen radicale krant meer om voor te schrijven. Wie waren uw lezers, vraagt Van Benthem van de Berg aan Stone in het de bundel afsluitende interview. „De vijfduizend waar ik mee begon waren allemaal abonnees van de New Yorkse krant waarvoor ik had gewerkt. Het waren allemaal oudere mensen, financieel onafhankelijk. De enige mensen die zich in die afschuwelijke tijd een radicaal blad durfden te per mitteren. Studenten durfden het niet; ze waren veel te bang dat ze op een lijst zouden komen, hun carrière zou den schaden. Maar de heksenjacht was geweldig naièf. Zij werd aangevoerd door communistische renegaten, die niet anders dan communisten konden zien. Met het verlopen van de commu nistische partij verliep de heklenjacht. En toen in het begin van de zestiger jaren een nieuwe groep radicalen ont stond, wisten ze er geen raad mee. In die jaren kreeg ik plotseling een enor me toevoer van lezers. Ik heb er nu 40.000, meer dan de „Nation". Er iroet in de eerste jaren in een met de dag krankzinniger wordend Ameri ka moed voor nodig zijn geweest Izzy Stone trouw te blijven. (Eenzelfde soort moed die lezers van Vrij Neder land in 1948 opbrachten toen H. M. van Randwijk met zijn artikelen over Indonesië zo'n 1000 abonnees in de week wegschreef). Moed, omdat Stone de feiten van de Amerikaanse samen leving - en daartoe behoorde de Kore aanse oorlog - zo scherp analyseerde, regeringsleiders en militaire comman danten zo genadeloos met hun eigen leugens om de oren sloeg, dat de toen reeds bestaande, maar nog niet uitge vonden „zwijgende meerderheid", elke lezer van zijn weekblad als staatsge vaarlijk kon aanbrengen. Het hoogste doel van de FBI was immers er bij het Amerikaanse volk in te pompen, dat er achter elke brievenbus een geheim agent stond. Eenzame kritiek Van Benthem van den Bergh begint de bundel met een schets, „I. F. Stone, of de eenzaamheid van de rede". „Stone is niet alleen door de aard van zijn kritiek op de Amerikaanse politiek bekend geworden, maar misschien nog meer door de manier waarop hij die kritiek beoefent. Stone is geen marxist; hij gaat niet uit van enige a priori omvatting over hoe de politiek van een kapitalistische (of socialis tische) staat zou moeten zijn. Zijn uitspraken steunen altijd op feiten, die hij ontleent aan officiële publicaties of aan verslagen van „respectabele" jour nalisten. Hij toont met zijn werk aan, hoeveel informatie met tamelijk een voudige middelen verkregen kan wor den, ook al doen de machthebbers nog zo hun best om feiten te verdraaien, te verdoezelen of te verzwijgen. Stone is door niets of niemand te imponeren: onvervaard graaft hij zich een weg door de rijstebrijberg van officiële voorlichting en verhulling. Zijn stand punten worden daarbij in laatste in stantie bepaald door de waarden van de Verlichting: vrijheid, gelijkheid en broederschap niet voor een natie, maar voor de mensheid in haar geheel. Maar hij laat zich niet vangen door wat voor abstracties ook: hij beoordeelt een politiek niet naar „links" of „rechts", maar altijd naar de concrete conse quenties ervan voor mensen als indivi- De meeste van de gekozen artikelen in de bundel handelen over Vietnam en over het niet begrijpen van de wezen lijke achtergronden van wat daar aan de hand is nl. een politiek en sociaal conflict, door generaals, senatoren en de presidenten Johnson en Nixon, die nota bene zijn gekozen op grond van de belofte een eind te maken aan de oorlog in Zuid-Oost-Azië, maar die slechts in broederlijke samenwerking met de generaals voor escalatie van die oorlog hebben gezorgd. Een werkelijk heid, die voortdurend wordt verhuld. „Stone toont door er alleen maar te jzijn aan hoezeer de Amerikaanse pers en het merendeel van de Amerikaanse politici hun kritische funktie hebben verwaarloosd, hoe eenzaam de kri tische rede in het na-oorlogse Amerika is geworden. Als één man vrijwel zon der hulp zoveel goed geargumenteerde kritiek kan ontlenen aan officiële bronnen zonder ooit te lunchen met ministers of hoge ambtenaren en zon der zich voor „off the record" mede delingen te interesseren, wat zou een werkelijk onafhankelijke New York Times dan kunnen doen? Maar de grote kranten zullen door hun econo mische bindingen en misschien ook door de grote omvang van hun appa raat Stope's voorbeeld niet volgen. Integendeel, in de toekomst zullen we het waarschijnlijk overal moeten heb ben van kleine, goedkoop gemaakte, onafhankelijke blaadjes als het zijne (zoals in Nederland b.v. de Vietnam-, Angola- en Cuba-bulletins). Bureau cratische organisaties kunnen blijkbaar niet redelijk zijn: de rede zal nog lang eenzaam blijven". Tijdige analyse Al lezend wordt Stone's werkwijze duidelijk. In de eerste plaats is hij ongelooflijk belezen. In de tweede plaats heeft hij van de zaken waarover hij schrijft het verstand, dat noodza kelijk is om erover te kunnen schrij ven. In de derde en vierde plaats heeft hij een fenomenaal geheugen en de gave de dingen zindelijk met elkaar in verband te brengen. Voeg hieraan toe een uitstekende schrijfstijl en een hem nimmer in de steek latend gevoel voor hunor en het beeld van een uitzonder lijk journalistiek fenomeen staat u voor ogen. De twee artikelen in de bundel, die dp mij de meeste indruk hebben gemaakt zijn „We hadden allemaal een vinger aan de trekker", een analyse over een maatschappij waarin de bereidheid tot moorden een levenswijze is geworden, naar aanleiding van de moord op Ken nedy. En „De pelgrimstocht van Mal colm X", waarin met verbijsterende eerlijkheid recht wordt gedaan aan een man, wiens „gewelddadige dood een verlies is voor het land zowel als voor zijn ras. Ik geloof, dat.hij de bereid heid bezat om de moeilijke weg te bewandelen en nieuwe waarheden te ontdekken en onder ogen te zien, die hem tot een van de grote negers en Amerikanen van onze tijd hadden kun nen maken". Stone komt tot deze conclusie in een artikel, waarin hij een andere memora bele uitspraak doet: „De kwaal van de neger in Amerika is, dat men heeft gemaakt dat hij zich een nikker voelt, de genocide is psychisch". Stone schrijft dat in 1965, temidden van de gebeurtenissen, terwijl het bloed nog warm is, de haat nog heet. M.a.w. een analyse die op tijd komt, die een 'beroep doet op de volwassen heid van zijn lezers. Vinger aan trekker Terug naar het eerder genoemde arti kel, „We hadden allemaal een vinger aan de trekker", gepubliceerd op 9 december 1963, vlak na de begrafenis van John F. Kennedy. Kennedy was bij zijn leven al een heilige, de kampioen van de rechtvaar digen, het symbool van de jeugd. Maar Stone beschrijft hem als een conven tioneel leider, niet meer dan een ver lichte conservatief, met al zijn jeugd zo omzichtig als een oude man, met een elementair wantrouwen jegens mensen. In de emotie rond de begrafenis („begrafenissen zijn altijd gelegenhe den waarop vrome leugens gesproken worden") zoekt Stone naar een plaats bepaling. „Het eerste probleem, dat onder ogen gezien dient te worden is de moord zelf: of het door een getikte linkse figuur op zijn eentje werd gedaan of als pion van een rechts complot, zoals in het geval Van der Lubbe, het is een feit dat er honderdduizenden in het zuiden waren die in hun hart de Kennedy's, de president en zfjn broer de minister van justitie, dood wensten omdat zy in zekere mate de negers hielpen. Deze atmosfeer van potentiële moord, waarmee de negergemeenschap al zolang te maken heeft, is een natio naal probleem geworden. Maar er zijn nog diepere realiteiten die onder ogen gezien dienen te worden. Laten we onszelf eerlijke vragen stellen. Hoeveel Amerikanen hebben (met instemming) verondersteld, dat de CIA waarschijn lijk een manier aan het vinden was om Castro te vermoorden? Hoevelen zouden er niet juichen wanneer de CIA daarin slaagde? Hoevelen juichten toen Loemoemba vermoord werd in de Congo, omdat zij veronderstelden, dat hij een gevaarlijke neutralist of moge lijk zelfs pro-communist was? Zijn we niet gewend geraakt aai het idee, dat we een geheim regeringsapparaat heb ben - CIA met geheime fondsen, om met de dolk onder de mantel te kunnen zwaaien tegen leiders aan wie we een hekel hebben? Zelfs sommigen van de besten onder onze jonge pro gressieve intellectuelen zien hier niets verkeerds in, behalve dat de „opera tionele" functies van de CIA geschei- Op 16 oktober 1962 ontmoette president Kennedy de russische minister van buitenlandse zaken Gromyko. De eerste wist toen twee dagen dat de Russen raketbases op Cuba bouwden. Hij sprak er bij deze gelegenheid echter niet over. U kent ze vast wel die handige manden van gevlochten riet, die zo gemakkelijk zijn voor de boodschappen, om strandspul- len in mee te nemen enz. enz. Grote (boodschappen) mand in een royaal model (30 x 40 x 13 cm) met 2 stevige handvatten en met fleurige stof gevoerd nu voor nog géén drie gulden. |4^ Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze gevoerde manden van gevloch ten riet, maat ong. 30 x 40 x 13 Niemand begrijpt wat hij zegt, com mandant". „Uitstekend, fouilleer hem". Vandaag begint de boekenweek 1971. Op deze pagina treft u eer bespreking aan van één boek, „Verhulling en Werkelijkheid", een bundel artikelen van de Amerikaanse journalist I. F. Stone samenge steld door G. van Benthem-v.d. Bergh. Een boek, dat geen bewust levende Nederlander zich moet laten ontgaan. Zeker niet in een week, waarin de aanschaf ervan gepaard gaat met eeh geschenk. Ditmaal een boekje met karikaturen, verzameld en van commentaar voorzien door D. F. Couvée, hoofd van de afdeling Nederlandse geschiedenis van het Rijksmuseum in Amsterdam. In het boekje staan veertig spotprenten uit binnen- en buitenland, verschenen in de laatste vier eeuwen, Protest als prent". Een beter cadeau bij het hier besproken boek is nauwelijks denkbaar. Nog wat gegevens: jaarlijks worden in ons land 70 miljoen boeken gekocht; vorig jaar zijn bij openbare bibliotheken 50 miljoen uitleningen genoteerd; dit betekent dat per jaar per huishouden 25 boeken worden gekocht en 15 geleend; de lezer raakt uitgekeken op het pocketboek en is bereid enigszins duurdere boeken aan te schaffen; gisteravond is na het „protest-songfestival" voor de 25e maal het boekenbal gedanst; Amsterdam krijgt binnenkort een nationaal nieuwscentrum voor het boek; deze 36e boekenweek duurt tot en met 10 april. Gaan Uw zoons en ook Uw man graag naar de laatste mode ge kleeddan is deze sportieve pull polo geknipt voor hen. Moderne pull polo van fijn ge breide acryl garens (beslist niet strijken) in een licht getailleerd model. Het mooie jacquard des sin kleedt goed af en is dus bij zonder geschikt voor de iets grotere maten. Deze pull polo met korte mou wen is er in liefst 7 verschillen de kleurstellingennu voor nog géén veertien gulden. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze acryl jacquard heren pull polo's in een licht getailleerd model. Er is keuze uit zeven kleur stellingen en de ma ten 48 t/m 54, per stuk den zouden moeten worden van zijn inlichtingenwerk. Hoevelen van ons aan de linkerzijde dit keer verwel komden niet de moord op Diem en zijn broer Nhu in Zuid-Vietnam? We reiken allemaal in gedachten naar de dolk of het pistool wanneer dat met onze politieke gezichtspunten zo uit komt. We geloven allemaal, dat het doel de middelen heiligt. We zijn alle maal vöör een moord wanneer die op onze eigen gehate opponent gepleegd wordt. In die zin delen we de schuld met Oswald en Ruby en de rechtse idioten. Waar het recht om te doden zo universeel wordt geaccepteerd, moeten we niet verbaasd staan als onze jonge president vermoord wordt. Het is niet het gemak waarmee men zich wapens verschaft, maar het gemak waarmee men zich excuses verschaft, dat het moorden aanmoedigt. Dit is een belangrijker punt om te onder zoeken dan wie de trekker overhaalde. In dit geval hadden we, net als bij die multi-laterale nucleaire monstruositeit die we aan Europa proberen te slijten, allemaal een vinger aan de trekker". En over de regering Kennedy zelf, die bereid bleek oorlog of dreigen met oorlog als een politiek strijdmiddel te hanteren: „Het was in zekere zin een oorlogszuchtige regering. Zij schijnt bereid te zijn geweest om, snel na het begin van de ambtsperiode, troepen naar Vietnam te sturen om de opstand tegen Diem te onderdrukken; gelukkig waren zowel Diem als onze naaste Aziatische bondgenoten, met name de Phillipijnen, tegen het zenden van ge vechtstroepen naar het gebied. De Kennedy-regering stond, met overtre ding van onze eigen wetten en het internationale recht, de invasie vanaf onze kust toe die zo roemloos eindigde in de Varkensbaai. Het was de Kenne dy-regering die Chroestsjevs verzoek om onderhandelingen betreffende Ber lijn beantwoordde met een gedeelte lijke mobilisatie en een alarmerende oproep aan de natie om schuilkelders te bouwen in de achtertuintjes tegen een eventuele ramp. Tenslotte komen we aan de oktober- -crisis van vorig jaar. Dit was een slecht precedent voor zijn opvolgers, die wel licht niet zo bekwaam zijn als hij, in het vinden van een uitweg. Wat zou er gebeurd zijn als de Russen hadden geweigerd toe te geven, hun raketten niet uit Cuba hadden willen verwij deren? Wanneer ze de handschoen hadden opgenomen en er een oorlog was uitgebroken die was geëscaleerd? Hoe zouden de historici van de mens heid, wanneer een gedeelte daarvan dit zou overleven, de gebeurtenissen van oktober hebben beschouwd? Zouden ze het rechtvaardig hebben gevonden van ons om liever het grootste gedeelte der mensheid te vernietigen dan te onderhandelen, of een beroep te doen op de V.N., of zelfs de middenaf- stands-raketten op Cuba te laten staan, die immers niet verschillend waren vail die welke we allang vanuit Turkije en Engeland op Rusland gericht hadden? Wanneer een geheel volk in een gees testoestand verkeert waarin het bereid is de uitroeiing van zichzelf en anderen te riskeren als een middel om zijn zin te krijgen in een internationaal con flict, dan is de bereidheid tot moorder. een levenswijze geworden en een be dreiging voor de wereld. Aangezien (dit het soort bluf is, dat gemakkelijk eens een keer te vaak gespeeld kan worden en dat door zijn opvolgers wellicht boek om uit te blijven citeren: „Israël heeft geen toekomst als het zich niet met de Arabische landen weet te ver zoenen". - „Als de Joden niet beter zijn dan de rest van de mensheid, is er geen hoop voor de mensheid". Ook een boek, dat een beeld geeft van Izzy Stone, de non-conformist, de journa list, die dit verloederde vak het aanzien hergeeft, dat het zo nodig heeft. Jan Hein de Groot. Schuilkelders graag geïmiteerd zal worden, is het I. F. Stone, „Verhulling en Werkelijk- misschien goed er nog even rustig over heid'., een keuze uit zijn artikelen, na te denken alvorens Kennedy als samengesteld door G. van vredesapostel te canoniseren? Benthem-v.d. Bergh, uitg. Van „Verhulling en werkelijkheid" is een Gennep, Amsterdam, f 10,90. n Werkende vrouw Wie tussen de beide wereldoorlogen en daarna in de ons omringende landen heeft rondgekeken, weet, dat de wel stand bij grote bevolkingsgroepen daar (nog) slechter was dan in Nederland. Het werken van gehuwde vrouwen was dan ook meer een gevolg van bittere noodzaak dan van principe en niets om blij om te iijn. Men zag b.v. in Parijs heel wat meer afgejakkerde, vroeg ver ouderde vrouwen dan de chique Parisiennes van de plaatjes. Degene die het onderschrift „thuis zitten, breien en kinderen opvoeden" heeft bedacht, heeft zich wel erg laten beihvloeden door de huidige\overspan- ning op de arbeidsmarkt (die deels berust op propageren, produceren, em balleren, administreren, assureren, transporteren en begeren van vele on nutte zaken). Thuis zitten kan men vertalen in: binnen zitten; dat is wat men bij een werkgever moet doen. Wie in eigen huis een werkkring heeft, kan met de kinderen gaan wandelen, voor alle par tijen een gezonde bezigheid. Breien is een kwestie van voorkeur. Men kan ook Schopenhauer of Wittgenstein le zen, terwijl de kinderen spelen. Bij een baas kan dat niet, want dat zou diens winsten kunnen aantasten. Zich aan het gezin wijden kan ook met zich meebrengen '/oor smakelijke, verse en volwaardige voeding zorgen, in plaats van na thuiskomst uit een drukke baan maar gauw een busje omkeren; alweer iets wat het hele gezin ten goede komt. Zich denigre rend uitlaten over kinderen opvoeden is niet in overeenstemming met de stand der psychologische wetenschap, die stelt dat een kind, dat geen veilige en zekere thuishaven heeft, achterblijft in geestelijke en emotionele groei. Kin deren opvoeden is verantwoording nemen voor de volgende generatie en harmonische ontwikkeling van de wel mogen vervullen n rtioeaèT niet? Men make vooral verrtchil tussen werkende vrouwen en werkende moeders! Mevr. J. M. W. WIJCHERS, Rotterdam. Vroeger De mensen zitten 's avonds bij de t.v. maar als je in hun hart keek, zouden zij liever naar buiten gaan, naar de Lijnbaan of Coolsingel. Maar je durft 's avonds niet meer als vrouw over de straat en vooral als je met een tas loopt dan ben je zo bang dat je aangerand wordt, al zit er niets in van waarde. Wat was het vroeger toch gezellig 's avonds in de bioscoop of zitten op een terrasje. Dat was gezellig. Vooral de oude mensen durven niet meer in het donker naar buiten. Nee, Rotter dam is voor de oude mensen niet wat het geweest is, als oud-Rotterdam. MEVR. DE WIT Rotterdam. Zware last In „De Havenloods" van 23 maart kwam een artikel voor over de actie, welke door de kerkvoogdij der Her vormde Gemeente te Overschie wordt gevoerd tot behoud van de Grote Kerk aldaar, allereerst ten doel hebbende restauratie van de kerkramen en ver vanging van de verwarming. Dit artikel wekt de indruk, dat de gehele her vormde gemeenschap alhier achter deze actie staat. Het is daarom, dat ik de aandacht vraag voor nog een andere kant aan deze zaak. Als een der in Overschie werkzame hervormde predikanten (sedert 9 jaar heb ik de pastorale zorg over de zgn. Kleinpolder-West) meen ik zeker namens een groot aantal (zoniet het merendeel) der gemeentele den te spreken, wanneer ik stel, dat de last van dit te grote en niet meer doelmatig functionerende gebouw te zwaar wordt voor de hervormde kerk gemeenschap. Dat een groep oud-Overschieënaren uit gevoelsoverwegingen zich inspant voor behoud van de kerk en vooral van het markante torentje, laat zich verstaan en zeer velen zouden sluiting en even tueel afbraak met hen heel erg betreu ren. Maar evenals in zoveel andere stadswijken, waar ook het probleem van de oude en ondoelmatige kerkge bouwen bestaat en tot ingrijpende maatregelen noopt, zal hervormd Over schie de realiteit onder ogen. moeten zien en öf tot sluiting öf tot verbou wing over moeten gaan. Mogelijk valt nog een met andere kerkgenootschap pen gezamenlijk gebruik van het ge bouw te overwegen. Een voorlopige restauratie, als nu be doeld, lost het probleem niet op en legt een nog zwaardere last op de schouders van de volgende generatie. Onze tijd vraagt om kerkgebouwen, die tegelijk ontmoetingscentra en „werkplaatsen" zijn. En dat is een regelrecht gevolg van het voortgaande en niet meer te stuiten seculariserings proces. ds. J. BLONET Rotterdam.

De Havenloods | 1971 | | pagina 13