Msg 5: 5: 100.- Os m MENTALITEIT niet de vrouw aanpassen aan maatschappij, maar andersom- ËÉIMIlil inruil premie profiteer! Met Andere Woorden De werkende gehuwde 98 Scholing 98 BENEMEN 9*-65l- «r=87.50 DE HAVENLOODS, DONDERDAG 1 APRIL 1971 13-332 In beide voorgaande artikelen is er herhaaldelijk op gewezen, dat het inschakelen van de gehuwde vrouw bij de beroepsarbeid vooral een kwestie is van veranderen van mentaliteit. De man zal moeten beseffen, dat zijn vrouw een gelijkwaardige partner is, ook ten opzichte van de maatschappij. Het bedrijfsleven en de overheid hebben tot taak de beroepsarbeid van de gehuwde vrouw mogelijk te maken. De vrouwen zelf zullen ook moeten beseffen, dat zij niet alleen voorbestemd zijn voor een bestaan als onbezoldigd huishoudster („ook het huisvrouw zijn is een beroep, dat eigenlijk betaald zou moeten worden") en bij de opvoeding van de kinderen, zowel thuis als op de scholen, zal een eind moeten komen aan het verschil in benadering tussen jongens en meisjes. Een meisje speelt met poppen en een jongen gaat voetballen. Zo is het goed. Een meisje gaat haar moeder helpen met stoffen en afwassen. De jongen mag er met zijn vriendjes op uit, want hij is een jongen en hij hoeft niet af te stoffen en af te wassen. Het meisje hoeft niet te leren timmeren, want zij moet afstoffen en afwassen. Daardoor ook kookt de vrouw later het eten en doet zij daarna de afwas, terwijl de man zich in een stoel laat zakken om uit te rusten. Want hij immers heeft die dag gewerkt. Hij heeft geld verdiend voor zijn gezin en hij heeft recht op rust. Wanneer men de bereidheid kan opbrengen samen die huishoudelijke taken te doen, is er voor beiden meer tijd over samen de vrije tijd te beleven. Bij het basisonderwijs komt men al dezelfde mentaliteit tegen. Taal, reke nen en schrijven zijn voor jongens en meisjes gelijk, maar daarnaast zijn er speciale vakken voor ineisjec, die ge richt zijn op haar toekomstige huis houdelijke taak. Na de lagere school is er slechts een geringe mogelijkheid tot beroepsonderwijs voor meisjes. Het leerlingstelsel, zoals dit bijvoorbeeld bestaat in de metaalnijverheid voor jongens, ontbreekt bijna geheel voor meisjes. Want de jongen moet een vak kiezen voor zjjn hele verdere leven. Het meisje kiest een tijdelijke baan en slechts zelden vraagt men zich af of zij dat beroep wel gekozen zou hebben, wanneer zij het vooruitzicht had, dat z(j haar hele leven zou moeten blijven werken. Niet alleen wordt er dan geen rekening mee gehouden, dat zij ook als gehuwde vrouw wel eens zou willen werken, maar men houdt er ook geen rekening mee, dat zij weduwe kan worden of kan gaan scheiden, zodat zij wel in haar eigen onderhoud zal moe ten of zal willen voorzien. Gelukkig komen er meer en meer „gemengde" beroepsopleidingen. Dan doet zich een verheugend feit voor. Jongens en meisjes zien eikaars oplei dingen. Dan zien de meisjes, dat een opleiding tot metaalbewerkster eigen lijk ook wel aantrekkelijk is. Dan zien jongens, dat een kookcursus, met het doel later kok te worden, niet alleen iets is waar meisjes gelukkig mee moe ten zijn. Maar dit zijn nog uitzonderin gen. Het voornaamste is, dat de jon gen een vak moet leren en dat het meisje tussen school en huwelijk tijde lijk bezig gehouden moet worden. Zware arbeid Daarbij bestaat nog steeds de mening, dat er beroepen zijn voor mannen en beroepen voor vrouwen. Voor zover die mening ooit recht van bestaan heeft gehad, kan zij alleen slaan op zware arbeid, maar ook dan mag men wel een zeker voorbehoud maken. Voor bepaalde beroepen geldt, dat zij te z vaar zijn voor vrouwen. Als een man zich aanmeldt, wordt onmiddel lijk aangenomen, dat hij voldoende kracht bezit. Dat er dan ook mannen zijn, die later in die baan struikelen op gebrek aan lichaamskracht, wordt over het hoofd gezien. Die argumenten gelden thans steeds minder. In feite kan men niet mee* spreken van specifiek mannelijke en specifiek vrouwelijke beroepen. Door de toenemende mechanisatie vervalt de zware lichamelijke arbeid meer en meer. Eigenlijk is het zo, dat de puur lichamelijke arbeid, waarbij het vooral aankomt op een grote mate van lichaamskracht, steeds meer gaat ver dwijnen. Zware lichamelijke arbeid wordt meer en meer als mensonwaar dig beschouwd en vervangen door me chanische arbeid. Daarmee wordt de deur wijd open gezet voor vrouwelijke arbeidskrachten. Een vorkheftruck of een kraan in de haven hoeft niet meer persé bediend te worden door een man. Ook een vrouw kan dat werk verrichten. Metaalarbeid is niet meer een typisch mannelijk beroep. In die bedrijven, waar men ook vrouwen tot deze arbeid heeft toegelaten, blijkt, dat vrouwen het minstens zo goed kunnen als mannen. En als bijkomstige factor blijkt, dat de werksfeer wordt verbeterd. Mannen en vrouwen neyien dan een gelijkwaardige plaats in. De mannen gaan b/v. minder ruwe taal gebruiken. En als zij "s avonds thuis komen, bekijken ze hun vrouwen met heel andere ogen. Zij is niet meer het bijna-onmenselijke wezen, dat alleen maar goed is voor de afwas en voor het afnemen van stof. Er zal dus een beroepsopleiding moe ten komen, die gelijkelijk op mannen en vrouwen is gericht. Het bedrijfsle ven zal zich meer moeten gaan instel len op de werkende vrouw en zal het leerlingenstelsel ook open moeten Op de plaatsen waar veel langs gelopen wordt, waar de muren dus het eerste vuil zijn, waar kinderhandjes het behang smoe zelig makendaar is afwas- bare wandbekleding een reuze gemak. Van één van de grootste fabrie ken kochten wij een partij strikt eerste keus wandvinyl op papierbasis. Deze geheel afwas- bare wandbekleding, zowel ge dessineerd als in vele uni kleu ren, nu per rol van 10,50 meter (70 cm breed) voor nog géén zes gulden. afwas baar gedessineerd en uni kleuren Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage dit ge heel afwasbare wandvinyl op pa pierbasis, strikt Ie keus. U kunt kiezen uit vele dessins en uni kleuren. Nu uitsluitend per rol van 10 meter (70 cm breed) Nog veel te weinig zijn de scho lingsfaciliteiten, die ook gelden voor gehuwde vrouwen, bekend. Daarbij zijn er drie mogelijkheden: a. de scholing op de centra voor vakopleiding van volwassenen, b. financiële tegemoetkoming voor de scholing in bedrijven, c. een studie kostenregeling. Informaties daar over kan men inwinnen op het Gewestelijk Arbeidsbureau te Rot terdam, Schiedamse Vest 160, tel. 14.34.88 (mevr. Sliedrecht of de heer Van den Marei). Op de centra voor vakopleiding van volwassenen kan men een indi viduele opleiding krijgen, die elke maandag begint. Deze opleiding staat open voor vrouwen tot maxi maal vijftig jaar. Elke kandidaat, die zich voor deze vakopleiding aanmeldt, wordt onderworpen aan een geschiktheidsonderzoek. Met dat onderzoek wordt voorkomen, dat cursisten worden toegelaten, die niet de juiste capaciteiten voor het gekozen beroep of de juiste instelling voor de opleiding heb- Tevens kan men de cursiste advise ren over de meest geschikte be roepsopleiding, terwijl men tijdens de opleiding rekening kan houden met de bijzondere eigenschappen van de cursiste. Daardoor worden teleurstellingen zo veel mogelijk voorkomen. Tijdens de opleiding ontvangt de cursiste een loonder vingsvergoeding, terwijl men tevens in aanmerking kan komen voor een reiskostenvergoeding. De financiële tegemoetkoming bjj scholing in bedrijven geldt, wan neer een werkgever bereid is een door het arbeidsbureau aanbevolen werkkracht in dienst te nemen en tevens op te leiden tot een ge schoolde functie volgens een goed gekeurd opleidingsprogramma. De tegemoetkoming is gebaseerd op de onrendabele loonkosten die door de overheid uitgekeerd wor den aan de werkgever. De werk neemster ontvangt dus het normale loon tijdens de opleidingsperiode. De studiekostenregeling tenslotte is bedoeld voor diegenen, die inge schreven staan bij het arbeidsbu reau en wier wederinpassing of handhaving in het arbeidsproces op een voor hen passend niveau be lemmerd wordt. Zij kunnen op kosten van het rijk een opleiding volgen bij een erkende onderwijsin stelling of bij bonafide leerkrach ten. Evenals bij de beide voorgaan de mogelijkheden zal hier ook een psychotechnisch en een medisch onderzoek aan vooraf dienen te Ook tijdens het werk, wordt het vrouw-zijn niet vergeten. gooien voor meisjes. Wanneer zij van school komen, zullen meisjes zich moeten afvragen welk beroep zij zou den willen hebben, niet als tijdelijk verschijnsel, maar als een beroep, dat zij hun leven lang willen uitoefenen. Natuurlijk kan zij dan later, na haar huwelijk, bepalen of zij verder wil blijven werken. Kiest zij voor het huishouden, dan kiest zij ook voor een beroep. Maar dat is de keuze van haar en haar echtgenoot. Het mag nooit de keuze zijn van haar opvoeders of van de maatschappij. Combineren Natuurlijk kan men al deze dingen niet in een handomdraai verwezenlijken. De vrouw bijvoorbeeld, die nog school gaande kinderen heeft, zal niets voelen voor een volledige dagtaak, omdat dan haar gezin in de verdrukking kan ko men. Het bedrijfsleven zal het mogelijk moeten maken, dat zij die arbeid en haar gezin kan combineren. Men zal de werktijden dus moeten aanpassen. Na tuurlijk zullen daar organisatorische oplossingen voor moeten worden ge vonden, maar in de praktijk is bij die bedrijven, die zich open hebben ge steld voor de werkende gehuwde vrouw, gebleken, dat die oplossingen kunnen worden gevonden. Ook de omscholing van de gehuwde vrouw, die weer beroepsarbeid wil verrichten, is een belangrijke zaak. De gewestelijke arbeidsbureaus gaan daar toe meer en meer over, naast de voorlichting, die zij daarover zowel aan vrouwen als aan het bedrijfsleven ge ven. Zo bestaat er bijvoorbeeld bij het Centrum voor Vakopleiding van Vol wassenen te Rotterdam de mogelijk heid voor vrouwen een vakopleiding in de metaalsector te volgen. De duur van deze opleiding is twee-en-een-halve maand. De grondcursus heeft een duur van ongeveer twee-en-een-halve week, waarna voornamelijk werkstukken aan de draaibank,' de schaafbank en de freesmachine worden uitgevoerd. Bij deze opleiding wordt rekening gehou den met de persoonlijke omstandighe den van de vrouwelijke cursisten. Een belangrijk punt daarbij is, dat die om- of herscholing door het Rijk wordt gesubsidieerd, zodat er voor de vrouwen geen kosten aan verbonden zijn. Daarbij moet men wel bedenken, dat deze mogelijkheid tot subsidiëring alleen geldt voor vrouwen, die of geen vakopleiding hebben gehad of die een beroep hebben gehad, waarin zij moei lijk plaatsbaar zijn. Overigens geldt hetzelfde voor mannen, die van beroep willen veranderen. Ook zij kunnen bij die omscholing moeilijk een beroep doen op de gemeenschap. Wanneer men dus beroepsarbeid door de gehuwde vrouw aanvaardt, zal men bij de opvoeding en de scholing van het meisje - maar ook bij de opvoe ding van de jongen! - daar al reke ning mee moeten houden. Het bedrijfs leven zal er voor moeten zorgen, dat er voor deze categorie werkneemsters aangepaste werktijden komen. Daar naast kan het aanbeveling verdienen, dat de winkels voor de dagelijks levens behoeften langer, bijvoorbeeld tot ze ven uur 's avonds, geopend blijven, zodat de vrouw, na haar werktijd, ook nog in staat wordt gesteld haar bood schappen te doen. Jan Dijkstra. Nylon en brushed nachthem den, uni en gebloemd, met en zonder kantU vindt ze alle maal op de parterre, en de prijs is nog géén zes gulden. Een restantpartij damesnacht hemden in diverse vlotte mo delletjes, waarvan we er 3 af beelden. U kunt kiezen uit ve le kleuren en dessins en de maten 36 t/m 48. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze restantpartij nylon en brushed damesnachthemden. Keuze uit diverse modellen, kleuren en bloemdessins en de maten dag mensen Roestvrijstaal is duurder dan alumini um. Maar het kan wel beter tegen luchtverontreiniging. Daarom zal de plastiek, die Vroom en Dreesmann had besteld voor de Arnhemse nieuwbouw van dit bedrijf van roestvrijstaal wor den gemaakt. Deskundigen hadden ge waarschuwd, dat het aluminium, dat eerst voor het kunstwerk gebruikt zou worden door de invloed van chemische stoffen in de lucht een dof aanzien zou krijgen. Vandaar deze prijs voor het milieu. Op de bodem van de Atlantische Oce aan, tussen IJsland en Noorwegen, liggen honderdduizenden vaten met chemisch afval, die een bedreiging vor men voor de visstand, wanneer het spul eenmaal vrij komt. Het afval is afkomstig uit Duitsland. Een Duitse rederij heeft bevestigd, dat zij elk kwartaal een lading van drieduizend vaten met chemisch afval naar zee bracht. De regeringen van Noorwegen en IJsland wonnen daarover inlichtin gen in bjj de Duitse regering. Dat stond de ene dag in de krant. De volgende dag kwam het bericht, dat het dumpen van de vaten met che misch afval zou worden stopgezet. Men zal nu zoeken naar een andere stortplaats, een zeegebied van tenmin ste twee kilometer diep, waar boven dien niet wordt gevist. Het is alleen maar te hopen, dat men die vaten dan ook duidelijk kan maken, dat ze daar moeten blijven en dat ze niet mogen doorroesten. Rijkswaterstaat heeft aan de Neder landse vissers gevraagd er melding van te maken, wanneer zij op de Noordzee vaten met chemicaliën in hun netten krijgen. Dat komt regelmatig voor en nu wil Rijkswaterstaat weten wie die dingen in zee gooit. Ook de vaten die op het strand aanspoelen, worden ver zameld. Drie jaar lang loosden twee tanksche pen dagelijks 400 ton afvalwater van de NAM in de Eems eri de Dollard. Daarover schreven we reeds eerder ji dit rubriekje. De Nederlandse Aardohe Maatschappij wil dat afvalwater nu drie kilometer diep onder de grond brengen. Dit gaat natuurlijk nief zo maar ineens. Na november zal er dage lijks nog maar één schip varen. Als de pijpleiding van zestig kilometer, die nodig is om het spul onder de grond te brengen, klaar is, zal het helemaal afgelopen zijn. En dit alles na protes ten van Duitse zijde over de afvallo- zing. Het kan nooit zo maar. Kijkend uit ons raam aan de Prins Hendrikkade zien we dagelijks een pijp alsmaar „water" lozen in de bezoedel de rivier, die onder het eerdergenoem de raam doorstroomt. Het is te mooi en toch waar: f 100.- krijgt u terug voor een oud vloerkleed of divankleed (zelfs machinaal en hoe het er ook uitziet), bij aankoop van een tapijt van f 400.- of meer. Wij komen dat oude kleed zelfs bij u van zolder halen. Die mooie pers die u altijd al had willen hebben is nu f 100. dichter bij u gekomen! Rotterdam K. Doormanstraat 129, tel. 010 - 124350 De vijf gulden gaan deze keer naar C. den Breems, Corn. Houtmanstraat 41, Vlaardingen. Hij zond de juiste oplos sing in, die luidde: „Met tijd en vlijt komt men vaak wijd". De oplossingen van deze week moeten weer uiterlijk dinsdag 6 april voor 12 uur in ons bezit zijn. Het adres is: Puzzelredactie „De Havenloods", Prins Hendrikkade 14, Rotterdam. Links in de bovenhoek vermelden M.A.W. 153. Op elke regel in het diagram komen twee woorden van vier letters en één woord van acht letters. Elk woord van acht letters is samengesteld uit de beide voorafgaande woorden van vier letters. Voorbeeld: zou de omschrij ving luiden „geheel - kier - mil. rang", dan moest worden ingevuld „gans - reet - sergeant". Bij juiste oplossing leest men in de dikomlijnde vakjes, per tweetal letters trapsgewijs van links naar rechts, de namen van acht stof fen. 1 lange rij - gerecht - overdreven aardig; 2 Russ. rivier - landpunt - geestelijke; 3 sprookjesfiguur - fout - oude naam voor soldaat; 4 munt - Romeins keizer - katoenen of linnen stof; 5 weerklank - beest - dure bloem; 6 Indisch gerecht - rijsmiddel - met twee vrouwen gehuwde man; 7 onb. v.n. woord - terrein - beweeglijk, druk; 8 hoogstaand - vorstentitel - groente; 9 eentonig - vlechtwerk - Afrikaanse werpspies; 10 noodgedwongen - Friese heuvel - tot daden overgaan; 11 ogen blik - haak - amuseren; 12 persoons aanduiding - slimheid - amulet; 13 rivier in Limburg - kwaad - oosters-- kledingstuk; 14 vlinderbl. plant -l bloem - Mexicaans hoofddeksel; 15 op prooi uit zijn - glasraam - uitwoeden 16 getuigenis - voeg - draaghemel; 17? telwoord - gratie - afpersing; 18 bloed- -I vat - teken - vrouwelijke bediende; 19."; wandelweg - orgaan - Spaanse hoofd- tooi; 20 stam (Schots) - smalle opening - elektriciteitsbedrijf; 21 houten ver pakking - kader - altijd groene boom; 22 familielid - grootspraak - schransen; 23 onbep. telwoord - uitdrukking - overmoedig; 24 moerassig - functie - herenmode-artikel. Wat is waarheid? Jaren geleden heb ik geleerd dat je het begrip waarheid in verschillende be tekenissen kon gebruiken. Die ver schillende betekenissen kon je op het spoor komen door telkens te genover het woordje „waarheid" iets anders te zetten, iets dat ermee in tegenspraak was, zoals waarheid- schijn; waarheid-leugen; waarheid halfheid enz. We zullen nog wel enige tijd geboeid blijven door „de kleine waarheid" van Jan Mens. We weten nog niet waar het op uit draait, tenminste als we het boek niet gelezen hebben, en zo blijft de kleine waarheid ons nog verborgen. Intussen schrijven de kranten zo af en toe over „het uur van de waarheid". Dat deden ze toen Cassius Clay tegen Frazier vocht (nachtwerk, als je mij vraagt) en dat zullen ze straks weer doen als Feyenoord Ajax ont moet. Wij houden van dat woord waarheid. Niet dat we zo goed tegen de waarheid kunnen, want als iemand ons de waarheid zegt heb ben we bezwaren en hebben we op z'n minst de grootste moeite om het tot ons te laten doordringen. Wat is waarheid? Die vraag is in deze weken ook in de kerken te horen. Het is een vraag van Pilatus, als reactie op wat Jezus gezegd heeft over zijn koninkrijk. Zijn konin krijk is een rijk der waarheid en een ieder die uit de waarheid is hoort zijn stem. En dan Pilatus, en je ziet hem z'n handen in de lucht steken: Wat is waarheid? Ik hoor er in: Man, wat vertel je me nou, waar heid, wat weet een mens daarvan af, je spreekt met te grote woorden. Intussen heeft Jezus een heel oude uitdrukking gebruikt, nl. die van het „horen naar de stem" van God, of van hem zelf. En in die uitdruk king komt uit dat Jezus iets heel anders bedoelt dan Pilatus. De ro- meinse stadhouder denkt aan de waarheid als een soort allesomvat tende kennis, waardoor de mensen macht krijgen. Maar de uitdrukking die Jezus gebruikt doelt op iets dat veel verder gaat. Horen naar de stem van God betekent dat een mens precies op z'n plaats terecht gekomen is, waar hij mag staan en leven en waar hij zich laat leiden door God. De waarheid is geen allerlaatste formule waarop het leven is teruggebracht. De waar heid zal dan ook nooit uit een computer kunnen komen. De wer kelijke waarheid van ons leven staat tegenover het verloren gaan van ons leven. Wie deze waarheid vindt, ernaar hoort, wordt bevrijd. medemens. Coupons tapijt van 2 tot 20 me terdaar kunt U een hele kamer mee beleggen, een kleed voor onder de salontafel maken, matjes voor in de auto enz en natuurlijk koopt U ze nu met een ruim prijsvoordeel. Een partij coupons kamerbreed nylon tapijt, strikt 1e keus, van een bekend merk waar van we de naam niet mogen noemen). U kunt kiezen uit 7fraaie kleuren w.o. lindegroen en beige en uit de breedtes 300 en 400 cm. coupons nylon tapijt 300 cm breed 400 cm breed per meter Neemt U de maat van Uw kamers mee? Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de 1e etage cou pons kamerbreed nylon tapijt van een bekend merk, 1e keus, van 2 tot 20 meter. Er is keuze uit 7 kleuren w.o. beige, linde groen, goud, cognac en brons groen en de breedtes 300 en 400 cmnu voor aantrekke lijke prijzen.

De Havenloods | 1971 | | pagina 17