Partijen praten veel over „gezond milieu", maar initiatief en daden, ho maar SÏÏ& Conclusie uit studentenonderzoek Consumentenbeurs Inhabé in sporthal Margriet" BANKSTELLEN Tt33'33pm KUNSTGEBITTEN donderdag 8 april 1971 20e jaargang no. 14 SCHIEDAM VERSCHIJNT OP DINSDAG EN DONDERDAG IN ROTTERDAM RECHTER MAASOEVER - SCHIEDAM - VLAARDINGEN - KRIMPENERWAARD E.O. - HOOFDKANT. PRINS HENDRIKKADE 14, ROTTERDAM. TEL. 13.21.70 Over het algemeen zal er van de Nederlandse politieke partijen weinig te verwachten zijn op het gebied van een beter milieubeheer. De meerder heid van de partijen hebben een ideo logie, die strijdig is met de waarde „een gezond milieu". Ondanks het feit, dat het merendeel van de partijen van mening is, dat milieuverontreini ging als een zeer ernstig maatschappe lijk probleem moet worden opgevat, is geen der partijen bereid tot permanen te en uitvoerige samenwerking met de overige politieke partijen, hoewel er tal van overeenkomsten'zijn in hun bena dering van het probleem. Als oorzaak daarvan kan het halsstarrig vasthouden aan de eigen ideologie worden aange wezen. Tot deze sombere conclusie komen vier studenten van de faculteit der sociale wetenschappen van de NEH te Rotterdam in een lijvig rapport over de houding van de politieke partijen ten opzichte van de milieuverontreiniging. De vier studenten kozen dit onderwerp zij moesten in hun derde studiejaar een sociologisch werkstuk samenstel len - omdat zij van mening zijn, dat onze biosfeer nog steeds ernstig wordt bedreigd. Zij bestudeerden daartoe de partij-organen op zoek naar publicaties over dit onderwerp, en de program ma's van de politieke partijen, voor zover die reeds aanwezig waren. Te- vcns hadden zij gesprekken met kamer leden, die voor hun politieke partij woordvoerder zijn, over dit onder werp. Behalve de S.G.P. (in het rapport wordt de uitspraak geciteerd: „Het is nog geen ernstig maatschappelijk pro bleem") zien alle partijen de vervuüing van het milieu als een ernstig pro bleem. Wel valt er een duidelijk her kenbaar onderscheid op te merken met betrekking tot het wezenlijke karakter van de milieuproblematiek. Volgens de P.S.P. en D'66 is het „een existentieel, het enig wezenlijke probleem". De V.V.D., K.V.P. en de B.P, leggen de nadruk op het welzijn en de lichamelij ke gezondheid van de mens, terwijl de S.G.P. en de C.P.N. hoofdzakelijk wij zen op.het regionale karakter. Geen eigen inbreng Alle partijen beschikken over uitge breide en zeer gevarieerde documenta tie over milieuverontreiniging. Een uit-1 zondering daarop maakt de B.P., die volstaat met direct zintuiglijke waarne ming als informatiebron. De B.P., S.G.P. en de C.P.N. hebben nauwelijks contact met actiegroepen. De K.V.P. V.V.D., P.v.d.A. en D'66 hebben wel intensieve contacten met actiegroepen, onder andere door het organiseren en het bijwonen van discussie-avonden en hearings, maar zij organiseren zelf geen acties. Een uitzondering daarop maakt de P.S.P.die onder meer de actiegroep „Progil" heeft opgericht. „Opvallend bij alle taakomschrijvingen van de politieke partijen is het volko men ontbreken van de mogelijkheid een specifiek (eigen) inbreng in het beleid van de regering te hebben", aldus het rapport. „Een uitzondering hierop is de P.S.P., die nadrukkelijk wijst op het bieden van alternatieven voor de voor deze partij onaanvaardba re regeringsmaatregelen. Een andere indicatie voor de taakopvattingen van de partijen is wel het feit, dat er in de Tweede Kamer met betrekking tot het beleid, gericht op de milieuhygiëne, nimmer gebruik werd gemaakt van het reecht op initiatief". Tjjdens het onderzoek werd gevraagd naar eventuele voorstellen omtrent in de toekomst te nemen maatregelen. Alleen de relatief kleine partijen als de P.S.P. en D'66 bleken over een zeer uitgebreid gestructureerd beleidsplan te beschikken. De drie grootste partij en (K.V.P., P.v.d.A. en V.V.D.) wezen daarentegen op het feit, dat zij voor het samenstellen van een beleidsplan, dat betrekking heeft op een zo inge wikkeld probleem als de milieuveront reiniging, zouden moeten beschikken over een uitgebreide staf van deskundi gen. De K.V.P. en de V.V.D. vragen zich ernstig af of het wel op de weg van de politieke partijen ligt dergelijke beleidsplannen samen te stellen. Zij vinden, dat zij een plan van de regering moeten afwachten. Centraal punt Op de vraag of er verband bestaat tussen hun ideologie en hun houding ten aanzien van de milieu-problema tiek, antwoordde de C.P.N. ontken nend. P.S.P. en D'66 zien echter een heel duidelijk verband en achten de milieuhygiëne een van de centrale pun ten in hun ideologie. Volgens D'66 staat de milieuverontreiniging centraal in haar beleidsplan. De P.S.P. ken merkt het als „een ernstig existentieel probleem, dat voor alles opgelost moet worden". De overige partijen laten zich in veel minder concrete beantwoordingen uit. V.V.D. en de B.P. wijzen daarbij op de waardigheid van de mens en de vrijheid als hun centrale waarde. Wel zijn beide partijen van mening, dat mag worden ingegrepen, indien er sprake is van het I veroorzaken van ernstige overlast en een groot gebrek aan verantwoordelijk heid. De V.V.D. stelde echter: „Al zou worden aangetoond, dat dieselmotoren meer vervuilen dan gewone motoren, dan mag het gebruik ervan niet verbo den worden, daar het vrachtverkeer dan gedupeferd zou worden". Partij-idiologie De studenten hebben daarna nagegaan of er een verband bestaat tussen de partij-ideologie en de mate, waarin de Burgemeester Roelfsema constateerde het in zijn openingswoord op heti Lentefeest zaterdag in de Schiedamse sporthal Margriet, het echtpaar Ko- nings probeert eerst geld bijeen te krijgen om pas daarna aan de uitvoe ring van de plannen te gaan beginnen. Precies de omgekeerde volgorde. Het Lentefeest voor de 300 gehandi capten. Er was een uitgebreid program ma samengesteld, dat varieerde van een optreden van de Rijnmondband tot een combo van het Leger des Heils. MAASKANT BEHANGSEL PemA\\ ^Craag stadboeken vakkundige behangers 2e MIDDELLANDSTRAAT 2 - TEL. 23.31.92 WOLNIAERTSBOCHT 236 - TEL. 27.48.25 Het is in de sporthal een komen en gaan geweest van bezoekers en mede werkers. Niet alle gasten hebben het de hele middag en avond kunnen uitzit ten. Hoe ze het vonden? „Het is heerlijk er eens uit te zijn" verteldeons een invalide. Dat gebeurt zo weinig en je ziet zo weinig van feestelijke dingen in de stad. Ik ben meestal alleen thuis en dat is wel erg stil". Dat was dan wel een contrast met het rumoer in de sporthal. Over het plan van het echtpaar Konings om te ko men tot een clubgebouw voor Schie damse invaliden was men enthousiast. We kunnen daar eens een praatje met elkaar maken en misschien wel eens een spelletje doen", was de reactie. Paul Kempers, die zich al op 14-jarige leeftijd inzette om gehandicapten te helpen zei: „Het is geweldig wat hiet gebeurd. Een clubgebouw is iets wat voor deze mensen een uitkomst zou echtpaar Konings niet teleurgesteld, integendeel. Dankbaar was men voor alle medewerking. Medewerkers ont vingen een medaille voor de geboden hulp. „Je leert uiteraard weer van een dergelijke gebeurtenis", aldus me vrouw Konings. Voor sommigen duur de het wat te lang, voor anderen was het te rumoerig, maar over het alge meen is het een fijne dag geworden en er werd flink verkocht aan de stands. En daar ging het tenslotte om. Er worden alweer plannen voorbereid voor een bazaar in het najaar en nog een Lentefeest volgend jaar.„Dan kun nen we misschien eens gaan denken aan de uitvoering van de plannen", aldus mevrouw Konings. modestoffen MAISON VAN DOOREMAALEN 5 FILIALEN politieke partij een effectieve bestrij ding van de milieuverontreiniging voor staat. Zij komen daarbij voor de ver schillende partijen tot de volgende conclusies: BOEREN PARTIJ: Van de B.P. als extreem-liberale partij zal geen aan drang en initiatief tot effectieve be strijding van de milieuverontreiniging te verwachten zijn. Uit het geheel blijkt een gebrek aan inzicht en onder schatting van de gehele milieuproble matiek. S.G.P. Deze partij is meer van de ernst van deze zaak doordrongen dan de B.P. Zij acht het overheidsbeleid, zoals het tot dusver gevoerd is, voldoende. Daarom wordt in het rapport de veron derstelling uitgesproken, dat van de S.G.P. weinig of geen aandrang tot effectieve bestrijding van de milieuver vuiling te verwachten valt. K.V.P. Deze partij gaat volledig ak koord met het beleid van de regering zoals dat tot nu toe is gevoerd en ziet ook het toekomstig beleid met ver trouwen tegemoet. De „economische groei" krijgt tot op heden veelal de prioriteit. Initiatief noch aandrang tot een effectieve bestrijding van de mi lieuverontreiniging kan van deze partij verwacht worden. V.V.D. Deze partij acht de bestrijding van de milieuverontreiniging een ty pische overheidszaak. Zij neemt echter geen afwachtende houding aan, zoals de S.G.P. en de K.V.P., maar zij is kritisdh en ontplooit zelf ook initiatie ven. Een nuttige aanvulling op het regeringsbeleid is van haar te verwach ten. D'66. Van de radicaal-liberalen kan men een sterke aandrang en vele initia tieven tot een effectieve bestrijding van de milieuverontreiniging verwach ten De problematiek itaat centraal in haar ideologie. P.v.d.A. Van deze partij is een zekere mate van effectieve bestrijding van de milieuverontreiniging te verwachten. De gematigd socialisten geven blijk.van een ruime aandacht voor de gehele milieuproblematiek. Duidelijk komt het conflict naar voren tussen econo mische waarden en de waarde „een gezond milieu", waardoor de P.v.d.A. moeilijk tot een eenstemmig standpunt kan komen. P.S.P. Hiervan is de grootst mogelijke aandrang op de regering te verwachten, evenals talrijke vergaande voorstellen. Evenals bij D'66 staat een gezond milieu centraal in haar radikaal-socia- listische partij-ideologie. Van een con flict tussen deze waarde en de belang rijke economische waarde als econo mische groei en het winstmotief is geen sprake, omdat deze economische waarden als doel principieel worden afgewezen. C.P.N. Deze partij ziet de-bestrijding van de milieuverontreiniging princi pieel als een taak van de overheid. Van haar is geen enkele aandrang of een initiatief te verwachten. Zij wordt vol ledig bezig gehouden met het vergro ten van de macht van de arbeiders, volledig gericht op de eigen ideologie. Een beoordeling van het verband tus sen ideologie en de mate, waarin een effectieve bestrijding van de milieu problematiek wordt voorgestaan, ont breekt ten aanzien van de A.R. en de C.H.U. In het rapport wordt geen duidelijke motivering voor het wegla ten van beide partijen gegeven. Daar gaat weer een O naar boven, nog twee letters en DE HAVEN LOODS is compleet. Het was lang niet alle bezoekers duidelijk waar onze krant gevestigd was aan de Prins Hendrikkade. Daar hebben we nu dan een eind aan gemaakt. Tussen twee haakjes: Briefschrijvers, noteert u even H dat het nieuwe adres Prins Hen drikkade 14 is? Men kan ook - vooral voor drukwerken - postbus 1980 gebruiken. *Op Goede Vrijdag |(9 april) zijn onze kantoren na 12 uur gesloten. '*Op dinsdag 13 april komt ons blad niet 'uit. „Kroonpaal" voor LOM-school Wethouder mevrouw G. D, Verweij-de Graaff zal op donderdag 15 april om 16 uur een „kroonpaal" slaan voor de bouw van de nieuwe LOM-school in Kethel, aan de Schiedamseweg tegen over het Bad Groenoord. In verband met de paasvakanties van de scholen moest het feest enige tijd worden uitgesteld, zodat het niet gekoppeld kon worden aan het slaan van de eerste Voor de leerlingen en het personeel van de W. A. Liefland LOM-school, thans nog gehuisvest in een houten gebouw aan de Fahrenheitstraat zal het een grote dag zijn, de aanzet van het verkrijgen van een moderne behui zing. Vandaar het feest, 's Morgens op 15 april zullen er films worden ver toond in de school. 's Middags omstreeks 14.45 uur ver trekken de ongeveer 65 kinderen voor een optocht door de stad naar het stadhuis. De kinderen zullen gecostu- meerd zijn, voorzien van vlaggen en ketelmuziek; maar ze dragen ook mee een versierde „kroonpaal" alsmede een model van de oude school. Met span doeken en folders zal aan het publiek onderweg worden verteld waarom dat alles gebeurt. Tegen vier uur wordt wethouder me vrouw Verweij afgehaald op het stad huis en dan gaat het gezelgschap met bussen naar het bouwterrein in Kethel voor de officiële plechtigheid. Na af loop daarvan zal het feest voor de leerlingen nog even worden voortgezet in gebouw De Rank aan de Schiedam seweg. Van 17-25 april wordt in de Sporthal Margriet in Schiedam weer de Consumentenbeurs voor Rijnmond, „de Inhabé" gehou den. Een jaarlijks terugkerend evenement, dat veel publiek trekt. Intussen is een stichting gevormd, waardoor de Inhabé een meer vaste vorm heeft gekre gen. De 50 standplaatsen op de beurs worden voor het grootste deel ingenomen door Schiedamse middenstanders. De Stichting is tot stand gekomen in samenwerking en overleg met de Schie damse Handels- en Industrieraad. Het dagelijks bestuur bestaat uit de heren A. de Jong, voorzitter, P. Ooykaas, secretaris-penninggmeester, P. M. Dries, F. D. Dijkshoorn, L. van der Kraan, directeur sporthal. In het Stich- GEEN PAASEIEREN MAAR PAAS REDUKTIE IN KLINKENDE MUNT centrale^ vraag dokumenta^e tel 0TCHVV52 ïotterdarree tingsbestuur hebben verder nog zitting de heren Th. Jansen, A. Nieuwendijk, J. H. B. Vredebregt. De extra tent, die vorig jaar voor meer ruimte moest zorgen zal dit jaar tijdens de beurs niet worden gebruikt. De bergruimte aan de zuidzijde van de hal zal worden gebruikt voor shows en het optreden van artiesten. Ook het geslo ten tv-circuit zoals dat vorig jaar op de- beurs aanwezig was, zal niet terugke ren. De beurs zal zaterdagmorgen 17 april om elf uur door burgemeester Roelfse ma worden geopend. Voor de eerste maal zal ook de, gemeente op de beurs aanwezig zijn. Verder is er een stand van de winkeliers die op de Hoogstraat Onder de vele attracties op de beurs is o.a. het optreden van een groot aantal artiesten, waaronder de Chico's, Imed Marina, het Cocktail Trio, Les Diabo- les en Wim Scholte. Verder zal optre den de Italiaanse zangeres Casoli en het „huisorkest" van het trio John Wegman. De conférance wordt ver zorgd door Henk Brinkman. De bistro Hofman, die het vorig jaar een succes bleek te zijn, wordt oojc weer ingericht evenals een koffietent van de sporthal zelf. Op allerlei wijze, door affiches, vlaggen enz. zal rond het gebouw de aandacht worden gevestigd op de Inhabé. De beurs zal op werkda gen geopend zijn van 1-5 uur en van 19-23 uur, op zondag van 1-6 uur. De entreeprijs is f. 1,50, voor kinderen f. 0,75. REPARATIES INSTITUUT DENTILIA ;t buslijn 32. 34. 38. 45, 49 en 49a HAARIMPORT BROERSVELD 169 SCHIEDAM Op de foto het bestuur van de Stich ting Inhabé en de Sporthal: J. Ooy kaas, secretaris-penningmees ter, J. H. B. Vredebregt, voorzitter, A. de Jong, L. van der Kraan, direkteur Sporthal, M. van Dijk, F. Dijkshoorn en P. M. Dries.

De Havenloods | 1971 | | pagina 1