Studie, die aandacht verdient van gemeente en bevolking r 159,- 2! SS KREUGER 98 Nieuw plan voor binnenstad '88 Zomerse schommelbank in het HH DE KLERK Kreuger DE HAVENLOODS, DONDERDAG 8 APRIL 1971 14-321 Het wordt zo zachtjes aan een heel probleem de weg te vinden in het labyrinth van plannen, nota's, suggesties, adviezen en kritieken met betrekking tot de toekomstige ontwikkeling van de binnenstad Schiedam. Om te beginnen de planstudie zelf van het stedebouwkun dig bureau, met de plannen A. en B. en verdere onderverdelingen. Gevolgd door diverse reacties uit de burgerij, adviserend en bekritise rend. Dan de planstudie van de stedebouwkundige B. C. van Gent als gevolg van de diverse reacties. De F.J.C. kwam weer met geheel andere combinaties en suggesties. In meer of minder uitgewerkte vormen zijn er ook nog de meningen van de Schiedamse middenstand in de Handels- en Bedrijfsraad, de Kamer van Koophandel en directies van grootbedrijven. Na dit alles verscheen nu een studie van de „Werkgroep sanering Schiedam", gevormd door een aantal studenten van de Technische Hogeschool te Delft, die een geheel eigen visie op de mogelijkheden en onmogelijkheden van de tot nu toe verschenen stadsplannen geeft. We mogen er hier meteen aan toevoegen, deze studie wel de meest duidelijke en aanvaardbare te achten en in ieder geval de aandacht waard. „Wij hopen met dit rapport, dat ont- niet gebruik worden voor hun functie staan is uit interesse voor de recon- (een industriegebied is 's avonds volle- structie van de binnenstad, uit kritiek dig verlaten). Tegenwoordig is er, als op de plannen van de gemeente en het reactie op deze onvolledigheid, weer bureau Fledderus-Var\ Gent, en dat een hang naar volledigheid. Het is nu tevens een onderdeel was van onze echter, door de verplaatsingmogelijk- studie aan de T.H. te Delft, een posi- heden van de hedendaagse mens, niet tieve bijdrage te leveren aan de discus- meer nodig dat alles zich nog, zoals sies en een gemotiveerde beslissing van vroeger, op één klein gebied afspeelt, de, gemeenteraad mogelijk te maken", Soms is dit ook niet gewenst; ir} een woongebied mogen bijvoorbeeld geen aldus de werkgroep bestaande uit Ben Schweers, Dolf Oosterhoff, beiden te Den Haag, Willem de Visser, Westfran- kelandsestraat 96 b, Paul Peeters, B.K. laan 177 en Hans Huis in 't Veld, Boerhavelaan 61 c. te Schiedam met als mentor ir. D. Koersen, Korhoen- straat 11 te Maassluis. Dit ter introduc tie. Wat de studie betreft. Aan de inleiding ontlenen we het volgende. Functie Wanneer men een oplossing wil geven voor de reconstructie van de binnen stad van Schiedam, dan moet men allereerst nagaan, welke functie het centrum heeft binnen de gemeente Schiedam en binnen het gehele Rijn mondgebied. Vroeger, d.w.z. tot onge veer 1850, speelde zich in dit centrum alles af, wat zich maar in een stad kan afspelen. Er werd gewoond, gewerkt, gehandeld, het bestuur zetelde er, het was het godsdienstige middelpunt en men vond er zijn recreatie. Er ont stond zo een „volledig milieu" met veel afwisseling. Onder invloed van de industriële revolutie begon men met het bouwen van eenzijdige, specifieke wijken: wijken om te wonen en wijken ■om te werken. Daardoor verarmde het milieu in die wjjken: kijk maar naar de doodsheid die daar heerst op momenten dat zij Op een enkel onderdeel na, zal men het in het algemeen met deze stel - lingen wel eens kunnen zijn. Zo kan het een vraag worden genoemd, in hoeverre Schiedam een functie voor het hele Rijnmondgebied zou kunnen vervullen, eerlijk gezegd zien we dat niet. Ten eerste omdat vooral Rotter dam een belangrijk deel aan zich zal trekken en ten tweede misschien Maas sluis, maar in elk geval Vlaardingen, dat daarvoor meer centraal is gelegen, en veel mogelijkheden biedt. De over dekte ijsbaan bijvoorbeeld was al vaker punt van discussie, waarbij - mede gezien plannen in de omgeving - bleek, dat het geen haalbare kaart zou zijn. Dit zijn slechts ondergeschikte punten, belangrijker is het plan als geheel door de studiegroep gespresen- Het voordeel van deze studie is, dat men zich niet verliest in moeilijk te volgen uitspraken en vele alternatie ven. Zo gezien geeft deze studie de meeste „houvast" en wordt de lijn in de algemene beschouwing getrokken, gevolgd. W inkelcentrum Het rapport omvat het gebied Broers- vest-Nieuwe Haven-Schie. Het winkel gebied wordt gevormd door Broers- vest, Broersveld en de tussen gelegen straten, Hoogstraat tussen Koemarkt en Museum met aanvoerwegen Rotter- damsedijk, G. Verboonstraat, Dam - Hoogstraat. Door deze beperking, acht men een eenvoudige en goedkope fase ring mogelijk en ook het opknappen of de bouw van nieuwe winkels. Uitbrei dingsmogelijkheid is er in de richting Kreupelstraat. De Hoogstraat-winke liers kunnen zich er handhaven, samen werken met grootwinkelbedrijf of een ander beroep kiezen. In een kritiek 'op de plannen A. en B. wordt geconstateerd, dat de grote omloop te lang is om de winkeliers een behoorlijk bestaan te waarborgen waarbij plan B. het winkelgebied teveel naar elders verschuift. Zoals gezegd, deze studie door de jongeren samengesteld, is wel de meest aantrekkelijke, duidelijke en ook aan vaardbare, die we tot dusver onder ogen kregen. De vrees is uitgesproken, dat mede als gevolg van bepaalde verbintenissen, een te sterke binding met het oorspronkelijke structuurplan en het binnenstad-ontwerp zal bestaan. Eveneens levert de huidige situatie binnen de Schiedamse gemeenteraad het gevaar op, dat een en ander in het politieke vlak wordt getrokken, waar bij in de bekende 23-14 verhouding de uitkomst niet moeilijk is te voorspel len. De thans besproken studië, die duide- lijk is ingegeven door een meedenken W oningDOUW met de nieuwe Schiedamse binnenstad, zowel praktisch als met zekere deskun digheid ontworpen, is het overwegen ten volle waard. Het is een studie, die niet alleen de aandacht verdient van de autoriteiten, maar ook van de burgerij, die mede de toekomst van Schiedam wil helpen bepalen. Gesuggereerd wordt zoveel mogelijk woningen in de binnenstad rond de winkelwijk te bouwen, zoals in het Singelkwartier, 's Gravenl. weg, Noord- vest en Brandersbuurt, omdat veel mensen graag contact met de binnen stad wensen, vooral bejaarden, alleen staanden, echtparen zonder kinderen. Hierdoor behoudt de binnenstad te vens de sociale functie, ook omdat die mensen relatief maar kleine woningen nodig hebben en voor pasgehuwden weinig woningen beschikbaar zijn. Er zouden ter afwisseling een aantal een- Leo 't Hart. IAV6E S'A/GïL Sf/tAAT ut'* O DE HAVENLOODS UITGAVE: DE HAVENLOODS N.V. i.o. TOTALE OPLAGE: 255.000 Wordt elke dinsdag DIRECTIE W. v i en G. A. Nap. HOOFDREDACTIE: A. Hoeksema HOOFDKANTOOR: Prins Hendrikkade 14, Rotterdam. Post bus 1980. Tel. 010 - 13.21.70. Giro 18344. BIJKANTOREN. Hoogstraat 122, Vlaardingen. Tel. 34.10.71 Eendrachtsweg 25, R dam. Tel. 14.84.01 ADVERTENTIES: voor debuiteneditiesvande donderdag-ui tg. kunnen tot dinsdag 18.30 uur worden in gezonden en voor de stad Rotterdam tot woensdag 11 uur aan het hoofdkantoor te Rotterdam. Voor de dinsdaguitgave tot vrijdag 16 uur en schriftelijke opdrachten tot maandagmorgen 1e post aan ons hoofd- REDACTIE: kan tot dinsdag 16 uur worden ingezonden aan het hoofdkantoor te Rotterdam voor de donderdaguitgave. Voor de dinsdaguit gave tot vrijdag 12 uur. EDITIE SCHIEDAM: Schiedam Kethel. Oplage 30.000. Verte genwoordiger T.K. Stolte, van Duylstraat 33 b, Rotterdam. Tel. 23.34.37. REDACTIE: U 't Hart. Bachplein 97. Tel. 70.38.47. Sportredactie: P. Bul. Mgr. Nolenslaan 590, Tel. 26.98.58. 8 STADSEDITIES ROTTERDAM: (Rotterdam - rechter Maasoever, Capelle a/d IJssel, Bleiswijk, Berkel en Rodenrijs, Nieuwerkerk a/d IJssel en Bergschenhoek. Oplage 172.500). EDITIE VLAARDINGEN: (Vlaardingen, Maassluis, Maasland, Maas dijk, Hoek van Holland. Oplage 37.000). EDITIE KRIMPENERWAARD: (Krimpen a/d IJssel. Krimpen a/d Lek-, Lekkerkerk, Ouderkerk a/d IJssel, Stolwijk Bergambacht, Ammerstol, Berkenwoude, Schoonhoven. Oplage 15.500). GROOT ROTTERDAM: In combinatie met „Het Zuiden" 455.300 exemplaren BEZORGING: Ms u „De Havenloods" niet heeft ont- ■angen kunt u voor de donderdag-uitgave :ot vrijdagmiddag 12 uur onze afde- ing inspectie bellen 13.21.70, toestel 40. Voor de dinsdagkrant kan men hetzelfde ner bellen tot woensdag 12 uur. (Ordtde krant door onze lezers-service :orgd. luchtvervuilende, geluidshinder veroor zakende en zwaar verkeer aantrekken de industrieën voorkomen. Het cen trum kan dan het gebied worden dat, door zijn volledigheid, zijn centrale ligging en zijn goede bereikbaarheid, de onvolledige gebieden aan elkaar bindt. In de Schiedamse situatie blijkt het centrum zeer goed bereikbaar te zijn, niet alleen vanuit de overige wijken, maar ook vanuit grote delen van het gehele Rijnmondgebied Rotterdam west, Vlaardingen). Daarom kan men bij de reconstructie van dit centrum ook voorzieningen treffen voor het gehele Rijnmondgebied en het zo een functie geven, die boven de lokale functie uitgaat (denk aan de aanleg van een overdekte ijsbaan, de functie van het Stedelijk Museum of een alterna tief winkelgebied t.o.v. Rotterdam en Vlaardingen). Voorwaarde is dan wel, dat de gunstige ligging zoveel mogelijk wordt uitgebuit en dat de bereikbaar heid zelfs nog wordt verbeterd, door bijvoorbeeld de metro dwars door het centrumgebied te laten rijden. Voorwaarden Opdat het centrum van Schiedam deze functie goed kan vervullen, is nodig: Het centrum moet gezellig zijn. Dit kan worden verwezenlijkt door een intieme architectuur, door het aan brengen van reclame (kleuren, aan en uit floepende lichten) en door te zorgen dat veel mensen er iets van hun gading kunnen vinden (speciale attrakties, zoals markt, een over dekte ijsbaan, het houden van ten toonstellingen, kermis). Alles moet vlug en gemakkelijk bereik baar zijn, zowel te voet (vanuit de omliggende wijken en de parkeer plaatsen), als per openbaar vervoer en per auto (vanuit verder weg liggende gebieden. Schiedam kan dan gaan werken als alternatief t.o.v. Rotterdam, dat door files en tekort aan parkeerplaatsen in de onmiddellijke omgeving van het centrum, steeds minder comforta bel te bereiken valt). Er moeten \yarenhuizen komen om aan dé Vraag van het publiek naar ongestoord, anoniem winkelen te voldoen en om meer keuze te bie den. De overige winkeliers moeten doorgaan met het voeren van acties (zoals nu de Hoogstraat- en de Broersvestwinkeliers). In aansluiting op het winkelgebied moet er een goede. Horecasector zijn, verspreid over het gehele cen trumgebied. De bestaande zaalruimte (Passagethea ter, Monopoletheater, Musis sacrum, Arcade) moet worden aan gepast aan de eisen van deze tijd. ^odra het buiten lekker weer wordtdan proviand mee voor een dagje strand of hei en natuurlijk ook die heerlijke komfortabele vouwstoelen. Koop ze numooie vouw- fauteuils, die geheel inklap baar zijn, dus gemakkelijk mee te nemen, voorzien van houten armleggers en verend opgehan gen loper. Zo'n super gemakkelijk fau teuiltje mag niet ontbreken in de tent, caravan of het zomer huisjewij verkopen ze nu per stuk voor nog géén acht gulden. geheel inklapbaar verend opgehang.en loper Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op onze camping-af deling, deze komfortabele vouwfauteuils, geheel inklap bare stoelen met houten arm leggers en verend opgehangen loper. Er is keus uit diverse streepdessins, Lange Singelstraat en de bovengrondse gezinswoningen gebouwd kunnen wor- In de plannen A. en E. is er teveel open bebouwing met als gevolg o.a. te weinig woningen. Dan worden voor de binnenstad nog gebouwen met bijzon dere bestemmingen genoemd zoals het Museum, de Havenkerk, die tot ten toonstellingsgebouw, overdekte markt, of sportzalen dienst zou kunnen doen. Verder is er de Lindenhof, het Passa ge-theater, Monopole, Arcade, het oude stadhuis, de Korenbeurs, die alle een culturele bestemming zouden kun nen krijgen. Er zou plaats gemaakt moeten worden voor een nieuwe Sin gelkerk en eventueel voor scholen. In de studie is ruimte voor groenvoorzie ningen, voor winkelend publiek, perso neel van winkels enz. Er kunnen ook een aantal kantoren worden gebouwd, die juist door aanwezigheid van een winkelcentrum enz. aantrekkelijk kun nen zijn. De specifieke winkelgebieden worden volledig voetgangersdomein. Metro Een belangrijke kwestie betreft de vraag, of voor de metro een boven grondse baan gewenst is. De studie spreekt zich-uit voor een bovengrondse baan, omdat dan al het overige verkeer niet gehinderd wordt. De ruimte onder de tunnel zou als markt dienst kunnen doen. De kosten van een metroviadukt zijn ongeveer een vierde van een onder grondse, terwijl ook de bouwtijd aan zienlijk korter is. Het viadukt moet aangepast aan de omgeving, geluidshin der kan worden ondervangen door afschermingen enz. Het tracé zou door het cemtrum lopen, ook al zijn er bezwaréh aan verbonden. Het verdere openbaar vervoer wordt niet gehin derd. Singelkwartier Uitvoerig wordt in de studie aandacht geschonken aan de ontwikkeling van het Singelkwartier. De plannen A. en B. geven teveel open bebouwing, ge brek aan identiteit, beslotenheid en variatie. De „Stationsboulevard" wordt open en winderig en een groot deel van het jaar onbruikbaar. In de studie wordt een suggestie gegeven voor winkelbouw, omdat het de route is naar het centrum, handhavingsmoge- lijkheid van buurtwinkels. Woningen van goede tot matige kwaliteit moeten er gehandhaafd worden. Er moeten speelvoorzieningen, groenstroken en kantoorruimten komen. In de 12 pagi na's wordt een en ander nader uitge werkt en gemotiveerd. De nota is voorzien van planschetsen en tekenin- Bloemetjes en huisvuil De Plantsoenendienst van de gemeente Schiedam gaat in de komende week weer bloembakken in de stad uitzet ten, gevuld met een vooijaarsbeplan ting van primula's, violen en muurbloe men. Het gaat om ongeveer 150 bak ken, over de gehele stad verspreid. Verder is men bij de Plantsoenendienst druk bezig met de vooij aarsbeurt van de parken, de groenstroken en de bloemperken. Zo wordt de in de win ter opgebrachte mest ondergespit, in de gazons wordt met zware rollers het gras weer plat gemaakt en de eerste maaimachines zijn al over de gazons heengetrokken. Ook is men volop be zig met het snoeien van de rozenstrui- De mannen van de Plantsoenendienst zitten echter met een probleem. Ook de huisvrouwen zijn namelijk bezig met de grote vooijaarsschoonmaak en dat is terdege te merken. Het komt helaas nog al te vaak voor, dat de bij de schoonmaak afgedankte dingen als matrassen, oud meubilair, stukken vloerbedekking rustig in de parken worden weggeworpen. Daardoor wordt de opknapbeurt van de plantsoenen weer teniet gedaan. Daarom een vriendelijk verzoek aan de huisvrouwen: willen zij de rommel laten verwijderen door de Reinigings dienst? Naast de gebruikelijke ophaal dienst van het huisvuil bestaan daar nog enkele andere mogelijkheden voor. Éénmaal per maand op de tweede woensdag worden de grote stukken afval gratis door de Reinigingsdienst opgehaald, wel graag minstens twee dagen van tevoren een telefoontje naar de Reinigingsdienst (tel. 264895). Bovendien wordt driemaal per week tegen een geringe vergoeding het afval aan huis opgehaald, ook na melding. Tenslotte bestaat er gelegenheid om op elke zaterdag tussen 9 en 12 uur het grove huisvuil af te geven bij het vuilnis-overlaadstation aan de Parallel weg. Lekker lui heen en weer wiegend genieten van de zon Ideaal, zo'n schommelbank. Dit royale model is 150 cm breed en heeft comfortabel dikke, rug- en zitkussens. Het verstelbare dak en de zijwanden zorgen voor extra beschutting. Nü voor een zonnige zomerprijs: Buiten-fauteuils Goed zittende fauteuiltjes met frisse loperstof bekleed. Verend opgehangen. Houten armleggers. Per stuk 12,50. Meeneempujs: 2 voor 22,50 WoonWarenHuis Lijnbaan/Binnenweg, U I Winkelcentrum Beljerlandselaan, Winkelcentrum Groot IJsselmonde. Vrijdag 9 april (Goede Vrijdag) geen koopavond Filialen in Den Haag, Utrecht, Vlissingen, De Lier. interesse RENAULT bei KOSTER tei 707777 Stoere sokken om in uw vrije tijd rond te stappen De Herenmodezaak van Schiedam Broersvest 6 Tel268206 DURFT U DIT OOK Donderdag-koopavond niet enthousiast ontvangen De plannen om de vrijdagkoopavond te wijzigen in donderdagkoopavond, zijn in het algemeen weinig enthousiast ontvangen bij de Schiedamse midden stand. De voorzitter van de Schiedam se Handels- en Bedrijfsraad, de heer J. H. B. Vredebregt deelde mee, dat het bestuur in deze aangelegenheid nog geen beslissing heeft genomen, maar de eerste indruk is, dat een dergelijke wisseling niet wenselijk kan worden genoemd. Niet alleen omdat men nu gewend is aan de vrijdagkoopavond, maar als men terug zou schakelen naar de don derdagavond ontstaat het gevaat, dat het publiek op vrijdagavond zich ge makkelijker naar Vlaardingen of Rot terdam zal begeven. Bovendien zullen in het algemeen de huisvaders niet zo erg bereid zijn op donderdagavond met de auto er weer op uit te trekken om te gaan winkelen met een kans, dat op vrijdag weer een dergelijke tocht moet worden gemaakt. Een koopavond op donderdag zou op die manier de belangen zowel van het winkelend publiek als de middenstand van Schiedam kunnen schaden, aldus de heer Vredebregt. Kleren maken de manmaar daar bedoelt men echt niet al leen het kostuum mee, want de kleine dingen zoals sokken in een bijpassende kleur zijn minstens even belangrijk. Sokken van een prachtige kwa liteit wol/terlenka in diverse goede dessins en in alle cou rante herenmaten koopt U bij ons per paar voor nog géén drie gulden. lange herensokken wol/terlenka 4* Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij op de parterre deze wol/terlenka herensokken in diverse goede dessins en alle courante maten, per paar i. goede vrijdag geen koop-

De Havenloods | 1971 | | pagina 3