VLAARDINGEN I O (r OIEWOIF^OIEINI AILS VERWACHT Lichten aan DE HA.VENLOODS, DONDERDAG 8 APRIL 1971 14-316 De heer T. de Bruijn wordt in juli 65 jaar. Tot half 1970 is hij in het naoorlogse Vlaardingen wethouder van stadsontwikkeling geweest en als zodanig nauw betrokken geweest bij de totstandkoming van het nieuwe centrum van Vlaardingen. Hij was bijna 24 jaar wethouder, toen hij ontslag nam na gebroken te hebben met zijn partij, de P.v.d.A. Met hem hebben we gesproken over de plannenmakerij, de totstandkoming en de toekomst van. het koopcentrum van Vlaardingen, waarover de heer De Bruijn nu zegt: „Het is geworden, wat wij ervan verwacht hebben". Teun de Bruijn, zo kennen de Vlaardingers de arbeiders jongen, die in zijn geboorte stad een grote politieke car rière opbouwde, begint ip de woonkamer van zijn huür- huis aan de Buys Ballotlaan te vertellen: „De binnenstad kan natuurlijk nooit gezien worden'als een zelfstandig gegeven. Ontwikkelingen daarvan moeten gepland worden in samenhang met de ontwikkeling van de ge hele stad. Zo gebeurde dat ook in onze gemeente. In de dertiger jaren ontston den al plannen voor de her bouw van het centrum. Men ging er toen van uit, dat Vlaardingen een stad van 60.000 inwoners zou wor den. In die - dus beperk- (G.S. gal in 1952 toestem ming) door de bouw van de wijken Holy en Broekpolder tot 140.000. Die cijfers wa ren bepalend voor de bin nenstadplannen. Zoals die cijfers ook bepa lend waren voor andere plannen. Het gebouw vöor de gemeentebedrijven, de uitbreiding van het stadhuis en de recreatieve voorzienin gen (grenswijziging). Daar om snap ik niet, dat er nu stemmen opgaan om des noods niet verder te gaan dan 100.000. Ook forensen mensen zijn, die ook in Vlaardingen werkten. Neen, Vlaardingen zou ook woon ruimte bieden aan forensen, waarop ook de verkeersvoor- zieningen werden gepland. Goed, op die cijfers gingen we dus werken. Er ontstond een plannetje, waarbij de Hoogstraat onaangetast zou blijven. De doorbraak via de Verbindingsweg was immers gekozen, terwijl ook andere - politieke - factoren een rol daarbij speelden. Er zou dan een groot winkelcen trum trechtervormig tegen de Hoogstraat aafl komen. Uiteindelijk is het toch ge worden, wat wij ervan ver wacht hebben. Het heeft wel heel wat voeten in de aarde gehad, want aanvankelijk ge- loof<j&,niemand erin. De gro te bedrijven kwamen ook en het viaduct ging uiteindelijk rechtdoor". Er wordt nogal eens be weerd, dat er onder het be wind vin Teun de Bruijn van te - gedachtenwereld kwam men tot het plan voor een centrum tussen de verbin dingsweg (nu Korte Hoog straat) en de Zomerstraat. Doorbraak De grote strijdvraag was toen: Waar moet de door braak komen voor leen ver binding tussen oost en west, die bij de brug aansluit op de te verbreden Schiedamse- weg? Er waren twee gedach ten. De een, via Smalle Ha venstraat en Markt en de ander, via Verbindingsweg en Cronjéstraat. Het werd uiteindelijk het laatste en met die erfenis zaten we toen na de oorlog plannen ontwikkeld moesten wor den". Na de oorlog De heer De Bruijn, bij wie die ontwikkeling nog heel duidelijk voor de geest staat, gaat verder: „Na de oorlog kwam burgemeester Heus- dens met dat grandioze tien jarenplan. Vlaardingen zou uitgroeien. Aanvankelijk tot 80.000 inwoners ten zuiden van de Rijksweg en later de 23 gemeenten, die later Rijnmond zouden vormen, werd alles daarop gebaseerd. Dat zouden geen 140.000 Televisie bewaking Met ingang van 3 april 1971 is het modehuis van C A in Vlaardingen voorzien van t.v.-camera's op alle afdelin gen. Aan dè plafonds ge monteerde camera's geven bij toerbeurt via een geslo ten circuit hun beelden door naar de schermen in de con trolekamer. Hiermee beoogt C A. dè eigendommen van het win kelend publiek en die van het modehuis beter ite be schermen, terwijl er tevens een preventieve werking van verwacht wordt. De nieuwe installatie is door middel van duidelijke op schriften bij het publiek ge ïntroduceerd; een monitor op de parterre biedt de gele genheid het systeem in wer king te zien. z ,a boiA. Deze zeer oude foto geeft een beeld van de toegang nac het Van 'Leydens Hofje. Op de achtergrond de toren va de Grote Kerk en het torentje van het Stadhuis i Vlaardingen. alles gesloopt is en er nooit is gedacht aan historische waarde?' De Bruijn reageert daar fel op: „Ik heb daar zelf ge woond en ik heb 11 jaar woonruimte-verdeling onder me gehad. Met uitzondering van het Van Leydenshofje is er niets waardevols verloren gegaan. Wat daar stond was allemaal puin, toen ik er woonde was het al waarde loos. Met beschimmelde schoenen heb ik ze bij me op het Stadhuis ontvangen, de bewoners van die krot ten. Het was mensonwaardig om daar te moeten wonen". Tot zover Teun de Bruijn over het ontstaan van de plannen voor de vernieuwde binnenstad van Vlaardingen. Zijn ideeën over de andere facetten behandelen wij een volgende keer. Wijziging bushalten VLAARDINGEN - In ver band met de gewijzigde route van autobuslijn 56 (Vlaardingen-Holy - Station Vlaardingen v.v.), welke niet meer door Vlaardinger-Am- bacht leidt, is ook wijziging gebracht in halteplaatsen. De halten in Sportlaan en op Burgemeester Verkadesingel zijn komen te vervallen. Er zijn nu nieuwe halten voor bus 56 aan de Holysingel (in de richting Holy voorbij en in de richting Vlaardingeii- West vóór het kruispunt met de Dillenburgsingel). Voor het overige maakt bus 56 gebruik van de reeds be staande halteplaatsen op Dil lenburgsingel en van Linden van den Heuvelsingel, die voorheen alleen door bus 57 werden aangedaan. De halte bij Vaartland is thans be stemd voor bus 57 in richting Schiedam! Het is maandagmorgen. Winkels zijn donker. Hier en daar brandt er licht in de etalages. De parkeerplaatsen zijn vrijwel leeg. „Goal", wordt er geroepen. Tussen de palen van een bord, waarop Udink ons aanstaart, een bonte koe achter een ontwa penende jongedame onbegrijpend poseert en felle kleuren en grote cijfers aandacht vragen voor de verkiezingen, ligt een knulletje versla gen. Van de Paasvakantie genietend benut een groep jongens het enige stuk gras in Vlaardings centrum (tussen Westhavenplaats en Hoog straat) om er een balletje te trappen. Het loopt tegen enen. Lichten floepen hier en daar aan. Haastig winkelpersoneel glipt de dienstingangen in en de parkeerplaatsen worden voller. De klok slaat een uur en winkeldeuren worden geopend. Meisjes komen met emmer, spons en zeem naar buiten om de grote etalageruiten te zemen. De eerste klanten stap pen het npg rustige koopcentrum in. Twee uur. Een moeder rust uit op een bankje öp het Liesveld, waar haar kindenen elkaar achterna lopen. Overal staan fietsen en brom fietsen in de rekken. Op de trottoirs bij de winkelpanden staan rekken met goederen uitge stald. Er komen al mensen met pakjes onder hun arm uit de winkels. Een enkele winkel is nog donker en afgesloten, maar in het Koopcentrum is de week toch weer gestart. Deze foto uit 1880 toont de binnenzijde van het Van Leydens Hofje, waarman elke kant vier huisjes stonden. De bewoners daarvan moesten gezamenlijk gebruik maken van een waterkraan en twee toiletten.

De Havenloods | 1971 | | pagina 7