Grote trek van hippe vogelsnaar het Verre Oosten Moordenaar van hippies in het openbaar opgehangen DE HAVENLOODS, DONDERDAG 22 APRIL 1971 16-307 uit ons tuincentrum In Ceylon proberen de grensbewakers vergeefs de ware hippie (definitie: „fervent druggebruiker, die zich veelvuldig in het openbaar misdraagt (sex) in on-Europese kledij met te weinig geld en teveel haar") te onderscheiden uit de massa toeristen, die tweemaal per week de overtocht naar het eiland waagt. Sinds februari handhaaft de regering van mevrouw Sirimavo Banderanaike namelijk een boycot van al het langharig tuig, dat probeert Ceylon van het rechte pad naar de beschaving af te houden. De geldwisselaars, juweliers, zwarte-markthandelaren en ander gespuis, dat op niet-geregistreerde Dat stereo niet duur hoeft te zijn bewijzen wij wel met deze grandioze aanbieding Luxe Telefunken stereo gram mofoon versterker kombinatie bestaande uit: versterker van zeer hoge kwa liteit 2 geluidsboxen van elk 6 Watt luxe grammofoon met 3 snel heden hydraulische armlift en automatische afslag extra bandrecorder- of radio aansluiting 'stofkap van lichtbruin ge- coated plexiglas geschuurd aluminium front en knoppen bijzonder fraai uitgevoerd in palissander hout 1/2 jaar volledige garantie Nu bij ons voor nog géén twee honderd en vijftig gulden. Telefunken 108V Musikus Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in de disco-hoek in de kelder deze magnifieke Tele funken stereo grammofoonver sterker kombinatie met een 1/2 jaar volledige garantie wijze zijn brood verdient en dat in vele oosterse landen reeds jarenlang in het verdomboekje staat, maar niet meer zijn weg te denken uit de oosterse wereld, hebben een niet-verdiende compagnon gekregen. „Deze rotte plek in onze maatschappij moet voorgoed plaatsmaken voor een straatbeeld, waaraan geen enkele propere rijke westerse toerist zich hoeft te ergeren", verkondigen de bestuurderen van Irak, Iran, Maleisië, Thailand en Indonesië. In Baghdad werden niet lang geleden 120 langharigen van de straat opgepikt en voor de gevangeniskapper geleid. In Singapore wordt niemand met lang haar meer toegelaten, in andere landen worden de bezittingen van de „nieuwe toerist" aan een overdreven controle onderworpen. De greep van de ordehandhavers op de westerling, die nauwelijks of geen geld in de schatkist brengt, wordt in het oosten alsmaar vaster. Toch bereiken jaarlijks nog duizenden hun einddoel; een rustieke omgeving, eigens in het oosten, waar de bevolking vriendelijk, passief en arm is en waar de politie het rollen van „een stickie" oogluikend toelaat. En in Goa kan dat nog steeds. Want met de kapelletjes in wit, de in-groene rijstvelden, k o k o s n o o t bomen, catamaran-boten, de geur van vis en riet en zee, de volle maan en zonsondergang, vormt het Indiase Goa een waar paradijs voor de paranoïde gebruiker, die zijn vlucht naar het oosten niet zonder ontberingen heeft moeten doorstaan. Puddingshop Talrijk zijn de verhalen over diefstal, afpersing en bedrog. In Istanbul - de poort naar Het Oosten - begint het al. Valse buskaartjes voor de reis naar Teheran, gaan voor harde dollars van de hand. In de „puddingshops" worden de eerste contacten gelegd en een metgezel gezocht voor de Grote Trek. Aan de wanden van de theehuizen kleven tientallen notities, voorzien van een Turics regeringsstempel, met vraag en aanbod. Twee Amerikanen zoeken een lift naar Teheran en zijn bereid lief en leed (en onkosten) te delen. De bus naar Kabul vertrekt woensdag, kosten 50 dollar. Wie wil er een horloge kopen voor 10 dollar, een slaapzak, een camera, Engelse boeken over Yoga of een psychedelisch shirtje. Wie niet in staat is een lift te organiseren kan altijd nog per openbaar vervoer. Goedkoop, maar niet snel en niet comfortabel. En tijdens de reis raakt niet zelden bagage zoek bij het overladen in bussen en treinen of in douanedepots De reis naar India hoeft echter niet meer dan enkele tientallen dollars te kosten. De bus- en treintarieven in Turkije, Iran, Afghanistan, Pakistan en India zijn belachelijk laag en meestal wordt dertig procent korting gegeven op vertoon van een internationale studentenkaart - tegen een zacht prijsje in Istanbul of Erzurum te koop. Ook zijn er „Overland-bussen". Van Parijs en Londen naar Kabul in Afghanistan bijvoorbeeld, voor 100 dollar. Liften Voor de meer ondernemende reiziger is er dan altijd nog de mogelijkheid om te liften, de fiets te nemen, of om vanuit München met één van de vele autosmokkelaars mee te rijden, als passagier of chauffeur. Nadeel van deze methode: de te smokkelen wagen wordt in het paspoort bijgeschreven, zodat het veel geld en tijd kost om het land van bestemming legaal uit te komen. Bovendien is de rit van München naar Teheran gevaarlijk. De toestand van de macadamwegen is over honderden kilometers abominabel in Turkije. De bestuurders van autobussen volvoeren 1 jaar garantie 7 03. Vanaf vrijdagmorgen 9 uur v^eff; kopen wij in dc kelder deze volautomatische Fuji PI single 8 camera in een kompakt for maat met bijbehorende .f j tas, en 1 jaar rantie jtnk. Swr 15 meter single 8 cassette kleu renfilm f 16.95. Ook maandagmorgen ope$ Géén tel. óf schrift best- Vanaf vrijdagmorgen 9 uur ver kopen wij in ons tuincentrum, 2e etage, deze 4 planten, stuk voorstuk 1e klas kweekproduk- ten, nu door elkaar per stuk „Santa Caza da Miserieordia", „Rua d' Laurenzo" en „Una Caza Portuguesa". Borden met opschriften in Portugees aan de westkust van India. Achter de tap staat „la mamma" met onmiskenbaar Zuideuropese gelaatstrekken en laag-uitgesneden bloes. Ze schenkt westers vuurwateraan de autochtonen van Goa, met 600.000 inwoners India's kleinste deelstaat, 400 km ten zuiden van Bombay. De acht- tot twintigduizend - de schattingen lopen uiteen - overige bewoners van dit zonovergoten land - gemiddelde temperatuur 21 gr. C het hele jaar door kan ze nauwelijks van dienst zijn. De duizenden hippe vertegenwoordigers van de naoorlogse generatie, die sinds enkele jaren Goa's stranden bevolken, onthouden zich immers van sterke drank en Amalia Rodriguez. Hen staan andere middelen ter beschikking om het leven zo aangenaam mogelijk te maken. Hasjiesj, marihuana, mescaline, pep, speed, Isd en soms cocaïne, heroine en opium, maar ook Crosby, Stills en Nash en Jefferson Airplane. In groten getale en met weinig geld zijn ze hun Grote Trek begonnen. De Grote Trek Oostwaarts. Naar Goa en Afghanistan, Nepal, Thailand, Singapore en Indonesisch Bali. Voor India betekende dit in 1970 een netto inkomen van 200 miljoen gulden, door 275.000 toeristen binnengebracht; vergeleken met 1966 een stijging van maar liefst 60 procent! Goa, een paradijselijk oord, dat nu tot de grootste trekpleister van het nieuwe toerisme" gerekend kan worden, behoorde tot 1961 tot Portugal. Sinds het begin van de zestiende eeuw, toen Alfonso de Albuquerque met 1200 man en twintig schepen met geweld de toenmalige hoofdstad Ela innam - een praktijk die de Portugezen nog niet hebben verleerd - staat Goa in de stroom van westerse invloeden. De plek, waar Europa en Azië elkaar ontmoeten, propageren de brochures. En terecht. Kwamen in vroeger tijden de missionarissen naar Goa om het katholicisme te prediken, nu zijn het de pelgrims van het tijdperk Aquarius, die de leer van Timothy Leary, de Amerikaanse LSD-apostel, verkondigen. Een chillum-rokend „hoofdt" Voor vele Indiërs betekent Cioa mèt meer dan een nieuwe trekpleister voor het binnenlandse toerisme. Honderdën komen in de weekends met hun fp licentie gebouwde [ransistorrarfio'a, kijken naar de westerse naaktlopëfs, „die zich op de meest bizarre en lachwekkende manier toetakelen Vól onbegrip voor de noodzakelijke strb- ming, die zich noemt: „het hippie-tijÖ- perk Willem Offèhbêig Zomer, zon eneen tuin vol bloemen, planten en strui ken van Ter Meulen. Struikkamperfoeli Lor) ieer a Tavarica) een rijkbloeiende heester met rose bloemen, for se groeiwijze, gedijt op iedere grond. Ribes alpinum, een vroegbloei- ende sierstruik met gele bloe men, zeer geschikt voor be schaduwde plaatsen. Groeit op iedere grondsoort. Krentenboom (Amelanchier) een sterke, hoogopgroeiende struik met bronskleurig uitlo pende bladeren. Begin mei een overvloed van witte bloemen, in de herfst zijn de bladeren oranjescharlaken. Kornoelje (Cornus Mas) met sierlijk, dunne betwijging, bloeit in februari-maart en geeft in de nazomer rode eetbare vruchten. Groeit op iedere grondsoort en is zeer winter de meest gedurfde inhaalmanoeuvres op de smalle wegen en blijven vaak te lang naast elkaar rijden, zodat passeren onmogelijk of levensgevaarlijk is. De vrachtwagenchauffeurs in Iran, die het gebruik van dimlicht bij nacht niet kennen, de roversbenden in de bergen, die het op de banden van de auto en het geld van de bestuurder gemunt hebben. De herdershonden die onverwacht voor de auto springen, de overstekende kamelen, ezels, ganzen en ander gedierte, de stenengooiende dorpelingen en de ossewagens. Maar de trip is rendabel. München-Teheran gratis, eten, drinken en slapen in hotels op kosten van de ondernemers (meestal Indiërs) en bovendien bij aankomst in Teheran 100 dollar handgeld. De trippers-met-eigen-vervoer verko pen doorgaans hun vehikel - Volks wagenbus en Lelijke Eend-bestel zijn favoriet - in Kabul voor enkele honderden dollars. India laat slechts in speciale gevallen en vergezeld van een immense berg paperassen, buitenlandse automobielen de grens passeren. De weg naar Het Beloofde Land wordt voortgezet in bussen - kapitalistische afdankertjes, die nog jaren meegaan - naar Pakistan over de Khyber Pass. Onderweg komt de reiziger niet alleen Pakistani en Indiërs tegen, die gedes illusioneerd na een verblijf van enkele maanden in Europa - zonder geldige reisdocumenten - huiswaarts keren, maar ook een bord „Neem nooit lifters mee". En handelaren en sjaggeraars van uiteenlopend ras. In Herat werd eind vorig jaar de moordenaar van 64 hippies in het openbaar opgehangen. Hij lokte zijn jonge slachtoffers mee in de bergen en probeerde hen edelstenen te verkopen of van werk te voorzien In Meshed wordt de kersverse smokkelaar verteld dat hij een fortuin kan maken door edelsteentjes (turquois) in India te verkopen. Vele jongeren investeren hun laatste dollars in waardeloze smokkelwaar. Ook de handel in hash, opium (in Istanbul wordt door de apothekers „onder de tafel door" ver handeld) bloeit als nimmer tevoren. Ondanks de scherpe maatregelen en politiecontrole. In India's bevochten deelstaat Kashmir wordt zelfs hash op de markt gebracht, voorzien van een „regeringsstempel". Veelvuldig zijn de methoden om nar cotica over de grens te smokkelen. In batterijen van taperecorders, in holle Boeddhabeeldjes, in filmcassettes, in autobanden, onder spatborden bedekt met slijk en in beha's van energieke bloemenkinderen. De meest beproefde methode: de luchtpostbrief, waarin tien tot twintig gram hash gewalst wordt opgezonden. De waarde van een simpel pakketje of brief stijgt bij aan komst vele tientallen malen. Het geld wordt na verkoop naar de zender gestuurd, via de bank, in een aange tekende brief of door American Ex press, het instituut dat in de meeste grote steden een vertegenwoordiging heeft en dat door menig hippe jonge ling als zaakgelastigde wordt gebruikt en misbruikt. Hoe eenvoudig is het niet om de Traveller's Cheques in harde Amerikaanse dollars tweemaal te innen. „En route" wordt de jonge globetrotter „bestolen" en vinden vele niet-getekende cheques hun weg naar de zwarte markt. Een verklaring van de politie is voldoende om in het dichtst bijzijnde American Express-kantoor het „gestolen" geld terug te krijgen. Vele gedupeerden, wiens cheques wer kelijk zijn gestolen, ondervinden onnodig moeilijkheden, omdat hun hippe medebroeder op slinkse wijze dit „bolwerk van kapitalisme" een hak heeft gezet. Groot is het aantal dat onderweg zijn geld verliest - ondanks de voorzorgsmaatregelen (geld en papieren worden meestal in een buidel rond het middel gedragen). „Bloedgeld,, Ambassades, postkantoren en A.E.-kantoren worden platgelopen. Het wachten op geld van thuis is even inherent aan De Grote Trektocht, als de „brother can you spare a dime "-trip. De legale paden om geld te verdienen worden weinig bewandeld. Een halve liter bloed levert in Kabul ongeveer drie dollar op. In Bangkok vindt de westerling gemakkelijk em plooi als leraar Engels. Op de boorei landen voor de kust van Thailand worden mensen gevraagd en in Austra lië wordt 100 dollar per week betaald voor zware arbeid in de kopermijnen. In Bombay, waar het hoofdkwartier der hippe gelederen zetelt in The Gateway of India", een Are de TAomph-achtig bouwsel, wordt wel werk gevonden in Hindi-films. Als figu rant, in bij-rolletjes of als „toneel knecht". Want de hippiehoort er helemaal bij in India. Wordt het straat beeld al voor een belangrijk deel bepaald door de aanwezigheid van in nationale kledij - wijde witte broek en overgooier - gestoken westerlingen met lang haar, ook in de films is hij ruimschoots vertegenwoordigd. De pers in India oordeelt mild over de hippie-invasie. Sinds een kranteartikel in The Hindustan Times over twee Amerikanen die, aangehouden voor het gebruik van hash, voor de rechter als reden voor hun verblijf in India opgaven: maar India is dichter bij God, edelachtbare", kan de hippie eigenlijk geen kwaad meer doen. Voor bijgangers houden nog steeds hun pas in, lachen schouderophalend, de straat verkopers prijzen hun waar aan in hippe termen en de dorpeling lacht onbegrijpend, maar waardeert de ver schijning van de nieuwe westerling meer dan de oude, de rijke toerist met stijve boord en superioriteitscomplex. In de Sikh-tempels wordt hen gratis verblijf geboden, in de wachtkamers van spoorwegstations wordt hun aan wezigheid langer dan de officieel toe gestane tijdsduur geduld en velen vinden onderdak in de Ashrams, een soort godsdienstscholen over heel India verspreid. Dit Reang-meisje uit Tripura (Noord oost-India) kent de waarde van geld waarschijnlijk nog niet. Ze ziet de mun- Beatles en Mia Farrow, de eerste bekende Yogi- en Guru-pupülen wor den in hun voetsporenv gevolgd. Een vercommercialisering van de Yoga-cul- tus is dan ook onvermijdelijk. De Maharashi Yogi, door John Lennon eens „the fool on the hill" genoemd, heeft evenals India's grootste sitar-be- speler Ravi Shankar, zijn toevlucht genomen tot een groter publiek in de Verenigde Staten van Amerika. Maar op Goa's zandstranden zijn de Trek kers van het Eerste Uur nog te vinden. Toen het beoefenen van yoga nog nieuw was en het dragen van lang haar een andere betekenis had dan doodge woon een modegrü. Schilderachtige figuren, die maanden en zelfs jarenlang het leven leiden van een kluizenaar. Op zoek naar iets, dat slechts enkelen vinden: zichzelf. Op de vlucht voor het bekende, dat hen niets meer te bieden heeft, op zoek naar het nieuwe. De uiterlijkhe den en soms gedachtenpatroon en godsdienst adopterend van de ooster ling. Op zoek ook naar broodnodige rust voor opgejaagde geesten. Toch ontkomt hjj niet aan het beeld, dat een Indiër heeft van elke westerling; hij blijft een toerist, behept met uit heemse gewoonten en veel geld, ook al probeert hij zijn westerse kom-af te verloochenen. De blanke huid blijft. Menig jongere, adolaat van het mystie ke oosten, moet concessies doen aan de banaliteit van het aardse; velen vinden het oosterse voedsel oneetbaar. De logica van de oosterling blijft even zeer moeilijk te verteren. Van een integratie met de bevolking is dan ook nauwelijks sprake; de hippies blijven in groepsverband leven. Eigen pot In Calangute, niet ver van het drukst bezette strand in Goa, komen ze 's morgens hun inkopen doen op de rommelige markt, waar de reuk van fruit, kokosnoten, bananen en man go's, zich vermengt met de scherpe geur van vis, krabben en kreeften. Velen koken hun eigen pot in een van de vele huizen, die voor veertig tot 120 Rupees (ongeveer zestig gulden) per maand te huur zijn. De uitgaven wor den zodoende - er gaan veel makke jongeren in een Portugees strandhuis - tot een minimum beperkt en gedeeld tot ongeveer vijf Rupees per hoofd per dag. Inclusief het nodige geestverrui mende materiaal, de onmisbare kaar sen, bloemen en wierookstokken. In elk huis wordt een eigen sfeer opgebouwd, zonder dat besloten groe pen ontstaan. De bewoners zwerven in en uit, slapen op de grond of buiten op het strand onder de altijd heldere sterrenhemel (luchtverontreiniging is in India - nog - een onbestaand feno meen). De zintuigen worden weer herinnerd. Vrij en trots blijft de dag van de week onbekend. Een onbekom merd leven. Toch kent deze gemeenschap, als elke andere maatschappij, zijn extremen en incidenten. Met Kerstmis en Nieuwjaar - er waren meer mensen in de hippie kolonie dan ooit deden zich ver scheidene „onregelmatigheden" voor. Een geflipte tripper probeerde zich met benzine te overgieten, een verdrin kingspoging van een Amerikaans meis je - ze liep tot tweemaal toe te ver de Arabische Zee in kon op het nipper tje worden voorkomen en een hard druggebruiker richtte enkele vernielin gen aan, werd door de „policia" gearresteerd en knoopte zich op in het gevang. Voor velen betekent Goa echter een rustpunt, een mijlpaal en een uitlaat voor opgekropte frustraties. Juist de onverwachte ogenblik-' jes, die het leukst zijn om vast te leggen gaan steëds Uw neus voorbij, omdat Uvy camera niét op tijd ingesteld Yvasiets d|t U met deze volautomatisch? Fuji P 1 beslist niqt overkomt; Fuji P1 single 8: 'single 8 het nieest perfekte cassette-systeem, ideale beeiü- scherpte en briljante kleuren 'volautomatische belichtihg (bij Onvoldoende licht is jit d.m.v. een rood signaal zich t* baar in de zoeker fix-focus 1:1.8, 11.5 mm qtr- jektief (dus zonder afstands bediening alles scherp vanaf 1.5 m.) kompleet met tds Of dichter bij huis: de volgelingen van „Nederlands eerste grasroker" Simon Vinkenoog. Want niet alleen komen ze uit Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, maar ook uit Volendam, Delft en Purmerend. En niet alleen uit de Verenigde Staten, Canada en Engeland, maar ook uit de Europese landen, die als minder hip bekend staan, zoals Spanje, Zwitserland en Joegoslavië. Een lsd-slikker uit Nigeria en een waterpijproker uit Japan. Ze zijn er allemaal. De hippie-cultus heeft zich vanuit de wijk Haight Ashbury in San Francisco (1967) uitgebreid tot in alle uithoeken van de wereld. En ze is nog lang niet stervende. Ondanks de stringente maatregelen, die sommige oosterse landen hebben afgekondigd om de entree van hip volk te blokkeren. Koopt U nu met bijna f 106, voordeel voor nog géén hqh- derd zeventig gulden.

De Havenloods | 1971 | | pagina 15